Top Banner
108

Retusált művészettörténet

Mar 17, 2016

Download

Documents

Géza Halász

Retouched History of Art, cartoon book
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Retusált művészettörténet
Page 2: Retusált művészettörténet

092.indd 1 2008.04.28., 12:50:56

Page 3: Retusált művészettörténet

Halász GézaRetusál t művészet tör ténet

001.indd 1 2008.04.28., 8:58:14

Page 4: Retusált művészettörténet

MegjelentKaján Tibor – Martin József: Karikatúra a betûtengerben

(2005, 142 oldal, 71 illusztráció)

Halász Géza: Retusált mûvészettörténet(2008, 104 oldal, 72 illusztráció)

ElőkészületbenHauswirth Magda: Portrékarikatúrák

(Buzinkay Géza bevezetõjével, 2008, kb. 280 oldal, 129 grafika)

Mundus – Kar ikatúrák

002.indd 1 2008.04.28., 9:03:40

Page 5: Retusált művészettörténet

Mundus Magyar Egyetemi KiadóBudapest – 2008

Halász Géza

RETUSÁLT

MÛVÉSZETTÖRTÉNET

003.indd 1 2008.04.28., 9:05:49

Page 6: Retusált művészettörténet

Szöveg:

Szerényi Gábor (Ajánló)Halász Géza (Bevezetõ)Frank Iván (Interjú)

Halász GézaRetusál t művészet tör ténet

Köszönet mindazoknak, akik a könyv megjelenésétanyagiakkal, munkával, vagy szakmai tanácsokkal

segítették.Halász Géza mûvei a www.tiaramagazin .hu weblapon is megtekinthetõk.

Felelõs kiadó: a Mundus Kiadó igazgatójaKiadja: a Mundus Magyar Egyetemi Kiadó

Cím: 1089 Budapest, Vajda Péter u. 12.Telefon: 303 5091, 477 2445; fax: 333 5378

E-levél: [email protected]: www.munduspress.hu

Felelõs szerkesztõ: Biernaczky SzilárdNyomta és kötötte: Reálszisztéma Dabasi Nyomda Zrt.

Felelõs vezetõ: Berki István vezérigazgatóISBN 978 963 9713 17 8

ISSN 1789 6762

004.indd 1 2008.05.07., 22:35:36

Page 7: Retusált művészettörténet

Ajánló

Halász Géza megadja!Avagy a karikaturistaül hosszú, méla lesben (Szerényi Gábor) 7

Bevezetõ

Az álról, a valórólés a Retusáltmûvészettörténetrõl (Halász Géza) 11

Interjú

Gondolatokban versenyképes (Frank Iván) 15

Képek

Retusált mûvészettörténet (Halász Géza) 27

Képjegyzék 98

Életrajzi adatok 100

Tar ta lomjegyzék

A borítón szereplõ, Halász Gézát ábrázoló digitális montázsHans Holbein VIII. Henrik c. festményének felhasználásával készült. Grafika: Halász Géza & Császár Tamás.

005.indd 1 2008.04.28., 9:08:30

Page 8: Retusált művészettörténet

Ars poetica

Sûrû setét az éj,Dühöng a déli szél,Dimitrij Lénáról mesél.

Halász Géza verse

006.indd 1 2008.04.28., 9:09:43

Page 9: Retusált művészettörténet

7

Haragszom Halász Gézára. Hát szabad ezt, kérdem én, kollégákkal tenni? Vir-tuóz gegeket duplafedelû intellektussal földkörüli pályára bocsátani, olyan ma-gától értetõdõ aggálytalansággal, hogy még a mûvészettörténetben alulinformált plebsz is álmélkodik? Csak gyártani, ontani a pompás ötleteket, és ráadáskéntnem állni meg az illékony poénoknál, de sõt: intellektuális gondolati magvakatis kihüvelyezni?!

És ezért nem engedhetünk meg – mi többiek – semmi félkész, pongyola el-nagyoltságot magunknak, mert itt a Géza, s akkor bizony igen rosszul jönnénkki bármilyen összehasonlításból. (Holott hasonlíthatatlanok vagyunk mind, mi,példának okáért a KOKSZ Mûhely tagjai, hogy csak szûkebb szakmai pátriánkamúgy tágas konnotációjú asszociációs holdudvarára szorítkozzam.)*

Patinás zsurnaliszta élettapasztalat: kollégákról rosszat, vagy semmit. Hátezt most kénytelen vagyok megtörni, ezt a hetykeségében oly bájos igazságot. Pél-dás önmegtagadással, kalaplevéve, vagy épp fordítva!

Ismerjük jól, milyen kvalitásokat vár a Nagybecsû Közönség és a MegrendelõSzerkesztõ(ség) – áldassék a nevük ezúttal is, hiszen belõlük élünk. Legyen akarikatúra kacagtató, vicces. Méltányolandó igény. Kioldani a létezés szorongatógörcsös csomóit, átvágni a humor pengeéles, villanó tõrével, s egy poén által elvé-gezni mind a szív keserveit, hogy némi hamleti frazeológiával máris érzékeltes-sük a tét irtóztató nagyságát, mert itten nem babra megy a játék, efelõl szemernyikétségünk sem lehet.

Halász Géza megadja!Avagy a karikaturista ül hosszú, méla lesben

A jánló

Szerényi Gábor

007.indd 1 2008.04.28., 9:10:50

Page 10: Retusált művészettörténet

8

Megadja! (A póker-közvetítõ szpíker felajzott hangján kéretik hallani.) Ha-lász Géza megadja! Fölteszi egy-egy lapra minden ismeretét, emlékét, élményét,és ráhalmozza még valamennyi bánatát, örömét, kínjait és kéjeit, az élet ereden-dõ tragikumát és persze komikumát, szenvedélyeit. (S a tetejébe: kétségeit, kér-déseit, tapasztalatait, prófétikus intelmeit.)

Ne tessék megijedni! Mindezt oly tapintatos eleganciával abszolválja, hogya Kedves Képolvasó semmiképp sem érezheti magát megszállva a látvány alko-tójának amúgy briliáns tudáshalmazával, latin pilléreken ívelõ mûveltségével,mûvészettörténeti felkészültségével, megszenvedett bölcsességével, elképesztõ su-garú látókörével.

De akkor hogyan? Kérdezhetjük gyermeki tisztaságú szemekkel, kíváncsian,kicsit haverkodó ugratással: mit leshetünk el szakmailag Halász mestertõl (mert-hogy igencsak jár néki ez a titulus).

Figyelem: fantomrajz következik itten verbálisan! Halász Géza ül, hosszú,méla lesben. Igen, olyan "vadászosan". Figyeli a tombolva hömpölygõ képáram-lást, staccato lüktetõ vizuális örvényeket, a szirénként hívogató csábos látványo-kat, virtuális kéjeket, éjeket, a szüntelenül áradó fények himnikusan tombolópolifóniáját. Meg a suta hétköznapi balfékség milliónyi bájosan ostoba tünetét.Hogyan lesz a hõsi elszánás zengve tornyosuló operájából a "pechfógel" minden-napi praxisa.

Szinte mindent lát a világot magáévá tevõ internet hálón. Ottlikosan leegy-szerûsítve: minden megvan. Tokkal, vonóval az egész élet. Meg a halál. Meg amiazon túl van. (Mégha nincs, akkor is. "Attól, hogy valami nem létezik, még meg-jelenhet" – súgja egy hang, éppen onnan.)

És akkor most mi lesz? Átszáll szárnysuhogással az angyal a szobán, s meg-születik a mû? Aha. Ilyen egyszerû, tetszik látni. Minden megvan – csak más-ként. Halász Géza egyszercsak megállítja az egyik képet az áradatból. Hohó!Mint a rulettben a golyó. Motívum mezõk masíroznak. Látványok szereplõi hir-telen vendégjátékossá válnak egy másik színen. Halász Géza rendez. Vezérmo-tívumot kellékké degradál, mellékes mozzanatot felmagasztal. Pokoli mulatság!

Azt hittük, hogy minden komponenst jól ismerünk már, s lám, hirtelen ki-derül, mennyi egyébre képesek. Egy kicsit itt belerajzol, ott széttologatja a képet,s illeszt meglepõen, cserél játékost félidõben.

008.indd 1 2008.04.28., 9:12:31

Page 11: Retusált művészettörténet

9

Úgy tesz, mintha mindez igaz volna, valóságos, pedig nem. (Vagy mégis?)Turisták érkeznek autóbuszos kiránduláson a Hyeronimus Bosch megfestettepokol víziójába. Nevethetünk a nyilvánvaló képtelenségen, holott a lelkünk mé-lyén éppenhogy pontosan tisztában vagyunk vele: ez a reális "tényálladék, amifennforog", legalábbis pszichikai énünk alsóbb, sötétebb bugyraiban.

Halász Géza mindazonáltal nem a csipkézõ mûgond, a minuciózus bíbelõ-dés elhivatottja. A technikát, amit használ, talán néhány tanórában elsajátíthat-nánk tõle. Ezt sem titkolja, ahogy azt sem, hogy a frappáns formai leleményekentúl, igazán mégiscsak inkább a gondolatiság megszállottja.

A nézõ nem jár rosszul. Sõt. Többet nyer, mint amennyit figyelmének zse-tonjaival Halász Géza játékaira elhelyez. A mester elõzékenyen elszórakoztatjaa munkáit rácsodálkozásával megtisztelõt.

Vicceset tetszenek parancsolni? Hogyne, máris. Ó, pardon, megint egy ki-csit rejtélyes lett, többrétegû, talányos. Nem baj, van idõnk. S ha nem tudjuk sza-vakkal megfejteni, nem kell aggodalmaskodni. Az értelem közvetíthet, ám érzék-letes megismerést a mûvészet adhat.

Például Halász Géza látványnál többet láttató képei.

* KOKSZ (KOrtárs Karikatúra és SZatíra) Mûhely: a Magyar Képzõmûvészek és Iparmûvészek Szövet-ségének Szatirikus Képzõmûvészeti Szakosztálya, aminek Halász Géza és Szerényi Gábor is alapító tagja.

009.indd 1 2008.04.28., 9:13:46

Page 12: Retusált művészettörténet

10

1. Halász Géza(2008)

010.indd 1 2008.04.28., 9:15:01

Page 13: Retusált művészettörténet

11

"Ha abból indulunk ki, hogy a bécsi Albertina múzeumban Dürer nyúlmetszetenyomán tapsifüles plüsstáskát árulnak, vagy hogy Van Gogh »olaj« mezejére kétmacskát csempésztek a múzeumi mütyüripar játékos kedvû munkásai, megnyu-godhatunk." – írja a hazai múzeumi szuvenírpiacról Szablyár Eszter a Mindenkiszuvenír joga címû cikkében (Népszabadság, 2007. március 9.). Önök is meg-nyugodhatnak, én sem "jópofizni" akarok, sem a számítógépes grafikai tehetsé-gemet csillogtatni, mert egyrészt ki nem állhatom a jópofáskodókat, másrészt abeavatatlanok számára számítógépes bravúrnak tûnõ grafikai trükkjemet mamár akár kisiskolások is el tudják követni.

Persze az elsõ elektronikus montázsaimat még a játék kedvéért készítettem,csak úgy, l'art pour l'art. Azután, ahogy eddig is, azt karikíroztam, ami bosz-szantott, ami zavart. Amit nehéz szavakba önteni. Csak most más formában:nem ceruzával papírra, hanem elektronikus trükkökkel mások munkáinak mon-tírozgatása révén. De ekkor már nem csak úgy, l'art pour l'art.

Mi bosszantott, mi bosszant, amire a Retusált mûvészettörténettel próbálomfelhívni az emberek figyelmét? Az értékváltás esetlensége a kultúrában, a napiéletben, a gazdaságban. Az álkultúra, az álmûvészet, az álszakértelem. Esetlentírok, holott több jelzõt is felsorolhattam volna, amelyekhez további jelzõket ésmagyarázatokat lehetne fûzni, míg végül nem maradna értelme ugyanezt ké-pekben megfogalmazni. Mondjunk esetlent, mert nem tudjuk, mi az a kulturá-lis alapérték, amivel elvegyülhetünk a barátaink és ellenségeink között, amivelelismertethetjük magunkat embertársaink elõtt.

Az álról, a valóról ésa Retusált művészettörténetről

Bevezető

Halász Géza

011.indd 1 2008.04.28., 9:19:35

Page 14: Retusált művészettörténet

12

Fél évszázaddal ezelõtt könnyû volt: ami egy gimnáziumi tankönyvben ben-ne állt, amit a lapokban olvashattunk, amit a mozikban vagy színházakbanéppen játszottak, az elég volt annak bizonyítására, hogy nem vagyunk bunkók.Esetleg egy-két hangverseny, vagy kiállítás, kinek-kinek az érdeklõdése szerint.Ma sokkal több a médium, a DVD kölcsönzõktõl az Internetig egyszerre elõt-tünk hever, mindenki számára nyitva áll szinte az egész eddigi emberi kultúra:az irodalom, a képzõmûvészet, a zene, a tánc; az érték és a giccs egy halomban,csak ki kell választani. A plázákban jól csengõ szlogenekkel hülyítve a vásárlót,elõre keretezett képeket árulnak, ömlik a giccs a könyvespolcokról és az 599forintos dévédé akciók kosaraiból. A nõi és férfi magazinokból, mindenbõl, amita kiadók és az adók nyomnak, ömlik a reklámból és a politikusaink szájából, A vásárló (régebben úgy nevezték, hogy dolgozó népünk) csak kapkodja a fejét,és nem kap segítséget. Megkérdezi: mégis, hogyan lehet megkülönböztetni egyjó képet egy rossztól? "Annyi az egész, drágám – adja meg a választ egyik regé-nyében Kurt Vonnegut amerikai író –, hogy meg kell nézni tízmillió festményt,aztán már soha nem téved az ember." (Ez jó.) De az átlag dolgozó nem tudmegnézni tízmillió képet vagy filmet, nem tud elolvasni ennyi könyvet, nemnézhet meg ilyen sok kiállítást – tehát mûveletlen marad? Nem marad senki mûveletlen! Itt vannak a mûveltségi vetélkedõk! " Hogyanszületett Szép Heléna?" – ez a vetélkedõ egyik ötvenezer forintos kérdése. A ver-senyzõ vacillál a tojás és a kagyló között. Nagyot sóhajtunk, mikor a tojássalmegnyeri a fordulót, és mehet tovább. De álljuk meg egy pillanatra: ha annak-idején, latin órán Mikó tanár úr (Dönci bácsi) csak egy kicsi bizonytalanságottapasztalt bennünk erre a kérdésre, koppant fejünkön a kókusz. Azt ugyanis haj-nalban, álmunkból felébredve is tudnunk kellett, hogy Zeusz hattyú képében"megszállta" Lédát, akinek ezután két tojásból két pár ikre született: az egyikbõlHeléna és Klütaimnésztra (Agamemnon felesége, Elektra és Oresztész anyja), amásikból Castor és Pollux, a két jó testvér, akiket az istenek jutalmul fölvittek azégbe, és ma is õk alkotják az ikrek csillagképet. Ha valaki el akarja mesélni azIliász és az Odüsszeia nagyon szövevényes történetét, itt kezdi, Léda tojásainál,latinul: ab ovo. Ezt ugyanúgy tudom negyven év múltán is, és valószínû, hogyaz osztálytársaim többsége is tudná. Sok mindenre tudnánk mindannyian a vá-laszt, amirõl például Rédl Laci bácsi, a matektanárunk mesélt. Vagy Veress Jós-kával, a neves közgazdászprofesszorral, volt egyetemi csoporttársammal is sokmindenrõl egy srófra jár az agyunk. Minden mondatát be tudnám fejezni, néhatalán õt is meglepném. Gábor András barátom és tanszékvezetõm humora pedig,állítom, sokat segített az én humorom alakulásában. Ugyanakkor lehet, hogy õksem tudnának választ adni olyan kérdésekre, amelyeket például a zenemûvészet

012.indd 1 2008.05.07., 22:38:14

Page 15: Retusált művészettörténet

13

vagy az operairodalom témakörébõl tennének föl. De õk is úgy válogatnak akönyvek, színházi elõadások, vagy képek között, mint én, s ha olykor összefutokvalamelyikükkel, úgy folytatjuk a mondatot, mintha tegnap hagytuk volna abba.Sok jó barátommal vagyunk ugyanígy. Soha nem kérjük számon egymástól amûveltségünket. Az se baj, ha valaki otthonosan mozog valamelyik szappanope-ra eseményeiben, mert nem csak ez érdekli, – nem csak a hajviselete vagy csak aruhája. Vagy csak a foci, vagy csak a pénz. Így hát egyfelõl tájékozottak vagyunk,másfelõl tudatlanok. Melyik is volt? Monet vagy Manet? – hirtelen nem tudjuk,és bunkónak érezzük magunkat. Vagy a másikat, mert így könnyebb.

Más dolog a kedvesnek virágot szedni a réten, virágot venni a boltban, vagymûvirággal, esetleg egy virágnak "látszó tárggyal" meglepni. Ha nem ismerjükfel, melyik az igazi mûvészet, hamar behálóz a mû-vészet. Ez olcsó, ez mindensarkon és minden kirakatban, minden pulton és minden csatornán téged vár,felkínálkozik, elkábít. Festõmûvész ismerõsöm sorozatban ordas giccset gyárt –ezt veszik, hidd el, valamibõl meg kell élni! Egy könyvvizsgáló barátom kedv-telésbõl fest. Szakkörbe jár, otthon is alkot, kiállítást rendezünk a képeibõl. Nemrossz. Van benne spiritusz. Ahogy Vonnegut írja: "A mûvészet (...) sosem szól apénzkeresetrõl, sem pedig arról, hogy az ember híres legyen. Hanem hogy a lel-két építse. Úgyhogy mindenképpen csinálni kell..."

Most olvasom: Magyarországon minden harmadik ember csak az általánosiskolát végezte el. Minden negyedik érettségizett. Minden ötvenedik analfabéta.Van, kire építsenek a bulváron. Én nem ezeket az embereket akarom kigúnyolni,hanem a minimál-gondolkodást, és azokat, akik ennek a minimál-bulvárgon-dolkodásnak és életmódnak a fenntartói és hirdetõi, – az álomgyárosokat, má-sok álmainak a vámszedõit. A hazug médiát, a hazug reklámot, a hazug politi-kusokat, a Valentin-napon szeretõket és az ünnepi beszédek íróit. Azokat, akika valódi helyett az ál-, a mûvilág polgárai. Akik beletörõdnek, akik kihasználják.

A Retusált mûvészettörténetben a mûvészetek közül kiemeltem a képzõ-mûvészetet, és ebbõl is inkább csak azokat az alkotásokat, amelyeket szinte min-denki ismer – sõt, többnyire csak ezeket. Összeházasítgattam õket egymással, (néha a saját fotómmal) úgy, mintha Van Gogh valóban Manet Olympiájánakágyazott volna meg szegényes szobájában, mintha Munkácsi valóban festett vol-na egy Ásító Liza címû képet is, vagy mintha Mózes valóban a kettes villamosonutazva vitte volna a tízparancsolat törvénytábláit az Országházba. Mindeközbenpersze sohasem gondoltam arra, amit föntebb írtam, de tudat alatt talán mindigez vezette a ceruzám, vagy inkább az egerem.

013.indd 1 2008.05.07., 22:40:24

Page 16: Retusált művészettörténet

14

2. Ceruza és egér

(M. C. Escher: Kezek;Halász Géza: kézfénykép)

014.indd 1 2008.04.28., 9:22:24

Page 17: Retusált művészettörténet

15

Nagyon régóta ismerem Halász Gézát. Barátok vagyunk. Márpedigbaráttal veszélyes interjút készíteni, hiszen nehéz olyan kérdéseketfeltenni, amikre ne tudnám esetleg elõre a választ. Olyant kérdezni,amit még soha nem kérdeztem tõle. De a képeit nézve eszembejutott valami: miért van az, hogy a Géza mindent szétszed, ami akeze ügyébe kerül, vagy eszébe jut, aztán újra összerak ja? Csakmásképpen, esetleg hozzátéve még látszólag oda nem illõ dolgokat.Gondoltam, ezt mindenképpen megkérdezem tõle…

– Volt valamikor egy produkciód. Trombitáltál, de nem elégedtélmeg azzal, hogy eljátszottál egy számot, hanem zenélés közbenszétszedted a hangszeredet, és a megmaradt alkatrészeken játszot-tál tovább. Ha jól tudom, ez egy zenebohóc mutatvány volt, amin a közönség nevetett. Ezt te humorosnak találtad?

– Igen. Hogy pontosan miért, azt ne kérdezd, mert nem tudom.

– Amikor elkezdtél számítógépes grafikákat készíteni, a kiinduló-pont többnyire egy fénykép, vagy valamilyen mûvészeti alkotásvolt. Tehát a valóság, vagy annak valamilyen ábrázolása. Ezeketszedted szét, majd raktad össze újból. Akárcsak korábban a trombi-tát. Ezt azért csináltad, mert bajod van a valósággal, nemtetszik neked a világ úgy, ahogy van, vagy ahogy mások ábrázolják,esetleg pusztán az esztétikum vezérelt?

Gondolatokbanversenyképes

Inter jú

Frank Iván

015.indd 1 2008.04.28., 9:24:29

Page 18: Retusált művészettörténet

16

– Mindkettõ. Talán azért is nyúlok a klasszikus festményekhez,mert nem tudok elég jól festeni. Valamennyire persze tudok… Egyébként ne gondold, hogy amikor leülök a számítógéphez,az jár a fejemben, hogy mit akarok ezzel vagy azzal aképzõmûvészeti montázzsal üzenni az embereknek. Inkábbélvezetbõl dolgozom. Ha állandóan az üzeneten törném afejem, nem születnének meg a képek. Más kérdés, hogyönkéntelenül is megfogalmazódik az üzenet... A kész montá-zsok már új tartalmat hordoznak. Például, ahogy a MonaLisa elásítja magát Munkácsi-módra, abban benne van, hogynemcsak a Mona Lisa mosolya létezik, és nemcsak az Ásítóinas ásíthat…

– Még nem válaszoltál a kérdésre: tulajdonképpen mi a bajod a lé-tezõ vagy a mások által ábrázolt világgal?

– Erre vagy azt válaszolhatom nagyon röviden, ami persze nemválasz, hogy: sok minden, vagy hosszan kellene fejtegetnem,

amire nincs idõ és hely.Szóval, van bajom avilággal, de azt mégsemmondhatom, hogy a világmondjon le... Engemalapvetõen az emberekgondolkodásmódja zavar.Ebbõl fakad minden...A gondolkodásmódjukpedig, mondom jó marxistamódjára, a gazdasági hely-zetüktõl függ. Leegysze-rûsítve: aki szegény, az

nagyon baloldali, vagy nagyon jobboldali, aki pedig megteheti,az liberális. Én nem vagyok gazdag ember, de az én gondol-kodásom, azt hiszem, a liberálishoz áll közelebb. Liberálisvagyok például, mint egyetemi oktató: nem az a célom, hogyvalamilyen kényszerrel, akár az osztályzatokkal érjem el,hogy a hallgatók megtanulják az anyagot. Nálam az is átmegy,aki egyébként nem érdemelné meg. Inkább az érdeklõdést szeretném felkelteni.

3. HalászGéza acsapat-trombitás(50-es évek)

016.indd 1 2008.05.07., 22:42:26

Page 19: Retusált művészettörténet

17

Közgazdászként is a liberális gazdaságpolitikát tartom haté-konynak, de nem vegytisztán. Szerintem vannak idõszakok ésbizonyos feladatok, amikor a liberális gazdaságpolitika amegoldás, és van, amikor a konzervatív… Egyszóval célszerûbbaz emberek gondolkodását alakítani, mintsem ellenük szólótörvényekkel, szankciókkal kordában tartani õket.

– A képeid tükrözik ezt a gondolkodásmódot. Hogy próbáljuk mega világot egy kicsit lazábban felfogni, ne ragaszkodjunk görcsö-sen a megszokotthoz, a régi formákhoz, amelyek esetleg gúzsbaköthetik a gondolatainkat. Szóval ezek a mûvek azt sugallják,hogy élj lazábban, nyúlj bátran a világhoz, próbáld a magad képéreformálni…

– Ez teljesen így van, számomra is ezt sugallják. Kicsit én isgörcsös vagyok, igaz, csak ritkán, köszönhetõen a barátaimnak,a színházszeretetemnek, az egész életfelfogásomnak.Ilyenkor igazi ünnep, ha a képeim segítenek ezen az állapotonátlendíteni. Ha eszembe jut egy ötlet, amit megvalósítok.

– Hogyan jutottál eddig, mi az eredõje a gondolkodásmódodnak?Hogyan lettél az, aki lettél? Közgazdász egyetemi oktató vagy,aki multimédiát, informatikát tanít, egy kiadó irodalmi vezetõje ésképzõmûvész.

– Így van. Több lábon állok. Érdemes visszatekinteni a gyerek-koromra. Szolnokon nõttem fel. Úsztunk… szó szerint, ésa boldogságban is. Versenyeztem, és már akkor megtanultam,hogy a kemény edzések mellett szükség van a lazításra is.Egyik szilveszterkor bemásztunk éjjel az uszodába, és az öltö-zõben szilvesztereztünk...

– Ha jól tudom, a szolnoki általános iskolában kezdtél rajzolgatni is.

– Igen, bár elsõtõl negyedikig nem voltam kitûnõ tanuló, mert rajzból négyest kaptam, és azt is csak azért, mert rosszabbatmár nem akartak adni. Az akkori követelmény szerint lekellett rajzolnunk minél pontosabban egy korsót, amit aztánegyszínûre befesthettünk. Ötödikben egy nagyon idõs mûvész

017.indd 1 2008.04.28., 9:27:40

Page 20: Retusált művészettörténet

18

tanárnõ megtanított arra, hogy a körvonalak nem olyan fonto-sak, inkább rögtön hordjam fel a színeket, ahogy én látom...Nyolcadikra odáig jutottam, hogy felvételiztem a képzõmûvé-szeti gimnáziumba, ahová persze nem vettek fel. Anyám örült,mert azt szerette volna, hogy valami komolyabb szakmáttanuljak. Õ orvosnak vagy mérnöknek szánt. Én azonban nemúgy gondoltam… A közgáz is csak úgy jött…

– Ne ugorjunk ekkorát. Közben középiskolába is jártál. Elõbbazonban azt meséld el, hogy volt-e valaki a családban, akitõl a haj-lamaidat örökölhetted?

– A családom nagy részét, beleértve a nagyszüleimet is, nem is-mertem, mert a második világháborúban elpusztultak.Állítólag a nagyapámnak nagyon jó humora volt, de velemellentétben imádta a focit, ha jól tudom, a szolnoki MTE-nekvolt a szakosztályvezetõje. Apám a munkaszolgálat utánkönyvelõ lett, anyám könyvtárosként dolgozott. Neki köszön-hettem, hogy annyit olvastam, de a színház iránti vonzalmamatis, mert a szolnoki színház könyvbizományosa is volt. Nálavásároltak a színészek: Keres Emil, Gellei Kornél, GyõriIlona. Rengeteget jártam színházba. Szóval csak egy távolabbirokonom lett mûvész: a zenész és szövegíró Heiligh Gábor.

– Hol végezted a középiskolát?

– Szolnokon, a Verseghy Ferenc Gimnáziumban. Nagyon jóosztálytársakkal jártam egy osztályba, a mai napig tartomvelük a kapcsolatot. Osztálytársam, sõt padtársam volt példáulKolláth György alkotmányjogász, akit nemcsak a szakmaioldaláról ismerhetnek, hanem a humora révén is. Az elsõpadban ültünk, és innen könnyen lehetett súgni a táblánál állófelelõnek. Mi ezt is tettük egészen addig, míg végül egyKISZ-gyûlésen az egyik osztálytársunk, talán tanári sugal-latra szóvá tette, hogy a súgás nem KISZ-taghoz méltómagatartás. Hátra akartak ültetni bennünket, de mi megfogad-tuk: ha ott maradhatunk az elsõ padban, nem fogunk súgni.Be is tartottuk, ami elég sok humoros jelenetet idézett elõ.Legszívesebben a matematika tanáromra emlékszem vissza,

018.indd 1 2008.04.28., 9:29:20

Page 21: Retusált művészettörténet

19

aki amellett, hogy ragyogóan tanította a tárgyát, otthonosanmozgott például az antik kultúrában, és sok minden másról islehetett vele beszélgetni.

– Mi lett a rajzolással? Feladtad, mert nem vettek fel a képzõmû-vészeti gimnáziumba?

– Nem. Egy ideig jártam rajzszakkörbe, ami nem az iskolábanmûködött: Baranyó Sándorhoz és Chiovini Ferenchez.Akkoriban kezdtem el karikatúrákat rajzolni. Volt egy faliúj-újság, amit én szerkesztettem, arra tettem ki a rajzaimat.Az elsõt egy pocokölésrõl készítettem. Társadalmi munkábankellett irtani õket, rálépni a lukakra, és akkor a pocokmegfulladt. Szóval rajzoltam egy karikatúrát, amit ezzel aképaláírással láttam el: Két pocok beszélget a mennyországban.De a mennyország szót egy ny-nyel írtam, amiért magyarbólkaptam egy egyest, hiába számítottam jó helyesírónak. Akkormegfogadtam, hogy a továbbiakban csak szöveg nélkülikarikatúrákat rajzolok. Persze nemcsak ezért, hanem azért is,mert szerettem volna, hogy egyedül a rajzból derüljön ki,mit akar mondani. Magas rangú diákvezetõ voltam: aziskola KISZ-titkára. Nagyon komolyan gondoltam. Ebbenközrejátszott persze az is, ami a szüleimmel és a nagyszüleim-mel történt a háború alatt, és persze a hit, hogy a rendszeralapjában véve jó, csak valahol középtájon romlanak el adolgok. Elképesztõ, hogy milyen városi KISZ-vezetõkkel ho-zott össze a sors, de azt hittem, hogy "fent" azért mindenrendben van. Próbáltam a magam útját járni. Többszörkeresztbetettem a városi KISZ-vezetõknek, egyszer példáulnem mentünk el az általuk szervezett március 15-i ünnepség-re, hanem magunknak szerveztünk megemlékezést.

– Mi volt az oka, hogy a középiskola után nem próbáltál mûvészipályára lépni? Miért jelentkeztél az akkor még Marx Károly nevétviselõ közgazdasági egyetemre?

– Mert matematikus szerettem volna lenni. Jelentkeztem isSzegedre, matematika-fizika szakra, de nem vettek fel, mert afizika felvételim nem sikerült. Olyan helyet kerestem, ahol nem

019.indd 1 2008.04.28., 9:31:09

Page 22: Retusált művészettörténet

20

kell fizikából felvételiznem, de tanulhatok matematikát. Így esett a választás a közgazdasági egyetemre, amirõl akkor szintesemmit nem tudtam.

– És amikor kiderült, hogy mivé képeznek, belenyugodtál abba, hogypéldául fõkönyvelõ leszel?

– Fõkönyvelõ semmiképp. Nemcsak azért, mert nem volt kü-lönösebb fõkönyvelõi elhivatottságom, hanem azért is, mertúgy engedtek át számvitelbõl, hogy megígértették velem: sohanem megyek a könyvelésnek még a közelébe se. Amit aztánsikerült máig betartanom.

– Merõben új közegbe kerültél. Hamarosan az egyetemi lapnál, aKözgazdásznál kezdtél dolgozni.

– Elsõéves voltam, és nem tudtam jegyzetel-ni. A középiskolában erre nem tanítottakmeg. Ültem az elõadáson, elõttem kitéveaz üres papír, próbáltam figyelni, de nemtudtam eldönteni, hogy az elhangzottakbólmi fontos, úgyhogy elkezdtem firkálni.(Érdekes módon ezekrõl a firkákrólsokminden eszembe jutott az elõadásból.)Ezekre a firkákra figyelt fel valaki, aki

mellettem ült, és megkérdezte, miért nem rajzolok a Közgaz-dászba, hiszen nincs karikaturistájuk. Bementem a szer-kesztõségbe, ahol nagyon megörültek nekem, így aztán elkezd-tem a lapnak dolgozni. Ez a korszak azért is fontos, mert amai gondolkodásom igazi alapjai akkor alakultak ki ben-nem. A szerkesztõség egy helyiségben mûködött az egyetemiKISZ-bizottsággal, és lehet, hogy sokaknak furcsa, amitmost mondok, de azok az ottani, olykor estig tartó beszélgeté-sek és viták, melyek a szabadságról, a demokráciáról, azérdekvédelemrõl, vagy a rendszer humanizálásáról szóltak, azadott körülmények között nagyon is progresszívek voltak.Azt talán mondanom sem kell, hogy az egyetemen kívül ezek-rõl a dolgokról olyan nyíltsággal, ahogyan ott szóba kerül-tek, nem lehetett, vagy legalábbis nem volt ajánlatos beszélni...

4. Halász Géza a zenebohóc(60-as évek)

020.indd 1 2008.04.28., 9:32:22

Page 23: Retusált művészettörténet

21

– Kikre emlékszel azok közül, akik akkoriban körülötted voltak?

– Csak az ismertebbeket sorolom: például Németh Miklós,Nagy Sándor, vagy az SZDSZ-es Bauer Tamás... Sokan lettekközülük újságírók. Például Forró Evelin, Egerszegi Csaba ésKocsis Györgyi...

– És a szerkesztõségben?

– Akkoriban Kincses György volt a fõszerkesztõ, aztán ottvolt Kékesi Kati és Kozma Judit, akik késõbb a Népszabadság-hoz kerültek – õk sajnos már nem élnek. Néhány évig ottdolgozott Farkasházy Tivadar, akivel a hetvenes évekbenközösen készítettünk egy egyetemi humorkötetet, aztán FöldS. Péter, akivel a mai napig nagyon jó barátok vagyunk,és Tormai Laci, aki késõbb Föld S. Péterrel a Ludas Matyinálhelyezkedett el. Õk hárman abból a szempontból is fonto-sak, hogy az õ hatásukra kezdtem komolyabban foglalkozni ahumorral.

– Ebben az idõben döntöttél úgy, hogy inkább a média feléfordulsz?

– A Közgazdászban nemcsak rajzoltam, hanem cikkeket isírtam, sõt, egy idõ után már rovatot is vezettem: szerkesztettema humor rovatot, ugyanakkor a szakmait is. Egy alkalom-mal egy pályázaton valamilyen díjat nyertem, aminekkövetkeztében három helyre hívtak beszélgetni: a Népszabad-sághoz, a Magyar Rádió ifjúsági mûsorok szerkesztõségébeés a Magyar Televízió ifjúsági osztályára. A diploma utánaz utóbbi helyen kezdtem dolgozni. Wisinger István mellett voltam gyakornok, aki abban az idõben a Radar címû érdekvé-delmi mûsort vezette. Sokat tanultam tõle.

– Igen, ebbõl az idõbõl ismerjük egymást. Akkoriban, tehát 1972-ben a KISZ KB megbízásából diákújságíró táborokat szervez-tem, és egy tábor révén találkoztunk. Te csoportot vezettél. Ezek atáborok tíz évig mûködtek, sokan az akkori résztvevõk közül mavezetõ újságírók.

021.indd 1 2008.04.28., 9:33:39

Page 24: Retusált művészettörténet

22

– Igen, és a résztvevõk közül sokunknak a tábor tíz napja egyéletre meghatározó élményt jelentett. Bennem például asrácokkal való beszélgetések során mélyült el mindaz, amit ad-dig szabadságról, demokráciáról tanultam és gondoltam.Amikor szembesültem az iskolai (meglehetõsen rossz)tapasztalataikkal, amikor õk vártak tõlem választ számtalan,a szûkebb környezetükbõl hozott problémáikra, akkor döbben-tem rá igazán, hogy milyen mélységû, milyen megoldhatat-lannak tûnõ konfliktusok között élnek. Hogy mekkoraellentmondás van a rendszer kommunikált, propagált világaés a valóság között. Mindezt úgy kellett végiggondolnom,és beszélnem róla, hogy ne fordítsam õket szembe meggondo-latlanul a tanáraikkal, a szüleikkel, hogy ne ugrasszamõket fejjel a falnak, de mégis felnyissam a szemüket. Szóvalakkor is létezett egy világ, amit darabokra kellett szedni,majd összerakni olyanná, amilyenné szerettük volna.A táborban létrehoztuk azt a mini-társadalmat, amelyet aszabadság és a demokrácia jellemzett. Ahol nem szabtunk ha-tárt a szólásnak, a véleménynek. Ahol leírhatták azt, amitigaznak és helyesnek gondoltak. Ennek persze példáulaz lett a következménye, hogy a vidéki nyomda párttitkára,ahol a tábori lapot nyomták, be akarta tiltani a tábori újságot.Szerencsére nem sikerült neki.

– Sokat számított a tábor általános légköre is. Mert bár komolymunka folyt, nem a görcsös "megfelelés" jellemezte, hanem – talánlehet így fogalmazni – valami derûs, humoros packázás a hata-lommal. Volt egy emlékezetes akciótok az egyik tábor búcsúestjén.

– Moszkvából hoztam egy életnagyságú Lenin képet, és a bú-csúra berendeztünk egy Lenin-mauzóleumot úgy, hogy aplakátot az ágyra terítettük, letakartuk takaróval, hogy csak afej és az ágy végén egy pár fekete cipõ látszott ki a takaróalól. Gyertyákat gyújtottunk, és a húsztagú csoportom voltaz õrség. A táborlakók sorban álltak a bejáratnál, és az õrség meglehetõsen keményen viselkedett: nem lehetett beszél-getni, nevetgélni, de még pisszenni sem, csak akkor, amikora látogatók már elhagyták a "mauzóleumot". Aki másként tett,azt fegyelmezték...

022.indd 1 2008.04.28., 9:35:59

Page 25: Retusált művészettörténet

23

Mint Moszkvában. Amikor a gyerekek kijöttek, harsányan ne-vettek az egészen. Egyszer csak megjelent egy fekete Volga,a központból jöttek az elvtársak. A gyerekek õket is betereltéka sorba, és szerencsénkre jó fejeknek akartak látszani, nemellenkeztek, de a mosolyuk valahogy savanyúra sikeredett.Vagy egy alkalommal Szabó Ervin, aki a tábor kultúr- és sport-felelõse volt, megkoszorúztatta a közelben lévõ szovjetemlékmûvet. Közben stopperrel mérte az idõt, hogy melyikcsoport a leggyorsabb. Nem volt ez ellenállás, csak humor, egykis packázás.

– A táborokban évente csak tízegynéhány napot töltöttél. És fõlegnem ebbõl éltél. De ha jól emlékeszem, a Magyar Televíziónál nem sok ideig dolgoztál.

– Egy évig. Nem vonzott az az élet. Azt tapasztaltam, hogy ott nem szeretik egymást az emberek. Aki egy kicsit többet kere-sett, azt még kevésbé szerették. Én azt a fajta munkát csakjó közösségben tudtam volna jól végezni. Akkor lett osztályveze-tõ a Peták, aki közölte velem, hogy valószínûleg nincs rámszüksége ennek a médiumnak. Lehet, hogy igaza volt, mertnem éreztem a munkát testhezállónak. Ezután visszakerültemaz egyetemre, ahol az Informatika Tanszéken kezdtemtanítani, elõször a FORTRAN programozási nyelvet, utánapedig vállalati információrendszerek tervezésérõl és szervezésé-rõl tartottam szemináriumokat.

– Így aztán jó messze kerültél mind a médiától, mind a képzõmû-vészettõl.

– Tévedés. Folyamatosan rajzoltam, és mikor a birtokombakerült egy ZX Spektrum nevû személyi számítógép, már csakszámítógépen rajzoltam. Kezdetben nagyon vissza kellettfogni magamat, mert ezeknek a gépeknek még nagyon kicsivolt a képernyõjük, de már ezt is élveztem. 1988-ban rendeztékaz elsõ DigitArt képzõmûvészeti kiállítást a Mûcsarnok-ban, amire jelentkeztem, és ki is állították két rajzomat.Nagyon büszke voltam rá. Aztán a SZÁMALK-nál lettemirodalmi vezetõ. Számítástechnikai szakkönyveket adtunk ki,

023.indd 1 2008.04.28., 9:38:11

Page 26: Retusált művészettörténet

24

de a kezdeményezésemre kiadtuk az Egy új képkorszak hatá-rán címû kötetet is, ami inkább a számítógépes mûvészetrõlszólt. Peternák Miklós írta és szerkesztette, és bekerült néhányrajzom.

– Melyik volt az elsõ jelentõsebb rajzod, ami számítógépen készült?

– Az elsõ ilyen rajzok a korábban kézzel készítettek számítógé-pes másolatai voltak. Magam elé vettem õket, és a gépen meg-próbáltam mindet pontosan lemásolni. Nem volt könnyû, mertakkoriban még nem egérrel rajzoltam, hanem a billentyûze-ten kellett egy pixellel jobbra, egy pixellel balra lépni, ami elégbabra munka volt, de egy idõ után már úgy dolgoztam, mintegy zongoravirtuóz.

– Közben abbahagytad a munkádat a SZÁMALK-nál. Megint vala-mi újba kezdtél.

– Három évet töltöttem ott, mikor az egyetem új rektora CsákiCsaba lett, aki azzal kezdte, hogy egy összoktatói értekezletenközölte velünk: a nyugati egyetemek mintájára szeretne egyönálló egyetemi könyvkiadót létrehozni. Bejelentkeztem hozzá,és mert voltak nyomdai és könyvkiadói tapasztalataim, vállal-tam, hogy beindítom a kiadót. Ez lett az Aula Kiadó. Tizen-nyolc évig voltam az irodalmi vezetõje. Szerettem ezt a munkát.

– Térjünk vissza a rajzoláshoz: a kezdeti számítógépes rajzaid in-kább ujjgyakorlatnak tetszenek.

– Így igaz, még akkor is, ha ezek a rajzok több kiállításon ismegjelenhettek. Aztán egy ideig leálltam. Talán kevesebb idõmjutott rá, talán akkoriban nagyobb szükségük volt rám a gye-rekeimnek. Igazán csak akkor kezdtem újra a rajzolást, amikormár komolyabb gépem volt; nevezzük PC-nek. Végigjártamaz utat az XT-tõl az XP-ig. Mivel kiadóban dolgoztam, megvet-tük azokat a szoftvereket, amikkel rajzolhattam, például aCorelDraw-t már az egyes verziótól, vagy a Photoshopot. Ezek-kel készültek az elsõ, technikailag már legalábbis komolyabb digitális grafikáim.

024.indd 1 2008.05.07., 22:47:17

Page 27: Retusált művészettörténet

25

A kilencvenes évek elejétõl járok a mártélyi festõtáborba, ahololyan fiatal gyerekek, akik éppen a Képzõmûvészeti Egye-temre készülnek, és olyan nosztalgiából alkotó öregek, mint én,eltöltenek néhány napot nyáron, és festegetnek. Itt találkoz-tam Szalay Palival és Tamás Marival, akikkel hárman alapítot-tuk a Hullámtér csoportot, és akikkel szinte minden évbenegyütt állítunk ki Szentendrén. Az elsõ kiállításon, 95-ben mégcsak Palival szerepeltünk a Pitypang utcai iskolában, aholtanított, és ahol õ a festményeit és a szobrait, én pedig a számító-gépes karikatúráimat állítottam ki. A közönségnek tetszett.Aztán, ha jól emlékszem 1998-ban olvastam a Magyar Karika-túra Mûvészeti Fesztivál felhívását, és oda is adtam be képet.Nem hagyományos karikatúrát, hanem montázst. Egy vasúti ét-kezõkocsi ablakában lehet látni Jézust és az apostolokat, azUtolsó vacsora arcait. Ekkor kezdtem abban a szatirikus mû-fajban dolgozni, amivel ma is foglalkozom. Ez akkoriban telje-sen újnak hatott, úgy tudom, hogy senki más nem csinálta.

– Tehát te voltál az elsõ. Vannak követõid?

– Túlzás lenne azt állítani, hogy vannak követõim, de ma mármások is alkotnak ebben a szellemben. Az interneten, külföl-di kiállításokon és albumokban már gyakrabban lehet látniilyen munkákat. Minden évben meghirdették a Montreáli Ka-rikatúra Fesztivált. Készült egy katalógus, amibe minden ki-állított kép bekerült. Ebben annak idején az én számítógépeskarikatúrám volt az egyetlen a mûfajban. Azt nem mondom,hogy én készítettem a világ elsõ számítógépes karikatúráját, delehet, hogy így van...

– Neked egyáltalán nem fontos, hogy a rólad szóló publikációkígy kezdõdjenek: Halász Géza, aki a világon az elsõ számítógépeskarikatúrát, szatirikus montázst készítette...

– Nem tudom, hogy fontos-e. Annak idején számított, hogyhátúszásban elsõ legyek. Ma már nem biztos, hogy számítana.Az fontos volt, hogy Magyarországon az elsõ multimédiásCD-t én adtam ki, bár ez nem az én érdemem volt, hanem elsõ-sorban az alkotóké: Nyírõ Andrásé és Szakadát Istváné.

025.indd 1 2008.05.07., 22:49:42

Page 28: Retusált művészettörténet

26

– Olyan világban élünk, amiben ádáz versenyfolyik. Lehet, hogy valamiben, valamikbenelsõ voltál a világon, de mindenképpen az el-sõk között szerepeltél. Nem érdekel az a dicsõ-ség, esetleg haszon, ami ezzel jár?

– Verseny? Akkor beszélhetnénk errõl, habeszálltam volna a versenybe, ha számomraüzlet lenne, amit a képzõmûvészetbenmûvelek. Lehet, hogy digitális panorámafo-tókat is én készítettem elõször Magyaror-szágon. Sokan mások, akik késõbb kezdtekezzel foglalkozni, nagyon jól megélnekbelõle. Én ehhez nem értek. Szerintem amûvészetben az a fontos, hogy az ember kitudja magát fejezni. Élvezek megrajzolniés kinyomtatni valamit. Nagyon örülök,amikor megjelennek a képeim, de csak eny-nyi. Nem érdekel a verseny. Tudok olyan

karikaturistáról, aki azt számolja, hogy õ ma hányadik Magyar-országon. Talán, ha úgy érezném, hogy én vagyok a legjobb...

– Mi a bizonyíték arra, hogy léteznek jobbak nálad?

– Rajztehetségben természetesen csak jobbak vannak. A gondo-latokban? Ott akár versenyképes is lehetnék...

5. HalászGéza azörömzenész(70-es évek)

026.indd 1 2008.04.28., 9:44:19

Page 29: Retusált művészettörténet

27

Képek

Retusáltművészet-történet

027.indd 1 2008.04.28., 9:46:02

Page 30: Retusált művészettörténet

28

6. Ne gyere be sáros lábbal!

(Halasi csipke)

028.indd 1 2008.04.28., 9:47:13

Page 31: Retusált művészettörténet

29

7. Vízhiány az ötödiken

(Jean-AugusteDominique Ingres:A forrás)

029.indd 1 2008.04.28., 9:48:45

Page 32: Retusált művészettörténet

30

8. VVVillendorfi Vénusz

(VVillendorfi Vénusz)

030.indd 1 2008.04.28., 9:49:55

Page 33: Retusált művészettörténet

31

9. Irányjelzõ

(Kmetty János: Nagybánya)

031.indd 1 2008.04.28., 9:51:31

Page 34: Retusált művészettörténet

32

10. Gyorsulás

(Pablo Picasso: Don Quijoteés Sancho Panza)

032.indd 1 2008.04.28., 9:52:43

Page 35: Retusált művészettörténet

33

11. Mikulásék

(Csokoládé mikulás;egyiptomi szarkofág)

033.indd 1 2008.04.28., 9:54:57

Page 36: Retusált művészettörténet

34

12. Különleges tehetség

(Arthur Sasse:Albert Einstein fényképe)

034.indd 1 2008.04.28., 10:45:44

Page 37: Retusált művészettörténet

35

13. A menedzser arányai

(Leonardo da Vinci:Az emberi test arányai)

035.indd 1 2008.04.28., 10:47:01

Page 38: Retusált művészettörténet

36

14. Folklór

036.indd 1 2008.04.28., 10:48:14

Page 39: Retusált művészettörténet

37

15. Játékszerek

(Fényes Adolf:Gyermek játékok)

037.indd 1 2008.04.28., 10:49:26

Page 40: Retusált művészettörténet

38

16. Windows-nál

(Tornyai József: Ablaknál)

038.indd 1 2008.04.28., 10:50:28

Page 41: Retusált művészettörténet

39

17. Kislány dzsojsztikkal

(Koszta József: Muskátlis kislány)

039.indd 1 2008.04.28., 10:52:01

Page 42: Retusált művészettörténet

40

18. Notebook-os nõ

(Rippl-Rónai József:Kalitkás nõ)

040.indd 1 2008.04.28., 10:53:27

Page 43: Retusált művészettörténet

41

19. Emlékirat

(Rippl-Rónai József:Amikor az ember

a visszaemlékezéseibõl él)

041.indd 1 2008.04.28., 10:54:32

Page 44: Retusált művészettörténet

42

20. Majális I.

(Szinyei-Merse Pál: Majális)

042.indd 1 2008.04.28., 10:55:46

Page 45: Retusált művészettörténet

43

21. Majális II.

(Szinyei-Merse Pál: Majális)

043.indd 1 2008.04.28., 10:56:56

Page 46: Retusált művészettörténet

44

22. Majális 2007

(Szinyei-Merse Pál: Majális)

044.indd 1 2008.04.28., 10:58:06

Page 47: Retusált művészettörténet

45

23. Bulvár

(Derkovits Gyula: Végzés)

045.indd 1 2008.04.28., 10:59:11

Page 48: Retusált művészettörténet

46

046.indd 1 2008.04.28., 11:00:43

Page 49: Retusált művészettörténet

47

24. Árpád és a vámos...

(Munkácsy Mihály: A magyarok bejövetele;Henry Rousseau: Az álom)

047.indd 1 2008.04.28., 11:01:53

Page 50: Retusált művészettörténet

48

25. Sale Csíkszeredán

(Aba-Novák Vilmos:Csíkszeredai vásár)

048.indd 1 2008.04.28., 11:03:13

Page 51: Retusált művészettörténet

49

26. Panelvilág Magyarországon

(Székely Bertalan: Egri nõk)

049.indd 1 2008.04.28., 11:04:58

Page 52: Retusált művészettörténet

50

27. Passz

(Sandro Boticelli:Angyali üdvözlet)

050.indd 1 2008.04.28., 11:07:06

Page 53: Retusált művészettörténet

51

28. A szomszéd balkonján

(Edouard Manet: A balkon;Pablo Picasso: Ülõ nõ)

051.indd 1 2008.04.28., 11:09:20

Page 54: Retusált művészettörténet

52

29. Apolló és a szûz

(Gustav Klimt: A szûz;fotó az Apollo 11 ûrhajósának holdsétájáról)

052.indd 1 2008.04.28., 11:10:48

Page 55: Retusált művészettörténet

53

30. Un a Liza

(Leonardo da Vinci: Mona Lisa;Munkácsy Mihály: Ásító inas)

053.indd 1 2008.04.28., 11:15:15

Page 56: Retusált művészettörténet

54

31. Vénusz kilói

(Tiziano Vecellio:Urbinói Vénusz)

054.indd 1 2008.04.28., 11:16:55

Page 57: Retusált művészettörténet

55

32. Pokoli játék

(Hieronymus Bosch:Pokol)

055.indd 1 2008.04.28., 11:18:12

Page 58: Retusált művészettörténet

56

33. Tour...

(Hieronymus Bosch: Szent Antal megkísértése; Menny; Pokol)

056.indd 1 2008.04.28., 11:20:33

Page 59: Retusált művészettörténet

57

057.indd 1 2008.04.28., 11:23:47

Page 60: Retusált művészettörténet

58

34. Hegedûs a Holdon

(Marc Chagall: Hegedûs)

058.indd 1 2008.04.28., 11:25:05

Page 61: Retusált művészettörténet

59

35. Külföldi utas

(Willem de Kooning: Nõ I.)

059.indd 1 2008.04.28., 11:26:28

Page 62: Retusált művészettörténet

60

36. Játszótér

(Pieter Brueghel:Gyermek játékok)

060.indd 1 2008.04.28., 11:27:39

Page 63: Retusált művészettörténet

61

37. Törvényhozó a 2-es villamoson

(Michelangelo Buonarotti: Mózes)

061.indd 1 2008.04.28., 11:28:49

Page 64: Retusált művészettörténet

62

38. Kár ezért a finom sörért!

(Raffaello Santi: Angyalok)

062.indd 1 2008.04.28., 11:31:00

Page 65: Retusált művészettörténet

63

39. Tejre várva

(Romulus és Remus)

063.indd 1 2008.04.28., 11:32:22

Page 66: Retusált művészettörténet

64

40. Vacsora I.

(Leonardo da Vinci:Utolsó vacsora)

064.indd 1 2008.04.28., 11:33:36

Page 67: Retusált művészettörténet

65

41. Vacsora II.

(Leonardo da Vinci:Utolsó vacsora)

065.indd 1 2008.04.28., 11:34:42

Page 68: Retusált művészettörténet

66

42. Invaders

(Edvard Munch: Sikoly)

066.indd 1 2008.04.28., 11:36:19

Page 69: Retusált művészettörténet

67

43. Fényes szelek

(Eugène Delacroix: A Szabadság vezeti a népet;Edvard Munch: Sikoly)

067.indd 1 2008.04.28., 11:37:43

Page 70: Retusált művészettörténet

68

44. Nipp

(Marc Chagall: A hegedûs; porcelán nipp)

068.indd 1 2008.04.28., 11:39:48

Page 71: Retusált művészettörténet

69

45. Sztálin Tahitin

(Paul Gauguin: Szeplõtelen fogantatás;Borisz Jermejevics Vladimirszki: Rózsák Sztálinnak)

069.indd 1 2008.04.28., 11:41:13

Page 72: Retusált művészettörténet

70

46. Újrateremtés

(Michelangelo Buonarotti: Teremtés)

070.indd 1 2008.04.28., 11:42:39

Page 73: Retusált művészettörténet

71

47. Dávid és a lányok

(Henri de Toulouse-Lautrec: Ezek a hölgyek az ebédlõben;Michelangelo Buonarotti: Dávid)

071.indd 1 2008.04.28., 11:44:08

Page 74: Retusált művészettörténet

72

48. Tél tábornok

(Vaszilij Verescsagin: Napoleon Borogyinónál; makk ász)

072.indd 1 2008.04.28., 11:46:01

Page 75: Retusált művészettörténet

73

49. Zápor Jóska levele

(Ilja Efimovics Repin:A zaporozseci kozákok

levelet írnak a török szultánnak)

073.indd 1 2008.04.28., 11:47:30

Page 76: Retusált művészettörténet

74

50. Disznópásztorlányka

(Paul Gaugin: Disznópásztor)

074.indd 1 2008.04.28., 12:17:35

Page 77: Retusált művészettörténet

75

51. Városiasodás

(Vincent van Gogh: Csillagos ég a Rhone-on)^

075.indd 1 2008.04.28., 12:19:33

Page 78: Retusált művészettörténet

76

52. Van Gogh vendége

(Vincent van Gogh: Szoba Arles-ben;Edouard Manet: Olympia)

076.indd 1 2008.04.28., 12:20:54

Page 79: Retusált művészettörténet

77

53. Éjszakai élet Arles-ban

(Vincent van Gogh: Éjszakai kávézóa Lamartin téren Arles-ban; Henri Matisse: A tánc)

077.indd 1 2008.04.28., 12:22:45

Page 80: Retusált művészettörténet

78

54. Szomszédolás(Salvador Dalí: Ablak az ablakban;

Edouard Manet: A balkon)

078.indd 1 2008.04.28., 12:24:04

Page 81: Retusált művészettörténet

79

55. Vénusz születése

(Sandro Boticelli: Vénusz születése;Willendorfi Vénusz)

079.indd 1 2008.04.28., 12:25:43

Page 82: Retusált művészettörténet

80

56. Madonnák

(Salvador Dalí: Port Lligat-i Madonna; óegyiptomi falikép)

080.indd 1 2008.04.28., 12:27:09

Page 83: Retusált művészettörténet

81

57. Totálkár

081.indd 1 2008.04.28., 12:29:25

Page 84: Retusált művészettörténet

82

58. Megint berúgtam...

(Alexandre Cabanel: Vénusz születése;Bortnyik Sándor: Unicum-plakát)

082.indd 1 2008.04.28., 12:31:22

Page 85: Retusált művészettörténet

83

59. Tulp doktor teremt

(Rembrandt van Rijn: Nicolae Tulp doktor anatómiai leckéje; Michelangelo Buonarotti: Teremtés)

083.indd 1 2008.04.28., 12:32:50

Page 86: Retusált művészettörténet

84

60. Körkép

(Feszty Árpád: A magyarok bejövetele;és még sokan mások)

084.indd 1 2008.04.28., 12:40:51

Page 87: Retusált művészettörténet

85

Folyt. köv.

085.indd 1 2008.04.28., 12:38:01

Page 88: Retusált művészettörténet

86

086.indd 1 2008.04.28., 12:39:36

Page 89: Retusált művészettörténet

87

Folyt. köv.

087.indd 1 2008.04.28., 12:42:57

Page 90: Retusált művészettörténet

88

088.indd 1 2008.04.28., 12:44:58

Page 91: Retusált művészettörténet

89

Folyt. köv.

089.indd 1 2008.04.28., 12:46:08

Page 92: Retusált művészettörténet

90

090.indd 1 2008.04.28., 12:47:37

Page 93: Retusált művészettörténet

91

Folyt. köv.

091.indd 1 2008.04.28., 12:49:03

Page 94: Retusált művészettörténet

92

092.indd 1 2008.04.28., 12:50:56

Page 95: Retusált művészettörténet

93

Folyt. köv.

093.indd 1 2008.04.28., 12:51:56

Page 96: Retusált művészettörténet

94

094.indd 1 2008.04.28., 12:53:18

Page 97: Retusált művészettörténet

95

Folyt. köv.

095.indd 1 2008.04.28., 12:54:45

Page 98: Retusált művészettörténet

96

Vége

096.indd 1 2008.04.28., 12:56:07

Page 99: Retusált művészettörténet

97

61. Gyümölcsmosoly

(Leonardo da Vinci:Mona Lisa)

097.indd 1 2008.04.28., 12:57:30

Page 100: Retusált művészettörténet

98

1. Halász Géza (2008) 10 2. Ceruza és egér (M. C. Escher: Kezek; Halász Géza: kézfénykép) 14 3. Halász Géza a csapattrombitás (50-es évek) 16 4. Halász Géza a zenebohóc (60-as évek) 20 5. Halász Géza az örömzenész (70-es évek) 26 6. Ne gyere be sáros lábbal! (Halasi csipke) 28 7. Vízhiány az ötödiken (Jean-Auguste Dominique Ingres: A forrás) 29 8. VVVillendorfi Vénusz (VVillendorfi Vénusz) 30 9. Irányjelzõ (Kmetty János: Nagybánya) 3110. Gyorsulás (Pablo Picasso: Don Quijote és Sancho Panza) 3211. Mikulásék (Csokoládé mikulás; egyiptomi szarkofág) 3312. Különleges tehetség (Arthur Sasse: Albert Einstein fényképe) 3413. A menedzser arányai (Leonardo da Vinci: Az emberi test arányai) 3514. Folklór 3615. Játékszerek (Fényes Adolf: Gyermek játékok) 3716. Windows-nál (Tornyai József: Ablaknál) 3817. Kislány dzsojsztikkal (Koszta József: Muskátlis kislány) 3918. Notebook-os nõ (Rippl-Rónai József: Kalitkás nõ) 4019. Emlékirat (Rippl-Rónai József: Amikor az ember a visszaemlékezéseibõl él) 4120. Majális I. (Szinyei-Merse Pál: Majális) 4221. Majális II. (Szinyei-Merse Pál: Majális) 4322. Majális 2007 4423. Bulvár (Derkovits Gyula: Végzés) 4524. Árpád és a vámos... (Munkácsy Mihály: A magyarok bejövetele; Henry Rousseau: Az álom) 46-4725. Sale Csíkszeredán (Aba-Novák Vilmos: Csíkszeredai vásár) 4826. Panelvilág Magyarországon (Székely Bertalan: Egri nõk) 4927. Passz (Sandro Boticelli: Angyali üdvözlet) 5028. A szomszéd balkonján (Edouard Manet: A balkon; Pablo Picasso: Ülõ nõ) 5129. Apolló és a szûz (Gustav Klimt: A szûz; fotó az Apollo 11 ûrhajósának holdsétájáról) 5230. Un a Liza (Leonardo da Vinci: Mona Lisa; Munkácsy Mihály: Ásító inas) 5331. Vénusz kilói (Tiziano Vecellio: Urbinói Vénusz) 54

Képjegyzék

098.indd 1 2008.04.28., 12:58:54

Page 101: Retusált művészettörténet

99

32. Pokoli játék (Hieronymus Bosch: Pokol) 5533. Tour... (Hieronymus Bosch: Szent Antal megkísértése; Menny; Pokol) 56-5734. Hegedûs a Holdon (Marc Chagall: Hegedûs) 5835. Külföldi utas (Willem de Kooning: Nõ I.) 5936. Játszótér (Pieter Brueghel: Gyermek játékok) 6037. Törvényhozó a 2-es villamoson (Michelangelo Buonarotti: Mózes) 6138. Kár ezért a finom sörért! (Raffaello Santi : Angyalok) 6239. Tejre várva (Romulus és Remus) 6340. Vacsora I. (Leonardo da Vinci: Utolsó vacsora) 6441. Vacsora II . (Leonardo da Vinci: Utolsó vacsora) 6542. Invaders (Edvard Munch: Sikoly) 6643. Fényes szelek (Delacroix: A Szabadság vezeti a népet; Edvard Munch: Sikoly) 6744. Nipp (Marc Chagall: A hegedûs; porcelán nipp) 6845. Sztálin Tahitin (Paul Gauguin: Szeplõtelen fogantatás; Borisz Jermejevics Vladimirszki: Rózsák Sztálinnak) 6946. Újrateremtés (Michelangelo Buonarotti: Teremtés) 7047. Dávid és a lányok (Henri de Toulouse-Lautrec: Ezek a hölgyek az ebédlõben; Michelangelo Buonarotti: Dávid) 7148. Tél tábornok (Vaszilij Verescsagin: Napoleon Borogyinónál; makk ász) 7249. Zápor Jóska levele (Ilja Efimovics Repin: A zaporozseci kozákok levelet írnak a török szultánnak) 7350. Disznópásztorlányka (Paul Gaugin: Disznópásztor) 7451. Városiasodás (Vincent van Gogh: Csillagos ég a Rhone-on) 7552. Van Gogh vendége (Vincent van Gogh: Szoba Arles-ben; Edouard Manet: Olympia) 7653. Éjszakai élet Arles-ban (Vincent van Gogh: Éjszakai kávézó a Lamartin téren Arles-ban; Henri Matisse: A tánc) 7754. Szomszédolás (Salvador Dalí: Ablak az ablakban; Edouard Manet: A balkon) 7855. Vénusz születése (Sandro Boticelli: Vénusz születése; Willendorfi Vénusz) 7956. Madonnák (Salvador Dalí: Port Lligat-i Madonna; óegyiptomi falikép) 8057. Totálkár 8158. Megint berúgtam (Alexandre Cabanel: Vénusz születése; Bortnyik Sándor: Unicum-plakát) 8259. Tulp doktor teremt (Rembrandt van Rijn: Nicolae Tulp doktor anatómiai leckéje; Michelangelo Buonarotti: Teremtés) 8360. Körkép (Feszty Árpád: A magyarok bejövetele; és még sokan mások) 84-9661. Gyümölcsmosoly (Leonardo da Vinci: Mona Lisa) 97

^

099.indd 1 2008.04.28., 13:00:13

Page 102: Retusált művészettörténet

100

1947. Szolnok

1965. Szolnok, Verseghy Ferenc Gimnázium1967- 1971. Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem1978. Egyetemi doktori cím

1971. Újságíró gyakornok a Magyar Televíziónál1972. Tanársegéd a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egye- tem Informatika tanszékén1986. Irodalmi vezetõ a Számalk Kiadónál 1989. Kiadóvezetõ és könyvborító-tervezõ az Aula Kiadónál1994. Média, multimédia c. tantárgy indítása a Budapesti Köz- gazdaságtudományi Egyetemen 2007. Kreatív igazgató a Corvinno Technológiatranszfer Köz- pontban

1968 -1971. A Közgazdász c. egyetemi lap karikaturistája1993. Az elsõ magyar multimédia CD kiadása1994 - 2006. Nyaranta Mártély, Mûvészeti Szabadiskola2002. Halász Géza Show c. rovat indul a Magyar Nemzet Hét- végi Mellékletében2003- tól a MÚOSZ Karikaturista Szakosztályának elnöke2006. Webgrafika rovat a tiaramagazin.hu internetes portálon

É let ra jz i adatok

Halász Gézaszatirikus

képzõmûvész,webgrafikus,karikaturista

és közgazdász

Születési év

Tanulmányok

Munka

Mûvészet

100.indd 1 2008.04.28., 13:02:01

Page 103: Retusált művészettörténet

101

1977. Önálló kiállítás a MKKE kollégiumában1986, 1988. DigitArt számítógépes mûvészeti kiállítás a Szép- mûvészeti múzeumban1987. Ars Electronica Linzben1988. Nemzetközi Számítógépes Karikatúra Kiállítás (I. díj)1998 - tól évente Magyar Karikatúra Mûvészeti Fesztivál (a Kül- ügyminisztérium díja, különdíjak)2000. Önálló kiállítás a VirtuArtNet Galériában2002. Önálló kiállítás Kiskunfélegyházán2003. A KOKSZ Mûhely kiállítása a Budapest Galériában2003 - tól évente Best of... (a Karikaturista Szakosztály éves kiál- lításai a MÚOSZ székházában)2005. A KOKSZ Mûhely kiállítása a Vízivárosi Galériában2006. A KOKSZ Mûhely kiállítása a Római Magyar Akadémián2006. Önálló kiállítás az ELTE könyvtárában2006. @RC óriásplakát kiállítás a Felvonulási téren (I. díj)2006. Önálló kiállítás az SZDSZ kampánysátorban2007. A KOKSZ Mûhely kiállítása a bécsi Collegium Hungaricumban

Fõbb kiállítások

101.indd 1 2008.04.28., 13:03:12

Page 104: Retusált művészettörténet

102

1947 Szolnok, Hungary

1961-1965 Verseghy Ferenc High School, Szolnok 1967-1971 Undergraduate degree at University of Economics, Budapest1978 Postgraduate Doctorate degree at University of Econom- ics, Budapest

1971 Assistant Journalist, Hungarian Television1972 Assistant Lecturer, Department of Informatics, University of Economics1986 Chief Editor, Számalk Publishing House1989 Editorial Manager and Cover Designer, Aula University PressSince 1994 Lecturer of Media and Multimedia subjects, Buda- pest University of EconomicsSince 2007 Creative Director, Corvinno Technology Transfer Center Ltd.

1968-1971 Cartoonist for Közgazdász, weekly student paper1993 Publisher of the first Hungarian multimedia CD1994-2006 Summer Art Camps at Mártély2002 Halász Géza Show Column, Magyar Nemzet

Biography

Géza Halászsatirical

fine artist,web-graphic artist,

cartoonistand economist

Date of Birth

Education

Professional Employment

Major Art Works

102.indd 1 2008.04.28., 13:04:54

Page 105: Retusált művészettörténet

103

2003 Cartoonist Department of National Union of Hungarian Journalists2006 Webgraphic-heading, tiaramagazin.hu internet-portal

1977 First exhibition, Karl Marx University of Economics, Budapest1986, 1988 DigitArt computer-art exhibition, Museum of Fine Arts,1987 Ars Electronica, Linz, Austria1988 International Cartoon Exhibition, Budapest (First Prize)Each year since 1998 Annual Hungarian Cartoon Art Festival, Budapest (several prizes, including the Prize of the Minis- try for Foreign Affairs)2000 Exhibition, VirtuArtNet Gallery2002 Exhibition, Kiskunfélegyháza2003 Exhibition of KOKSZ (Contemporary Cartoon and Satir- ical Art) Workshop, Budapest Gallery2003 yearly, Best of the Year, Cartoon Exhibition of Cartoonist Department of National Union of Hungarian Journalists, Budapest2005 Exhibition of KOKSZ Workshop, Vízivárosi Gallery, Budapest2006 Exhibition of KOKSZ Workshop, Hungarian Academia, Rome, Italy2006 Exhibition, University Library of Eötvös Lóránd Univer- sity, Budapest2006 @RC Giant-poster exhibition, Budapest (First Prize)2006 Exhibition, SZDSZ (Liberal Party) campaign-tent, Budapest2007 Exhibition of KOKSZ Workshop, Collegium Hungari- cum, Vienna, Austria

MainExhibitions

103.indd 1 2008.04.28., 13:06:16

Page 106: Retusált művészettörténet

Halász GézaRetusált művészettörténet

Budapest, 2008.

104.indd 1 2008.04.28., 17:06:24

Page 107: Retusált művészettörténet

092.indd 1 2008.04.28., 12:50:56

Page 108: Retusált művészettörténet