Top Banner
HÍRLEVÉL 2019. december OKTATÁSI HIVATAL SZOLNOKI PEDAGÓGIAI OKTATÁSI KÖZPONT KÖNYVTÁRA Nyitvatartási idő: Hétfő: 8,00 - 16,00 Szerda: 8,00 - 16,00 Csütörtök: 8,00 - 16,30 Elérhetőségeink: Cím: 5000 Szolnok, Mária út 19. Telefon: 96/613-410 E-mail: [email protected] Honlap: www.oktatas.hu **************************************************************** Tájékoztatjuk olvasóinkat, hogy a könyvtárban a téli szünet előtti utolsó kölcsönzési nap 2019. december 19-én lesz, az új évben 2020. január 6-án várjuk újra önöket. *************************************************** Békés, meghitt karácsonyi ünnepeket és eredményes új esztendőt kívánunk ! „ A szeretet tudás, ha nem is múlik se eszünkön, se szorgalmunkon, hogy elsajátítjuk-e. És mégis tanuljuk: a kölcsönösség gyönyörű láncreakciójában.” (Ancsel Éva)
3

HÍRLEVÉL - oktatas.hu · Pályázni olyan mesékkel lehet, amelyek a megye természeti, kulturális kincseinek történetét, hagyományait, szokásait mutatják be népmesei formában.

Feb 17, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: HÍRLEVÉL - oktatas.hu · Pályázni olyan mesékkel lehet, amelyek a megye természeti, kulturális kincseinek történetét, hagyományait, szokásait mutatják be népmesei formában.

HÍRLEVÉL

2019. december

OKTATÁSI HIVATAL SZOLNOKI PEDAGÓGIAI OKTATÁSI KÖZPONT KÖNYVTÁRA

Nyitvatartási idő:

Hétfő: 8,00 - 16,00 Szerda: 8,00 - 16,00

Csütörtök: 8,00 - 16,30

Elérhetőségeink:

Cím: 5000 Szolnok, Mária út 19. Telefon: 96/613-410

E-mail: [email protected] Honlap: www.oktatas.hu

****************************************************************

Tájékoztatjuk olvasóinkat, hogy a könyvtárban a téli szünet előtti utolsó kölcsönzési nap 2019. december 19-én lesz,

az új évben 2020. január 6-án várjuk újra önöket.

***************************************************

Békés, meghitt karácsonyi ünnepeket és eredményes új esztendőt kívánunk !

„ A szeretet tudás, ha nem is múlik se eszünkön, se szorgalmunkon, hogy elsajátítjuk-e. És mégis tanuljuk: a kölcsönösség gyönyörű láncreakciójában.”

(Ancsel Éva)

Page 2: HÍRLEVÉL - oktatas.hu · Pályázni olyan mesékkel lehet, amelyek a megye természeti, kulturális kincseinek történetét, hagyományait, szokásait mutatják be népmesei formában.

BOD PÉTER ORSZÁGOS KÖNYVTÁRHASZNÁLATI VERSENY 2019/2020.

TÉMA: A VILÁGŰR ÉS AZ EMBER

Az Eszterházy Károly Egyetem Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum

ebben a tanévben is meghirdeti a Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Versenyt.

A verseny célja

A tehetséggondozás, a tanulók információs műveltségének – azon belül is legfőképpen könyvtárhasználati eszköztudásuk, szö-

vegértésük, logikus gondolkodásuk és kreativitásuk – fejlesztése. Célja továbbá az önálló tanuláshoz szükséges kompetenciák

fejlesztése, az iskolai tanulási folyamat során részekre bontott ismeretelemeket egységbe foglaló, szintetizáló, az információs

műveltséget és a forráshasználati képességeket mozgósító tudás mérése, értékelése.

A verseny kategóriái korcsoportok szerint

I. korcsoport: 7.-8. évfolyamos tanulók

II. korcsoport: 9.-10. évfolyamos tanulók

A felkészüléshez felhasználható irodalom

A verseny témájához – könyvtárhasználati, információkeresési verseny lévén – nincs megadott bibliográfia. Ugyanakkor a

verseny fordulóin (fordulónként eltérő módon) a tanulóktól elvárás, hogy használjanak nyomtatott és elektronikus forrásokat,

katalógusokat és egyéb adatbázisokat.

A nevezés módja és határideje Nevezni az OPKM erre a célra létrehozott online felületén lehet.

A nevezéssel kapcsolatos részletes tudnivalók a verseny honlapjáról ismerhetők meg http://www.opkm.hu/Bod_verseny

A versenyre nevezés határideje: 2020. január 17. péntek 24 óra

1. forduló: iskolai forduló Az iskolai versenyt az iskola saját hatáskörben szervezi meg, a szervezők ehhez segédanyagokat biztosítanak a verseny honlap-

ján. Időpontját és helyszínét a köznevelési intézmények határozzák meg, de az időpont nem lehet későbbi, mint 2020. január 16.

Az intézmények helyi verseny vagy felkészítő foglalkozások megrendezése nélkül nem nevezhetnek tanulókat az országos írás-

beli fordulóra.

2. forduló: országos írásbeli forduló

Időpontja: 2020. február 17. 10,00 Helyszínét megyénként az OPKM határozza meg a megyei versenyszervezőkkel együttműködve, a helyszínek legkésőbb 2020. január 10-ig megjelennek a verseny honlapján. 3. forduló: döntő Időpontja: 2020. április 27-28.

A versennyel kapcsolatos további információkat a versenyszabályzatból, valamint a verseny honlapján található bejegyzésekből

lehet folyamatosan megismerni és nyomon követni.

Pályázati felhívás

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat meseíró pályázatot hirdet

Jász-Nagykun-Szolnok megye általános iskolás tanulóinak „MesélŐ” címmel.

Pályázni olyan mesékkel lehet, amelyek a megye természeti, kulturális kincseinek történetét, hagyományait,

szokásait mutatják be népmesei formában.

Utazz csodaországba és mesélj nekünk! Egy pályázó egy mesével pályázhat, melynek terjedelme maximum 2 gépelt oldal lehet (A4).

A beérkezett pályázatokat zsűri értékeli. A legjobbak díjazásban részesülnek és bekerülnek a „MesélŐ” címmel

megjelenő mesekönyvbe (tervezzük a mesekönyv elektronikus megjelentetését is).

Beküldési határidő: 2020. január 31.

Cím: Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat, 5000 Szolnok, Kossuth L. u. 2.

A benyújtott mesék borítékjára kérjük írják rá a „MesélŐ” jeligét! A mese mellett kérjük feltüntetni: a meseíró

nevét, osztályát, iskolájának nevét és címét, szülei egyikének e-mail címét vagy telefonszámát!

További információ kérhető: [email protected], [email protected]

Page 3: HÍRLEVÉL - oktatas.hu · Pályázni olyan mesékkel lehet, amelyek a megye természeti, kulturális kincseinek történetét, hagyományait, szokásait mutatják be népmesei formában.

FIGYELMÜKBE AJÁNLJUK

PEDAGÓGUSOK KÖNYVESPOLCÁRA

Kasik László, Gál Zita (szerk.): Osztályfőnöki óra : Másképp! Módszertani segédanyag pedagógusoknak gyakorlatokkal és tématervekkel. Szeged: Mozaik Kiadó, 2019. 208 p.

Elsősorban pedagógusoknak szóló módszertani segédanyag, amelynek segítségével hatékonyan fejleszthetők a 10–18 éves diákok társas képességei, többek között az ön- és társismeret, a kommunikáció, a probléma- és konfliktusmegoldás, az énhatékonyság, az önszabályozás, a tolerancia és az empátia. A kötet tárgyalja a segítés, az együttműködés, valamint a versengés témáját, hasznos ismereteket nyújt a hatékony időgazdálkodással és a pályaválasztással kapcsolat-ban. A könyvben szorosan kapcsolódik egymáshoz az elmélet és a gyakorlat. A kötet első felének fejezetei az elméleti háttér szakszerű és olvasmányos ismerte-tésével indulnak, majd gyakorlatokat kínálnak a fejlesztéshez. A kötet második felében a teljes tanórát igénylő tématervek kaptak helyet. A pedagógusok munká-ját nagymértékben segítheti, hogy a kötetben szereplő gyakorlatokhoz szükséges (A4-es lapokon megszerkesztett, nyomtatható) eszközök és a számozott mel-lékletek letölthetők a kiadó honlapjáról.

Juhász Valéria-Kálló Veronika-Radics Márta : Anyanyelvi nevelés, írás-olvasás előkészítés óvodás- és kisiskoláskorban. Szeged: Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó, 2019. 206 p.

Olvasás, beszélgetés és játék – ezekkel a szavakkal jellemezhetjük a három szerző könyvét. A kötetbe szerkesztett írások elsősorban szakembereknek íródtak, de bátran kezükbe vehetik azok a szülők is, akik számára fontos, hogy gyermekük és a család is sikerként, örömmel élje meg az iskolai éveket. A címben kiemelt életkor olyan szenzitív időszak gyermekeink életében, amely hosszú távon meghatározza, hogy a köznevelésben eltöltendő éveket mennyire kiegyensúlyozottan, pozitívan és jókedvűen éli meg a gyermek - és vele együtt család. A szerzők a nyelvészeti, pedagógiai és gyógypedagógiai tudományos kutatások eredményeire alapozva a játékkal nevelés és tanítás mellett kötelezték el magukat. A könyv első fejezete azt részletezi, hogyan nevelhető olvasó és folyamatosan tájékozódó felnőtté a gyermek, majd arról kapunk képet, mely tényezők befolyásolják leginkább az oktatás hatékonyságát. Kiemelten foglalkozik a könyv az eltérő képessé-gű gyerekekkel, a sikeres olvasástanítással, szókincsfejlesztéssel és szövegértéssel. Alaposan körbejárják, mely képességek, készségek azok, amelyeket már óvodáskorban megfelelő játékokkal tudunk úgy fejleszteni, hogy az olvasáselsajátítás gördülékenyen történjen az iskolában.

További információ: https://www.flaccus.hu

Tanuljunk egymástól…

A Könyvtári hírlevél a tájékoztatás mellett fórumot kíván biztosítani az iskolai könyvtárak jó gyakorlatainak, az olvasáskultúra

népszerűsítését szolgáló programjainak bemutatására, módszertani ötletbörzére a könyvtárpedagógiai munkában.

A könyvtárostanárok megjelentetésre szánt anyagait Garai Ildikó várja az alábbi e-mail címre: [email protected]

TANKÖNYVTÁRUNK ÚJ BESZERZÉSEI

Könyvtárunkban megtekinthetők az általános iskolai újgenerációs tankönyvek és munkafüzetek:

Alsó tagozat

magyar nyelv és irodalom (1-4.), matematika (1-4.), környezetismeret (1-4.),

Felső tagozat

magyar nyelv és irodalom (5-8.), etika (5-8.), történelem (5-8.),

matematika(5-8.), kémia (7-8.), fizika (7-8.), természetismeret (5-6.), biológia (7-8.), földrajz (7-8.)

Az én könyvtáram projekt gondozásában egy 4 kötetes könyvtárszakmai kiadvány jelent meg:

A digitális kompetencia fejlesztése a könyvtárakban (szerk. Barátné dr.Hajdu Ágnes, dr.Béres Judit). Bp.: FSZEK, 2019. 305 p. (Módszertani kötetek 1.)

Olvasásfejlesztés könyvtári környezetben (szerk. Barátné dr.Hajdu Ágnes, dr.Béres Judit). Bp.: FSZEK, 2019. 306 p. (Módszertani kötetek 2.)

Szövegértés-fejlesztés a könyvtárban (szerk. Barátné dr.Hajdu Ágnes, dr.Béres Judit). Bp.: FSZEK, 2019. 330 p. (Módszertani kötetek 3.)

A könyvtárhasználat és az információkeresés fejlesztése (szerk. dr.Béres Judit). Bp.: FSZEK, 2019. 358 p. Módszertani kötetek 4.)

http://ktep.hu/hirlevel201902

Kézikönyv a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt (NETFIT) alkalmazásához

A NETFIT a 20/2012.(VIII.31.) EMMI rendelet értelmében az országosan egységes és kötelező fittségmérési rendszer és módszer a magyar iskolarendszerben, az 5-12. évfolyamokon. A fittségi mérések lebonyolításában a NETFIT bevezetése óta kézikönyv és az MDSZ honlapján is elérhető oktatóvideók (http://www.mdsz.hu/netfit/fittségi-profilok-es-tesztek/) segítik a pedagógusok munkáját. A Magyar Diáksport Szövetség új kiadványa, a NETFIT kézikönyv 2. bővített kiadá-sa közel kétéves kutatómunka eredményeként elkészült, s az új, módosított kézi szorítóerő sztenderdek mellett a sajátos nevelési igényű gyermekek fittségmérésé-nek módszertani megoldásait, és értékelési lehetőségeit is magában foglalja, továbbá a gyógytestnevelés-foglalkozásra utalt gyermekek felmérésével kapcso-latban is javaslatokat tesz. A könyv kölcsönözhető a Szolnoki POK könyvtárából.