Top Banner
1 B e z p ł a t n y INFORMATOR URZĘDU MIASTA W KAZIMIERZU DOLNYM NR 12 (27) GRUDZIEŃ 2 0 1 3 Szanowni Państwo! Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy Państwu serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, świątecznego ciepła i spokoju oraz obfitości wszelkich dóbr. Niech ten wyjątkowy czas wypełniony będzie radością, miłością i pokojem… …a nadchodzący Nowy Rok 2014 niech przyniesie Nam wszystkim zdrowie i radość. Niech będzie pasmem niekończących się sukcesów, zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych. Niech da Nam wiarę i nadzieję w lepsze jutro. Niech będzie zwyczajnie szczęśliwy… Życzy Grzegorz Dunia Burmistrz Kazimierza Dolnego z Pracownikami Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym
8

NR 27 - Grudzień 2013

Jan 11, 2017

Download

Documents

duongtuyen
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: NR 27 - Grudzień 2013

1

Bezpłatny INFORMATOR URZĘDU MIASTA W KAZIMIERZU DOLNYM NR 12 (27) GRUDZIEŃ 2013

Szanowni Państwo!

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy Państwu serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, świątecznego ciepła i spokoju oraz obfitości wszelkich dóbr. Niech ten wyjątkowy czas wypełniony będzie radością, miłością i pokojem…

…a nadchodzący Nowy Rok 2014 niech przyniesie Nam wszystkim zdrowie i radość. Niech będzie pasmem niekończących się sukcesów, zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych. Niech da Nam wiarę i nadzieję w lepsze jutro. Niech będzie zwyczajnie szczęśliwy…

ŻyczyGrzegorz DuniaBurmistrz Kazimierza Dolnegoz Pracownikami Urzędu Miastaw Kazimierzu Dolnym

Page 2: NR 27 - Grudzień 2013

2

Plany i podsumowania…Koniec roku zbliża się coraz większymi krokami. Nad-szedł więc czas na pierwsze podsumowania mijającego 2013 roku i planowanie nadchodzącego, roku 2014. O zre-alizowanych i tych planowanych inwestycjach w gminie Kazimierz Dolny opowiada burmistrz Grzegorz Dunia.

– W roku 2013 udało nam się wykonać między inny-mi modernizację oczyszczalni ścieków –mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – To bardzo ważna inwestycja i bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców gminy. Choć być może bezpośrednio nikt tego nie odczuwa, bo zmian nie widać na pierwszy rzut oka. Jednak ta potężna inwestycja musiała być zrealizowana po to, żeby można było odbie-rać ścieki od domów, pensjonatów i hoteli, by były one prawidłowo oczyszczone. Modernizacja ta daje też moż-liwość podłączenia do oczyszczalni kolejnych miejsco-wości, w najbliższych planach mamy podłączenie do sieci kanalizacyjnej Wierzchoniowa.

– Poza tym przebudowana została ulica Krakowska – tłumaczy burmistrz Grzegorz Dunia. – To wieloletnia i skomplikowana inwestycja. Pamiętajmy jednak, że nie była to budowa drogi, a przebudowa sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i kanalizacji burzowej wraz z odtworze-niem nawierzchni.

Rok 2014 zapowiada się równie interesująco. W pla-nach jest wiele różnych inwestycji, które poprawią zarów-no wizerunek miasta i gminy, jak i ułatwią życie miesz-kańcom. Projekt budżetu na nadchodzący rok jest już gotowy. Uchwalony zostanie prawdopodobnie w ostat-nich dniach grudnia. Jak on wygląda?

Łączna kwota planowanych dochodów ma wynieść 28.131.125 złotych, z czego dochody bieżące to 18.704.736 złotych, a dochody majątkowe – 9.426.389 złotych. Wy-datki gminy mają zaś sięgnąć 30.579.399 złotych.

– Przyszły rok zapowiada się jako bardzo bogaty w in-westycje, które będą realizowane na terenie naszej gminy – mówi burmistrz. – Chcemy kontynuować tę dobrą pas-sę. A do zrobienia jest jeszcze naprawdę dużo.

– Największym wyzwaniem roku 2014 jest rozpoczę-cie budowy szkoły – tłumaczy burmistrz Grzegorz Dunia. – Mam nadzieję, że to się uda. Zgodnie z opracowanym harmonogramem inwestycja ta będzie realizowana w cią-gu trzech najbliższych lat, jeśli wszystko dobrze pójdzie to zakończymy ją w roku 2016. Musimy więc cierpliwie czekać na efekty. Jest to największa inwestycja realizowa-na przez nasz samorząd, a jej wartość to ponad 20 mln złotych.

– Poza tym, ważnym przedsięwzięciem, które będzie-my realizować w przyszłym roku wspólnie z powiatem puławskim to przebudowa drogi powiatowej Kazimierz Dolny – Wilków. Jest to duża i bardzo potrzebna inwe-stycja, która będzie miała niebagatelny wpływ na po-prawę przejazdu przez ul. Czerniawy i dalej do Chole-wianki i Dąbrówki. Zadanie to uzyskało dofinansowanie w 50% ze środków z budżetu państwa w ramach tzw. schetynówek, czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Jak tłumaczy Grzegorz Dunia, ważną inwestycją, którą samorząd musi zrealizować, choć nie będzie ona bezpo-średnio odczuwalna przez mieszkańców, to rekultywacja nieczynnego już wysypiska śmieci w Dąbrówce. Będzie ono tak zabezpieczone według norm unijnych, że za kilka lat zapomnimy o jego istnieniu.

– Kolejnym przedsięwzięciem planowanym w 2014 roku będzie budowa stacji hydroforowej w miejscowości Jeziorszczyzna – kontynuuje Grzegorz Dunia – w związ-ku z tym, że w ostatnich latach rozbudowaliśmy sieć wodociągową i planujemy jeszcze doprowadzenie wody również do Okala i Mięćmierza, taka stacja jest niezbęd-na, aby dostarczać odpowiednią ilość wody i pod odpo-wiednim ciśnieniem. Na te działania również są pozyska-ne środki zewnętrzne. Umowa jest podpisana, a przetargi już się odbyły.

– Chciałbym też, by udało nam się przebudować przy-najmniej część drogi prowadzącej do Zbędowic – tłu-maczy burmistrz. – Droga ta jest w bardzo złym stanie technicznym, a jej długość to ponad 1600 mb. Staramy się na tę inwestycję również pozyskać fundusze, bo nie-stety bez pieniędzy z zewnątrz nie damy rady odbudo-wać tej drogi, ze względu na duże koszty. Mam nadzieję, że w przyszłym roku wybudujemy połowę jej długości. Pozostałą zaś część w latach kolejnych. Inwestycję musi-my podzielić na dwa etapy, gdyż całość będzie kosztować blisko 2 mln złotych. W tym roku opracowaliśmy już pro-

Page 3: NR 27 - Grudzień 2013

3

jekt techniczny, więc jak tylko pozyskamy dofinansowa-nie, to ruszamy z robotą.

W 2014 roku władze miasta planują również inwesty-cje w samym centrum.

– Zabezpieczone zostały pewne, na razie niezbyt wiel-kie, środki w budżecie na remont Kamienicy Gdańskiej – mówi Grzegorz Dunia. – Jednak jesteśmy dopiero na etapie przygotowywania dokumentacji technicznej i realizacja tej inwestycji będzie zależała od tego, jakie będą wskazania projektanta. Wiemy o tym, że budynek ten jest w złym stanie technicznym, a jego estetyka nie przystaje do cen-trum Kazimierza. A w związku z faktem, że jest to obiekt komunalny, w dodatku będący w 1/4 części własnością prywatną, to trudno będzie pozyskać środki zewnętrzne na jego remont. Trzeba więc szukać pieniędzy w budżecie gminy i namawiać współwłaścicieli do finansowania swo-jej części, a to może nie być łatwe. Wszystko zależy więc od tego, jakie koszty będą do poniesienia. W pierwszej ko-lejności chcielibyśmy poprawić estetykę Kamienicy Gdań-skiej, czyli wymienić pokrycie dachowe, odnowić elewację i podświetlić budynek. Ale jeśli się okaże, że trzeba będzie ingerować w konstrukcję obiektu, to trzeba będzie zweryfi-kować plany i kolejność prac.

– Składamy też wnioski o pomoc finansową na utwar-dzanie wąwozów, które są zarazem drogami gminnymi. Ponad dwadzieścia takich dróg w wąwozach już zostało utwardzonych, dzięki czemu lepiej się żyje mieszkańcom, którzy codziennie z tych dróg korzystają. Oprócz tego musimy także dokończyć w przyszłym roku rewaloryza-cję zespołu zamkowego. Baszta jest już gotowa, jednak nadal trwają pewne prace na zamku. Remont wydłuża się w czasie, ale na wiosnę 2014 roku obiekt ten zostanie otwarty i udostępniony zwiedzającym. Kilka dni temu została uruchomiona iluminacja świetlna zainstalowana na wzgórzu zamkowym i nocą baszta z zamkiem prezen-tują się przepięknie, w całej swej okazałości.

Ponadto w planach jest urządzenie terenów rekreacyj-no-sportowych w miejscowościach: Parchatka, Rzeczyca, Wierzchoniów i Zbędowice. To tylko niektóre inwestycje, których realizacja planowana jest na 2014 rok. O wszyst-kich podejmowanych działaniach będziemy Państwa informować w kolejnych numerach „Gazety Kazimierza Dolnego”.

Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego

W dniu 4 grudnia 2013 r. w Kazimierskim Ośrodku Kultu-ry, Promocji i Turystyki 11 par małżeńskich z terenu naszej gminy, w niezwykle uroczystej oprawie świętowało Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego. Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, zaś w dalszej jej części były ofi-cjalne przemówienia i życzenia władz samorządowych.

„Złote Gody to Jubileusz, za sprawą którego patrzy-my na Państwa z podziwem i chylimy przed Wami z sza-cunkiem i pokorą głowy. Państwa obecność tu dowo-dzi, że dochowaliście, wbrew wszelkim przeciwnościom przysięgi małżeńskiej. Miłość jest dawaniem nie braniem, budowaniem nie niszczeniem, zaufaniem nigdy zwodze-niem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem każdego sukcesu i każdego smutku” – mówiła kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Grażyna Bieniek. 

Dekoracji Szanownych Jubilatów medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego dokonał Burmistrz – Grzegorz Dunia.

Wręczono również listy gratulacyjne oraz kwiaty. Podniosła chwila została uczczona symboliczną lampką szampana, a gromkie „sto lat” odśpiewano przy akompa-niamencie p. Moniki Kubiś-Arbuz. Nie zabrakło również bogatego programu artystycznego w wykonaniu chóru „Canto Cantare” z GZS, który wprowadził zebranych w at-mosferę refleksji i wspomnień. Po oficjalnej części uroczy-stości był czas na rozmowy przy słodkim poczęstunku.

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymali:Romana i Leszek Łyszczowie z Bochotnicy, Zofia i Sta-nisław Mokijewscy, Janina i Janusz Nowakowscy, Re-gina i Edward Pawłowscy oraz Janina i Alojzy Rost-kowscy – z Kazimierza Dolnego, Barbara i Edward Furdalowie oraz Krystyna i Rafał Wiejakowie – z Par-chatki, Wiesława i Edward Kubisiowie oraz Henry-ka i Zenon Łysiakowie – z Rzeczycy, Cecylia i Lucjan Kubisiowie ze Skowieszynka, Wanda i Jan Szelągowie z Wierzchoniowa. Wszystkim Dostojnym Jubilatom życzymy kolejnych lat życia w dobrym zdrowiu, zgodzie i wzajemnej miłości.

Page 4: NR 27 - Grudzień 2013

4

Ogłoszenie

W związku z przystąpieniem do opracowania Gminnego Programu Opieki Nad Zabytkami na lata 2014–2018 Burmistrz Kazimierza Dolnego prosi właścicieli i administratorów obiektów zabytkowych (wpisanych do rejestru zabytków prowadzonego przez konserwatora zabytków lub do gminnej ewidencji zabytków) o przedstawianie indywidualnych zamierzeń i planów inwestycyjnych dotyczących ich obiektów, które planują w latach 2014–2018.

Informacje prosimy składać w formie pisemnej w sekretariacie Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym przy ul. Senatorskiej 5, w terminie do 31 grudnia 2013 roku.

Dostarczona przez Państwa informacje posłużą do opracowania wskazanego wyżej programu, którego przygotowanie jest ustawowym obowiązkiem gminy, wynikającym z ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.). Będą też miarodajnym źródłem wiedzy o stanie zachowania obiektów zabytkowych w naszej gminie.

Piłkarski Turniej MikołajkowyW sobotę, 7 grudnia 2013 r. w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Bochotnicy odbył się Turniej Mi-kołajkowy w piłce nożnej halowej chłopców szkół podsta-wowych. W zawodach brało udział pięć drużyn ze szkół w Dąbrówce, Skowieszynku, Rzeczycy, Kazimierzu Dol-nym i oczywiście gospodarze z Bochotnicy. Zgłoszone drużyny grały systemem „każdy z każdym”. Mecze rozgry-wane były 2 razy po 8 minut, ilość zawodników – 4 plus bramkarz. Zawody odbywały się według przepisów PZPN z pewnymi uproszczeniami. O kolejności końcowej decy-dowała ilość zdobytych punktów i ilość zdobytych bramek.

Kolejność końcowa Turnieju:I. SP Dąbrówka – 12 pktII. SP Kazimierz Dolny – 9 pktIII. SP Skowieszynek – 6 pktIV. SP Bochotnica – 3 pktV. SP Rzeczyca – 0 pkt.

Królem strzelców Turnieju zdobywając 11 bramek został Krystian Pielak z drużyny SP Kazimierz Dolny, najlepszym piłkarzem wybrano Sebastiana Grabcza-ka z drużyny SP Dąbrówka, a najlepszym bramkarzem okazał się Dominik Janicki, również z SP Dąbrówka. W zawodach sędziowali panowie Kamil Wydra, Jacek Giza i Damian Miroński – instruktorzy piłkarscy.

Na koniec Turnieju z rąk organizatorów – pana Kon-rada Banaszka i pana Andrzeja Pisuli najlepsi zawodnicy i drużyny otrzymały puchary, zaś wszyscy uczestnicy pa-miątkowe medale. Organizatorem Turnieju był Uczniowski Klub Sportowy „Bystra” działający przy Szkole Podstawowej w Bochotnicy.

WOŚP po raz XXIIPrzed nami już XXII finał Wielkiej Orkiestry Świątecz-nej Pomocy. Tym razem zbiórka odbędzie się w niedzielę 12 stycznia 2014 r. Zebrane fundusze wesprą działalność ośrodków opieki zdrowotnej w całym kraju. Główny mu-zyk Orkiestry – Jurek Owsiak już jakiś czas temu ogłosił temat 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W finałową niedzielę wolontariusze w całej Polsce będą zbierać pieniądze na „Zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki me-dycznej seniorów”. Tradycyjnie już do akcji włącza się tak-że gmina Kazimierz Dolny. Wychodząc więc w tą stycz-niową niedzielę na spacer, do kościoła czy też zwyczajnie, by się przewietrzyć ofiarujmy symboliczną złotówkę dla tych najbardziej potrzebujących – dla dzieci i osób star-szych. Kto wie, być może za jakiś czas sami skorzystamy z zakupionego dzięki tej akcji sprzętu… . A może uratuje on życie naszym najbliższym…?

Wieczór wspomnieńW sobotę, 14 grudnia 2013 r. w sali zebrań wiejskich w Bochotnicy przy ul. Kazimierskiej odbyło się ko-lejne spotkanie, nazywane Wieczorem Wspomnień. Idea zaczyna się już mocno ugruntowywać w miejsco-wości, a to za sprawą inicjatorki Jadwigi Kozak – soł-tysa Bochotnicy, która wspólnie z radą sołecką, rad-nymi miejscowości oraz druhami Ochotniczej Straży Pożarnej organizuje spotkania mieszkańców po tym hasłem (pierwsze zorganizowała ponad rok temu) Po-mysł narodził się spontanicznie – w Bochotnicy jak w każdej miejscowości, dużo jest starszych osób, ich aktywność towarzyska często ogranicza się do własne-go podwórka – nie mają kogo odwiedzić, z kim poroz-mawiać… . Kolejne, trzecie już spotkanie wspomnie-niowe to świetna okazja do nawiązania kontaktów, przekazania kawałka swojej historii młodszym sąsia-dom, rozmów z innymi ludźmi. To też superpomysł na integrację mieszkańców, gdyż nic tak nie zacieśnia więzi ludzkich jak wspólne rozmowy i takie zwyczajne bycie ze sobą. Tym bardziej, że za pasem święta Bożego

Page 5: NR 27 - Grudzień 2013

5

Narodzenia. Spotkanie seniorów w Bochotnicy prze-biegło w cieple, serdeczności, atmosferze już bardzo wigilijnej. Mieszkańcy przygotowali smaczny poczę-stunek, sala udekorowana była również świątecznie. Na spotkanie przybyło ponad 35 osób, wśród nich za-proszeni goście, m.in. burmistrz Grzegorz Dunia, rad-na RM Ewa Wolna, prof. dr hab. Stanisław Krasowicz wraz z małżonką, dyrektor SP w Bochotnicy Andrzej Pisula i inni. Podczas spotkania seniorzy wspomina-li wigilie i święta z czasów swojej młodości, śpiewa-no kolędy, na koniec wszyscy świątecznym zwyczajem złożyli sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Spotkania w Bochotnicy stają się już tradycją – kolejne zaplano-wano przed świętami Wielkiej Nocy.

„Jest taki dzień...”Aż z czterodniowym opóźnieniem, bo dopiero 10 grud-nia 2013 r. kazimierskie przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Najbardziej uwielbiany przez dzieci Święty swój poślizg czasowy wytłumaczył nadmiarem przed-świątecznych obowiązków. Tego dnia było wiele rado-ści, bo oczekiwany z utęsknieniem Mikołaj szczodrze obdarował przedszkolaków upominkami, w zamian dzieci odwdzięczyły mu się piosenkami i wierszykami. Radosna atmosfera tak udzieliła się Świętemu, który wesoło ruszył w tany z najmłodszymi mieszkańcami naszej gminy.

Nowa siedziba Muzeum Nadwiślańskiego

W poniedziałek 9 grudnia 2013 r. uroczyście otwarto nową siedzibę Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimie-rzu Dolnym przy ul. Rynek 19. Na oficjalnym otwar-ciu obiektu pojawiło się wielu znakomitych gości – sala wprost pękała w szwach. Uroczystość stanowiła efektow-ne podsumowanie obchodów 50-lecia istnienia muzeum. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: pan Krzysz-tof Hetman – Marszałek Województwa Lubelskiego, pani Agnieszka Zadura – Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego oraz pan Janusz Grobel – Prezydent Puław.

Nowy budynek znacząco poprawi jakość funkcjo-nowania jednostki. Została tu przeniesiona siedziba dyrekcji oraz pion administracyjny. W podziemiu znaj-duje się ekspozycja stała oddziału Muzeum Sztuki Złot-niczej, sala na piętrze przeznaczona zaś jest na wystawy czasowe oraz organizację wykładów i konferencji. Przy-pomnijmy, że na tę inwestycję Muzeum Nadwiślańskie pozyskało dofinansowanie unijne ze środków Regional-nego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskie-go. Partnerem niefinansowym w projekcie była Gmina Kazimierz Dolny.

Zapraszamy do korzystania z oferty Muzeum Nadwi-ślańskiego.

Page 6: NR 27 - Grudzień 2013

6

Gminny Konkurs kolęd w języku angielskim i niemieckim

12 grudnia 2013 r. odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Angielskim i Niemiec-kim. Głównym celem konkursu było poszerzenie wiedzy o kulturze i obyczajach krajów anglo- i niemieckojęzycz-nych. Uczniowie GZS poznali historię powstania kolęd, wzbogacili słownictwo oraz rozwinęli sprawności języko-we. Świetnie się bawiąc, zarazem uczyli się również zdro-wego współzawodnictwa.

Ogółem wystąpiło blisko 30 uczestników. Dużym powodzeniem cieszyła się kolęda „Stille Nacht”, a hitem okazał się utwór świąteczny „Christmas ” śpiewany przez Adriana Bieńka oraz „Jingle Bells” Stasia Mayzla. Jury oceniało poprawność językową wykonywanych utworów, formę przekazu, choreografię, warsztat wokalny, poczu-cie rytmu, dykcję i muzykalność młodych wykonawców.

Jury w składzie: p. Małgorzata Józefacka, p. Ewa Wol-na i p. Agnieszka Stachyra-Świderska również świetnie się bawiło słuchając świątecznych piosenek.

WYNIKI KONKURSU:SZKOŁA PODSTAWOWA:Kategoria: kolędy w języku angielskim:I miejsce –soliści: Klaudia Borowiec, GZS Kazimierz DolnyI miejsce – zespoły – Jakub Dobrzyński, Albert Pacocha, Da-niel Pacocha, Jakub Pałka – zespół ze SSP w SkowieszynkuKategoria: kolędy w języku niemieckim:I miejsce – soliści - Magdalena Wolska, GZS Kazimierz DolnyI miejsce- zespoły - Martyna Mroczkowska i Weronika Przytuła - zespół z SP DąbrówkaGIMNAZJUM:Kategoria kolęda w języku angielskim:I miejsce – soliści: Stanisław Mayzel, GZS Kazimierz DolnyKategoria kolędy w języku niemieckim:I miejsce - zespoły Ula Czapińska i Agata Szydłowska, GZS Kazimierz Dolny

Serdecznie gratulujemy!

„Pomóż dzieciom przetrwać zimę”

Tradycyjnie już w okresie przedświątecznym wolontariu-sze z Gminnego Zespołu Szkół (uczniowie i nauczyciele) zbierali dary na rzecz dzieci w ramach ogólnopolskiej ak-cji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Ofiarowane dary już zostały przekazane potrzebującym rodzinom z terenu naszej gminy.

W niedzielę – 1 grudnia 2013 r. – przed Kościołem Far-nym i przed Klasztorem, wolontariusze zbierali żywność trwałą, środki czystości, przybory szkolne oraz zabawki. W zasadzie wszystko to, czym mieszkańcy naszej gmi-ny zechcieli podzielić się z potrzebującymi. Z darów tych przygotowane zostało 20 świąteczne paczki, które ucieszyły niejedno dziecko. Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, który zazwyczaj spędzamy w gronie najbliższych. Jest to również taki moment w roku, kiedy mamy wyjątkowo sil-ną potrzebę dzielenia się z innymi tym, co sami posiadamy. Nie dziwi więc fakt, że tak chętnie włączamy się w różno-rodne akcje dobroczynne. W Kazimierzu Dolnym także nie brakuje ludzi o wielkim sercu, gdyż społeczność kazimier-ska, jak co roku wykazała się wrażliwością i hojnością. Owo-cem tegorocznej akcji w naszej gminie jest zebranie w sumie 200 kg darów, w tym 190 kg żywości długoterminowej, resz-ta to artykuły chemiczne, książki i artykuły szkolne. Gminny Zespół Szkół składa serdeczne podziękowania za szczodrość i dobre serce wszystkim, którzy tym się podzielili z innymi.

Kazimierska Akademia Fotografii. Co jeszcze przed nami?

Kazimierska Akademia Fotografii to cykl comiesięcz-nych spotkań ze znanymi, a niejednokrotnie wybitnymi polskimi fotografami. Kilka spotkań jest już za nami. Co czeka nas w 2014 roku?

Zajęcia w ramach Kazimierskiej Akademii Fotografii cieszą się sporym zainteresowaniem. W 2013 roku odbyło się trzy spotkania, które prowadzili: Maks Skrzeczkowski, Mateusz Stachyra oraz Andrzej Koziara. Przed nami jeszcze dziewięć spotkań. W związku z tym, że każde kolejne zajęcia prowadzi inny wykładowca, umożliwią one zapoznanie się z różnorodnym podejściem do warsztatu fotografa. Przypo-mnijmy, że zajęcia odbywają się raz w miesiącu.

Podczas warsztatów poznamy różnorodne techniki ka-drowania, wyboru tematu dzieła fotograficznego, używania światła i cienia, gradacji planów, detali, fotografii barwnej i monochromatycznej i wiele innych zagadnień. Udział w spotkaniach w ramach Kazimierskiej Akademii Fotografii jest bezpłatny. Warto wspomnieć również o tym, że każdy

Page 7: NR 27 - Grudzień 2013

7

uczestnik po ukończeniu Kazimierskiej Akademii Fotogra-fii otrzyma dyplom. Zajęcia całoroczne zakończone zostaną zbiorową wystawą prezentowaną w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki i innych miastach Polski.

Program Kazimierskiej Akademii Fotografii na rok 2014:11 stycznia, godz. 11.00 – Sylwester Doraczyński8 lutego, godz. 11.00 – Aleksander Błoński8 marca, godz. 11.00 – Dorota Awiorko-Klimek12 kwietnia, godz. 11.00 – Jerzy Kuna10 maja, godz. 11.00 – Leszek Mądzik28 czerwca, godz. 11.00 – Janusz Kobyliński12 lipca, godz. 11.00 – Tomasz Sikora2 lub 9 sierpnia, godz. 11.00 – Adam Bujakwrzesień – Tadeusz Pałka

Zajęcia odbywają się w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Lubelska 12; informacje pod nr tel. 81 88 10 040. Zapraszamy.

Segregacja odpadów – ważne!Zakład Usług Komunalnych w Puławach, który odbiera odpady z terenu naszej gminy, przekazał do Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym informację o tym, że część miesz-kańców prowadzi niewłaściwą segregację śmieci. Wśród od-padów surowcowych znalazły się odpady, które nie powinny znaleźć się w tej frakcji, m.in. świetlówki, żarówki, zużyte to-nery, a także przeterminowane lekarstwa i odpady medycz-ne, w tym strzykawki i opakowania po płynach infuzyjnych.

W związku z tym przypominamy zasady właściwej se-gregacji odpadów komunalnych, obowiązujące na terenie naszej gminy:

Odpady segregowane gromadzone są w workach o dwóch kolorach:• zielony przeznaczony jest na szkło opakowaniowe (bu-

telki, słoiki). Nie wolno do niego wrzucać: ceramiki, porcelany, szyb samochodowych i okiennych, luster, żarówek, świetlówek;

• żółty przeznaczony jest na karton, papier, butelki typu pet, opakowania z tworzywa sztucznego, kartony po sokach, puszki, gazety, książki, doniczki plastikowe, uszkodzone zabawki plastikowe, grubą folię. Nie wolno wrzucać: opakowań po olejach i smarach, opakowań po lekach oraz środkach chwasto- i owadobójczych, kalki, zatłuszczonego, zabrudzonego papieru, papie-ru ściernego a także ceramiki, porcelany, szyb samo-chodowych i okiennych, luster, żarówek, i świetlówek.

Zmieszane odpady komunalne gromadzone są w pojemni-kach 120 L, 240L, 1100L. Można w nich gromadzić: odpa-dy ulegające biodegradacji, odpady żywnościowe, resztki warzyw i owoców, obierki, skorupki jaj, pieluchy jednora-zowe, zużyte artykuły higieniczne, woreczki po wędlinach,

zatłuszczony lub zabrudzony papier, tekstylia, potłuczone naczynia kuchenne (ceramika, szkło, fajans) itp.

Rada Miejska wskazała miejsce lokalizacji tzw. Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Będzie się on znajdował w Bochotnicy. Po wybudowa-niu przyjmowane do PSZOK będą nieodpłatnie: odpa-dy komunalne ulegające biodegradacji, odpady zielone, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i aku-mulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, me-ble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowla-ne i rozbiórkowe, popiół i zużyte opony. Obecnie trwają prace związane z opracowaniem niezbędnej dokumen-tacji. Do czasu uruchomienia punktu, przeterminowa-ne leki należy oddawać w aptekach prowadzących taką zbiórkę. Natomiast opakowania po środkach chwasto- i owadobójczych można zostawiać w sklepach prowa-dzących sprzedaż pestycydów.

Bardzo prosimy o stosowanie się do obowiązujących za-leceń, dotyczących prawidłowego segregowania odpadów.

Zima, zima …W witrynach sklepów, w mediach czy nawet na kartach kalendarza widać już zimę. Ta kalendarzowa już u nas zagościła. Czy ta prawdziwa – śnieżna i mroźna – przyj-dzie jutro, za tydzień czy miesiąc – niewiadomo. Trzeba się jednak do niej dobrze przygotować. Nic więc dziwne-go, że na stokach narciarskich położonych w Kazimierzu Dolnym i okolicach praca wre…

Dla niektórych z nas przygotowania do zimy to zwy-czajna wymiana garderoby czy zakup opału, jednak dla narciarzy jest to najlepszy, wyczekiwany okres w roku, poprzedzony planami urlopowymi i kompletowaniem sprzętu narciarskiego czy snowboardowego. Bez wątpie-nia jednak największe przygotowania muszą poczynić właściciele ośrodków narciarskich, którzy całymi miesią-cami poprawiają, ulepszają i dopracowują swoje stacje, by sprostać oczekiwaniom klientów.

W Kazimierzu Dolnym i jego najbliższej okolicy umiejscowione są cztery ośrodki narciarskie. W samym Kazimierzu, przy ulicy Puławskiej mieści się Stacja Nar-ciarska Kazimierz, kolejne stoki znajdują się w Parchatce, Celejowie oraz w Rąblowie.

Page 8: NR 27 - Grudzień 2013

8

Wydawca: Gmina Kazimierz DolnyAdres red.: ul. Senatorska 5, 24–120 Kazimierz DolnyRed. nacz.: Małgorzata KuśZdjęcia: UM w Kazimierzu DolnymDruk: Drukarnia STANDRUK, Lublin

Informacja o przetargu

Burmistrz Kazimierza Dolnego przypomina, że prze-targ ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność gminy, położonej w Kazimierzu Dolnym przy ul. Sadowej, oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 801/27, której po-wierzchnia wynosi 0,1395  ha, odbędzie się w dniu 14 stycznia 2014 r. o godz. 1000 w siedzibie Urzę-du Miasta w Kazimierzu Dolnym, ul.  Senatorska 5, pokój nr 6. Cena wywoławcza nieruchomości wy-nosi 2  200  000,00 zł netto. Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 350 000.00 złotych na rachunek bankowy Urzędu Mia-sta w Kazimierzu Dolnym, w taki sposób, aby najpóź-niej w dniu 7 stycznia 2014 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym.

Świątecznie na Rynku…Gdy na kartach kalendarza pojawia się grudzień, wszę-dzie czuje się świąteczną atmosferę. W Kazimierzu Dolnym o zbliżającym się Bożym Narodzeniu informu-je mieszkańców choinka, która corocznie pojawia się na miejskim rynku. W tym roku dorodne, zielone drzew-ko przyozdobiło miasteczko już na początku grudnia. Nieodłącznie jest elemen-tem świątecznej dekora-cji: mieszkańcom przy-pomina o zbliżających się Świętach Bożego Naro-dzenia, turyści natomiast będą robić sobie przy choince pamiątkowe zdję-cia, korzystając przy tym z pięknych sani, stojących tuż przy niej.

W tym roku świąteczne drzewko pochodzi z Par-chatki. Przyozdobione deli-katnymi światełkami wnosi wiele ciepła i radości w te-goroczną przygaszoną i po-nurą grudniową aurę.

Wszystkie kazimierskie ośrodki są już w zasadzie przygotowane do zimy i przyjazdu narciarzy. Jak udało się nam ustalić, prawdopodobnie na żadnym stoku nie zostaną podniesione ceny karnetów narciarskich. Zakres usług na większości stacji nie ulegnie zmianie, a jeśli na-wet, to będą to zmiany na lepsze.

Pozostaje nam więc czekać na zimę, a wszystkim mi-łośnikom białego szaleństwa życzyć jak najdłuższego se-zonu narciarskiego.

Fotoreportaż z VII Jarmarku Świątecznego i Ogólnopolskiego Kiermaszu Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu” w dniach 14-15 grudnia 2013 r.