Top Banner
Debata kao metoda u nastavi informatike Natalija Stjepanek, prof. mentor
17

Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Jun 23, 2015

Download

Documents

Viktorija Viki
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Debata kao metoda u nastavi informatike

Natalija Stjepanek, prof. mentor

Page 2: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Povod: Međunarodni dan sigurnog Interneta – 9. veljače 2010. godine Nastavna jedinica: Sigurnost na Internetu Cilj nastavnog sata: osvijestiti učenike o

potrebi korištenja Interneta na siguran način Ciljna skupina: svi učenici trećih i četvrtih

razreda srednje škole kojima predajem Vrijeme provedbe: dva školska sata Nastavna metoda: debata

Provedba nastavnog sata

Page 3: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Debata je organiziran način razmjene mišljenja:

Teza: INTERNET JE SIGURAN MEDIJ

Sukobljavaju se afirmacijska i negacijska skupina glede teme (teze) koja je zadana

Cilj je debate iznijeti što više argumenata i

dokazati mišljenje skupine u kojoj se nalaziš bez obzira na osobno mišljenje o toj tezi

Što je debata?

Page 4: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

1. afirmacijska skupina brani i argumentira zadanu tezu na racionalan način, potkrjepljuje logičkim razlozima i provjerenim znanstvenim informacijama

2. negacijska skupina brani i argumentira suprotno mišljenje od zadane teze na racionalan način, potkrjepljuje logičkim razlozima i provjerenim znanstvenim informacijama

3. vrijeme za repliku je ograničeno - 2 minute4. sudionici ne upadaju drugima u riječ 5. sudionici se javljaju za riječ dizanjem ruke

Pravila komuniciranja u debati (1/2)

Page 5: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

6. sudionici ne drže duge monologe7. sudionici u debati ne zastupaju nužno vlastiti

stav8. zabranjeno je vrijeđanje i nepoštovanje tuđeg

mišljenja9. suci odlučuju tko je pobijedio ocjenjujući način

na koji su argumenti izneseni od strane pojedine skupine te daju obrazloženje zašto je proglašena skupina pobjednik

10. nastavnik je voditelj i daje riječ sudionicima tako da im u ruku preda dogovoreni predmet (loptu ili olovku)

Pravila komuniciranja u debati (2/2)

Page 6: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Ozračje nastavnog sata

Page 7: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Upute učenicima za nastavni sat i podjela u skupine ili parove (znaju/ne znaju koja su skupina)– 5minuta

Podjela pisanih uputa i web stranica – smjernice učenicima za rad – 5 minuta

Istraživanje i pretraživanje na Internetu te prikupljanje i bilježenje informacija – 25 minuta

Priprema za debatu – 10 minuta

Artikulacija prvog nastavnog sata

Page 8: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Istraživanje i pretraživanje weba te prikupljanje i bilježenje informacija

Page 9: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

www.dijete.hr (preporuke pravobraniteljice za djecu) www.cert.hr (preporuke hrvatskog nacionalnog središta za

računalnu sigurnost Priručnik za računalnu sigurnost korisnika interneta -

popularno zvan „Borbeni komplet“ http://sigurnost.tvz.hr/ (zanimljive i poučne interaktivne priče

te priručnik o sigurnosti) http://www.saferinternet.org (sadržaji Europske mreže

centara osviještenosti koji promiču sigurnu i odgovornu upotrebu interneta i mobilnih uređaja među mladima)

http://www.skole.hr/ (u tražilicu se upiše „sigurnost na Internetu“ i dobiju se članci vezani uz temu)

Portal Nikole Tesle (pod online sadržajima Korištenje Interneta nalazi se tema Osnove računalne sigurnosti na Internetu)

Korištene web stranice

Page 10: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Mogućnost komunikacije s drugim ljudima

Dostupnost informacija na Internetu Društvene mreže Sloboda na Internetu Nasilje na Internetu Sigurnost djece i mladih na Internetu Sigurnost računala Sigurnost podataka na Internetu Online kupovina Utjecaj na ekonomiju

Smjernice učenicima za istraživanje

Page 11: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Upute učenicima o pravilima debate – 5 minuta

Odabir učenika (sudionici debate, suci, promatrači) – 3 minute

Rasprava između afirmacijske i negacijske skupine – 30 minuta

Suci donose odluku o pobjedniku i obrazlažu odluku

Zaključak i ocjenjivanje učenika, njihovi komentari i dojmovi - 7 minuta

Artikulacija drugog nastavnog sata

Page 12: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Uvodno izlaganje (1/2)

Replike i argumentiReplike i argumenti

Afirmacijska grupa obavezno treba provjeriti

valjanost informacija roditelj treba brinuti o

aktivnostima djece na Internetu (nadzirati dijete koje stranice posjećuje i koliko vremena je na Internetu)

korisnik društvenih mreža ima mogućnost privatnosti

pridržavati se pravila: ne otkrivati osobne podatke, ne razgovarati sa strancima, ne slati svoje fotografije

Negacijska grupa

sve informacije nisu istinite

Internet je izvor opasnosti za računala i njegove korisnike

moguće kriminalne aktivnosti (rasizam, droga terorizam, nasilje, osveta)

aktivnosti protiv osobne sigurnosti (zloba, osveta, pedofilija, pornografija, emocionalno i fizičko zlostavljanje djece)

narušena privatnost korisnika

Page 13: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Uvodno izlaganje (2/2)

Replike i argumentiReplike i argumenti

Afirmacijska grupa postoje stranice koje educiraju

djecu i roditelje o korištenju Interneta

postoje programi koji blokiraju neželjeni sadržaj ili ograničavaju vrijeme na Internetu

treba pravilno postupati s računalom (firewall, antivirus, antispam, ažuriranje, update, lozinke, šifrirani podatci)

stranice vezane uz financije posjeduju certifikat

Internet je siguran koliko ga korisnik učini sigurnim

Negacijska grupa

piratstvo

zlonamjerni programi: virusi, trojanci, crvi, adware, spam, spyware

zlouporaba kreditne kartice

Internet je napravljen da bude slobodan a ne siguran

Page 14: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Zaključak• Učenici sudionici su srčano i

argumentirano branili svoja stajališta• Učenici promatrači i suci su aktivno

sudjelovali postavljajući pitanja afirmacijskoj i negacijskoj skupini.

• Suci su imali tešku odluku proglasiti pobjednika

• Nastavni sat bio je ispunjen, učenici zadovoljni i motivirani za sljedeću debatu

• Cilj nastavnog sata je postignut• Učenici su u pokazali svoju zrelost,

ozbiljnost i kritičnost u promišljanju.

Page 15: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

važna je dobra priprema sata većina učenika nije imala na nastavi

metodu debate debatom učenici stječu nova znanja i

sistematiziraju postojeće vještine i znanja (vještine vezane uz pretraživanje i prikupljanje informacija te komunikacijske i prezentacijske vještine)

ocjenjivanje učenika u skladu sa njihovim sudjelovanjem, argumentima i replikama

Napomene

Page 16: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

teme kojima potičemo odgoj djece, razmjenu mišljenja

teze koje mogu biti i potvrdne i negirane teme kojima osvješćujemo djecu Npr.

◦ Facebook spaja ljude◦ Bolje je kupiti prijenosno računalo od stolnog ◦ Obradom slika gubi na svojoj izvornosti◦ Windowsi su bolji od Linuxa◦ Komercijalni programi su bolji od OpenSourca◦ MS Office je bolji od Open Office◦ Web stranice će zamijeniti dnevni tisak

Moguće teme za debatu

Page 17: Debata Kao Metoda u Nastavi tike

Pitanja?