Top Banner
Proiect didactic Propunător : Rovinar Bianca Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina : Limba şi literatura română Tipul de curriculum: aprofundare Unitatea de învăţare: „ Ce mai faci, bunico?”- Exprimarea acordului/dezacordu Subiectul : Textul narativ: ,,Ce mai faci , bunico?”-Mircea Sântimbreanu Tipul lecţiei : mixtă Obiective de referinţă: O.3.3.- să citească în mod conştient, corect, * fluent şi expresiv un text cunoscut O.3.5.- să recunoască secvenţele narative şi dialogate dintr-un text O.4.4.- să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate. O.4.5.- să aşeze corect în pagină textele scrise, respectând scriere cuvinte, scrierea caligrafică / lizibilă. Obiective operaţionale: Cognitive: O.1. -să identifice cuvinte potrivite pentru cuvântul bunica, prin O.2. -să completeze harta textului „ Ce mai faci, bunico?” de M. Sâ O.3. -să citească în ritm propriu, conştient, corect, * fluent şi expresiv textul literar O.4. -să alcătuiască enunţuri cu cuvinte date; O.5. – să exprime în cuvinte proprii acordul sau dezacordul faţă de citit O.6. -să interpreteze rolul bunicii sau al nepotului/nepoatei O.7. -să descrie chipul bunicii O.8. -să compare cele două fiinţe dragi: mama şi bunica; O.9. -să asocieze cuvintele cu sens asemănător şi cuvintele cu sens O.10. -să identifice variante corecte de scriere a unor cuvinte; O.11. -să formuleze cu propriile cuvinte înţelesul proverbului; O.12 -să creeze textul unei cărţi poştale adresate bunicii Afectiv-atitudinale: O.13. -să participe cu spirit de colaborare în rezolvarea sarcinilo Psihomotrice: O.14. -să adopte poziţia corectă a corpului în timpul rezolvării sa
22

Proiect Didactic Romana Cl III

Jul 21, 2015

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

Proiect didacticPropuntor: Rovinar Bianca Aria curricular: Limb i comunicare Disciplina: Limba i literatura romn Tipul de curriculum: aprofundare Unitatea de nvare: Ce mai faci, bunico?- Exprimarea acordului/dezacordului n comunicare Subiectul: Textul narativ: ,,Ce mai faci , bunico?-Mircea Sntimbreanu Tipul leciei: mixt Obiective de referin: O.3.3.- s citeasc n mod contient, corect, *fluent i expresiv un text cunoscut O.3.5.- s recunoasc secvenele narative i dialogate dintr-un text O.4.4.- s realizeze acordurile gramaticale n enunurile redactate. O.4.5.- s aeze corect n pagin textele scrise, respectnd scrierea cu alineate i spaiul liber ntre cuvinte, scrierea caligrafic / lizibil. Obiective operaionale: Cognitive: O.1. -s identifice cuvinte potrivite pentru cuvntul bunica, prin tehnica ciorchinelui O.2. -s completeze harta textului Ce mai faci, bunico? de M. Sntimbreanu O.3. -s citeasc n ritm propriu, contient, corect, *fluent i expresiv textul literar O.4. -s alctuiasc enunuri cu cuvinte date; O.5. s exprime n cuvinte proprii acordul sau dezacordul fa de atitudinea personajelor din textul citit O.6. -s interpreteze rolul bunicii sau al nepotului/nepoatei O.7. -s descrie chipul bunicii O.8. -s compare cele dou fiine dragi: mama i bunica; O.9. -s asocieze cuvintele cu sens asemntor i cuvintele cu sens opus; O.10. -s identifice variante corecte de scriere a unor cuvinte; O.11. -s formuleze cu propriile cuvinte nelesul proverbului; O.12 -s creeze textul unei cri potale adresate bunicii Afectiv-atitudinale: O.13. -s participe cu spirit de colaborare n rezolvarea sarcinilor; Psihomotrice: O.14. -s adopte poziia corect a corpului n timpul rezolvrii sarcinilor;

Strategia didactic: Metode i procedee: explicaia, conversaia, exerciiul, tehnica ciorchinelui, cubul, joc de rol Forme de organizare: frontal, individual, n perechi; Forme de evaluare: oral, scris.

Managementul resurselor i al timpului: Resurse umane: 13 elevi i profesorul; Resurse materiale: fie, cub confecionat din carton colorat, tablouri, cartea Recreaia mare, flip chart, manual Resurse temporale: 100 de minute

Bibliografie: Planificare calendaristic; proiectarea unitilor de nvare; Didactica Limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Ioan erdean, Editura Corint, 2008; Instruirea n sprijinul strategiei dezvoltrii gndirii critice, Panuru, S., Editura Psihomedia, 2003. Recreaia mare, Mircea Sntimbreanu, editura Corint. www.didactic.ro

ORGANIGRAMA DE INSTRUIRE Etapele leciei/ durata 1. Evocarea I or Moment organizatoric a) Spargerea gheii 5 min. b) Captarea ateniei argumentea 5 min. z alegerea fcut c) Anunarea subiectului i a ob. operaionale 2 min. Scrie titlul i autorul pe tabl Informeaz -recepionea z -scriu pe caiete Textul narativ: Ce mai faci, bunico? de Mircea Sntimbreanu Titlul i autorul n caiete i la tabl Conversaia Fragment din volumul Recreaia mare Caiete Frontal O.1. solicit selecteaz Ciorchinele -Spune tot ce i trece prin minte cnd auzi cuvntul bunica! -Argumenteaz de ce ai ales aceste cuvinte! 2. Ob. op. Activitatea cadrului elevilor didactic 3. solicit 4. ascult 5. Ghicitoare Este un munte de rbdare i ne iart cnd greim, Uneori o suprm tare, Dar ea tie c o iubim... ( Bunica) Conversaia Tehnica ciorchinelui al Cret colorat Individu Frontal oral - alege cuvinte ce pot fi asociate cu bunica - argumenteaz alegerea fcut Coninutul nvrii Metode i procedee 6. Conversaia Strategii didactice Mijloace Forme didactice 7. Ghicitoare de organizare 8. Frontal 9. oral Evaluare Indici de performan 10. -d rspunsul corect

Realizarea sensului I d) Dirijarea nvrii 5 min.

O.2. solicit

-citesc harta textului artnd: titlul, tip de text, autorul, personaje, nr. de alineate, ideile principale, nsuirile bunicilor, cuvinte cu mp sau mb. -se verific

Verificarea temei ANEXA 1- Harta textului

Conversaia

tabl Fi: Harta Frontal textului Individual Perechi

oral

-completeaz corect harta textului

Textul Exerciii de citire a textului narativ Exerciiul ANEXA 6 Tratare difereniat -citire n lan, selectiv, pe fragmente, pe roluri -n acest timp elevii cu C.E.S. realizeaz transcriere pe caiete -citire n ritm propriu ptr. elevii cu C.E.S. literar Fi de lucru Frontal Individual Oral Scris - citesc contient, corect, *fluent i expresiv -alctuiesc propoziii clare, corecte

solicit citirea textului de O.3. ctre elevi -ndrum e) Obinerea performanei 15 min. ptr. rezolvarea O.4. fiei

n perechi -citesc n lan, pe fragmente, cu intonaie potrivit, selectiv, pe roluri

-n acest timp elevii care au parcurs etapa de citire a textului 5 min. ntreab 5 min. solicit citesc propoziiile alctuite rspund alctuiesc propoziii cu cuvintele din text ce cuprind mp i mb pe caiete (ANEXA 2) ntrebri i rspunsuri legate de text: -De ce se bucur bunicii cnd i ntlnesc nepoii ? -Ce bucurii facei voi bunicilor ? O.5. -Credei politee ? -Cum ne putem ajuta bunicii ? -Cum am putea explica nelesul enunului : ,,iar primvara s-a ndeprtat pentru o clip (Atunci cnd bunicii sunt vizitai de ctre nepoi, este primvar n sufletul lor ). -Ce nelegei prin proverbul : Cine nu are btrni s-i -comunic clar, cu intonaia cumpere ! ? (Btrnii sunt foarte folositori ntr- Joc de rol o familie). c vorbele adresate bunicilor trebuie s fie numai din Conversaia Individual Oral -rspund clar, complet, corect la ntrebri -comunic clar, cu intonaia necesar, idei, sentimente

5 min. O.6. 3 min. apreciaz O.1 3 Realizarea sensului II ora a II-a d) Dirijarea nvrii O.7. O.8. O.9 15 min. O.1 4 prestaia elevilor -scrie titlul leciei i autorul la tabl -solicit -scriu titlul leciei n caiete -citesc sarcina - descriu -compar -asociaz interpretea z roluri

Exprimarea

acordului/

necesar, idei, sentimente ochelari, batic perechi

dezacordului fa de atitudinea personajelor din textul citit Dramatizare Bunica i nepotul

Aprecieri i recomandri ANEXA 3 Cubul DESCRIE chipul bunicii ANEXA 7 COMPAR dou fiine dragi ie: bunica i mama ASOCIAZ a veni a se ntrista scurt a se apropia nerecunoscut sens a se ntoarce altfel -cuvintele cu sens opus: a se bucura a se ndeprta a pleca lung rost a se rsuci altminteri

Metoda cubului

fie cub

Perechi

Oral

- precizeaz nsuirile bunicii tablouri - compar mama cu bunica prin ceea ce se aseamn i prin ceea ce se deodebesc - asociaz corect toate cuvintele cu sens opus/ asemntor Conversaia -selecteaz variantele

-cuvintele cu sens asemntor:

-analizeaz i selecteaz

nemrturisit

ANALIZEAZ i

ncercuiete varianta corect plimb -aplic O.1 0 ntro inima ei plinb ntr-o inima iei

corecte i explic - formuleaz rspunsuri corecte, complete, pentru toate ntrebrile - explic nelesul proverbului i argumenteaz Explicaia -exprim ideile n propoziii clare, concise, respect reguli de scriere corect

APLIC informaiile pe care le ai i rspunde la ntrebri: 1. De ce bunicii i iubesc nepoii? 2. De ce nepoii i iubesc bunicii?

-argumen O.1 1 10 min. O.7. solicit completeaz pe caiete teaz

3. Cum poi arta bunicii c o iubeti? ARGUMENTEAZ: Explicai nelesul proverbului : ,, Cine nu are btrni s-i cumpere ! Enumerai nsuirile bunicilor aa cum reies din textele citite. ANEXA 4 Fia de evaluare ANEXA 5 Carte potal adresat bunicii/alctuire de propoziii cu suport (imagini)-oral ptr. elevii cu

e) Obinerea performanei 15 min. 5 min.

O.1 4 O.4.

solicit

-citesc sarcina -rspund solicitrilor

Explicaia Lucrul independent

Fie de evaluare Cri potale

Individual

Scris Oral

Rezolv individual itemii probei de evaluare

O.1

2 Reflecia f) Retenia i transferul -explic acas Noteaz

C.E.S. Tema: Transcrie din text cele dou dialoguri i observ cum a fost scris cuvntul bunico din punct de vedere al punctuaiei. Semnele de punctuaie ntlnite se vor scrie cu o culoare-carioca. Conversaia Frontal

tem pentru tema

2 min. g) ncheierea activitii 3 min.

-apreciaz activitatea elevilor

-ascult

Aprecieri i recomandri pentru activitatea viitoare

Conversaia

Frontal

ANEXA 1

HARTA TEXTULUITitlul textului ............................................................................ ..........................................................................

Tipul de text ............................................... ...............................................

Autorul ................................................. ................................................. . Alctuii propoziii cu cuvintele din text ce cuprind mp i mb. mbujorai mpreun umbr plimbare Alctuii propoziii cu cuvintele din text ce cuprind mp i mb. mbujorai mpreun umbr plimbare Alctuii propoziii cu cuvintele din text Desen ce cuprind mp i mb. Chipul bunicilor mbujorai mpreun umbr plimbare Alctuii propoziii cu cuvintele din text ce cuprind mp i mb. mbujorai mpreun umbr plimbare

Personaje .................................................... .................................................... ....................................................

Cuvinte cu mp sau Numr de alineate mb ............................................... .......................................... ............................................... .......................................... .......................................... .......................................... .......................................... Idei principale ...................................................................................... ......................................................................................ti nsuirile bunicilor ...................................................................................... .................................................... ...................................................................................... .................................................... ...................................................................................... .................................................... ...................................................................................... ................................................ ..................................................

ANEXA 2

ANEXA 3

Cubul Ce mai faci , bunico? Mircea Sntimbreanu

DESCRIE Chipul bunicii (privete tablourile)

COMPAR Dou fiine dragi ie: bunica i mama a se bucura a se ndeprta a pleca lung rost a se rsuci altminteri nemrturisit

ASOCIAZ cuvintele cu sens opus: a veni a se ntrista scurt a se apropia nerecunoscut sens a se ntoarce altfel ARGUMENTEAZ

cuvintele cu sens asemntor:

ANALIZEAZ ncercuiete varianta corect plimb ntro inima ei plinb ntr-o inima iei ntrebri:

APLIC informaiile pe care le ai i rspunde la

Explicai nelesul proverbului : ,, Cine nu are btrni s-i cumpere !

1.De ce bunicii i iubesc nepoii? ____________________________________ ____________________________________ _________________________________ 2.De ce nepoii i iubesc bunicii? ____________________________________ ____________________________________ _________________________________ 3. Cum poi arta bunicii c o iubeti? ____________________________________ ____________________________________

_________________________________

ANEXA 4 Data Elev. Fia de evaluare (B)

1. Scriei dou propoziii despre bunici : ................................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................................... 2. Gsii adjective potrivite pentru substantivele urmtoare: ___________ bunica ___________ ___________ nepot _____________ _____________ ___________

OBIECTIVE OPERAIONALE O.o.1 s alctuiasc propoziii despre bunici O.o.2 s gseasc adjective potrivite pentru substantivele date; DESCRIPTORI DE PERFORMAN O.o. 1 2 FOARTE BINE Alctuiete dou enunuri corecte. Gsete 6 adjective potrivite subst. date BINE Alctuiete dou enunuri cu unele erori. Gsete 4-5 adjective potrivite subst. date SUFICIENT Alctuiete cel puin un enun. Gsete 2-3 adjective potrivite subst. date

Data Elev. Fia de evaluare (A) 1. Unii printr-o linie imaginea i cuvntul potrivit:

carte

cadou plic bunica2. Transcriei propoziia:

Cu vocea ei blnd, bunica mi spunea poveti minunate. ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________

OBIECTIVE OPERAIONALE O.o.1 s citeasc contient cuvintele date O.o.2 s transcrie o propoziie;

DESCRIPTORI DE PERFORMAN

O.o. 1 2

FOARTE BINE Asociaz 4 cuvinte cu imaginile corespunztoare Transcrie corect propoziia

BINE Asociaz 2-3 cuvinte cu imaginile corespunztoare Transcrie corect cuvintele dar fr iniiala mare i semn de punctuaie

SUFICIENT Asociaz cel puin un cuvnt cu imaginea corespunztoare Transcrie cu unele erori

ANEXA 5 CARTE POTAL

Destinatar ............................. ............................................. Strada .................................. .............................................N r. .........Bloc...................... Scara...........Ap.................... Ora .................................... Jude.................................... Cod .....................................

Despre bunici...

_____________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ _________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________

ANEXA 6- TEXTUL SUPORT

ANEXA 7- TABLOURI