Top Banner
Zöld közbeszerzési tanácsok Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink önkormányzati ügyfeleink részére részére ÖSSZEFOGLALÁS ÖSSZEFOGLALÁS
21

Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Jan 25, 2016

Download

Documents

zavad

Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Zöld közbeszerzési tanácsok Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink önkormányzati ügyfeleink

részérerészéreÖSSZEFOGLALÁSÖSSZEFOGLALÁS

Page 2: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Fenntarthatóság – újabban minden fejlesztés alapja ez a szó. Nem véletlenül: az ember ráébredt arra, hogy az ipari forradalom kezdete óta csupán kihasználja a Föld javait, anélkül, hogy ebbe a tartalékba bármit is visszaforgatna – vagy ügyelne arra, hogy a fejlődés, a teljes élet lehetőségét az elkövetkező generációk számára biztosítani kötelesség. A tudomány és a politika igazán a kilencvenes években karolta fel ezt a témát, mely azóta egyre sürgősebb kérdéssé lesz.

Page 3: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

• A zöld beszerzés nemzetközileg elfogadott definíció szerint azt jelenti, hogy minden beszerzésekkel, szerződéskötésekkel kapcsolatos döntés, az ár és a minőség mellett, környezetvédelmi kritériumok figyelembe vételével születik – nem lehetnek ez alól kivételek a közbeszerzési ügyletek sem. Furcsa is lenne, ha pont azok a szervezetek, melyek hatáskörüknél fogva a legtöbbet tehetik, nem vennék vállukra a fenntarthatóság ügyét.

Page 4: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

• Nem csak azért fontos e piac, mert a közszféra arra hivatott, hogy jó példával járjon elől minden téren, de azért is lényeges, mert a fejlett országok GDP-jének 10-15%-a a közszféra fogyasztása. Ha ezt a szegmenst szabályozások által zölddé lehetne tenni, akkor az elég indok lenne a szolgáltatóknak, hogy fejlesszék ez irányú palettájukat – így ez a kezdeményezés a teljes fogyasztási szektorra kihatással lehet hosszútávon.

Page 5: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Egy szemléletes példa: ha minden önkormányzat átállna arra a gyakorlatra, hogy energetikáját 100%-ban megújuló forrásokból fedezi, akkor az uniós léptékben már 3%-os csökkenést hozna a kimerülő készletek felhasználási arányában.

A települési önkormányzatok az államnál jóval rugalmasabb szerveződések, sokkal könnyebben vezetnek be újításokat – így tulajdonképpen elvi kötelességük, hogy ezen a területen is példamutatással járjanak elöl.

Page 6: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Az önkormányzatok, mint közintézmények beszerzéseiket a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően kötelesek lebonyolítani. Hazánkban jelenleg a közbeszerzési törvény és a versenyjog határozzák meg e feltételeket.

Az Európai Unió jelenlegi definíciója szerint zöld közbeszerzésnek nevezzük az olyan közbeszerzést, amelynek során a beszerző közintézmények a beszerzési folyamat minden szakaszában figyelembe veszik a környezetvédelem szempontjait, és az életciklusuk során a környezetre a lehető legkisebb hatást gyakorló megoldások keresésével és előnyben részesítésével ösztönzik a környezetbarát technológiák terjedését és a környezetbarát termékek előállítását.

Page 7: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Fontos, hogy a megfelelő alkalmazáshoz át kell alakítani az önkormányzat jogi berendezkedését bizonyos területeken:

• Helyi rendeletek, belső utasítások a beszerzéssel kapcsolatban

• A Szervezeti és Működési szabályzatot is módosítani kell e tekintetben

Ha van Környezetvédelmi Program, akkor abba kell integrálni a zöldbeszerzési mozzanatokat – hogy az által támogatva alakuljon ki a gyakorlata.

Page 8: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Fontos, hogy az önkormányzat megfelelően informálódjon az elérhető zöld szolgáltatások iránt – és információit lehetőség szerint rendszerezze, majd megossza. Ez azért lényeges, hogy más intézmények számára kipróbált példával járjon elől. A világhálón számos helyen érhetőek el hasonló tanulmányok, melyek alapján a hivatal okulhat, tervezhet.

A beszerzéskor az önkormányzatnak el kell dönteni, hogy centralizál vagy sem szervezeti tekintetben. Egy kisebb városnál az előbbi megoldás a szerencsésebb, míg egy szélesebb körű ügyvitellel rendelkező településnél inkább a második – ez a helyi körülményektől függ.

Page 9: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Ha eldöntötték, hogy milyen keretek között végzik ezt a munkát, ki kell jelölni azt a munkatársat (vagy többet), aki – akik ezt a területet uralják, majd meg kell velük ismertetni a legújabb irányelveket, bevált gyakorlatokat.

Fontos őket ösztönözni arra, hogy ismereteiket, valamint a tárgykörhöz köthető szakmai ismeretségüket folyamatosan bővítsék – így válva jó referensévé az önkormányzatnak e kérdéskörben.

Page 10: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Az együttműködés elengedhetetlen ebben a témában, és ennek több oka van. Egyrészt a tudásmegosztás révén jó eszközévé válhat a tapasztalatok cseréjének, másrészt pedig e szervezetek együttesen nagyobb nyomást gyakorolhatnak a kínálatra vagy a jogszabályi háttér alakítására. Az együttműködés nem maradhat országhatárokon belül, legalább uniós szintre kell emelkednie, de ha egy ötlet az EU-n kívülről való, ám a közösség előírásaival nem ütközik, ugyanúgy érdemes átvenni. Magyarországon ma már léteznek önkormányzati szövetségek: ezek segíthetnék a tudáskoordinációt.

Page 11: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

A helyi önkormányzatokhoz kapcsolódó beszerzések igen sokrétűek és alapvetően három csoportba sorolhatók.

• A polgármesteri hivatal működéséhez kapcsolódó beszerzések.

• Az önkormányzat felügyelete alá tartozó intézmények beszerzései.

A részben vagy egészében önkormányzati tulajdonú vállalatok beszerzései

A zöldbeszerzést első lépcsőben érdemes csak az első kategóriában kiterjeszteni, egyrészt épp elég komoly a feladat, másrészt a tapasztalatok felhasználásával később könnyebb lesz nyitni az intézmények felé.

Page 12: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Az ilyen feladatok elindulásakor szükséges egy gyújtópont, mely elindítja az egész kezdeményezést. Ilyen lehet egy új és innovatív szakember, a szándék a környezet védelmére, valamely pályázati lehetőség, melynek keretein belül főcélként vagy kiegészítésként megvalósul zöldfejlesztés, illetve az a törekvés, hogy az anyagbeszerzés során minél hosszabb élettartamú, takarékosabb eszközöket vásároljon a hivatal.

Page 13: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Általános alapelvek a környezetbarát beszerzés kapcsán:• Amennyiben létezik az adott termék vagy szolgáltatás környezetbarát

termék minősítéssel rendelkező alternatívája (akár a magyar, akár valamelyik hiteles külföldi rendszer), azt a beszerzésekben feltétlenül előnyben kell részesíteni.

• Általános elvárás, hogy a termékek minél nagyobb arányban tartalmazzanak újrahasznosított anyagokat és konstrukciójukból adódóan minél könnyebben újrahasznosíthatóak legyenek.

• Általános alapelv az egészségre és a környezetre ártalmas veszélyes anyagok kerülése.

• Az elektromos áramot használó gépek, eszközök és berendezések beszerzésénél általános alapelv a minimális energiafogyasztás.

• Építési beruházásoknál és felújításoknál általános alapelv a víz- és energiatakarékos megoldások előnyben részesítése.

• Közbeszerzési eljárások során általános alapelvként kell érvényesüljön, hogy a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatás elve helyett általánosan az összességében legelőnyösebb ajánlat elve szerint folyjanak a tendereztetések.

Page 14: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Amikor a beszerzendő áru nem éri el a közbeszerzési értékhatárt, a helyzet annyiban könnyebb, hogy ez esetben csupán a hivatali beszerző hozzáállásán és a belső szabályozás paraméterein múlik, hogy zöld alapanyagok kerülnek –e beszerzésre – így itt tehát a legkönnyebben érvényesíthető a fenntartható fejlődés, hiszen csupán a belső szabályozási kereteket kell hozzáigazítani, az pedig rugalmasabb az államinál.

Page 15: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

A beszállítók és a termékek kiválasztásánál ma a legelfogadottabb elemzés az életciklus-elemzés, mely során a keletkezéstől a lebontásig az eszköz teljes életútját végigkíséri a figyelem, hogy minden tekintetben megfelel –e a környezeti alapelveknek, tömörít –e magában több képességet, alacsony –e az energiafogyasztása, tartalmaz –e mérgező alkatrészeket. Ezek mind olyan pontok, melyek összességében bemutatják a termék környezeti terhelését.

Page 16: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Az irodai gépek beszerzésénél figyelembe kell venni a különféle takarékossági ajánlásokat (p. Energy Star) és figyelni a készülék utántölthetőségét, leadhatóságát. Nyilván az az előnyösebb, ha a termék olyan szervizháttérrel rendelkezik, hogy az üzemidő lejárta után környezetbarát elbontásra leadható. Fogyasszon minél kevesebbet és tartson minél tovább – hiszen egy irodai eszköz e két területen tud a legveszélyesebb pazarlási forrássá válni. Szerencsére a legtöbb esetben a környezetvédelem már alapvető szemlélet a tervezés során.

Page 17: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

• Az irodai eszközök komoly része készül műanyagból, de szerencsére reneszánszukat élik a hagyományos (fém, fa, papír) tárgyak is. Ha műanyag eszközöket szerzünk be, az az előnyös, ha újrahasznosított anyagból készültek és/vagy újrahasznosíthatóak. Ezt a legtöbb esetben a csomagoláson jelzik. Érdemes ezek számára külön hulladéktárolót fenntartani, majd a szelektív hulladékba üríteni. Ennek feltétele a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése hivatali szinten.

Page 18: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

• A papír esetében szintén létezik fenntarthatósági elv: teljesen újrahasznosított és klórmentesen fehérített – ez a két hívó szó, melyekre a beszerzéskor figyelni érdemes. Bár az újrahasznosított valamivel többe kerül, mint a hagyományos, mindez csak technológia kérdése. Ha tömeges átállás lenne öko-papírra, az lényegesen csökkentené annak előállítási árait.

Figyelni kell, hogy az irodai berendezések képesek legyenek újrapapír használatára!

Page 19: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

A világítás energiatakarékosságának fontos mivolta nyilvánvaló, ám az is fontos szempont, hogy a tervezésnél odafigyeljenek a természetes fény minél magasabb arányára.

Bár kevésbé ismert, de a fenntarthatóságnak részét képezik a hivatalban található háztartási gépekkel, takarítószerekkel és takarítóeszközökkel, valamint az étkeztetéssel kapcsolatos kérdések is.

Page 20: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Jelenleg az alulszabályozottság és az információhiány a két legfőbb oka annak, hogy a zöld közbeszerzés Magyarországon nem olyan szintű, mint a környező államokban. Több esetben a hivatal nem mer kockáztatni, hiszen a környezetvédelmi elveken alapuló döntéseket a vesztes ajánlattevők könnyen támadhatják. Amíg erre nem találnak ki egy biztos módszert, addig ezen a területen alacsony lesz az aktivitás. Így a fenntartható fejlődésnek van az intézményekben jogi oldala is.

Page 21: Zöld közbeszerzési tanácsok önkormányzati ügyfeleink részére ÖSSZEFOGLALÁS

Az összefoglaló az alábbi munkák alapján készült:

• Zöld beszerzési kézikönyv az önkormányzatok számára, Környezettudományi Központ, Budapest, 2003.

• Energiatudatos közbeszerzés – Követendő példák az európai gyakorlatból, Környezettudományi Központ, Budapest, 2006.

E két mű fontos eleme kell, hogy legyen minden önkormányzat beszerzéssel kapcsolatos szakanyag-gyűjteményének!