Design of a Two-Hop Microwave Link
76
3.4 Transmission Calculations
3.4.1 Antenna Height
The antenna height can be computed by the formula:
𝐻𝐴 = 𝐷2
8+ 43.3 √
𝐷
4𝑓
Where:
HA is the antenna height (ft)
d1 is the distance from a point to one end of the path (mi)
d2 is the distance from same point to the other end of the path (mi)
f is the operating frequency in GHz
D = d1 + d2
The following antenna heights are as follows:
Link Antenna D(mi) f(GHz) Height(ft) Height(m)
AR HA 12.427 12.813 40.62519 12.383
RA HR1 12.427 13.063 40.42018 12.32
RB HR2 12.427 12.938 40.52194 12.351
BR HB 12.427 13.188 40.31986 12.289
HA = 12.383 m
HR = 12.351 m
HB = 12.289 m
Design of a Two-Hop Microwave Link
77
Note: Choose the highest value for the antenna height of repeater to meet the clearance requirements for both
AR/RA and RB/BR links.
Antenna Height Computations:
𝐻𝐴 = 12.4272
8+ 43.3 √
12.427
4 ∗ 12.813= 40.62519 ft.
𝐻𝑅1 = 12.4272
8+ 43.3 √
12.427
4 ∗ 13.063= 40.42018 ft.
𝐻𝑅2 = 12.42722
8+ 43.3 √
12.4272
4 ∗ 12.938= 40.52194 ft.
𝐻𝐵 = 12.42722
8+ 43.3 √
12.4272
4 ∗ 13.188= 40.31986 ft.
3.4.2 Antenna Diameter
According to the Antenna Architecture below, for a frequency of 13 GHz, an
antenna with a diameter of 1.2 m should be used.
Design of a Two-Hop Microwave Link
78
Antenna Diameter Table
Link New Diameter (ft)
AR 4
RA 4
RB 4
BR 4
3.4.3 Antenna Gain
𝐺𝑎𝑛𝑡 = 17.8 + 20 log(𝐷) + 20 log(𝑓)
where:
D is the diameter of the antenna (m)
f is the operating frequency (GHz)
Design of a Two-Hop Microwave Link
79
Link f (GHz) n D (m) GNEW (dB)
AR 12.813 0.55 1.2 41.537
RA 13.063 0.55 1.2 41.704
RB 12.938 0.55 1.2 41.621
BR 13.188 0.55 1.2 41.787
Calculations:
𝐺𝑎𝑛𝑡 = 17.8 + 20 log(1.2) + 20 log(12.813) = 41.537 dB
𝐺𝑎𝑛𝑡 = 17.8 + 20 log(1.2) + 20 log(13.063) = 41.704 dB
𝐺𝑎𝑛𝑡 = 17.8 + 20 log(1.2) + 20 log(12.938) = 41.621 dB
𝐺𝑎𝑛𝑡 = 17.8 + 20 log(1.2) + 20 log(13.188) = 41.787 dB
All of the calculated gain for each link are within the range of gain with 1.2 m
diameter of the chosen antenna (see data sheet in the Appendices. Therefore, this antenna
will be used in this design.
3.4.4 Losses
Total antenna losses can be determined from the values of the free space loss (FSL),
waveguide loss (WL), connector loss (CoL), Radome Loss (RL) and Circular Loss (CiL).
Design of a Two-Hop Microwave Link
80
3.4.4.1 Free Space Loss
The free space loss (FSL) can be computed by:
𝐹𝑆𝐿 = 92.4 + 20 log(𝑓𝐺𝐻𝑧) + 20log (𝐷𝑘𝑚)
where:
FSL is the free space loss (dB)
D is the distance between the two terminals (km)
f is the operating frequency (GHz)
Below are the computed FSL values for each link:
Channel Link f (GHz) D (km) FSL
f1 AR 12.813 20 140.574
f2 RA 13.063 20 140.741
f3 RB 12.938 20 140.658
f4 BR 13.188 20 140.824
FSL Calculations:
FSLf1 = 92.4 + 20log(12.813) + 20log(20) = 140.574
FSLf2 = 92.4 + 20log(13.063) + 20log(20) = 140.741
FSLf3 = 92.4 + 20log(12.938) + 20log(20) = 140.658
FSLf1 = 92.4 + 20log(13.188) + 20log(20) = 140.824
Design of a Two-Hop Microwave Link
81
3.4.4.2 Waveguide Loss
Waveguide Loss (WL) can be computed by:
𝑊𝐿 = [𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡𝑇𝑟𝑎𝑛𝑠𝑚𝑖𝑡𝑡𝑒𝑟(𝑚) + 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡𝑅𝑒𝑐𝑒𝑖𝑣𝑒𝑟(𝑚) + 2 ∗ 𝐿𝑒𝑛𝑔𝑡ℎ𝑊𝑎𝑣𝑒𝑔𝑢𝑖𝑑𝑒] ∗ [𝐿𝑜𝑠𝑠𝑊𝑎𝑣𝑒𝑔𝑢𝑖𝑑𝑒
𝐿𝑒𝑛𝑔𝑡ℎ𝑊𝑎𝑣𝑒𝑔𝑢𝑖𝑑𝑒
]
For the waveguide length, a common value of 6 meters will be used for
both transmitter and receiver ends. The chosen waveguide, E130 FLEXWELL®
Standard Elliptical Waveguide), operates in the 10.7 to 13.25 GHz frequency band
which is suitable for our 12.75 to 13.25 operating band. The following values are
the attenuation in the waveguide per 100 m based on the data sheet:
Frequency (GHz) Attenuation (dB/100m)
12.8 11.24
12.9 11.21
13 11.19
13.1 11.16
13.2 11.14
13.25 11.13
The table below shows the values for WL for each link.
Link HT HR LT LR Atten/100m WL (dB)
AR 12.383 12.351 6 6 11.24 4.129
RA 12.351 12.383 6 6 11.16 4.1
RB 12.351 12.289 6 6 11.21 4.107
Design of a Two-Hop Microwave Link
82
BR 12.289 12.351 6 6 11.14 4.082
Waveguide Loss Calculations:
𝑊𝐿𝐴𝑅 = [12.383 + 12.351 + 2 ∗ 6] ∗ [11.24
100] = 4.129 𝑑𝐵
𝑊𝐿𝑅𝐴 = [12.351 + 12.383 + 2 ∗ 6] ∗ [11.16
100] = 4.1 𝑑𝐵
𝑊𝐿𝑅𝐵 = [12.351 + 12.289 + 2 ∗ 6] ∗ [11.21
100] = 4.107 𝑑𝐵
𝑊𝐿𝐵𝑅 = [12.289 + 12.351 + 2 ∗ 6] ∗ [11.14
100] = 4.082 𝑑𝐵
3.4.4.3 Radome Loss
Radome Loss (RL) is present for both receiver and transmitter so the loss
is twice per link. Based on the data sheet of the antenna, the radome loss is 1.3 dB
for 1.2 m diameter and 13 GHz frequency.
𝑅𝐿 = 1.3 𝑑𝐵 ∗ 2
𝑅𝐿 = 2.6 𝑑𝐵
3.4.4.4 Connector Loss
Connector Loss (CoL) is present at both transmitter and receiver. There are
two connections per antenna, therefore, the loss will be multiplied by four. The CoL
can be computed by:
Design of a Two-Hop Microwave Link
83
𝐶𝑜𝐿 = 0.04 ∗ √𝑓𝐺𝐻𝑧
Link CoL (dB)
AR 0.573
RA 0.578
RB 0.576
BR 0.581
Connector Loss Calculations:
𝐶𝑜𝐿 = 0.04 ∗ √12.813 = 0.573 dB
𝐶𝑜𝐿 = 0.04 ∗ √13.063 = 0.578 dB
𝐶𝑜𝐿 = 0.04 ∗ √12.938 = 0.576 dB
𝐶𝑜𝐿 = 0.04 ∗ √13.188 = 0.581dB
3.4.4.5 Circulator Loss
Circulator Loss (CiL) is present at both transmitter and receiver, therefore,
is twice per link. From the data sheet, the CiL is 0.5 dB.
𝐶𝑖𝐿 = 0.5 𝑑𝐵 ∗ 2
𝐶𝑖𝐿 = 1 𝑑𝐵
The circulator will be used for all antennas therefore all links will have the
same Circulator Loss.
Design of a Two-Hop Microwave Link
84
3.4.4.6 Summary of Losses
The summary of losses was obtained by adding all the losses for each link.
Link FSL (dB) WL (dB) CoL (dB) RL (dB) CiL (dB) Total (dB)
AR 140.574 4.129 0.573 2.6 1 148.876
RA 140.741 4.1 0.578 2.6 1 149.019
RB 140.658 4.107 0.576 2.6 1 148.941
BR 140.824 4.082 0.581 2.6 1 149.087
Summary of Losses Calculations:
SOLAR = 140.574 + 4.129 + 0.573 + 2.6 + 1 = 148.876 dB
SOLRA = 140.741 + 4.1 + 0.578 + 2.6 + 1 = 149.019 dB
SOLRB = 140.658 + 4.107 + 0.576 + 2.6 + 1 = 148.941 dB
SOLBR = 140.824 + 4.082 + 0.581 + 2.6 + 1 = 149.087 dB
3.4.5 Received Signal Loss
The received signal loss (RSL) of the antenna can be computed by the formula:
𝑅𝑆𝐿 = 𝑃𝑡 + 𝐺𝑇 + 𝐺𝑅 − 𝑇𝐿𝐿
where:
Pt is the output power (dBm), see data sheet
GT is the transmitter gain (dB)
GR is the receiver gain (dB)
Design of a Two-Hop Microwave Link
85
TLL is the total losses (dB)
Below are the computed values for RSL:
Link Pt (dBm) G (dB) Total Losses (dB) RSL (dBm)
AR 20 41.537 148.876 -45.635
RA 20 41.704 149.019 -45.778
RB 20 41.621 148.941 -45.533
BR 20 41.787 149.087 -45.679
Calculations:
𝑅𝑆𝐿𝑁𝐸𝑊 = 20 + 41.537 + 41.704 − 148.876 = −45.635 𝑑𝐵𝑚
𝑅𝑆𝐿𝑁𝐸𝑊 = 20 + 41.704 + 41.537 − 149.019 = −45.778 𝑑𝐵𝑚
𝑅𝑆𝐿𝑁𝐸𝑊 = 20 + 41.621 + 41.787 − 148.941 = −45.533 𝑑𝐵𝑚
𝑅𝑆𝐿𝑁𝐸𝑊 = 20 + 41.787 + 41.621 − 149.087 = −45.679 𝑑𝐵𝑚
3.4.6 Fade Margin
𝐹𝑀 = 𝑅𝑆𝐿 − 𝑅𝑡ℎ
where:
FM is the fade margin (dB)
RSL is the received signal loss (dBm)
Rth is the receiver threshold (dBm) = -87 dBm in data sheet
Design of a Two-Hop Microwave Link
86
Link RSL Rth FM(dBm)
AR -45.635 -87 41.365
RA -45.778 -87 41.222
RB -45.533 -87 41.467
BR -45.679 -87 41.321
Calculations:
𝐹𝑀𝑁𝐸𝑊 = −45.635 − (−87) = 41.365 𝑑𝐵𝑚
𝐹𝑀𝑁𝐸𝑊 = −45.778 − (−87) = 41.222 𝑑𝐵𝑚
𝐹𝑀𝑁𝐸𝑊 = −45.533 − (−87) = 41.467 𝑑𝐵𝑚
𝐹𝑀𝑁𝐸𝑊 = −45.679 − (−87) = 41.321 𝑑𝐵𝑚
The required reliability for this design is 99.99% which has its equivalent Fade
Margin (FM) shown in the table below:
Fade Margin (dB) Reliability (%)
18 99
28 99.9
38 99.99
48 99.999
58 99.999
Design of a Two-Hop Microwave Link
87
By looking at the table above and with the computed values for FM, the values are
close. Therefore, the required reliability is met.
3.4.7 Reliability
UNDP
𝑈𝑁𝐷𝑃 = 𝑎 𝑥 𝑏 𝑥 2.5𝑥10−6 𝑥 𝑓 𝑥 𝐷3 𝑥 10−𝐹𝑀
10
where:
UNDP is the non-diversity outage probability
a is the terrain factor
b is the climate factor
f is the frequency of the transmit antenna (GHz)
D is the path length (mi)
a 4 for very smooth terrain including overwater
1 for average terrain with some roughness
0.25 for mountainous, very rough or very dry
b 0.5 Gulf coast or similar hot, humid areas
0.25 normal interior temperate or northern
0.125 mountainous or very dry
Link a b f (GHz) D (mi) FM(dBm) UDNP
AR 0.25 0.125 12.813 12.427 41.365 1.40294E-07
RA 0.25 0.125 13.063 12.427 41.222 1.4782E-07
Design of a Two-Hop Microwave Link
88
RB 0.25 0.125 12.938 12.427 41.467 1.38375E-07
BR 0.25 0.125 13.188 12.427 41.321 1.45871E-07
Calculations:
𝑈𝑁𝐷𝑃 = 0.25 𝑥 0.125 𝑥 2.5𝑥10−6 𝑥 12.813 𝑥 12.4273 𝑥 10−41.365
10 = 1.40294E − 07
𝑈𝑁𝐷𝑃 = 0.25 𝑥 0.125 𝑥 2.5𝑥10−6 𝑥 13.063 𝑥 12.4273 𝑥 10−41.222
10 = 1.4782E − 07
𝑈𝑁𝐷𝑃 = 0.25 𝑥 0.125 𝑥 2.5𝑥10−6 𝑥 12.938 𝑥 12.4273 𝑥 10−41.467
10 = 1.38375E − 07
𝑈𝑁𝐷𝑃 = 0.25 𝑥 0.125 𝑥 2.5𝑥10−6 𝑥 13.188 𝑥 12.4273 𝑥 10−41.321
10 = 1.45871E − 07
Reliability
%𝑅 = (1 − 𝑈𝑁𝐷𝑃) 𝑥 100
Link UNDP %R
AR 1.40294E-07 99.99998597
RA 1.4782E-07 99.99998522
RB 1.38375E-07 99.99998616
BR 1.45871E-07 99.99998541
Calculations:
%𝑅 = (1 − 1.40294E − 07) 𝑥 100 = 99.99998597 %
%𝑅 = (1 − 1.4782E − 07) 𝑥 100 = 99.99998522 %
%𝑅 = (1 − 1.38375E − 07) 𝑥 100 = 99.99998616 %
%𝑅 = (1 − 1.45871E − 07) 𝑥 100 = 99.99998541 %
Design of a Two-Hop Microwave Link
89
The computed values of reliability met the required 99.99%.
3.4.8 Tower Height
𝐻𝑇 = 𝐻𝐴 +𝐷𝐴
2
Where:
HT is the height of the tower (m)
HA is the height of the antenna (m)
DA is the diameter of the antenna (m)
LOCATION HA (m) DA (m) HT (m)
A 12.383 1.2 12.983
R 12.351 1.2 12.951
B 12.289 1.2 12.889
Calculations:
𝐻𝑇 = 12.383 +1.2
2= 12.983 𝑚
𝐻𝑇 = 12.351 +1.2
2= 12.951 𝑚
𝐻𝑇 = 12.289 +1.2
2= 12.889 𝑚
3.4.9 System Gain
The system gain can be computed by using the formula below:
Design of a Two-Hop Microwave Link
90
𝑆𝑦𝑠𝑡𝑒𝑚 𝐺𝑎𝑖𝑛 = 𝑇𝑜𝑡𝑎𝑙 𝐿𝑜𝑠𝑠𝑒𝑠 + 𝐹𝑀 − 𝐺𝑇 − 𝐺𝑅
Link Total Losses (dB) FM(dBm) G (dB) System Gain (dB)
AR 148.876 41.365 41.537 107
RA 149.019 41.222 41.704 107
RB 148.941 41.467 41.621 107
BR 149.087 41.321 41.787 107
Calculations:
𝑆𝑦𝑠𝑡𝑒𝑚 𝐺𝑎𝑖𝑛 = 148.876 + 41.365 − 41.537 − 41.704 = 107 dBm
𝑆𝑦𝑠𝑡𝑒𝑚 𝐺𝑎𝑖𝑛 = 149.019 + 41.222 − 41.537 − 41.704 = 107 dBm
𝑆𝑦𝑠𝑡𝑒𝑚 𝐺𝑎𝑖𝑛 = 148.941 + 41.467 − 41.621 − 41.787 = 107 dBm
𝑆𝑦𝑠𝑡𝑒𝑚 𝐺𝑎𝑖𝑛 = 149.087 + 41.321 − 41.621 − 41.787 = 107 dBm
3.4.10 Effective Isotropic Radiated Power
𝑬𝑰𝑹𝑷 = 𝑷𝑻 + 𝑮𝑻 − 𝑳𝒐𝒔𝒔𝒕𝒐𝒕𝒂𝒍(𝑻𝑿)
Where:
PT is the transmitted power (see data sheet)
GT is the gain of the transmitter
LossTotal(TX) is the total losses in the transmitter (taken from specs)
Antenna
WL
(dB)
CoL
(dB)
RL
(dB)
CiL
(dB)
Total TX Losses
(dB)
Pt
(dBm) Gt
EIRP
(dBm)
A 5.662 0.573 1.3 0.5 8.035 20 41.537 53.502
Calculation:
Design of a Two-Hop Microwave Link
91
EIRP = 20 + 41.537 – 8.035 = 53.502 dBm
3.4.11 Azimuth
For computing for the azimuth (referenced from True North), online software from
http://www.fcc.gov/encyclopedia/distance-and-azimuths-between-two-sets-coordinates
was used. Table below shows the tabulated Azimuth results.
Azimuth (wrt North)
A to Repeater 267.31°(wrt North)
Repeater to A 87.26°(wrt North)
Repeater to B 52.49°(wrt North)
B to Repeater 232.58°(wrt North)