Top Banner
2013. február Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 1. oldal Megújuló energiaforrásokat kutató laboratóriumok átadása az Óbudai Egyetemen 2013. január 24-én sajtótájékoztató- val egybekötött projektzáró rendezvé- nyen kerültek átadásra a Kandó Kál- mán Villamosmérnöki Kar óbudai telephelyén azon megújuló energiák ok- tatásával és kutatásával foglalkozó labo- ratóriumok, melyek a KMOP 4.2.1/B- 10-2011-0005 pályázat támogatásával valósultak meg. A fejlesztést az Új Széchenyi Terv keretében kiírt „A felsőoktatási tevékenységek színvonalának emelésé- hez szükséges infrastruktúra fejlesztése” című pályá- zaton az Óbudai Egyetem által elnyert 280.797.320 fo- rint támogatás tette lehetővé. A mintegy 49 mFt önrészű projekt megvalósításához az egyetem, valamint az érin- tett karok további 17 mFt hozzájárulást biztosítottak. A projekt keretében az óbudai telephelyen kilenc új laboratórium került kialakításra, így a Kültéri napelem és napkollektor laboratórium, a Környezeti hatásokat kutató és oktató laboratórium, az Ózonállóság vizsgá- ló laboratórium, a Spektrális sugárzások laboratórium, a Napelemek alkalmazását kutató és oktató laboratóri- um, a Szélerőmű vizsgálati laboratórium, a Biogáz la- boratórium és az Infokommunikációs laboratórium. A laboratóriumok kialakításán felül az Óbudai Egye- tem és a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar saját forrásait felhasználva megújult a bejá- rat is, ahol egy robogó és egy elektromos autó töltésére alkalmas E-Mobility töl- tőállomást hoztak létre. Az eszközökhöz különleges, az épület kialakításához illesz- kedő flexibilis napelemtáblák biztosítják az energiát. Ezzel a hallgatók méréseket végezhetnek a villamos járművek töltését illetően is. A projektzáró rendezvényt megtisztelte Horváth At- tila Imre, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgaz- daság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszol- gáltatásokért felelős helyettes államtitkára. A rendezők meghívását elfogadták az Óbuda-Békásmegyer Önkor- mányzata, az ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. munkatársai, a szakmai partnerek, a projekt megva- lósításában közreműködő cégek, szervezetek, a társ fel- sőoktatási intézmények, kutatóhelyek, a sajtó képviselői. 2013. február Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 2. szám
9

Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

Mar 09, 2016

Download

Documents

Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő kiadványa.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

2013. február Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 1. oldal

Megújuló energiaforrásokat kutató laboratóriumok átadásaaz Óbudai Egyetemen

2013. január 24-én sajtótájékoztató-val egybekötött projektzáró rendezvé-nyen kerültek átadásra a Kandó Kál-mán Villamosmérnöki Kar óbudai telephelyén azon megújuló energiák ok-tatásával és kutatásával foglalkozó labo-ratóriumok, melyek a KMOP 4.2.1/B-10-2011-0005 pályázat támogatásával valósultak meg.

A fejlesztést az Új Széchenyi Terv keretében kiírt „A felsőoktatási tevékenységek színvonalának emelésé-hez szükséges infrastruktúra fejlesztése” című pályá-zaton az Óbudai Egyetem által elnyert 280.797.320 fo-rint támogatás tette lehetővé. A mintegy 49 mFt önrészű projekt megvalósításához az egyetem, valamint az érin-tett karok további 17 mFt hozzájárulást biztosítottak.

A projekt keretében az óbudai telephelyen kilenc új laboratórium került kialakításra, így a Kültéri napelem és napkollektor laboratórium, a Környezeti hatásokat kutató és oktató laboratórium, az Ózonállóság vizsgá-ló laboratórium, a Spektrális sugárzások laboratórium, a Napelemek alkalmazását kutató és oktató laboratóri-um, a Szélerőmű vizsgálati laboratórium, a Biogáz la-boratórium és az Infokommunikációs laboratórium.

A laboratóriumok kialakításán felül az Óbudai Egye-tem és a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar saját

forrásait felhasználva megújult a bejá-rat is, ahol egy robogó és egy elektromos autó töltésére alkalmas E-Mobility töl-tőállomást hoztak létre. Az eszközökhöz különleges, az épület kialakításához illesz-kedő fl exibilis napelemtáblák biztosítják az energiát. Ezzel a hallgatók méréseket

végezhetnek a villamos járművek töltését illetően is.

A projektzáró rendezvényt megtisztelte Horváth At-tila Imre, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgaz-daság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszol-gáltatásokért felelős helyettes államtitkára. A rendezők meghívását elfogadták az Óbuda-Békásmegyer Önkor-mányzata, az ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofi t Kft. munkatársai, a szakmai partnerek, a projekt megva-lósításában közreműködő cégek, szervezetek, a társ fel-sőoktatási intézmények, kutatóhelyek, a sajtó képviselői.

2013. február Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 2. szám

Page 2: Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

2. oldal Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 2013. február

A megjelenteket Prof. Dr. Rudas Imre rektor kö-szöntötte. Megnyitójában kiemelte, hogy a jól végzett munka öröme hatja át a megnyitó alkalmából. Az egye-tem minden munkatársát, aki belép a felújított épület-be, büszkeség töltheti el, hiszen a fejlesztési stratégia részeként pályázati úton megvalósult laborfejleszté-sek mellett intézményi forrásból megújult az udvar, az épület bejárati része, valamint a belső közösségi terek. Ily módon XXI. századi infrastruktúra fogadja a láto-gatókat, a tanulmányi, illetve kutató munkát folytató-kat. Végezetül köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik munkájukkal, szakmai tanácsukkal segítették e jelentős fejlesztés megvalósulását.

A Kandó Kámán Villamosmérnöki Kar dékánja, Dr. Turmezei Péter megerősítette, hogy a projekt általános célja az volt, hogy az egyetem a megújuló energiafor-rások gyakorlati képzésével, oktatásával, kutatásával kapcsolatos mérőeszközök, laboratórium infrastruk-túra fejlesztésével a tudásalapú társadalom és gazdaság követelményeinek megfelelő, versenyképes szolgáltatást legyen képes nyújtani. Kiemelte, hogy a hétköznapok szürke sorában nagy örömöt jelentenek az ilyen jeles na-pok, mint a mai is, hiszen a megújuló energiaforrások oktatásának és kutatásának korszerű feltételeit biztosító laboratórium komplexum szinte egyedülálló.

Major László projektmenedzser, Dr. Kádár Péter projektszakmai vezető prezentáció segítségével szemléle-tesen mutatta be a fejlesztéseket és azok hasznosításának lehetőségeit. Bakosné Diószegi Mónika a biogáz alkal-mazása mérő-kutatóhelyet mutatta be, majd Dr. Frank Tibor a napkollektorok alkalmazása mérő-kutatóhelyet ismertette.

Dr. Temesvári Zsolt az infokommunikációs, Dr. Nagy Lóránt a szélenergetika generátorok vizsgálatának mérő-kutatóhelyét ismertette. A napelemek alkalma-zása és a környezeti hatások vizsgálata laboratóriumok nyújtotta lehetőségeket Dr. Kádár Péter foglalta össze, melyet a kialakított mérő-kutatóhelyek helyszíni megte-kintése követett.

A projektzáró valamennyi résztvevője a mérő-kuta-tóhelyek meglátogatása során megbizonyosodott arról, hogy a megújuló energiák oktatásával és kutatásával foglalkozó laboratóriumok, oktatási terek megfelelő háttér-infrastruktúrát biztosítanak az egyetemen folyó képzéshez, valamint alkalmasak lehetnek a régióban működő akadémiai kutatóműhelyek és innovatív vállal-kozások számára is.

Dr. Gáti József

Page 3: Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

2013. február Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 3. oldal

Az Óbudai Egyetem és a Széchenyi István EgyetemTÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0054 közös pályázata

Az Óbudai Egyetem és a Széchenyi Ist-ván Egyetem közösen pályázott nyúj-tott be a TÁMOP-4.1.2. A/1-11/1 Képzés- és tartalomfejlesztés, kép-zők képzése, különös tekintettel a matematika, természettudományi, műszaki és informatikai képzésekre és azok fej-lesztésére című pályázati felhívásra, melynek ered-ményeképpen 99.411.752 Ft támogatást nyertek el.

A 2012. január 1 - 2013. augusztus 31. futamidejű projekt támogatási összegének 85%-a az Európai Unió Európai Szociális Alapjából, 15%-a központi költségve-téséből származik.

A projekt konkrét célja az innovatív hazai cégek szá-mára jól képzett szakemberek kibocsátásához és tovább-képzéséhez szükséges műszaki és természettudományos ismeretek nyújtására alkalmas tananyagok fejlesztése. Ez a célkitűzés szervesen illeszkedik az Óbudai Egyetem és a Széchenyi István Egyetem intézményfejlesztési tervei-hez, amelyek a korszerű, igényes, de ugyanakkor erősen gyakorlatorientált ismeretek oktatását tűzik ki célul a felvevőpiac elvárásaival összhangban.

A projektben vállalt tevékenységek elvégzése hozzájárul a hazai műszaki képzési terület fejlesztéséhez,

modernizációjához és a képzési kapacitás megújításához, a műszaki végzettségűek arányának növekedéséhez. Ennek kereté-ben a konzorciumvezető Óbudai Egyetem és a Széchenyi István Egyetem oktatói 18 magyar nyelvű tananyagot dolgoznak ki,

melyek közül három német, egy pedig angol nyelven is elkészül. A magyar nyelvű oktatási anyagokhoz egy átfo-gó projektmunka példatár is a hallgatók rendelkezésére áll majd.A pályázati megvalósítás során egy munkaerő-pi-aci igényeket feltáró tanulmány is készült a tan-anyagok minél komplexebb és szélesebb körű alkal-mazhatóságának érdekében. A tananyagok a www.tankonyvtar.hu-n kerülnek elhelyezésre, ahol ingyene-sen hozzáférhetőek lesznek bárki számára. A projekt fontos részeként megtörtént a fejlesztők felkészítése, je-lenleg az elkészült tananyagok lektorálása folyik, majd ezt követően kerül sor a felhasználó oktatók képzésére.

További információval Ancza Erzsébet egyetemi docens, projektmenedzser szolgál a 666-5357-es tele-fonszámon, vagy az [email protected] e-mail címen.

Dr. Horváth Sándor

Óbudai Egyetemi Állásbörze

Az Óbudai Egyetemen idén 15. alkalommal kerül meg-rendezésre február 19-20-án a Magyar Mérnökhallgatók Egyesületének Helyi Bizottsága szervezésében az egyete-mi állásbörze.

A Magyar Mérnökhallgatók Egyesülete 24 éve mű-ködik az egyetemen, illetve jogelőd intézményeiben. Fő célja, hogy a hallgatók képzésük során és azt köve-tően is otthonosabban mozogjanak a gyorsan fejlődő és egyre nagyobb elvárást támasztó mérnöki szakmákban.

Az Óbudai Egyetem Állásbörzéje az egyetemek, főiskolák diákjait – az alsóbb éveseket és a végzősöket egyaránt – hozzásegíti ahhoz, hogy átfogó képet kap-janak a vállalatok által nyújtott lehetőségekről, a hazai munkaerőpiac elvárásairól és a gazdasági élet sokszínű-ségéről. Ugyanakkor a vállalatok is információt szerez-hetnek a soron következő generáció felkészültségéről,

munkahellyel szembeni elvárásairól, a gyakorlati tapasz-talatok szerzését segítő kooperatív képzésről.

A rendezvényen nemcsak az Óbudai Egyetem több ezer hallgatója vehet részt, hanem az ország bármely más műszaki jellegű felsőoktatási intézményéből is vár-ják a rendezők a végzős, illetve alsóbb éves hallgatókat.

Page 4: Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

4. oldal Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 2013. február

A korábbi tapasztalatok rámutattak arra, hogy az állás-börzék mind a cégek, mind a hallgatók körében igen népszerűek.

A szervezők idén először rendezik az állásbörzét két helyszínen két egymást követő napon: február 19-én a Tavaszmező utcai G épületben (1084 Budapest, Tavaszmező u. 17.), míg február 20-án Óbudán, a Bécsi úti Neumann János épületben (1034 Budapest, Bécsi út 96/b.). A szervezők az első napot a gépész-,

a villamosmérnöki (gyengeáramú), a mechatronikai, a biztonságtechnikai és a menedzser, a második napot az informatikai, könnyűipari, valamint a villamos-mérnöki (erősáramú) gyakorlatokat, állásokat keresők-nek ajánlják.

A rendezvényen számos kiállító jelenik meg az egye-tem képzési profi ljához igazodó állásajánlatokkal. To-vábbi információ az http://allasborze.uni-obuda.hu/ weboldalon érhető el.

Kuti János

Divatbemutató és kiállítások az egyetemen

2012 decemberében a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karának Terméktervező Intézete megrendezte szokásos félévi divatbemutatóját és kiállí-tásait.

A divatbemutató ez alkalommal két témakört ölelt fel, a III. évfolyamosok színpompás gyümölcs-, il-letve rafi nált gombolódások inspirációra készített szoknyavariációit, valamint a IV. évfolyamos hall-gatók újrahasznosított textíliákból készített bléze-reit. A textilformát öltött, extravagáns megoldá-sú szoknyákat olyan gyümölcsök inspirálták, mint a citrom, narancs, pitaya, ananász, málna és dió.

Az újrahasznosítás témaköréhez a hallgatók használt-ruha üzletekben vásárolt vagy régi, otthoni ruhák kö-zött fellelhető darabokat szabtak át és illesztettek újra össze úgy, hogy valóban hordható blézereket és kabáto-kat kreáljanak. Volt, aki inkább táskákat, mintsem ru-házatot készített használt, kordbársony és tweed anyagú férfi zakókból. A különböző színű és mintájú anyagok

párosítása, az érdekes szabásvonalak és az új stílusok ad-ták minden esetben a darabok különlegességét.

Szokásunkhoz híven a tervezésen, kivitelezésen és szervezésen túl többen a manökenek szerepét is maguk-ra vállalták, bizonyítva ezzel szakmai sokoldalúságukat.

A tervezést és szervezést Dr. Kisfaludy Márta és Deés Enikő DLA, míg kivitelezést Héregi Zsuzsa, Hottó Éva, Koleszár András, Korona Péterné, Ma-gyari Krisztina és Nagyné Szabó Orsolya segítették. Az asztalteríték kiállítást a III. évfolyamos, Textil és en-teriőr modulos hallgatók tervezték és kivitelezték. Vál-tozatos anyagmanipulációkat, különleges textúrákat és mintázatokat láthattak a látogatók látványos kiegészí-tőkkel és kellékekkel.

A legtöbb ötlet a „Reggeli az erdőben” és az „Ebéd a múzeumban” témakörökhöz érkeztek, vélhetően a hall-gatók eddigi élményei és itteni művészeti tanulmányaik ihletettsége okán.

Page 5: Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

2013. február Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 5. oldal

A „Vacsora a kastélyban” és az „Állófogadás a cégem-mel” gondolatiságukban kissé távolinak tűnt még ebben a tanulói közegben, de azért néhányan felvállalták és igen szellemesen meg is oldották ezt a feladatot. A közönségszavazatok szoros eredménye egy első, két második és két harmadik helyezést hozott.

Valamennyi IV. évfolyamos ITF-es hallgató közös projektfeladatot kapott, melynek témája az ökotuda-tos tervezői szemléletet erősítő újrahasznosítás volt. A textil és enteriőr modulos hallgatók talált tárgyakat,

textileket alkottak új design termékké, illetve a Csoma-golás modulos hallgatók különleges tárgyaik dokumen-tációját jelenítették meg stílusos plakátjaikon. A tovább-fejlesztésre alkalmas ötleteik gondolatébresztő tervezési folyamatát szakszerű leírásokkal mutatták be a hallgatók.

A témavezető Dr. Fodor Lóránt volt. A terve-zést Deés Enikő, Dr Kisfaludy Márta és Szűcs Ágnes, míg a kivitelezést Héregi Zsuzsa, Hottó Éva, Magya-ri Krisztina, Imre József és Korona Péterné segítették.

Dr. Kisfaludy Márta

Az Óbudai Egyetem a világ „legzöldebb” egyetemei között

2012-ben harmadik alkalommal állí-totta össze az indonéziai Universitas Indonesia a világ „legzöldebb” egye-temei rangsorát. A környezettuda-tosság szempontját fi gyelembe vevő nemzetközi megmérettetésben helyet kaptak a hazai felsőoktatási intézmé-nyek legjobbjai.

A világméretű UI Green Metric Ranking of World Universities felmé-résben ez alkalommal 49 ország 215 egyeteme vett részt. A listára azok a felsőoktatási intézmények kerülhet-nek fel, amelyek működésük során érvényesítik a fenntartható fejlődés, a környezettudatos intézményműködtetés szempontjait.

A környezetvédelem, a klímaváltozás, a modern energia- és vízgazdálkodás fontosságára fokuszáló, fo-lyamatosan bővülő listában az Óbudai Egyetem másik három magyarországi egyetemmel együtt kapott helyet. A hazai rangsor élén a Szegedi Tudományegyetem áll, melyet a Debreceni Egyetem követ. Az Óbudai Egye-

tem az előkelő harmadik helyet szerezte meg e rangos versengésben.

Az értékelés során a lista készítői olyan paramétereket vettek fi gyelem-be, mint az intézmény elhelyezkedése, a zöld területek nagysága, a zöld cé-lokat érvényesítő egyetemi menedzs-ment-módszerek elterjedtsége, a ha-tékony energia- és vízfelhasználás, valamint a hulladékgazdálkodás alkal-mazása az egyes intézményeknél.

Az Óbudai Egyetem intézményfej-lesztési stratégiájának meghatározó ele-me a zöld területek növelése, a közös-ségi terek funkcionális átalakítása a kor

követelményeinek, a hallgatóbarát környezeti feltételek kialakítása, melynek jegyében újultak meg az épülete-ket környező parkok, a belső terek. Kialakításra került a hulladékok szelektív gyűjtési rendszere, az új hulladék-gazdálkodás rendje.

Az épületek korszerűsítésének egy újabb állomását je-lentette az óbudai telephely 9800 m2 oktatási és 3200 m2

Page 6: Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

6. oldal Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 2013. február

kollégiumi épületeinek hőszigetelése és nyílászáróinak cseréje. A beruházással a fenntartási költségek csökke-nése, a CO2 kibocsátás mérséklése, valamint az energia-import függőség csökkentése biztosítható. A Közép-Ma-gyarországi régió egyik legnagyobb KEOP pályázati támogatással megvalósult épületenergetikai fejlesztéssel megtakarítható energiahordozó értéke 4930 GJ/év, ami-vel mintegy 25-30 mFt/év kiadáscsökkentés érhető el.

Az Óbudai Egyetem programjában kiemelt helyet foglal el a környezet- és egészségtudatos társadalom-szemlélet kialakítása és formálása, az oktatók, a dolgo-zók és a hallgatók fi gyelmének felhívása az ökotudatos életmódra, az egészséges környezet kialakításnak és fenntartásának fontosságára. A légköri szennyezések csökkentésének, a klímakárosító gázok visszafogásának

gyakorlati megoldásait kutathatják és tanulmányozhat-ják az egyetem oktatói és hallgatói a KMOP 4.2.1/B-10-2011-0005 pályázat támogatásával a több mint 300 mFt-os fejlesztés eredményeképpen kialakított korszerű laborinfrastruktúrában. A megújuló energiaforrások (nap-, szél-, bioenergia), a környezeti hatások vizsgála-ta oktatásával és kutatásával kapcsolatos mérőeszközök telepítésével a tudásalapú gazdaság követelményeinek megfelelő feltételek jöttek létre az egyetem óbudai cam-pusán.

Az Óbudai Egyetem büszke arra, hogy 2012-ben is-mét a világ legzöldebb egyetemei közé tartozik. Célja, hogy a jövőben is a fenntartható fejlődés, a környezetvé-delem, ökotudatos életmód ügye mellett elkötelezetten tevékenykedjen.

Dr. Gáti József

Nemzetközi és tudományos élet hírei

Alkalmazott matematikus mesterszak indul az Óbudai Egyetemen

Felismerve a természettu-dományos képzés fontos-ságát az Óbudai Egyetem Neumann János Infor-matikai Kara Alkalmazott matematikus mestersza-kot hirdet nappali és esti

munkarendben a 2013 szeptemberében induló tanév-ben. A felvételi jelentkezés során feltétel nélkül elfoga-dott a matematika alapképzési szakos diploma.

A természettudomány, a műszaki, az informati-ka képzési területek valamennyi alapképzési szakján, a gazdaságtudományok képzési terület közgazdasági képzési ágának gazdaságelemzés alapképzési szakján

végzett hallgatók akkor nyerhetek felvételt a matemati-kus mesterképzési szakra, ha a lineáris algebra, analízis, geometria, halmazelmélet, kombinatorika, matema-tikai logika, operációkutatás, számelmélet, valószínű-ségszámítás témákban legalább 65 kreditet teljesítettek és megfeleltek az intézményi szakmai felvételi vizsgán.

A matematika BSc-vel nem rendelkezőknek leg-feljebb 20 kredit értékben az Elméleti alapozás sávba tartozó tárgyakat is kell teljesíteniük. A pontos köve-telményeket a korábbi tanulmányok fi gyelembevéte-lével az egyetem Alkalmazott Matematikai Intézete határozza meg. A mesterszakra felvételt nyert hallga-tók a műszaki matematika szakirányt választhatják.

Page 7: Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

2013. február Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 7. oldal

Hírek röviden

Beszámoló az Óbudai Zöld Szabadegyetem 2012 őszi évadjának előadásairól

Az első alkalommal Dr. Wantuch Fe-renc a meteorológusok munkájáról be-szélt, azaz hogyan is készül az időjárás jelentés és előjelzés, míg Dr. Dobi Ildi-

kó az emberi tevékenységből eredő városi klímaváltozás-ról tartott előadást.

A második alkalommal a biomassza alapú energia-termelés néhány aktuális kérdéséről volt szó. Dr. Ká-dár Péter a biomassza általános felhasználási lehető-ségeit tekintette át, majd Dr. Legeza László, a Bánki Donát Gépészmérnöki Karának tanára a kukoricaszár hőerőművi alkalmazását mutatta be, illetve azt, hogy a biomassza égetéskor nagy mennyiségben keletkező ha-muból miként lehet műtrágyát előállítani. Nagy sikert jelentett az Óbudai Egyetem 2012. november 13-án a „Magyar Tudomány Ünnepe az Óbudai Egyetemen” programsorozat keretében immár hetedik alkalommal megrendezett energetikai konferencia, „Smart Home” témakörben. A mintegy másfél tucat előadás ismertette

a „A Smart lakás” fogalmát, a Kisléptékű napelemes rendszereket, az Intelligens Épületeket, az Okos háztar-tási készülékeket, az Energiatakarékos házakat, a Smart kályhákat, kandallókat, az Okos méréseket, a BME Odoo projektjét és a Családi házak villamosenergia-tá-rolási lehetőségeit. Az előadásokat megtekinthetik a http://conf.uni-obuda.hu/energia2012/ site-on.

Mikulás napján az Óbudai Zöld Szabadegyetem hallgatói a városi közlekedés jövőjéről, elsősorban a vil-lamos autókról hallhattak előadást. Ifj . Jászay Tamás, az ELMÜ vállalatfejlesztési igazgatója az E-Mobilitás-ról és az ELMÜ szerepéről az elektromos autók kiszolgálásá-ban, míg Dr. Kádár Péter a „Villamos autók hálózati hatásai”-ról tartott előadást. Ezután az egyetem hallga-tói (Szíjártó Gábor, Ruff Engelbert és Szigethy László) a villamos járművek energia ellátásához szükséges háló-zati infrastruktúrához köthető dinamikus szimuláció té-májú Tudományos Diákköri munkájukat mutatták be.

Dr. Kádár Péter

Energetikai fejlesztések az Óbudai Egyetemen

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség KEOP-5-3-0/A/09 „Épületenergetikai fejleszté-sek” tárgyú felhívására az egyetem „Épü-letenergetikai fejlesztések az Óbudai Egyetem Bécsi úti és Doberdó úti épü-lete vonatkozásában” címmel benyújtott pályázata 463.872.386,- Ft támogatásban részesült. A projektzáró rendezvényére február 11-én 10.00 órai kez-dettel a Doberdó úti Tanácsteremben kerül sor.

A Kohéziós Alap társfi nanszírozásával megvalósult beruházás célja az energiafelhasználás és az üvegházhatá-sú gázok kibocsátásának csökkentése, valamint az alacso-nyabb üzemeltetési költségű épületfenntartás biztosítása volt. A kivitelezés során az érintett épületek 6.715 m2 külső falszigetelést kaptak, 3.425 m2 lapos tetőszigetelés

valósult meg, valamint 2.794 m2 felületű új műanyag nyílászárók kerültek beépítésre.

A felújítási munkálatokat 2012. decem-ber 31-én fejezte be a közbeszerzési eljárá-son nyertes ajánlattevő, a Zeron Befektető Zrt. A beruházás eredményeképpen üveg-

házhatású gázból évente 280 tonnával kevesebb kerül a levegőbe, 4930 GJ energia megtakarítás érhető el, amely összességében kb. 30 millió forint csökkenést jelent az éves fűtési és karbantartási díjakból.

Az egyetem további tervei közt szerepel az épülete-nergetikai fejlesztések folytatása, melynek előkészítése-ként megkezdődött az óbudaiak mellett az egyetem jó-zsefvárosi épületeinek energetikai felmérése és a projekt előkészítése.

Page 8: Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

8. oldal Az Óbudai Egyetem havonta megjelenő elektronikus kiadványa 2013. február

Egyetemi Nyílt Nap

Tapasztalataink szerint a pá-lyaválasztás előtt álló közép-iskolás tanulók és a segítő pedagógusok számára – a

dinamikusan változó jogi szabályozási környezet miatt – ez évben gondot jelent az eligazodás a felsőoktatási felvételi folyamatban. Ezt felismerve az Óbudai Egye-tem 2013. február 15-én Egyetemi Nyílt Napot szervez, melyre ezúton a középiskolák diákjait és tanárait, vala-mint minden érdeklődőt meghívunk.

Az Egyetemi Nyílt Napon kívánjuk ismertetni a megváltozott felvételi eljárásrend szabályait, praktikus tanácsokkal segíteni a jelentkezési lapok kitöltését, köz-vetlen konzultációt biztosítunk a karok, a tanulmányi osztályok munkatársaival a továbbtanulási információk megosztásával. A résztvevők betekintést nyerhetnek az

Óbudai Egyetem által kínált képzési területekre, a mun-kaerő piaci igényekbe, megismerhetik az egyetemen végzettek elhelyezkedési lehetőségeit.

A program során az aulában bemutatásra kerülnek az egyetem hallgatóinak a különböző versenyeken – így például a tésztahíd-építő világbajnokságon, a Pneumo-bill versenyen, a Shell Eco-marathonon, a Bosh elektro-mobil versenyen stb. – elért sikerei.

A rendezvény időpontja és helyszíne:2013. február 15. péntek, 11.00 óra

Óbudai Egyetem, 1034 Budapest, Bécsi út 96/b. Kármán Tódor előadó

Minden érdeklődőt várunk az Óbudai Egyetem Nyílt Napján!

Felhívás az Óbudai Egyetem Polgáraihoz!

Az adóbevallás során – az előző évekhez hasonlóan – mindenki dönthet arról, hogy befi zetendő adója 1-1 %-át nem a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, a NAV-hoz fi zeti be, hanem va-lamely egyház, illetve társadalmi (civil) szervezet részére juttatja el.

A személyi jövedelemadó meghatározott részé-nek az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló, többször módosított 1996. évi CXXVI. Tör-vény szerint a civil kezdeményezettek körébe tartoz-nak a felsőoktatásról szóló törvény 1. számú mellék-letében meghatározott felsőoktatási intézmények is.

Ez évben is mód nyílik arra, hogy az Adózás Rend-jére vonatkozó törvény alapján adója 1%-át az Óbudai Egyetem javára felajánlja. Kérjük Önöket, hogy erről a lehetőségről ismeretségi körüket is tájékoztassák.

Az Óbudai Egyetem a régió meghatározó felsőoktatási in-tézményeként az elmúlt évek során akadémiai programjá-

nak jelentős bővítését hajtotta végre, meghatározó inf-rastrukturális fejlesztést valósított meg, illetve tervez a következő időszakban is. A felajánlott adókból befolyó összeget az egyetem a XXI. század követelményeit kielé-gítő hallgatói terek létesítésére, illetve színvonalas üze-meltetésre kívánja felhasználni.

A befolyt összeg felhasználásáról a www.uni-obuda.hu honlapon és az Óbudai Egyetem Hírmondóján keresz-tül beszámolunk. Amennyiben egyetértenek céljainkkal, akkor a NAV nyilatkozaton az egyetem 15773063-2-41 adószámát feltüntessék fel. Kérjük Önt, az egyetem cél-jaival szimpatizálókat, hogy személyi jövedelemadójuk 1 %-át az Óbudai Egyetem részére ajánlják fel.

Az Óbudai Egyetem elektronikus kiadványa1034 Budapest, Bécsi út 96/b. • Telefon: 666-5613, fax: 666-5621 • Honlap: www.uni-obuda.hu

Felelős kiadó: Prof. Dr. Rudas Imre rektorFőszerkesztő: Dr. Gáti József kancellár

Szerkesztőbizottság titkára: Reha Ilona PR csoportvezető

Page 9: Óbudai Egyetem :: Hírmondó :: 2013. február

SACI 2013 Timişoara, Romania

May 23-25, 2013

ORGANIZERS: Óbuda University, Hungary; and

“Politehnica” University of Timişoara, Romania

8th

IEEE International Symposium on Applied Computational Intelligence and Informatics

http://conf.uni-obuda.hu/saci2013

HONORARY CHAIRS C. L. Philip Chen, University of Macau Viorel-Aurel Şerban, Rector of “Politehnica” University of Timişoara,

Romania Imre J. Rudas, Rector of Óbuda University, Budapest, Hungary

HONORARY COMMITTEE Ajith Abraham, Machine Intelligence Research Labs, USA

Ioan Dumitrache, Politehnica University of Bucharest, Romania,

Chairman of SRAIT Florin-Gheorghe Filip, Romanian Academy

Emil M. Petriu, University of Ottawa, Canada

Hideyuki Takagi, Kyushu University, Japan

GENERAL CO-CHAIRS János Fodor, Óbuda University, Budapest, Hungary Horia Ciocârlie, “Politehnica” University of Timişoara, Romania

STEERING COMMITTEE László Nádai, Óbuda University, Budapest, Hungary

Mircea Popa, „Politehnica” Univ. of Timişoara, Romania Radu-Emil Precup, “Politehnica” University of Timişoara, Romania

Stefan Preitl, “Politehnica” University of Timişoara, Romania

INTERNATIONAL ADVISORY BOARD Bernard De Baets, Ghent University, Belgium

Valentina E. Balas, „Aurel Vlaicu” University of Arad, Romania Ulrich Bodenhofer, Johannes Kepler University, Linz, Austria

János Csirik, Szeged University, Hungary

Toshio Fukuda, Nagoya University, Japan Aurél Galántai, Óbuda University, Budapest, Hungary

Frans C. A. Groen, University of Amsterdam, The Netherlands

Voicu Groza, University of Ottawa, Canada Dan Ionescu, University of Ottawa, Canada

Endre Pap, University of Novi Sad, Serbia

Gábor Péceli, BME, Hungary

Mel Siegel, Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA, USA

Nicolae Ţăpus, Politeh. Univ. of Bucharest, IEEE Romania Section Chair

Annamária R. Várkonyi-Kóczy, Óbuda University, Budapest, Hungary Mihail Voicu, „Gh. Asachi” Technical University of Iaşi, Romania

Peter Wide, Örebro University, Sweden

ORGANIZING COMMITTEE CHAIRS Vladimir Creţu, “Politehnica” University of Timişoara, Romania

József Gáti, Óbuda University, Budapest, Hungary Ioan Silea, „Politehnica” University of Timişoara, Romania

ORGANIZING COMMITTEE Gyula Kártyás, Ilona Reha, Rita Ősz, Óbuda University, HU

Octavian Prostean, Florin Drăgan, Ioan Filip, Dan Pescaru, Dorina

Popescu, Mircea Stratulat, Iosif Szeidert, “Politehnica” University of

Timişoara, Romania

TECHNICAL PROGRAM COMMITTEE CO-CHAIRS Radu-Emil Precup, “Politehnica” University of Timişoara, Romania

Szilveszter Kovács, University of Miskolc, Hungary

SECRETARY GENERAL Anikó Szakál, Óbuda University, Hungary, [email protected]

VENUE

Timişoara, Romania

“Politehnica” University of Timisoara, http://www.upt.ro/english/index.php

Faculty of Automation and Computers

TOPICS include but not limited to

Computational Intelligence

Intelligent Mechatronics

Systems Engineering

Artificial Intelligence

Intelligent Manufacturing Systems

Intelligent Control

Genetic, Neural and Fuzzy Algorithms

Expert Systems

Advanced Informatics Applications

Information Technology in Biomedicine

SUBMISSION of PAPERS

Authors are asked to submit electronically a full paper until Febr. 18,

2013 through electronic submission system on the website.

PRESENTATION

OHP and data projector will be provided for oral presentation. Authors

are asked not to use their own laptop, but bring the presentation on CD

or USB drive.

AUTHOR’S SCHEDULE

Deadline of full paper submission ..................... February 5, 2013

Deadline of notification ......................................... March 7, 2013

Deadline of final paper submission ....................... April 10, 2013 SPONSORED BY

IEEE Hungary Section

IEEE Chapter of Computational Intelligence Society, Hungary

IEEE Chapter of SMC, Hungary

IEEE Joint Chapter of IES and RAS, Hungary TECHNICAL CO-SPONSORSHIP

IEEE SMC Society

HFA – Hungarian Fuzzy Association IN TECHNICAL CO-OPERATION WITH

IEEE Romania Section

EUROFUSE

ASTR – Academy of Technical Sciences, Romania

MMA – Hungarian Academy of Engineering LOCAL SECRETARY (for local information)

Mihai V. Micea, “Politehnica” University of Timisoara

Phone: +40 256 403271, +40 723 449667

e-mail: [email protected], [email protected] TECHNICAL PROGRAM COMMITTEE

Mihai Abrudean, Technical Univ. of Cluj-Napoca, Romania

Gheorghe-Daniel Andreescu, "Politehnica" University of Timisoara,

Romania

Dragan Antic, University of Nis, Serbia

Péter Baranyi, BME, Hungary

Costin Bădică, University of Craiova, Romania

Ildar Batyrshin, Mexican Petroleum Institute, Mexico

Barnabás Bede, Óbuda University, Budapest, Hungary

Balázs Benyó, Széchenyi István University, Hungary

Petru Berce, Technical Univ. of Cluj-Napoca, Romania

Saso Blazic, University of Ljubljana, Slovenia

Theodor Borangiu, Politehnica Univ. of Bucharest, Romania

Cătălin Buiu, Politehnica Univ. of Bucharest, Romania

Dumitru Burdescu, University of Craiova, Romania

Keith J. Burnham, Coventry University, UK

Sergiu Caraman, “Dunărea de Jos” Univ. of Galaţi, Romania

Emil Ceangă, “Dunărea de Jos” Univ. of Galaţi, Romania

Alexandru Cicortaş, West University of Timişoara, Romania

Nicolae Constantin, Politehnica Univ. of Bucharest, Romania

Ana-Maria Cretu, University of Ottawa, Canada

Marius Crişan, “Politehnica” Univ. of Timişoara, Romania

Valentin Cristea, Politehnica University of Bucharest, Romania

Daniela Danciu, University of Craiova, Romania

Lászlo David, “Gheorghe Major” Univ. Tg. Mureş, Romania

Alex Doboli, Stony Brook University, New York, USA

Monica Dragoicea, Politehnica Univ. of Bucharest, Romania

Lavinia Ferariu, “Gh. Asachi” Technical Univ., Iaşi, Romania

Clement Feştilă, Technical Univ. of Cluj-Napoca, Romania

Petru Eles, Linköping University, Sweden

Hani Hamdan, SUPELEC, Gif sur Yvette, France

Stefan Holban, “Politehnica” Univ. of Timişoara, Romania

László Horváth, Óbuda University, Budapest, Hungary

Eugen Iancu, University of Craiova, Romania

Zsolt Csaba Johanyák, Kecskemét College, Hungary

Ioan Jurca, “Politehnica” Univ. of Timişoara, Romania

László Kovács, University of Miskolc, Hungary

Levente Kovács, BME, Hungary

Liviu Miclea, Technical Univ. of Cluj-Napoca, Romania

András Molnár, Óbuda University, Budapest, Hungary

Sergiu Nedevschi, Technical University of Cluj-Napoca, Romania

Sorin Olaru, SUPELEC, Gif sur Yvette, France

Aleš Procházka, Institute of Chemical Technology, Prague, Czech

Victor-Valeriu Patriciu, Military Technical Academy, Bucharest

Octavian Păstrăvanu, “Gh. Asachi” Technical Univ. of Iaşi, Ro.

Dan Pescaru, “Politehnica” Univ. of Timişoara, Romania

Dana Petcu, West University of Timişora, Romania

Dan Popescu, University of Craiova, Romania

Claudiu Pozna, Széchenyi István University, Győr, Hungary, and

Transilvania University of Brasov, Romania

Octavian Prostean, "Politehnica" Univ. of Timisoara, Romania

Vladimir Rasvan, University of Craiova, Romania

Pedro Rodriguez-Ayerbe, SUPELEC, Gif sur Yvette, France

Ioan Salomie, Technical University of Cluj-Napoca, Romania

Dan Selisteanu, University of Craiova, Romania

Peter Sinčák, Technical University of Košice, Slovakia

Valentin Sgârciu, Politehnica Univ. of Bucharest, Romania

Igor Skrjanc, University of Ljubljana, Slovenia

Lăcrămioara Stoicu-Tivadar, “Politehnica” Univ. of Timişoara

Márta Takács, Óbuda University, Budapest, Hungary

Nicolae Tapus, Politehnica University of Bucharest, Romania

József K. Tar, Óbuda University, Budapest, Hungary

József Tick, Óbuda University, Budapest, Hungary

Domonkos Tikk, BME, Hungary

Doru Todincă, “Politehnica” Univ. of Timişoara, Romania

Marius L. Tomescu, “Aurel Vlaicu” University of Arad, Romania

Zoltán Vámossy, Óbuda University, Budapest, Hungary

Jan Vaščák, Technical University of Košice, Slovakia

Matei Vînătoru, University of Craiova, Romania

Mihail Voicu, “Gh. Asachi” Technical Univ., Iaşi, Romania

Daniela Zaharie, West University of Timişoara, Romania