Top Banner
Вікові етапи розвитку людини
14

Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Jul 24, 2015

Download

Education

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Вікові етапи розвитку людини

Page 2: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Вікова періодизація — поділ цілісного життєвого циклу людини на вікові відрізки (періоди), що вимірюються роками.

Вікова психологія і фізіологія спільно розглядають вікову періодизацію людини:

Page 3: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

ВіковаперіодизаціяЕпоха

дитинства

Епоха дорослішання

Переддошкільний вік (1-3 роки)

Дошкільний вік (3-6 років)

Молодший підліток(10-12 років)

Молодший шкільний вік (7-10 років)

Епоха дорослості

Середній дорослий період(40-60 років)

Ранній дорослий період(21-40 років)

Старший підліток(12-14 років)

Пізній дорослий період(60 – до смерті)

Юнацький вік (15-21 років)

Немовля(до 1 року)

Page 4: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Немовля (до 1 року) Для дитини першого року життя особливо важливе спілкування з дорослими, яке спонукає її звертати увагу на предмети, оволодівати першими звуками і словами, забезпечує психологічний комфорт. Маля починає орієнтуватися у навколишньому середовищі, в нього розвиваються основи наочно-дієвого мислення. На цьому етапі важливо забезпечити різноманітне спілкування з дитиною.

Епоха дитинства

Page 5: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Переддошкільний вік (1-3 роки)У ранньому віці (1—3 роки) розвиваються мовлення, ходьба, з'являються перші уявлення про зв'язки в навколишньому світі. Граючись із предметами, дитина вивчає їх властивості, вчиться їх використовувати. У цей період першочерговим є розвиток предметно-маніпулятивної діяльності, через яку дитина пізнає світ, розвиває свідомість і самосвідомість.

Епоха дитинства

Page 6: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Дошкільний вік (3-6 років)  Дошкільний вік (3—6 років) пов'язаний з домінуванням ігрової діяльності. На нього припадають головні досягнення дитини у пізнавальному (формуються уявлення про зв'язки різних сфер дійсності, образне і початки логічного мислення, сенсорні та інтелектуальні здібності), емоційно-вольовому розвитку (окреслюються прийоми саморегуляції, самостійність поведінки, розвиваються усвідомлена дисциплінованість, ініціативність дій, здатність до спілкування, формуються почуття обов'язку, відповідальності тощо).

Епоха дитинства

Page 7: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Молодший шкільний вік (7-10 років)Важливим показником готовності дитини до навчання є звичка до розумових зусиль, зосередженість у роботі, вміння слухати вчителя і виконувати його вказівки. Пізнавальна діяльність молодших школярів, як правило, проходить у процесі навчання. Пам'ять молодших школярів наочно-образна. Мислення розвивається в них від емоційно-образного до образно-логічного.

Епоха дитинства

Page 8: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Молодший підліток (10-12 років)Перед-підлітковий період – час зрілого дитинства, накопичення фізичних і духовних сил для переходу до отроцтва. Разом з періодом дитинства цей період має ще й назву молодший шкільний вік.

Епоха дорослішання

Page 9: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Старший підліток (12-14 років)Проходить бурхливий ріст і розвиток всього організму. Статеве дозрівання вносить нові переживання і думки в їхнє життя. Сприймання перебуває в стадії становлення, тому якість його різна. Поліпшується продуктивність і зростає якість пам'яті. Підліткові властиве розмаїття інтересів. Значне місце в його житті відіграють різні форми спілкування, велике прагнення до дружнього спілкування. Необхідна диференціація в організації життя хлопців і дівчат. Наприкінці періоду перед учнями реально вимальовується завдання вибору професії.

Епоха дорослішання

Page 10: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Юнацький вік (15-21 років)Це період формування світогляду, самосвідомості, характеру і життєвого самовизначення. Пізнавальна діяльність сприяє формуванню світогляду. Пам'ять старшокласників характеризується зрілістю. Мислення здатне абстрагувати й узагальнювати навчальний матеріал. Мова збагачується науковими термінами, стає виразною і точною. Уперше старшокласники переживають почуття кохання. У них стають стійкими професійні інтереси. Прагнення до самовиховання стає рисою особистості.

Епоха дорослішання

Page 11: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Ранній дорослий період (21-40 років)

На цьому етапі людина активно реалізує свій особистісний потенціал у різних сферах життєдіяльності, насамперед у професійній.

Людина в цьому віці є статево дозрілою, в неї розвинуті розумові здібності та інтереси, сформовані система цінностей (світогляд, життєва позиція), цілісний образ, готовність до самовдосконалення та професійні наміри. 

Епоха дорослості

Page 12: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Середній дорослий період (40-60 років)

Даний період розпочинається з переживання кризи середини життя або осмислення вік триває з 40 до її наслідків.

В цьому віці виразними є гормональні зміни.

Епоха дорослості

Page 13: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Пізній дорослий період(60 – до смерті)П'ять типів пристосування людини похилого віку:

Епоха дорослості

Page 14: Vikovi etapy rozvytku lyudunu

Життя людини — це також і одна з ланок в існуванні світу, у нескінченному ланцюзі змін І взаємоперетворень, які постійно відбуваються у природі та суспільстві. А це означає, що життя кожного з нас тісно вплетене у тканину всезагального буття, займає визначене місце у ланцюзі причин і наслідків