Top Banner
Godina II Broj 13 1. april 2006. cena 100 dinara 1,20 evra www.odbrana.mod.gov.yu Intervju Strategijski pregled odbrane Strategijski pregled odbrane Intervju Tema Tema JA^AWE POTENCIJALA JA^AWE POTENCIJALA KADROVSKA PIRAMIDA KADROVSKA PIRAMIDA Zoran Jefti}, pomo}nik ministra odbrane za qudske resurse Prilog DEMOGRAFSKA SLIKA SRBIJE I CRNE GORE Prilog DEMOGRAFSKA SLIKA SRBIJE I CRNE GORE Zoran Jefti}, pomo}nik ministra odbrane za qudske resurse
84

013 Odbrana

Sep 02, 2015

Download

Documents

gama

Odbrana, military magazin in Serbia
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • Godi

    na I

    IBr

    oj 1

    31.

    apr

    il

    2006

    .ce

    na 1

    00 d

    inar

    a1,

    20ev

    rawww.od

    bran

    a.mod

    .gov.yu

    I n t e r v j u

    Strategijski pregled odbraneStrategijski pregled odbrane

    I n t e r v j u

    T e m aT e m a

    JA^AWE POTENCIJALAJA^AWE POTENCIJALA

    KADROVSKA PIRAMIDAKADROVSKA PIRAMIDAZoran Jefti},

    pomo}nik ministra odbrane za qudske resurse

    P r i l o g

    DEMOGRAFSKA SLIKA SRBIJE I CRNE GOREP r i l o g

    DEMOGRAFSKA SLIKA SRBIJE I CRNE GORE

    Zoran Jefti}, pomo}nik ministra odbrane za qudske resurse

  • 3NEPOGODE [IROM SRBIJE

    VELIKE[TETEKlizi{ta i poplave ugrozili su stotine doma}instava u Srbiji, a u op{tini Kraqevo bujica je odnela jedan `ivot.[tete je te{ko i proceniti a Vlada Srbije izdvojila je 370 miliona za pomo} ugro`enom stanovni{tvu.

    An|elka Radojevi} i drugi `iteqi selaupoznali su ministra odbrane sa {tetomkoju su pretrpeli zbog otvarawa tla. Vi-{e od 200 ku}a zahva}eno je klizi{tem.Ve} je obele`eno deset ku}a za hitno ru-{ewe a iz dvadeset stanari se morajuiseliti.

    Slike iz Bogdawa zaista su ravneonima iz filmova strave i u`asa. Ku}eklize i pucaju, propadaju bunari, {tale iobori, a u dvori{tu Qubivoja \uri}a ~akje i stablo oraha pocepano na dva dela.

    Na kraju obilaska klizi{ta u seluBogdawe, ministar Stankovi} je obe}aoda }e Vojska sve svoje kapacitete stavitina raspolagawe op{tini Trstenik, biloda su u pitawu in`iwerijske jedinice, ci-sterne za vodu ili neke druge potrebe.

    Moramo da pomognemo u ovoj prvoji najte`oj fazi a kasnije }emo se organi-zovati u otklawawu posledica ovog u`a-sa. U mnogo ~emu zavisimo od same pri-rode, ali je sigurno da mo`emo spre~itite`e posledice koje bi mogle da nastanuusled kretawa tla.

    R. M. i Z. M.

    SA LICA MESTA

    ru~jima od klizi{ta i poplava, od ~ega jeiz resora kapitalnih investicija odvoje-no 200 miliona za sanaciju puteva i nor-malizaciju saobra}aja u tim delovimaSrbije.

    Ministar odbrane dr Zoran Stan-kovi} posetio je selo Bogdawe u op{tiniTrstenik, kako bi na licu mesta utvrdiorazmere tragedije i na~in na koji pripad-nici Vojske mogu najefikasnije da pomog-nu. Radomir Popadi}, Veroqub Nikoli},

    Poplave i klizi{ta u ve}em delu Sr-bije pri~iwavaju veliku materijalnu{tetu doma}instvima, saobra}ajni-cama i poqoprivrednom zemqi{tu,a zbog visokog nivoa podzemnih voda

    ugro`ena je bezbednost vodovoda i kvali-tet vode za pi}e. Poja~ana je kontrola is-pravnosti vode za pi}e i iskqu~eni su lo-kalni vodovodi u kojima ona nije bezbedna.

    U Ribnici kod Kraqeva nabujala vodaodnela je 18-mese~nog Uro{a @ivkovi}a,koji je najverovatnije skliznuo u reku igra-ju}i se u svom dvori{tu pored Ribnice.

    Strah od vode ne prestaje, a ovolike{tete ne pamte se na tako {irokom pod-ru~ju Srbije.

    Ministar za kapitalne investicijeVelimir Ili} izjavio je da }e radovi napodizawu novih ku}a umesto onih poru{e-nih zbog klizi{ta biti zavr{eni za stodana. Vlada je obezbedila ukupno 370 mi-liona dinara za pomo} ugro`enim pod-

    ZEMQOTRES NAMAQENU I OKOLINI

    Seizmolo{ki zavod Srbije re-gistrovao je u sredu, 22. marta, ze-mqotres u Mionici kod Vaqeva, re-gionu planine Maqen, sa magnitu-dom od 4,8 jedinica Rihterove ska-le i intenzitetom u epicentru od 7stepeni Merkalijeve skale.

    Prema izve{tajima sa terena{teta je pri~iwena na jednom brojustarijih ku}a.

  • 4SA LICA MESTANepogode {irom Srbije

    VELIKE [TETE 3

    INTERVJUZoran Jefti}, pomo}nik ministra odbrane za qudske resurseKADROVSKA PIRAMIDA 8

    Per aspera UPOTREBA KOSTIMA 13

    TEMA

    Strategijski pregled odbrane JA^AWE POTENCIJALA 14

    ODBRANA

    82. pomorski centar iz Kumbora TAMO GDJE DRUGI ODUSTAJU 20

    SARADWA

    Bilateralni sporazumi sa SADKORAK KA STRATE[KOM PARTNERSTVU 26

    Novinari u poseti Natou u Briselu i MonsuKVAKA 22 28

    PRILOG

    DEMOGRAFSKA SLIKA SRBIJE I CRNE GORE 33

    Specijalizovani kurs engleskog jezikaDOSTIZAWE STANDARDA 53S

    AD

    R@

    AJ

    28Prvi vojni list u Srbiji Ratnik iza{ao je 24. januara 1879. godine

    Izdava~Novinsko-izdava~ki centar VOJSKABeograd, Bra}e Jugovi}a 19Na~elnik NIC VOJSKAZvonimir Pe{i}, pukovnikGlavni i odgovorni urednikSlavoqub M. Markovi}, potpukovnikZamenik glavnog urednika Radenko Mutavxi}Pomo}nik glavnog urednikaDragana Markovi}REDAKCIJA:Aleksandar Anti}, poru~nik, Slobodan Vu~ini}(dopisnik iz Podgorice), Du{an Gli{i} (dru{tvo),Sne`ana \oki} (svet), Branko Kopunovi} (prilozi),Du{an Marinovi} (istorija), Zoran Miladinovi},potpukovnik (dopisnik iz Ni{a), Nada Milo{evi}, Vladimir Po~u~, kapetan I klase (odbrana), Sawa Savi}, Mira [vedi} (tehnika)Stalni saradniciBo{ko Anti}, Stanislav Arsi}, Sebastijan Balo{, Igor Vasiqevi},Jugoslav Vlahovi}, mr Slavi{a Vla~i}, Milosav \or|evi},Aleksandar Lijakovi}, Radojka Marinkovi}, dr Milan Mijalkovski, Predrag Mili}evi}, Miqan Milki}, dr Milan Milo{evi}, Aleksandar Mutavxi}, Nikola Ostoji}, Nikola Ota{,Budimir M. Popadi}, dr Dragan Simeunovi} Dizajn i prelomEnes Me|edovi} (likovni urednik), Branko Siqevski (tehni~ki urednik), Vesna Jovanovi}FotografijaGoran Stankovi} (urednik) Zvonko Perge, Darimir Banda (fotoreporteri)Jezi~ki redaktoriMira Popadi}, Sla|ana Mir~evskiKorektorSla|ana GrbaSekretar redakcijeVera Denkovski DokumentacijaRadovan Popovi} (foto-centar), Nada StankovskiTELEFONINa~elnik 3241-104; 23-079 Glavni i odgovorni urednik 3241-258; 23-809Zamenik glavnog urednika 3241- 257; 23-808Pomo}nik glavnog urednika 3201-547; 23-547Sekretar redakcije 3241-363; 23-078Redakcija 2682-937; 23-810; 3201-576; 23-576Dopisni{tvo Ni{ 018 /509-481, 21-481Dopisni{tvo Podgorica 081/ 483-443, 42-443 Marketing 3241-026; 3201-765; 23-765Pretplata 3241-009; 3201-995; 23-995TELEFAKS 3241-363ADRESA11000 Beograd, Bra}e Jugovi}a 19po{t.pr. [email protected]@odbrana.mod.gov.yuInternetwww.odbrana.mod.gov.yu@iro-ra~un840-49849-58 za NIC VojskaPretplataZa pripadnike MO i VSCG preko RC mese~no 160 dinara.Za pretplatnike preko Po{tanske {tedionicemese~no 180 dinara. [tampa POLITIKA AD, Beograd, Makedonska 29CIP Katalogizacija u publikacijiNarodne biblioteke SrbijeODBRANAISSN 1452-2160Magazin izlazi svakog 1. i 15. u mesecu

    Magazin Ministarstva odbrane Srbije i Crne Gore

    Ukazom predsednika Srbije i Crne GoreNIC Vojska" je povodom 125 godina vojne {tampe, 24. januara 2004. godine, odlikovan ordenom Vuka Karaxi}a, drugog stepena

    Iz d

    okum

    enta

    cije

    82. p

    omor

    skog

    cen

    tra

    1. april 2006.

    54

  • DRU[TVO

    U poseti metohijskim enklavamaPONOS I TUGA STANUJU TAMO 54

    U POSETI

    Stariji vodnik prve klase Sa{a Pr~i}BORBA ZA VE]I PORODI^NI BUXET 58

    ZDRAVSTVO

    Novine u radu VMC Slavija DOGOVARAWE PREGLEDA 60

    SVET

    Reforme sistema odbrane Bosne i HercegovineU SKLADU SA EKONOMSKIMMOGU]NOSTIMA 62

    TEHNIKA

    Britanski nosa~ aviona "Kraqica Elizabeta"AERODROM NA VODI 66 Lo{ momak Silent - Hunter IIITIHI LOVCI BRODOVA 68

    FEQTON

    150 godina od ro|ewa Nikole Tesle (2) ODLAZAK U WUJORK 72

    SPORT

    Kendo drevna ve{tina ma~evawaSPORTISTI SA DU[OM SAMURAJA 78

    66

    RE^ UREDNIKA

    5

    RESURSI

    Re~ koju sve ~e{}e ~ujemo i koja je postala kqu~na u reformi si-stema odbrane SCG jeste resurs. Te{ka je i rogobatna, poma-lo nerazumqiva, sa {irim opsegom zna~ewa, kao i sve drugestrane i velike re~i koje su na neki na~in obele`ile jednovreme. Uvukla nam se u govor. Upotrebqavamo je ~ak i onda ka-

    da umesto we imamo boqu, na{u re~ izvor.Ako Vujakliju pozovemo u pomo} sazna}emo tek da je resurs (res-

    source) francuska re~, da zna~i pomo}no sredstvo, izvor pomo}iili izvor iz koga se dobavqaju sirovine. Ostalih zna~ewa te re~i,kao mesta za razonodu ili u`eg dru{tva danas bi se, verovatno, ion odrekao. Prema Klai}u, ta re~ u prenosnom smislu ozna~ava idru{tvene snage uop{te.

    U sistemu odbrane zemqe ta re~ poprimila je novo, instituci-onalno zna~ewe, jer se na{la u osnovi naziva dva va`na sektoraMinistarstva odbrane za qudske i materijalne resurse, koji pre-sudno uti~u na uspe{nost odgovora na izazove, rizike i pretwe bez-bednosti, a time i na za{titu bezbednosnih i odbrambenih intere-sa SCG, stoji u Beloj kwizi odbrane. Materijalnim resursimo smose ~esto bavili i uvek dolazili do zakqu~ka da su nedovoqni, is-tro{eni, ograni~eni, skromni

    Qudski resursi su tema ovog broja Odbrane. Specijalni pri-log posvetili smo sagledavawu demografske slike Srbije i CrneGore. Ona je, najbla`e re~eno, zabriwavaju}a. I najcrwe prognozedemografa o rapidnom smawewu broja stanovnika, izre~ene sredi-nom pro{log veka, ostvarile su se. Srbi su i bukvalno postali na-rod najstariji, naravno, ne po istorijskom trajawu ve} po prose~-noj starosti stanovni{tva. Ve} za dve decenije bi}e nas za milionmawe nego danas. Do sredine ovog veka ukupan broj Srba smawi}ese za jo{ jedan milion, a smawewe ukupne populacije za 100 godi-na, po proceni stru~waka, iznosi}e ~ak 55 odsto u odnosu na dana-{wu veli~inu od 7,5 miliona, sa jasnom perspektivom nacionalnemawine na rodnoj grudi. Nepopravqivi optimisti re}i }e da nijebitan broj nego soj.

    Kroz tu prizmu sagledava se, o~igledno, i stawe qudskih resursau sistemu odbrane. I na{a vojska }e biti mawa, a uspe{nija, kao idruge u svetu. Na odstupawe od pravila imaju pravo samo najmo}niji.

    Upravqawe qudskim resursima, prema re~ima pomo}nika mi-nistra odbrane Zorana Jefti}a, svojevrstan je povratak ~oveku skladu wegovih radnih, stru~nih, intelektualnih i emocionalnih mo-gu}nosti. Ono ~emu se te`i u reformskom procesu jeste sistem pred-vidive karijere. To zna~i da svaki pripadnik Vojske unapred ima sa-znawa o tome kolike su mu mogu}nosti da napreduje i dokle }e bitiu vojni~kim redovima.

    Tim programom uglavnom nisu obuhva}eni oficiri koji sadaimaju vi{e od trideset godina radnog sta`a. Najvi{e je potpukov-nika sa visokom stru~nom spremom bez dodatnih poslediplomskihusavr{avawa. Wih oko 700 ve} u junu }e morati da otvori novustranicu (ne)predvidive karijere. Zapo~e}e penzionerske dane, ave}ina i civilno zanimawe. Sli~na sudbina zadesi}e jo{ oko1.300 oficira i podoficira do kraja ove godine. Broj civilnihlica koji }e ostati bez posla u Vojsci jo{ uvek se ne zna. Da se zate dane treba na vreme pripremati svedo~i stariji vodnik Sa{aPr~i}, koga smo posetili ovih dana. Uz limarsko-farbarski zanatoprobao se i u gra|evinskim radovima. Ne stidi se nijednog poslakad je opstanak porodice u pitawu. I to je deo pri~e o qudskim re-sursima.

    RESURSI

  • - Prvi put otkako sam ministar finan-sija imao sam vrlo ozbiqan razgovor s qu-dima iz General{taba. Mladi general Po-no{ i general ]irkovi}, komandant Kopne-nih snaga, izneli su, sa saradnicima, ~itavplan o tome kako bi trebalo da izgleda Voj-ska do 2010. godine. Izneta je potpuna vizija koliko treba para, kako bi izgledale jedi-nice, {ta im treba od opreme... Znate, odVojske sam dosad uvek slu{ao kukwavu i zapo-magawe, bez predloga {ta da se radi. Oviqudi su do{li s jasnim ciqem, znali su {taho}e, a onda je najlak{e pomo}i.

    Plan im je zaista odli~an i predlo`i}upremijeru da ga podr`i. Namera je da se do2010. godine potpuno ukine slu`ewe vojnogroka i da se pre|e na profesionalnu srpskuvojsku. Da bismo to postigli, mora}emo svakegodine da izdvajamo odre|ena buxetska sred-stva, u obimu koji je realan, pa }emo poku{a-ti da to ostvarimo. Povodom svega ostalog,{to se ne re{ava, ukqu~uju}i prodaju vojneimovine i gradwu vojnih stanova, rekao sam:Gospodo, vi ste vojnici, napravite plan idajte Vladi da usvoji {ta }e se raditi u sva-kom narednom kvartalu! Tako smo, kona~no,s Vojskom po~eli da razgovaramo o opipqi-vim varijantama, u kojima ne}e biti praznihobe}awa.

    Svedok br. 505, 28. mart 2006.

    6 1. april 2006.

    REKLI SU

    Mladi vojnici martovske klase polo`i-li su 25. marta zakletvu u garnizonima Alek-sinac, Po`arevac, Ni{, Sombor, Gorwi Mi-lanovac, Novi Sad, Subotica, Ba~ka Topola,Ruma, Sremska Mitrovica, Podgorica, Kum-bor i Beograd.

    Ministar odbrane Srbije i Crne GoreZoran Stankovi} i zamenik na~elnika Gene-ral{taba VSCG general-major Zdravko Po-no{ prisustvovali su polagawu zakletve u

    U Ni{u je odr`an sa-stanak na kome su na~elnikGeneral{taba VSCG gene-ral-potpukovnik Qubi{aJoki} i komandant Kforaitalijanski general-potpu-kovnik \uzepe Valoto raz-menili informacije o bez-bednosnoj situaciji na Ko-sovu i Metohiji i u Kopne-noj zoni.

    Generali Joki} i Valo-to izjavili su da }e nasta-viti da unapre|uju ve} po-stoje}u vrlo dobru sarad-wu VSCG i Kfora, budu}ida su tokom pro{le godineodr`ali 229 sastanaka, 19zajedni~kih izvi|awa i 207zajedni~kih patrola.

    Po re~ima general-potpukovnika Qubi{e Joki}a, mere koje obestrane preduzimaju radi obezbe|ewa admi-nistrativne linije prema Kosmetu, omogu}ujuza{titu same linije, kontrolu Kopnene zonebezbednosti i komunikacije koje sa Kosmetavode u dubinu teritorije Srbije.

    Susret generala Joki}a i Valotoa

    Mla|an Dinki}, ministar finansija

    Dr Zoran Stankovi},ministar odbrane

    VOJNICI MARTOVSKE KLASE PO

    SIGURNOST ZA SVE

    AKTUELNO

    Italijanski general Valoto obavestioje generala Joki}a o prestrukturisawu Kfo-ra i naglasio da }e ta reorganizacija do-prineti sigurnosti za sve qude koji `ive naKosovu i Metohiji, ukqu~uju}i i za{titu kul-turnog nasle|a. Z. M.

    Gardijskoj brigadi u Beogradu.Ministar Stankovi} je pripadnicima

    Gardijske brigade po`eleo uspe{nu vojnuobuku i apelovao na wih da veruju svojimstare{inama, da ih slu{aju i da se potrudeda proces borbene obuke uspe{no savladajui ovladaju vojnim ve{tinama.

    Komandant Gardijske brigade pukovnikGoran Radovanovi} naglasio je da je poseb-na obaveza svih stare{ina da sa~uvaju `i-

    Protest vojnih invalida je opravdan.Ministarstvo odbrane Srbije i Crne Gorepodr`ava wihove zahteve i predloge za iz-menu Zakona o invalidsko-penzionom osigu-rawu. Ministarstvo je registrovalo 63 po-rodice ~iji su pojedini ~lanovi kao pripad-nici Vojske stradali u ratnim sukobima naprostorima biv{e Jugoslavije, a da danasnemaju re{eno stambeno pitawe. Imamo ipodatke o 192 te{ka vojna invalida koji sta-nuju u neuslovnom sme{taju. Najpre moramore{iti wihovu stambenu situaciju i to }enam u narednom periodu biti jedan od prio-ritetnih zadataka.

  • 7OLO@ILI ZAKLETVU

    U prisustvu ministra odbrane Srbije i CrneGore Zorana Stankovi}a, zamenika na~elnika Ge-neral{taba VSCG general-majora Zdravka Pono-{a, komandanata operativnih sastava, jedinica iustanova Vojske, nastavnici, studenti i u~enicivojnih {kola obele`ili su na Vojnoj akademiji 18.mart dan vojnog {kolstva i 156. godi{wicu odosnivawa Artiqerijske {kole srpske vojske u Beo-gradu, prete~u dana{we Akademije.

    Tokom proslave odr`ana je sednica Nau~no-na-stavnog ve}a Vojne akademije na kojoj su promovisaniu nau~na zvawa doktora, akademska zvawa magistarai stru~na zvawa specijalista vojnih i vojnotehni~kihnauka 32 pripadnika Vojske koji su se u proteklomperiodu stru~no usavr{avali. Na~elnik Vojne aka-demije general-major Vidosav Kova~evi} nagradio jenajuspe{nije polaznike [kole nacionalne odbrane,studente Akademije i u~enike Vojne gimnazije.

    Oficirski kadar {kolovan na Vojnoj akade-miji izuzetno je cewen zbog nivoa znawa, radnih,moralnih i qudskih kvaliteta, te profesionalnogodnosa prema zadacima koje izvr{ava. Vojna aka-demija u reformi sistema visokog obrazovawa uSrbiji i Crnoj Gori pouzdano zna svoje mesto. Ona}e ostati prepoznatqiva u doma}im i me|unarod-nim okvirima, daju}i time nemerqiv doprinos op-{tem razvoju dru{tva rekao je na sve~anosti ge-neral Kova~evi}.

    V. P.

    Vrhovni savet odbrane

    USVOJENA DOKTRINA VSCGVrhovni savet odbrane usvojio je, na sednici 16. marta, Doktrinu Vojske

    Srbije i Crne Gore. U woj se valorizuju dosada{we organizacijske promene uVojsci i odra`ava stremqewa ka evropskim i svetskim integracijama. Do pre-laska na potpunu profesionalizaciju, Vojsku ~ine profesionalni, ro~ni irezervni sastav.

    Vojna doktrina je pripremqena uz konsultantsku pomo} me|unarodnihvojnih eksperata i usagla{ena je sa standardima globalnih i regionalnih in-tegracija.

    Do zavr{etka referenduma u Republici Crnoj Gori ovaj dokument ne}ese primewivati na komande, jedinice i ustanove koje su locirane na tom pro-storu, a organizaciju i kontrolu ostvarewa wihovih zadataka sprovodi}e dr-`avni organi Republike Crne Gore u koordinaciji sa Ministarstvom odbra-ne i Vrhovnim savetom odbrane.

    Vrhovni savet odbrane je prihvatio izve{taj na~elnika Inspektorataodbrane o rezultatima kontrola sprovedenih u Ministarstvu odbrane i Voj-sci Srbije i Crne Gore u toku 2005. godine.

    Razmatrana su i druga pitawa iz nadle`nosti Vrhovnog saveta odbrane.A povodom razli~itih napisa i tuma~ewa u medijima o zakqu~cima na sed-

    nici Vrhovnog saveta odbrane Srbije i Crne Gore, Ministarstvo odbrane SCGnagla{ava da }e se dosledno pridr`avati zakonskih re{ewa i naredbi nadle-`nih dr`avnih organa. Ministarstvo odbrane, kao i do sada, ne}e se me{ati uodnose dveju republika ~lanica dr`avne zajednice Srbija i Crna Gora i wiho-vih rukovodstava, ve} }e, u sklopu svojih nadle`nosti, obezbediti efikasnofunkcionisawe sistema odbrane na celoj teritoriji Srbije i Crne Gore.

    Tim doslednim stavom, Ministarstvo odbrane smatra da }e doprinetismirivawu politi~kih tenzija uo~i referenduma u Crnoj Gori. Upravo na~inizrade i usvajawe Vojne doktrine jeste jo{ jedna prakti~na potvrda da se Mi-nistarstvo odbrane i Vojska SCG ne}e me{ati u referendumski proces.

    ZBRIWAVAWE VI[KA KADRASavet ministara Srbije i Crne Gore doneo je odluku o obrazovawu Sa-

    veta za realizaciju programa zbriwavawa vi{ka vojnog kadra Prisma, ob-javqeno je u najnovijem Slu`benom listu SCG. Savet ima 14 ~lanova, a zapredsednika je imenovan zamenik ministra odbrane SCG Vuka{in Mara{,dok je za zamenika predsednika imenovana generalni sekretar Ministarstvaspoqnih poslova Sne`ana Miqani}.

    Savet usagla{ava sprovo|ewe politike SCG u realizaciji programaPrisma, saglasno zajedni~koj politici i interesima dr`ava ~lanica i pra-ti i analizira realizaciju tog programa. Tako|e, obezbe|uje koordinacijurada u~esnika u wegovoj realizaciji i neprekidnost podr{ke na nivou dr`av-ne zajednice SCG i dr`ava ~lanica. Stru~ne poslove na pripremi sednicaSaveta i realizaciju zakqu~aka obavqa}e Direkcija za prekvalifikacijuSektora za qudske resurse Ministarstva odbrane.

    ISPLATE DUGOVAWAZate~ena dugovawa i neispla}ene dnevnice pripadnicima Vojske SCG

    anga`ovanim u Kopnenoj zoni bezbednosti u posledwem kvartalu 2005. dati-rala su od februara te godine. Vanrednim merama, koje je preduzelo Mini-starstvo odbrane krajem pro{le godine, zaostale dnevnice su ispla}ene zaperiod do oktobra 2005. godine, a nekim jedinicama i za decembar. Trenut-no, ukupna dugovawa prema pripadnicima Vojske SCG u Kopnenoj zoni bez-bednosti iznose 251.619.000 dinara. Neispla}ene naknade u iznosu od136.400.000 dinara odnose se na period od oktobra do decembra 2005,dok dugovawa za januar i februar ove godine iznose 115.219.000 dinara. Uprava za buxet i finansije Ministarstva odbrane Srbije i Crne Gore ~inisve napore kako bi pripadnicima Vojske SCG koji su na du`nosti u Kopnenojzoni bezbednosti isplatila sva preostala dugovawa na ime dnevnica. U saradwi sa Ministarstvom finansija Republike Srbije preraspodelom suobezbe|ena dodatna finansijska sredstva za tu namenu u iznosu od160.000.000 dinara koja }e biti ispla}ena tokom ovog i slede}eg meseca.Time }e se u velikoj meri regulisati redovnost isplata.

    vote i zdravqe svojih vojnika. Istakao je da nijedanstare{ina ne}e {tedeti sposobnosti i znawa damlade vojnike obu~i za anga`ovawe Vojske za sve iza-zove i pretwe u kome se na{e dru{tvo nalazi.

    Sve~anostima su prisustvovali komandanti ikomandiri jedinica, ~lanovi Kolegijuma na~elnikaG[ VSCG, predstavnici organa vlasti, MUP-a, Srp-ske pravoslavne crkve, organizacija i udru`ewa kojaneguju slobodarske tradicije, roditeqi i rodbinamladih vojnika i brojni drugi gosti.

    OBELE@EN DAN VOJNOG [KOLSTVA

  • 1. april 2006.8

    [ta je, zapravo, smisao novestrategije upravqawa qudskimresursima u na{em sistemu odbrane? Koje projekte, tehniku i modele primewuju nadle`ni da bi vodili ispravnu personalnupolitiku Vojske i Ministarstva? Da li je rukovo|ewe kadrovskimpotencijalima ve{tina pogodnogodmeravawa i rezultat dobroosmi{qenih zakonskih re{ewa?

    Svremenom se potvrdio stav da je upravqawe kadrovskim po-

    tencijalima, odnosno personalnom politikom, savr{en mo-del za ostvarivawe ciqeva nekog globalnog sistema. Ta de-latnost danas obuhvata izbor, obrazovawe i usavr{avawe ustruci, ali i napredovawe zaposlenih u karijeri, za razlikuod perioda u kome je rukovo|ewe kadrom podrazumevalo samoraspo-re|ivawe po radnim mestima i ~uvawe personalnihpodataka. Posledwih godina se posebno razvija filozofijarukovo|ewa qudskim resursima kao svojevrsni povratak ~o-

    veku skladu wegovih radnih, stru~nih, intelektualnih i emocio-nalnih mogu}nosti. O novoj strategiji u oblasti qudskih resursa,u jeku reforme Vojske i Ministarstva odbrane, razgovaramo samr Zoranom Jefti}em, pomo}nikom ministra za qudske resurse.

    Koji su poslovi Sektora za qudske resurse Ministarstva od-brane?

    ZORAN JEFTI], POMO]NIK MINISTRA ODBRANE ZA QUDSKE RESURSE

    KADROVSKAPIRAMIDA

    IN

    TE

    RV

    JU

    Sni

    mio

    Zvon

    ko P

    ERGE

  • Organizacija sistema, obaveze odbrane i kadrovskaproblematika jesu osnovne funkcije Sektora za qudske resur-se Ministarstva odbrane. Definisawe, osmi{qavawe, pro-jektovawe ili jednostavnije re~eno oblikovawe Vojske i Mini-starstva u periodu od 2007. do 2010. godine, uzimaju}i u ob-zir predvi|ene misije i zadatke usistemu odbrane, svrstava se u redorganizacionih pitawa koja Sek-tor trenutno re{ava. Deo poslovaiz oblasti mobilizacije, odnosnovojne obaveze, tako|e se realizujeu Sektoru za qudske resurse. Zada-ci koji se odnose na radnu i mate-rijalnu obavezu za sada su u nadle-`nosti Uprave za odbranu Republi-ke Srbije. U okviru privremene si-stematizacije Sektora nalazi se iUprava za civilnu za{titu. Budu}eorganizacione promene objedini}eceline koje se bave pitawima oba-veza odbrane i civilne za{tite u jedinstvenu strukturu. Obla-sti qudskih resursa pripada i Fond za socijalno osigurawevojnih osiguranika. Zna~ajan segment Sektora za qudske resur-se ~ini i vojno{kolski sistem, odnosno Akademija i Gimnazija.Kadrovska funkcija, za sada najva`nija i najosetqivija, obu-hvata statusna pitawa zaposlenih u Vojsci i Ministarstvu od-brane, stambenu problematiku i uop{te upravqawe qudskimpotencijalima.

    [ta se u proteklom periodu promenilo u oblasti upra-vqawa kadrom? Na osnovu predloga General{taba VSCG uobli~en je u

    decembru pro{le godine model Vojske za 2007. godinu. Zbognovina koje predvi|a Strategijski pregled odbrane taj proje-kat je vaqalo doraditi u oblasti pojedinih organizacionih re-{ewa i kadrovske piramide. Naime, zabele`en je ve}i brojstare{ina sa potpukovni~kim i pukovni~kim ~inovima u odnosuna planiran. Zato se pristupilo izradi Kriterijuma organi-zacije - formacijski ~inovi i polo`ajne grupe, kako bi se po-jedine kategorije pripadnika Vojske dimenzionirale shodnopotrebama. To je su{tinska promena u odnosu na prethodni pe-riod, jer se o kadru odlu~uje na osnovu vizije sistema odbrane.General{tab VSCG je okon~ao ve}inu poslova i sada smo u za-vr{noj fazi razrade tog modela.

    Kakve jo{ novine mogu o~ekivati zaposleni? Nadaqe planiramo i modelirawe Ministarstva odbra-

    ne, jer projekcija Vojske uslovqava wegov izgled i veli~inu.Pri tome se, naravno, rukovodimo normativnim dokumentima Strategija odbrane i Nacrtstrategijskog pregleda odbrane, izkojih proisti~u i ostali programireforme na{eg odbrambenog si-stema. U tom smislu, sledi tran-sformacija vojnog {kolstva, zdrav-stva i modela stambenog zbriwava-wa. Predvi|amo znatno smawewebroja zaposlenih upravo u oblastivojno{kolskog i zdravstvenog si-stema. Za te funkcije anga`ova}e-mo 10 do 15 odsto pripadnika Ministarstva. Va`no je da tacifra bude srazmerna na{im potrebama i propisanim stan-dardima.

    U ~emu je, zapravo, smisao nove strategije upravqawa qud-skim resursima u Vojsci i Ministarstvu? Mi nameravamo da dugoro~no uredimo proces upravqa-

    wa qudskim resursima na svim nivoima, po~ev{i od prijema,pa do prestanka profesionalne slu`be zaposlenih. To zna~ida je neophodno najpre definisati modele za pribavqawe ka-dra, posebno u oblasti slu`be po ugovoru. Zatim vaqa odredi-ti kriterijume za profesionalnu vojnu slu`bu, saglasno misi-

    jama i zadacima Vojske. Potom sledii celovita analiza raspolo`ivogkadra. Da bi svaki pripadnik Vojskeimao saznawe o izvesnosti u profe-sionalnoj karijeri, odnosno, una-pred znao kolike su mu mogu}nostida napreduje ili do koje starosnedobi mo`e raditi, treba razvitisistem predvidive karijere. Naosnovu toga, svaki student Vojne aka-demije ili diplomac iz gra|anstvakoji se aktivira u vojnu slu`bu mo`eunapred planirati svoju profesio-nalnu poziciju, jer zna uslove po ko-jima treba da ovlada odre|enim ve-

    {tinama i neophodnim znawima. Eto, to je istinsko vo|ewekarijere kadra, za razliku od dosada{weg modela, po kome jeoficiru bilo dovoqno da samo zavr{i Akademiju i u Vojscido~eka penziju. Ra~una se, dodu{e, da }e se u svakoj etapi pro-fesionalnog uzdizawa biti prirodnog odliva kadra, ali }e setaj proces kontrolisati i usmeravati.

    Kako bi se ostvarila planirana strategija upravqawaqudskim resursima treba sprovesti i reformu modela {kolo-vawa i usavr{avawa, poboq{ati izu~avawe stranih jezika,ali i standard, te socijalni status pripadnika Vojske i Mini-starstva odbrane. Ne sme se zanemariti ni program zbriwa-vawa vi{ka vojnog kadra. Sve pomenuto predstavqa nov na~inna koji se upravqa kadrovskim potencijalima. Svaka celinapojedina~no jeste kompleksna oblast i bi}e razra|ena poseb-nim programom. Tako osmi{qen sistem je transparentan, za-snovan na jasno definisanim pravilima, a zaposlenima nudisigurnost i napredovawe. S druge strane, taj model obezbe|ujekvalitetnu kadrovsku strukturu, selekciju prema potrebama si-stema odbrane i zdravu konkurenciju.

    Iako dokument Strategija rukovo|ewa kadrom nije u pot-punosti verifikovan, wegova realizacija je ve} otpo~ela usva-jawem Kriterijuma o profesionalizaciji.

    A {ta predstavqaju Kriterijumi? Kriterijumi za rangirawe profesionalnih vojnika jesu

    obavezni uslovi koje treba da ispune pojedine kategorije ka-dra kako bi nastavile slu`bu u Vojsci i Ministarstvu odbra-ne. Oni obuhvataju stepen stru~ne spreme sredwa ~etvorogo-di{wa {kola za podoficire, za oficire do ~ina potpukovni-

    ka visoko obrazovawe, a za pukov-nike i poslediplomsko usavr{ava-we. Podrazumevaju se i odgovaraju-}e zdravstvene sposobnosti zdravi sposoban za vojnu slu`bu bez ogra-ni~ewa. Zaposleni koji ne ispunepredvi|ene uslove nemaju perspek-tivu za ostanak u slu`bi i bi}e po-stepeno otpu{tani iz Vojske, u skla-du sa brzinom reformskih promenasistema odbrane, ili upu}ivani na

    prekvalifikaciju za civilna zanimawa. Kriterijume je osmi-slila Uprava za kadrove Sektora za qudske resurse, a usvoje-ni su 28. februara 2006. godine.

    Kako }e se primewivati? Kada se testira postoje}i kadar Vojske i Ministarstva,

    sve stare{ine }e se rangirati u tri kategorije perspektivne,

    9

    Da bi svaki pripadnik Vojske imao saznawe oizvesnosti u profesionalnoj karijeri, odno-sno, unapred znao kolike su mu mogu}nosti danapreduje ili do koje starosne dobi mo`e radi-ti, treba razviti sistem predvidive karijere.Na osnovu toga, svaki student Vojne akademijeili diplomac iz gra|anstva koji se aktivira uvojnu slu`bu mo`e unapred planirati svoju pro-fesionalnu poziciju, jer zna uslove po kojimatreba da ovlada odre|enim ve{tinama i neop-hodnim znawima.

    Pored starosti, zavr{ene {kole i usavr{ava-wa, stare{inama }e se vrednovati i po propi-sanom sistemu bodovati uspeh tokom {kolova-wa, slu`bene ocene, du`nosti koje su obavqa-li, stepen znawa stranih jezika, nau~na i na-stavna zvawa koja poseduju, te posebne ve{tineva`ne za poslove roda ili slu`be.

  • ske. U toku je izrada kriterijuma i za rangira-we civilnih lica.

    Ima li Prisma Program prekvalifika-cije vi{ka vojnog kadra perspektivu? Naravno da ima. Prisma je deo komplek-

    snog socijalnog programa zbriwavawa vi{kavojnog kadra. Taj model }e tek primenom vaqanestrategije upravqawa qudskim resursima u na-rednom periodu dobiti na zna~aju. Prismu su,ina~e, inostrani stru~waci u oblasti prekva-lifikacije stare{ina za civilna zanimawaocenili kao najboqi projekat te vrste u Evro-pi. Program se ne}e primewivati samo u situ-acijama naglog smawivawa broja zaposlenih,ve} }e predstavqati neprekidan proces kojimse brojno stawe u sistemu odbrane uskla|ujesa potrebama i finansijskim mogu}nostima.Prisma je vid podr{ke dr`ave onima koji su se

    {kolovali za vojni poziv, a koji u odre|enom periodu karijerene ispuwavaju uslove za daqe napredovawe. Uz to, za Prismusu ve} unapred obezbe|eni povoqni donatorski aran`mani.

    Nedavno je ministar odbrane imenovao Kadrovsku komisi-ju. Kakva je wena uloga? Kadrovska komisija je savetodavno telo koje prati pri-

    preme razli~itih odluka iz kadrovske oblasti. Nalazi se uSektoru za qudske resurse Ministarstva. Postupci Komisijeure|eni su Poslovnikom o radu. Ona nadle`nim predla`e si-stemska re{ewa kadrovske politike popunu, {kolovawe, usa-vr{avawe, normativno-pravni okvir za regulisawe statusa,zatim, ocewivawe profesionalnih pripadnika Vojske, plate i`ivotni standard, zbriwavawe vi{ka kadra i socijalno osigu-rawe. Komisija, tako|e, re{ava pitawa iz oblasti kadrovsko-personalnih poslova postavqewa, preme{taje, prestanakslu`be generalima i admiralima, redovna unapre|ewa u ~inpukovnika, te vanredna unapre|ewa, odlikovawa, zadr`avaweu slu`bi i nagra|ivawe. ^lanovi Komisije se o predlozima iz-ja{wavaju glasawem, a ministru odbrane podnose dokumentekoje je usvojila ve}ina.

    neperspektivne i poten-cijalno perspektivne.Potencijalno perspek-tivni kadar je onaj koji uzdodatno {kolovawe i do-obuku mo`e dosti}i pred-vi|ene kriterijume. Naj-~e{}e se to odnosi naovladavawe ve{tinamaza rad na ra~unaru uosnovnim programima Word, Excel, Power Point, In-ternet i izu~avawe stra-nih jezika. Za svaki ~inpojedinog roda ili slu-`be predvi|eni su osnov-ni i pomo}ni kriteriju-mi. Pored starosti, za-vr{ene {kole i usavr-{avawa, stare{inama}e se vrednovati i popropisanom sistemu bo-dovati uspeh tokom {ko-lovawa, slu`bene ocene,du`nosti koje su obavqa-li, stepen znawa stranihjezika, nau~na i nastavnazvawa koja poseduju, teposebne ve{tine va`neza poslove roda ili slu-`be. Kriterijumi, u sva-kom slu~aju, nisu mrtvoslovo na papiru, jer }ese u zavisnosti od po-treba dora|ivati i me-wati. Vrlo je va`no dase u startu odvoji per-spektivan od neperspek-tivnog kadra, kako bi seprekobrojni otpu{taliplanski, na osnovu rela-tivno objektivnih pokazateqa o kvalitetu, a ne po linearnommodelu. Na taj na~in obezbedi}e se razvoj i usavr{avawe per-spektivnih stare{ina Vojske u skladu sa potrebama sistema.Istovremeno, kadar koji ne ispuwava u potpunosti uslove, asistem tra`i wegovo anga`ovawe, mo}i }e se dodatno osposo-bqavati dok ne zadovoqi propisane standarde. I potencijal-no perspektivan kadar mo`e biti otpu{ten iz slu`be ukolikose pojedina radna mesta mogu popuniti perspektivnim kadrom.

    Smawene broja zaposlenih u sistemu odbrane planiranoje i tokom 2006. godine? - Primenom usvojenih Kriterijuma do kraja maja profesi-

    onalna vojna slu`ba presta}e za oko 700 potpukovnika, kojiimaju vi{e od 30 godina radnog sta`a i visoku stru~nu spremubez dodatnih poslediplomskih usavr{avawa. Nadaqe }e otpustkadra zavisiti prvenstveno od brzine organizacionih promenau Vojsci i Ministarstvu odbrane. Procewuje se, me|utim, da }edo kraja godine brojno stawe oficira i podoficira biti maweza oko 2.000. Otpu{tawe civilnih lica uslovqeno je ukidawempojedinih radnih mesta ili rasformirawem jedinica, mada sene mo`e pouzdano tvrditi koliko }e se zaposlenih na}i van Voj-

    10

    INTERVJU

    Primenom usvojenih Kriterijuma do kraja majaprofesionalna vojna slu`ba presta}e za oko700 potpukovnika, koji imaju vi{e od 30 godinaradnog sta`a i visoku stru~nu spremu bez do-datnih poslediplomskih usavr{avawa.

    Procewuje se da }e do kraja godine brojnostawe oficira i podoficira biti mawe zaoko 2.000. Otpu{tawe civilnih lica uslo-vqeno je ukidawem pojedinih radnih mesta ilirasformirawem jedinica, mada se ne mo`epouzdano tvrditi koliko }e se zaposlenih na-}i van Vojske.

    1. april 2006.

  • Da li }e i daqe biti negativne selekcije kadra? ^ini mi se da se takvom modelu sve mawe i mawe pribe-

    gava. Ukoliko definisani kriterijumi budu prihva}eni u prak-si, negativna selekcija kadra bi}e zanemariva. Mi smo u pro-teklim godinama imali problema samo zato {to nismo po{to-vali postoje}e standarde i nadle`nosti. Verujem da je takvostawe, u dobroj meri, posledica i naru{enog statusa, ugleda imaterijalnog polo`aja pripadnika Vojske.

    Kako Sektor za qudske resurse name-rava da prevazi|e stambene neprilikepripadnika Vojske? Nedavno je zavr{en Nacrt projekta

    stambenog zbriwavawa. U narednom perio-du organizova}e se javna rasprava o mogu-}im re{ewima stambenih te{ko}a pripad-nika Vojske. Projekti koje Nacrt donosi za-snovani su na na{im iskustvima i analizi primene sli~nih mo-dela u ostalim zemqama. Wihova ideja treba da obezbedi re-alnu osnovu stambenog zbriwavawa za {to kra}e vreme. Pred-lo`eno je da se napusti princip stambeneizgradwe za potrebe Ministarstva odbra-ne, te da se stanovi kupuju na tr`i{tu, naj-~e{}e kreditirawem zaposlenih u sistemuodbrane. Pri tome je razmatrana wihovakreditna sposobnost i predlo`en model ko-jim bi se profesionalni i penzionisanipripadnici Vojske stambeno obezbedili i uuslovima skromnih kreditnih mogu}nosti. U

    izradu projekta ukqu~eni su svi predstavnici Ministarstvakoji se bave stambenom problematikom da bi osmislili prime-wivu strategiju.

    Ima li izmena u oblasti socijalnog, penzijskog i zdrav-stvenog osigurawa vojnih osiguranika? Sada{wi sistem penzijskog i invalidskog osigurawa

    vojnih osiguranika zasniva se na principu teku}eg finansira-

    wa rashoda, {to zna~i da profesionalni pripadnici Vojskefinansiraju vojne penzije. Takav model skladno funkcioni{esamo u uslovima kada je broj zaposlenih znatno ve}i od kori-snika penzija, odnosno kada se relativno niskim doprinosimapokrivaju skromna prava iz penzijskog i invalidskog osigura-wa. Kriza je produbqena smawewem broja zaposlenih, i taproporcija je ozbiqno naru{ena u korist penzionera na jed-nog profesionalnog vojnika dolazi jedan korisnik vojne penzi-je. Profesionalizacija sistema odbrane dodato }e opteretiti

    taj odnos. Iz godine u godi-nu pove}ava se i u~e{}enov~anih sredstava za is-platu penzija u delu vojnogbuxeta namewenog finansi-rawu Ministarstva odbra-ne. U 2006. godini ta cifradosti`e visinu od 36 odsto.

    Stoga je i Fond za socijalno osigurawe vojnih osiguranika udeficitu. Neizbe`na je wegova temeqna reforma. Stru~waciSektora za qudske resurse predlo`ili su izmenu na~ina uskla-

    |ivawa vojnih penzija iplata. Utvr|en penzijskiosnov ne bi se mewao, alibi penzije pratile pove}a-we tro{kova `ivota, a nerast plata profesionalnihvojnika. Neminovno je i dase pre|e na sistem finan-sirawa penzijskog i inva-lidskog osigurawa sa kapi-talnim pokri}em, odnosnoda visina penzija zavisi odupla}enih doprinosa i wi-hovog investirawa u tokuradnog veka. No, taj pro-blem je predo~en i VladiRepublike da bi se nedo-statak novca u doglednovreme prevazi{ao pove}a-wem vojnog buxeta ili pre-laskom nadle`nosti Fondau civilne strukture.

    Zdravstveno osigura-we }e se ubudu}e zasnivatina participaciji i ostalimoblicima li~nog u~e{}a,jer se po va`e}em modeluobezbe|uje samo osnovnazdravstvena za{tita.

    Kako dovr{iti re-formu Vojske i Mi-nistarstva odbraneu oblasti kadrovskepolitike? Zapo~eti reform-

    ski procesi mogu biti uspe-{ni samo ukoliko prate

    promene u kompletnom sistemu odbrane. Stoga je potrebno uva-`iti izmene i dopune Zakona o Vojsci da se propi{e najni`aplata na prose~nu zaradu u republikama, kao model za{titestandarda profesionalnih vojnika i civilnih lica, zatim, dase saglasno re{ewima u ostalim evropskim armijama omogu}ipenzionisawe stare{inama koje imaju 20 godina radnog sta`ai obezbede uslovi za uskla|ivawe vojnih penzija kako je to re-{eno na republi~kom nivou.

    Vladimir PO^U^

    11

    Predlo`eno je da se napusti princip stambeneizgradwe za potrebe Ministarstva odbrane, teda se stanovi kupuju na tr`i{tu, naj~e{}e kre-ditirawem zaposlenih u sistemu odbrane.

    Stru~waci Sektora za qudske resurse predlo-`ili su izmenu na~ina uskla|ivawa vojnih pen-zija i plata. Utvr|en penzijski osnov ne bi semewao, ali bi penzije pratile pove}awe tro-{kova `ivota, a ne rast plata profesionalnihvojnika.

  • nost wegovom delu... Uz wega su i tada bili oni koji od toga ve} go-dinama imaju i te kakve koristi, a u dugim redovima, po uvek za~u|u-ju}oj vezi `rtve i vinovnika, i oni koji su u kolonama be`ali saku}nih ogwi{ta koja vi{e nikada ne}e videti, ili oni {to su staja-li u sli~nim redovima, ali za osnovne `ivotne namirnice, ili dadaju posledwi dinar bankama piramidalne {tedwe koje je vlastbri`no kontrolisala i uzimala koliko joj treba...

    Posledice svega toga i danas pritiskaju Srbiju. U me|unarod-noj zajednici jo{ uvek nemamo saveznike. To najboqe pokazuje zapo-~eto re{avawe budu}eg statusa Kosova. Imamo samo naklonost jed-nog dela te zajednice, ali i tu prevladava politi~ka realnost wi-hovi vlastiti interesi i po{tovawe nove logike snage i mo}i. Tekbi onda mogli do}i na red interesi Srbije. Naklonost drugog delame|unarodne zajednice, na`alost, pripada albanskoj ve}ini na Ko-sovu, tako da predstoji te{ka diplomatska bitka da se kona~no od-brani ono {to se decenijama gubi.

    I ne treba verovati da je veliko medijsko i politi~ko zanima-we sveta za minule dane sahrawivawa Slobodana Milo{evi}apridavawe zna~aja Srbiji i wenom nekada{wem lideru. Ne, to jesamo pa`qivo posmatrawe jednog satanizovanog naroda, provera-vawe da li jo{ `ivi u pro{losti i za pro{lost, ili je izvukao pou-ke iz gorkih lekcija neshva}enog istorijskog trenutka i sada mo`e ubudu}nost.

    Simbol te pro{losti, Slobodan Milo{evi}, sahrawen je bezdr`avnih i vojnih po~asti, bez ikoga od ~lanova porodice i bezopela. Oni koji ga u svetu krive za balkanski haos i zbog toga mu su-de, smatraju da je jo{ jednom i zauvek izbegao kaznu za sva zla kojaje prouzrokovao. Oni, u svetu i ovde, koji tako ne misle, nisu moglida mu pomognu.

    Wegova smrt za Srbiju nema ni izbliza onu te`inu i zna~ewekao doga|aji koje je pokretao. Vinovnik neostvarenih nacionalnihinteresa i `rtva nerealnih nacionalisti~kih ambicija, dr`avniksa prokockanom istorijskom {ansom, Slobodan Milo{evi} je i ne-sre}ni junak vlastite sudbine. Do posledweg dana bio je jo{ jednuunapred izgubqenu bitku, wegova rasuta porodica nije se mogla oku-piti ni nad wegovim odrom, a obele`ja vlasti i mo}i kojima jepodredio i narod i dr`avu izostali su.

    Sada je pod lipom nekada{wih sre}nih dana na{ao kona~nismiraj.

    Radenko MUTAVXI]

    ODLAZAK SLOBODANA MILO[EVI]A

    Biv{i predsednik Srbije i Jugoslavije i lider Socijalisti~kepartije Srbije Slobodan Milo{evi} preminuo je u pritvor-skoj jedinici Ha{kog tribunala u Sheveningenu 11. marta ovegodine. Sahrawen je posle sedam dana u dvori{tu porodi~neku}e u Po`arevcu.

    Posledwe ~etiri i po godine Milo{evi} je proveo u ha{kompritvoru zbog optu`be za ratne zlo~ine i genocid tokom ratova vo-|enih na prostoru biv{e Jugoslavije. Za wegovu smrt porodica iprijateqi optu`ili su Ha{ki tribunal, jer sumwaju da je trovan le-kovima, a nije mu dozvoqeno ni, ispostavilo se, neophodno le~eweu Rusiji. Zvani~no je saop{teno da je razlog wegove smrti infarkt.

    Srbija se, tokom sedam dana ~ekawa da Slobodan Milo{evi}bude sahrawen, jo{ jednom suo~ila sa sobom u preispitivawu jednogod najtragi~nijih vremena, koje je ostavilo duboke tragove u dru{tvui svakom pojedincu.

    Za jedne Milo{evi} je bio i ostaje prvi protivnik i `rtvasvetskog globalizma, borac za samostalnu Srbiju, za opstanak iprava srpskog naroda ugro`ena kako u Srbiji politikom mo}nika,tako i u biv{im jugoslovenskim republikama i na Kosovu pod priti-skom tamo{we ve}ine...

    Za druge wegova vladavina je period potpune me|unarodne izo-lacije zbog lo{e procene novih odnosa sile i mo}i u svetu. To je vre-me nepotrebnih ratova koje je zapo~iwao i gubio, uz silna stradawa,`rtve i zlo~ine. To su godine siroma{ewa naroda i rastakawa osnov-nih dru{tvenih i moralnih vrednosti, uz nevi|enu kriminalizacijudr`ave i privrede i omogu}avawe enormnog boga}ewa uskog kruga po-jedinaca, porodica ili interesnih grupa... To {to je Milo{evi} ura-dio sopstvenom narodu zapravo je najve}i zlo~in, jer je merama unu-tra{we politike, koje ne proisti~u zakonomerno iz ekonomskih sank-cija me|unarodne zajednice, na jednoj strani stvorio ogromnu ve}inuuni`enih, a na drugoj mawinu povla{}enih, od kojih su oni najbli`imogli neka`weno ne samo da kradu ve} i da ubijaju...

    Zbog svega toga, smrt Slobodana Milo{evi}a bila je povod dai oni koji ga vole i oni koji ga mrze osete jo{ jednom svu ja~inu svogporiva. A oni koji su uvek najradije gledali svoje interese od togasu napravili vi{ednevni miting za pridobijawe novih pristalicaili bu|ewe iz politi~kog mrtvila. Zato je sahrana najmawe biladostojanstveni ~in ti{ine i `alosti, a mnogo vi{e sve~anost ta-{tine i dokazivawa, promocija stranaka, grupa i pojedinaca, pa-radirawe bolom da se jo{ jednom poka`e veli~ina pokojnika i oda-

    12 1. april 2006.

    Sahrawen bez dr`avnihpo~asti, bez ikoga od ~lanovaporodice i bez opela, Slobodan Milo{evi} je podlipom nekada{wih sre}nih danakona~no na{ao smiraj. Oni koji ga u svetu krive zabalkanski haos i zbog toga musude, smatraju da je jo{ jednom i zauvek izbegao kaznu za svazla koja je prouzrokovao. Oni, u svetu i ovde, koji tako nemisle, nisu mogli da mu pomognu.

    SUO^AVAWA

  • 13

    P E R A S P E R A

    UPOTREBAKOSTIMA

    Pi{e Qubodrag STOJADINOVI]

    Autor je komentator lista Politika

    Ima li nekesimbolike uvojni~komkostimirawu`alosti? Da nije pokojnikbio velikivojnik? Da nijemo`da voleouniforme, ilipazio na vojsku,ili o`aliopoginule? Ne, naravno ne.

    T

    D

    ^

    a sahrana je neizbe`no bila politi~ki miting.Nad odrom i pored wega vi{e se brinulo o mr-tvoj pro{losti nego o zloj sudbini pokojnika.To je bio jedan kontekst smrti, koji }e nas, mo-`da, jednoga dana i napustiti. Ali ov-

    de ne}e biti re~i o politici, o tome ina~e svi pri-~aju i svako nudi svoje najboqe re{ewe. Ne ka`enarod badava: na pijaci pameti, svako bi pazariosamo svoju. Kakva pamet takav pazar.

    No ipak, i ovo je neka vrsta politike, ili ve-{tina mogu}eg. Recimo, varijanta mode za pogrebe,parastose i dane `alosti. U okviru toga, parafra-za naslova jednog romana Aleksandra Ti{me: Upo-treba ~oveka. Ili jo{ gore, upotreba dece, a za-tim i odraslih.

    U prvom slu~aju klinci su nedu`ni, iako su sena{li usred zastra{uju}e samrtne operete. Nekoih je obukao u maskirne uniforme (vaqda otac), ipostrojio pored kov~ega. I oni su vojni~ki pozdra-vqali, u savr{enom dr`awu. A zatim skinuli kape iprekrstili se, te ustupili mesto na po~asnoj stra`iodraslima. Videlo se da ih je dresirao veoma su-rov instruktor i da su savladali mu~ni psihofi-zi~ki egzercir. Da li se neko umesto wih igra?

    Ko im je pretvorio detiwstvo u te`ak vojni~kipoligon i presiju od koje jedva da ima spasewa.To je bilo `alosnije od ~itave procesije, u kojoj sudominirale pateti~ne i neiskrene `alopojke. Decasu, me|utim, ozbiqna opomena koja name}e pitawe:u ~emu smo to bili i dokle smo stigli? Koja je to pa-met sa{ila one {arene uniforme i kape, i dovelau pogubni red te lepe, obi~no razbaru{ene de~jeglave? Ta deca su prevremeno odrasla i sazrela odneizrecive tuge. Umesto na igrali{te, otac ih je od-veo na pogreb. Ho}e li ta nedu`na bi}a sti}i da svesvoje traume izbri{u iz pameti? Ko bi ga znao! De-tiwstvo je velika tajna, do kraja `ivota se ne zna{ta se sve sakriva u qudskom umu.

    eca u maskirkama su provela ~itav dan u tommaratonskom opro{taju. Aonda, kao {to je red do{li su stariji. Nekoliko (mo`da desetak)penzionisanih generala i vi{ih oficira po-

    javili su se u paradnim uniformama. To se obi~nodr`i u {ifowerima, uz obavezan naftalin. Moq-ci ne mare za rang, umeju da na~nu i navezeni mun-dir, samo ako se ta oznaka vrhunca karijere zabo-ravi i zapusti.

    Onaj koji je nosio najvi{e zvezdica, imao je inajvi{e metala na svojim grudima. Izgledao je kaoneki sovjetski mar{al iz maja 45, ponositi vojsko-vo|a pred kojim su be`ale Hitlerove trupe. Qudi

    koji su gledali sve te kovine pitali su se: Ama qu-di, {ta je ovaj ~ovek osvojio?

    Nismo ~uli da jeste. Ali ni da je sa~uvao. Po-sle wega je gore nego kad je do{ao na najvi{e mesto.Otaxbina je bila podeqena, odlikovawa tako|e. Tosu rezultati Pirove pobede. No, za tako veliki brojgeneralove bluze vaqalo je i{tancovati metale ko-ji priawaju. Da lepo stoje i da se lepo nosi.

    Dobro, ni to nije sve. Mo`da bi moglo da budegore. Ali, ko je naterao te penzionere da se kosti-miraju, i od sahrane naprave bal bizarnih modniholdtajmera? Mo`emo ovde ponuditi nekoliko mo-gu}ih odgovora. Prvi, tako se ose}aju boqe, tako sevra}aju u dobra, stara vremena. Drugi, nisu znalida to nije dozvoqeno. Kostimi se nose u pozori{tu(kazali{tu, gledali{tu, teatru), a uniforme na pro-slavama.

    Tre}i, neko im je rekao da su tako mla|i, pamo`da i lep{i, i da je obavezno da se fino ude{e-ni pojave pred razdraganom masom o`alo{}enih.

    etvrti, smatrali su da je to dug prema ~ovekukoji im je skrojio i mundire i kape, i sadapokazuju da oni nisu za to da se bilo {ta me-

    wa. Wima je bilo najboqe tada, a najgore sada, dokmiri{u na hemiju protiv insekata, i svoju masku mo-raju da skinu do zalaska sunca.

    Ima jo{ nekih obja{wewa. Ali ~emu? Ve}inakostimiranih je do zvezda stigla po{tuju}i disci-plinu, uz obavezno glasno i odse~no izgovaraweizvr{nih komandi. Prekr{ili su je kad vi{e ne-maju vajde od wenog po{tovawa. Ali u wihovom mod-nom trendu postoji jo{ jedan, mo`da najubedqivijitajni adut: kad vidi uniforme, narod }e mo`da po-misliti da je Vojska iza{la na ulice da se poklonipokojniku. Gde god je vojska ima tu ne{to. Kad puknepo~asni plotun, svaka je `alost velika i opravda-na. Dok objasni{ da nije ode {inobus. Otido{ekola niza stranu, a iz wih ispadaju muzejski pri-merci uniforme. Bez pucawa i pevawa u `alostipunoj optu`bi.

    Pa onda, ima li neke simbolike u vojni~komkostimirawu `alosti? Da nije pokojnik bio velikivojnik? Da nije mo`da voleo uniforme, ili paziona vojsku, ili o`alio poginule? Ne, naravno ne.

    Da li je neko, pored dece, upotrebio i one pre-starele glumce, koji su se odenuli kao za paradu po-bede?

    Ne, naravno ne. Wihova upotrebna vrednostje davno prestala. Pa za{to da se onda ne presvukujo{ koji put? Tada se veseqe jasno vidi, a i `alostje mawa.

  • TE

    MA

    14 1. april 2006.

    S T R A T E G I J S K IP R E G L E D O D B R A N E

    Nakon Strategije odbrane dr`avne zajednice Srbija i CrnaGora i Bele kwige odbrane, Strategijski pregled odbrane jenajzna~ajniji dokument koji predstavqa polaznu osnovu za su-{tinske promene u sistemu odbrane i Vojsci Srbije i CrneGore. Zbog toga se on smatra glavnim instrumentom zaplanirawe i programirawe procesa reforme.Strategijski pregled odbrane izra|uje se u slo`enim me|una-

    rodnim i unutra{wim dru{tvenim i bezbednosnim uslovima i ukqu~noj fazi reforme Vojske Srbije i Crne Gore. Vi{edecenijskomnebrigom dr`ave prema sistemu odbrane, Vojska je do{la u pozici-ju da ubrzano tro{i svoju organizacionu supstancu, {to mo`e, akose ne preduzmu adekvatne sistemske promene, dovesti do nepredvi-|enih i ne`eqenih posledica po budu}nost i odbrambene sposob-nosti Srbije i Crne Gore. Zato je neophodno da se ubrza proces ve-rifikacije i primene Strategijskog pregleda odbrane, kako se si-stem odbrane ne bi doveo u situaciju nekontrolisane entropije.

    POMO] DR@AVNIH ORGANAStawe u sistemu odbrane je problemati~no sa vi{e stanovi-

    {ta i u domenu skoro svih wegovih funkcija. Imaju}i u vidu ozbiq-nost situacije, neophodno je organizovanim pristupom procesu re-forme integrisati sve napore kako bi se zaustavio negativantrend i izgradile pretpostavke za efikasan i efektivan organiza-cioni razvoj. Taj razvoj je u funkciji dostizawa sposobnosti Mini-starstva odbrane i Vojske SCG za misije i zadatke definisane uStrategiji odbrane dr`avne zajednice Srbija i Crna Gora.

    Strategijski pregled odbraneizra|uje se u slo`enimme|unarodnim i unutra{wimdru{tvenim i bezbednosnimuslovima i u kqu~noj fazireforme Vojske Srbije i Crne Gore. Vojska ubrzano tro{i svoju organizacionusupstancu, {to mo`e dovesti do nepredvi|enih i ne`eqenihposledica po budu}nost iodbrambene sposobnosti Srbije i Crne Gore. Zato je neophodno da se ubrza proces verifikacijei primene Strategijskog pregledaodbrane. U suprotnom, sistemodbrane mogao bi se dovesti donekontrolisane entropije.

    PI[E pukovnik

    prof. dr Mitar KOVA^

  • 15

    strukture snaga za 2007. i 2010. godinu. To se prvenstveno odno-si na kadrovske i infrastrukturne probleme.

    Re{avawem kadrovskih problema potrebno je omogu}iti do-stojan status svima: onima koji ostaju u sistemu odbrane i onimkoji }e morati da ga napuste. Da bi se ostvarilo takvo strate{koopredeqewe neophodno je da ono bude potpuno operacionalizo-vano i podr`ano od svih nadle`nih institucija na nivou dr`ava~lanica i dr`avne zajednice. Samo Ministarstvo odbrane ne mo-`e da to u~ini bez pomo}i drugih dr`avnih institucija.

    Naravno, deo poslova mo`e da zavr{i Ministarstvo odbra-ne i ono to zaista i ~ini u posledwe vreme. Preduzeti su naporiu domenu skoro svih funkcija sistema odbrane kako bi se zausta-vili negativni trendovi i otklonili propusti koji su se reflekto-vali na ukupne sposobnosti. U te{kom stawu, u kome je sada si-stem odbrane, najbitnije je sa~uvati {to kvalitetniji i mlad ka-dar. Svest o tom problemu u Ministarstvu odbrane dovela je dodefinisawa i usvajawa kriterijuma za rangirawe i vo|ewe ka-dra u slu`bi. Dugo je tra`eno da se donesu i utvrde pomenuti kri-terijumi, ali nije bilo dovoqno razumevawa za takav pristup, ve-rovatno {to to nije i{lo u prilog onim koji su taj posao u Vojscishvatali kao li~nu privilegiju na odre|enoj du`nosti. Me|utim,novi menaxment Ministarstva odbrane shvatio je strate{ki zna-~aj ovog pitawa za ukupan proces reforme, tako da su kriterijumiverifikovani i bi}e primeweni u narednom procesu organizaci-onih promena. Na taj na~in ukupan proces reforme }e postatitransparentniji i smawi}e se subjektivni uticaj rukovodilaca,komandanata i komandira u pogledu definisawa profesionalnekarijere pot~iwenih.

    PRETPOSTAVKE ZA PRIMENU PREGLEDAVeliki broj oficira i podoficira treba da napusti sistem

    odbrane. Ali to treba sprovesti na takav na~in da napu{tawe nedovede do dru{tveno nepo`eqnih posledica. Stoga bi bilo dobroda se ispune dva uslova: prvi da profesionalno vojno lice mo`epo potrebi slu`be biti penzionisano sa 20 godina penzijskog sta-`a i drugi da se tim licima, a i onima koji ostaju u sistemu, re{istambeni problem.

    Reforma sistema odbrane i Vojske Srbije i Crne Gore je pomnogo ~emu specifi~na u odnosu na vojske u okru`ewu. Tu se poseb-no izdvaja nizak socijalni status wenih pripadnika. U proteklihpetnaest godina pripadnici Vojske su prolazili kroz nepodno{qi-ve uslove `ivota i rada. Veliki broj porodica podoficira i ofi-cira ` ivi samo od wihove jedne skromne plate. Mnoge od tih poro-dica stanuju po kasarnama, nu`nim sme{tajima, ve{ernicama, po-slovnim prostorima ili kao podstanari. Otpu{tawe oficira,podoficira i civilnih lica, koji su nosioci socijalne za{titesvojih porodica nezamislivo je bez prethodnog stvarawa elemen-tarnih uslova za `ivot. Problem je re{iv sa delimi~nim usmera-vawem konverzije infrastrukture sistema odbrane za re{avawetih problema, dodeqivawem placeva koji se nalaze u zonama pri-vatne gradwe, te kredita pod povoqnim uslovima.

    Drugi pristup re{avawu stambenih pitawa jeste samo prekokredita. Ako se integri{u napori dr`ava ~lanica, institucija dr-`avne zajednice i Ministarstva odbrane mogu}e je, na ovaj na~in,za dve do tri godine re{iti problem stambeno ugro`enih pripad-nika sistema odbrane. Preliminarne analize ukazuju na to da sebez buxetskih ulagawa mo`e na ova dva na~ina re{iti veliki deoproblema. Pored toga mogu}e je neposrednom razmenom nepokret-nosti, prvenstveno kasarni u zonama stambene izgradwe, samo u

    U Strategijskom pregledu odbrane defini{u se opredeqewa iorganizaciona re{ewa za sistem odbrane, kao kompromis izme|uvojnih izazova, rizika i pretwi, misija i zadataka i drugih ~inila-ca koji opredequju}e uti~u na izgradwu potrebnih sposobnosti. Ka-da bude verifikovan, on }e postati pouzdana osnova za izradu pla-nova, programirawe i realizaciju reforme sistema odbrane iVojske. Istovremeno, na taj na~in izgra|uju se pretpostavke za ci-vilni nadzor i postepenu profesionalizaciju Vojske. U tom proce-su neophodna je pomo} drugih dr`avnih organa i institucija na ni-vou dr`ava ~lanica i Srbije i Crne Gore, te podr{ka nadle`nihme|unarodnih institucija, prijateqskih dr`ava i partnera.

    Izgradwom novih sposobnosti sistema odbrane i Vojske po-voqno se uti~e na bezbednost dr`ava ~lanica i Srbije i Crne Go-re, ali i na stvarawe bezbednosnog okru`ewa na regionalnom ime|unarodnom nivou.

    KQU^NI PROBLEMI SISTEMA ODBRANEDa bi se ubrzao i uspe{nije ostvario reformski proces,

    primenom Strategijskog pregleda odbrane, potrebno je re{itikqu~ne probleme sistema odbrane u funkciji wegovog prilago|a-vawa za su{tinske organizacione promene. Re~ je o kadrovskim(status zaposlenih, edukacija, obuka...), infrastrukturnim, nor-mativno-doktrinarnim, organizacionim (strukturni i funkcio-nalni) i finansijskim problemima.

    Re{avawe tih grupa problema u funkciji je izgradwe pret-postavki za uspe{an proces reforme i za izgradwu projektovane

    SNAGE SISTEMA ODBRANEU skladu sa potrebama, a na osnovu predvi|enih i procewe-

    nih sposobnosti Srbije i Crne Gore, definisana je strukturasnaga sistema odbrane i Vojske za 2007. i 2010. godinu, uz na-zna~avawe smernica razvoja snaga 2015. godine. Na samom po-~etku definisane su snage 2007. godine, kako bi se jasno odredi-lo {ta treba daqe raditi. Tako }e se stvoriti povoqni organi-zacioni, materijalni i kadrovski uslovi za stabilnije i strogoprofilisane organizacione promene do 2010. godine.

  • Beogradu obezbediti veliki broj slu`benih stanova u sistemu od-brane, tako|e bez buxetskih ulagawa. Tako bi se mladim stare{i-nama omogu}ili pristojni uslovi za `ivot i rad, {to bi posrednodoprinelo popularizaciji vojnog poziva. Istovremeno, na taj na-~in veliki broj uve}anih tro{kova stanovawa bio bi skinut sa bu-xeta i preusmerio bi se za druge namene. Dakle, nije sve pitawenemawa finansijskih sredstava, jer postoje znatne unutra{we re-zerve, koje se mogu pokrenuti preko mehanizma spremnosti nadle-`nih institucija da se u potpunosti prestane sa jednim zastarelimna~inom rada u oblasti re{avawa stambenih pitawa. Dosada{wina~in rada u oblasti re{avawa stambenih pitawa bio je u dobrojmeri u funkciji ostvarivawa privilegija pojedinaca i diskrimi-nacije izme|u zaposlenih u sistemu odbrane.

    SISTEM I STANOVIDa bi se {to efikasnije re{io stambeni problem u sistemu

    odbrane neophodno je {to pre prestati sa kupovinom ili izgrad-wom stanova za zakup. U toj oblasti su se vi{e decenija de{avalerazli~ite zloupotrebe, koje su osiroma{ivale celokupan sistemodbrane. Na`alost, pojedinci koji su morali da re{avaju sistem-ske probleme socijalnog statusa i stambene ugro`enosti pripad-nika sistema odbrane razmi{qali su o svojim vilama, ba{ tu ne-posredno pored takozvanih sivih domova, gde u kasarnskim krugo-vima u vojni~kim sobama `ive porodice u nepodno{qivim uslovi-ma. Stawe je dovedeno do apsurda, tako da ni odluke Vrhovnog sa-veta odbrane i nalazi Inspektorata odbrane, koji su se odnosilina pitawe razli~itih stambenih malverzacija, nisu doveli do re-{avawa problema. Postoje}i model re{avawa stambenih proble-ma neprihvatqiv je jer je minula praksa potvrdila wegovu nefunk-cionalnost i {tetnost po sistem odbrane. U minulim godinamaugro`enim pripadnicima sistema odbrane nu|eni su samo novipravilnici koji su obi~no mewani radi ostvarewa interesa poje-dinih mawih interesnih grupa i pokrivawa nezakonitih radwi.

    Drugi sistemski problem u oblasti re{avawa stambenih pro-blema ogleda se u tome {to ve}ina pripadnika Vojske nije bila uprilici da bira garnizone u kojima }e slu`bovati, pa je po tojosnovi diskriminisana otkupom stanova u tim gradovima ili jediskriminisana po osnovu vrednosti stanova na razli~itim loka-cijama u velikim gradovima. Cena tih stanova je neuporedivo ma-wa od onih u Beogradu, a posebno na ekskluzivnim lokacijama. Ras-polagawe sa takvom mo}i u Vojsci bilo je u funkciji diskriminaci-je qudi i poigravawa sa wihovom podobno{}u i sudbinama. Neulaze}i vi{e u detaqe i analizu ovog problema, bilo je neophodnoargumentovati potrebu strate{kog zaokreta u oblasti stambeneizgradwe, jer je to odavno postalo centralno pitawe socijalnogstatusa i mogu}nosti efikasne reforme sistema odbrane. Dakle,neophodni su diskontinuitet sa dosada{wim na~inom rada i hi-tan, programiran i kontrolisan proces kroz koji se za nekolikonarednih kqu~nih godina mogu re{iti problemi u ovoj oblasti, ka-da }e i najve}i deo vi{ka kadra morati da napusti sistem, uz spro-vo|ewe procesa profesionalizacije.

    Ako se izgrade pretpostavke za efikasno re{avawe proble-ma prevremenog penzionisawa i stambenih problema pripadnikasistema odbrane izvesno je da }e ukupan reformski proces mo}ida bude uspe{an, socijalno podr`an i dru{tveno po`eqan. Vero-vatno }e aktuelno rukovodstvo Ministarstva odbrane uspeti da seizbori kod nadle`nih institucija dr`ava ~lanica i Srbije i CrneGore da se pomenuti problemi povoqno re{e.

    Radi izgradwe novih sposobnosti Vojske SCG, saglasno struk-turi snaga, misijama i zadacima, potrebne su znatne promene i usistemu vojnog {kolstva, nau~noistra`iva~koj delatnosti i siste-mu obuke komandi i jedinica u strukturnom, funkcionalnom, pro-gramskom i statusnom smislu. Bez novih znawa nema novih sposob-nosti niti su{tinske reforme.

    Re{avawem pojedina~nih kadrovskih problema mogu}e je po-boq{ati status vojne profesije u dru{tvu i zaustaviti odliv mla-

    16

    TEMA

    1. april 2006.

    NEPRAVDAU sobama ~esto `ive i tri generacije, tako da su mnoga

    deca odrasla u vojni~kim sobama i ve} odavno po{la u {kolu,a neki stari qudi iz tih istih vojni~kih soba odvezeni su nagrobqa, ne slute}i da }e tako zavr{iti svoj `ivot slu`e}i ~a-sno otaxbini. Istovremeno, u posledwim godinama `ivotapre`ivqavali su nepravdu koja im se svakog dana ponavqalaispred wihovih o~iju.

    FINANSIRAWEOd devedesetih godina pro{log veka devastiran je sistem

    buxetirawa, a strate{ke odluke u pogledu tro{ewa finansij-skih sredstava dono{ene su u veoma malim krugovima i bezefikasne kontrole. U tako zapu{tenom i neure|enom sistemufinansirawa bile su mogu}e deformacije i zloupotrebe kao{to su finansirawe i kupovina luksuznih stanova i ku}a, ula-gawe u razvoj pojedinih borbenih sistema koji Vojsci nisu po-trebni, ili opremawe Vojske nasumice odre|enim koli~inamaoru j`a i vojne opreme. Minule finansijske obaveze koje se vi-{e od jedne decenije prenose iz godine u godinu uve}avaju fi-nansijsku neizvesnost i onemogu}avaju programirawe i pou-zdanost procesa reforme. Velike kamate, nastale na osnovuneispla}enih ra~una i sudskih zabrana po osnovu izgubqenihsudskih sporova, dodatno uslo`avaju problem.

  • 17

    dog i kvalifikovanog kadra. Bez takvog pristupa nije mogu}e govo-riti o profesionalizaciji Vojske.

    Infrastrukturni problemi mogu se razmatrati i sa stanovi-{ta novih infrastrukturnih potreba za novu strukturu snaga, i topreko izgradwe baza i {to objektivnije procene vrednosti i kon-verzije dela nepokretnosti u funkciji finansirawa tro{kova pro-cesa reforme. Finansijska sredstva koja se obezbede prodajom vi-{kova nepokretnosti potrebno je prvenstveno usmeriti za oprema-we i modernizaciju, re{avawe stambenih problema i sprovo|ewesocijalnog programa za kadrove koji napu{taju sistem odbrane.

    FINANSIJSKE TE[KO]EFinansijski problemi sistema odbrane mogu poprimiti takav

    zna~aj da u potpunosti onemogu}e daqi proces reforme. Najzna~aj-niji problemi te vrste su posledica vi{egodi{weg preno{ewa ikumulacije prenetih finansijskih obaveza. Taj problem je posledicatro{ewa buxetskih sredstava za finansirawe anga`ovawa snaga uodbrani od Natoa 1999. godine i u Kopnenoj zoni bezbednosti, alii delom i neodgovornog poslovawa u samom sistemu odbrane.

    Re{avawe ovih najzna~ajnijih sistemskih problema, u nared-nim reformskim zahvatima, mewa su{tinu i bi}e Vojske. U suprot-nom, mo`e biti dru{tveno nepo`eqnih posledica, prvenstveno ne-gativne selekcije kadra, odnosno nekontrolisanog odliva dela spo-sobnih pojedinaca po osnovu ukidawa formacijskih mesta ili ras-formirawa jedinica. Da bi se to onemogu}ilo potrebno je radnamesta izlo`iti konkurenciji sposobnosti, na osnovu definisanihi objektivnih kriterijuma. Ako se dosledno primene kriterijumi zarangirawe kadra i ako se proces bude pravi~no realizovao i bezizuzetka onda }e proces reforme u tom domenu biti uspe{an, dru-{tveno i profesionalno po`eqan. To podrazumeva socijalni mi-nimum za{tite qudi koji napu{taju sistem jer je reforma sistemaodbrane po mnogo ~emu specifi~na u odnosu na druge dr`avnefunkcije, pa i u odnosu na vojske u okru`ewu.

    HITNOST USVAJAWAUspe{no re{avawe navedenih pretpostavki je u funkciji stva-

    rawa povoqnih dru{tvenih, sistemskih, normativnih, finansijskih ikadrovskih uslova za organizacione promene, i to izradom i imple-mentacijom Strategijskog pregleda odbrane. To je osnovni dokument izoblasti strategijskog planirawa u sistemu odbrane i kqu~ni instru-ment za sprovo|ewe reforme u Ministarstvu odbrane i Vojsci SCG.

    Rad na dokumentu je zapo~et u martu 2005. godine, kada suformirani Tim za koordinaciju i Radni tim za izradu nacrta do-kumenta, a naknadno je na nivou MO i VSCG formirano i pet stru~-nih timova za izradu pojedinih delova dokumenta. U procesu izra-de Strategijskog pregleda odbrane bili su ukqu~eni i predstavni-ci Ministarstva spoqnih poslova SCG, ministarstava finansijadr`ava ~lanica, predstavnici kabineta ~lanova VSO, te ekspertiiz institucija i nau~nih ustanova u dru{tvu.

    Pored te{kih uslova, u veoma kratkom roku, Radni tim je uspeoda uradi Nacrt strategijskog pregleda odbrane i da stvori veomadobru osnovu za prelazak u vi{u fazu izrade dokumenta i usagla{a-vawa stavova na nivou Kolegijuma ministra odbrane. U skladu sa no-vim personalnim sastavom Ministarstva odbrane usvojena je novadinamika izrade dokumenta. Verifikacija dokumenta na nivou Kole-gijuma ministra odbrane treba da se zavr{i do kraja marta 2006.godine. Nakon toga Strategijski pregled odbrane bi se usagla{avaona nivou VSO, Saveta za nadzor, usagla{avawe i koordinaciju ak-tivnosti u procesu izrade i implementacije Strategijskog pregledaodbrane Srbije i Crne Gore i Saveta ministara. Time bi svi napo-ri bili integrisani u politi~kom, funkcionalnom i ekspertskomsmislu. Usvajawe Stragegijskog pregleda odbrane na nivou Skup{ti-ne dr`avne zajednice planirano je da se realizuje u periodu junde-cembar 2006. godine.

    PRECIZIRAWE CIQEVAStrategijski pregled odbrane je prvenstveno politi~ki doku-

    ment zakonodavne i izvr{ne vlasti, koji daje precizne ciqeve,kriterijume i strate{ka opredeqewa za izradu Plana razvoja si-

    PROBLEMIIzradu Nacrta strategijskog pregleda pratili su i pra-

    te brojni problemi. Osnovni su: nedostatak iskustva za iz-radu dokumenta koji se u na{oj zemqi izra|uje prvi put; poje-dine strukture u sistemu odbrane i u dru{tvu ne razumeju zna-~aj dokumenta; nedovoqna ili neodgovaraju}a saradwa poje-dinih organizacionih jedinica Ministarstva odbrane saRadnim timom, {to ima za posledicu nedovoqno usagla{enare{ewa; relativno ~este promene u sastavu Radnog tima, kaoposledica objektivnih okolnosti i personalnih re{ewa; ne-postojawe egzaktnih podataka o planiranim izdvajawima zaodbranu iz buxeta dr`ava ~lanica; nepostojawe precizneprocedure i podataka za prora~un tro{kova sistema odbra-ne, kao ni odgovaraju}eg softvera; optere}enost sistema od-brane prenesenim finansijskim obavezama; neprilago|e-nost institucija dr`ava ~lanica u smislu izgradwe uslova zaimplementaciju organizacionih promena projektovanihStrategijskim pregledom odbrane; nedovoqna a`urnost poje-dinih podataka potrebnih za definisawe novog sistema od-brane, pogotovo u domenu kvalitativnih svojstava.

    Radi efikasnijeg nastavka reformi neophodno je daMinistarstvo odbrane integri{e napore, zavr{i dokumenti sa wim jedinstveno nastupi prema rukovodiocima i insti-tucijama na nivou dr`avne zajednice Srbija i Crna Gora ina nivou dr`ava ~lanica, kako bi se prona{ao kompromisizme|u dru{tvenih potreba i mogu}nosti.

  • Da bi se stvorili uslovi za uspe{nu primenu ovakvih su{tin-skih zahvata, potrebno je, u {to kra}em periodu, usvojiti novu nor-mativno-zakonsku regulativu. Reformski i integracioni procesisistema odbrane su izazov za Srbiju i Crnu Goru i sve dr`avneinstitucije.

    Neodlu~nost, pasivnost i ~ekawe na su{tinske promene u si-stemu odbrane potro{ilo je resurse i uslo`ilo sadr`aj i obimorganizacionih promena koje su predvi|ene Strategijskim pregle-dom odbrane.

    Za uspe{nu realizaciju organizacionih promena potrebni sukontinuiran i efikasan rad Ministarstva odbrane i sveobuhvat-na podr{ka dr`ava ~lanica i Srbije i Crne Gore, prvenstveno urealizaciji socijalnog programa, modernizacije, stambenog obez-be|ewa pripadnika sistema odbrane, te stavqawa vi{ka vojne in-frastrukture u funkciju re{avawa tih problema. OstvarivaweStrategijskog pregleda odbrane realizova}e se tokom izradeplana razvoja sistema odbrane do 2010. godine, kao i svih drugihprograma i projekata iz nadle`nosti razli~itih organizacionihstruktura u Ministarstvu odbrane i General{tabu VSCG. Opera-cionalizacija Strategijskog pregleda odbrane realizova}e seuporedo sa izradom plana razvoja sistema odbrane do 2010. go-dine, kao i svih drugih programa i projekata iz nadle`nosti orga-nizacionih struktura MO i G[.

    Snimili Zvonko PERGE i Goran STANKOVI]

    18

    SARADWANajve}i deo poslova na koordinaciji poslova oko izra-

    de Strategijskog pregleda odbrane nosi Sektor za politikuodbrane. U narednom periodu MO preduze}e niz aktivnostida u saradwi sa vladama dr`ava ~lanica prona|e odgovaraju-}a re{ewa i obezbedi podr{ku za implementaciju Pregleda.Uz to, dokument }e se razmatrati na nivou Vrhovnog savete od-brane i Saveta ministara, kako bi se i na taj na~in stvorilipovoqni uslovi za wegovu verifikaciju u Skup{tini SCG.

    KADARJedan od uslova za su{tinski napredak u svim podru~-

    jima vojne delatnosti i za primenu Strategijskog pregledaodbrane jeste o~uvawe kvalitetne i povoqne kadrovskestrukture u Vojsci SCG preko procesa reforme. Ako se sa-~uva kvalitetan kadar onda }e se Vojska brzo na}i na dru-{tveno i me|unarodno po`eqnom nivou sposobnosti koje }ejoj omogu}iti izvr{avawe utvr|enih misija i zadataka. Sto-ga je stru~nu kompetentnost i sposobnost potrebno afirmi-sati kao glavni kriterijum u vo|ewu kadra.

    TEMA

    stema odbrane do 2010. godine i niza programa za specifi~nefunkcije sistema odbrane. Veoma je bitno imati u vidu da nepre-kidno sa procesom verifikacije Strategijskog pregleda odbranetreba, u organizaciji i nadle`nosti Ministarstva odbrane, raz-vijati Plan razvoja sistema odbrane sa programima, koji morajupotpuno da budu saglasni sa opredeqewima Strategijskog pregledaodbrane. Svi ti programi sadr`ajem i dinamikom treba da omogu-}e potpunu sinhronizaciju procesa organizacionih promena radi{to ve}ih efekata, predvi|awa i pravovremenog eliminisawaproblema koji se mogu pojaviti na tom putu.

    Sredworo~ni plan razvoja detaqno se operacionalizuju ugodi{wim planovima i programima. Tako definisan proces plani-rawa i programirawa uslov je za uspe{nu implementaciju Strate-gijskog pregleda odbrane.

    Planirawem i programirawem kqu~nih re{ewa definisanihu Strategijskom pregledu odbrane stvaraju se pretpostavke za rea-lizovawe stabilnih organizacionih promena u sistemu odbrane iVojsci. Te promene }e dovesti do moderne, sposobne, odr`ive i re-spektivne oru`ane sile, sposobne da re{i osnovne pretwe oru`a-nog ugro`avawa Srbije i Crne Gore.

    SVEOBUHVATNA PROMENAReforma sistema odbrane Srbije i Crne Gore realizova}e se

    kao sveobuhvatna promena strukture snaga, doktrinarnih dokumena-ta, normativne regulative, vrednosti, pona{awa i odnosa u orga-nizaciji radi efikasnije za{tite interesa i ciqeva od svih oblikaugro`avawa bezbednosti koji su u nadle`nosti vojne organizacije.

    Sadr`aj procesa reforme mo`e se prikazati preko realiza-cije wegovih kqu~nih aktivnosti, kao {to su: (1) postizawe konsen-zusa na nivou Srbije i Crne Gore oko vitalnih pitawa reforme;(2) uspostavqawe strate{kog partnerstva; (3) definisawe zakon-ske i doktrinarne regulative; (4) strukturne i funkcionalne pro-mene; (5) unapre|ewe na~ina obezbe|ivawa i osposobqavawa ka-dra; (6) modernizaciju i opremawe savremenim oru`jem i opre-mom; (7) promene u sistemu obuke vojnika, stare{ina, komandi i je-dinica; (8) inovirawe priprema za odbranu i (9) razli~ite drugeprogramske sadr`aje koji se ostvaruju po prioritetu, kako bi sesistem odbrane i Vojska u tom kontinuiranom procesu preveli ukvalitativno novo stawe.

    Pri izradi Strategijskog pregleda odbrane uva`avaju se teo-rijska, doktrinarna i aplikativna saznawa i iskustva drugih dr-`ava koje su pro{le taj proces. Strate{ki ciq Srbije i Crne Go-re je stvarawe Vojske koja }e biti u stawu da, u skladu sa Ustavnompoveqom i Strategijom odbrane, izvr{ava utvr|ene misije i za-datke. Sada{wa struktura Vojske treba da se izmeni u korist jedi-nica koje imaju ve}u pokretqivost i fleksibilnost, vatrenu mo} ibrzinu reagovawa na bilo kom delu dr`avne teritorije.

  • 19

    VENCI ZA JUNAKEAKTUELNO

    vi}, 24. marta odata je po~ast pripadni-cima Gardijske brigade poginulim za vre-me vazdu{nih napada Natoa na SRJ. Pe-deset minuta iza pono}i, 20. maja 1999.godine, sedmorica vojnika gardista stra-dala su od projektila Natoa.

    Pored wihovih roditeqa, vence supolo`ili komandant Gardijske brigadepukovnik Goran Radovanovi}, delegacijaUdru`ewa `rtava bombardovawa 1999.godine i predstavnik Skup{tine grada Be-ograda Zoran Alimpi}.

    U svim jedinicama Kopnenih snagaobele`en je 24. mart dan se}awa na po-ginule u napadu Natoa na na{u zemqu. De-legacija Komande Kopnenih snaga polo`i-la je venac na spomen-kapeli kod ni{ketvr|ave, dok je centralni skup odr`an u ni-{koj kasarni Mija Stanimirovi}.

    Roditeqima i ~lanovima porodica po-ginulih, predstavnicima SPC i drugih orga-nizacija, obratio se komandant Kopnenihsnaga general-potpukovnik Mladen ]irko-vi}. Pro{lo je sedam godina od rata. Odtada se mnogo toga izmenilo, od imena na{edr`ave i wene unutra{we strukture, do od-nosa prema me|unarodnoj zajednici. Aliostali su duboki o`iqci zbog ratnih stra-dawa i izgubqenih ` ivota. Sa ove distance,mo`emo zakqu~iti da su onolike patwe i ra-zarawa bili nepotrebni. Mi danas ne mo-`emo i ne trebamo mimo sveta. Izme|u ne-kada{wih neprijateqa na bojnom poqu, gra-de se mostovi poverewa, saradwe i part-nerstva.

    Novinari ODBRANE

    Usvim komandama i jedinicama Vazdu-hoplovnih snaga i protivvazduho-plovne odbrane Vojske Srbije i Cr-ne Gore obele`en je 24. mart danse}awa na poginule i nastradale

    tokom agresije Natoa na na{u zemqu uprole}e 1999. godine.

    Na prigodnim skupovima odata je po-{ta pripadnicima RV i PVO, poginulimtokom odbrane otaxbine. Delegacija Ko-mande VS i PVO, predvo|ena komandan-tom pukovnikom Draganom Katani}em, po-lo`ila je venac na spomen-obele`je is-pred zgrade Komande VS i PVO u Zemunu.Vence i bukete cve}a polo`ili su i ratnikomandanti generali u penziji SpasojeSmiqani} i Branislav Petrovi}, poro-dice poginulih pripadnika RV i PVO,predstavnici SO Zemun i brojnih insti-tucija i organizacija.

    Na spomen-plo~i ispred zgrade Ko-mande VS i PVO uklesana su imena ~e-trdeset jednog vazduhoplovca pilota,raketa{a, radariste, veziste i pripad-nika drugih specijalnosti koji su dalisvoje `ivote u odbrani otaxbine 1999.godine.

    U kasarni na Bawici, povodom 24.marta, zamenica gradona~elnika Beogra-da gospo|a Radmila Hrustanovi}, delega-cije VS i PVO, herojske 250. raketne bri-gade PVO i drugih jedinica, biv{i koman-danti i porodice poginulih raketa{a, po-lo`ili su cve}e na spomen-obele`je pa-lim pripadnicima 250. rbr PVO.

    Polagawem venaca na spomen-obe-le`je ispred bolnice Dragi{a Mi{o-

    Ministar odbrane u Kragujevcu

    POSETAOPERATIVNIMSNAGAMA

    Dan se}awa na `rtve agresije

    Ministar odbrane Srbije i CrneGore Zoran Stankovi}, sa saradnicima,posetio je 15. marta Komandu Operativ-nih snaga i jedinice i ustanove Vojske ugarnizonu Kragujevac.

    General-major Dragan Kolunxija,komandant Operativnih snaga, najpre jegostima govorio o dostignutom nivouborbene gotovosti, organizacionim pro-menama i problemima koji svakodnevnooptere}uju rad tog sastava Vojske.

    Posebno je izra`en zahtev da se unarednom periodu finansirawe realnoplanira prema potrebama jedinica, teda se one oslobode vi{ka naoru`awa iopreme. Tako|e je nagla{en problem osi-pawa stru~nog kadra, preoptere}enostistare{ina zbog skra}ivawa vojnog roka,naru{enog statusa i socijalnog polo`ajapripadnika Operativnih snaga, neredov-nog snabdevawa usled neblagovremenogpla}awa dobavqa~a, optere}enostiskladi{nih kapaciteta i ote`anog obez-be|ewa neperspektivnih vojnih objekata.Predstavnici Vojnog odseka Kragujevacpotencirali su i te{ko}e oko upu}ivawaregruta na slu`ewe vojnog roka u civil-noj slu`bi.

    Tokom posete ministar Stankovi}prisustvovao je obuci pripadnika speci-jalnih jedinica Operativnih snaga. Sa-gledao je i kapacitete 524. logisti~kebaze. U Klubu Vojske informisao je ofi-cire, podoficire i civilna lica o tokureforme sistema odbrane na{e zemqe uduhu prikqu~ewa evroatlantskim bez-bednosnim integracijama, planovima unarednom periodu, ali i modelima zapoboq{awe uslova rada.

    U Skup{tini op{tine Kragujevac mi-nistar odbrane Zoran Stankovi} razgo-varao je se gradona~elnikom VeroqubomStevanovi}em i na~elnikom [umadijskogokruga Miroslavom Marinkovi}em. Do-govoreni su oblici budu}e saradwe Mi-nistarstva odbrane i organa lokalne sa-mouprave, posebno u oblasti razmeneneperspektivnih vojnih objekata i poslo-vawa sa fabrikom oru`ja.

    V. P.

  • 20 1. april 2006.

    82. POMORSKI CENTAR IZ KUMBORA

    TAMO GDJE DRUGI

    Izdr`qivost, okretnost, snala`qivost, vrhunskaosposobqenost i vje{tinau baratawu raznovrsnimoru`jem i sofisticiranomopremom, osobine su pokojima se prepoznajupripadnici specijalnihjedinica svih oru`anihsnaga na svijetu. Ipak, i me|u tim probranimdru{tvom specijalacapostoje oni ekskluzivni,svojevrsna elita koja sepribli`ava idealu zvanom univerzalnivojnik. U redovima na{evojske to su pripadnici 82. pomorskog centraMornarice VSCG.

    Oni su osposobqeni jednako kao i wihove kolege iz drugih specijalnih jedinicaVSCG 63. padobranske brigade, 72. specijalne brigade, protivteroristi~kogodreda Kobre i pro{le godine formiranog 93. rije~nog centra, ali su i ne-{to posebno...Momke pod komandom iskusnog pomorskog diverzanta, kapetana bojnog broda mr

    Ota Ikera, jedinstvenim ~ini to {to su obu~eni za izvo|ewe niza najslo`enijih bor-benih zadataka na kopnu, obalnom rubu, moru i u podmorju, a kao na~in za ubacivawe urejon dejstva pripadnici 82. Pomorskog centra (PC) nerijetko koriste i vazduh. Voda,kopno i vazduh su, dakle, sfere u kojima se ovi momci jednako dobro snalaze, na pravina~in potvr|uju}i da je 82. PC zapravo pandan ~uvenim NAVY SEAL (Sea, Air, Land) timo-vima komandosa Ratne mornarice SAD, odnosno da su na{i pomorski diverzanti ra-me uz rame sa istim takvim jedinicama u sastavima najja~ih svjetskih ratnih mornari-ca, poput ratnih mornarica Italije, Britanije, Francuske ili Rusije.

    Ameri~ke mornari~ke foke su, zahvaquju}i prvenstveno holivudskoj film-skoj produkciji, medijski mo`da i najvi{e eksponirane me|u specijalnim morna-ri~kim jedinicama u svijetu, iako se zapravo najve}i dio obuke i poslova kojim sebave ovakve jedinice, po pravilu, uvijek dr`i daleko od o~iju javnosti. Tako je iidentitet aktivnih pripadnika slu`be pomorskih diverzanata 82. PC tajan, a ve-lom misterije prekrivena je i ve}ina aktivnosti te specijalne jedinice koja ba-{tini tradiciju dugu 46 godina.

    82. PC je formiran 19. februara 1960. godine u @upi u Tivtu, odakle je re-lativno brzo premje{ten u Pulu, s obzirom na tada aktuelnu Tr{}ansku krizu iz-me|u SFRJ i Italije. Kada je te`i{te planiranih aktivnosti na jadranskom pomor-skom voji{tu stavqeno na wegov centralni dio, 82. PC je 1977. godine preseqen uDivuqe kod Splita, odakle je iseqen 22. decembra 1991, tokom rata u biv{oj SFRJ,i baza jedinice naredne ~etiri godine ponovno je bila u Tivtu. Od 1995. do danasbaza nam je Kasarna Orjenski bataqon u Kumboru obja{wava kapetan bojnogbroda Iker, koji tim sastavom komanduje od 1. novembra 2003. godine.

    OD

    BRA

    NA

  • 21

    ciju i obuku oficira mornarice za slu`bu na podmornicama. Dioefektiva 17. flotile OPS sada je u sastavu ronila~ke slu`be 82.PC, u okviru koje postoje specijalnosti protivdiverzantski ronilac,protivminski ronilac, te{ki ronilac i laki brodski ronilac op-{te namjene. Padobransku slu`bu ~ine pomorski diverzanti, koji to-kom redovnog procesa obuke za specijalna dejstva imaju i osnovni,odnosno vi{i padobranski kurs, za {to se obu~avaju u 63. pado-branskoj brigadi u Ni{u. Koliko to dobro rade potvr|uje jedno dru-go i jedno ~etvrto mjesto, koje su mornari iz Kumbora osvojili naMe|unarodnim padobranskim vi{ebojima u Ni{u!

    "Osamdesetdruga" je izuzetno va`na jedinica za VSCG i sistemodbrane u cjelini, ali i za Mornaricu u odbrani dr`avne zajedni-ce. Zadaci na stranom terenu vezani su za me|unarodnu vojnu sa-radwu Mornarice i VSCG u okviru mirovnih operacija snaga UN.

    Ina~e, Pomorski centar je iskqu~ivo profesionalna jedini-ca, ~iji pripadnici u sastav stupaju na dobrovoqnoj osnovi. Staro-sni limit za podoficire je 24, a za oficire 26 godina. Kandidatiuz to moraju biti potpuno zdravi i fizi~ki sposobni za naporanpoziv podvodnog diverzanta, {to se kontroli{e rigoroznim fizi~-kim provjerama i ulaznim testovima. Neizostavno je da svaki po-tencijalni pripadnik 82. PC prethodno bude i bezbjedonosno pro-vjeren imaju}i u vidu specifi~nu namjenu jedinice.

    Ulazni fizi~ki test ~ine izuzetno visoke norme koji kandidatitreba da pro|u kako bi se snimio nivo prirodnih predispozicija,fizi~ke kondicije, motorike i izdr`qivosti za obavqawe zadatakana kopnu i moru. Oni imaju provjere i na kopnu i u vodi, pa i kadato sve pro|u i daqe ostaju kandidati, {to zna~i da nije odlu~enoho}e li biti primqeni. Komisija koja ih vodi tokom tih pregledaprati wihovo pona{awe i rezultate i, na kraju, komandantu predo-~ava op{tu sliku o svakom kandidatu da bi on po diskrecionom pra-vu odlu~io koga }e da primi na daqi specijalisti~ki kurs. Zna~i, nisvi oni koji polo`e, na kraju ne budu primqeni u jedinicu. Posle teprve faze eliminacije ostane samo jedna tre}ina prijavqenih.

    Od te jedne tre}ine biraju se najboqi, koji nastavqaju deseto-mjese~ni kurs i specijalisti~ku obuku za pomorske diverzante. Kursima dvije selekcije, prvu nakon ~etiri mjeseca, na kojoj se provjerava-ju ste~ena teorijska znawa, prakti~ne vje{tine i radi se vje`ba nakopnu i u moru. Ti ispiti traju oko {est dana i ko zadovoqi normeide daqe, a ko ne, prekida mu se usavr{avawe i vra}a se u jedinicuiz koje je do{ao. Nakon nastavka obuke, oni koji su pro{li prvu se-lekciju imaju ponovnu provjeru nakon pola godine novi ispit i vje-`bu, te kad sve to pro|u komisija za provjere o svakom kandidatu sa-~iwava izvje{taj i predla`e ko bi mogao da dobije zvawe pomorskogdiverzanta tre}e kategorije, a ko }e, bez obzira na polo`ene ispite,biti vra}en u jedinicu iz koje je do{ao. Na kraju, obi~no bude pri-mqena samo jedna devetina onih koji su se kandidovali za diverzante.

    Tokom daqeg usavr{avawa u slu`bi u Divizionu za specijalnadejstva ti qudi postepeno napreduju do zvawa diverzanta prve kate-gorije, odnosno instruktora pomorskih diverzanata kao vrhunca, za{to im u prosjeku treba od sedam do deset godina rada.

    Ina~e, osnovni koncept obuke pripadnika 82. PC, kada je je-dinica formirana po~etkom {ezdesetih, bio je napravqen po sa-znawima dobijenim obavje{tajnim kanalima o sli~nim jedinicamastranih ratnih mornarica. Me|utim, od 1973. godine obuka se iz-vodi po pribli`no uskla|enom planu, nastalom na osnovu iskusta-va ameri~kih SEAL timova.

    To je kompleksan na~in obuke u kojem su obuhva}ena sva stru~-no-specijalisti~ka znawa, poznavawe stranih mornarica i vojski,poznavawe stranih jezika, vrhunska psihofizi~ka priprema, rad uodre|enim slu`bama, borbene vje{tine, upotreba raznih vrstahladnog, tetivnog i vatrenog oru`ja, minsko-eksplozivnih sredsta-va, alpinizam, padobranstvo, i sli~no. Obuka pomorskih diverza-nata je izuzetno kompleksna, jer se oni osposobqavaju za izvo|eweborbenih zadataka na kopnu, obalnom rubu i u moru, a kao na~in zaubacivawe u te sredine koristi se vazdu{ni prostor, to jest prevo-`ewe avionima, helikopterima i padobranima.

    Do sada je jedinica u~estvovala na tri me|unarodne vojne vje-`be, a iskustva iz tih aktivnosti, u kojima su se pripadnici 82. PCodli~no sna{li, potvrdila su da je ona po ustrojstvu i na~inu rada

    EFEKTIVEU svom sastavu 82. PC ima ~etiri slu`be: podmorni~arsku, po-

    morsko-diverzantsku, ronila~ku i padobransku. Naime, nakon pro-{logodi{wih organizacijskih promjena u Mornarici, 88. flotilapodmornica i 17. flotila obalskih pomorskih snaga su rasformi-rane, a dio wihovih efektiva u{ao je u sastav 82. PC. Tako se sadatri male tzv. xepne podmornice tipa P-911 Una, namjenski gra|eneza prevoz diverzanata, nalaze u sastavu Prvog diviziona podmorni-ca 82. PC, a ova jedinica sprovodi i {estomjese~nu prekvalifika-

    ^UVARI IZ DUBINAPripadnici 82. PC nezaobilazni su prilikom protivdi-

    verzantskog obezbje|ewa svih stranih ratnih brodova kojiuplovqavaju u na{e luke. Ronioci iz Kumbora rade sve od kon-tradiverzionih pregleda luka i podvodnog dijela broda doraznih drugih rowewa vezanih za plan protivdiverzantskogobezbje|ewa.

    U jesen pro{le godine imali su i zajedni~ke aktivnosti umoru sa protivminskim roniocima sa francuskog lovca minaCapricorn, koji je tada boravio u Kotoru i Baru.

    Redovno obezbje|uju i na{e ratne i {kolske brodove zavrijeme wihovog krstarewa u stranim vodama i tu imaju izu-zetno veliko iskustvo jo{ iz vremena SFRJ i poznatih Titovihputovawa {kolskim brodom Galeb po cijelom svijetu, kao isada kada obezbje|uju jedrewak Jadran na wegovim krstare-wima. Isto tako, obezbje|uju i sve brodove MVSCG kada se nawima nalaze visoki dr`avni i vojni predstavnici

  • 22

    veoma bliska i kompatibilna sa sli~nim je-dinicama stranih armija, {to joj otvara do-bru perspektivu u procesu me|unarodnih bez-bjednosnih integracija kojima te`i VSCG.

    ZADACIJedan od najzna~ajnijih aspekata upotre-

    be 82. PC jeste protivteroristi~ko obezbje-|ewe brodova, luka i lu~kih postrojewa, jerje SCG kao ~lanica Me|unarodne pomorskeorganizacije IMO prihvatila odredbe i oba-veze iz Me|unarodne konvencije o bezbjedno-sti ISPS.

    - Uredbom Savjeta ministara SCG bez-bjednosti brodova, luka i lu~kih postrojewadat je odgovaraju}i zna~aj, a mi smo dobilidio nadle`nosti iz oblasti bezbjednosti popitawu protivteroristi~ke borbe. U tom seg-mentu }e biti i te`i{te daqeg osposobqavawa, opremawa i pri-preme jedinice, da bi u sadejstvu sa drugim snagama u sistemu bez-bjednosti dala svoj doprinos kako bi za{tita brodova i luka bilana propisanom nivou, {to je i osnov za nesmetano funkcionisawena{e pomorske privrede ka`e Iker, dodaju}i da je {to se ti~e za-dataka u moru, pomorskim diverzantima osnovni zadatak diverzija,odnosno napad na protivni~ke ratne i trgova~ke brodove, luke ilu~ka postrojewa. Zbog toga se na{i pripadnici obu~avaju da ro-ne koriste}i aparate sa zatvorenim krugom disawa, {to im omogu-}ava da se tajno i prikriveno pribli`e meti, jer mjehuri}i vazduhakoje ronilac izdi{e mogu otkriti wegovu poziciju. Imamo vi{ede-cenijsko iskustvo u upotrebi tih naprava, a trenutno koristimo sa-vremene aparate LAR V wema~ke firme Dreger i Frogs francu-ske proizvodwe.

    Pomorski diverzanti koriste i specijalna sredstva, poput ma-lih PEL ure|aja, sredstava za podvodnu vezu ronilica R-1 i R-2, ko-ja su proizvedena u biv{oj SFRJ, kao i podmornice tipa P-911, kojeimaju posebnu komoru za izlazak diverzanata pod vodom i le`i{taza transport ukupno ~etiri ronilice tipa R-1. Uz padobrane, diver-zantima su na raspolagawu i razni brzi ~amci, ali i kajaci za uba-civawe u rejon dejstva, a pripadnici 82. PC obu~avaju se i u kori-{}ewu improvizovanih sredstava za izvr{ewe svojih zadataka.

    Momci sa Neptunovim trozubcem na uniformama i ronila~-kim odijelima koriste i izuzetno vje{to barataju {irokim arsena-lom hladnog i vatrenog oru j`a, samostrijela i minsko-eksplozivnihsredstava doma}e i strane proizvodwe. Za napade na protivni~kebrodove koriste se mine MP M71 i DPM M66 doma}e proizvodwe,a u opremi diverzanata su moderna sredstva komunikacije, opti~ki i

    JEDINICE

    KAO FAMILIJA U ovoj jedinici vlada nevjerovatno drugarstvo, osje}aj

    zajedni{tva i pripadni{tva probranoj grupi koja funkcioni-{e poput prave familije i kad je dobro i kad je lo{e. To je ne-{to {to 82. PC ~ini jedinstvenim, specifi~nim i neponovqi-vim, uz sve drugo ~emu te nau~i ovaj izuzetno dinami~an i za-nimqiv posao, koji je najboqi na~in da drugima, ali prven-stveno sebi doka`e{ da mo`e{ da se nosi{ i sa najve}im na-porima i izazovima glasi rezime vodnika prve klase MarkaVa{ali}a, pripadnika 82. PC od 1999. godine.

    Centar je i novi dom za dio pripadnika nekada{we88. flotile podmornica. Me|u ~lanovima posade tri malepodmornice tipa P-911 je i poru~nik bojnog broda @eqko Ni-koli}, koji tvrdi da wihovo prilago|avawe novim uslovima inovoj jedinici nije bio problem jer smo godinama rade}i za-jedno navikli na me|usobnu saradwu i komunikaciju.

    KOMANDANT VRHUNSKI INTELEKTUALACZanimqivo je da je kapetan bojnog broda Oto Iker po

    struci mornari~ki artiqerijsko-raketni oficir. U 82. PCdo{ao je kao potporu~nik 1984. godine, nakon zavr{ene Mor-nari~ke vojne akademije u Splitu i jednogodi{weg sta`a napatrolnim brodovima. Od tada je ta jedinica prakti~no we-gov dom.

    [kolu nacionalne odbrane, odnosno general{tabnousavr{avawe zavr{io je 2002, a jo{ za vrijeme tog {kolova-wa bio je i na du`nosti predava~a na katedri strategije, gdjeje poslije zavr{etka G[U primio i du`nost rukovodioca gru-pe nastavnika za poslijediplomske studije u oblasti strategi-je. Tu du`nost obavqao je do povratka, ovaj put na mjesto ko-mandanta u 82. PC, u novembru 2003. godine. Pored najvi{ihvojnih {kola, zavr{io je i poslijediplomske studije nakon ~e-ga je 2000. magistrirao na Fakultetu odbrane, bezbjednostii za{tite u Beogradu, odbraniv{i tezu Odnos politike i voj-ske u delu Nikola Makijavelija.

  • na. Time je qudima dat motiv da i nakon odlaska iz Diviziona zaspecijalna dejstva ostanu u slu`bi i zadr`e status, te mogu}nost dase prosje~ni vijek diverzanata zapravo pove}a na pet godina. Ipak,iskqu~ivi uslov za zadr`avawe statusa pomorskog diverzanta jesteda ti qudi sa uspjehom pro|u uobi~ajene i krajwe rigorozne godi-{we provjere sposobnosti.

    Kriterijumi koji su dati doprinose da fluktuacija kadra u je-dinici bude velika. Veliki broj zadataka i rigorozne provjere, od-nosno ispiti koje pripadnici jedinice moraju polagati svake godinei na kopnu i na moru, u~e{}e i pogotovo uspje{nost na vje`bama,~ine rad u jedinici te{kim, tako da se kadar brzo osipa. Jer, kodpomorskih diverzanata vode}e pravilo je va`no je pobijediti.

    A da bi neko pobijedio zakqu~uje na{ sagovornik stalnomora biti u top-formi, stalno mora biti spreman na maksimalnanaprezawa. Tamo gdje drugi odustaju, moji qudi moraju pro}i. Upra-vo ciq tog dijela forsa`a, za koji ih mi pripremamo na posebnomdesetomjese~nom kursu, jeste da onu biolo{ku granicu energetskogpotencijala i tro{ewa pomjere jo{ malo naprijed i da iz sebe iz-vuku snagu tamo gdje drugi qudi odustaju.

    Bez obzira na specifi~nost i zna~aj ove jedinice, weni pri-padnici nisu izuzeti od problema koji ti{te i druge pripadnikeVSCG. Nedovoqno finansirawe, lo{ materijalni status i neizvje-sna perspektiva imaju}i u vidu aktuelne dru{tveno-politi~ke pri-like u Crnoj Gori odra`avaju se i na najuniverzalnije vojnikeVSCG. Najve}i problem te jedinice jeste nabavka novih hemijskihizvora struje, koji su osnovni pokreta~ki izvor svih podvodnihsredstava za prevo`ewe. Ipak, komandant Iker je makar po `eqa-ma optimista:

    @elim da podmornice i brodovi plove, ronilice rone, vo-zila voze i da proces obuke te~e normalno na borbenim sredstvi-ma koja koristimo. Uz rje{avawe problema sa kojima se suo~avamo,mi