Matematikom kroz Evropu

Post on 16-Apr-2017

483 Views

Category:

Education

0 Downloads

Preview:

Click to see full reader

Transcript

Matematikom kroz Evropu

Jelena Kenić•nastavnik matematike u OŠ “Tanasko Rajić” Čačak•koautor projekata “Math In Practical Life” i “Life Is Math, Math Is Life”•eTwinning ambasador Srbije

predstavljanje međunarodnih eTwinning projekata “Math In Practical Life” i “Life Is Math, Math Is Life”

MATH IN PRACTICAL LIFEProjekat "Math In Practical Life" je realizovan od marta do decembra 2015. godine, a na njemu su radili učenici različitog uzrasta (od petog do osmog razreda), koji su u skladu sa svojim znanjima obrađivali iste matematičke teme.

Projekat sam započela sa nastavnicom matematike iz Slovačke, a pridružilo nam se još četiri nastavnika sa svojim učenicima pa je na projektu učestvovalo šest nastavnika matematike sa svojim učenicima. Brojao je oko 125 članova.

POVEZIVANJEPartneri su se međusobno upoznali i započeli saradnju putem eTwinning portala

ŠTA JE ETWINNING?• Mreža eTwinning za škole i predškolske ustanove je jedan od internet portala za

saradnju u oblasti obrazovanja, a namenjena je svima koji rade u obrazovanju, naročito vaspitačima, nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i saradnju sa kolegama iz Evrope.

• Saradnja se odvija kroz različite zajedničke projekte koji podrazumevaju korišćenje informacione tehnologije, interneta, web 2.0 alata i engleskog jezika. Novi izgled i organizacija portala, pretvorio je eTwinning portal u pravu društvenu mrežu koja okuplja kolege istih interesovanja i afiniteta. To je ujedno i glavno mesto susreta i radni prostor.

• Portal nastavnicima nudi mogućnost da pronađu partnere širom Evrope, pokreću zajedničke projekte, razmenjuju ideje i iskustva iz prakse i počnu da rade zajedno, odmah, korišćenjem različitih prilagođenih alata koji su na raspolaganju na eTwinning platformi.

• Pokrenut 2005. godine kao glavna akcija Evropske komisije u okviru Programa e-učenja, eTwinning je od 2014. godine integrisan u program Erasmus+, Evropski program za obrazovanje, obuku, mlade i sport.

NEKE OD OSNOVNIH IDEJA NASTAVNIKA:

• da kod svojih učenika razvijemo ljubav prema matematici

• da im omogućimo da učenju pristupe na različite načine

• da ih naučimo da usvojena znanja primene u svakodnevnom životu

• da im pokažemo primenu matematike u praksi• da ih podstaknemo da pronađu vezu između

matematike i sveta koji nas okružuje

TWINSPACESaradnja između svih učesnika u projektu odvijala se na prostoru koji se naziva TwinSpace i predstavlja neku vrstu vebsajta projekta.

ČLANOVI

KOMUNIKACIJAKomunikacija među učesnicima projekta odvijala se na više načina. Preko razmene elektronske pošte na eTwinningu i TwinSpace-u, direktno u projektnom dnevniku, na forumu, preko Gmail-a i Facebook-a.

LIVE CHAT

Učenici su bili u prilici da se povežu u realnom vremenu putem ćaskanja i da se na taj način se upoznaju sa vršnjacima iz partnerskih škola.

STRANICE I ZADACI ZA UČENIKE

Kao i svaki drugi vebsajt, tako i TwinSpace projektaima svoje stranice kako bi se korisnicima omogućiolakši pregled sadržaja i kretanje kroz projekat.Stranice našeg projekta bile su vidljive svimučesnicima projekta pa su učenici mogli sami daotvaraju sadržaje i izvršavaju neke od aktivnosti odkuće.

OČEKIVANJA UČENIKA

NEKA OD OČEKIVANJA UČENIKA:• "Želim da znam kako nam geometrija pomaže u svakodnevnom životu.“

• "Voleo bih da na ovom projektu bude dosta sadržaja o geometriji i da je povežemo sa arhitekturom.“

• "Nadam se da ćemo raditi zanimljive zadatke zajedno i da ćemo se zabavljati igrajući se sa matematikom.“

• "Voleo bih da naučim zanimljive stvari iz geometrije, a ovo je ujedno i dobar način da vežbam engleski.“

• " Očekujem mnogo od ovog projekta. Kao prvo, da upoznam nove prijatelje i kao drugo da učim matematiku kroz zabavu.“

• "Nadam se da ću upoznati zanimljive ljude i vežbati svoj engleski kroz matematiku.“

• "Ovo je sjajan projekat, nadam se da će kod mnogih promeniti pogled na svet i naučiti nas više o matematici i radu u grupi."

PREDSTAVLJANJE ŠKOLAJedan od prvih zadataka je bio predstavljanje škola. Svaki tim je bio slobodan da izabere način na koji će to uraditi.

Učesnici su se predstavilikoristeći različite WEB 2.0alate, fotografije ili putemsvog vebsajta.

VIRTUALNE RAZGLEDNICENakon upoznavanja, počeli smo polako da zalazimo u svet matematike. Sledeći zadatak je bio predstavljanje mesta iz kojih dolazimo trudeći se da tom prilikom potražimo krugove koje svakodnevno viđamo u svom okruženju.

KONKURS ZA LOGOKako je projekat odmicao, svi smo poželeli da mu damo i neki vizuelniidentitet. Zbog toga je raspisan konkurs za logo projekta. Kreativniučenici su predložili svoja rešenja, a onda je napravljeno glasanje ukome su učestvovali svi timovi.

KRUGNakon toga, dogovorili smo se da prva tema koju ćemo obrađivatibude KRUG. Zadatak je bio da pokušamo da predstavimo krug naneki neobičan i nesvakidašnji način, a da opet naučimo o njemuneke nove činjenice.

Usledio je niz prezentacija, tako da smo napravili pravu malukolekciju radova na ovu temu.

Mlađi su učili od starijih kako da izračunaju obim i površinu i kakomogu ova znanja da primene u praktičnom životu, dok su se starijizabavili čitajući stripove koje su kreirali mlađi učenici skrećućipažnju na razliku između kruga i kružnice na koju obično i neobraćamo pažnju.

KRUG

KRUG

KRUG

KRUG

KRUG

KRUG

KRUG

Zatim su usledili pravi matematički izazovi vezani za krug koje je pokrenuotim iz Velike Britanije. Da bismo uspeli da ih razumemo i rešimo, morali smoda napravimo prevod na srpski jezik koji smo dodali na film.

MATEMATIČKI IZAZOVI

OSNA SIMETRIJA - RAZGLEDNICESledeća tema koja se obrađivala bila je OSNA SIMETRIJA.

Zadatak svakog tima je bio da ostalim partnerima pošlje prave razglednice u obliku zadataka iz ove obasti. Zadatak tima koji dobije razglednice bio je da reši dobijene zadatke i rešenja postavi u TwinSpace-u.

Na slici je deo našeg tima koji je bio zadužen za kreiranje zadataka.

OSNA SIMETRIJA - RAZGLEDNICENa slikama je deo razgledica koje smo poslali i timovi koji su razglednice dobili, a zatim i rešili postavljene zadatke.

OSNA SIMETRIJA - RAZGLEDNICE

OSNA SIMETRIJA - takmičenjeNakon razmene razglednica usledilo je takmičenje prezentacija na temu OSNA SIMETRIJA. Svaki tim je napravio po jednu prezentaciju, alatom po izboru, a zatim je usledilo glasanje.

OSNA SIMETRIJA - takmičenje

SLAGALICAProjekat se bližio kraju pa smo odlučili da poslednja aktivnost bude nešto na čemu ćemo se zabaviti i rastati na lep način. Svaki tim je umesto svoje slike poslao slagalicu i na taj način izazvao partnersku školu da rešavajući slagalicu otkrije sliku svih članova tima koji su radili na projektu.

SLAGALICA

NEOBIČNA MATEMATIKA

Poseban deo na projektu nazvali smo NEOBIČNA MATEMATIKA i posvetili smo ga razmeni primera dobre prakse iz svojih učionica. Različite teme su obrađene na neobičan i zabavan način, a u njima su uživali i učnici i sami nastavnici.

NEOBIČNA MATEMATIKA

NEOBIČNA MATEMATIKA

UTISCI

NACIONALNE OZNAKE KVALITETA

JEDNA OD 14 NAGRAĐENIH USTANOVA U SRBIJI

EVROPSKE OZNAKE KVALITETA

Od 1634 nagrađenih, 6 škola je iz Srbije

BLOG I WEBSITENa projektu su radili učenici VI i VII razreda , a sve prezentacije možete pogledati na vebsajtu projekta, kao i na WordPress blogu.

http://mathinpracticallife.weebly.com/https://matharoundus.wordpress.com/

LIFE IS MATH, MATH IS LIFEProjekat "Life Is Math, Math Is Life" je započet u januaru 2016. godine kao nastavak prethodnog projekta. Na projektu rade učenici sedmog razreda na časovima redovne nastave, inače, projekat je tako koncipiran da su svi nastavnici matematike koji učestvuju u projektu morali da odaberu teme iz nacionalnog kurikuluma koje su zajedničke za nastavu matematike svih zemalja učensica.

Autori projekta smo nastavnica matematike iz Rumunije i ja, a osim nas na projektu radi još šest nastavnika matematike iz: Italije, Španije, Velike Britanije, Turske, Rumunije i Srbije.

LIFE IS MATH, MATH IS LIFE

TWINSPACE

KOMUNIKACIJAZa razliku od prethodnoh projekta, komunikacija među đacima naše škole, kao i između mene i đaka najčešće se odvijala u okviru zatvorene Facebook grupe čiji su članovi samo učenici odeljenja koji rade na projektu.

Zadaci su jasno postavljeni i vidljivi svim učesnicima, a za svaki od njih su data pojedinačna uputstva.

UPOZNAVANJE

Na samom početku predstavili su se svi učesnici projekta, kako učenici, tako i nastavnici.

SARADNJA MEĐU NASTAVNICIMA

USAGLAŠAVANJE KALENDARA I PLAN PROJEKTA

DOGOVARANJE

TIMOVI

Zatim je usledilo predstavljanje timova.

PREDSTAVLJANE TIMOVA

MNOGOUGAO

Dogovorili smo se da prva tema koju ćemo zajednički obrađivati bude MNOGOUGAO.

Zadatak je bio da pokušamo da predstavimo mnogougao na neki neobičan i nesvakidašnji način, a da opet naučimo o njemu neke nove činjenice.

Usledio je niz prezentacija, tako da smo napravili pravu malu kolekciju radova na ovu temu.

MNOGOUGAO

KONKURS ZA LOGO

MATEMATIKA OKO NASKako i sam naziv našeg projekta kaže, matematika se zaista provlači kroz svakodnevni život. Cilj sledećeg zadatka je bio da navede učenike da pronađu i uoče situacije iz svakodnevnog života u kojima se srećemo sa realnim problemima koje možemo da rešimo uz pomoć znanja matematike za sedmi razred.

MATEMATIKA OKO NAS

U SVETU MATEMATIČARA

Želeći da među đacima uspostavimo saradnju i navedemo ih na zajednički rad kroz koji će se bolje uopznati i saznati nešto novo o partnerskim zemljama, odlučili smo da sledeći zadatak bude pravljenje zajedničke elektronske knjige o poznatim matematičarima naših zemalja.

Učenici su međusobno sarađivali na forumu, a rezultat njihovog rada je elektronska knjiga “U svetu matematičara”.

ELEKTRONSKA KNJIGA

Iako se dečji rad velikim delom svodio na “copy” i “paste”, upoznali smo se sa mnogim imenima koje do sada nismo imali priliku da sretnemo.

VIDEO KONFERENCIJAZa razliku od prethodnog Projekta, ovog puta smo organizovali pravu video konferenciju.

MAJ, MESEC MATEMATIKEDeo TwinSpace-a posvetili smo i manifestaciji “Maj, mesec matematike” sa željom a prenesemo delić atmosfere iz svojih škola.

MAJ, MESEC MATEMATIKE

INTERNACIONALNI TIMOVIPoslednja aktivnost na projektu, organizovana je povodom 21. maja, SVETSKOG DANA KULTURNE RAZNOLIKOSTI, DIJALOGA I RAZVOJA

Učenici rade u mešovitim, međunarodnim timovima, a obrađuju teme kao što su:•Moj grad•Moja škola•Moje slobodno vreme•Nacionalna kuhinja•Školski predmeti i vannastavne aktivnosti

Povezujući svoje učenike sa vršnjacima iz Evrope, omogućili smo im da:

• razmenjuju svoja znanja i iskustva• primenjuju stečena znanja i usvajaju nova na

interesantan i neobičan način• pronađu vezu između matematike, drugih predmeta

i sveta koji nas svakodnevno okružuje• osim matematičkih znanja, usavršavaju i druge

veštine, kao što je veština komunikacije, samostalno planiranje, ali i timski rad, kao i rad u grupi

• koriste strani jezik u praksi i realnim situacijama• koriste računare, internet i sve prednosti moderne

tehnologije na pravi način

DOBITI ZA NASTAVNIKE:

• Menjanje načina rada i dinamike u učionici • Više projektne nastave, gde je nastavnik sve manje

neko ko samo prenosi znanje a sve više podrška i neko ko podstiče učenike na samostalno istraživanje

• Strani jezici + IKT = alati budućnosti• Otvoranje vrata učionice ka Evropi• Interdisciplinarna i integrativna nastava otvaraju

učionicu ka ostatku škole i povezuju mnogo predmeta oko iste teme

WEBSITE

http://limmil.weebly.com/

HVALA NA PAŽNJI!

Jelena Kenić

jecakenic@gmail.com

top related