Top Banner
I Politechnika Krakowska Politechniki Krakowskiej Architekt piękna Wykładał, pisał, realizował program telewizyjny i audycję w radiu, był generalnym konser- watorem zabytków i dziekanem Wydziału Architektury. To tylko między innymi. A kim właściwie jest architekt piękna z PK? Mariola rząsa Rodzina Wiktor Zin urodził się w Hrubie- szowie, 14 września 1925 r. Już od pierwszych lat życia miał kontakt ze sztuką, ponieważ jego ojciec i dzia- dek prowadzili zakład malarsko- -pozłotniczy. I to właśnie oni byli pierwszymi nauczycielami Wiktora, a dodatkowo pewien Rosjanin – pro- fesor rysunku i malarstwa – J. Alek- sandrow. Młody artysta z domu wyniósł także bardzo dobre wycho- wanie, skromność, postawę patrio- tyczną oraz wpojoną miłość do Boga i Ojczyzny. Kraków Do Krakowa wyjechał po skoń- czonym gimnazjum i rozpoczął wte- dy studia na Wydziale A rchitektury Akademii Górniczo-Hutniczej, który swoją siedzibę miał na Wawelu. Ten właśnie wydział stał się częścią póź- niejszej Politechniki Krakowskiej, ale już na kampusie przy ul. War- szawskiej. Wiktor Zin wspominał ten okres jako najpiękniejszy epizod w czasie studiów: „Obcowanie sam na sam z historią, przeszłością i pięknem zamku. Wykłady ze znakomitymi pro- fesorami jakimi byli między innymi: Adolf Szyszko-Bochusz i Witold Dal- bor sprawiły, że później tak mocno ukochałem zabytki i historię – szkoda tylko, że przygoda na Wawelu trwała zaledwie jeden rok”. To ukochanie piękna przez prof. Wiktora Zina doprowadziło do tego, że Instytut Historii Architektury i on- serwacji Zabytków mieści się przy naj- piękniejszej ulicy Krakowa – ul. Kano- nicznej (oczywiście, dzięki staraniom profesora). Wracając do studiów. Już na I roku Wiktor zdradzał swoją pracowi- tość. Dzięki zdolnościom, ale przede wszystkim włożonej pracy, został asy- stentem swojego mistrza, prof. Witolda Dalbora. Wtedy też mieszkał u ojców oo. augustianów przy kościele św. Ka- tarzyny. W zamian za „stancję” grał na organach w kościele i pomagał w co- dziennych pracach ojców. Jego przyja- ciele wspominali, że był człowiekiem modlitwy i kochał Eucharystię. Na studiach poznał Aleksandrę – przyszłą żonę. Mieli dwoje dzieci. Zajęcia Jeszcze podczas studiów zaczął pracę naukową, tak więc gdy został ab- solwentem, naturalnie stał się adiunk- tem. Z Politechniką Krakowską był związany zawsze! W 1952 r. otrzymał doktorat, kolejno habilitację, docentu- rę, profesurę nadzwyczajną, a w 1979 został profesorem zwyczajnym. Był również dziekanem Wydziału Archi- tektury przez pięć lat i Kierownikiem Instytutu Historii Architektury i Kon-
4

Wkładka PK. Tryby. Katolicki miesięcznik studencki. Czerwiec 2011

Mar 18, 2016

Download

Documents

Czerwcowy dodatek do Trabów na PK.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Wkładka PK. Tryby. Katolicki miesięcznik studencki. Czerwiec 2011

I Politechnika Krakowska

PolitechnikiKrakowskiej

Architekt piękna

Wykładał, pisał, realizował program telewizyjny i audycję w radiu, był generalnym konser-watorem zabytków i dziekanem Wydziału Architektury. To tylko między innymi. A kim właściwie jest architekt piękna z PK?

Mariola rząsa

RodzinaWiktor Zin urodził się w Hrubie-

szowie, 14 września 1925 r. Już od pierwszych lat życia miał kontakt ze sztuką, ponieważ jego ojciec i dzia-dek prowadzili zakład malarsko--pozłotniczy. I to właśnie oni byli pierwszymi nauczycielami Wiktora, a dodatkowo pewien Rosjanin – pro-fesor rysunku i malarstwa – J. Alek-sandrow. Młody artysta z domu wyniósł także bardzo dobre wycho-wanie, skromność, postawę patrio-tyczną oraz wpojoną miłość do Boga i Ojczyzny.

KrakówDo Krakowa wyjechał po skoń-

czonym gimnazjum i rozpoczął wte-dy studia na Wydziale A rchitektury

Akademii Górniczo-Hutniczej, który swoją siedzibę miał na Wawelu. Ten właśnie wydział stał się częścią póź-niejszej Politechniki Krakowskiej, ale już na kampusie przy ul. War-szawskiej. Wiktor Zin wspominał ten okres jako najpiękniejszy epizod w czasie studiów: „Obcowanie sam na sam z historią, przeszłością i pięknem zamku. Wykłady ze znakomitymi pro-fesorami jakimi byli między innymi: Adolf Szyszko-Bochusz i Witold Dal-bor sprawiły, że później tak mocno ukochałem zabytki i historię – szkoda tylko, że przygoda na Wawelu trwała zaledwie jeden rok”.

To ukochanie piękna przez prof. Wiktora Zina doprowadziło do tego, że Instytut Historii Architektury i on-serwacji Zabytków mieści się przy naj-

piękniejszej ulicy Krakowa – ul. Kano-nicznej (oczywiście, dzięki staraniom profesora).

Wracając do studiów. Już na I roku Wiktor zdradzał swoją pracowi-tość. Dzięki zdolnościom, ale przede wszystkim włożonej pracy, został asy-stentem swojego mistrza, prof. Witolda Dalbora. Wtedy też mieszkał u ojców oo. augustianów przy kościele św. Ka-tarzyny. W zamian za „stancję” grał na organach w kościele i pomagał w co-dziennych pracach ojców. Jego przyja-ciele wspominali, że był człowiekiem modlitwy i kochał Eucharystię.

Na studiach poznał Aleksandrę – przyszłą żonę. Mieli dwoje dzieci.

ZajęciaJeszcze podczas studiów zaczął

pracę naukową, tak więc gdy został ab-solwentem, naturalnie stał się adiunk-tem. Z Politechniką Krakowską był związany zawsze! W 1952 r. otrzymał doktorat, kolejno habilitację, docentu-rę, profesurę nadzwyczajną, a w 1979 został profesorem zwyczajnym. Był również dziekanem Wydziału Archi-tektury przez pięć lat i Kierownikiem Instytutu Historii Architektury i Kon-

Page 2: Wkładka PK. Tryby. Katolicki miesięcznik studencki. Czerwiec 2011

II TRYBY nr 6/2011Politechnika Krakowska

T R Y B Y P K

Absolwent PK 2009/2010 kierownikiem?Wybrane zagadnienia z badań rocznika 2009/2010

Jolanta tyszkowska, kierownik Biura karier Pk

Przedmiotem tegorocznych badań Biura Karier było poznanie sytuacji zawodowej absolwentów Politechni-ki Krakowskiej z rocznika 2009/2010 w chwili odejścia z uczelni. Badaniu poddani zostali studenci studiów sta-

cjonarnych wszystkich siedmiu wy-działów Politechniki Krakowskiej oraz studenci, którzy ukończyli kierunki na dwóch wydziałach uczelni. Tematyka podejmowania zatrudnienia oraz do-datkowych form działalności podczas studiów została poszerzona o proble-matykę poziomu stanowisk pracy, jakie zajęli tegoroczni absolwenci w struk-turze organizacyjnej przedsiębiorstw.

Główna przesłanka po przeanali-zowaniu tabeli i wykresów to fakt, że blisko 46% stanowisk kierowniczych,

Rys. 1. Stanowiska kierownicze i specjalistyczne wśród absolwentów 2009/2010 Politechniki Krakowskiej

serwacji Zabytków.Obok pracy naukowej piastował

wiele funkcji, m.in. Głównego Archi-tekta Krakowa. Przewodniczył Kra-kowskiej Komisji Konserwatorskiej. Jako człowiek wierzący i praktykujący otrzymał nominację na Generalnego Konserwatora PRL w randze wice-ministra, którą przyjął. Wtedy m.in. nakazał przewiezienie (zagrożonej zniszczeniem przez władze) Panoramy Racławickiej z Wrocławia do Warsza-wy pod pretekstem prac konserwator-skich.

Dodatkowo (mimo tylu zajęć!) pro-wadził program „Piórkiem i węglem”, emitowany co dwa tygodnie przez 30 lat. Przyciągał widzów niesamowitymi opowieściami nie tylko o architektu-rze, ale przede wszystkim o pięknie i historii. Poza tym nie był to jedy-ny program telewizyjny realizowany przez Wiktora Zina (np. „Klub pod smokiem”, „Spotkania z zabytkami”, „Być tutaj”). Współpracował także z adiem i prasą.

Profesor Wiktor Zin zmarł 17 maja 2007 r. w Rzeszowie (gdzie wykładał w Wyższej Szkole Informatyki i Za-rządzania), w drodze na zajęcia ze stu-dentami.

„Pogoń za nowym, za tym czego jeszcze nie było – sprzyja legalnemu rozprzestrzenieniu się chaosu i żad-ności” – twierdził profesor. Uczmy się zatem od niego dobrego smaku i do-strzegania piękna wokół nas, nie tylko w architekturze, ale także w życiu!

Felietony Wiktora Zina można przeczytać na stronie: www.wiadomosci24.pl, a wysłu-chać audycji na: moje.polskieradio.pl

Page 3: Wkładka PK. Tryby. Katolicki miesięcznik studencki. Czerwiec 2011

III Politechnika Krakowska

T R Y B Y P K

nadzorujących zajęli absolwenci Wy-działu Inżynierii Lądowej. Ponad 32% tych stanowisk zajęli absolwenci Wy-działu Mechanicznego. Czy można z tego wnioskować o prestiżu wydziału? Czy wchodzi tutaj w grę prestiż i roz-wojowość branży w ogóle?

Na uwagę zwraca fakt, że na Wy-dziale Mechanicznym studiował pe-wien procent respondentów na kierun-kach informatyki stosowanej. Jest to branża wymieniana często jako branża przyszłości. Jednak na Wydziale Fizy-ki, Matematyki i Informatyki Stoso-wanej nie zaobserwowano stanowisk kierowniczych wśród respondentów. Są to w tym przypadku stanowiska specjalisty.

Tab.1. Stanowiska zajmowane przez absolwentów 2009/2010 w podziale na wydziały

Blisko 46% stanowisk kie-rowniczych, nadzorujących zajęli absolwenci Wydziału Inżynierii Lądowej

Dalsza analiza pozwoliła nam za-obserwować zadowolenie absolwentów z otrzymywanego wynagrodzenia na tle poszczególnych stanowisk. Ponad 61% pracujących na stanowiskach fizycznych nie jest zadowolona z płacy. Sytuacja za-trudnionych na stanowiskach wyższych przedstawia się odmiennie. Ponad 67% spośród przebadanych zajmujących sta-nowiska kierownicze podało, że są zado-woleni z otrzymywanego wynagrodze-nia. Ponad 30% to niezadowoleni z płacy

kierownicy.Na koniec kilka informacji na

temat tego, jak przedstawia się roz-dział stanowisk w podziale na płeć. W przebadanej przez Biuro Karier grupie absolwentów 46% stano-wisk kierowniczych przypada na absolwentów Wydziału Inżynierii Lądowej. W przypadku analizy roz-działu stanowisk z uwzględnieniem podziału na płeć, zaznacza się silna przewaga ilości stanowisk kierow-niczych, zaproponowanych mężczy-znom. Tylko niecały procent kobiet i aż 10% mężczyzn zajęło w struktu-rze przedsiębiorstw stanowiska kie-rownicze, nadzorujące. Wskazując na udział w stanowiskach kierow-

Page 4: Wkładka PK. Tryby. Katolicki miesięcznik studencki. Czerwiec 2011

IV TRYBY nr 6/2011Politechnika Krakowska

T R Y B Y P K

Funkcjonowanie przedsiębiorstwa – nowy kurs na PKW Międzynarodowym Centrum Kształcenia Politechniki Krakow-skiej, dzięki współpracy z IBM BTO Business Consulting Services, zosta-nie wkrótce uruchomiony nowy kurs: „Funkcjonowanie przedsiębiorstwa”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy PK.

Mariola rząsa

Kurs, który będzie uruchomio-ny już w semestrze zimowym roku akademickiego 2011/2012, składa się z dwóch etapów: wykładu monogra-ficznego, prowadzonego przez pra-cowników IBM BTO BCS (16 godzin) oraz programu staży i praktyk w firmie IBM BTO BCS.

Kurs ma charakter międzywydzia-łowy. W zajęciach będą mogli uczest-niczyć studenci wszystkich kierunków studiów na Politechnice Krakowskiej oraz studiujący w ramach programu Erasmus. Kandydaci będą jednak mu-sieli poddać się procesowi rekrutacyj-nemu w Międzynarodowym Centrum Kształcenia PK. Program przedmiotu, opracowany przez MCK PK i IBM BTO BCS, został dostosowany do standardów Europejskiego Systemu Transferu Punktów. Osoby, które za-

liczą przedmiot „Funkcjonowanie przedsiębiorstwa”, będą mogły ubie-gać się o odbycie praktyk absolwenc-kich w IBM BTO Business Consulting Services w Krakowie.

Merytorycznie, kurs obejmował będzie zagadnienia adaptacji nowych pracowników, zarządzania zespołem międzynarodowym, zarządzania przez cele, a także oceny pracownika, komu-nikacji w środowisku zróżnicowanym kulturowo, społecznej odpowiedzial-ności i etyki biznesu, podstaw outsour-cingu oraz zarządzania jakością.

Nowy przedmiot bardzo dobrze wpisuje się w wymagania stawiane osobom wchodzącym na rynek pracy. Sylwetka współczesnego inżyniera powinna charakteryzować się interdy-scyplinarnością, umiejętnością pracy w zespole i zarządzania. Równie waż-ne są zagadnienia związane z etyką zawodową oraz odpowiedzialnością, którą niesie praca w przedsiębiorstwie. Nowy przedmiot daje wyjątkową oka-zję na bliskie, praktyczne poznanie za-sad funkcjonowania przedsiębiorstwa o strukturze korporacyjnej, takiego jak IBM BTO Business Consulting Servi-ces.

niczych absolwentów Wydziału Inży-nierii Lądowej oraz Wydziału Mecha-nicznego (32%), należy stwierdzić, że mężczyźni w zawodach budowlanych i mechanicznych w dużej mierze są uznawani za gotowych do powierze-nia im stanowiska wyższej odpowie-dzialności oraz hierarchii w strukturze firmy. Obrazu dopełnia Wydział Inży-nierii Środowiska (ponad 16% stano-wisk kierowniczych przypada na ten wydział). Całkiem dobrze przedstawia się sytuacja w podziale na płeć w obej-mowaniu stanowisk specjalisty, gdzie kobiety w 20% pracują na takich sta-nowiskach. W grupie mężczyzn – in-żynierów wskaźnik jest jedynie o 10% wyższy. Różnice nie są już tak zdecy-dowane, jak w przypadku wyższych stanowisk. Kobiety częściej pracują w kategorii prac biurowo – admini-stracyjnych. Należy zwrócić uwagę, że wskaźnik osób zatrudnionych poniżej kwalifikacji, na stanowiskach fizycz-nych stanowi odpowiednio 2 i 4% dla kobiet i mężczyzn. Nie ma więc przesłanek do wnioskowania o jakiej-kolwiek niewydolności edukacyjnej uczelni. Potwierdzić należy mocno znaczący udział młodych inżynierów w podziale władzy w firmach.

Łącząc wyniki badania absolwen-tów 2009/2010 z badaniem pracodaw-ców, przeprowadzonym przez Biuro Karier po Inżynierskich Targach Pracy 2010 warto podkreślić, że pracodawcy w 57% ocenili przygotowanie absol-wentów Politechniki Krakowskiej na poziomie średnim, a w 28% na pozio-mie dobrym. Dobrze i bardzo dobrze oceniona została znajomość obsługi komputera i dodatkowych programów oraz wiedza teoretyczna. Na poziomie średnim oceniona została wiedza spe-cjalistyczna, umiejętności wykorzy-stania wiedzy teoretycznej w praktyce, posiadane kompetencje społeczne oraz posiadanie dodatkowych uprawnień. Z pewnością znaczący wzrost udzia-łu absolwentów 2009/2010 w stażach i praktykach w stosunku do udziału absolwentów 2008/2009 (prawie 80% w stosunku do 50%) świadczy o tym,

że absolwenci zdają sobie sprawę z ob-szaru wiedzy, którą należy rozwijać i uzupełniać. Optymistyczny wskaź-nik prognozowy przedstawiony przez pracodawców w naszym badaniu, co do grup zawodowych poszukiwanych w najbliższej przyszłości ukazuje, że

kierownicy i specjaliści to najbardziej poszukiwani pracownicy w najbliż-szych latach. Dane uzyskane w ba-daniu absolwentów 2009/2010 wśród zatrudnionych już absolwentów wyka-zały, że nasi absolwenci stanowią w tej kategorii mocną grupę 75%.

Kierownicy i specjaliści to najbardziej poszukiwani pracow-nicy w najbliższych latach.