ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 1 - ISCED2 – UO - Geografia Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť Názov predmetu Geografia Stupeň vzdelania ISCED 2 Dátum poslednej zmeny UO 1. september 2012 UO vypracoval Mgr. Jarmila Dujková 1 Časová dotácia: Geografia 5. ročník 6. ročník 7. ročník 8. ročník 9. ročník Spolu ISCED 2 ŠVP 1 1 1 1 1 5 Voliteľné hodiny 1 0 0 1 0 2 ŠkVP 2 1 1 2 1 7 Spolu za rok 66 33 33 66 33
25
Embed
Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 1 - ISCED2 – UO - Geografia
Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť
Názov predmetu Geografia
Stupeň vzdelania ISCED 2
Dátum poslednej zmeny UO 1. september 2012
UO vypracoval Mgr. Jarmila Dujková
1 Časová dotácia:
Geografia 5. ročník 6. ročník 7. ročník 8. ročník 9. ročník Spolu ISCED 2
ŠVP 1 1 1 1 1 5
Voliteľné hodiny 1 0 0 1 0 2
ŠkVP 2 1 1 2 1 7
Spolu za rok 66 33 33 66 33
ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 2 - ISCED2 – UO - Geografia
2 Charakteristika predmetu
Učebný predmet geografia rozvíja u ţiakov poznanie jedinečnosti planéty Zem. Od toho sa odvíja obsah predmetu. Ţiaci pochopia význam
poznania zákonitostí Zeme: Uvedomia si, ţe dokonalé pochopenie princípov existencie Zeme im pomôţe ju vyuţívať a chrániť. Kompetencie,
ktoré ţiaci prehlbujú štúdiom geografie, umoţňujú im spoznávať krajinu, zákonitosti jej usporiadania, moţnosti optimálneho vyuţitia a ochrany
krajiny človekom.
Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich z aktivít človeka a ich
dopadu na prírodné prostredie i na spoločnosť, ţiaci získajú aj skúsenosti ako reagovať na zmeny v priestore, pochopiť ich a v budúcnosti riešiť.
Základnou geografickou kompetenciou je práca s mapou. Vedieť pracovať s mapou, čítať ju, analyzovať obsah mapy a interpretovať ho,
orientovať sa podľa mapy, vedieť zhotoviť jednoduchý náčrt okolia a i. Túto základnú kompetenciu podporujú i záujmy ţiakov, nielen o svoje
okolie, ich moţnosť cestovať, pracovať s internetom a i.
Spoznávanie Zeme je základnou podmienkou jej ochrany. Kaţdé miesto na Zemi je iné, líši sa podnebím, rastlinstvom, ţivočíšstvom,
obyvateľmi a ich výtvormi. Obyvateľstvo v rôznych častiach sveta sa líši nielen jazykom ale aj svojou kultúrou či spôsobom ţivota. Poznanie
týchto charakteristík a ich pochopenie vedie k porozumeniu predovšetkým vzájomných väzieb v krajine. Posúdiť postavenie Slovenska
v porovnaní s ostanými štátmi, ako ďalej zmeniť súčasný stav a pričiniť sa o rozvoj Slovenska a jeho regiónov tieţ patria do geografického
poznávania. Námety, čo môţe kaţdý ţiak urobiť pre svoje mesto, svoj región, sú súčasťou praktického geografického výstupu potrebného pre
beţný ţivot.
3 Ciele vyučovacieho predmetu
Geografia je vedný odbor, ktorý skúma krajinu, zákonitosti jej usporiadania a moţnosti vyuţitia krajiny človekom. Zaoberá sa väzbami
spoločnosť a prostredie. Vzhľadom na narastanie problémov, vyplývajúcich z aktivít človeka a ich vplyvu na prírodné prostredie i na
spoločnosť, geografia reaguje na zmeny v priestore a pomáha ich riešiť.
ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 3 - ISCED2 – UO - Geografia
Všeobecným cieľom vyučovania zemepisu v základnej škole je postupne a veku primerane sprostredkovať ţiakom poznatky o základných
zákonitostiach stavu a vývoja krajiny a rozmiestnení jej rôznych typov v priestore. Ţiaci získajú základné poznatky z fyzickej, humánnej a
regionálnej geografie sveta, ktoré sa postupne rozvíjajú a spresňujú od 5. do 9. ročníka. Základným cieľom je osvojiť si poznatky o vzťahoch
medzi zloţkami prírodného prostredia a ľudskou spoločnosťou, zručnosti pri práci s mapou a doplňujúcimi zdrojmi informácií, schopnosť aplikovať získané poznatky v praktickej činnosti, kladný vzťah ku geografii.
Na to treba, aby ţiaci získali:
-vedomosti o Zemi ako vesmírnom telese a dôsledkoch postavenia v slnečnej sústave,
-vedomosti o základných fyzicko-geografických a socioekonomických javoch a ich konkretizácii pri charakteristike jednotlivých svetadielov
-podrobnejšie geografické poznatky o svojej vlasti a miestnej krajine
-zručnosť pracovať s mapami a vyvodzovať z nich základné charakteristiky zobrazovaného územia.
Dôleţitým cieľom je naučiť ţiakov chápať odlišnosti medzi jednotlivými kultúrami, váţiť si tradície národov, snaţiť sa o spoluţitie so všetkými
národmi a národnosťami. Pritom je dôleţité mať dostatočné vedomosti o svojej vlasti, váţiť si prostredie, v ktorom ţijeme a zachovať si svoju
kultúru a národnú identitu v európskom priestore. Spolu s osvojením vedomostí a zručností má predmet aj spoločenský význam, ktorý
spočíva v uvedomovaní si a chápaní existujúcich a hroziacich problémov a tým vedie k zvýšeniu environmentálneho vedomia obyvateľstva.
Výchovným cieľom je prehĺbiť aj estetické a etické cítenie ţiakov.
4 Kompetencie
Geografia rozvíja súbor kľúčových kompetencií, ktoré majú prevaţne priestorový a integrujúci charakter. Povaţuje sa za ne súbor vedomostí,
zručností a schopností, ktoré vie ţiak správne skombinovať, a tak porozumieť, interpretovať a prakticky vyuţívať danosti krajiny. Patria medzi
ne:
Pouţívať a vedieť interpretovať mapy rôzneho druhu (automapy, mapy na internete, turistické mapy, tematické mapy a i.).
Práca s informáciami o krajine ako časti Zeme (aj Zeme ako celku). Ich praktické vyuţitie v beţnom ţivote a schopnosť vyhľadať a
pouţiť ich pre praktické potreby (textové a dátové zdroje v tlačenej či digitálnej podobe).
Získané poznatky systemizovať do oblastí fyzickej a humánnej geografie.
ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 4 - ISCED2 – UO - Geografia
Poznatky fyzickej geografie sú v oblasti prírodných charakteristík Zeme. Získané informácie vyuţije ţiak pri správnom pochopení vzniku a
vývoji hlavných povrchových tvarov, pri porovnávaní a vyuţívaní nerovností zemského povrchu napríklad i turistike, ale aj pri rozhodovaní
umiestňovania aktivít v rozvoji regiónov – dopravných sietí, prípadne ťaţbe nerastných surovín. Poznať vplyv a účinok vnútorných a vonkajších
síl, ktoré pôsobia na povrch Zeme umoţnia ľuďom chrániť sa pred ţivelnými pohromami. To isté platí aj pri poznaní zákonitostí počasia v
rôznych podnebných oblastiach sveta.
V oblasti humánnej geografie sa vyučovanie zameriava na človeka na Zemi, na premeny, ktorými ovplyvnil krajinu. Porozumieť premenám v
krajine, ktoré podmieňuje človek (vrátane kultúrnych aspektov). Zhodnotiť perspektívy rozvoja pre budúcnosť (vývoj počtu obyvateľstva,
rozvoja sídel, hospodárstva a i.).
Pri vyučovaní geografie sa veľký dôraz kladie na literatúru ako zdroj, nielen učebnice, ale aj odborné a populárno-vedecké časopisy,
ktoré prinášajú aktuálne informácie Podporujeme tým potrebu čítania u ţiakov, správne porozumenie prečítaného, jeho spracovanie a
interpretáciu. Prvotné rozvíjanie čítania a interpretácie obrázkov, fotografií, grafov, tabuliek, prierezov, schém a diagramov povaţujeme
za základné vyjadrovacie prostriedky geografie.
V obsahu geografie sa snaţíme o integráciu a súborný pohľad na poznatky získané v spoločenských či prírodovedných disciplínach
(história, biológia, geológia, fyzika, chémia, sociológia, filozofia). Vytvoriť ich prepojenie tak, aby vznikol komplexný obraz o
regiónoch v rôznych častiach sveta. V novom zameraní geografie, kladieme väčší dôraz na kultúru a charakteristiku kultúrnych prejavov
ľudí v rôznych častiach sveta, preto prinášame aj väčšie prepojenie s hudobnou a výtvarnou výchovou.
Rozvíjanie podnikateľských zručností ţiaci získajú spracúvaním projektov. Ţiaci sa naučia riadiť projekty, ako sú napr. modelové
cestovné kancelárie, projekty na inventarizáciu predpokladov rozvoja regiónov a pod.
Kultúrne kompetencie rozšíriť prostredníctvom poznania rôznych kultúr na celom svete. Geografia učí váţiť si iné kultúry pri zachovaní
vlastnej identity, venuje sa ľudovej kultúre a kultúrnym tradíciám. Kultúrne pamiatky sú súčasťou obsahu regionálnej geografie.
Schopnosti a zručnosti získané štúdiom geografie vyuţiť pri oddychových aktivitách (cestovaní, rekreácii a i.).
ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 5 - ISCED2 – UO - Geografia
5 Stratégie vyučovania
Metódy:
1. motivačné metódy na vzbudenie záujmu ţiakov o učebnú činnosť
-motivačné rozprávanie /citové pribliţovanie obsahu učenia/
-motivačný rozhovor /aktivizovanie poznatkov a skúseností ţiakov/
-motivačný problém /upútanie pozornosti prostredníctvom nastoleného problému/
-motivačná demonštrácia / vzbudenie záujmu pomocou ukáţky/.
2. expozičné metódy pri vytváraní nových poznatkov a zručností
-rozprávanie /vyjadrovanie skúseností a aktívne počúvanie/
-rozhovor /komunikácia formou otázok a odpovedí/
-beseda/riešenie aktuálnych otázok celým kolektívom/
-demonštračná metóda /demonštrácia obrazov, modelov/
-manipulácia s predmetmi /praktické činnosti, pokusy, experimentovanie, didaktická hra/
-inštruktáţ /vizuálne a auditívne podnety k praktickej činnosti, vedenie ţiakov k pochopeniu slovného a písomného návodu/
3. heuristická metóda /učenie sa riešením problémov zaloţenom na vymedzení a rozbore problému, tvorbe a výberu moţných riešení a vlastnom
riešení/
4. projektová metóda /riešenie projektu, komplexná praktická úloha, problém, téma, ktorej riešenie teoretickou aj praktickou činnosťou vedie k
vytvoreniu určitého produktu/
5. praktické aktivity /samostatná činnosť na základe inštruktáţe/
6. práca s knihou a textom /čítanie s porozumením, spracovanie informácií, učenie sa z textu, orientácia v štruktúre textu, vyhľadávanie,
triedenie, vyuţívanie podstatných informácií/
7. aktivizujúce metódy
-diskusia/vzájomná výmena názorov, argumentov, zdôvodňovanie za účelom riešenia problému/
-situačná metóda/riešenie problémového prípadu reálnej situácie so stretom záujmov/
-didaktická hra/sebarealizačné aktivity na uplatnenie záujmov a spontánnosti/
-kooperatívna vyučovanie/forma skupinového vyučovania zaloţená na vzájomnej závislosti členov heterogénnej skupiny/
ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 6 - ISCED2 – UO - Geografia
8. fixačné metódy
-metódy opakovania a precvičovania učiva: ústne a písomné opakovanie, opakovanie vyuţitím učebnice a literatúry, domáce úlohy