YOU ARE DOWNLOADING DOCUMENT

Please tick the box to continue:

Transcript
Page 1: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 1/19

Page 2: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 2/19

 KiadĂł: KörnyezetvĂ©delmi Ă©s VĂ­zĂŒgyi MinisztĂ©rium, TermĂ©szetvĂ©delmi Hivatal, 2004.

FelelƑs kiadĂł: Haraszthy LĂĄszlĂł helyettes ĂĄllamtitkĂĄr

ÖsszeĂĄllĂ­tottĂĄk:Papp BeĂĄta ökolĂłgiai felĂŒgyelƑ (Duna-Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłsĂĄg, Budapest)CsĂłka AnnamĂĄria zoolĂłgiai felĂŒgyelƑ (Duna-Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłsĂĄg, Budapest)

ÁltalĂĄnos leĂ­rĂł rĂ©szek, irodalmi adatok feldolgozĂĄsa:Dr. Dobolyi Konstantin f Ć‘mĂșzeolĂłgus (MTM NövĂ©nytĂĄr, Budapest)

Terepi kutatások:Horváth András botanikus (MTA ÖBKI, Vácrátót)

SzerĂ©nyi JĂșlia botanikus (ELTE NövĂ©nyrendszertani Ă©s ÖkolĂłgiai TanszĂ©k, Budapest)

KezelĂ©sre vonatkozĂł rĂ©szek:Csihar LĂĄszlĂł termĂ©szetvĂ©delmi tĂĄjegysĂ©gvezetƑ  (Duna-Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłsĂĄg,MezƑföldi TĂĄjegysĂ©g)

TĂ©mafelelƑs az összeĂĄllĂ­tĂĄst koordinĂĄlĂł nemzeti park igazgatĂłsĂĄgnĂĄl: Papp BeĂĄta ökolĂłgiai felĂŒgyelƑ (Duna-Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłsĂĄg, Budapest)

Szerkesztette: HĂĄzi Judit, ÉrdinĂ© dr. Szekeres RozĂĄlia, KisnĂ© dr. Fodor LĂ­via, MihĂĄly Botond,Koczka Krisztina

TĂ©mafelelƑs a KvVM TermĂ©szetvĂ©delmi HivatalnĂĄl: HĂĄzi Judit

BorĂ­tĂłfotĂł: Papp BeĂĄta

FotĂłk: CsĂłka AnnamĂĄria, Papp BeĂĄta

2

Page 3: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 3/19

Tartalom

Oldal

Összefoglaló 1

1. BevezetƑ  2

2. Általånos jellemzés, håttérinformåciók 3

2.1. A faj természetvédelmi helyzete 3

2.2. A faj morfolĂłgiai leĂ­rĂĄsa 4

2.3. A faj rendszertani helyzete 5

2.4. A faj biolĂłgiĂĄja 5

2.5. A faj ökolĂłgiai igĂ©nyei, Ă©lƑhelyĂ©nek jellegzetessĂ©gei 5

2.6. A faj elterjedése 6

2.7. A faj hazai ållomånyainak jellemzése 9

2.8. A faj szakĂ©rtƑi 14

2.9. A fajjal kapcsolatos kutatåsok, természetvédelmi

intĂ©zkedĂ©sek a közelmĂșltban 14

3. VeszĂ©lyeztetƑ Ă©s korlĂĄtozĂł tĂ©nyezƑk 15

4. A cselekvési program célkitƱzései, tovåbbi feladatok 18

4.1 JogszabĂĄlyi, intĂ©zmĂ©nyii, pĂ©nzĂŒgyi intĂ©zkedĂ©sek 18

4.2 Faj- Ă©s Ă©lƑhelyvĂ©delem 19

4.3 MonitorozĂĄs Ă©s kutatĂĄs 20

4.4 Környezeti nevelés és kommunikåció 21

4.5. FelĂŒlvizsgĂĄlat 21

5. KapcsolĂłdĂł irodalmak 24

3

Page 4: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 4/19

 

Összefoglaló

A borzas macskamenta ( Nepeta parviflora)  fokozottan vĂ©dett löszsztyepp fajunk, amely

Magyarorszågon éri el elterjedésének nyugati hatåråt. Hazånkban mindössze hat izolåltållomånya ismert.

A faj elterjedĂ©si terĂŒlete Ukrajna sztyeppzĂłnĂĄjĂĄban a Kaszpi-tengertƑl Ă©s az AlsĂł-VolgavidĂ©kĂ©tƑl nyugat felĂ©, a dĂ©lorosz Ă©s Fekete-tenger mellĂ©ki ukrĂĄn sztyeppeken ĂĄt, Kelet-DobrudzsĂĄig hĂșzĂłdik. EurĂłpĂĄban a faj areĂĄja BulgĂĄria, RomĂĄnia terĂŒletĂ©re, a SzovjetuniĂłeurĂłpai rĂ©szĂ©nek dĂ©lnyugati, dĂ©lkeleti Ă©s közĂ©psƑ rĂ©giĂłjĂĄra, valamint a KrĂ­m-fĂ©lszigetre terjedki. A borzas macskamenta vilĂĄgĂĄllomĂĄnyĂĄnak veszĂ©lyeztetettsĂ©gĂ©re vonatkozĂł ismereteinkhiĂĄnyosak. 

A faj magyarorszĂĄgi termƑhelyei közĂŒl csupĂĄn egy van a Duna-Ipoly Nemzeti Park

IgazgatĂłsĂĄg vagyonkezelĂ©sĂ©ben. A termƑhelyek nem ĂĄllnak vĂ©delem alatt Ă©s ez a körĂŒlmĂ©ny afajra vonatkozĂł vĂ©delmi intĂ©zkedĂ©seket jelentƑsen korlĂĄtozza. ÁltalĂĄnossĂĄgban elmondhatĂł,hogy a populĂĄciĂłk egyedszĂĄma alacsony, a termƑhelyek kis kiterjedĂ©sƱek, egymĂĄstĂłlelszigetelt löszvölgyekben talĂĄlhatĂłak. A növĂ©ny mestersĂ©ges szaporĂ­tĂĄsĂĄnak lehetƑsĂ©geir Ć‘lnem ĂĄll rendelkezĂ©sre informĂĄciĂł.

A borzas macskamenta termƑhelyeit a tĂșllegeltetĂ©s, az invĂĄziĂłs fajok beĂĄramlĂĄsa, aszĂĄntĂłföldekr Ć‘l bemosĂłdĂł kemikĂĄliĂĄk, a termĂ©szetes tĂĄpanyagfeldĂșsulĂĄs, a cserjĂ©sedĂ©s Ă©s atalajerĂłziĂł veszĂ©lyezteti. A legtöbb Ă©lƑhely esetĂ©ben azonnali beavatkozĂĄsra van szĂŒksĂ©g. AkĂ­mĂ©letes legeltetĂ©s megfelelƑ termĂ©szetvĂ©delmi kezelĂ©snek tƱnik, azokon a helyeken, ahol eznem megoldhatĂł, tovĂĄbbi kezelĂ©si mĂłdokat kell kidolgozni (pl. kaszĂĄlĂĄs, Ă©getĂ©s). A szĂĄntĂłföldi

mƱvelĂ©sbe vont terĂŒletek közvetlen közelsĂ©ge, valamint a domborzati viszonyok miattokvetlenĂŒl szĂŒksĂ©ges pufferterĂŒletek kialakĂ­tĂĄsa a termƑhelyek körĂŒl.

4

Page 5: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 5/19

 

1. BevezetƑ 

A borzas macskamenta ( Nepeta parviflora) hazĂĄnkban  fokozottan vĂ©dett, löszsztyepp faj.FeltĂ©telezhetƑ, hogy a tĂĄtorjĂĄnhoz (Crambe tataria) Ă©s a pamacslabodĂĄhoz (Krascheninnikovia

ceratoides) hasonlĂłan, az Ƒsi sztyeppflĂłra maradvĂĄnyfaja hazĂĄnkban. A populĂĄciĂłk kis mĂ©reteĂ©s a termƑhelyek sĂ©rĂŒlĂ©kenysĂ©ge miatt a magyar flĂłra aktuĂĄlisan veszĂ©lyeztetett faja. AfajmegƑrzĂ©si terv cĂ©lja az ĂĄllomĂĄnyok rĂ©szletesebb megismerĂ©se, a veszĂ©lyeztetƑ  tĂ©nyezƑkfeltĂĄrĂĄsa, az elhĂĄrĂ­tĂĄsukhoz szĂŒksĂ©ges intĂ©zkedĂ©sek meghatĂĄrozĂĄsa. 

A vĂ©delmi intĂ©zkedĂ©sek tekintetĂ©ben fontos tĂ©nyezƑ, hogy a faj elƑfordulĂĄsi helyeit csaknĂ©hĂĄny Ă©vvel ezelƑtt fedeztĂ©k fel Ășjra. EgĂ©szen 1992-ig, Lendvai GĂĄbor ĂĄltal törtĂ©nt“ĂșjrafelfedezĂ©sĂ©ig” a hazai botanikai irodalom nem fogadta el magyarorszĂĄgi elƑfordulĂĄsĂĄt,noha a XIX. szĂĄzadbĂłl több herbĂĄriumi adata szĂĄrmazik a MezƑföldr Ć‘l. 1999-ben tovĂĄbbi 3ĂĄllomĂĄnyt, majd 2003-ban egy Ășjabb, nĂ©hĂĄny töves ĂĄllomĂĄnyt Ă­rtak le.

A borzas macskamenta magyarorszĂĄgi termƑhelyei közĂŒl egyik sem vĂ©dett, Ă©s közĂŒlĂŒk csakegy van a Duna-Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłsĂĄg vagyonkezelĂ©sĂ©ben. Ezek a körĂŒlmĂ©nyek a fajvĂ©delmĂ©re irĂĄnyulĂł termĂ©szetvĂ©delmi kezelĂ©sek megvalĂłsĂ­tĂĄsĂĄt nagymĂ©rtĂ©kben korlĂĄtozzĂĄk.

5

Page 6: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 6/19

2. Általånos jellemzés, håttérinformåciók

2.1. A faj természetvédelmi helyzete

A borzas macskamenta fokozottan vĂ©dett növĂ©nyfaj a „vĂ©dett Ă©s fokozottan vĂ©dett növĂ©ny- Ă©s

ĂĄllatfajokrĂłl, a fokozottan vĂ©dett barlangok körĂ©r Ć‘l, valamint az EurĂłpai KözössĂ©gbentermĂ©szetvĂ©delmi szempontbĂłl jelentƑs növĂ©ny- Ă©s ĂĄllatfajok közzĂ©tĂ©telĂ©r Ć‘l” szĂłlĂł 13/2001.(V. 9.) KöM rendelet alapjĂĄn, termĂ©szetvĂ©delmi Ă©rtĂ©ke 100 000 forint.

A termĂ©szet vĂ©delmĂ©r Ć‘l szĂłlĂł 1996. Ă©vi LIII. törvĂ©ny (tovĂĄbbiakban Tvt.) 42. § (1) szerint tilosa vĂ©dett növĂ©nyfajok egyedeinek veszĂ©lyeztetĂ©se, engedĂ©ly nĂ©lkĂŒli elpusztĂ­tĂĄsa, kĂĄrosĂ­tĂĄsa,Ă©lƑhelyeinek veszĂ©lyeztetĂ©se, kĂĄrosĂ­tĂĄsa.

(2) Gondoskodni kell a vĂ©dett növĂ©ny- Ă©s ĂĄllatfajok, tĂĄrsulĂĄsok fennmaradĂĄsĂĄhoz szĂŒksĂ©gestermĂ©szeti feltĂ©telek, Ă­gy többek között a talajviszonyok, vĂ­zhĂĄztartĂĄs megƑrzĂ©sĂ©r Ć‘l.

(3) Az igazgatĂłsĂĄg engedĂ©lye szĂŒksĂ©ges vĂ©dett növĂ©nyfaj:a) egyedĂ©nek, virĂĄgĂĄnak, termĂ©sĂ©nek vagy szaporĂ­tĂĄsra alkalmas szervĂ©nek gyƱ jtĂ©sĂ©hez;b) egyedĂ©nek birtokban tartĂĄsĂĄhoz, adĂĄsvĂ©telĂ©hez, cserĂ©jĂ©hez, kertekbe, botanikus kertekbe

törtĂ©nƑ telepĂ­tĂ©sĂ©hez;c) egyedĂ©nek kĂŒlföldre vitelĂ©hez, az orszĂĄgba behozatalĂĄhoz, az orszĂĄgon valĂł

åtszållítåsåhoz;d) egyedének preparålåsåhoz;e) egyedének betelepítéséhez, visszatelepítéséhez, termesztésbe vonåsåhoz;

 f) egyedĂ©vel vagy egyedĂ©n vĂ©gzett nemesĂ­tĂ©si kĂ­sĂ©rlethez;g) egyedĂ©nek biotechnolĂłgiai cĂ©lra törtĂ©nƑ felhasznĂĄlĂĄsĂĄhoz;h) termĂ©szetes ĂĄllomĂĄnyai közötti mestersĂ©ges gĂ©ncserĂ©jĂ©hez.(4) VĂ©dett növĂ©nyfajokbĂłl ĂĄllĂł gĂ©n- Ă©s szaporĂ­tĂłanyag bank lĂ©trehozĂĄsĂĄhoz, vĂ©dett növĂ©nyfaj

gĂ©n- Ă©s szaporĂ­tĂłanyag bankban törtĂ©nƑ  elhelyezĂ©sĂ©hez az OrszĂĄgos Környezet- Ă©s VĂ­zĂŒgyiFƑfelĂŒgyelƑsĂ©g engedĂ©lye szĂŒksĂ©ges.(5) VĂ©dett fasorban lĂ©vƑ, valamint egyes vĂ©dett fĂĄk Ă©s cserjĂ©k termĂ©szetes ĂĄllapotĂĄnak

megvĂĄltoztatĂĄsĂĄhoz, kivĂĄgĂĄsĂĄhoz a termĂ©szetvĂ©delmi hatĂłsĂĄg engedĂ©lye szĂŒksĂ©ges. AtermĂ©szetvĂ©delmi hatĂłsĂĄg az engedĂ©lyr Ć‘l - a cserjĂ©k esetĂ©nek kivĂ©telĂ©vel - tĂĄjĂ©koztatja azerdĂ©szeti hatĂłsĂĄgot.

(6) Fokozottan vĂ©dett növĂ©nyfaj egyedĂ©nek, virĂĄgĂĄnak, termĂ©sĂ©nek vagy szaporĂ­tĂĄsraalkalmas szervĂ©nek eltĂĄvolĂ­tĂĄsĂĄhoz, elpusztĂ­tĂĄsĂĄhoz, megszerzĂ©sĂ©hez az igazgatĂłsĂĄg engedĂ©lyeszĂŒksĂ©ges.

(7) Fokozottan vĂ©dett növĂ©nyfajok esetĂ©n a (3), illetƑleg (6) bekezdĂ©s szerinti engedĂ©ly csaktermĂ©szetvĂ©delmi vagy mĂĄs közĂ©rdekbƑl adhatĂł meg.

(8) Fokozottan vĂ©dett fajok esetĂ©ben a (3) bekezdĂ©s c), e), f), g) Ă©s h)  pontjaibanmeghatĂĄrozott tevĂ©kenysĂ©gek engedĂ©lyezĂ©se sorĂĄn elsƑ  fokon az OrszĂĄgos Környezet- Ă©sVĂ­zĂŒgyi FƑfelĂŒgyelƑsĂ©g jĂĄr el.

A Tvt. 68. § (2) Ă©rtelmĂ©ben a vĂ©dett növĂ©nyfaj valamennyi egyede ĂĄllami tulajdonban ĂĄll,elidegenĂ­tĂ©se kizĂĄrĂłlag akkor kerĂŒlhet sor, ha az termĂ©szetvĂ©delmi cĂ©lokat vagy közĂ©rdeketszolgĂĄl, Ă©s az elidegenĂ­tĂ©ssel a miniszter egyetĂ©rtett. (Tvt. 68. § (7) b,)A Tvt. 80. § (1) Ă©rtelmĂ©ben, aki tevĂ©kenysĂ©gĂ©vel vagy mulasztĂĄsĂĄval

a) a termĂ©szet vĂ©delmĂ©t szolgĂĄlĂł jogszabĂĄly, illetve egyedi hatĂĄrozat elƑírĂĄsait megsĂ©rti; b) a vĂ©dett termĂ©szeti Ă©rtĂ©ket jogellenesen veszĂ©lyezteti, kĂĄrosĂ­tja, elpusztĂ­tja, vagy vĂ©dett

termĂ©szeti terĂŒlet ĂĄllapotĂĄt, minƑsĂ©gĂ©t jogellenesen veszĂ©lyezteti, rongĂĄlja, abban kĂĄrt okoz;

c) a vĂ©dett termĂ©szeti terĂŒletet, tovĂĄbbĂĄ barlangot jogellenesen megvĂĄltoztatja, ĂĄtalakĂ­tja,illetve azon vagy abban a vĂ©delem cĂ©ljĂĄval össze nem egyeztethetƑ tevĂ©kenysĂ©get folytat;

6

Page 7: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 7/19

d) a vĂ©dett Ă©lƑ  szervezet, Ă©letközössĂ©g Ă©lƑhelyĂ©t, illetƑleg Ă©lettevĂ©kenysĂ©gĂ©t jelentƑsmĂ©rtĂ©kben zavarja;

e) a termĂ©szetvĂ©delmi hatĂłsĂĄg engedĂ©lyĂ©hez, hozzĂĄjĂĄrulĂĄsĂĄhoz kötött tevĂ©kenysĂ©getengedĂ©ly, hozzĂĄjĂĄrulĂĄs nĂ©lkĂŒl vagy attĂłl eltĂ©r Ć‘en vĂ©geztermĂ©szetvĂ©delmi bĂ­rsĂĄgot köteles fizetni.

A BĂŒntetƑ TörvĂ©nykönyvr Ć‘l szĂłlĂł 1978. Ă©vi IV. törvĂ©ny 281. § (termĂ©szetkĂĄrosĂ­tĂĄs) szerint akia fokozottan vĂ©dettĂ© nyilvĂĄnĂ­tott Ă©lƑ szervezetet, vagy annak bĂĄrmely fejlƑdĂ©si alakjĂĄban vagyszakaszĂĄban lĂ©vƑ  egyedĂ©t, vagy Ă©lƑ  szervezet szĂĄrmazĂ©kĂĄt jogellenesen megszerez, tart,forgalomba hoz, az orszĂĄgba behoz, onnan kivisz, azzal kereskedik vagy azt elpusztĂ­tja,

 bƱntettet követ el, Ă©s hĂĄrom Ă©vig terjedƑ  szabadsĂĄgvesztĂ©ssel bĂŒntetendƑ. Ha atermĂ©szetkĂĄrosĂ­tĂĄs az Ă©lƑ  szervezet tömeges pusztulĂĄsĂĄt okozza, a bĂŒntetĂ©s öt Ă©vig terjedƑ szabadsĂĄgvesztĂ©s.

A Magyar KöztĂĄrsasĂĄg 2005. Ă©vi költsĂ©gvetĂ©sĂ©r Ć‘l szĂłlĂł 2004. Ă©vi CXXXV. TörvĂ©ny 122. §(23) alapjĂĄn ahol törvĂ©ny termĂ©szetvĂ©delmi Ă©s vĂ­zĂŒgyi hatĂłsĂĄgi feladat ellĂĄtĂĄsĂĄrĂłl rendelkezik,

a feladatot ellĂĄtĂł szerven a környezetvĂ©delmi, termĂ©szetvĂ©delmi Ă©s vĂ­zĂŒgyi felĂŒgyelƑsĂ©get kellĂ©rteni, melynek következtĂ©ben a termĂ©szetvĂ©delmi törvĂ©ny egyes hatĂłsĂĄgi jogkörökrevonatkozĂł fejezeti is mĂłdosulni fognak.

A borzas macskamenta magyarorszĂĄgi termƑhelyei közĂŒl egyik sem vĂ©dett, Ă©s csupĂĄn egyĂ©lƑhely van a Duna-Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłsĂĄg vagyonkezelĂ©sĂ©ben. Ezek a körĂŒlmĂ©nyeka faj vĂ©delmĂ©re irĂĄnyulĂł termĂ©szetvĂ©delmi kezelĂ©sek megvalĂłsĂ­tĂĄsĂĄt nagymĂ©rtĂ©kbenkorlĂĄtozzĂĄk.

Az EU ÉlƑhelyvĂ©delmi IrĂĄnyelve mellĂ©kletein szereplƑ  fajok Ă©s Ă©lƑhelyek alapjĂĄn kell atagorszĂĄgoknak a „kĂŒlönleges termĂ©szet-megƑrzĂ©si terĂŒleteket” kijelölniĂŒk. Ezen terĂŒletek a

 Natura 2000 hĂĄlĂłzat rĂ©szĂ©t alkotjĂĄk. A borzas macskamenta Ă©lƑhelyei, a sĂ­ksĂĄgi pannonlöszgyepek (Natura 2000 Ă©lƑhelykĂłd: 6250) Ă©s a szubkontinentĂĄlis peripannon cserjĂ©sek(Natura 2000 Ă©lƑhelykĂłd: 40A0) a Natura 2000 hĂĄlĂłzatnak jelölƑ Ă©lƑhelyei.

7

Page 8: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 8/19

 2.2. A faj morfolĂłgiai leĂ­rĂĄsa

A borzas macskamenta 20–40 cm magas, tƑ bƑl elĂĄgazĂł, bokrosodĂł, minden rĂ©szĂ©n szƑrösnövĂ©ny. KĂŒlönösen a szĂĄr Ă©s a virĂĄgzat hosszĂș szƑröktƑl dĂșsan bozontos. A szĂĄrak

levĂ©lhĂłnaljbĂłl pĂĄrosan Ășjabb oldalĂĄgakat hajtanak. A levelek hosszĂșkĂĄs-hĂĄromszög alakĂșak,er Ć‘teljesen f Ć±rĂ©szesek, csipkĂ©sek, fonĂĄkukon dĂșsan, szĂ­nĂŒkön kevĂ©sbĂ© szƑrösek.

1. kĂ©p Borzas macskamenta 2. kĂ©p UkrĂĄn macskamenta(rajz: CSAPODY Vera, JÁVORKA &CSAPODY)

A közĂ©psƑ szĂĄrlevelek 3–4 cm hosszĂșak, 1,5–2,5 cm szĂ©lesek, mĂ©retĂŒk a szĂĄron felfelĂ© haladvacsökken. A felsƑ  murvĂĄskodĂł levelek kisebbek, 8–15 mm hosszĂșak, 2–5 mm szĂ©lesek,

keskeny-lĂĄndzsĂĄsak. A növĂ©ny egylaki. A virĂĄgok egyivarĂșak, a hajtĂĄsok csĂșcsĂĄn laza bugĂĄban, rövid kocsĂĄnyon ĂŒlnek.A csĂ©sze ibolyĂĄskĂ©k, fogai keskenyek, 4–6 mm hosszĂșak, hegyesek, a pĂĄrtĂĄn tĂșlnyĂșlnak. A

 pĂĄrta mĂ©lykĂ©k, szƑrös. (1. kĂ©p)  A hozzĂĄ közel ĂĄllĂł, morfolĂłgiailag nagyon hasonlĂł keleti(ukrĂĄn) macskamenta, ( Nepeta ucranica L.) csak aprĂłn pelyhes, nem bozontos szƑr Ć±. (2. kĂ©p)

2.3. A faj rendszertani helyzete

A borzas macskamenta ( Nepeta parviflora M. Bieb) az ajakosvirĂĄgĂșak csalĂĄdjĂĄba ( Lamiaceae,

 Labiatae) tartozik. SzinonĂ­m nevei: N. sibirica BIEB., N. euxina VELEN., Teucrium sibiricum L.A borzas macskamentĂĄt Friedrich August Marschall von BIEBERSTEIN  Ă­rta le 1808-ban

(BIEBERSTEIN 1808). RĂ©gebbi flĂłramƱvek, mint pl. HAYEK   (1931) Prodromus Florae peninsulae Balcanicae II., Index Kewensis (1844) a  Nepeta ucranica L.-val azonosĂ­tjĂĄk. Az

8

Page 9: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 9/19

Ășjabb flĂłramƱvek, mint pĂ©ldĂĄul a SzovjetĂșniĂł FlĂłrĂĄja (1954), valamint a Flora Europaea (2001)önĂĄllĂł fajnak tekintik.JÁVORKA SĂĄndor (1925) Magyar flĂłra c. mƱve valamint SOÓ szinposzisa (1964-1980) a hazaiflorisztikai adatok valĂłdisĂĄgĂĄt kĂ©tsĂ©gbe vonja, de a fajt magĂĄt elismeri.

2.4. A faj biolĂłgiĂĄja

A borzas macskamenta Ă©letformĂĄja hemikriptofiton. A faj mĂ©szkedvelƑ, meleg, szĂĄraz, dĂ©li,dĂ©lnyugati oldalakon, löszgyepekben, sztyepprĂ©teken fordul elƑ.RelatĂ­v ökolĂłgiai indikĂĄtorĂ©rtĂ©kei BORHIDI (1993) szerint: TB: 8, WB: 3, RB: 8, NB: 3, LB: 8,KB: 8. SzociĂĄlis magatartĂĄstĂ­pusa: unikĂĄlis specialista.A faj szaporodĂĄsĂĄrĂłl Ă©s a populĂĄciĂłk demogrĂĄfiai viszonyairĂłl kevĂ©s ismeretĂŒnk van. A fiataltövek az elsƑ Ă©vben nem virĂĄgoznak.A növĂ©ny mestersĂ©ges szaporĂ­tĂĄsĂĄra vonatkozĂłan viszonylag kevĂ©s informĂĄciĂł ĂĄllrendelkezĂ©sĂŒnkre. A faj egyedszĂĄmĂĄnak in situ növelĂ©se nem folyik, ex situ szaporĂ­tĂĄssalkapcsolatos hazai tapasztalatrĂłl sincs tudomĂĄsunk. Sem ĂĄttelepĂ­tĂ©s, sem Ășj ĂĄllomĂĄnyok

lĂ©trehozĂĄsa hajdani vagy Ășj Ă©lƑhelyen nem törtĂ©nt.

2.5. A faj ökolĂłgiai igĂ©nyei, Ă©lƑhelyĂ©nek jellegzetessĂ©gei

A borzas macskamenta cönolĂłgiai karaktere: Festucion valesiaceae (incl. Festucion rupicolae)(BORHIDI 1993). A faj Ă©lƑhelye a szĂĄraz, kissĂ© nyĂ­lt, nĂ©ha enyhĂ©n degradĂĄlt Festuca pseudovina

 â€“ Cytisus austriacus tĂ­pusĂș szĂĄraz, rövidfĂŒvƱ  löszgyep. Ez a gyeptĂ­pus a dĂ©lies kitettsĂ©gƱ völgyoldalakon fejlƑdik ki. Talaja humuszban szegĂ©ny, vĂ©kony, ĂĄltalĂĄban rosszvĂ­zgazdĂĄlkodĂĄsĂș. A növĂ©nyzet nyĂ­lt, vagy Ă©ppen csak zĂĄrĂłdik. FiziognĂłmiai szerkezetĂ©re

 jellemzƑ  a gyenge szintezettsĂ©g. DominĂĄns tĂĄrsulĂĄsalkotĂł pĂĄzsitfĂŒve a Festuca pseudovina,Koeleria cristata, Stipa capillata. Gyakori lehet az  Agropyron intermedium,  Bromus inermis,Poa angustifolia. A kĂ©tszik Ć±ek közĂŒl jellegzetes a Cytisus austriacus (ennek meglĂ©te elkĂŒlönĂ­tia mĂ©g szĂĄrazabb tĂ­pusoktĂłl, vö.  Botriochloa – Stipa capillata tĂ­pus), Stipa capillata, Thymus

glabrescens, Taraxacum serotinum, Astragalus austriacus, Potentilla arenaria. A vĂ©dett fajokmegƑrzĂ©se szempontjĂĄbĂłl is jelentƑs tĂĄrsulĂĄs a  Nepeta parviflora  mellett az alĂĄbbi vĂ©dettnövĂ©nyeknek ad otthont: Adonis vernalis, Jurinea mollis, Inula oculus-christi, Ajuga laxmanni,

 Iris pumila, Centaurea sadleriana, Crambe tataria,  Iris pumila, Onosma arenaria. A tĂĄrsulĂĄsaz intenzĂ­v legeltetĂ©sre kevĂ©sbĂ© Ă©rzĂ©keny, mint a  Brachypodium – Peucedanum tĂ­pusĂș gyep,sƑt – elsƑsorban a kevĂ©sbĂ© meredek lejtƑkön – fennmaradĂĄsĂĄhoz szĂŒksĂ©ges is lehet az enyhelegeltetĂ©s. HelyenkĂ©nt nagy polikormonokat alkot a Salvia nemorosa, a Teucrium chamaedrys Ă©s az Inula germanica. (HORVÁTH 1996)

9

Page 10: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 10/19

 2.6. A faj elterjedĂ©se 

A borzas macskamenta elterjedĂ©si terĂŒlete Ukrajna sztyepzĂłnĂĄjĂĄban a Kaszpi-tengertƑl Ă©s azAlsĂł-Volga vidĂ©kĂ©tƑl nyugat felĂ© a dĂ©lorosz Ă©s Fekete-tenger mellĂ©ki ukrĂĄn sztyeppeken ĂĄt,

Kelet-DobrudzsĂĄig hĂșzĂłdik (LENDVAI  1993) (3. kĂ©p). A Flora Europaea 3. szerint, areĂĄjaDĂ©lkelet-EurĂłpĂĄban BulgĂĄria, RomĂĄnia terĂŒletĂ©re, a SzovjetuniĂł eurĂłpai rĂ©szĂ©nek dĂ©lnyugati,dĂ©lkeleti Ă©s közĂ©psƑ rĂ©giĂłjĂĄra, valamint a KrĂ­m-fĂ©lszigetre terjed ki. A faj vilĂĄgĂĄllomĂĄnyĂĄnakveszĂ©lyeztetettsĂ©ge hiĂĄnyosan ismert. A borzas macskamenta MagyarorszĂĄgon Ă©ri elelterjedĂ©sĂ©nek nyugati hatĂĄrĂĄt.

3. kĂ©p A borzas macskamenta elterjedĂ©si tĂ©rkĂ©pe (LENDVAI 1993)

A borzas macskamenta elsƑ herbĂĄriumi adatai az 1870-es Ă©vekbƑl, a MezƑföldr Ć‘l szĂĄrmaznak

melyeket azonban a hazai botanikai irodalom gyakorlatilag 1992-ig nem fogadott el. Soó RezsƑ

 (1968) szerint: “ Nepeta parviflora  M. B. 1808 hazai adatai bizonnyal hamisak”. 1992-benLendvai GĂĄbor (Ășjra) felfedezte a MezƑföld É-i rĂ©szĂ©. SzerĂ©nyi JĂșlia 1999-ben Ășjabb hĂĄromhelyr Ć‘l Ă­rta le az Észak-MezƑföldr Ć‘l: (SZERÉNYI  1999, 2000). HorvĂĄth AndrĂĄs 2003-ban aDuna-Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłsĂĄg megbĂ­zĂĄsĂĄbĂłl vĂ©gzett kutatĂĄsi felmĂ©rĂ©se sorĂĄn(HORVÁTH 2003) talĂĄlta meg a faj Ășjabb ĂĄllomĂĄnyĂĄt.

10

Page 11: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 11/19

 

4-5. kĂ©pek: Borzas macskamenta herbĂĄriumi lapjai (MTM NövĂ©nytĂĄrfotĂł: Dobolyi Konstantin)

A borzas macskamenta mezƑföldi Ă©lƑhelyei

1. Ă©lƑhely

A tĂĄj geomorfolĂłgiĂĄja a lösz formakincsĂ©bƑl mutatja be a jellegzetes alakulĂĄsĂș, harĂĄnt mĂłdonhĂĄtravĂĄgĂłdĂł mellĂ©kvölgyeket, illetve a közĂ©jĂŒk Ă©kelƑdƑ kisebb löszpiramisokat. Ezek közĂŒl azegyiken letelepedƑ Ć‘seink földvĂĄrat alakĂ­tottak ki; a fellegvĂĄrat körĂŒlölelƑ ĂĄrok maradvĂĄnya amai napig fennmaradt.

A földvĂĄr környĂ©kĂ©n talĂĄlhatĂłk azok a völgyoldalak, amelyeken a löszpusztagyep utolsĂł,nagyrĂ©szt eredeti ĂĄllapotban fennmaradt ĂĄllomĂĄnyai tenyĂ©sznek. JĂłl megfigyelhetƑk itt alöszgyepek kĂŒlönbözƑ  tĂ­pusai, az egĂ©szen nyĂ­lt, erodĂĄlĂłdĂł talajĂș ĂĄllomĂĄnyoktĂłl kezdve akĂ©tszik Ć±ekben gazdag, magas diverzitĂĄsĂș tĂ­pusokon ĂĄt, az inkĂĄbb Ă©szakias kitettsĂ©gƱ oldalakra

 jellemzƑ

, széleslevelƱ

 pĂĄzsitfĂŒvek — elsƑ

sorban a tollas szĂĄlkaperje ( Brachypodium pinnatum) â€” ĂĄltal dominĂĄlt ĂĄllomĂĄnyokig.

A völgyoldalakon legeltetĂ©s folyik, ennek intenzitĂĄsa az Ă©szaki rĂ©szek felĂ© egyre kisebb. AföldvĂĄrtĂłl Ă©szakra elhelyezkedƑ rĂ©szeket valĂłszĂ­nƱleg korĂĄbban sem legeltettĂ©k intenzĂ­ven. Avölgyaljban rendszeresen kaszĂĄlnak, ahol a kaszĂĄlĂłrĂ©teken kĂ­vĂŒl kiszĂĄradĂł mocsĂĄrrĂ©tek Ă©snĂĄdasfoltok tenyĂ©sznek. A völgyoldalak szĂĄntĂłfölddel hatĂĄros felsƑ  peremĂ©n az er Ć‘sdiszturbĂĄciĂł miatt az  Agropyron cristatum  Ă©s a Salvia nemorosa  alkot nagyobb fajszegĂ©nyfoltokat, a keleti rĂ©sze kissĂ© degradĂĄltabb.A terĂŒlet a Duna-Ipoly Nemzeti Park vagyonkezelĂ©sĂ©ben van.

11

Page 12: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 12/19

 2. Ă©lƑhely

ÉK-i kitettsĂ©gƱ  meredek lejtƑn, közvetlenĂŒl Ă©rintkezve a felette lĂ©vƑ  szĂĄntĂłterĂŒlettel, er Ć‘sencserjĂ©sedƑ kĂ©t kis tisztĂĄson. A terĂŒlet magĂĄntulajdon.

3. Ă©lƑhely

A völgyben hosszan elnyĂșlĂł, ritkĂĄsabb erdƑfoltokkal vĂĄltakozĂł, er Ć‘sen cserjĂ©sedƑ löszgyepbenĂ©l az orszĂĄg mĂĄsodik legnagyobb ĂĄllomĂĄnya. A völgy felsƑ  rĂ©szĂ©n kerĂ­tĂ©ssel levĂĄlasztottmagĂĄnterĂŒlet helyezkedik el, helyenkĂ©nt a kerĂ­tĂ©sen belĂŒl is nagy egyedszĂĄmmal fordul elƑ a

 borzas macskamenta. A gyep jellemzƑ  fajai a fehĂ©r pemetef Ć±  (Marrubium peregrinum),  a peszterce (Ballota nigra),  a közönsĂ©ges borkĂłrĂł (Thalictrum minus),  a sarlĂłs gamandor(Teucrium chamaedrys) Ă©s a vĂ©dett kĂ©sei pitypang (Taraxacum serotinum). A völgyet felĂŒlr Ć‘l akĂĄcos Ă©s szĂĄntĂłterĂŒlet hatĂĄrolja, emiatt az Ă©lƑhelyet olyan invĂĄziĂłsnövĂ©nyfajok veszĂ©lyeztetik, mint az akĂĄc ( Robinia pseudo-acacia) illetve a bĂĄlvĂĄnyfa

(Ailanthus altissima). A terĂŒlet magĂĄntulajdon.

4. Ă©lƑhely

A gyep jellemzƑ  fajai az apĂĄcavirĂĄg  (Nonea pulla), a vĂ©dett  tarĂ©jos tarackbĂșza (Agropyron

 pectiniforme),  Ă©s az ugyancsak vĂ©dett kĂ©sei pitypang (Taraxacum serotinum). A terĂŒletetcsupĂĄn fĂ©lreesƑ, belsƑ elhelyezkedĂ©se Ăłvja az intenzĂ­v legeltetĂ©stƑl. A terĂŒlet magĂĄntulajdon.

5. Ă©lƑhely

A völgy nagy rĂ©szĂ©t egykor legeltettĂ©k, a rĂ©gi tĂ©rkĂ©pek mĂ©g gĂ©meskutat jelölnek a völgy felsƑ vĂ©gĂ©nĂ©l. KĂ©sƑ bb ĂĄttĂ©rtek a kaszĂĄlĂĄsra, s ma is ez a terĂŒlet hasznosĂ­tĂĄsi mĂłdja. A legeltetĂ©sdegradĂĄciĂłt okozĂł hatĂĄsa leginkĂĄbb a lankĂĄsabb lejtƑkön Ă©s a völgy alsĂł harmadĂĄbanĂ©rvĂ©nyesĂŒlt. A völgyoldalak kisebb-nagyobb foltjaira akĂĄcosokat telepĂ­tettek. MindezekellenĂ©re a völgyrendszer mĂ©g Ƒrzi mind a szĂĄrazabb, rövidfĂŒvƱ, mind pedig az ĂŒdĂ©bb talajĂș,szĂ©leslevelƱ pĂĄzsitfĂŒvek ĂĄltal dominĂĄlt löszgyepeket. TerĂŒletĂ©r Ć‘l 16 vĂ©dett növĂ©nyfajt tudtakkimutatni. Itt Ă©l a legnagyobb tƑszĂĄmĂș, rendkĂ­vĂŒl vitĂĄlis borzas macskamenta ĂĄllomĂĄny, a

 becsĂŒlt ĂĄllomĂĄny fele nem virĂĄgzĂł, fiatal tƑ. Fiatal töveket az elƑzƑ ĂĄllomĂĄnyokban nem, vagyalig lehetett talĂĄlni, itt viszont szĂĄmuk, arĂĄnyuk feltƱnƑen magas. Ennek következtĂ©ben, illetvea tƑszĂĄmok bonyolult becslĂ©se miatt ezen ĂĄllomĂĄny nagysĂĄgĂĄt jelentƑsen alĂĄbecsĂŒltnek

mondhatjuk. A löszvölgy oldalait több szĂĄz mĂ©ter hosszan, a völgyoldalnak lilĂĄskĂ©k ĂĄrnyalatotadĂł tömegben borĂ­tja. A terĂŒlet magĂĄntulajdon, a juhval valĂł legeltetĂ©s eddig nem volt jellemzƑ, mert a löszvölgy belsƑ  vĂ©gĂ©n helyezkedik el az ĂĄllomĂĄny. Az ĂĄllomĂĄny vitalitĂĄsĂĄt jellemzi, hogy a völgy vĂ©gĂ©tƑl kezdƑdƑ szĂĄntĂłban is virĂĄgoztak mĂ©g tövek.

6. Ă©lƑhely

Az itt kialakult termƑhelyi viszonyok valĂłszĂ­nƱleg nem optimĂĄlisak a borzas macskamentaszĂĄmĂĄra. Magas fĂŒvƱ  gyepben mindössze nĂ©hĂĄny tƑ  talĂĄlhatĂł, a 2004-es szĂĄmlĂĄlĂĄsi adatokalapjĂĄn.

12

Page 13: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 13/19

2.8. A faj szakĂ©rtƑi

‱  HorvĂĄth AndrĂĄs – termƑhelyi viszonyok‱  SzerĂ©nyi JĂșlia – termƑhelyi viszonyok‱  Lendvai GĂĄbor – termƑhelyi viszonyok‱ 

Csihar LĂĄszlĂł – termĂ©szetvĂ©delmi beavatkozĂĄsok, veszĂ©lyeztetƑ tĂ©nyezƑk‱  Dobolyi Konstantin – rendszertani viszonyok, a faj biolĂłgiĂĄja

2.9. A fajjal kapcsolatos kutatĂĄsok, termĂ©szetvĂ©delmi intĂ©zkedĂ©sek a közelmĂșltban

Mivel a borzas macskamenta termƑhelyei többĂ©-kevĂ©sbĂ© degradĂĄltak, ezĂ©rt legtöbbjĂŒk azonnali beavatkozĂĄst, Ă©s valamennyi folyamatos termĂ©szetvĂ©delmi kezelĂ©st igĂ©nyel. Egyes termƑhelyekidƑnkĂ©nti juhval valĂł kĂ­mĂ©letes legeltetĂ©se megoldhatĂł, de a legtöbb Ă©lƑhelyen nemkivitelezett. ÁltalĂĄnossĂĄgban elmondhatĂł, hogy az optimĂĄlis kezelĂ©si mĂłdszer kidolgozĂĄsa mĂ©gvĂĄrat magĂĄra. A szĂĄntĂłföldi mƱvelĂ©sbe vont terĂŒletek közvetlen közelsĂ©ge, valamint adomborzati viszonyok miatt okvetlenĂŒl szĂŒksĂ©ges pufferterĂŒletek kialakĂ­tĂĄsa.

KezelĂ©si alternatĂ­vĂĄk:1. Az ĂĄllomĂĄnynak Ă©s Ă©lƑhelyĂ©nek magĂĄra hagyĂĄsa2. Az Ă©lƑhely Ă©getĂ©ssel valĂł kezelĂ©se3. Az Ă©lƑhely legeltetĂ©se juhval4. Az Ă©lƑhely kaszĂĄlĂĄsa kĂ©zi motoros f Ć±kaszĂĄval

Évi egyszeri-kĂ©tszeri kaszĂĄlĂĄssal a vegetĂĄciĂłs idƑszakban is eltĂĄvolĂ­thatĂł a növĂ©nyi anyag, decsupĂĄn ezzel a metĂłdussal nem akadĂĄlyozhatĂł meg a gyep zĂĄrĂłdĂĄsa.Az Ă©getĂ©s mĂłdszerĂ©vel kapcsolatban elmondhatĂł, hogy eddig vĂ©letlen tĂŒzek voltak jellemzƑek,

kísérlet erre vonatkozóan még nem történt. ValószínƱ

, hogy az idƑ

nkĂ©nti leĂ©gĂ©s ĂĄll legközelebba gyep termĂ©szetes dinamikĂĄjĂĄhoz. A kĂ©sƑ Ć‘szi (novemberi-decemberi, havazĂĄs elƑtti), vagy afebruĂĄri-mĂĄrciusi (hĂłolvadĂĄs körĂŒli) Ă©getĂ©s – megbontva a gyepszerkezet – elƑsegĂ­ti az Ă©rtĂ©kesfajok növekedĂ©sĂ©nek megindulĂĄsĂĄt. Az eddigi tapasztalatok szerint nem szĂŒksĂ©ges mindenĂ©vben, elegendƑ  2-3 Ă©vente Ă©getni. Eddigi tudĂĄsunk azonban nem elegendƑ  az Ă©getĂ©snövĂ©nyzetre gyakorolt hatĂĄsĂĄnak megĂĄllapĂ­tĂĄsĂĄhoz, ezĂ©rt cĂ©lzott kĂ­sĂ©rleteket tervezĂŒnk afolyamatok teljesebb megismerĂ©se Ă©rdekĂ©ben.

A Nemzeti BiodiverzitĂĄs-monitorozĂł rendszer keretein belĂŒl – a megadott mintavĂ©teli protokollalapjĂĄn – 2001-ben törtĂ©nt meg az ĂĄllomĂĄnyok felmĂ©rĂ©se. (DINPI jelentĂ©s: Mocskonyi ZsĂłfia –Sipos Katalin)

13

Page 14: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 14/19

 

3. VeszĂ©lyeztetƑ Ă©s korlĂĄtozĂł tĂ©nyezƑk

VeszĂ©lyeztetƑ Ă©s korlĂĄtozĂł tĂ©nyezƑk

‱ 

InvĂĄziĂłs fajok elƑretörĂ©se – jelentƑs/kritikus‱  Alacsony egyedszĂĄm – jelentƑs/kritikus‱  A termĂ©szetes tĂĄpanyagfeldĂșsulĂĄs hatĂĄsĂĄra a pĂĄzsitfĂŒvek elƑretörĂ©se – jelentƑs‱  CserjĂ©sedĂ©s – jelentƑs/közepes jelentƑsĂ©gƱ â€ą  TalajerĂłziĂł Ă©s talajrĂĄhordĂłdĂĄs – közepes jelentƑsĂ©gƱ â€ą  TĂșllegeltetĂ©s – jelentƑs/kritikus‱  KemikĂĄliĂĄk bemosĂłdĂĄsa – jelentƑs

A)  TERMÉSZETI FOLYAMATOK  

InvĂĄziĂłs fajok elƑretörĂ©se

A mezƑgazdasĂĄgilag mƱvelt terĂŒletek felƑl szĂĄmtalan invĂĄziĂłs, generalista gyomfaj Ă©rkezik,melyek behatolĂĄsĂĄnak csak a jĂłl szervezett, stabil növĂ©nyközössĂ©gek tudnak ellenĂĄllni.Gyomfajok bĂĄzisa lehet a tĂșllegeltetett völgyalj, vagy a karĂĄmok Ă©s delelƑhelyek környĂ©ke is.Ezek hatĂĄsa sokszor olyan er Ć‘s, hogy mĂ©g Ă©vtizedek mĂșltĂĄn is Ă©szlelhetƑ. Az akĂĄcosokgyepszintjĂ©bƑl is sok gyom jellegƱ  faj Ă©rkezik a gyepekbe, ilyen pĂ©ldĂĄul a meddƑ  rozsnok( Bromus sterilis), amely dominĂĄnssĂĄ vĂĄlĂĄsĂĄval az eredeti tĂĄrsulĂĄs hosszĂș ideig nem lesz kĂ©pesregenerĂĄlĂłdni. Egyes helyeken gondot jelent a tĂĄjidegen akĂĄc (Robinia pseudo-acacia)

valamint a bĂĄlvĂĄnyfa (Ailanthus altissima) terjeszkedĂ©se is.

JelentƑsĂ©ge: jelentƑs/kritikus 

Alacsony egyedszĂĄm

Mivel a borzas macskamenta hazĂĄnkban kis terĂŒleten Ă©l, valamint a hat ismert elƑfordulĂĄsĂĄbĂłlhĂĄrom ĂĄllomĂĄny 10 tƑ  alatt van, a terĂŒletek esetleges kĂĄrosodĂĄsa az ĂĄllomĂĄny megszƱnĂ©sĂ©t

 jelentheti.

JelentƑsĂ©ge: jelentƑs/kritikus 

A termĂ©szetes tĂĄpanyagfeldĂșsulĂĄs hatĂĄsĂĄra a pĂĄzsitfĂŒvek elƑretörĂ©se

A “magĂĄra hagyott” gyepek esetĂ©ben megfigyelhetƑ, hogy a legeltetĂ©s vagy kaszĂĄlĂĄselmaradĂĄsĂĄval a növĂ©nyi szervesanyag-tartalom a terĂŒleten marad, a gyepkorhadĂ©k“filcesedve” felgyƱlik. A termĂ©szetes tĂĄpanyagfeldĂșsulĂĄs hatĂĄsĂĄra a gyep diverzitĂĄsa csökken,mely elsƑsorban a kĂ©tszik Ć±ek viszaszorulĂĄsĂĄban Ă©s a pĂĄzsitfĂŒvek uralkodĂłvĂĄ vĂĄlĂĄsĂĄbanmutatkozik meg. Ez a kedvezƑtlen folyamat mĂ©rsĂ©kelt legeltetĂ©ssel, megfelelƑen idƑzĂ­tett Ă©skellƑ intenzitĂĄsĂș kaszĂĄlĂĄssal, valamint a gyepek idƑnkĂ©nti, tĂ©li Ă©getĂ©sĂ©vel fordĂ­thatĂł vissza.

JelentƑsĂ©ge: jelentƑs

14

Page 15: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 15/19

Cserjésedés

A legtöbb esetben a cserjĂ©sedĂ©s termĂ©szetes folyamat, hiszen az Ƒsi Ă©s potenciĂĄlis vegetĂĄciĂł (ameredek oldalakat leszĂĄmĂ­tva) erdƑssztyepp. A cserjĂ©k tĂ©rhĂłdĂ­tĂĄsĂĄnak legtöbbször akkorlehetĂŒnk tanĂși, amikor a korĂĄbban többĂ©-kevĂ©sbĂ© intenzĂ­ven legeltetett löszgyepeken

abbahagyjĂĄk a legeltetĂ©st. A cserjĂ©sedĂ©s kĂŒlönösen az Ă©szakias oldalakon vĂĄlhatnagymĂ©rtĂ©k Ć±vĂ©, Ă­gy elsƑsorban az erdƑssztyepprĂ©tek fennmaradĂĄsĂĄt veszĂ©lyezteti.

JelentƑsĂ©ge: jelentƑs/közepes jelentƑsĂ©gƱ 

TalajerĂłziĂł

 Nagyobb esƑzĂ©sek hatĂĄsĂĄra a löszvölgyek meredek oldalaira a felettĂŒk elterĂŒlƑ szĂĄntĂłföldekfelƑl nagy mennyisĂ©gben mosĂłdik le az erodĂĄlĂłdott termƑföld . A völgyek oldalainak peremĂ©nszĂ©lesebb, nem mƱvelt pufferzĂłna kialakĂ­tĂĄsĂĄval mĂ©rsĂ©kelhetƑ az erĂłziĂł.

JelentƑsĂ©ge: közepes jelentƑsĂ©gƱ 

B)  EMBERI HATÁSOK  

TĂșllegeltetĂ©s

Ha intenzĂ­vvĂ© vĂĄlik a legeltetĂ©s, az ĂĄllatok tĂșlzott rĂĄgĂĄsa Ă©s taposĂĄsa az Ă©rzĂ©kenyebbnövĂ©nyfajok tĂșlĂ©lĂ©sĂ©t veszĂ©lyezteti. A legeltetĂ©s er Ć‘södĂ©se ugyanakkor a talajszerkezetet ismegvĂĄltoztatja. Erre lĂĄthatunk pĂ©ldĂĄt az egyik termƑhelyen, ahol megfigyelhetƑ, hogy akarĂĄmtĂłl tĂĄvolodva az egyre mĂ©rsĂ©klƑdƑ, majd teljesen megszƱnƑ legelĂ©s nyomĂĄn vĂĄlt lehetƑvĂ©a ritka Ă©s vĂ©dett növĂ©nyek tĂșlĂ©lĂ©se. A gyep kĂĄrosodĂĄsa nĂ©lkĂŒl legeltethetƑ ĂĄllatok szĂĄmĂĄnak

meghatĂĄrozĂĄsĂĄhoz az egyes terĂŒletek esetĂ©ben tovĂĄbbi vizsgĂĄlatok szĂŒksĂ©gesek.

JelentƑsĂ©ge: jelentƑs/kritikus

KemikĂĄliĂĄk bemosĂłdĂĄsa 

A völgyek termĂ©szetes növĂ©nyzetĂ©t jelentƑsen veszĂ©lyeztetƑ  tĂ©nyezƑ  a szomszĂ©dosmezƑgazdasĂĄgi terĂŒleteken alkalmazott perzisztens Ă©s er Ć‘sen mobilis herbicidek (pl.  atrazin hatĂłanyagĂș kĂ©szĂ­tmĂ©nyek) bemosĂłdĂĄsa. Az intenzĂ­v növĂ©nytermesztĂ©s következtĂ©ben – aföldigĂ©pes kijuttatĂĄs esetĂ©ben – jelentƑs mĂ©rtĂ©k Ć±  lehet a peszticidek elsodrĂłdĂĄsa, ami atermĂ©szetes flĂłrĂĄt Ă©s nem kevĂ©sbĂ© a faunĂĄt (elsƑdlegesen a beporzĂĄst vĂ©gzƑ  hasznos Ă©lƑ 

szervezeteket ) veszĂ©lyeztetheti. Ennek elkerĂŒlĂ©se Ă©rdekĂ©ben a tĂĄblĂĄk szegĂ©lyĂ©n 5 m-eskezeletlen sĂĄv kialakĂ­tĂĄsĂĄt kell biztosĂ­tani. A szomszĂ©dos mezƑgazdasĂĄgi tĂĄblĂĄkon a lĂ©gi ĂștontörtĂ©nƑ vegyszeres kezelĂ©s (ĂĄllomĂĄnyszĂĄrĂ­tĂĄs, defoliĂĄlĂĄs stb.) nem engedhetƑ meg. A megfelelƑ környezetkĂ­mĂ©lƑ  mezƑgazdasĂĄgi gyakorlat kialakĂ­tĂĄsa Ă©rdekĂ©ben fokozott kommunikĂĄciĂłszĂŒksĂ©ges a terĂŒlet tulajdonosaival, mƱvelƑivel.

JelentƑsĂ©ge: jelentƑs

IsmerethiĂĄny

A vĂ©delmi intĂ©zkedĂ©sek tekintetĂ©ben meghatĂĄrozĂł tĂ©nyezƑ, hogy a faj “ĂșjrafelfedezĂ©se”egĂ©szen 1992-ig vĂĄratott magĂĄra. Éppen ezĂ©rt a korĂĄbbi Ă©vekben nem folytak kĂ­sĂ©rletek a

15

Page 16: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 16/19

megfelelƑ  termĂ©szetvĂ©delmi kezelĂ©s meghatĂĄrozĂĄsĂĄra, mind a mai napig nincs kidolgozottkezelĂ©si koncepciĂł.MestersĂ©ges szaporĂ­tĂĄs, a faj egyedszĂĄmĂĄnak in situ növelĂ©se nem folyik, ex situ szaporĂ­tĂĄssalkapcsolatos tapasztalatrĂłl nincs tudomĂĄsunk.

JelentƑsĂ©ge: jelentƑs 

Tulajdonosi környezet

Az Ă©lƑhelyek közĂŒl csupĂĄn egy völgy van a Duna-Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłsĂĄgvagyonkezelĂ©sĂ©ben, a többi terĂŒlet esetĂ©ben a termĂ©szetvĂ©delmi cĂ©lĂș gazdĂĄlkodĂĄsi korlĂĄtozĂĄsokmegvalĂłsĂ­tĂĄsĂĄhoz terĂŒlethasznĂĄlati megĂĄllapodĂĄsokat kell kötni a tulajdonosokkal.JelentƑsĂ©ge: jelentƑs

16

Page 17: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 17/19

4. A cselekvési program célkitƱzései, tovåbbi feladatok

CĂ©lok

Meg kell állítani a borzas macskamenta termƑhelyeinek további degradációját, biztosítani kell a

faj ĂĄllomĂĄnyainak fennmaradĂĄsĂĄt.

AlapvetƑ fontossĂĄgĂș vĂ©delmi tevĂ©kenysĂ©gek:

A borzas macskamenta egyik jelentƑs Ă©lƑhelyĂ©nek orszĂĄgos jelentƑsĂ©gƱ  vĂ©dett termĂ©szetiterĂŒletkĂ©nt, az Ă©rtĂ©kes löszvölgyek Natura 2000 terĂŒletkĂ©nt valĂł megƑrzĂ©sĂ©hez szĂŒksĂ©gesadminisztratĂ­v lĂ©pĂ©seket folytatni kell, a jelentƑsebb ĂĄllomĂĄnyok Ă©lƑhelyeit sajĂĄtvagyonkezelĂ©sbe kell venni.

Meg kell ĂĄllĂ­tani, illetve mĂ©rsĂ©kelni kell a borzas macskamenta termƑhelyeinek tovĂĄbbidegradĂĄciĂłjĂĄt. A növĂ©ny termƑhelyein pufferterĂŒleteket kell kijelölni a mezƑgazdasĂĄgiterĂŒletek kĂĄros hatĂĄsainak kikĂŒszöbölĂ©sĂ©re. A terĂŒletek tulajdonosaival terĂŒlethasznĂĄlatimegĂĄllapodĂĄst kell kötni.

JelentƑs fontossĂĄgĂș vĂ©delmi tevĂ©kenysĂ©gek:

A megfelelƑ  termĂ©szetvĂ©delmi kezelĂ©si mĂłdok kidolgozĂĄsĂĄhoz kĂ­sĂ©rleti parcellĂĄkat kelllĂ©trehozni a kezelĂ©sek hatĂĄsĂĄnak monitorozĂĄsĂĄra.

Évente monitorozni kell az egyedszĂĄm alakulĂĄsĂĄt az egyes Ă©lƑhelyeken, az ott vĂ©gbemenƑ termĂ©szetes Ă©s mestersĂ©ges folyamatok nyomon követĂ©sĂ©vel.

Eszközök

4.1. JogszabĂĄlyi, intĂ©zmĂ©nyi, pĂ©nzĂŒgyi intĂ©zkedĂ©sek

4.1.1. Natura 2000 terĂŒletek kihirdetĂ©se

A Natura 2000 terĂŒletek jelölĂ©sĂ©r Ć‘l szĂłlĂł jogszabĂĄly megjelenĂ©sĂ©t, valamint az Ă©rintetthelyrajzi szĂĄmok kihirdetĂ©sĂ©t követƑen, le kell folytatni a tĂĄrsadalmi vĂ©lemĂ©nyeztetĂ©sselkapcsolatos egyeztetĂ©si eljĂĄrĂĄst.

4.1.2. TerĂŒlethasznĂĄlati megĂĄllapodĂĄs

A terĂŒletek tulajdonosaival a termĂ©szetvĂ©delmi cĂ©lĂș gazdĂĄlkodĂĄsi korlĂĄtozĂĄsok megvalĂłsĂ­tĂĄsĂĄraterĂŒlethasznĂĄlati megĂĄllapodĂĄsokat kell kötni.

17

Page 18: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 18/19

4.2. Faj- Ă©s Ă©lƑhelyvĂ©delem

A sajĂĄt vagyonkezelĂ©sben lĂ©vƑ  terĂŒleten folytatott kezelĂ©si kĂ­sĂ©rletek tapasztalatai alapjĂĄn, aterĂŒlethasznĂĄlati megĂĄllapodĂĄsok fĂŒggvĂ©nyĂ©ben a megfelelƑ  termĂ©szetvĂ©delmi kezelĂ©st kell

vĂ©gezni. A cserjĂ©sedĂ©s, beerdƑsĂŒlĂ©s megakadĂĄlyozĂĄsa szĂŒksĂ©g szerint, eseti jelleggel.

4.3. MonitorozĂĄs Ă©s kutatĂĄs

4.3.1. PopulĂĄciĂł monitoring

Évente ĂĄllomĂĄnyszĂĄmlĂĄlĂĄst kell vĂ©gezni, lehetƑsĂ©g szerint a fiatal egyedek szĂĄmĂĄt is meg kellhatĂĄrozni. Az Ă©lƑhelyeken vĂ©gbemenƑ  termĂ©szetes Ă©s mestersĂ©ges folyamatokrĂłl feljegyzĂ©stkell kĂ©szĂ­teni. HĂĄromĂ©vente adatot kell szolgĂĄltatni az NBmR 2001-ben kezdƑdött

 programjĂĄba, a meghatĂĄrozott protokoll szerint.

4.3.2. Ideålis kezelési mód kidolgozåsa

KorĂĄbbi terepi megfigyelĂ©sek alapjĂĄn Ă©s kĂ­sĂ©rletes kutatĂĄsi mĂłdszerekkel fel kell tĂĄrni akĂŒlönbözƑ  intenzitĂĄsĂș legeltetĂ©snek, tovĂĄbbĂĄ az Ă©getĂ©snek az ĂĄllomĂĄnymĂ©ret alakulĂĄsĂĄragyakorolt hatĂĄsĂĄt. Ezek összegzĂ©sĂ©vel ki kell dolgozni az Ă©lƑhelyek ideĂĄlis termĂ©szetvĂ©delmikezelĂ©si mĂłdjĂĄt.

4.3.3. SzaporĂ­tĂĄs

In situ szaporĂ­tĂĄsi kĂ­sĂ©rleteket kell kezdeni a meglĂ©vƑ, alacsony egyedszĂĄmĂș ĂĄllomĂĄnyoknövelĂ©se Ă©rdekĂ©ben, a tulajdonossal valĂł megegyezĂ©s fĂŒggvĂ©nyĂ©ben. 

4.4. Környezeti nevelés, kommunikåció

TĂĄmogatni kell a terĂŒletr Ć‘l kĂ©szĂ­tendƑ szakdolgozatok, tudomĂĄnyos munkĂĄk vĂ©gzĂ©sĂ©t. A helyilakossĂĄgot tĂĄjĂ©koztatni kell a terĂŒletĂŒkön talĂĄlhatĂł vĂ©dett Ă©rtĂ©kekr Ć‘l, a megƑrzĂ©s fontossĂĄgĂĄrĂłl

Ă©s lehetƑ

sĂ©geir Ć‘

l. A terĂŒletek megvĂĄsĂĄrlĂĄsĂĄig egyĂŒttmƱ

ködést kell kialakítani atermészetvédelmi kezelés érdekében.

4.5. FelĂŒlvizsgĂĄlat

A fajmegƑrzĂ©si tervet ötĂ©vente felĂŒl kell vizsgĂĄlni, illetve a szĂŒksĂ©ges mĂłdosĂ­tĂĄsokat vĂ©gre kellhajtani. Amennyiben hirtelen környezeti vagy terĂŒlethasznĂĄlati vĂĄltozĂĄsok törtĂ©nnek a fajtermƑhelyein, amik befolyĂĄsolhatjĂĄk a populĂĄciĂłk fennmaradĂĄsĂĄt, sĂŒrgƑs intĂ©zkedĂ©sekszĂŒksĂ©gesek.

18

Page 19: borzas macskamenta

7/18/2019 borzas macskamenta

http://slidepdf.com/reader/full/borzas-macskamenta 19/19

5. KapcsolĂłdĂł irodalmak

ÁDÁM L.  â€“  MAROSI S.  â€“  SZILÁRD J. (1959): A MezƑföld termĂ©szeti földrajza. AkadĂ©miai KiadĂł,Budapest.

BIEBERSTEIN, F. A. MARSCHALL (1808): Flora Taurico-caucasica II. – p. 41.BORHIDI A. (1993): A magyar flĂłra szociĂĄlis magatartĂĄs tĂ­pusai, termĂ©szetessĂ©gi Ă©s relatĂ­v

ökolĂłgiai Ă©rtĂ©kszĂĄmai. JPTE NövĂ©nytani TanszĂ©k, PĂ©cs.BOROS Á. (1953): A MezƑföld növĂ©nyföldrajzi vĂĄzlata. – Földr. Ért. 2: 234-250.BOROS Á. (1959): A MezƑföld növĂ©nyföldrajza. – In: A MezƑföld termĂ©szeti földrajza (szerk.:

ÁdĂĄm L. – Marosi S. – SzilĂĄrd J.). AkadĂ©miai KiadĂł, Budapest. 362-383.DINPI  (2000): A BelsƑ bĂĄrĂĄndi TĂĄtorjĂĄnos tervezett TermĂ©szetvĂ©delmi TerĂŒlet

termĂ©szetvĂ©delmi kezelĂ©si terveFARKAS S. (ed.) (1999): MagyarorszĂĄg vĂ©dett növĂ©nyei.- MezƑgazda KiadĂł, Budapest, 199 pp.FEKETE G. (ed.) (1997): A magyarorszĂĄgi Ă©lƑhelyek leĂ­rĂĄsa, hatĂĄrozĂłja Ă©s a Nemzeti ÉlƑhely-

osztĂĄlyozĂĄsi Rendszer.-Magyar TermĂ©szettudomĂĄnyi MĂșzeum KiadĂł, Budapest

HORVÁTH A. (1996): Löszgyep maradvĂĄnyok botanikai ĂĄllapotfelmĂ©rĂ©se FejĂ©r megyĂ©ben. –KutatĂĄsi jelentĂ©s (DINPI).HORVÁTH A. (2003): A MezƑföld termĂ©szetközeli löszterĂŒleteinek kutatĂĄsa. – KutatĂĄsi jelentĂ©s

(DINPI).K ITAIBEL P. (1799): Iter Baranyense. – In: Diaria Itinerarum Pauli Kitaibeli (Gombocz E.) 291-

471.LENDVAI G. (1993): RĂ©gi-Ășj elem a magyar flĂłrĂĄban: a Borzas macskamenta ( Nepeta

 parviflora M. Bieb.). – Botanikai KözlemĂ©nyek  80 (2): 99-102.LENDVAI G.   â€“   HORVÁTH A. (1994): Adatok a MezƑföld löszflĂłrĂĄjĂĄhoz. – Botanikai

KözlemĂ©nyek  81: 9-12.PÉCSI M. (1993): Negyedkor Ă©s löszkutatĂĄs. – AkadĂ©miai KiadĂł, Budapest.

R AKONCZI Z. (ED.) (1989): Vörös Könyv, a magyarorszĂĄgon kipusztult Ă©s veszĂ©lyeztetettnövĂ©ny- Ă©s ĂĄllatfajok. AkadĂ©miai KiadĂł, Budapest.SIMON T.  (1988): A hazai edĂ©nyes flĂłra termĂ©szetvĂ©delmi-Ă©rtĂ©k besorolĂĄsa. – Abstracta

Botanica 12: 1-23.SIMON T. (2000): A magyarorszĂĄgi edĂ©nyes flĂłra hatĂĄrozĂłja. Harasztok – virĂĄgos növĂ©nyek. 4.,

ĂĄtdolgozott kiadĂĄs. – Nemzeti TankönyvkiadĂł Rt., BudapestSOÓ R. (1968): A magyar flĂłra Ă©s vegetĂĄciĂł rendszertani-növĂ©nyföldrajzi kĂ©zikönyve III. –

AkadĂ©miai KiadĂł, Budapest 72 pp.SZERÉNYI J. (1999): A  Nepeta parviflora  M. Bieb. Ășj lelƑhelye az Észak-MezƑföldön. –

Kitaibelia, AprĂł közlemĂ©nyek 4 (1) 204.SZERÉNYI J.(2000): Adatok az Észak-MezƑföld löszflĂłrĂĄjĂĄhoz. – Kitaibelia 5 (2) 249-270.

ZÓLYOMI B. (1958): Budapest Ă©s környĂ©kĂ©nek termĂ©szetes növĂ©nytakarĂłja. – In: BudapesttermĂ©szeti kĂ©pe (szerk.: PĂ©csi M.). AkadĂ©miai KiadĂł, Budapest. 509-642.