Top Banner
Izbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016. godine, određeni smo u Komisiju za pisanje Izveštaja o prijavljenim kandidatima za izbor jednog vanrednog profesora za užu naučnu oblast Biologija mikroorganizama na Katedri za mikrobiologiju u Institutu za botaniku i Botaničkoj bašti “Jevremovac” Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, na određeno vreme od 5 godina. Na konkurs objavljen 26. oktobra 2016. godine u listu “Poslovi” prijavio se jedan kandidat, dr Biljana Nikolić, docent na Katedri za mikrobiologiju Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Na osnovu priložene dokumentacije, kao i na osnovu ličnog uvida u rad kandidata, podnosimo Izbornom veću sledeći I Z V E Š T A J 1. BIOGRAFSKI PODACI dr Biljana Nikolić rođena je 14. novembra 1971 godine u Nišu. Osnovnu i srednju školu je završila u Nišu. Na Biološki fakultet, Univerziteta u Beogradu, upisala se školske 1992/93. Diplomirala je 1998. godine sa prosečnom ocenom 9,75. Diplomski rad iz oblasti mikrobiologije, pod naslovom ″Antimutageni efekat ekstrakta žalfije (Salvia officinalis L.) na Salmonella typhimurium″ odbranila je sa ocenom 10. Poslediplomske studije na Biološkom fakultetu, smer Biologija mikroorganizama, koje je upisala školske 1999/2000, završila je sa prosečnom ocenom 10. Magistarski rad pod naslovom ″Konstrukcija bakterijskih testova za detekciju antimutagenog potencijala antioksidanata″ uradila je na Katedri za mikrobiologiju Instituta za botaniku i Botaničke bašte “Jevremovac” Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, pod rukovodstvom prof. dr Jelene Knežević- Vukčević i odbranila ga 2005. godine. Doktorsku disertaciju pod naslovom "Efekat kamfora, eukaliptola i tujona na reparaciju DNK i mutagenezu u prokariotskim i eukariotskim ćelijama", koju je uradila pod rukovodstvom prof. dr Branke Vuković-Gačić, odbranila je 1. novembra 2011. godine. Na Katedri za mikrobiologiju Instituta za botaniku i Botaničke bašte “Jevremovac” Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, radi od 2000. godine i to najpre kao stipendista Republičkog zavoda
49

· Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Mar 30, 2018

Download

Documents

lythuan
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Izbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu

Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016. godine, određeni smo u Komisiju za pisanje Izveštaja o prijavljenim kandidatima za izbor jednog vanrednog profesora za užu naučnu oblast Biologija mikroorganizama na Katedri za mikrobiologiju u Institutu za botaniku i Botaničkoj bašti “Jevremovac” Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, na određeno vreme od 5 godina.

Na konkurs objavljen 26. oktobra 2016. godine u listu “Poslovi” prijavio se jedan kandidat, dr Biljana Nikolić, docent na Katedri za mikrobiologiju Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Na osnovu priložene dokumentacije, kao i na osnovu ličnog uvida u rad kandidata, podnosimo Izbornom veću sledeći

I Z V E Š T A J

1. BIOGRAFSKI PODACI

dr Biljana Nikolić rođena je 14. novembra 1971 godine u Nišu. Osnovnu i srednju školu je završila u Nišu. Na Biološki fakultet, Univerziteta u Beogradu, upisala se školske 1992/93. Diplomirala je 1998. godine sa prosečnom ocenom 9,75. Diplomski rad iz oblasti mikrobiologije, pod naslovom ″Antimutageni efekat ekstrakta žalfije (Salvia officinalis L.) na Salmonella typhimurium″ odbranila je sa ocenom 10. Poslediplomske studije na Biološkom fakultetu, smer Biologija mikroorganizama, koje je upisala školske 1999/2000, završila je sa prosečnom ocenom 10. Magistarski rad pod naslovom ″Konstrukcija bakterijskih testova za detekciju antimutagenog potencijala antioksidanata″ uradila je na Katedri za mikrobiologiju Instituta za botaniku i Botaničke bašte “Jevremovac” Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, pod rukovodstvom prof. dr Jelene Knežević-Vukčević i odbranila ga 2005. godine. Doktorsku disertaciju pod naslovom "Efekat kamfora, eukaliptola i tujona na reparaciju DNK i mutagenezu u prokariotskim i eukariotskim ćelijama", koju je uradila pod rukovodstvom prof. dr Branke Vuković-Gačić, odbranila je 1. novembra 2011. godine.

Na Katedri za mikrobiologiju Instituta za botaniku i Botaničke bašte “Jevremovac” Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, radi od 2000. godine i to najpre kao stipendista Republičkog zavoda za tržište rada na radnom mestu asistenta-pripravnika (2000-2003), a zatim kao istraživač pripravnik (2003-2005). Za asistenta na Katedri za mikrobiologiju Instituta za botaniku i Botaničke bašte “Jevremovac” Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu izabrana je 2005. godine, a reizabrana 2009. U zvanje docenta za užu naučnu oblast Biologija mikroorganizama na istoj katedri izabrana je 2012. godine.

dr Biljana Nikolić je član Društva genetičara Srbije, Udruženja mikrobiologa Srbije i Srpskog biološkog društva, kao i Evropskog društva za mutagenezu agensima iz okoline (European Environmental Mutagen Society - EEMS) i Federacije evropskih mikrobioloških društava (Federation of European Microbiological Societies - FEMS).

2. NASTAVNO - PEDAGOŠKI RAD

U periodu 2000-2011. godine, dr Biljana Nikolić učestvovala je u izvođenju nastave na osnovnim i poslediplomskim studijama na studijskim grupama Biologija, Molekularna biologija i fiziologija i Ekologija i zaštita životne sredine, na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, najpre u zvanju asistenta-pripravnika, a zatim i u zvanju asistenta. Takođe је učestvоvala u izvođenju

Page 2: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

prektične nastave na studijskoj grupi Biohemija na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. U reformisanim studijskim programima akreditovanim na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, dr Biljana Nikolić učestvuje u pripremi programa i izvođenju praktične nastave na osnovnim, master, specijalističkim i doktorskim studijama.

Nakon izbora u zvanje docenta, dr Biljana Nikolić je učestvovala u realizaciji nastave na više predmeta osnovnih akademskih studija, master studija, specijalističkih i doktorskih studija, a koje organizuje Katedra za mikrobiologiju. Za predmete Mikrobiologija i Mikrobiološki praktikum na osnovnim akademskim studijama, predmete Metode u mikrobiologiji, Ekogenotoksikologija i Genetika bakterija i bakteriofaga na master studijama, predmete Metode u mikrobiologiji (specijalistički kurs), Mikrobiologija - viši kurs i Primenjena mikrobiologija na specijalističkim studijama, kao i predmet Metode u mikrobiologiji - viši kurs na doktorskim studijama, kandidat je pripremila dopune nastavnih programa. Takođe je sa preuzetim programom učestvovala u realizaciji nastave na predmetima Osnove genotoksikologije (osnovne studije) i Antimutageneza i hemoprevencija (doktorske studije). Koautor je pomoćnog univerzitetskog udžbenika “Mikrobiološki praktikum“, koji je 2014. godine objavljen u izdanju Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Praktikum se koristi u realizaciji praktične nastave na nekoliko predmeta (Mikrobiološki praktikum, Metode u mikrobiologiji, Metode u mikrobiologiji – viši kurs). Prema studentskim anketama, kvalitet nastave koju je dr Biljana Nikolić držala u svojstvu docenta je vrednovan ocenama koje su se kretale u intervalu 4,30-4,91, a prosečna ocena u prethodnom izbornom periodu iznosi 4,71. U cilju unapređenja sopstvenih pedagoško-didaktičkih veština, pohađala je seminare za obuku nastavnog osoblja Univerziteta u Beogradu – TRAIN, na teme “Veštine držanja efektivnih prezentacija” i “Umrežavanje i timski rad”.

Pored realizacije nastave na Biološkom fakultetu, dr Biljana Nikolić je učestvovala u realizaciji edukativno-istraživačkog programa u istraživačkoj stanici Petnica za talentovane učenike srednjih škola, као i u takmičenjima Nauka mladima, kao ocenjivač. Kao predavač učestvovala je u akreditovanom programu Biologija mikroorganizama za stručno usavršavanje nastavnika i profesora biologije, zaposlenih u osnovnim i srednjim školama. Tokom 2013. godine dr Biljana Nikolić je držala predavanje po pozivu u okviru Centra za predavačku delatnost Kolarčeve zadužbine, na temu „Virusi, model globalnog parazitizma“.

Dr Biljana Nikolić je kao komentor rukovodila izradom jedne doktorske disertacije. Nakon izbora u zvanje docenta rukovodila je izradom 11 master radova (od toga 5 samostalno), kao i 4 diplomska rada, a takođe učestvovala u komisijama za odbranu 2 dokorske disertacije, 4 master rada i 1 specijalističkog rada. Tokom celokupne profesionalne karijere bila je i član komisija za odbranu 13 diplomskih radova.

PREGLED NASTAVNE DELATNOSTI

Objavljen praktikum (1 x 14 =14 poena) Posle izbora u zvanje docenta:

Berić, T., Nikolić B., 2014, Mikrobiološki praktikum – Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu ISBN 978-86-7078-115-3

Mentorstvo – Odbranjena doktorska disertacija (1 x 6 = 6 poena)Posle izbora u zvanje docenta:

1. Jelena Novaković Jovanović (2016) Izolacija, karakterizacija i ispitivanje probiotskih osobina autohtonih sojeva laktobacila, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

Mentorstvo – Odbranjen diplomski/master rad (9 x 4 = 36 poena)Posle izbora u zvanje docenta:

1. Latinović Nataša (2012) Proizvodnja S9 frakcije indukcijom enzima jetre pacova arohlorom

Page 3: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

2. Rajičić Marija (2012) Efekat monoterpena na indukciju DNK oštećenja u ćelijama defektnim u reparaciji pogrešno sparenih baza

3. Jovanović Bojana (2012) Sekundarni metaboliti odabranih vrsta roda Rumex kao potencijalni antimikrobni agensi

4. Ženar Dragana (2013) Efekat pretretmana ćelija E. coli K12 monoterpena na spontanu i UV-indukovanu mutagenezu

5. Jovanović Nevena (2014) Određivanje antibakterijskog i citotoksičnog efekta bioaktivnih supstanci timola i rutina prema odabranim bakterijskim sojevima i ćelijskim linijama

6. Mirčeta Milica (2014) Uporedna analiza antibakterijskog efekta etarskih ulja Juniperus sibirica L. i Thymus capitatus Hoffms. Et Link.

7. Tomić Dragana (2014), Analiza učestalosti Mycobaterium tuberculosis u Kolubarskom okrugu.8. Milica Milošević (2015), Antibakterijski i citotoksični efekat etarskog ulja i postdestilacionog ostatka

Juniperus intermedia Schur.9. Salahaldin Abdulkarim Omar Alfurjany (2016) Microtitre plate-based antibacterial assay with resazurin

for detection of antibacterial agents.

Mentorstvo – Odbranjen diplomski/master rad (6 x 2= 12 poena)Posle izbora u zvanje docenta:

1. Rajić Marina (2014) Adhezivnost prirodnih izolata Lactobacillus sp. na kulture humanih ćelija 2. Pavlović Dunja (2015), Izolacija i karakterizacija nekih rizosfernih bakterija i njihov efekat na rast

ježevice (Dactylis glomerata L.)3. Cvetković Stefana (2015) Efekat inokulacije semena livadskog vijuka (Festuca pratensis Huds.)

rizobakterijama koje poboljšavaju biljni rast 4. Milićević Milica (2016) Potencijal bakterija rodova Bradyrhizobium i Ensifer za poboljšanje biljnog

rasta – produkcija auksina i siderofora i solubilizacija fosfata.5. Paunkov Ana (2016) Antifungalni efekat etarskog ulja i destilacionog ostatka Juniperus communis

var. saxatilis Pall.6. Mujagić Meliha (2016) Citotoksični i antibakterijski efekat ekstrakata in vito gajene Rindera umbellata

(Waldst. And Kit.) Bunge

Učešće u komisijama za odbranu doktorske disertacije (2 x 4 = 8 poena)Posle izbora u zvanje docenta:

1. Dragica Manojlović (2013) Fizička, estetska i biološka svojstva eksperimentalnih kompozitnih materijala, Univerzitet u Beogradu - Stomatološki fakultet

2. Andrea Čabarkapa (2016) Uticaj etanolnog ekstrakta lista masline (Olea europea L.) na genomsku nestabilnost, parametre oksidativnog stresa i inflamacije sa rumatoidnim artritisom.

Učešće u komisijama za odbranu specijalističkog rada (1 x 2 =2 poena)Posle izbora u zvanje docenta:

1. Biljana Josipović (2014) Mikrobiološka analiza vode za piće i rekreaciju Južnobanatskog okruga

Učešće u komisijama za odbranu diplomskog/master rada (17 x 1 =17 poena)1. Lukić Aleksandra (2007) Ispitivanje antimutagenog efekta β-mircena na oksidativnu mutagenezu kod

bakterije Escherichia coli2. Mitić Ninoslav (2007) Antibakerijsko dejstvo 2-alkiliden-4-oksotiazolidina I ekstrakta ljuspica

semena heljde (Fagopyrum esculentum Moench.)3. Janković Ivana (2008) Antimutageni potencijal 1,8-cineola prema 4NQO-indukovanoj mutagenezi u

E. coli K12 Testu A4. Jovanović Predrag (2008) Antimutageni potencijal 1,8-cineola na UV-indukovanu mutagenezu u

Testu A, E. coli K12 test sistemu

Page 4: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

5. Jagodić Aleksandra (2008) Antimutageni potencijal kamfora na UV- i 4NQO- indukovanu mutagenezu u Testu A, E. coli K12 test sistemu

6. Janković Milena (2008) Efekat metaboličke transformacije na antimutageni potencijal linalola u E. coli WP2

7. Kolarević Stoimir (2009) Antimutageni potencijal α,β-tujona na UV- i 4NQO- indukovanu mutagenezu u Testu A, E. coli K12 test sistema

8. Milojević Nataša (2009) Uticaj mikrotalasnog zračenja na umnožavanje bakteriofaga λ u Escherichia coli K12

9. Dramićanin Marija (2010) Efekat UV-zračenja na cijanobakterije10. Stanisavljević Bojan (2011) Identifikacija i karakterizacija bakterije Pseudomonas syringae, patogena

breskve (Prunus persica)11. Waisi Hadi (2011) Identifikacija bakterije Agrobacterium tumefaciens prouzrokovača tumora na

vinovoj lozi12. Miloradović Maja (2011) Molekularna analiza arbuskularne mikorize: Karakterizacija nativne,

endofitne zajednice i njen uticaj na parametre Darvinovog fitnesa AM biljke, kao i na indirektnu odbranu biljke i rast larve herbivora koja se tom biljkom hrani

Posle izbora u zvanje docenta:

13. Bosnić Predrag (2012) Selekcija endofitnih bakterija- fosfosolubilizatora iz korena boranije (Phaseolus vulgaris L.)

14. Lažetić Sanja (2014) Antibakterijski efekatetarskih ulja Juniperus sibirica Burgsd. i Juniperus intermedia Schur. sa područja Stare Planine

15. Avdović Merisa (2015) Optimizacija protokola mikrodilucione metode sa resazurinom za određivanje vrednosti minimalnih inhibitornih koncentracija na odabranim gram-pozitivnim bakterijama

16. Stojković Nataša (2016) Analiza učestalosti Mycobacterium tuberculosis u Braničevskom okrugu17. Belovanović Aleksandra (2016) Antimikrobni potencijal različitih ekstrakata biljaka iz familije

Polygonaceae prema odabranim enteropatogenim bakterijama

Držanje nastave na kursu za koji je kandidat pripremio dopunu nastavnog programa (9 x 4 = 36 poena)

Mikrobiologija Mikrobiološki praktikum Metode u mikrobiologiji Genetika bakterija i bakteriofaga Ekogenotoksikologija Metode u mikrobiologiji (specijalističke studije) Mikrobiologija - viši kurs (specijalističke studije) Primenjena mikrobiologija (specijalističke studije) Metode u mikrobiologiji - viši kurs (doktorske studije)

Držanje nastave na kursu sa preuzetim nastavnim programom (2 x 2 =4 poena) Antimutageneza i hemoprevencija (doktorske studije) Osnove genotoksikologije

Učešće u realizaciji praktične nastave na kursu po školskoj godini (4x10x1 + 2x3x1 + 1x7x1 + 1x8x1 = 61 poena)

Mikrobiologija (2001/02 - 2010/11, 10 školskih godina) Metode u mikrobiologiji (2001/02 - 2010/11, 10 školskih godina) Metode u mikrobiologiji (specijalistički kurs) (2002/03-2011/12 10 školskih godina) Osnovi genotoksikologije (2002/03-2011/12, 10 školskih godina) Mikrobiologija i mikrobijalna ekologija (2001/02-2007/08 7 školskih godina) Mikrobiologija sa mikrobiološkom hemijom (2001/2002-2008/9, 8 školskih godina)

Page 5: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Mikrobiološki praktikum (2009/10 - 2011/12, 3 školske godine) Ekogenotoksikologija (2009/10-2010/11 3 školske godine)

Kvantitativni pokazatelji uspeha u nastavnom radu

Nastavna delatnost

Ukupno U periodu nakon izbora u zvanje docenta

Naslov /Kategorija

Broj naslova

Brojbodova

Ukupno bodova

Broj naslova

Brojbodova

Ukupno bodova

Objavljen praktikum 1 14 14 1 14 14Mentorstvo – Odbranjena doktorska disertacija

1 6 6 1 6 6

Mentorstvo – Odbranjen diplomski / master rad 9 4 36 9 4 36

Mentorstvo – Odbranjen diplomski / master rad (komentorstvo)

6 2 12 6 2 12

Učešće u komisijama za odbranu doktorske disertacije

2 4 8 2 4 8

Učešće u komisijama za odbranu specijalističkog rada

1 2 2 1 2 2

Učešće u komisijama za odbranu diplomskog / master rada

17 1 17 5 1 5

Držanje nastave na kursu za koji je kandidat pripremio dopunu nastavnog programa

9 4 36 9 4 36

Držanje nastave na kursu za koju je kandidat preuzeo nastavni program

2 2 4 2 2 4

Učešće u realizaciji praktične nastave na kursu po školskoj godini

4x10, 1x7, 1x8, 2x3 1 61 0

Učešće u pedagoškom radu sa učenicima osnovnih i srednjih škola

2 1 2 1 1 1

Držanje nastave za stručno usavršavanje nastavnika osnovnih i srednjih škola

1 1 1 0

Članstvo u organizacionim odborima međunarodnih / stručnih skupova

2 2 4 1 2 2

UKUPNO BODOVA 203 126Studentske ankete

Page 6: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Predmet 2012-2013 2013-2014 2014-2015 2015-2016 Prosek

Mikrobiologija 4,57 4,89 4,30 4,59Mikrobiološki praktikum 4,86 4,74 4,81 4,80Osnovi genotoksikologije 4,36 - 4,75 4,64 4.58Ekogenotoksikologija 4,91 4,88 4,90 4,90

4.71

3. NAUČNO-ISTRAŽIVAČKI RAD

dr Biljana Nikolić se od 2000. godine bavi naučno-istraživačkim radom u oblasti mikrobiologije i genotoksikologije na Katedi za mikrobiologiju Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Posebno interesovanje je pokazala za izučavanje mehanizama reparacije DNK, SOS odgovora, mutageneze i antimutageneze kod prokariota. Konstrukcija bakterijskih testova za detekciju antimutagenog potencijala antioksidanata bila je predmet njene magistarske teze, a detekcija bioantimutagenog potencijala monoterpena kamfora, eukaliptola i tujona i ispitivanje molekularnih mehanizama njihovog bioantimutagenog delovanja predmet njene doktorske disertacije. Nakon odbrane doktorske disertacije i izbora u zvanje docenta, naučno-istraživački rad dr Biljane Nikolić se proširuje na ispitivanja različitih bioloških aktivnosti prirodnih proizvoda u prokariotskim i eukariotskim model sistemima (antimikrobna, citotoksična i genotoksična/antigeno-toksična), kao i biokompatibilnosti sintetičkih materijala. U saradnji sa Fakultetom za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu dr Biljane Nikolić se bavila i istraživanjima uticaja mikrotalasa na reprodukciju bakteriofaga u ćeliji domaćinu. Pored toga, u saradnji sa kolegama sa Instituta za zemljište u Beogradu, koleginica Nikolić učestvuje u istraživanju zemljišnih bakterija koje podstiču rast biljaka (plant growth promoting rhizobacteria). Rezultate svog dosadašnjeg naučno-istraživačkog rada dr Biljana Nikolić je objavila u 23 naučna rada, od čega 16 iz kategorija M21, M22 i M23. Imala je 65 saopštenja na međunarodnim naučnim skupovima, od toga 8 štampanih u celini, kao i 12 na nacionalnim naučnim skupovima, od toga 1 štampan u celini. Navedene bibliografske kategorije, zajedno sa magistarskom tezom i doktorskom disertacijom, čine zbir od 102 bibliografske jedinice.

dr Biljana Nikolić je do sada bila učesnik na 4 nacionalna i 1 bilateralnom naučnom projeku. U tekućem projektnom periodu dr Biljana Nikolić učestvuje u dva projekta osnovnih istraživanja, finansirana od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

Nacionalni naučni projekti:

1. „Antimutageni iz biljaka“ (2002-2005), Ministarstvo za nauku, tehnologiju i razvoj Republike Srbije;

2. „Antigenotoksične supstance prirodnog porekla i mehanizmi njihovog dejstva“ (2006-2010), Ministarstvo nauke Republike Srbije;

3. „Biološki aktivni prirodni proizvodi kao potencijalni izvori novih lekova i dijetetskih suplemenata“ (2011- ), Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

4. „Razvoj i primena metoda i materijala za monitoring novih zagađujućih i toksičnih organskih materija i teških metala“ (2011- ), Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

Međunarodni naučni projekti:

„Slatkovodne invertebrate kao bioindikatori prisustva citostatika u vodama“, projekat bilateralne saradnje između Slovenije i Srbije, nosioci Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu i Nacionalni institut za biologiju u Ljubljani (2014-2015).

BIBLIOGRAFIJA

Page 7: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Magistarska teza:Biljana Nikolić (2005), Konstrukcija bakterijskih testova za detekciju antimutagenog potencijala antioksidanata, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu. M72=3Doktorska disertacija:Biljana Nikolić (2011), Efekat kamfora, eukaliptola i tujona na reparaciju DNK i mutagenezu u prokariotskim i eukariotskim ćelijama“, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu M71=6

MONOGRAFSKA STUDIJA/POGLAVLJE U KNJIZI M12 ILI RAD U TEMATSKOMZBORNIKU MEĐUNARODNOG ZNAČAJA (М14)

1.1. D. Simić, J. Knežević-Vukčević, B. Vuković-Gačić, D. Mitić, T. Berić, B. Nikolić, J. Stanojević, S. Stanković (2002) Genotoxic effects of environmental pollutants genotoxic monitoring and detection of antigenotoxic effects. In: Environmental Recovery of Yugoslavia, eds. Antić, D.P. and Vujić, Lj.S., Vinča Institute of Nuclear Sciences, Belgrade, 378-382. ISBN 86-7306-054-0

Posle izbora u zvanje:1.2. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2012) Molecular mechanisms

of action of antimutagens from sage (Salvia officinalis) and basil (Ocimum basilicum). In: Mutagenesis, ed. R. Mishra, InTech, Rijeka, Croatia, 85-112. ISBN 978-953-51-0707-1.

RAD U VRHUNSKOM MEĐUNARODNOM ČASOPISU (M21) 2.1. Т. Berić, B. Nikolić, J. Stanojević, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2008) Protective effect

of basil (Ocimum basilicum L.) against oxidative DNA damage and mutagenesis. Food Chem. Toxicol., 46, 724-732. IF=2.321

2.2. D. Mitić-Ćulafić, B. Žegura, B. Nikolić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević, M. Filipič (2009) Protective effect of Linalool, Myrcene and Eucalyptol against t-butyl hydroperoxide induced genotoxicity in bacteria and cultured human cells. Food Chem. Toxicol., 47, 260-266. IF=2.114

2.3. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2011) Modulation of genotoxicity and DNA repair by plant monoterpenes camphor, eucalyptol and thujone in E. coli and mammalian cells. Food Chem. Tox., 49, 2035-2045. IF=2.999

Posle izbora u zvanje:2.4. V. Opačić‐Galić, V. Petrović, S. Živković, V. Jokanović, B. Nikolić, J. Knežević‐Vukčević, D. Mitić‐

Ćulafić (2013) New nanostructural biomaterials based on active silicate systems and hydroxyapatite: characterization and genotoxicity in human peripheral blood lymphocytes. Int. Endod. J. 46, 506-516. IF 2.273

2.5. V. Petrović, V. Opačić‐Galić, S. Živković, B. Nikolić, V. Danilović, V. Miletić, V. Jokanović, D. Mitić‐Ćulafić (2014) Biocompatibility of new nanostructural materials based on active silicate systems and hydroxyapatite: in vitro and in vivo study. Int. Endod. J. 48, 966-975. IF 2.971

2.6. D. Mitić-Ćulafić, B. Nikolić, N. Simin, N. Jasnić, D. Četojević-Simin, M. Krstić, J. Knežević-Vukčević (2015) Effect of Allium flavum L. and Allium melanantherum Panč. extracts on oxidative DNA damage and antioxidative enzymes superoxide dismutase and catalase. Plant Food Hum. Nutr. 71, 28-34. IF 2.276

RAD U ISTAKNUTOM MEĐUNARODNOM ČASOPISU (M22)3.1. B. Nikolić, J. Stanojević, D. Mitić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević, D. Simić (2004)

Comparative study of the antimutagenic potential of Vitamin E in different E. coli strains. Mutat. Res. 564, 31-38. IF 2.020

3.2. B. Nikolić, J. Stanojević, B. Vuković-Gačić, D. Simić, J. Knežević-Vukčević, (2006) The effects of vitamin C on oxidative DNA damage and mutagenesis. Food Technol. Biotechnol. 44, 449-456. IF 0.789

Posle izbora u zvanje:

Page 8: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

3.3. А. Džamić, B. Nikolić, A. Giweli, D. Mitić-Ćulafić, M. Soković, M. Ristić, J. Knežević-Vukčević, P. Marin (2015) Libyan Thymus capitatus essential oil: antioxidant, antimicrobial, cytotoxic and colon pathogen adhesion-inhibition properties. J. Appl. Microbiol. 119, 389-399. IF 2.156

3.4. B. Nikolić, B. Jovanović, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević  (2015) Comparative study of genotoxic, antigenotoxic and cytotoxic activities of monoterpenes camphor, eucalyptol and thujone in bacteria and mammalian cells. Chem-Biol. Interact. 242, 263-271. IF 2.618

RAD U MEĐUNARODNOM ČASOPISU (M23)4.1. N. Milojević, D. Stanisavljev, B. Nikolić, M. Beljanski, Lj. Kolar-Anić, J. Knežević-Vukčević (2010)

Bacteriophage λ proliferation in Escherichia coli under influence of microwave irradiation. Arch. Biol. Sci. 62, 935-940. IF 0.356

4.2. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2011) The antimutagenic effect of monoterpenes against UV-irradiation-, 4NQO- and t-BOOH-induced mutagenesis in E. coli. Arch. Biol. Sci. 63, 117-128. IF 0.360

Posle izbora u zvanje:4.3. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, O. Stajković-Srbinović, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević

(2012) Effect of metabolic transformation of monoterpenes on antimutagenic potential in bacterial tests. Arch. Biol. Sci., 64, 885-894. IF 0.791

4.4. B. Nikolić, N. Milojević, D. Stanisavljev, J. Knežević-Vukčević (2014) Different effects of microwaves and conventional heating on bacteriophage λ proliferation in E. coli. Arch. Biol. Sci., 66, 721-728. IF 0.718

4.5. J. Novaković Jovanović, B. Nikolić, S. Šeatović, G. Zavišić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2015) Characterization of some potentially probiotic Lactobacillus strains of human origin, Food Sci. Biotechnol. 24, 1781-1788. IF 0.699

4.6. O. Stajković-Srbinović, D. Delić, Dj. Kuzmanović, B. Sikirić, N. Rasulić, B. Nikolić, J. Knežević-Vukčević (2016) Growth and nutrient uptake of orchardgrass (Dactylis glomerata L.) and meadow fescue (Festuca pratensis Huds.) as affected by rhizobacteria. Not. Bot. Horti. Agrobo. 44, 296-301. IF 0.547

RAD U ČASOPISU MEĐUNARODNOG ZNAČAJA BEZ IMPAKT FAKTORA (M24)5.1. J. Stanojević, T. Berić, B. Opačić, B. Vuković-Gačić, D. Simić, J. Knežević-Vukčević (2008) The

effect of essential oil of basil (Ocimum basilicum L.) on UV-induced mutagenesis in Escherichia coli and Saccharomyces cerevisiae. Arch. Biol. Sci., 60, 93-102.

Posle izbora u zvanje:5.2. D. Mitić-Ćulafić, B. Žegura, M. Filipič, B. Nikolić, M. Jovanović, J. Knežević-Vukčević (2016)

Antigenotoxic potential of plant monoterpenes linalool, myrcene and eucalyptol against IQ- and PhIP- induced DNA damage. Botanica Serbica, 40, 37-42.

5.3. S. Kolarević, D. Milovanović, M. Avdović, M. Oalđe, J. Kostić, K. Sunjog, B. Nikolić, J. Knežević-Vukčević, B. Vuković-Gačić (2016) Optimisation of the microdilution method for detection of minimum inhibitory concentration values in selected bacteria. Botanica Srebica, 40, 29-36.

5.4. B. Nikolić, B. Vasilijević, D. Mitić-Ćulafić, M. Lesjak, B. Vuković-Gačić, N. Mimica Dukić, J. Knežević-Vukčević (2016) Screening of the antibacterial effect of Juniperus sibirica and Juniperus sabina essential oils in a microtitre plate-based MIC assay. Botanica Srebica, 40, 43-58.

SAOPŠTENJE SA MEĐUNARODNOG SKUPA ŠTAMPANO U CELINI (M33)6.1. D. Mitić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević, T. Berić, B. Nikolić, S. Stanković, D. Simić

(2001). Natural antioxidants and their mechanisms in inhibition of mutagenesis. In: Molecular and genetic interactions involving phytochemicals. eds. Kreft I., Škrabanja V. Univerza v Ljubljani in Slovenska akademija znanosti in umetnosti, 67-74. ISBN 961-6379-02-X

6.2. N.B. Milojević, D.R Stanisavljev, B.J. Nikolić, M.V. Beljanski, J.B. Knežević-Vukčević (2010). Influence of microwave radiation on bacteriophage λ proliferation in Escherichia coli. 10th

Page 9: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

International Conference on Fundamental and Applied Aspects of Physical Chemistry, Belgrade, Serbia, Proceedings, 331-333.

6.3. B. Nikolić, B.D. Petrović, N. Petrović, N. Smatlik, B. Vuković-Gačić (2011) Protective effect of camphor and eucalyptol against UV-induced mutagenesis in bacteria. 11th International Scientific and Professional Meeting „Ecological Truth“ ECO-IST’11, Bor, Serbia, Proceedings (Ed. Z. Marković), 668-674.

Posle izbora u zvanje:6.4. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2012) Protective effect of

camphor, eucalyptol and thujone against UV- and 4NQO-induced genotoxicity in bacteria and mammalian cells. 7th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries, Subotica, Serbia, Proceedings (Eds. D. Radanović, Z. Dajić Stevanović), ISBN 978-86-83-141-16-6, 137-145.

6.5. D.S. Mitić-Ćulafić, B.J. Nikolić, N.Đ. Simin, D.D. Četojević- Simin, M.V. Krstić, J.B. Knežević-Vukčević (2014) Antigenotoxic potential of Allium flavum L. and Allium melanantherum Panč. extracts against t-BOOH induced DNA damage. 8th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries - 8th CMAPSEEC, Durres, Albania, Proceedings (Eds. A. Ibraliu, E. Kongjika), ISBN 978-99956-10-66-1, 392-399.

6.6. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2014) Opposite effect of camphor, eucalyptol and thujone on DNA repair and mutagenesis: a question of dose. 5 th Congress of Serbian Genetic Society, Book of papers, 123-128. ISBN 978-86-87109-11-7

6.7. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2014) Genotoxic and cytotoxic effect of camphor, eucalyptol and thujone in repair proficient and mismatch deficient eukaryotic cells. 5th Congress of Serbian Genetic Society, Book of papers, 117-121. ISBN 978-86-87109-11-7

6.8. M.D. Pavlović, S. Brnjos, T. Stević, B. Nikolić, J. Knežević-Vukčević, D. Mitić Ćulafić (2016) Herbal extracts and wine as natural preservatives against food-borne bacteria.13 th International Conference on Fundamental and Applied Aspects of Physical Chemistry - PHYSICAL CHEMISTRY 2016, Proceedings, Volume II, 901-904. ISBN 978-86-82475-33-0.

RAD U VODEĆEM ČASOPISU NACIONALNOG ZNAČAJA (M51)7.1. J. Knežević-Vukčević, B. Vuković-Gačić, T. Stević, J. Stanojević, B. Nikolić, D. Simić (2005)

Antimutagenic effect of essential oil of sage (Salvia officinalis L.) and its fractions against UV-induced mutations in bacterial and yeast cells, Arch. Biol. Sci., 57, 163-172.

SAOPŠTENJE SA SKUPA NACIONALNOG ZNAČAJA ŠTAMPANO U CELINI (M63)Posle izbora u zvanje:8.1. J. Knežević-Vukčević, B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, T. Berić, J. Stanojević, D. Simić, B. Vuković-

Gačić (2014) Strategies and model systems for studying molecular mechanisms of antimutagenesis. A Century of Molecular Genetics Technology Symposium, Serbian Academy of Science and Arts, Novi Sad, Proc. 245-261. ISBN 978-86-81125-89-2.

SAOPŠTENJE SA MEĐUNARODNOG SKUPA ŠTAMPANO U IZVODU (M34)9.1. Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Mitić, D., Berić, T., Nikolić, B., Simić, D., (2000), Modulation of

genotoxic effects by terpenoids from sage (S. officinalis L.), 30th Annual Meeting of European Environmental Mutagen Society, Budapest, Hungary, Abstracts, 67.

9.2. Mitić, D., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Berić, T., Nikolić, B., Stanković, S., Simić, D., (2000), Natural antioxidants and their mechanisms in inhibition of mutagenesis, Proceedings of European Scientific Symposium on Molecular and Genetic Interactions Involving Phytochemicals, Gozd Martuljek, Slovenia, Abstracts,13.

Page 10: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

9.3. Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Mitić, D., Berić, T., Nikolić, B., Simić, D., (2001), Modulation of mutagenesis by terpenoids from sage (Salvia officinalis L.), World Conf. On Medicinal and Aromatic plants, Budapest, Hungary, Abstract 26.

9.4. Simić, D., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Mitić, Berić, T., Nikolić, B., Stanojević, J., Stanković, S, (2001), Genotoxic effects of environmental pollutants genotoxic monitoring and detection of antigenotoxic effects, ENRY 2001, Belgrade, Yugoslavia Septembar, Abstract, 123-125.

9.5. Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Mitić, Berić, T., Nikolić, B., Simić, D., (2001), Testing the involvement of DNA repair in antimutagenesis of sage, 30st Annual Meeting of European Environmental Mutagen Society, Ghent, Belgium, Abstracts, 78.

9.6. Berić, T., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Mitić, Stanković, S, Nikolić, B., Stanojević, J., Simić, D., (2001), SOS chromotest-based system for detection of molecular mechanisms of bioantimutagenesis, 2nd Balkan Conference of Microbiology, Thessaloniki, Greece, November, Abstract, 262.

9.7. Nikolić, B., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Mitić, Berić, T., Stanojević, J., Simić, D., (2001), Isolation and usage of the permeable strains of E.coli K12 for detection of antimutagenic potential, 2nd Balkan Conference of Microbiology, Thessaloniki, Greece, November, Abstract, 261.

9.8. Berić, T., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Stanković, S., Mitić, D., Nikolić, B., Stanojević, J., Simić, D. (2002), Microbial short-term tests for detection on plant antimutagens: 1. Comparation of prokaryotic and eukaryotic reversion assays, 10th International Congress of Bacteriology and Applied Microbiology, Paris, France, Abstracts, 122.

9.9. Stanojević, J., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Stanković, S., Mitić, D., Berić, T., Nikolić, B., Simić, D., (2002), Microbial short-term tests for detection on plant antimutagens: 2. Bioantimutagenic potential of sage (Salvia officinalis L.), 10th International Congress of Bacteriology and Applied Microbiology, Paris, France, Abstracts, 125.

9.10. Nikolić, B., Mitić, D., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Stanković, S., Berić, T., Stanojević, J., Simić, D., (2002), Microbial short-term tests for detection on plant antimutagens: 3. Antimutagenic potential of plant antioxidants, 10th International Congress of Bacteriology and Applied Microbiology, Paris, France, Abstracts, 124.

9.11. Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Berić, T., Mitić, D., Nikolić, B., Stanojević, J., Simić, D., (2002), Involvement of DNA repair in antimutagenesis of sage, 32nd Annual Meeting of EEMS, Warsaw, Poland, Book of Abstracts, 237.

9.12. Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Joksić, G., Blagojević, J., Berić, T., Mitić, D., Nikolić, B., Simić, D., (2002), Antigenotoxic effect of sage, 32nd Annual Meeting of EEMS, Warsaw, Poland, Book of Abstracts, 238.

9.13. Berić, T., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Mitić, D., Nikolić, B., Stanojević, J., Stanković, S., Simić, D., (2002), Screening for plant antimutagens with microbial tests, 2nd Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries, Chalkidiki, Greece, Book of Abstracts, 172.

9.14. Berić-Bjedov, T., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Mitić, D., Nikolić, B., Stanojević, J., Stanković, S., Simić, D., (2003), Screening for plant antimutagens with microbial tests, 1st FEMS Congress of European Microbiologist, Ljubljana, Slovenia, Abstract, 134.

9.15. Nikolić, B., Mitić, D., Stanojević, J., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Simić, D., (2003), Bacterial assay-system for detection of antimutagenic potential of antioxidants, 3rd Balkan Conference of Microbiology, Istanbul, Turkey, Proceedings and Abstract Book, 359.

9.16. Simić, D., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Mitić, D., Berić-Bjedov, T., Stanojević, J., Stanković, S., Nikolić, B., (2003), Antimutagenic effect of plants. Evaluation of the mechanisms involved, 8th International Conference on mechanisms of antimutagenesis and anticarcinogenesis, Pisa, Italy, Proceedings, 128.

9.17. Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Mitić, D., Berić-Bjedov, T., Nikolić, B., Stanojević, J., Simić, D., (2003), Antioxidants screened by the Escherichia coli K12 assay system, 8th International Conference on mechanisms of antimutagenesis and anticarcinogenesis, Pisa, Italy, Proceedings, 153.

Page 11: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

9.18. Vuković-Gačić, B., Stanojević, J., Knežević-Vukčević, J., Mitić-Ćulafić D., Berić-Bjedov, T., Nikolić, B., Stanković, S., Simić, D. (2004), Antimutagenic properties of natural antioxidants in the WP2 antimutagenicity test, 34th EEMS, Maastricht, Proceedings, 84.

9.19. Nikolić, B., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Mitić-Ćulafić, D., Berić-Bjedov, T., Stanojević, J., Stanković, S., Simić, D. (2004), Antimutagenic properties of natural antioxidants in the Escherichia coli K12 reversion assay,, 34th EEMS, Maastricht, Proceedings, 83.

9.20. Knežević-Vukčević, J., Nikolić, B., Stanojević, J., Vuković-Gačić, B., Simić, D., (2005), The effect of vitamin C on oxidative mutagenesis in microbial tests, 35th Annual Meeting of the European Environmental Mutagen Society, Cos Island, Greece, Book of Abstracts, 141.

9.21. Nikolić, B., Stanojević, J., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Simić, D., (2005), The effect of vitamin C on oxidative DNA damage, 2nd Congress of Croatian Geneticists, Brach Island, Croatia, Book of Abstracts, 73.

9.22. Vuković-Gačić, B., Berić, T., Nikolić, B., Stanojević, J., Simić, D., Knežević-Vukčević, J., (2006), Antigenotoxic effect of basil (Ocimum basilicum L.), in microbial short-term tests, 36th Annual Meeting of the European Environmental Mutagen Society, Prague, Czech Republic, Book of Abstracts, 154.

9.23. Mitić-Ćulafić, D., Nikolić, B., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Žegura, B., Filipič, M., (2006), Protective effect of plant antioxidants against t-BOOH induced DNA damage and mutagenesis in prokaryotic and eukaryotic tests in vitro, 36th Annual Meeting of the European Environmental Mutagen Society, Prague, Czech Republic, Book of Abstracts, 158.

9.24. Mitić-Ćulafić, D., Žegura, B., Nikolić, B., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Filipič, M., (2006), Protective effect of plant antioxidants against oxidative DNA damage and mutagenesis in prokaryotic and eukaryotic in vitro tests, IV Congress of Slovenian Genetic Society and II Meeting of The Slovenian Society of Human Genetics with International Participation, Ljubljana, Slovenia, Book of Abstracts, 143.

9.25. Vuković-Gačić, B., Berić, T., Nikolić, B., Stanojević, J., Simić, D., Knežević-Vukčević, J., (2006), Detection of antigenotoxic effect of basil (Ocimum basilicum L.) with microbial short-term tests, IV Congress of Slovenian Genetic Society and II Meeting of The Slovenian Society of Human Genetics with International Participation, Ljubljana, Slovenia, Book of Abstracts, 146.

9.26. Opačić, B., Mitić-Ćulafić, D., Berić, T., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., (2007), Antimutagenic potential of antioxidants in E. coli K12 assay-system, 37th Annual Meeting of the European Environmental Mutagen Society, Basel, Switzerland, Book of Abstracts, 117-118.

9.27. Opačić, B., Stanojević, J., Mitić-Ćulafić, D., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J. (2007), Evaluation of antimutagenic potential of antioxidants with Escherichia coli K12 assay-system, 5th Balkan Congress for Microbiology , Budva, Montenegro, 145.

9.28. Vuković-Gačić, B., Opačić, B., Berić, T., Janković, I., Kolarević, S., Jovanović, P., Jagodić, A., Knežević-Vukčević, J., (2008), Antimutagenic properties of plant monoterpenes in E. coli K12, 38th Annual Meeting of the European Environmental Mutagen Society, Cavtat, Croatia, Book of Abstracts, 177.

9.29. Knežević-Vukčević, J., Nikolić, B., Berić, T., Vuković-Gačić, B., (2009), Modulation of DNA repair by monoterpenes from sage in Escherichia coli, 10th International Conference on Environmental Mutagens, 39th Annual Meeting of the European Environmental Mutagen Society, Firenze, Italy, Book of Abstracts, 160-161.

9.30. Mitić-Ćulafić, D., Nikolić, B., Vuković-Gačić, B., Žegura, B., Filipič, M., Knežević-Vukčević, J., (2010), Comparative study of antigenotoxicity of plant monoterpenes in prokaryotic and eukaryotic test systems, 6th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries, Antalya, Turkey, Pharmacognosy Magazine, 22 (Suppl.), S63-S64.

9.31. Nikolić B., Milojević N., Janković I., Kolarević S., Jovanović P., Jagodić A., Vuković-Gačić B., Knežević-Vukčević J., (2009) Antimutagenic potential of camphor, α/β thujone and eucalyptol in the bacterial assay aystem, IV Congress of Serbian Genetic Society, Tara, Book of abstracts, 64-65.

Page 12: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

9.32. Vuković-Gačić, B., Mitić-Ćulafić, D., Nikolić, B., Žegura, B., Filipič, M., Knežević-Vukčević, J. (2010), Antigenotoxicity of plant monoterpenes in prokaryotic and eukaryotic test systems, 40th Annual Meeting of the European Environmental Mutagen Society, Oslo, Norway, Book of Abstracts, 267-268.

9.33. Milojević, N.B., Stanisavljev, D.R., Nikolić, B.J., Beljanski, M.V., Knežević-Vukčević, J.B. (2010), Influence of microwave radiation on bacteriophage λ proliferation in Escherichia coli, 10th International Conference on Fundamental and Applied Aspects of Phusical Chemistry, Book of Abstracts.

9.34. Nikolić B., Mitić-Ćulafić D., Vuković-Gačić B. and Knežević-Vukčević J. (2011), Antigenotoxic/genotoxic properties of plant monoterpenes, Scientific conference with international participation „Preclinical testing of active substances and cancer research“ with International Symposium on anti-cancer agents, cardiotoxicity and neurotoxicity, Kragujevac, Serbia, Book of abstracts, 52.

9.35. N. Milojević, D. Stanisavljev, B. Nikolić, M. Beljanski, L. Kolar-Anić, J. Knežević- Vukčević (2011), Bacteriophage proliferation under influence of microwave irradiation, 4th Congress of European Microbiologists, FEMS 2011, Geneva, Switzerland, Book of abstracts (CD), Abs. No. 233.

9.36. B. Nikolić, S. Kolarević, N. Milojević, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević- Vukčević (2011), Modulation of DNA repair pathways by sage monoterpenes in Escherichia coli K12, 4th Congress of European Microbiologists, FEMS 2011, Geneva, Switzerland, Book of abstracts (CD), Abs. No. 560.

9.37. J. Knežević- Vukčević, B. Nikolić, D. Ženar, B. Vuković-Gačić (2011), Antimutagenic potential of camphor, thujone and eucalyptol against UV-irradiation in E. coli, 41st Annual Meeting of European Environmental Mutagen Society (EEMS), Barcelona, Spain, Book of abstracts, 109.

9.38. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević- Vukčević (2011), Antigenotoxic potential of camphor, thujone and eucalyptol against 4NQO in Vero cell line, 41st Annual Meeting of European Environmental Mutagen Society (EEMS), Barcelona, Spain, Book of abstracts, 110.

9.39. Mitić-Ćulafić, D., Simin, N., Vuković-Gačić, B., Cvetojević-Simin, D., Mimica-Dukić, N., Nikolić, B., Knežević-Vukčević, J., (2011), Chemical composition and cytotoxicity and genotoxicity of selected Allium spp extracts, 9th International Comet Assay Workshop, ICAW, Kusadasi, Turkey, P-43.

9.40. Jovin, E., Mitić-Ćulafić, D., Nikolić, B., Orčić, D., Simin, N., Mimica-Dukić, N., Vuković-Gačić, B. (2011), Microtiter assay in screening of antibacterial activity of two Rumex species’ herbs and rhizoma ethanol extracts, Microbiologia Balkanica 2011, Proceedings, ISBN 978-86-914897-0-01.

9.41. Nikolić, B., Ženar, D., Kusić, J., Mitić-Ćulafić, D., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević J. (2011), Screening for Plant Bioantimutagens with Bacterial Tests: Antimutagenic Effect of Monoterpenes, Microbiologia Balkanica 2011, Proceedings, ISBN 978-86-914897-0-01.

Posle izbora u zvanje:9.42. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević- Vukčević (2012), Modulatory effect of camphor,

thujone and eucalyptol on DNA repair and mutagenesis in bacterial and mammalian cells, 3rd Congress of Croatian Geneticists, Krk, Island of Krk, Croatia, Book of abstracts, 100, ISBN 978-953-57128-0-0.

9.43. Nikolić B., Mitić-Ćulafić D., Vuković-Gačić B., Knežević- Vukčević J. (2012), Protective effect of camphor, eucalyptol and thujone against UV- and 4NQO-induced genotoxicity in bacteria and mammalian cells, 7th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries, Subotica, Republic of Serbia, Book of abstracts, 95, ISBN 978-86-83141-15-9.

9.44. Mitić-Ćulafić D.S., Nikolić B.J., Simin N.Đ., Četojević- Simin D.D., Krstić M.V., Knežević-Vukčević J.B. (2014) Protective effect of different Allium extracts against oxidative genotoxicity in cultured human cells, 8th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries - 8th CMAPSEEC, Durres, Albania, Book of abstracts, ISBN 978-99956-10-64-7, 55.

9.45. Mitić-Ćulafić D.S., Nikolić B.J., Simin N.Đ., Četojević- Simin D.D., Krstić M.V., Knežević-Vukčević J.B. (2014) Antigenotoxic potential of Allium flavum L. and Allium melanantherum Panč. extracts against t-BOOH induced

Page 13: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

DNA damage, 8th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries - 8th CMAPSEEC, Durres, Albania, Book of abstracts, ISBN 978-99956-10-64-7, 56.

9.46. Jovanović B.P., Nikolić B.J., Mitić-Ćulafić D.S., Lesjak M.M., Vuković-Gačić, B.S., Knežević-Vukčević J.B. (2014) Screening of antibacterial effect of Juniperus sibirica Burgsd., Juniperus intermedia Schur. and Juniperus sabina L., by resazurin incorporated microdilution assay, 8th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries - 8th CMAPSEEC, Durres, Albania, Book of abstracts, ISBN 978-99956-10-64-7, 142.

9.47. Nikolić B.J., Francisković M.M., Orčić D.Z., Jovanović B.P., Mitić-Ćulafić D.S., Vuković-Gačić, B.S., Knežević-Vukčević J.B. (2014) Chemical composition, antioxidative potential and cytotoxicity of essential oil and postdistilation waste of Juniperus intermedia Schur., 8th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries - 8th CMAPSEEC, Durres, Albania, Book of abstracts, ISBN 978-99956-10-64-7, 141.

9.48. Jovanović B., Nikolić B., Mitić-Ćulafić D., Džamić A., Marin P., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević J. (2014) Antibacterial effect of Thumus capitatus Hoffms. Et Link essential oil, 5th Congress of Macedonian Microbiologists with International Participation, Ohrid, R. Macedonia, Book of abstracts, ISSN0025-1097, 137.

9.49. Nikolić B., Novaković Jovanović J., Šeatović S, Zavišić G., Radulović Ž., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević J. (2014) Evaluation of probiotic properties of new lactobacilli human isolates, 5th Congress of Macedonian Microbiologists with International Participation, Ohrid, R. Macedonia, Book of abstracts, ISSN0025-1097, 139.

9.50. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2014) Opposite effect of camphor, eucalyptol and thujone on DNA repair and mutagenesis: a question of dose, V Congress of the Serbian Genetic Society, Kladovo/Beograd, Book of Abstracts, ISBN 978-86-87109-10-0, 138.

9.51. B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2014) Genotoxic and cytotoxic effect of camphor, eucalyptol and thujone in repair proficient and mismatch deficient eukaryotic cells, V Congress of the Serbian Genetic Society, Kladovo/Beograd, Book of Abstracts ISBN 978-86-87109-10-0, 153.

9.52. D. Mitić-Ćulafić, B. Nikolić, N. Simin, M. Krstić, J. Knežević-Vukčević (2014) Antigenotoxic effect of Allium flavum L. and Allium paniculatum L. Extracts, V Congress of the Serbian Genetic Society, Kladovo/Beograd, Book of Abstracts ISBN 978-86-87109-10-0, 154.

9.53. D. Mitić-Ćulafić, B. Nikolić, N. Simin, B. Jovanović, J. Knežević-Vukčević (2014) Protective effect of Allium rhodopeum Velen. and Allium carinatum L. extracts against oxidative DNA damage, V Congress of the Serbian Genetic Society, Kladovo/Beograd, Book of Abstracts ISBN 978-86-87109-10-0, 155.

9.54. Nikolić, B., Mitić-Ćulafić, D., Jovanović, B., Jovanović, M., Džamić, A., Soković, M., Marin, P., Knežević-Vukčević, J. (2015) Protective activities of Thymus capitatus essential oil against Escherichia coli and Listeria monocytogenes. 9th Balkan Congress of Microbiology, Thessaloniki, Greece, Book of abstract ISSN 0438-9573, 189.

9.55. Jovanović, B., Nikolić, B., Mitić-Ćulafić, D.,Jovanović, M., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J. (2015) Antibacterial and cytotoxic effect of essential oil and post-distillation waste of Juniperus intermedia Schur. 9th Balkan Congress of Microbiology, Thessaloniki, Greece, Book of abstract ISSN 0438-9573, 188.

9.56. Jovanović M., Nikolić B., Jovanović B., Orčić D., Mitić-Ćulafić D., Knežević-Vukčević J. (2015) Chemical characterization, antioxidant and cytotoxic effect of Juniperus intermedia Schur. essential oil. III Simpozijum Biologa i Ekologa Republike Srpske (SBERS), Book of abstract ISBN 978-99955-21-43-1, 35.

9.57. Jovanović B., Nikolić B., Jovanović M., Francisković M., Mitić-Ćulafić D., Knežević-Vukčević J. (2015) Chemical characterization, antioxidant and cytotoxic effect of Juniperus intermedia Schur. postdistilation waste. III Simpozijum Biologa i Ekologa Republike Srpske (SBERS), Book of abstract ISBN 978-99955-21-43-1, 62.

SAOPŠTENJE SA SKUPA NACIONALNOG ZNAČAJA ŠTAMPANO U IZVODU (M64)10.1. Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J., Mitić, D., Berić, T., Nikolić, B., Stević, T., Simić, D., (2000), Mikrobiološki testovi za detekciju antimutagenog potencijala biljnih ekstrakata, VIII Kongres mikrobiologa Jugoslavije, Vrnjačka Banja, Knjiga izvoda, 33.

Page 14: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

10.2. Berić-Bjedov, T., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Joksić, G.., Mitić-Ćulafić, D., Nikolić, B., Stanojević, J., Stanković, S., Stajković O., Simić D., (2004), Antigenotoksični efekat terpena iz žalfije, III Kongres genetičara Srbije, Subotica, Knjiga izvoda, 23.10.3. Nikolić, B., Knežević-Vukčević, J., Vuković-Gačić, B., Mitić-Ćulafić, D., Berić-Bjedov, T., Stanojević, J., Stanković, S., Simić, D., (2004), Antimutagena svojstva prirodnih antioksidanata detektovana Escherichia coli K12 test sistemom, III Kongres genetičara Srbije, Subotica, Knjiga izvoda, 32.10.4. Vuković-Gačić, B., Stanojević, J., Knežević-Vukčević, J., Mitić-Ćulafić D., Berić-Bjedov, T., Nikolić, B., Stanković, S., Simić, D., (2004), Antimutagena svojstva prirodnih atioksidanata detektovana WP2 testom antimutageneze, III Kongres genetičara Srbije, Subotica, Knjiga izvoda, 38.10.5. Mitić-Ćulafić D., Opačić B., Vuković-Gačić B., Knežević-Vukčević J., (2008) Antibacterial effect of marigold (Calendula officinalis Linn.), 6th Congress of Medicinal Microbiology MICROMED 2008, Zbornik radova, 306-307.10.6. Nikolić B., Berić T., Janković I., Kolarević S., Jovanović P., Jagodić A., Vuković-Gačić B., Knežević-Vukčević J. (2008), Antimutagenic potential of monoterpenes in the bacterial assay system, XXVIII Savetovanje o lekovitim i aromatičnim biljkama: Biljne lekovite sirovine i biljni proizvodi – savremeni pristup karakterizaciji, proizvodnji i klasifikaciji, Vršac, Knjiga izvoda, 56-57.10.7. Nikolić, B., Kusić, J., Milojević, N., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević J., (2010), The role of different DNA repair pathways in survival of Escherichia coli K12 cells in the presence of monoterpenes, VII Kongres mikrobiologa Srbije, Beograd, Srbija, Izvodi (CD).10.8. Milojević, N., Stanisavljev, D., Nikolić, B., Beljanski, M., Kolar-Anić, Lj., Knežević-Vukčević, J., (2010), Bacteriophage λ proliferation in Escherichia coli under influence of microwave irradiation, VII Kongres mikrobiologa Srbije, Beograd, Srbija, Izvodi (CD).Posle izbora u zvanje:

10.9. Milojević, N., Nikolić, B., Orčić, D., Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J. (2013) Inhibitorni efekat vodenog ekstrakta Juniperus nana Willd. prema oksidativnoj mutagenezi u oxyR defektnom soju E. coli WP2, IX Kongres mikrobiologa Srbije “MIKROMED 2013”, Beograd, Srbija (CD), ISBN 978-86-914897-1-7.10.10. Jovanović, B., Jovanović, B., Jovanović, M., Nikolić, B., Mitić-Ćulafić, D., Džamić, A., Marin, P., Knežević-Vukčević, J. (2015) Antibacterial and cytotoxic effect of essential oils of Thymus capitatus Hoffms. et Link, 10th Serbian Microbiology Congress-MIKROMED, Beograd, Book of Abstracts ISBN 978-86-914897-2-4, 221-222.10.11. Jovanović, M., Novaković Jovanović, J., Nikolić, B., Šeatović, S., Zavišić, G., Mitić-Ćulafić, Dragana.,

Vuković-Gačić, B., Knežević-Vukčević, J. (2015) Characterization of probiotic properties of human strains of Lactobacillus plantarum, 10th Serbian Microbiology Congress-MIKROMED, Beograd, Book of Abstracts ISBN 978-86-914897-2-4, 223.

ANALIZA NAUČNOG RADA

Prema problematici koja je izučavana, radovi dr Biljane Nikolić se mogu podeliti u nekoliko celina. Najveći broj radova bavi se problematikom antimutageneze/antikancerogeneze, dok je u manjem broju radova ispitivan širi spektar bioloških aktivnosti prirodnih proizvoda, biokompatibilnost stomatoloških materijala, kao i efekat mikrotalasa na reprodukciju bakteriofaga u ćeliji domaćinu. Po jedan publikovani rad bavi se ekogenotoksikologijom, probiotskim svojstvima izolata roda Lactobacillus, kao i mikrobiologijom zemljišta.

Radovi iz oblasti antimutageneze/antikancerogeneze su označeni brojevima 1.2., 2.1., 2.2., 2.3., 2.6., 3.1., 3.2., 3.4., 4.2., 4.3., 5.1. i 5.2. Pored toga, rezultati dobijeni u ovoj oblasti štampani su u celini i u saopštenjima 6.1., 6.3., 6.4., 6.5., 6.6., 6.7., 7.1. i 8.1., a takođe i u brojnim saopštenjima sa međunarodnih i nacionalnih skupova štampanih u izvodu. Svi pomenuti radovi mogu se podeliti u dve velike grupe: one koji ispituju antimutagenost antioksidanata i one koji ispituju bioantimutagene.

Page 15: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Istraživanja antimutagenog efekta etarskog ulja bosiljka (Ocimum basilicum L.) i njegovog dominantnog konstituenta linalola prikazan je u radu 2.1. Dobijeni rezultati primenjenih reverznih testova na Escherichia coli K12 i WP2 sojevima, kao i komet testa na kvascu Saccharomyces cerevisiae, ukazuju da pomenuti antimutageni inhibiraju oksidativnu mutagenezu, te da se ovo njihovo svojstvo može povezati sa antioksidativnošću. U radu 2.2. prikazani su rezultati istraživanja antimutagenog potencijala terpenoida linalola, mircena i eukaliptola prema oksidativnoj mutagenezi; ispitivanje je vršeno primenom reverznog bakterijskog testa na E. coli WP2 oxyR, kao i primenom komet testa na humanim hepatoma (HepG2) i limfoblastoma (NC-NC) ćelijama. Efekat metaboličke transformacije S9 frakcijom na antimutageni potencijal pomenutih monoterpena prema t-butil hidroperoksidu i 2-nitropropanu ispitan je reverznim testovima na E. coli WP2 i Salmonella typhimurium, što je prikazano u radu 4.3. Isti monoterpenoidi bili su predmet istraživanja i u radu 5.1, u kome je ispitan njihov potencijal da u komet testu na humanim hepatoma ćelijama inhibiraju genotoksični efekat kancerogena iz hrane IQ i PhIP. Antimutagenim potencijalom model antioksidanata vitamina E i C bave se radovi 3.1. i 3.2. U radu 3.1. u bakterijskim reverznim testovima ispitan je antimutageni potencijal vitamina E prema oksidativnoj mutagenezi. Efekat vitamina C prema oksidativnoj mutagenezi, prikazan u radu 3.2, obuhvata rezultate dobijene u reverznim testovima na E. coli i S. cerevisiae, kao i u komet testu na S. cerevisiae. Grupi radova koji se bave antigenotoksičnim potencijalom antioksidanata treba dodati i saopštenje štampano u celini 6.1, koje se bavi antimutagenim efektom frakcija žalfije (Salvia officinalis L.) detektovanom u bakterijskim reverznim testovima. Antigenotoksični potencijal ekstrakata biljaka iz roda Allium (A. melananterum i A. flavum), koji se takođe može pripisati njihovim antioksidativnim svojstvima, prikazan je u radovima 2.6. i 6.5. Antigenotoksičnost ekstrakata Allium sp. ispitana je reverznim testom na E. coli WP2 oxyR soju, koji je posebno osetljiv prema oksidativnoj mutagenezi, kao i alkalnim komet testom na humanim fibroblastima pluća. U radu 2.6. pored antigenotoksičnosti ekstrakata, ispitan je i njihov efekat na sintezu i aktivnost antioksidativnih enzima katalaze i superoksid dismutaze u humanim fibroblastima pluća.

Drugu veliku grupu radova iz oblasti antimutageneze čine oni koji se bave antimutagenim potencijalom bioantimutagena iz etarskih ulja žalfije i bosiljka. Bioantimutageni potencijal etarskog ulja žalfije (Salvia officinalis L.) i njegovih frakcija, uočen je u eksperimentima UV-indukovane mutageneze pomoću reverznih testova na E. coli K12 i S. cerevisiae D7, što je prikazano u radu 7.1. Radovi označeni brojevima 2.3. i 3.4., kao i saopštenja štampana u celini 6.3., 6.4., 6.6. i 6.7, bave se antimutagenim potencijalom monoterpena iz etarskog ulja žalfije - kamforom, eukaliptolom i tujonom, što je bio predmet doktorske disertacije kandidata. U radovima je prikazana dualna priroda testiranih monoterpena, što je bilo osnova za objašnjenje molekularnog mehanizma uočenog antimutagenog dejstva prema UV zračenju i UV-mimetic agensu 4NQO. Naime, iako genotoksični, monoterpeni primenjeni u malim koncentracijama indukuju malu količinu DNK oštećenja i zahvaljujući tome stimulišu mehanizme reparacije DNK koji ne greše, uključujući reparaciju isecanjem nukleotida, rekombinacionu reparaciju i reparaciju pogrešno sparenih baza. Ćelija u kojoj je nivo odbrane od DNK oštećenja na ovaj način podignut, ima povećan kapacitet da ispravi i oštećenja izazvana model mutagenima UV i 4NQO, te zahvaljujući tome monoterpeni u malim koncentracijama deluju antigenotoksično i antimutageno prema indukovanoj mutagenezi. Ovakvo protektivno delovanje malih doza monoterpena u saglasnosti je sa u toksikologiji prihvaćenom teorijom hormezisa, kao što je objašnjeno u radovima 2.3. i 3.4., kao i u saopštenjima 6.6. i 6.7.

Pored toga što etarsko ulje bosiljka (Ocimim basilicum L.) ima potencijal da redukuje oksidativnu mutagenezu, što je prikazano u radu 2.1., ono ima sposobnost da smanji i učestalost UV-indukovanih mutacija, kao što se vidi iz rada 5.1. Koristeći reverzne testove na E. coli K12 i S. cerevisiae D7, pokazano je da etarsko ulje bosiljka i njegov dominantni sastojak linalol smanjuju učestalost UV-indukovanih mutacija i to zahvaljujući povećanju efikasnosti reparacije isecanjem nukleotida.

Radovi 1.2., 4.2. i 8.1 prikazuju antimutageni potencijal obe grupe prirodnih jedinjenja – antioksidanata i bioantimutagena. U radu 4.2. ispitivan je antimutageni potencijal monoterpena

Page 16: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

kamfora, eukaliptola, tujona, linalola i mircena prema mutagenezi indukovanoj UV zračenjem i model mutagenima 4NQO i t-BOOH, a efekat je praćen u bakterijskim reverznim testovima na E. coli K12 i WP2 sojevima. Monografija 1.2. i saopštenje sa nacionalnog skupa štampano u celini 8.1. prikazuju ciljeve studija antimutageneze i objašnjavaju molekularne mehanizme delovanja terpenoida iz žalfije i bosiljka. U grupu radova iz oblasti genotoksikologije može se priključiti i rad 1.1. iz oblasti ekogenotoksikologije, koji prikazuje efekte genotoksičnih polutanata u životnoj sredini, ističe značaj ekogenotoksikološkog monitoringa, ali i supstanci prirodnog porekla koje poseduju antigenotoksični potencijal.

Deo istraživanja kandidata odnosi se na ispitivanja šireg spektra bioloških aktivnosti prirodnih proizvoda. U radu 3.3. hemijski je okarakterisano etarsko ulje Thymus capitatus, a zatim su prikazana antioksidativna, citotoksična i antimikrobna svojstva ulja i dominantnih sastojaka karvakrola i timola. Citotoksičnost etarskog ulja je praćena primenom MTT testa na kancerskim ćelijama kolona (HCT 116 i HT-29), kao i na normalnim fibroblastima pluća (MRC-5). Antimikrobni efekat je ispitan primenom većeg broja bakterijskih i fungalnih sojeva iz ATCC kolekcije. U radu je prikazan i efekat ulja i dominantnih konstituenata na adheziju E. coli i L. monocytogenes na ćelije kolona HT-29. Radovi 5.3. i 5.4. bave se ispitivanjem antimikrobnog potencijala prirodnih proizvoda; u prvom su prikazani rezultati optimizacije mikrodilucione metode za ispitivanje antibakterijskog potencijala, a u drugom antibakterijski efekti etarskih ulja Juniperus sibirica i Juniperus sabina. Protektivni efekat vinskih marinada sa ekstraktima začinskih biljaka na razvoj mikroorganizama-patogena hrane prikazan je u saopštenju štampanom u celini 6.8. Uočen je inhibitorni efekat mešavine crnog vina Merlot i ekstrakata žalfije, nane i kima na rast L. monocytogenes i S. aureus u uzorcima svinjskog mesa.

U radovima 2.4. i 2.5. prikazana su istraživanja biokompatibilnosti novih endodontskih nanostrukturnih materijala, proizvedenih primenom hidrotermalnog sol-gel procesa, a koji su po hemijskoj strukturi aktivni sistemi silikata i hidroksiapatita. Ispitivana su njihova fizičko-hemijska svojstva, citotoksičnost prema humanim fibroblastima pluća (MRC-5 ćelije), genotoksičnost u humanim limfocitima periferne krvi, kao i imflamatorni efekat u histopatološkim studijama na mužjacima Wistar pacova. Dobijeni rezultati preporučili su nove endodontske nanomaterijale za buduća klinička ispitivanja, a u cilju njihove potencijalne primene u stomatološkoj praksi.

Radovi 4.1. i 4.4. i saopštenje štampano u celini 6.2. prikazuju rezultate istraživanja bioloških efekata mikrotalasnog zračenja na modelu umnožavanja bakteriofaga λ u domaćinu E. coli K12. U pomenutim radovima autori uočavaju da efekat mikrotalasnog zračenja frekvencije 2,45 GHz na umnožavanje λ faga zavisi od temperature - u eksperimentima sprovedenim na temperaturi bliskoj optimalnoj (37°C) mikrotalasi usporavaju proliferaciju faga, ali na sub-optimalnoj temperaturi oni izazivaju suprotan efekat i ubrzavaju razmnožavanje faga. U analizi mogućih mehanizama delovanja mikrotalasnog zračenja razmatraju se i njihovi termalni i netermalni efekti, a pretpostavlja se da uočeni efekat uključuje povećanu ekspresiju heat shock proteina.

U radu 4.5. prikazan je rezultat karakterizacije novih izolata bakterija roda Lactobacillus. Izolati imaju humano, oralno ili fekalno poreklo. Fenotipska i genotipska identifikacija su pokazale da se radi o sojevima L. plantarum, L. casei i L. paracasei. Ispitivane su njihove hemolitičke i antimikrobne aktivnosti, sposobnost agregacije, potencijal adhezije na hidrofobni rastvarač heksadekan i na ćelije kolona u kulturi (HCT 116), tolerancija prema lizozimu, niskim pH vrednostima i žučnim solima. Praćeno je i preživljavanje sojeva u uslovima veštačkog gastričnog i intestinalnog fluida. Dobijeni rezultati ukazali su na dobra probiotska svojstva testiranih izolata.

U radu 4.6. prikazani su rezultati ispitivanja potencijala pojedinih sojeva zemljišnijh bakterija da poboljšaju rast i resorpciju nutrijenata kod biljaka ježevica (Dactylis glomerata L.) i livadski vijuk (Festuca pratensis Huds.), inače značajnih u proizvodnje silaže. U eksperimentima in vitro i in planta je pokazano da sojevi rodova Azotobacter, Bacillus, Pseudomonas, Rhizobium i Shinorhizobium poseduju svojstva poboljšanja rasta obe poljoprivredne kulture.

Page 17: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Na osnovu analize radova može se zaključiti da je naučni doprinos dr Biljane Nikolić značajan za oblast mikrobiologije, genetike prokariota i genotoksikologije, naročito mutageneze i antimutageneze. Ukupni impakt faktor radova koje je dr Biljane Nikolić publikovala iznosi oko 26.

Kvantitativni pokazatelji uspeha u naučnom radu

Naučna delatnost

Ukupno U periodu nakon izbora u zvanje docenta

Naslov / kategorija Broj naslova

Brojbodova

Ukupno bodova

Broj naslova

Brojbodova

Ukupno bodova

M14

Monografska studija/poglavlje u knjizi M12 ili rad u zborniku međunarodnog značaja

2 4 8 1 4 4

M21Rad u vrhunskom međunarodnom časopisu

6 8 48 3 8 24

M22Rad u istaknutom međunarodnom časopisu

4 5 20 2 5 10

M23Rad u međunarodnom časopisu

6 3 18 4 3 12

M24

Rad u časopisu međunarodnog značaja verifikovanog posebnom odlukom

4 2 8 3 2 6

M33

Saopštenje sa međunarodnog skupa štampano u celini

8 1 8 5 1 5

M34

Saopštenje sa međunarodnog skupa štampano u izvodu

57 0,5 28,5 16 0,5 8

M51

Rad u vodećem časopisu nacionalnog značaja

1 2 2 0 2 0

M63

Saopštenje sa skupa nacionalnog značaja štampano u celini

1 1 1 1 1 1

M64

Saopštenje sa skupa nacionalnog značaja štampano u izvodu

11 0,2 2,2 3 0,2 0,6

M71Odbranjena doktorska disertacija

1 6 6 0 6 0

Page 18: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Naučna delatnost

Ukupno U periodu nakon izbora u zvanje docenta

Naslov / kategorija Broj naslova

Brojbodova

Ukupno bodova

Broj naslova

Brojbodova

Ukupno bodova

M72 Odbranjen magistarski rad 1 3 3 0 3 0

Učešće u nacionalnom projektu

4 1 4 2 1 2

Učešće u projektu bilateralne saradnje

1 1 1 1 1 1

Recenzija (uz dokaz) publikacije kategorije M20

5 1,5 7,5 4 1,5 6

Predavanje po pozivu 1 0 0 1 0 0

Citati bez autocitata u radovima sa SCI liste

131 0.1 13,1 131 0.1 13,1

UKUPNO BODOVA 178,3 92,7

CITIRANOST RADOVA

Pregled citiranosti prema bazama podataka Web of Science, Scopus i Google Scholar ukazuje da ukupan broj citata radova dr Biljane Nikolić, izuzimajući autocitate, iznosi 192, a da vrednost h-indeksa iznosi 7. Od ukupnog broja heterocitata 131 citat se nalazi u radovima sa SCI liste, a od toga 11 radova su revijski. Pored toga, radovi su citirani 16 puta u monografijama, kao i u nekoliko doktorskih disertacija i stručnih knjiga.

Citiranost:

B. Nikolić, J. Stanojević, D. Mitić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević, D. Simić (2004) Comparative study of the antimutagenic potential of Vitamin E in different E. coli strains. Mutat. Res. 564, 31-38. IF 2.020

Citati u radovima sa SCI liste1. Vuković-Gačić, B., Nikčević, S., Berić-Bjedov, T., Knežević-Vukčević, J., & Simić, D. (2006). Antimutagenic

effect of essential oil of sage (Salvia officinalis L.) and its monoterpenes against UV-induced mutations in Escherichia coli and Saccharomyces cerevisiae. Food and Chemical Toxicology, 44(10), 1730-1738.

2. González, N. V., Soloneski, S., & Larramendy, M. L. (2009). Dicamba-induced genotoxicity in Chinese hamster ovary (CHO) cells is prevented by vitamin E. Journal of Hazardous Materials, 163(1), 337-343.

3. Park, S. K., Page, G. P., Kim, K., Allison, D. B., Meydani, M., Weindruch, R., & Prolla, T. A. (2008). α-and γ-Tocopherol prevent age-related transcriptional alterations in the heart and brain of mice. The Journal of Nutrition, 138(6), 1010-1018.

4. Marin, M., Novaković, M., Tešević, V., Vučković, I., Milojević, N., Vuković‐Gačić, B., & Marin, P. D. (2012). Antioxidative, antibacterial and antifungal activity of the essential oil of wild‐growing Satureja montana L. from Dalmatia, Croatia. Flavour and Fragrance Journal, 27(3), 216-223.

5. Zahin, M., Aqil, F., Husain, F. M., & Ahmad, I. (2013). Antioxidant capacity and antimutagenic potential of Murraya koenigii. BioMed research international, 2013, 263509.

Page 19: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Citati u monografijama1. Al-Maskari, M.Y., Hanif, M.A., Al-Maskri, A.Y., Al-Adawi, S. (2012). Basil: A natural source of antioxidants

and neutraceuticals. In: Natural Products and Their Active Compounds on Disease Prevention (Eds. Essa, M.M.. Manickavasagan, A., Sukumar, E.), pp. 463-471.

Citati u radovima koji nisu na SCI listi1. Dalouh, A., Amkiss, S., & Skail, S. N. (2010). Genotoxicity and antigenotoxicity studies of commercial Argania

spinosa seed oil (argan oil) using the wing somatic mutation and recombination test in Drosophila melanogaster. African J Food Sci, 4, 434-9.

2. Kaur, S., & Kumar, S. (2011). Studies on the genoprotective/antioxidant potential of methanol extract of Anthocephalus cadamba (Roxb.) Miq. Journal of Medicinal Plants Research, 5(19), 4764-4770.

3. Chandel, M., Kaur, S., Kumar, S. (2011). Studies on the genoprotective/antioxidant potential of methanol extract of Anthocephalus cadamba (Roxb.) Miq. Journal of Medicinal Plant Research, 5 (19), pp. 4764-4770.

4. Sridevi, M., John, B., & Yamini, K. (2016). Anti-cancer effect of Ocimum sanctum ethanolic extract in non-small cell lung carcinoma cell line. International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, 8(4), 242-246.

B. Nikolić, J. Stanojević, B. Vuković-Gačić, D. Simić, J. Knežević-Vukčević, (2006) The effects of vitamin C on oxidative DNA damage and mutagenesis. Food Technol. Biotechnol. 44, 449-456. IF 0.789 Citati u radovima sa SCI liste

1. Rank, J., Syberg, K., & Jensen, K. (2009). Comet assay on tetraploid yeast cells. Mutation Research/Genetic Toxicology and Environmental Mutagenesis, 673(1), 53-58.

2. Staneva, D., Peycheva, E., Georgieva, M., Efremov, T., & Miloshev, G. (2013). Application of comet assay for the assessment of DNA damage caused by chemical genotoxins in the dairy yeast Kluyveromyces lactis. Antonie van Leeuwenhoek, 103(1), 143-152.

3. Ogbodu, R. O., & Nyokong, T. (2015). Enhanced triplet state parameters for zinc carboxy phenoxy phthalocyanine following conjugation to ascorbic acid: Effects of adsorption on single walled carbon nanotubes. Polyhedron, 90, 175-182.

4. Ogbodu, R. O., & Nyokong, T. (2015). The effect of ascorbic acid on the photophysical properties and photodynamic therapy activities of zinc phthalocyanine-single walled carbon nanotube conjugate on MCF-7 cancer cells. Spectrochimica Acta Part A: Molecular and Biomolecular Spectroscopy, 151, 174-183.

5. Wang, X., Jiao, C., Wang, T., & Yu, Z. (2016). Study on DNA damage induced by the reactive oxygen species generated in situ based on the multi-walled carbon nanotubes and hemoglobin. Journal of Electroanalytical Chemistry, 767, 182-187.

Citati u radovima koji nisu na SCI listi1. Awodele, O., Olayemi, S. O., Alimba, C. G., Egbejiogu, C., & Akintonwa, A. (2010). Protective effect of

vitamin C and or vitamin E on micronuclei induction by rifampicin in mice. Tanzania Journal of Health Research, 12(2), 150-154.

2. Bhagavathy, S., & Sumathi, P. (2012). Evaluation of antigenotoxic effects of carotenoids from green algae Chlorococcum humicola using human lymphocytes. Asian Pacific journal of tropical biomedicine, 2(2), 109-117.

T Berić, B. Nikolić, J. Stanojević, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2008) Protective effect of basil (Ocimum basilicum L.) against oxidative DNA damage and mutagenesis. Food Chem. Toxicol., 46, 724-732. IF 2.321 Citati u radovima sa SCI liste

1. Horváthová, E., Slameňová, D., Maršálková, L., Šramková, M., & Wsólová, L. (2009). Effects of borneol on the level of DNA damage induced in primary rat hepatocytes and testicular cells by hydrogen peroxide. Food and Chemical Toxicology, 47(6), 1318-1323.

2. George, S., & Chaturvedi, P. (2009). A comparative study of the antioxidant properties of two different species of Ocimum of southern Africa on alcohol-induced oxidative stress. Journal of Medicinal Food, 12(5), 1154-1158.

3. Ke, Y., Zhang, Z., Jiang, Y., Zhuang, Z., Li, L., Lu, W., & Wu, T. (2009). Association of hOGG1 genotype with life style and oxidative DNA damage among Chinese ethnic populations. Archives of Toxicology, 83(7), 663-668.

Page 20: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

4. Mimica-Dukić, N., Bugarin, D., Grbović, S., Mitić-Ćulafić, D., Vuković-Gačić, B., Orčić, D., ... & Couladis, M. (2010). Essential oil of Myrtus communis L. as a potential antioxidant and antimutagenic agents. Molecules, 15(4), 2759-2770.

5. Pripdeevech, P., Chumpolsri, W., Suttiarporn, P., & Wongpornchai, S. (2010). The chemical composition and antioxidant activities of basil from Thailand using retention indices and comprehensive two-dimensional gas chromatography. J. Serb. Chem. Soc, 75(11), 1503-1513.

6. Hossain, M. B., Brunton, N. P., Martin-Diana, A. B., & Barry-Ryan, C. (2010). Application of response surface methodology to optimize pressurized liquid extraction of antioxidant compounds from sage (Salvia officinalis L.), basil (Ocimum basilicum L.) and thyme (Thymus vulgaris L.). Food and Function, 1(3), 269-277.

7. Bora, K. S., Arora, S., & Shri, R. (2011). Role of Ocimum basilicum L. in prevention of ischemia and reperfusion-induced cerebral damage, and motor dysfunctions in mice brain. Journal of Ethnopharmacology, 137(3), 1360-1365.

8. Veillet, S., Tomao, V., & Chemat, F. (2010). Ultrasound assisted maceration: An original procedure for direct aromatisation of olive oil with basil. Food Chemistry, 123(3), 905-911.

9. Sœur, J., Marrot, L., Perez, P., Iraqui, I., Kienda, G., Dardalhon, M., ... & Huang, M. E. (2011). Selective cytotoxicity of Aniba rosaeodora essential oil towards epidermoid cancer cells through induction of apoptosis. Mutation Research/Genetic Toxicology and Environmental Mutagenesis, 718(1), 24-32.

10. Cuello, S., Alberto, M. R., Zampini, I. C., Ordoñez, R. M., & Isla, M. I. (2011). Comparative study of antioxidant and anti-inflammatory activities and genotoxicity of alcoholic and aqueous extracts of four Fabiana species that grow in mountainous area of Argentina. Journal of Ethnopharmacology, 137(1), 512-522.

11. Nurzyńska-Wierdak, R. (2012). Sweet basil essential oil composition: relationship between cultivar, foliar feeding with nitrogen and oil content. Journal of Essential Oil Research, 24(3), 217-227.

12. Wang, Z., Wang, J., & Chan, P. (2013). Treating type 2 diabetes mellitus with traditional Chinese and Indian medicinal herbs. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013. 343594.

13. Rossi, D., Guerrini, A., Paganetto, G., Bernacchia, G., Conforti, F., Statti, G., ... & Sacchetti, G. (2013). Croton lechleri Müll. Arg.(Euphorbiaceae) stem bark essential oil as possible mutagen-protective food ingredient against heterocyclic amines from cooked food. Food chemistry, 139(1), 439-447.

14. Grădinariu, V., Cioancă, O., Gille, E., Aprotosoaie, A., Hriţcu, L., & Hăncianu, M. (2013). The chemical profile of basil bio-varieties and its implication on the biological activity.Farmacia, 61(4), 632-639.

15. Occhipinti, A., Capuzzo, A., Bossi, S., Milanesi, C., & Maffei, M. E. (2013). Comparative analysis of supercritical CO2 extracts and essential oils from an Ocimum basilicum chemotype particularly rich in T-cadinol. Journal of Essential Oil Research, 25(4), 272-277.

16. Coelho, V., Mazzardo-Martins, L., Martins, D. F., Santos, A. R. S., da Silva Brum, L. F., Picada, J. N., & Pereira, P. (2013). Neurobehavioral and genotoxic evaluation of (−)-linalool in mice. Journal of Natural Medicines, 67(4), 876-880.

17. Staneva, D., Peycheva, E., Georgieva, M., Efremov, T., & Miloshev, G. (2013). Application of comet assay for the assessment of DNA damage caused by chemical genotoxins in the dairy yeast Kluyveromyces lactis. Antonie van Leeuwenhoek, International Journal of General and Molecular Microbiology,103(1), 143-152.

18. Kocaman, A. Y., Istifli, E. S., Büyükleyla, M., Rencüzoğulları, E., & Topaktaş, M. (2013). In vitro evaluation of the protective effects of 4-thujanol against mitomycin-C and cyclophosphamide-induced genotoxic damage in human peripheral lymphocytes. Toxicology and Industrial Health, 29(1), 23-37.

19. LLana-Ruiz-Cabello, M., Maisanaba, S., Puerto, M., Prieto, A. I., Pichardo, S., Jos, Á., & Cameán, A. M. (2014). Evaluation of the mutagenicity and genotoxic potential of carvacrol and thymol using the Ames Salmonella test and alkaline, Endo III-and FPG-modified comet assays with the human cell line Caco-2. Food and Chemical Toxicology, 72, 122-128.

20. Bugarin, D., Grbović, S., Orčič, D., Mitić-Ćulafić, D., Knežević-Vukčević, J., & Mimica-Dukić, N. (2014). Essential Oil of Eucalyptus Gunnii Hook. As a Novel Source of Antioxidant, Antimutagenic and Antibacterial Agents. Molecules, 19(11), 19007-19020.

21. Zarlaha, A., Kourkoumelis, N., Stanojkovic, T. P., & Kovala-Demertzi, D. (2014). Cytotoxic activity of essential oil and extracts of ocimum basilicum against human carcinoma cells. Molecular docking study of isoeugenol as a potent cox and lox inhibitor. Dig. J. Nanomat. Biostruc, 9(3), 907-917.

22. Llana-Ruiz-Cabello, M., Pichardo, S., Maisanaba, S., Puerto, M., Prieto, A. I., Gutierrez-Praena, D., ... & Camean, A. M. (2015). In vitro toxicological evaluation of essential oils and their main compounds used in active food packaging: A review. Food and Chemical Toxicology, 81, 9-27.

Page 21: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

23. Gradinariu, V., Cioanca, O., Hritcu, L., Trifan, A., Gille, E., & Hancianu, M. (2015). Comparative efficacy of Ocimum sanctum L. and Ocimum basilicum L. essential oils against amyloid beta (1–42)-induced anxiety and depression in laboratory rats. Phytochemistry Reviews, 14(4), 567-575.

24. Ameri, A., Heydarirad, G., Mahdavi Jafari, J., Ghobadi, A., Rezaeizadeh, H., & Choopani, R. (2015). Medicinal plants contain mucilage used in traditional Persian medicine (TPM). Pharmaceutical Biology, 53(4), 615-623.

25. Carocho, M., Barros, L., Barreira, J. C., Calhelha, R. C., Soković, M., Fernández-Ruiz, V., ... & Ferreira, I. C. (2016). Basil as functional and preserving ingredient in “Serra da Estrela” cheese. Food Chemistry, 207, 51-59.

26. Sponchiado, G., Adam, M. L., Silva, C. D., Soley, B. S., de Mello-Sampayo, C., Cabrini, D. A., ... & Otuki, M. F. (2016). Quantitative genotoxicity assays for analysis of medicinal plants: A systematic review. Journal of Ethnopharmacology, 178, 289-296.

27. Karabín, M., Hudcová, T., Jelínek, L., & Dostálek, P. (2016). Biologically Active Compounds from Hops and Prospects for Their Use. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety.

28. Živković, L., Čabarkapa, A., Marčetić, M., Kovačević, N., Bajić, V., Jovičić, S., & Spremo-Potparević, B. (2016). Evaluation of genotoxic and antigenotoxic properties of essential oils of Seseli rigidum Waldst. & Kit.(Apiaceae). Archives of Biological Sciences, 68(1), 135-144.

Citati u monografijama 1. Hammer, K. A., Carson, C. F. (2011). Antibacterial and antifungal activities of essential oils. In: (Thormar, H.

Ed.) Lipids and essential oils as antimicrobial agents. John Wiley & Sons, pp. 255-306.2. Charles, D. J. (2012). Basil. In Antioxidant Properties of Spices, Herbs and Other Sources (pp. 173-179).

Springer New York.3. Tisserand, R., Young, R. (2013). Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals: Second Edition.

Churchill Livingstone, Elsevier.4. Charles, D.J. (2013). Antioxidant properties of spices, herbs and other sources. Springer.5. Guidi, L., Landi, M. (2014). Aromatic plants: use and nutraceutical properties. In: (Gurib-Fakim, A. Ed.) Novel

Plant Bioresources: Applications in Food, Medicine and Cosmetics, Wiley Blackwell (pp. 303-345).6. Mimica-Dukić, N., Orčić, D., Lesjak, M., & Šibul, F. (2016). Essential Oils as Powerful Antioxidants:

Misconception or Scientific Fact?, In: Medicinal and Aromatic Crops: Production, Phytochemistry, and Utilization, Chapter 12, pp 187–208.

Citati u radovima koji nisu na SCI listi1. Gajula, D., Verghese, M., Boateng, J., (...), Mentreddy, S.R., Cedric, S. (2009). Determination of total

phenolics, flavonoids and antioxidant and chemopreventive potential of basil (Ocimum basilicum L. and Ocimum tenuiflorum L.). International Journal of Cancer Research, 5 (4), 130-143.

2. Lupi, S., Marconi, S., Paiaro, E., Fochesato, A., & Gregorio, P. (2009). Mutagenicity evaluation with Ames test of hydro-alcoholic solution of terpenes. Journal of Preventive Medicine And Hygiene, 50(3).

3. Min, S. S., Han, S. H., Yee, J., Kim, C., Seol, G. H., Im, J. H., ... & Lee, M. J. (2009). Antinociceptive Effects of the Essential Oil of Ocimum Basilicum in Mice. The Korean Journal of Pain, 22(3), 206-209.

4. Alpsoy, L. (2010). Inhibitory effect of essential oil on aflatoxin activities. African Journal of Biotechnology, 9(17), 2474-2481.

5. Yucharoen, R., Anuchapreeda, S., & Tragoolpua, Y. (2011). Anti-herpes simplex virus activity of extracts from the culinary herbs Ocimum sanctum L., Ocimum basilicum L. and Ocimum americanum L. African Journal of Biotechnology, 10(5), 860-866.

6. Dabire, C., Nebie, R. H. C., Belanger, A., Nacro, M., & Sib, F. S. (2011). Effet du séchage de la matière végétale sur la composition chimique de l’huile essentielle et l’activité antioxydante d’extraits de Ocimum basilicum L. International Journal of Biological and Chemical Sciences, 5(3).

7. Del Ré, P.V., Jorge, N. (2012). Spices as natural antioxidants: Their application in food and implication for health. Revista Brasileira de Plantas Medicinais, 14 (2), 389-399.

8. Al-Ali, K. H., El-Beshbishy, H. A., El-Badry, A. A., & Alkhalaf, M. (2013). Cytotoxic activity of methanolic extract of Mentha longifolia and Ocimum basilicum against human breast cancer. Pakistan Journal of Biological Sciences, 16(23), 1744.

9. Chen, S. Y., Dai, T. X., Chang, Y. T., Wan, S. S., Ou, S. L., Chuang, W. L., ... & Ku, H. M. (2013). Genetic diversity among Ocimum species based on ISSR, RAPD and SRAP markers. Australian Journal of Crop Science, 7(10), 1463.

10. Aziz, E. E., Gad, N., Bekbayeva, L. K., & Surif, M. (2013). Role of Cobalt Insweet Basil (Ocimum basilicum L.) Plants A. herb Yield, Essential Oil Content and its Composition. Middle-East Journal of Scientific Research, 14(1), 23-28.

Page 22: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

11. Gradinariu, V., Cioanca, O., Hritcu, L., & Hancianu, M. (2013). Basil bio-varieties cultivated in romania and the chemical profile of the volatile oil. International Multidisciplinary Scientific GeoConference: SGEM: Surveying Geology & Mining Ecology Management, pp. 113-120.

12. Saramma, G. (2014). An evaluation of the preventive effect of the methanol extract of thai basil (Ocimum basilicum L.) on ethanol-induced hepatotoxicity in rats. European Journal of Medicinal Plants, 4(2), 158.

13. Nirogi, R., Bhadravathi Vedamurthy, R., Goyal, V. K., Palle, J. B., Pandey, S. K., Jana, S., ... & Soni, P. (2014). Inhibitory Effects of Cuminum cyminum on the Mutagenicity of Direct and Indirect Mutagens in Bacterial Reverse Mutation Assay. Journal of Herbs, Spices & Medicinal Plants, 20(2), 156-170.

14. Sridevi, M., John, B., & Yamini, K. (2016). Anti-cancer effect of Ocimum sanctum ethanolic extract in non-small cell lung carcinoma cell line. International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, 8(4), 242-246.

J. Stanojević, T. Berić, B. Opačić, B. Vuković-Gačić, D. Simić, J. Knežević-Vukčević (2008) The effect of essential oil of basil (Ocimum basilicum L.) on UV-induced mutagenesis in Escherichia coli and Saccharomyces cerevisiae. Arch. Biol. Sci., 60, 93-102. Citati u radovima sa SCI liste

1. Tanović, B., Potočnik, I., Delibašic, G., (...), Kostić, M., Marković, M. (2009). In vitro effect of essential oils from aromatic and medicinal plants on mushroom pathogens: Verticillium fungicola var. fungicola, Mycogone perniciosa, and Cladobotryum sp. Archives of Biological Sciences, 61(2), 231-237.

2. Chandrasekaran, C.V., Srikanth, H.S., Anand, M.S., (...), Viji, M.M.H., Amit, A. (2013). Evaluation of the mutagenic potential and acute oral toxicity of standardized extract of Ocimum sanctum (OciBest™). Human and Experimental Toxicology, 32(9), 992-1004.

Citati u monografijama 1. Hammer, K.A., Carson, C.F. (2010). Antibacterial and Antifungal Activities of Essential Oils, In: Lipids and

Essential Oils as Antimicrobial Agents (Ed. Thgormar, H.), John Wiley and Sons, pp. 255-306.

D. Mitić-Ćulafić, B. Žegura, B. Nikolić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević, M. Filipič (2009) Protective effect of linalool, myrcene and eucalyptol against t-butyl hydroperoxide induced genotoxicity in bacteria and cultured human cells. Food Chem. Toxicol. 47, 260-266. IF 2.114 Citati u radovima sa SCI liste

1. Lira, P. D. L., Retta, D., Tkacik, E., Ringuelet, J., Coussio, J. D., Van Baren, C., & Bandoni, A. L. (2009). Essential oil and by-products of distillation of bay leaves (Laurus nobilis L.) from Argentina. Industrial Crops and Products, 30(2), 259-264.

2. Mimica-Dukić, N., Bugarin, D., Grbović, S., Mitić-Ćulafić, D., Vuković-Gačić, B., Orčić, D., ... & Couladis, M. (2010). Essential oil of Myrtus communis L. as a potential antioxidant and antimutagenic agents. Molecules, 15(4), 2759-2770.

3. Baliga, M. S., & Rao, S. (2010). Radioprotective potential of mint: a brief review. Journal of Cancer Research and Therapeutics, 6(3), 255.

4. Takayama, C., de-Faria, F. M., de Almeida, A. C. A., Rehen, C. S., Dunder, R. J., Socca, E. A. R., ... & Hiruma-Lima, C. A. (2011). Gastroprotective and ulcer healing effects of essential oil from Hyptis spicigera Lam.(Lamiaceae). Journal of Ethnopharmacology, 135(1), 147-155.

5. Souto-Maior, F. N., de Carvalho, F. L., de Morais, L. C. S. L., Netto, S. M., de Sousa, D. P., & de Almeida, R. N. (2011). Anxiolytic-like effects of inhaled linalool oxide in experimental mouse anxiety models. Pharmacology Biochemistry and Behavior, 100(2), 259-263.

6. Žegura, B., Dobnik, D., Niderl, M. H., & Filipič, M. (2011). Antioxidant and antigenotoxic effects of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) extracts in Salmonella typhimurium TA98 and HepG2 cells. Environmental Toxicology and Pharmacology, 32(2), 296-305.

7. Costa, C. A., Bidinotto, L. T., Takahira, R. K., Salvadori, D. M., Barbisan, L. F., & Costa, M. (2011). Cholesterol reduction and lack of genotoxic or toxic effects in mice after repeated 21-day oral intake of lemongrass (Cymbopogon citratus) essential oil. Food and Chemical Toxicology, 49(9), 2268-2272.

8. Ciftci, O., Ozdemir, I., Tanyildizi, S., Yildiz, S., & Oguzturk, H. (2011). Antioxidative effects of curcumin, β-myrcene and 1, 8-cineole against 2, 3, 7, 8-tetrachlorodibenzo-p-dioxin-induced oxidative stress in rats liver. Toxicology and Industrial Health, 27(5), 447-453.

Page 23: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

9. Sœur, J., Marrot, L., Perez, P., Iraqui, I., Kienda, G., Dardalhon, M., ... & Huang, M. E. (2011). Selective cytotoxicity of Aniba rosaeodora essential oil towards epidermoid cancer cells through induction of apoptosis. Mutation Research/Genetic Toxicology and Environmental Mutagenesis, 718(1), 24-32.

10. Giaginis, C., & Theocharis, S. (2011). Current evidence on the anticancer potential of Chios mastic gum. Nutrition and Cancer, 63(8), 1174-1184.

11. Cuello, S., Alberto, M. R., Zampini, I. C., Ordoñez, R. M., & Isla, M. I. (2011). Comparative study of antioxidant and anti-inflammatory activities and genotoxicity of alcoholic and aqueous extracts of four Fabiana species that grow in mountainous area of Argentina. Journal of Ethnopharmacology, 137(1), 512-522.

12. Mademtzoglou, D., Akmoutsou, P., Kounatidis, I., Franzios, G., Drosopoulou, E., Vokou, D., & Mavragani‐Tsipidou, P. (2011). Applying the Drosophila wing spot test to assess the genotoxic impact of 10 essential oil constituents used as flavouring agents or cosmetic ingredients. Flavour and Fragrance Journal, 26(6), 447-451.

13. Regalado, E. L., Fernández, M. D., Pino, J. A., Mendiola, J., & Echemendia, O. A. (2011). Chemical composition and biological properties of the leaf essential oil of Tagetes lucida Cav. from Cuba. Journal of Essential Oil Research, 23(5), 63-67.

14. Bidinotto, L. T., Costa, C. A., Salvadori, D. M., Costa, M., Rodrigues, M. A., & Barbisan, L. F. (2011). Protective effects of lemongrass (Cymbopogon citratus STAPF) essential oil on DNA damage and carcinogenesis in female Balb/C mice. Journal of Applied Toxicology, 31(6), 536-544.

15. Ramos, C., Teixeira, B., Batista, I., Matos, O., Serrano, C., Neng, N. R., ... & Marques, A. (2012). Antioxidant and antibacterial activity of essential oil and extracts of bay laurel Laurus nobilis Linnaeus (Lauraceae) from Portugal. Natural Product Research, 26(6), 518-529.

16. Houghton, J., Townsend, C., Williams, A. R., Rodgers, A., Rand, L., Walker, K. B., ... & Davis, E. O. (2012). Important role for Mycobacterium tuberculosis UvrD1 in pathogenesis and persistence apart from its function in nucleotide excision repair. Journal of Bacteriology, 194(11), 2916-2923.

17. Bidinotto, L. T., Costa, C. A., Costa, M., Rodrigues, M. A., & Barbisan, L. F. (2012). Modifying effects of lemongrass essential oil on specific tissue response to the carcinogen N-methyl-N-nitrosurea in female BALB/c mice. Journal of Medicinal Food, 15(2), 161-168.

18. Sano, E., Tashiro, S., Tadakuma, H., Takei, T., Ueda, T., & Tsumoto, K. (2012). Type 1 IFN inhibits the growth factor deprived apoptosis of cultured human aortic endothelial cells and protects the cells from chemically induced oxidative cytotoxicity. Journal of Cellular Biochemistry, 113(12), 3823-3834.

19. Behl, M., Kadiiska, M. B., Hejtmancik, M. R., Vasconcelos, D., & Chhabra, R. S. (2012). Subacute oral and dermal toxicity of tert-butyl hydroperoxide in Fischer F344/N rats and B6C3F1 mice. Cutaneous and Ocular Toxicology, 31(3), 204-213.

20. Türkez, H., Toğar, B., & Arabacı, T. (2012). Evaluation of genotoxicity after application of Listerine® on human lymphocytes by micronucleus and single cell gel electrophoresis assays. Toxicology and Industrial Health, 28(3), 271-275.

21. Sarpietro, M. G., Ottimo, S., Accolla, M. L., Di Sotto, A., & Castelli, F. (2012). DSC evidence of the interaction and absorption of 3, 4-Secoisopimar-4 (18), 7, 15-trien-3-oic acid by biomembrane model. Thermochimica Acta, 549, 166-171.

22. Millezi, A.F., Caixeta, D.S., Rossoni, D.F., das Graças Cardoso, M., Piccoli, R.H. (2012). In vitro antimicrobial properties of plant essential oils Thymus vulgaris, Cymbopogon citratus and Laurus nobilis against five important foodborne pathogens. Ciencia e Tecnologia de Alimentos, 32 (1), 167-172.

23. Vlastos, D., Mademtzoglou, D., Drosopoulou, E., Efthimiou, I., Chartomatsidou, T., Pandelidou, C., ... & Mavragani-Tsipidou, P. (2013). Evaluation of the genotoxic and antigenotoxic effects of Chios mastic water by the in vitro micronucleus test on human lymphocytes and the in vivo wing somatic test on Drosophila. PloS One, 8(7), e69494.

24. Teixeira, B., Marques, A., Ramos, C., Neng, N. R., Nogueira, J. M., Saraiva, J. A., & Nunes, M. L. (2013). Chemical composition and antibacterial and antioxidant properties of commercial essential oils. Industrial Crops and Products, 43, 587-595.

25. Jayaprakasha, G. K., Murthy, K. C., Uckoo, R. M., & Patil, B. S. (2013). Chemical composition of volatile oil from Citrus limettioides and their inhibition of colon cancer cell proliferation. Industrial Crops and Products, 45, 200-207.

26. Maietti, S., Rossi, D., Guerrini, A., Useli, C., Romagnoli, C., Poli, F., ... & Sacchetti, G. (2013). A multivariate analysis approach to the study of chemical and functional properties of chemo‐diverse plant derivatives: lavender essential oils. Flavour and Fragrance Journal, 28(3), 144-154.

Page 24: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

27. Kocaman, A. Y., Istifli, E. S., Büyükleyla, M., Rencüzoğulları, E., & Topaktaş, M. (2013). In vitro evaluation of the protective effects of 4-thujanol against mitomycin-C and cyclophosphamide-induced genotoxic damage in human peripheral lymphocytes. Toxicology and Industrial Health, 29(1), 23-37.

28. Coelho, V., Mazzardo-Martins, L., Martins, D.F., (...), Picada, J.N., Pereira, P. (2013). Neurobehavioral and genotoxic evaluation of (-)-linalool in mice. Journal of Natural Medicines, 67(4), 876-880.

29. Tisserand, R., Young, R. (2013). Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals: Second Edition. 30. Ojeda-Sana, A. M., van Baren, C. M., Elechosa, M. A., Juárez, M. A., & Moreno, S. (2013). New insights into

antibacterial and antioxidant activities of rosemary essential oils and their main components. Food Control, 31(1), 189-195.

31. Horvathova, E., Navarova, J., Galova, E., Sevcovicova, A., Chodakova, L., Snahnicanova, Z., ... & Slamenova, D. (2014). Assessment of antioxidative, chelating, and DNA-protective effects of selected essential oil components (eugenol, carvacrol, thymol, borneol, eucalyptol) of plants and intact Rosmarinus officinalis oil. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 62(28), 6632-6639.

32. Sbrana, C., Avio, L., & Giovannetti, M. (2014). Beneficial mycorrhizal symbionts affecting the production of health‐promoting phytochemicals. Electrophoresis, 35(11), 1535-1546.

33. Kladniew, B. R., Polo, M., Villegas, S. M., Galle, M., Crespo, R., & de Bravo, M. G. (2014). Synergistic antiproliferative and anticholesterogenic effects of linalool, 1, 8-cineole, and simvastatin on human cell lines. Chemico-Biological Interactions, 214, 57-68.

34. Beier, R. C., Byrd, J. A., Kubena, L. F., Hume, M. E., McReynolds, J. L., Anderson, R. C., & Nisbet, D. J. (2014). Evaluation of linalool, a natural antimicrobial and insecticidal essential oil from basil: Effects on poultry. Poultry Science, 93(2), 267-272.

35. de Paula Porto, M., Da Silva, G. N., Luperini, B. C. O., Bachiega, T. F., de Castro Marcondes, J. P., Sforcin, J. M., & Salvadori, D. M. F. (2014). Citral and eugenol modulate DNA damage and pro-inflammatory mediator genes in murine peritoneal macrophages. Molecular Biology Reports, 41(11), 7043-7051.

36. Bugarin, D., Grbović, S., Orčič, D., Mitić-Ćulafić, D., Knežević-Vukčević, J., & Mimica-Dukić, N. (2014). Essential Oil of Eucalyptus Gunnii Hook. As a Novel Source of Antioxidant, Antimutagenic and Antibacterial Agents. Molecules, 19(11), 19007-19020.

37. Kizil, S., Hasimi, N., & Tolan, V. (2014). Biological Activities of Origanum, Satureja, Thymbra and Thymus Species Grown in Turkey. Journal of Essential Oil Bearing Plants, 17(3), 460-468.

38. Incilay, G. (2014). Volatile Composition, Antimicrobial and Antioxidant Properties of Different Parts from Elaeagnus angustifolia L. Journal of Essential Oil Bearing Plants, 17(6), 1187-1202.

39. Aprotosoaie, A.C., Hǎncianu, M., Costache, I.-I., Miron, A. (2014). Linalool: A review on a key odorant molecule with valuable biological properties. Flavour and Fragrance Journal, 29 (4), 193-219.

40. Tongnuanchan, P., & Benjakul, S. (2014). Essential oils: extraction, bioactivities, and their uses for food preservation. Journal of Food Science, 79(7), R1231-R1249.

41. Gautam, N., Mantha, A. K., & Mittal, S. (2014). Essential oils and their constituents as anticancer agents: a mechanistic view. BioMed Research International, 2014. 154106.

42. Llana-Ruiz-Cabello, M., Pichardo, S., Maisanaba, S., Puerto, M., Prieto, A. I., Gutierrez-Praena, D., ... & Camean, A. M. (2015). In vitro toxicological evaluation of essential oils and their main compounds used in active food packaging: A review. Food and Chemical Toxicology, 81, 9-27.

43. Mehri, S., Meshki, M. A., & Hosseinzadeh, H. (2015). Linalool as a neuroprotective agent against acrylamide-induced neurotoxicity in Wistar rats. Drug and Chemical Toxicology, 38(2), 162-166.

44. Dörsam, B., Wu, C. F., Efferth, T., Kaina, B., & Fahrer, J. (2015). The eucalyptus oil ingredient 1, 8-cineol induces oxidative DNA damage. Archives of Toxicology, 89(5), 797-805.

45. Donati, M., Mondin, A., Chen, Z., Miranda, F. M., do Nascimento Jr, B. B., Schirato, G., ... & Froldi, G. (2015). Radical scavenging and antimicrobial activities of Croton zehntneri, Pterodon emarginatus and Schinopsis brasiliensis essential oils and their major constituents: estragole, trans-anethole, β-caryophyllene and myrcene. Natural Product Research, 29(10), 939-946.

46. Api, A. M., Belsito, D., Bhatia, S., Bruze, M., Calow, P., Dagli, M. L., ... & Lalko, J. F. (2015). RIFM fragrance ingredient safety assessment, Linalool, CAS registry number 78-70-6. Food and Chemical Toxicology, 82, S29-S38.

47. Porres-Martínez, M., González-Burgos, E., Carretero, M. E., & Gómez-Serranillos, M. P. (2015). Major selected monoterpenes α-pinene and 1, 8-cineole found in Salvia lavandulifolia (Spanish sage) essential oil as regulators of cellular redox balance. Pharmaceutical Biology, 53(6), 921-929.

Page 25: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

48. Elansary, H. O., Yessoufou, K., Shokralla, S., Mahmoud, E. A., & Skalicka-Woźniak, K. (2016). Enhancing mint and basil oil composition and antibacterial activity using seaweed extracts. Industrial Crops and Products, 92, 50-56.

49. Sabogal-Guáqueta, A. M., Osorio, E., & Cardona-Gómez, G. P. (2016). Linalool reverses neuropathological and behavioral impairments in old triple transgenic Alzheimer's mice. Neuropharmacology, 102, 111-120.

50. Šmejkal, K., Malaník, M., Zhaparkulova, K., Sakipova, Z., Ibragimova, L., Ibadullaeva, G., & Žemlička, M. (2016). Kazakh Ziziphora Species as Sources of Bioactive Substances. Molecules, 21(7), 826.

51. Souto-Maior, F. N., Fonsêca, D. V. D., Salgado, P. R. R., Monte, L. D. O., de Sousa, D. P., & de Almeida, R. N. (2016). Antinociceptive and anticonvulsant effects of the monoterpene linalool oxide. Pharmaceutical Biology, 1-5.

52. Karabín, M., Hudcová, T., Jelínek, L., & Dostálek, P. (2016). Biologically Active Compounds from Hops and Prospects for Their Use. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 15 (3), 542-567.

53. Sharma, S., Sharma, S., & Vig, A. P. (2016). Evaluation of antimutagenic and protective effects of Parkinsonia aculeata L. leaves against H2O2 induced damage in pBR322 DNA. Physiology and Molecular Biology of Plants, 22(1), 17-31.

54. Uyeda, S., Tanjina, S., Satho, T., Irie, K., Watanabe, M., Hosokawa, M., ... & Toda, A. (2016). Enhancement and regulation effect of myrcene on antibody response in immunization with ovalbumin and Ag85B in mice. Asian Pacific Journal of Allergy and Immunology, (just-accepted).

55. Maisanaba, S., Llana-Ruiz-Cabello, M., Gutiérrez-Praena, D., Pichardo, S., Puerto, M., Prieto, A. I., ... & Cameán, A. M. (2016). New advances in active packaging incorporated with essential oils or their main components for food preservation. Food Reviews International, (just-accepted).

Citati u monografijama 1. Lim, T. K. (2012). Myrtus communis. In Edible Medicinal And Non Medicinal Plants (pp. 642-654). Springer

Netherlands.2. Gutiérrez-Lomelí, M., Toro-Sánchez, D.C.L., Rodríguez-Sahagún, A., Castellanos-Hernández, O.A. (2012).

Natural Products Extracts: Terpenes and Phenolics. In: (Orhan I.E. Ed.) Biotechnological Production of Plant Secondary Metabolites, (pp. 21-35.) Bentham Science Publishers Ltd.

3. do Ó Pessoa, C., Rodrigues, F.A.R., Marques, L.G.A., Sbardelotto, A.B. (2012). Therapeutic potential of essential oils for cancer treatment. In: (de Sousa D.P. Ed.) Medicinal Essential Oils: Chemical, Pharmacological and Therapeutic Aspects, (pp. 159-172.) Nova Science Publishers, Inc.

4. Da Silveira e Sá, R.C., Mota, V.G., De Almeida, R.N., De Sousa, D.P. (2012). Progress in essential oils research: Analgesic-like activity. In: (de Sousa D.P. Ed.) Medicinal Essential Oils: Chemical, Pharmacological and Therapeutic Aspects, (pp. 85-122.) Nova Science Publishers, Inc.

5. da Silva Rodrigues-Corrêa, K. C., de Lima, J. C., & Fett-Neto, A. G. (2013). Oleoresins from Pine: Production and Industrial Uses. In Natural Products (pp. 4037-4060). Springer Berlin Heidelberg.

6. Fernandes, J. (2015). Antitumor Monoterpenes. In Bioactive Essential Oils and Cancer (pp. 175-200). Springer International Publishing.

7. Mimica-Dukić, N., Orčić, D., Lesjak, M., & Šibul, F. (2016). Essential Oils as Powerful Antioxidants: Misconception or Scientific Fact?, In: Medicinal and Aromatic Crops: Production, Phytochemistry, and Utilization, Chapter 12, pp 187–208.

Citati u radovima koji nisu na SCI listi1. Acharya, A., Das, I., Singh, S., & Saha, T. (2010). Chemopreventive properties of indole-3-carbinol,

diindolylmethane and other constituents of cardamom against carcinogenesis. Recent Patents on Food, Nutrition and Agriculture, 2(2), 166-177.

2. Gohari, A. R., Hajimehdipoor, H., Saeidnia, S., Ajani, Y., & Hadjiakhoondi, A. (2011). Antioxidant activity of some medicinal species using FRAP assay. Journal of Medicinal Plants, 1(37), 54-60.

3. Baliga, M. S. (2011). Anticancer, chemopreventive and radioprotective potential of black plum (Eugenia jambolana lam.). Asian Pac J Cancer Prev, 12(1), 3-15.

4. Abdallah, H.M., Ezzat, S.M. (2011). Effect of the method of preparation on the composition and cytotoxic activity of the essential oil of Pituranthos tortuosus. Zeitschrift fur Naturforschung - Section C Journal of Biosciences, 66 C (3-4), 143-148.

5. Dayangac, A., Bahsi, M., Ozkaya, A., Yilmaz, O. (2011). Linalool improve biochemical damage and fatty acids composition of testes on fasting male rats. Journal of Animal and Veterinary Advances, 10 (9), 1232-1238.

Page 26: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

6. Ahmadi-Jouibari, T., Nikbakht, M. R., Mansouri, K., & Majnooni, M. B. (2013). Cytotoxic Effects of the Essential Oil from Achillea wilhelmsii C. Koch. Journal of Reports in Pharmaceutical Sciences (J. Rep. Pharm. Sci.), 2(2), 98-102.

7. Wesam, R. K., Ghanya, A. N., Mizaton, H. H., ILham, M., & Aishah, A. (2013). Assessment of genotoxicity and cytotoxicity of standardized aqueous extract from leaves of Erythroxylum cuneatum in human HepG2 and WRL68 cells line. Asian Pacific Journal of Tropical Medicine, 6(10), 811-816.

8. Porres-Martínez, M., Accame, M.E.C., Gómez-Serranillos, M.P. (2013). Pharmacological activity of Salvia lavandulifolia and chemical components of its essential oil. A review. Lazaroa, 34, 237-254.

9. Albani, C. M., Denegri, G. M., & Elissondo, M. C. (2014). Effect of Different Terpene-Containing Essential Oils on the Proliferation of Echinococcus granulosus Larval Cells. Interdisciplinary Perspectives on Infectious Diseases, 2014.

10. Erdoğan, E. A., Everest, A., & Serin, M. S. (2014). The Investigation of Mutagenic Effect of Salvia heldreichiana Essential Oil by Ames test. Spatula DD-Peer Reviewed Journal on Complementary Medicine and Drug Discovery, 4(3), 121-126.

11. Jiang, D.-M., Zhu, Y., Yu, J.-N., Xu, X.-M. (2015). Advances in research of pharmacological effects and formulation studies of linalool. Zhongguo Zhongyao Zazhi, 40 (18), 3530-3533.

B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2011) Modulation of genotoxicity and DNA repair by plant monoterpenes camphor, eucalyptol and thujone in Escherichia coli and mammalian cells. Food Chem. Toxicol. 49, 2035-2045. IF 2.999 Citati u radovima sa SCI liste

1. Saverini, M., Catanzaro, I., Sciandrello, G., Avellone, G., Indelicato, S., Marcì, G., & Palmisano, L. (2012). Genotoxicity of citrus wastewater in prokaryotic and eukaryotic cells and efficiency of heterogeneous photocatalysis by TiO 2. Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology, 108, 8-15.

2. Chaabane, F., Boubaker, J., Loussaif, A., Neffati, A., Kilani-Jaziri, S., Ghedira, K., & Chekir-Ghedira, L. (2012). Antioxidant, genotoxic and antigenotoxic activities of daphne gnidium leaf extracts. BMC Complementary and Alternative Medicine, 12(1), 1.

3. Cavalcanti, B. C., Ferreira, J. R., Cabral, I. O., Magalhães, H. I., de Oliveira, C. C., Rodrigues, F. A., ... & Canuto, K. M. (2012). Genetic toxicology evaluation of essential oil of Alpinia zerumbet and its chemoprotective effects against H2O2-induced DNA damage in cultured human leukocytes. Food and Chemical Toxicology, 50(11), 4051-4061.

4. Neamsuvan, O., Tuwaemaengae, T., Bensulong, F., Asae, A., & Mosamae, K. (2012). A survey of folk remedies for gastrointestinal tract diseases from Thailand's three southern border provinces. Journal of Ethnopharmacology, 144(1), 11-21.

5. Kopaskova, M., Hadjo, L., Yankulova, B., Jovtchev, G., Galova, E., Sevcovicova, A., ... & Chankova, S. (2012). Extract of Lillium candidum L. can modulate the genotoxicity of the antibiotic zeocin. Molecules, 17(1), 80-97.

6. Zhou, L., Zhang, K., Li, J., Cui, X., Wang, A., Huang, S., ... & Chen, W. (2013). Inhibition of vascular endothelial growth factor-mediated angiogenesis involved in reproductive toxicity induced by sesquiterpenoids of Curcuma zedoaria in rats. Reproductive Toxicology, 37, 62-69.

7. Bakkour, Y., El-Achi, N., Tabcheh, M., El-Nakat, H., & El Omar, F. (2013). Chemical composition and antioxidant activities of the essential oils from green and ripe berries of Juniperus excelsa growing in Lebanon. International Journal of Pharmacy and Life Sciences, 4(2).

8. Buchbauer, G., & Ilic, A. (2013). Biological activities of selected mono-and sesquiterpenes: Possible uses in medicine. In Natural Products (pp. 4109-4159). Springer Berlin Heidelberg.

9. Bakkour, Y., El-Achi, N., Tabcheh, M., El-Nakat, H., & El Omar, F. (2013). Chemical composition and antioxidant activities of the essential oils from green and ripe berries of Juniperus excelsa growing in Lebanon. International Journal of Pharmacy and Life Sciences (IJPLS), 4(2), 2362-2367.

10. Chen, W., Vermaak, I., & Viljoen, A. (2013). Camphor—a fumigant during the black death and a coveted fragrant wood in ancient Egypt and Babylon—a review. Molecules, 18(5), 5434-5454.

11. Gautam, N., Mantha, A. K., & Mittal, S. (2014). Essential oils and their constituents as anticancer agents: a mechanistic view. BioMed Research International.

12. Kupska, M., Chmiel, T., Jędrkiewicz, R., Wardencki, W., & Namieśnik, J. (2014). Comprehensive two-dimensional gas chromatography for determination of the terpenes profile of blue honeysuckle berries. Food Chemistry, 152, 88-93.

Page 27: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

13. Rivera, E. M., Cid, M. P., Zunino, P., Baiardi, G., & Salvatierra, N. A. (2014). Central α-and β-thujone: similar anxiogenic-like effects and differential modulation on GABAA receptors in neonatal chicks. Brain Research, 1555, 28-35.

14. Hoshina, M. M., & Marin-Morales, M. A. (2014). Anti-genotoxicity and anti-mutagenicity of Apis mellifera venom. Mutation Research/Genetic Toxicology and Environmental Mutagenesis, 762, 43-48.

15. Gniłka, R., Majchrzak, W., & Wawrzeńczyk, C. (2015). Microbial transformations of (−)-α-and (+)-β-thujone by fungi of Absidia species. Phytochemistry Letters, 13, 41-46.

16. Dörsam, B., Wu, C. F., Efferth, T., Kaina, B., & Fahrer, J. (2015). The eucalyptus oil ingredient 1, 8-cineol induces oxidative DNA damage. Archives of Toxicology, 89(5), 797-805.

17. Mellado-García, P., Maisanaba, S., Puerto, M., Llana-Ruiz-Cabello, M., Prieto, A. I., Marcos, R., ... & Cameán, A. M. (2015). Genotoxicity assessment of propyl thiosulfinate oxide, an organosulfur compound from Allium extract, intended to food active packaging. Food and Chemical Toxicology, 86, 365-373.

18. Llana-Ruiz-Cabello, M., Pichardo, S., Maisanaba, S., Puerto, M., Prieto, A. I., Gutierrez-Praena, D., ... & Camean, A. M. (2015). In vitro toxicological evaluation of essential oils and their main compounds used in active food packaging: A review. Food and Chemical Toxicology, 81, 9-27.

19. Sánchez-Fernández, R. E., Diaz, D., Duarte, G., Lappe-Oliveras, P., Sánchez, S., & Macías-Rubalcava, M. L. (2016). Antifungal volatile organic compounds from the endophyte Nodulisporium sp. strain GS4d2II1a: a qualitative change in the intraspecific and interspecific interactions with Pythium aphanidermatum. Microbial Ecology, 71(2), 347-364.

20. Baldissera, M. D., Souza, C. F., Grando, T. H., Sagrillo, M. R., De Brum, G. F., Nascimento, K., ... & Doleski, P. H. (2016). Memory deficit, toxic effects and activity of Na+, K+-ATPase and NTPDase in brain of Wistar rats submitted to orally treatment with alpha-terpinene. Environmental Toxicology and Pharmacology, 46, 1-8.

21. Jovtchev, G., Gateva, S., & Stankov, A. (2016). Lilium compounds kaempferol and jatropham can modulate cytotoxic and genotoxic effects of radiomimetic zeocin in plants and human lymphocytes in vitro. Environmental Toxicology. 31(6), 751-764.

Citati u monografijama1. Buchbauer, G., & Ilic, A. (2013). Biological activities of selected mono-and sesquiterpenes: Possible uses in

medicine. In Natural Products (pp. 4109-4159). Springer Berlin Heidelberg.Citati u radovima koji nisu na SCI listi

1. Bakkour, Y., El-Achi, N., Tabcheh, M., El-Nakat, H., & El Omar, F. (2013). Chemical composition and antioxidant activities of the essential oils from green and ripe berries of Juniperus excelsa growing in Lebanon. International Journal of Pharmacy and Life Sciences, 4(2).

2. Bakkour, Y., El-Achi, N., Tabcheh, M., El-Nakat, H., & El Omar, F. (2013). Chemical composition and antioxidant activities of the essential oils from green and ripe berries of Juniperus excelsa growing in Lebanon. International Journal of Pharmacy and Life Sciences (IJPLS), 4(2), 2362-2367.

3. Alves, L.D.S., Figueirêdo, C.B.M., Silva, C.C.A.R., Marques, G.S., Ferreira, P.A., Soares, M.F.R., Silva, R.M.F., Rolim-Neto, P.J. (2014) Thuja occidentalis L.(Cupressaceae): Review of botanical, phyto-chemical, pharmacological and toxicological aspects. International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research (IJPSR), 1(5), 1163-1177.

4. Angelova, O., Miadokova, E., Parvanova, P., Gregan, F., Chankova, S. (2014). Differences in the bioactivity of methanolic and water extracts of poppy (Papaver rhoeas L.). Comptes Rendus de L'Academie Bulgare des Sciences, 67 (2), 243-250.

5. Cai, J., Lu, J., Liang, H., Dai, Y., Li, X., Guo, S., ... & Zhou, K. (2015). Volatile components analysis of folium Artemisia argyi grown in different areas based on HS-SPME/GC-MS. Medicinal Plant, 6(5/6), 28.

6. Yeon, P. S., Lee, H. E., & Shin, C. S. (2015). Assay of terpene compounds contained in the tree for forest healing. Journal of Korean Society for People Plants and Environment Vol, 18(4), 333-339.

B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2011) The antimutagenic effect of monoterpenes against uv-irradiation-, 4nqo- and t-booh-induced mutagenesis in E. coli. Arch. Biol. Sci. 63, 117-128. IF 0.360 Citati u radovima sa SCI liste

1. Cavalcanti, B. C., Ferreira, J. R., Cabral, I. O., Magalhães, H. I., de Oliveira, C. C., Rodrigues, F. A., ... & Canuto, K. M. (2012). Genetic toxicology evaluation of essential oil of Alpinia zerumbet and its chemoprotective effects against H2O2-induced DNA damage in cultured human leukocytes. Food and Chemical Toxicology, 50(11), 4051-4061.

Page 28: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

2. Bandyopadhyay, N., Gautam, S., & Sharma, A. (2013). Variety-based variation in the antimutagenic potential of various vegetables and lack of its correlation with their antioxidant capacity. International Journal of Food Sciences and Nutrition, 64(5), 587-598.

3. Santos, F.V., Andreo, M., Nasser, A.L.M., (...), Cólus, I.M.S., Varanda, E.A. (2013). Absence of mutagenicity of plants used to treat gastrointestinal disorders. Archives of Biological Sciences, 65(1), 191-195.

B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, O. Stajković-Srbinović, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2012) Effect of metabolic transformation of monoterpenes on antimutagenic potential in bacterial tests. Arch. Biol. Sci., 64, 885-894. IF 0.791 Citati u radovima koji nisu na SCI listi

1. Togar, B., Turkez, H., Hacimuftuoglu, A., Tatar, A., & Geyikoglu, F. (2015). Guaiazulene biochemical activity and cytotoxic and genotoxic effects on rat neuron and N2a neuroblastom cells. Journal of Intercultural Ethnopharmacology, 4(1), 29.

V. Opačić‐Galić, V. Petrović, S. Živković, V. Jokanović, B. Nikolić, J. Knežević‐Vukčević, D. Mitić‐Ćulafić (2013) New nanostructural biomaterials based on active silicate systems and hydroxyapatite: characterization and genotoxicity in human peripheral blood lymphocytes. Int. Endod. J. 46, 506-516. IF 2.273 Citati u radovima sa SCI liste

1. Viapiana, R., Flumignan, D. L., Guerreiro‐Tanomaru, J. M., Camilleri, J., & Tanomaru‐Filho, M. (2014). Physicochemical and mechanical properties of zirconium oxide and niobium oxide modified Portland cement‐based experimental endodontic sealers. International Endodontic Journal, 47(5), 437-448.

2. Viapiana, R., Guerreiro-Tanomaru, J., Tanomaru-Filho, M., & Camilleri, J. (2014). Interface of dentine to root canal sealers. Journal of dentistry, 42(3), 336-350.

3. De Rossi, A., Silva, L. A. B., Gatón-Hernández, P., Sousa-Neto, M. D., Nelson-Filho, P., Silva, R. A. B., & de Queiroz, A. M. (2014). Comparison of pulpal responses to pulpotomy and pulp capping with biodentine and mineral trioxide aggregate in dogs. Journal of Endodontics, 40(9), 1362-1369.

4. Turkez, H., Yousef, M. I., Sönmez, E., Togar, B., Bakan, F., Sozio, P., & Stefano, A. D. (2014). Evaluation of cytotoxic, oxidative stress and genotoxic responses of hydroxyapatite nanoparticles on human blood cells. Journal of Applied Toxicology, 34(4), 373-379.

5. Jin, Y., Chen, S., Duan, J., Jia, G., & Zhang, J. (2015). Europium-doped Gd2O3 nanotubes cause the necrosis of primary mouse bone marrow stromal cells through lysosome and mitochondrion damage. Journal of Inorganic Biochemistry, 146, 28-36.

6. Antonijevic, D., Jeschke, A., Colovic, B., Milovanovic, P., Jevremovic, D., Kisic, D., ... & Busse, B. (2015). Addition of a fluoride-containing radiopacifier improves micromechanical and biological characteristics of modified calcium silicate cements. Journal of Endodontics, 41(12), 2050-2057.

7. Gomes-Cornélio, A. L., Rodrigues, E. M., Mestieri, L. B., Falcoski, T. D. O. R. S., Soares, C. P., Guerreiro-Tanomaru, J. M., ... & Tanomaru Filho, M. (2016). Cytotoxicity and genotoxicity of calcium silicate-based cements on an osteoblast lineage. Brazilian Oral Research, 30(1).

8. Vidal, K., Martin, G., Lozano, O., Salas, M., Trigueros, J., & Aguilar, G. (2016). Apical closure in apexification: a review and case report of apexification treatment of an immature permanent tooth with biodentine. Journal of Endodontics, 42(5), 730-734.

Citati u radovima koji nisu na SCI listi1. Petrović, V., Galić, V. O., Dželetović, B., Jokanović, V., & Živković, S. (2015). Marginal microleakage of

newly synthesized nanostructured biomaterials based on active calcium silicate systems and hydroxyapatite. Serbian Dental Journal, 62(3), 109-116.

2. Stanić, T., Pavlović, V., Jokanović, V., Živković-Sandić, M., & Živković, S. (2014). Solubility and porosity of new nanostructured calcium silicate cement. Serbian Dental Journal, 61(4), 190-195.

V. Petrović, V. Opačić‐Galić, S. Živković, B. Nikolić, V. Danilović, V. Miletić, V. Jokanović, D. Mitić‐Ćulafić (2014) Biocompatibility of new nanostructural materials based on active silicate systems and hydroxyapatite: in vitro and in vivo study. Int. Endod. J. 48, 966-975. IF 2.971 Citati u radovima koji nisu na SCI listi

Page 29: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

1. Petrović, V., Galić, V. O., Dželetović, B., Jokanović, V., & Živković, S. (2015). Marginal microleakage of newly synthesized nanostructured biomaterials based on active calcium silicate systems and hydroxyapatite. Serbian Dental Journal, 62(3), 109-116.

D. Mitić-Ćulafić, B. Nikolić, N. Simin, N. Jasnić, D. Četojević-Simin, M. Krstić, J. Knežević-Vukčević (2015) Effect of Allium flavum L. and Allium melanantherum Panč. extracts on oxidative DNA damage and antioxidative enzymes superoxide dismutase and catalase. Plant Food Hum. Nutr. 71, 28-34. IF 2.276 Citati u radovima sa SCI liste

1. Glei, M., Schneider, T., & Schlörmann, W. (2016). Comet assay: an essential tool in toxicological research. Archives of Toxicology, 1-22.

A. Džamić, B. Nikolić, A. Giweli, D. Mitić-Ćulafić, M. Soković, M. Ristić, J. Knežević-Vukčević, P. Marin (2015) Libyan Thymus capitatus essential oil: antioxidant, antimicrobial, cytotoxic and colon pathogen adhesion-inhibition properties. J. Appl. Microbiol. 119, 389-399. IF 2.156 Citati u radovima sa SCI liste

1. Marchese, A., Orhan, I. E., Daglia, M., Barbieri, R., Di Lorenzo, A., Nabavi, S. F., ... & Nabavi, S. M. (2016). Antibacterial and antifungal activities of thymol: A brief review of the literature. Food Chemistry, 210, 402-414.

Citati u radovima koji nisu na SCI listi1. Althunibat, O. Y., Qaralleh, H., Al-Dalin, S. Y. A., Abboud, M., Khleifat, K., Majali, I. S., ... & Jaafraa, A.

(2016). Effect of Thymol and Carvacrol, the Major Components of Thymus capitatus on the Growth of Pseudomonas aeruginosa. Journal of Pure and Applied Microbiology, 10(1), 367-374.

2. Giweli, A., Said, A., Aoun, T., & Elhaji, N. (2016). Allelopathic effects on seeds germination of Lactuca Sativa L. seeds and antibacterial activity of Thymus capitatus essential oil from Zintan-Libya flora. American Scientific Research Journal for Engineering, Technology, and Sciences (ASRJETS), 17(1), 121-131.

3. Al-Shahrani, M. H., Mahfoud, M., Anvarbatcha, R., Athar, M. T., & Al Asmari, A. (2017). Evaluation of antifungal activity and cytotoxicity of Thymus vulgaris essential oil. Pharmacognosy Communications, 7(1).

B. Nikolić, B. Jovanović, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2015) Comparative study of genotoxic, antigenotoxic and cytotoxic activities of monoterpenes camphor, eucalyptol and thujone in bacteria and mammalian cells. Chem-Biol. Interact. 242, 263-271. IF 2.618 Citati u radovima sa SCI liste

1. Baldissera, M. D., Souza, C. F., Grando, T. H., Sagrillo, M. R., De Brum, G. F., Nascimento, K., ... & Doleski, P. H. (2016). Memory deficit, toxic effects and activity of Na+, K+-ATPase and NTPDase in brain of Wistar rats submitted to orally treatment with alpha-terpinene. Environmental Toxicology and Pharmacology, 46, 1-8.

2. Zhao, J., Yang, L., Zhou, L., Bai, Y., Wang, B., Hou, P., ... & Zuo, Z. (2016). Inhibitory effects of eucalyptol and limonene on the photosynthetic abilities in Chlorella vulgaris (Chlorophyceae). Phycologia, 55(6), 696-702.

3. Nampoothiri, S. V., Menon, A. N., Esakkidurai, T., & Pitchumani, K. (2016). Essential oil composition of Alpinia calcarata and Alpinia galanga rhizomes-a comparative study. Journal of Essential Oil Bearing Plants, 19(1), 82-87.

B. Nikolić, D. Mitić-Ćulafić, B. Vuković-Gačić, J. Knežević-Vukčević (2012) Molecular mechanisms of action of antimutagens from sage (Salvia officinalis) and basil (Ocimum basilicum). In: Mutagenesis, ed. R. Mishra, InTech, Rijeka, Croatia, 85-112. ISBN 978-953-51-0707-1. Citati u radovima koji nisu na SCI listi

1. Gateva, S., Jovtchev, G., Stankov, A., & Gregan, F. (2015). Salvia extract can decrease DNA damage induced by zeocin. International Journal of Pharma Medicine and Biological Sciences, 4(1), 1.

Page 30: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Rekapitulacija kvantitativnih pokazatelja uspeha u nastavnom i naučnom radu

Nastavni rad:

Minimalni uslovi za izbor u zvanje vanrednog profesora

Ostvareno nakon izbora u zvanje docenta

Bodova 42 126Objavljen udžbenik, monografija, praktikum ili zbirka zadataka

1 1 praktikum

Rukovođenje izradom odbranjene doktorske disertacije

1 1

Naučni rad:

a) Osnovne naučne aktivnosti (nakon izbora u zvanje docenta): 70,6Naziv Oznaka Vrednost

M14 4

Radovi međunarodnog značaja M21-M23 46М24 6

Saopštenja sa skupova M33-M34 13

M63-M64 1,6

b) Ostale naučne aktivnosti (nakon izbora u zvanje docenta): 22,1

Učešće u nacionalnim projektima 2 x 1 = 2Učešće u projektima bilateralne saradnje 1 x 1 = 1Recenzija (uz dokaz) publikacije kategorije M20/M50 ili M60 4 x 1,5 = 6Citiranost: Svaki SCI citat (bez autocitata) se boduje sa 0,1 bodova. 13,1

Rekapitulacija naučnog rada prema Pravilniku Biološkog fakulteta

Ukupne minimalne vrednosti bodova za vrednovanje naučnih aktivnosti potrebnih za

sticanje zvanja vanrednog profesora

Ukupno poena za vrednovanje naučnih aktivnosti ostvareno od strane dr Biljane Nikolić nakon

izbora u zvanje docentaUkupno 48

М10+М20+М30+М40+М50+ostale naučne aktivnosti = najmanje 40

M11, M12, M21а, М21, M22, M23, M31, rukovođenja projektima = najmanje 28

M32, M34, M52, M61, M62, M63, M64, M66a = najmanje 3

3 rada iz kategorije М21а, М21, М22, М23, od toga iz kategorija М21а, М21, М22

najmanje 2 rada

Ukupno 92,7

M10+M20+M30+M40+M50+ostale naučne aktivnosti = 89,2

M11, M12, M21a, M21, M22, M23, M31= 46

M32, M34, M52, M61, M62, M63, M64, M66a= 9,6

9 radova iz kategorija M21a, M21, M22 i M23, od toga iz kategorija M21a, M21, M22

5 radova

Page 31: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

IZBORNI USLOVI (OD IZBORA U ZVANJE DOCENTA):

1. Stručno-profesionalni doprinos:- Recenzent u međunarodnim naučnim časopisima sa SCI liste (Molecules, Journal of the Serbian Chemical Society, Phytotherapy Research, Archives of Biological Sciences);- Član organizacionog odbora na naučnim skupovima nacionalnog ili međunarodnog nivoa (IV Kongres genetičara Srbije sa međunarodnim učešćem, Subotica, 2009; V Kongres genetičara Srbije sa međunarodnim učešćem, Kladovo-Beograd, 2014);- Predsednik ili član komisije za izradu završnih radova na akademskim osnovnim, master, specijalističkim i doktorskim studijama (mentor jedne doktorske disertacije i 15 master/diplomskih radova; član komisije u 2 doktorske disertacije, jednom specijalističkom radu i 17 master/diplomskih radova);- Saradnik na domaćim ili međunarodnim naučnim projektima (od izbora u zvanje docenta učesnik dva nacionalna projekta osnovnih studija i jednog bilateralnog projekta sa Republikom Slovenijom); - Pismo preporuke (svršeni studenti Biološkog fakulteta: Nikolić Jelena - 2014 i 2016, Cvetković Stefana - 2015, Milošević Milica - 2016, Paunkov Ana – 2016, Lažetić Sanja – 2014).

2. Doprinos akademskoj i široj zajednici:- Učešće u aktivnostima popularizacije nauke (predavanje po pozivu u okviru Centra za predavačku delatnost Kolarčeve zadužbine);- Učešće u radu komisije Biološkog fakulteta za pripremu Pravilnika o kriterijumima za pokretanje postupka za sticanje nastavničkih zvanja na Univerzitetu u Beogradu – Biološkom fakultetu- Socijalne veštine (sposobnost za prezentaciju i timski rad).

3. Saradnja sa drugim visokoškolskim, naučno-istraživačkim ustanovama, odnosno ustanovama kulture ili umetnosti u zemlji i inostranstvu:- „Slatkovodne invertebrate kao bioindikatori prisustva citostatika u vodama“, projekat bilateralne saradnje između Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Nacionalnog Instituta za Biologiju u Ljubljani (2014-2015);- Radno angažovanje u komisijama na drugim visokoškolskim ili naučnoistraživačkim ustanovama uzemlji ili inostranstvu (učešće u komisiji za odbranu doktorske disertacije dr Dragice Manojlović, Univerzitet u Beogradu - Stomatološki fakultet).

4. ZAKLJUČNO MIŠLJENJE I PREDLOG KOMISIJE

Na osnovu detaljne analize i kritičke ocene celokupne nastavno-pedagoške, stručne i naučno-istraživačke aktivnosti docenta dr Biljane Nikolić, članovi Komisije zaključuju da kandidat u potpunosti zadovoljava uslove da bude izabrana u zvanje vanredni profesor. Uspešno drži nastavu iz različitih oblasti biologije mikroorganizama i genotoksikologije, na osnovnim, master, specijalističkim i doktorskim studijama. U obavljanju nastavnih obaveza dr Biljana Nikolić ispoljava zalaganje i stručnost, kao i sposobnost za kreativnu saradnju sa drugim nastavnicima i studentima. Srednja ocena njenih predavanja u anketama studenata iznosi 4,71. Od izbora u zvanje docenta rukovodila je izradom 1 doktorske disertacije i 15 diplomskih/master radova. Učestvovala je u komisijama za odbranu 2 doktorske disertacije, 1 specijalističkog rada i 5 diplomskih/master radova. Koautor je publikacije “Mikrobiološki praktikum“, koji se koristi u realizaciji praktične nastave na predmetima koje organizuje Katedra za mikrobiologiju.

Kandidat dr Biljana Nikolić se više od 15 godina bavi istraživanjima iz oblasti biologije mikroorganizama, molekularne genetike bakterija i genotoksikologije. Njena bibliografija sadrži 102 bibliografske jedinice, od toga 16 u kategorijama M21, M22 i M23. Ukupni impakt faktor publikovanih radova dr Biljane Nikolić iznosi oko 26, ukupni broj heterocitata u radovima sa SCI liste je 131, a vrednost h-indeksa iznosi 7. U periodu nakon izbora u zvanje docenta učestvovala je u realizaciji jednog bilateralnog i 2 nacionalna projekta osnovnih istraživanja. Svojim dosadašnjim angažovanjem dr Biljana Nikolić je dala značajan doprinos istraživanjima iz oblasti mikrobiologije, molekularne genetike bakterija i genotoksikologije, a posebno poznavanju molekularnih mehanizama antimutageneze i potvrdila je da se razvila u iskusnog i kompetentnog istraživača.

Page 32: · Web viewIzbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Na I redovnoj sednici Izbornog veća Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, održanoj 14. oktobra 2016.

Ukupan zbir bodova dr Biljane Nikolić u nastavnoj delatnosti iznosi 202, a od izbora u zvanje docenta 126 (potrebno 42). Ukupan zbir bodova dr Biljane Nikolić u naučnoj delatnosti iznosi 178,3, a od izbora u zvanje docenta 92,7 (potrebno 48).

Imajući u vidu sve gore pomenuto, Komisija sa zadovoljstvom predlaže Izbornom veću Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu da prihvati ovaj izveštaj i utvrdi predlog Veću naučnih oblasti prirodnih nauka Univerziteta u Beogradu za izbor dr Biljane Nikolić u zvanje vanrednog profesora za užu naučnu oblast Biologija mikroorganizama na Katedri za mikrobiologiju Instituta za botaniku i Botaničke bašte “Jevremovac” Univerziteta u Beogradu - Biološkog fakulteta.

Beograd Komisija:26. decembar 2016.

dr Jelena Knežević-Vukčević, redovni profesor, Univerzitet u Beogradu - Biološki fakultet

dr Branka Vuković-Gačić, redovni profesor,Univerzitet u Beogradu - Biološki fakultet

dr Branka Vasiljević, naučni savetnik,Univerzitet u Beogradu - Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo