Top Banner
Učebné osnovy ZŠ Názov predmetu Slovenský jazyk a literatúra Škola Gymnázium a základná škola sv. Mikuláša v Prešove Názov ŠkVP Kód a názov ŠVP Stupeň vzdelania nižšie sekundárne vzdelanie – ISCED 2 Dĺžka štúdia 9 rokov Forma štúdia denná Vyučovací jazyk slovenský Charakteristika vyučovacieho predmetu Na druhom stupni ZŠ sa pokračuje v komunikačnom a zážitkovom vyučovaní. Veľkú pozornosť treba venovať získavaniu komplexných kompetencií, napr. dotvárať schopnosť žiakov interpretovať rôzne druhy súvislých aj nesúvislých textov (je nutná spolupráca aj s inými vyučovacími predmetmi, ktoré budú rozvíjať ďalšie stratégie čítania s porozumením orientované na texty špecifické pre dané predmety). Veľký dôraz je na vlastnej produkcii ústnych aj písaných prejavov samotnými žiakmi. V posledných dvoch ročníkoch ZŠ sa systematizujú jazykové pojmy do zatiaľ neúplného jazykového systému, ktorý sa dotvorí až na strednej škole. Presun jazykového učiva na strednú školu súvisí s vysokým stupňom abstrakcie, ktorý si jazykové učivo vyžaduje. Koncepcia predmetu slovenský jazyk a literatúra stavia na podnecovaní žiaka objavovať svet a získavať vedomosti, zručnosti a postoje osobným bádaním a tvorivosťou. Jazyková časť predmetu sa zaoberá problematikou jazyka ako nástroja myslenia a komunikácie medzi ľuďmi. Jazyk je vnímaný ako potenciálny zdroj osobného a kultúrneho obohatenia človeka. Faktograficky presýtený obsah sa zredukoval v prospech aktivít žiakov. Do popredia sa dostávajú komunikačné spôsobilosti a zároveň sa pre žiakov didakticky dotvára relatívne ucelený systém jazyka. Najväčší akcent sa pritom kladie na vlastnú tvorbu jazykových prejavov, ktoré budú adekvátne konkrétnej komunikačnej situácii, na prácu s informáciami, čitateľskú gramotnosť, schopnosť argumentovať. Dobré zvládnutie jazykového učiva a najmä komunikačných a kognitívnych kompetencií (spôsobilostí) považujeme za východisko kvalitnejších výsledkov celého školského systému a následnej schopnosti žiakov uplatniť sa na trhu práce a v súkromnom živote. Učivo literatúry je koncipované tak, aby sa sústavne rozvíjali čitateľské a interpretačné zručnosti žiakov. Učiteľ nepredkladá žiakom hotové poznatky, ale vytvára mu podmienky a pripravuje podnety, aby sa vedomostí zmocňoval sám. Analýza a interpretácia poskytne žiakom priestor na sebauvedomenie. Dá šancu objaviť a následne prejaviť pozitívny vzťah k sebe a iným, nadobudnúť primeranú sebadôveru, schopnosť dokázať hodnotiť svoje prednosti i nedostatky, umožní dokázať vyjadrovať svoje pocity a hodnotiť svoj vlastný citový stav, dokázať hodnotiť svoje správanie a jeho dôsledky. Čítanie a interpretácia umeleckého textu je zameraná na rozvíjanie čitateľských a interpretačných zručností, rozvíjanie tvorivosti a sebavyjadrovacích schopností žiakov (ústnou a písomnou formou). Medzipredmetové vzťahy v predmete sa uplatňujú formou prierezových tém, Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Software http://www.foxitsoftware.com For evaluation only.
39

Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Feb 02, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Učebné osnovy ZŠ

Názov predmetu Slovenský jazyk a literatúra

Škola Gymnázium a základná škola sv. Mikuláša v Prešove Názov ŠkVP Kód a názov ŠVP Stupeň vzdelania nižšie sekundárne vzdelanie – ISCED 2 Dĺžka štúdia 9 rokov Forma štúdia denná Vyučovací jazyk slovenský

Charakteristika vyučovacieho predmetu

Na druhom stupni ZŠ sa pokračuje v komunikačnom a zážitkovom vyučovaní. Veľkú pozornosť treba venovať získavaniu komplexných kompetencií, napr. dotvárať schopnosť žiakov interpretovať rôzne druhy súvislých aj nesúvislých textov (je nutná spolupráca aj s inými vyučovacími predmetmi, ktoré budú rozvíjať ďalšie stratégie čítania s porozumením orientované na texty špecifické pre dané predmety). Veľký dôraz je na vlastnej produkcii ústnych aj písaných prejavov samotnými žiakmi. V posledných dvoch ročníkoch ZŠ sa systematizujú jazykové pojmy do zatiaľ neúplného jazykového systému, ktorý sa dotvorí až na strednej škole. Presun jazykového učiva na strednú školu súvisí s vysokým stupňom abstrakcie, ktorý si jazykové učivo vyžaduje. Koncepcia predmetu slovenský jazyk a literatúra stavia na podnecovaní žiaka objavovať svet a získavať vedomosti, zručnosti a postoje osobným bádaním a tvorivosťou.

Jazyková časť predmetu sa zaoberá problematikou jazyka ako nástroja myslenia a komunikácie medzi ľuďmi. Jazyk je vnímaný ako potenciálny zdroj osobného a kultúrneho obohatenia človeka. Faktograficky presýtený obsah sa zredukoval v prospech aktivít žiakov. Do popredia sa dostávajú komunikačné spôsobilosti a zároveň sa pre žiakov didakticky dotvára relatívne ucelený systém jazyka. Najväčší akcent sa pritom kladie na vlastnú tvorbu jazykových prejavov, ktoré budú adekvátne konkrétnej komunikačnej situácii, na prácu s informáciami, čitateľskú gramotnosť, schopnosť argumentovať.

Dobré zvládnutie jazykového učiva a najmä komunikačných a kognitívnych kompetencií (spôsobilostí) považujeme za východisko kvalitnejších výsledkov celého školského systému a následnej schopnosti žiakov uplatniť sa na trhu práce a v súkromnom živote.

Učivo literatúry je koncipované tak, aby sa sústavne rozvíjali čitateľské a interpretačné

zručnosti žiakov. Učiteľ nepredkladá žiakom hotové poznatky, ale vytvára mu podmienky

a pripravuje podnety, aby sa vedomostí zmocňoval sám.

Analýza a interpretácia poskytne žiakom priestor na sebauvedomenie. Dá šancu objaviť a následne prejaviť pozitívny vzťah k sebe a iným, nadobudnúť primeranú sebadôveru, schopnosť dokázať hodnotiť svoje prednosti i nedostatky, umožní dokázať vyjadrovať svoje pocity a hodnotiť svoj vlastný citový stav, dokázať hodnotiť svoje správanie a jeho dôsledky. Čítanie a interpretácia umeleckého textu je zameraná na rozvíjanie čitateľských a interpretačných zručností, rozvíjanie tvorivosti a sebavyjadrovacích schopností žiakov (ústnou a písomnou formou).

Medzipredmetové vzťahy v predmete sa uplatňujú formou prierezových tém,

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 2: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

prostredníctvom IKT, ktoré sú aplikovateľné v rámci predmetu – e-maily, využívanie programu Word pri tvorbe textov, prezentácie – Power Point, vyhľadávanie informácií v elektronických médiách, internet.

Ciele vyučovacieho predmetu

Základným cieľom je, aby si žiaci uvedomovali jazykovú a kultúrnu pestrosť v rámci Európy a sveta, ale aj v rámci jednotlivých sociálnych prostredí. Cez pochopenie významu jazyka pre národnú kultúru by mali dospieť k chápaniu odlišností, tolerancii a orientácii v multikultúrnom prostredí.

Našou prioritou, vychádzajúcou z typu školy, je vychovať empatického mladého človeka s pevnými morálnymi a hodnotovými zásadami a úprimným vzťahom k Bohu, Cirkvi a tradíciám. Na princípoch lásky a spravodlivosti chceme u žiakov pestovať princípy dobra, spolupatričnosti, vzájomnej úcty, národnej hrdosti, pozitívny vzťah k školskému a rodinnému spoločenstvu.

Dôležité je podnecovať žiaka objavovať svet a získavať vedomosti, zručnosti a postoje osobným bádaním a tvorivosťou, rozvíjať a posilňovať čitateľskú gramotnosť v rámci jednotlivých ročníkov a zložiek predmetu. Klásť dôraz nielen na umelecký, ale aj vecný text, zamerať sa na čítanie s porozumením nesúvislých textov (mapy, grafy a pod.) a využívať rôzne techniky a druhy čítania s porozumením (napr. informatívne čítanie, zážitkové čítanie).

Zásadným poslaním jazykovej zložky predmetu je rozvíjať kognitívne, komunikačné, sociálne a osobnostné kompetencie.

Primárnym v literárnej výchove je rozvíjať schopností žiaka poznávať svet a zmocňovať sa ho esteticko-umeleckými prostriedkami, usilovať sa odstrániť z vedomia žiaka presvedčenie o jedinečnosti a nenahraditeľnosti kognitívneho prístupu k svetu a smerovanie k pochopeniu špecifík, ktoré v poznávacom procese predstavuje estetické osvojovanie reality. Výchovné a vzdelávacie stratégie

Komunikačná gramotnosť sa má cieľavedome budovať a rozvíjať vo všetkých vyučovacích predmetoch s ohľadom na ich špecifické potreby. Kompetencia k učeniu sa dá veľmi dobre rozvíjať práve na vyučovacích hodinách slovenského jazyka a literatúry, kde kladieme dôraz na čítanie s porozumením, a to nielen pri práci s umeleckým, ale aj s odborným textom. Kompetenciu k riešeniu problémov rozvíjame na hodinách slohu hlavne riešením problémových úloh, vhodným výberom tém slohových prác, prezentovaním vedomostí či zručností formou referátov, vytváraním komunikačných situácií, na hodinách literatúry interpretáciou literárnych diel, analýzou správania a konania literárnych hrdinov. Pritom zároveň učíme žiakov kultivovane sa vyjadrovať, prezentovať a obhajovať vlastný názor a počúvať a tolerovať názory iných, čím u nich rozvíjame kompetencie sociálno- komunikačné. Dôraz kladieme na samostatnosť a zodpovednosť za učenie a využívame IKT vo vyučovaní. V priebehu, častejšie v závere školského roka má každý žiak alebo skupina žiakov možnosť prezentovať svoje záujmy, schopnosti, príp. talent napríklad formou projektu, prezentácie, prednášky, vystúpenia, čím chceme žiakom umožniť prejaviťnázory, kreativitu, upevniť ich sebadôveru, istotu, sebahodnotenie, samostatnosť (pri skupinách zmysel pre tímovú prácu), umožniť im ukázať to, v čom vynikajú.

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 3: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Budeme sa snažiť dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a pozitívne ich motivovať do učenia. Chceme si všímať ich talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery. Viac budeme preferovať samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedomé zvládanie učiva

Stratégia vyučovania Na vyučovacích hodinách budeme používať hlavne tieto metódy a formy práce: čítanie, interpretácia literárneho textu, analýza, diskusia, beseda, skupinová práca, metóda argumentácie, informačno-reflexívna metóda, riešenie motivačných, tvorivých, problémových úloh, riadený rozhovor, heuristický rozhovor, problémový výklad, projektové vyučovanie.

Obsah vzdelávania

V. ročník

Názov predmetu Slovenský jazyk a literatúra

Časový rozsah výučby 5 hodín týždenne: jazyk 3 hodiny, spolu 99 vyučovacích hodín literatúra 2 hodiny, spolu 66 vyučovacích hodín

Ročník piaty Škola Gymnázium a základná škola sv. Mikuláša v Prešove Názov ŠkVP Kód a názov ŠVP Stupeň vzdelania nižšie sekundárne vzdelanie – ISCED 2 Dĺžka štúdia 9 rokov Forma štúdia denná Vyučovací jazyk slovenský

Učebné zdroje Učebnice Krajčovičová, J. – Caltíková, M.: Slovenský jazyk pre 5. roč. ZŠ. Bratislava, OPI 2003 Krajčovičová, J. – Caltíková, M.: Slovenský jazyk 5. Zbierka úloh a cvičení. OPI 2004 Petríková, D. a kol.: Literárna výchova pre 5. roč. ZŠ. Bratislava, Poľana 1999

Časopisy Kultúra slova, Slovenský jazyk a literatúra v škole, Slovenské pohľady, Slovenská reč, Jazykovedný časopis, Romboid, Fragment, Dotyky, Knižná revue, Revue svetovej literatúry Diela autorov, literárnych kritikov slovenskej a svetovej literatúry Jazykovedné slovníky: PSP, KSSJ, SSJ, SCS, SSS, FSS, SSV Internet, diaprojektor, interaktívna tabuľa

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 4: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Jazyk Obsahový štandard Tematický

celok /Cieľ Téma Pojmy Výkonový štandard spôsobilostí Poč.

hod. Poznámky

1. Opakovanie učiva z 1. st. Upevniťa syste-matizovať vedomosti a zručnosti získané na 1. st. ZŠ

Abeceda Písmená Hlásky Spisovná výslovnosť Tvaroslovie Vybrané slová

Písmená – malé, veľké, písané, tlačené Hlásky – samohlásky, spoluhlásky, dvojhlásky Slabiky, slová Slabikotvorné hlásky -l, -ĺ, -r, -ŕ Samohlásky: krátke, dlhé Spoluhlásky: tvrdé, mäkké, obojaké Spodobovanie Slovné druhy Pádové otázky Vlastné mená Vybrané slová

Žiak vie správne artikulovať a spisovne výslovnosť slabiky de, te, ne, le, di, ti, ni, li; dodržiavať správnu dĺžku slabík a držiavať pravidlá spodobovania. Vie vysvetliť pojmy spodobovanie, splývavá výslovnosť, znelé, neznelé a znelé nepárové (zvučné) spoluhlásky. Vie v texte nájsť slová so solabičným –l, -ĺ, -r, -ŕ.

Vie aplikovať v texte nadobudnuté vedomosti z pravopisu vybraných slov, vlastných mien, z morfológie.

6

2. Zvuková rovina jazyka a pravopis Rešpektovať jazykové pravidlá Zosúladiť slovnú zásobu s cieľom komunikácie. Rozvíjať schopnosť učiť sa sám aj v skupine, schopnosť empatie.

Vybrané slová Práca s normatív-nymi príručkami Spodobova- nie Rozdeľova-nie slov na konci riadka Vlastné mená Priama reč

Vybrané a príbuzné slová Obojaké spoluhlásky KSSJ, PSP Výslovnosť, spodobovanie znelé, neznelé, znelé nepárové (zvučné) spoluhlásky Rozdeľovanie slov na slabiky Rozdeľovanie predponových slov Spojovník, pomlčka Slabičné a neslabičné predpony Vlastné mená Viacslovné vlastné názvy Priama reč, uvádzacia veta Úvodzovky, dvojbodka, bodka, otáznik, výkričník Zátvorka, bodkočiarka

Ovláda pravopis vybraných a príbuzných slov, vie odlíšiť pravopis i/y v koreni slova od i/y v slovotvornej prípone. Vie vybrať a použiť slová, frázy, jazykové štruktúry. Vie si overiť pravopis slov v jazykovedných príručkách. Vie správne vyslovovať slová, v ktorých nastáva spodobovanie. Vie členiť slová na slabiky a určiť predponu a príponu v slove v rámci daného textu. Vie tvoriť jednoduché holé a rozvité vety s použitím vybraných slov, vlastných názvov. Vie rozlíšiť spojovník od pomlčky. Vie pomenovať a správne napísať aspoň 5 miestnych, regionálnych vlastných názvov, vie ich geografickú polohu. Vie identifikovať rozprávača a priamu reč v umeleckom texte. Vie použiť všetky tri modely priamej reči v krátkom príbehu. Ovláda pravopisné pravidlá písania priamej reči.

14

3. Významová/ lexikálna rovina Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku. Využívať jazykovú pestrosť a variabilitu komunikácie aplikovaním spisovných, nárečových prvkov s ohľadom na situáciu a komunikačných partnerov.

Slovná zásoba Synonymá, antonymá Tvorenie slov Práca so slovníkom

Spisovný jazyk, nárečia Jednovýznamové a viacvýznamové slová Synonymá, antonymá ustálené slovné spojenie/frazeologizmus Predpona

Slovníky - pravopisný, synonymický, frazeologický

Žiak vie vyhľadať odvodené, viacvýznamové slová, synonymá a antonymá v danom texte. Žiak vie vysvetliť lexikálny význam viacvýznamových slov, synoným a antoným v danom texte. Žiak vie vyhľadať, určiť druh a vysvetliť lexikálny význam ustálených slovných spojení – prísloví, porekadiel, pranostík a prirovnaní v danom texte. Žiak vie členiť slová na slabiky a určiť predponu v slove v rámci daného textu. Žiak pozná funkciu jednotlivých jazykovedných príručiek a vie si vybrať a používať vhodnú jazykovednú príručku.

9

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 5: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

4. Tvarová/ morfologická rovina jazyka Rešpektovať morfologické jazykové pravidlá. Vo vlastných jazykových prejavoch dodržiavať pravidlá a požiadavky morfológie. Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku. Overiť si v jazykoved- ných príručkách vhodnosť a správnosť použitých slov. Vytvárať vlastný hodnotový systém.

Podstatné mená Prídavné mená Zámená Číslovky Slovesá Neohybné slovné druhy Príslovky Predložky

Skloňovanie, časovanie Pravidlo o rytmickom krátení Základný tvar (gramatická kategória) Podstatné mená - všeobecné/vlastné, životnosť/neživotnosť Rod - mužský, ženský, stredný Číslo - jednotné, množné Pád - prvý, druhý, tretí, štvrtý, šiesty, siedmy Vzor - chlap, hrdina, dub, stroj, žena, ulica, dlaň, kosť, mesto, srdce, vysvedčenie, dievča Prídavné mená – akostné, stupňovanie Rod, číslo, pád Vzor - pekný, cudzí Pravidlo o rytmickom krátení Zámená Delenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné, radové Slovesá Časovanie, Osoba - 1., 2., 3. Číslo – jednotné, množné Čas - minulý, prítomný, budúci Tykanie/vykanie Neurčitok, sloveso byť Neohybné slovné druhy -prehľad Príslovky Predložky - väzba s pádom

Vie roztriediť podstatné a prídavné mená podľa gramatického rodu. Vie aplikovať svoje vedomosti o skloňovaní podstatných mien (vzory: chlap, hrdina, dub, stroj, žena, ulica, dlaň, kosť, mesto, srdce, vysvedčenie, dievča) a prídavných mien (pekný, cudzí) vo vlastnom texte. Chápe dôležitosť gramatickej zhody medzi prídavnými a podstatnými menami pre porozumenie textu. Vie vysvetliť funkciu stupňovania prídavných mien v texte. Vie v komunikačnej situácii používať ohybné slovné druhy: -podstatné mená a ich gramatické kategórie (rod, číslo, pád), -akostné prídavné mená a ich stupňovanie, -slovesá a ich gramatické kategórie (osoba, číslo, čas), -neplnovýznamové sloveso byť, -základné a radové číslovky, -osobné základné a privlastňovacie zámená. Vie správne používať tykanie a vykanie. Vie v texte identifikovať príslovky, predložky. Vie správne použiť predložku s adekvátnym pádom.

42

PT – EV (obsah pravopis- ných cvičení)

5. Syntaktická/ skladobná rovina Štylizovať jednoduché holé a rozvité vety v texte. Využívať schopnosť verbálne vyjadriť vôľu a city.

Jednoduchá veta Vety podľa postoja hovoriaceho

Jednoduchá veta, slovosled Vety podľa obsahu – oznamovacia, opytovacia, rozkazovacia, želacia, zvolacia, melódia vety

Vie posúdiť správnosť interpunkcie v jednoduchej vete a v želacej a zvolacej vete. Vie rozlíšiť želaciu a zvolaciu vetu. Vie správne intonovať oznamovacie, opytovacie, rozkazovacie a zvolacie vety.

2 PT - OSR

6. Celoročné opakovanie Systematizo- vať, generalizovať znadobudnuté

Systematizá- cia, upevňovanie vedomostí Výstupný test, diktát

6

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 6: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

vedomosti a zručnosti

Analýza výstupného testu a diktátu

Sloh

Obsahový štandard Tematický celok /Cieľ Téma Pojmy

Výkonový štandard spôsobilostí Poč. hod.

Poznámky

1. Komunikačné situácie Vyjadriť myšlienky a informácie s rôznym cieľom pre špecifické publikum. Rozvíjať chopnosť empatie. spôsobilosť akceptovať druhých, tolerovať odlišnosti jednotlivcov i skupín.

Zoznamo- anie Priama komuniká- cia Nepriama komunikácia

Pozdrav, oslovenie, predstavenie sa, privítanie, rozlúčenie Rozhovor, zrakový kontakt, mimika, gestikulácia, postoj tela, vzdialenosť tela pri rozhovore Cielený rozhovor (interview) Argument, názor, diskusia Prosba/želanie, poďakovanie Ústne ospravedlnenie s vysvetlením Empatia Vyjadrenie súhlasu/nesúhlasu Začiatok a koniec telefonického rozhovoru, záznamník

Vie usporiadať informácie podľa ich dôležitosti a nadväznosti v texte. Vie vecne argumentovať – zdôvodniť úsudok s odkazom na text. Vie samostatne zvoliť a sformulovať tému adekvátnu komunikačnej situácii. Vie podľa logickej postupnosti usporiadať svoju výpoveď. Vie samostatne sformulovať súvislý text na danú tému. Vie použiť vhodné jazykové prvky v súlade s komunikačnou situáciou. Vie v danej komunikačnej situácii použiť vhodný spoločenský tón v súlade s cieľom komunikácie a prostredím, v ktorom sa daná komunikácia uskutočňuje. V komunikácii zvláda hlasovú a zvukovú stránku prejavu. Vie začať a ukončiť komunikáciu a vie pritom použiť správne výrazové prostriedky.

5 PT – MuV, OSR

2. Čítanie, písanie, rozprávanie s porozumením Zosúladiť štylistickú úroveň s cieľom písania a čitateľmi. Organizovať text z hľadiska kompozície. Vyjadriť myšlienky a informácie s rôznym cieľom pre špecifické publikum. Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku.

Rolové (výrazné) čítanie Dramatizácia Čítanie ilustrova- ných príbehov Čo sme prečítali, o čom budeme písať Rozprávame zážitky Opis Pohľadnica Súkromný list

Umelecký a vecný text Reč rozprávača, reč postáv (priama reč) Dramatizácia prozaického textu, voľná dramatizácia Ústna reprodukcia Téma, hlavná myšlienka Kľúčové slová, nadpis Osnova, koncept Úvod, jadro, záver Odsek Poznámky/konspekt Jednoduché rozprávanie – ústne/písomne, časová postupnosť v rozprávaní Rozprávanie s prvkami opisu – ústne/písomne Rozprávanie s uplatnením fantázie Opis predmetu obrázku/ilustrácie, osoby, pracovného postupu – ústne/písomne Pohľadnica, SMS, e-mail Blahoželanie – ústne/písomne Adresa prijímateľa, odosielateľa Oslovenie, podpis, P.S.

13 PT - DV PT - MuV

3. Krátke správy

Krátke oznamovacie

Oznámenie, správa, pozvánka, plagát, vizitka,

Žiak dokáže rozlíšiť umelecký text od vecného. Vie identifikovať rozdielnosti jednotlivých útvarov/žánrov. Dokáže na základe analýzy jednotlivých textov identifikovať, systematizovať a zovšeobecniť poznatky o slohových útvaroch/žánroch: -pohľadnica, súkromný list, opis predmetu, ilustrácie/obrázka, osoby, jednoduché rozprávanie, krátke správy: SMS, e-mail/mejl, oznámenie, správa, pozvánka, plagát, vizitka, inzerát, reklama, -rozprávanie s prvkami opisu, opis pracovného postupu a interview Zosúladiť štylistickú úroveň s cieľom písania a čitateľmi. Vie prerozprávať prečítaný text so zachovaním časovej a príčinnej postupnosti a s prípadnými individuálnymi obmenami, dokončiť začatý príbeh. Žiak vie vyhľadať explicitne vyjadrené informácie v texte: -vie úplne a správne vyhľadať v texte rôzne údaje (miesto, čas, názov), vyhľadať kľúčové slová v texte, Vie presne a správne vyhľadať v texte fakty vzťahujúce sa

2 PT - MeV

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 7: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Rozvíjať schopnosť tvorivého myslenia a spôsobilosť uplatniť jeho výsledky.

žánre (publicistický štýl)

inzerát, reklama na tému textu, Vie správne spojiť čiastkové údaje, fakty, do komplexnej informácie, Vie vyvodiť záver na základe zistených súvislostí medzi informáciami v texte, porovnať dve a viac informácií, analyzovať príčiny, vyvodiť čiastkové témy. Vie vyjadriť názor na prečítaný text − jasne sformulovať svoj čitateľský dojem, vyjadriť svoje estetické zážitky z prečítaného textu i emocionálneho prežívania.

Počet a zameranie kontrolných diktátov v 5. ročníku ZŠ počet: 4 + vstupný, výstupný diktát zameranie: vlastné názvy, podstatné mená, prídavné mená, slovesá Počet a zameranie kontrolných slohových prác v 5. ročníku ZŠ počet: 1 zameranie: súkromný list, opis predmetu, opis pracovného postupu, rozprávanie s prvkami opisu (možnosť výberu) Literatúra

Obsahový štandard Tematický celok /Cieľ Téma Pojmy

Výkonový štandard spôsobilostí Poč. hod.

Poznámky

1. Opakovanie a upevňovanie vedomostí z predchádza- júcich ročníkov Poznávať štylistickú hodnotu jednotlivých útvarov. Vedieť sa vhodne vyjadrovať a svoje poznatky uplatňovať v praktickom živote.

Čo je literatúra

Autor/spisovateľ Čitateľ/divák Text/ ilustrácia Kniha/ knižnica Časopis, noviny

Žiak vie správne vysvetliť na neznámom texte rozdiel medzi autorom (článku v novinách, v časopise) a spisovateľom (umeleckej literatúry). Vie vysvetliť rozdiel medzi umeleckým textom (v beletrii) a textom v dennej tlači. Vie analyzovať ilustráciu v súvislosti s textom. Žiak vie v školskej (miestnej, mestskej) knižnici vybrať knihu podľa katalógu. Vie vyhľadať informácie v knihe (knižnici) a použiť pri učení, riešení konkrétneho problému. Žiak vie vysvetliť rozdiel medzi novinami a časopisom. Vie použiť časopis na vlastnú prácu a prehlbovanie vedomostí. Vie vysvetliť zameranie detského časopisu a uviesť 1 príklad. Vie vymenovať názvy aspoň 3 denníkov.

8

2. Poézia Rozvíjať a posilňovať čitateľskú gramotnosť: vyhľadávať, zhromažďovať a spracovávať informácie. Verejne prezentovať text.

Poézia, verš, strofa, nadpis, rým, prirovnanie zdrobnenina, rytmus, prestávka, sila hlasu, dôraz personifikácia/zosobnenie. Technika čítania (plynulé čítanie, správne dýchanie, správna artikulácia a spisovná výslovnosť). Analýza vybraných básní (piesní) z hľadiska témy a

Žiak vie vysvetliť pojmy verš, strofa, rým, rytmus v súvislosti s umeleckou rečou viazanou. Vie vyhľadať verš, strofu v básni. Vie rozlíšiť rytmus v básni. Vie určiť slová v básni, ktoré sa rýmujú. Vie recitovať báseň, pričom rešpektuje rytmickú usporiadanosť básnického textu. Vie vysvetliť prirovnanie ako štylistický prostriedok, ktorý sa využíva na porovnávanie spoločných znakov vecí, javov.

6

Poznámka: kurzívou písané časti obsahujú štandard čítania a interpretácie

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 8: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Aplikovať - tvoriť ústnu výpoveď. Vytvárať pozitívny vzťah k vlastnému národu. Uvedomenie si svojej národnej identity. Rozvíjať cítenie, vnímanie, intuíciu, fantáziu.

Ľudová pieseň Zľudovená pieseň Poézia nonsensu

vonkajšej kompozície a metriky. Prednes básne - rytmická usporiadanosť básnického textu. Epická poézia (pozri rozprávka). Ľudová pieseň, pracovné piesne (trávnice, pastierske, valašské, banícke), zbojnícke piesne, uspávanky, regrútske a vojenské piesne, žartovné piesne, koledy (obradové piesne). Zľudovené piesne. Nonsens ako štylizácia textu. Dramatizácia, dialogizácia textu. Analýza ukážok textu ľudových piesní. Správna výslovnosť pri čítaní textu. Prednes textu. Verbalizácia vlastného čitateľského zážitku.

Vie rozlíšiť prirovnanie v texte. Vie vytvoriť vlastné prirovnanie. Vie vysvetliť pojem ako spôsob štylizácie textu. Vie rozlíšiť personifikáciu v texte. Vie vytvoriť analogickú personifikáciu. Vie definovať ľudovú pieseň ako žáner patriaci k poézii. Vie rozlíšiť druhy ľudových piesní na základe ich obsahu. Vie vysvetliť vznik a význam ľudových piesní ako súčasť kultúrneho dedičstva národa. Vie vysvetliť nonsens ako štylizáciu textu.

textu PT - MuV

3. Próza 3.1. Krátke formy ľudovej slovesnosti Rozvíjať čitateľskú gramotnosť: schopnosť usporiadať informácie v texte, nachádzať súvislosti a vyvodiť poznatok . Vytvárať primerané kultúrne postoje, názory a hodnotové kritériá. Prijímať, hodnotiť a vážiť si odkaz našich predkov.

Hádanka Príslovie Porekadlo Pranostika Vyčítanka

Próza, dej, literárna postava (hlavná, vedľajšia). Nadpis, odsek, kapitola. Dialóg. Literatúra pre deti – (detský hrdina, dej, prostredie). Autori literatúry pre deti a ich najznámejšie diela. Humor - humorný dej, humorná postava, humorná situácia. Rozprávač – autor, hlavná postava. Dejová osnova a reprodukcia obsahu prečítaného diela (úryvku, ukážky). Charakteristika postáv literárneho diela. Hlavná myšlienka. Hodnotenie obsahu a formy ukážky (úryvku, diela) čitateľom, argumentácia. Rytmická usporiadanosť textov krátkych foriem ľudovej slovesnosti. Analýza krátkych foriem so zameraním na ich funkciu a prejav potrieb a hodnôt ľudí v minulosti.

Vie vysvetliť literárnu postavu ako fikciu autora, nositeľa deja. Vie určiť hlavné a vedľajšie postavy. Vie výstižne charakterizovať postavy. Vie vysvetliť funkciu nadpisu. Vie vyhľadať a posúdiť súvislosti medzi nadpisom a textom. Vie vysvetliť členenie textu na odseky. Vie vyhľadať kľúčové slová v odseku. Vie zdôvodniť, prečo sa literárne dielo člení na kapitoly. Vie charakterizovať ako literatúru písanú pre deti, s detskými hrdinami, dejom a prostredím blízkym deťom. Vie vymenovať vybraných autorov (5) a ich diela. Vie charakterizovať ako literatúru písanú pre deti, s detskými hrdinami, dejom a prostredím blízkym deťom. Vie vymenovať vybraných autorov (5) a ich diela. Žiak vie abstrahovať a sformulovať hlavnú myšlienku na základe vyhľadávania potrebných informácií v texte, ich porovnávania a syntézy, resp. jednoduchého zovšeobecnenia. Vie vysvetliť rozdiely medzi jednotlivými žánrami. Vie rozlíšiť jednotlivé žánre. Vie vysvetliť obrazné pomenovania v uvedených žánroch. Vie vysvetliť ich vznik a význam.

3

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 9: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

3.2. Rozprávka Formovať kultúrne postoje. Vytvárať pozitívny vzťah k vlastnému národu. Akceptovať odlišné kultúry. Získavať informácie z integrovaného informačného systému a internetu. Rozvíjať čitateľské zručností a návyky, zdokonaľovať techniku čítania.

Ľudová rozprávka Autorská rozprávka Filmová a televízna

Hlavné znaky rozprávky. Hlavná postava, vedľajšie postavy. Rozprávač príbehu . Fantastická(čarodejná, čarovná), realistická, ľudová, autorská rozprávka. Nadprirodzené, neskutočné postavy, čarodejné deje, magické čísla a predmety. Neznáme miesto deja. Spoločné a rozdielne znaky fantastickej a realistickej rozprávky. Slovenská ľudová rozprávka, rozprávky iných národov. Spoločné znaky a rozdiely. Variácie. Zberatelia ľudových rozprávok - slovenskí (Pavol Dobšinský, Samo Czambel) a inonárodní (Božena Němcová, bratia Grimmovci). Rozprávka ako vyjadrenie túžby človeka po dobre a spravodlivosti. Hlavná myšlienka. Druhy rozprávok podľa rôznych hľadísk: Autorstvo (ľudová, umelá). Obsah (fantastická, zvieracia, realistická). Forma (prozaická, básnická, dramatická). Výber a spôsob spracovania témy (klasická, moderná). Podľa štylizácie textu – nonsens (analógia s ľudovou slovesnosťou) a realistická ľudová rozprávka. Kompozičná (nadpis, odsek) a štylistická (dialóg, zdrobnenina, personifikácia, prirovnanie) analýza textu. Analýza a hodnotenie koncepcie postáv (hlavnej a vedľajších). Verbalizácia vlastného čitateľského zážitku. Kľúčové slová, dejová osnova, reprodukcia textu, charakteristika hlavných postáv – nositeľov pozitívnych a negatívnych vlastností. Divadelná hra, bábková hra, bábkoherec, animácia, maňuškové

Vie vysvetliť pôvod rozprávky. Vie charakterizovať ľudovú rozprávku ako súčasť ľudovej slovesnosti. Vie rozlíšiť ľudovú rozprávku od autorskej. Vie vymenovať zberateľov a autorov rozprávok. Vie vysvetliť význam činnosti zberateľov rozprávok vo vytváraní ľudských a národných hodnôt. Chápe význam čísloviek (magické čísla) v umeleckom texte. Vie vyhľadať v texte hlavné znaky rozprávky. Vie vysvetliť ich úlohu vo fantastickej rozprávke. Vie zdôvodniť úlohu fantázie a fantastických javov, magických čísel a predmetov. Vie rozlíšiť fantastické a realistické rozprávky. Vie charakterizovať divadelnú hru

19

PT - MuV PT – OSR, MuV MPV – náb. PT - MeV

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 10: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

rozprávka divadlo, javajkové divadlo, marionetové divadlo. Scenárista, režisér, herci, zvukové efekty. Filmová, televízna rozprávka.Dialogizované

čítanie. Transformácia

prozaického literárneho textu na dramatický.

ako prozaické dielo - literárny text, určený na realizáciu na divadelnej scéne. Vie vysvetliť pojmy viažuce sa k bábkovej hre. Vie vysvetliť úlohu bábkoherca. Vie abstrahovať a sformulovať hlavnú myšlienku dramatického textu.

3.3. Povesť Utvárať prosocionálny hodnotový systém. Rozvíjať schopnosť medziľudského dorozumenia, schopnosť empatie.

Ľudová povesť Autorská povesť

Povesť ako prozaický útvar. Ľudová povesť. Miestna, historická, heraldická povesť. Autorská povesť. Regionálne povesti. Tiché a spoločné čítanie, hlavné informácie, dejová osnova, interpretácia textu. Spoločné a odlišné znaky s rozprávkou. Fantázia a realita v povesti, hodnotenie konania jednotlivých hrdinov. Realita a fikcia v umeleckom diele.

Vie vysvetliť rozdiely medzi povesťou a rozprávkou. Vie priradiť povesti k jednotlivým druhom. Vie rozlíšiť ľudové a autorské povesti. Vie rozlíšiť, čo je v povesti fantastické a čo realistické. Vie abstrahovať a sformulovať hlavnú myšlienku povesti. Vie podrobne reprodukovať 1 regionálnu povesť. Vie vymenovať 3 autorov národných povestí.

6

PT - PZR MPV – geogr.

3.4. Legenda Utvárať etické hodnoty. Chápať dielo ako autorov model vnímania sveta. Rozvíjať kritické myslenie. Rozlišovať fiktívny príbeh od skutočného. Vytvárať pozitívny vzťah k našim predkom, vážiť si kresťanské, historické a vzdelanostné posolstvo. Čítanie s porozumením Rozvíjanie čitateľských zručností a návykov, zdokonaľova- nie techniky čítania.

Ľudová legenda Autorská legenda

Legenda ako príbeh zo života svätých – poznatky z náboženskej výchovy. Legenda – ako výsledok zapisovania príbehov v kláštoroch. Autorská legenda – umelecké spracovanie témy, realita a fikcia. Legenda o Cyrilovi a Metodovi Reálne a fantastické deje, súvislosti s ľudovou rozprávkou, historické súvislosti. Hlavná myšlienka prečítaného diela, vlastné hodnotenie a argumentácia, vlastný čitateľský zážitok.

Vie vysvetliť, že hlavnou postavou je osoba, ktorá za svoje činy bola vyhlásená za svätú. Vie abstrahovať a sformulovať hlavnú myšlienku prečítaného. Vie vyhľadať a utriediť reálne a fantastické deje v legende. Vie vysvetliť súvislosti konkrétnej legendy s históriou. Vie odlíšiť legendu od rozprávky a od povesti. Vie rozlíšiť legendy podľa pôvodu. Vie uviesť meno jedného autora legendy.

2

MPV – náb.

3.5. Komiks Vysvetliť podstatu osvojených javov, demonštrovať ich znalosť. Rozvíjať vorivé

Komiks Komiks - literárny žáner – prepojenie slovného a výtvarného umenia. Komiks ako prozaický (epický) žáner. Úloha obrázku v komikse. Funkcia bubliny. Pôvod komiksu. Princípy komiksu. Vtip a humor

Vie vysvetliť pôvod komiksu. Vie vysvetliť komiks ako žáner s epickým dejom (prózu) sprostredkovaným bez rozprávača cez priamu reč a obrázky. Vie abstrahovať a sformulovať hlavnú myšlienku komiksu. Vie vytvoriť komiks

3

MPV - VV

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 11: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

písanie, schopnosť spolupráce, schopnosť prijímať kritiku, argumentovať, viesť diskusiu. Akceptovať iný, odlišný názor. Obhájiť vlastný názor.

v komikse. Walt Disney ako najznámejší tvorca komiksu. Súvislosť komiksu s animovanými filmami Walta Disneyho. Slovenskí autori komiksu. Dialogizovaná reč pri čítaní komiksu. Súvislosť ilustrácie situácie a textu, obmedzená šírka slovného prejavu. Tvorba komiksu.

transformáciou príbehu do priamej reči v bublinách. Vie uviesť mená známych domácich (1) aj svetových autorov komiksu (1).

3.6. Príbehy zo života detí Vytváranie postojov – vzťahy v rodine, v škole, k domovu, k vlasti.

Vzájomné vzťahy

Tematické delenie príbehu podľa hrdinov, prostredia, deja. Reč autora, reč postáv. Kompozícia rozprávania. Monológ, dialóg.

Vie nájsť hlavného hrdinu, určiť prostredie deja. Vie rozdeliť príbeh kompozične: úvod, zápletka, vyvrcholenie, rozuzľovanie, záver. Vie odlíšiť reč rozprávača od reči postáv, monológ od dialógu.

10

PT – OSR, EV, OŽZ

4. Náučná (odborná) literatúra Vnímať a chápať rozličné jazykové informácie. Funkčne analýzovať text. Prácovať s knihou, vyhľadávať informácie v encyklopédii, prácovať s IKT. Funkčne využívať jazykové prostriedky písaných prejavov.

Encyklopédie Odlišnosti od umeleckého textu. Jasnosť, presnosť, stručnosť vyjadrovania v encyklopédii. Odborný – náučný štýl. Využívanie odbornej terminológie. Rozdiely v spôsobe sprostredkovania poznatkov. Odlišnosti od umeleckej literatúry, odlišnosti od náučných textov sprostredkovaných učebnicou. Úloha hesla v encyklopédii, porovnanie s nadpisom v iných literárnych dielach. Usporiadanie hesiel v encyklopédii (abecedné, chronologické, systematické). Encyklopédia na internete. Ukážky z rôznych encyklopédií (vhodných obsahom a témou, primerané veku žiakov daného ročníka). Význam informácií získaných z encyklopédie. Vyčleňovanie hlavných informácií v texte.

Žiak vie vysvetliť, že ide o náučný text, ktorý využíva odbornú terminológiu. Vie vysvetliť, ako sú zoradené informácie v encyklopédii. Vie vymenovať druhy encyklopédií podľa obsahu (zemepisné, prírodovedné...) Žiak vie vyhľadať informácie podľa hesiel. Vie vyčleniť hlavné informácie v texte. Vie vysvetliť význam informácií získaných z encyklopédie. Vie vybrať vhodné informácie z najväčšej encyklopédie na svete – na internete Wikipedia - pri riešení konkrétnej úlohy.

3

PT - EV

5. Prezentácia projektov, celoročné opakovanie Vyjadriť myšlienky a informácie s rôznym cieľom pre špecifické publikum

Projekty Prezentácia, projekt, internet, Power Point

Žiak (skupina žiakov) vie samostatne formou projektu, rečníckeho prejavu, dramatizácie demonštrovať zručnosti z jazyka a literatúry nadobudnuté počas celého školského roka. Vie využiť IKT, mimojazykové prostriedky pri tvorbe svojej prezentácie.

6

PT – MV, PZR MPV - informatika

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 12: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Vysvetlivky skratiek PT – prierezová téma MPV – medzipredmetové vzťahy MuV – Multikultúrna výchova MeV – Mediálna výchova OSR – Osobnostný a sociálny rozvoj EV – Environmentálna výchova OŽZ – Ochrana života a zdravia DV – Dopravná výchova PZR – Tvorba projektu a prezentačné zručnosti

VI. ročník

Názov predmetu Slovenský jazyk a literatúra

Časový rozsah výučby 4 hodiny týždenne: jazyk 82 vyučovacích hodín literatúra 50 vyučovacích hodín

Ročník šiesty Škola Gymnázium a základná škola sv. Mikuláša v Prešove Názov ŠkVP Kód a názov ŠVP Stupeň vzdelania nižšie sekundárne vzdelanie – ISCED 2 Dĺžka štúdia 9 rokov Forma štúdia denná Vyučovací jazyk slovenský

Učebné zdroje Učebnice Krajčovičová, J. – Caltíková, M.: Slovenský jazyk 6. Bratislava, OPI 2004 Krajčovičová, J. – Caltíková, M., Žigová, L.: Slovenský jazyk 6. Zbierka úloh a cvičení. Bratislava, OPI 2004 Petríková, D.: Literárna výchova pre 6. roč. ZŠ. Prievidza, EDUCO 2010 Časopisy Kultúra slova, Slovenský jazyk a literatúra v škole, Slovenské pohľady, Slovenská reč, Jazykovedný časopis, Romboid, Fragment, Dotyky, Knižná revue, Revue svetovej literatúry Diela autorov, literárnych kritikov slovenskej a svetovej literatúry Jazykovedné slovníky: PSP, KSSJ, SSJ, SCS, SSS, FSS, SSV Internet, diaprojektor, interaktívna tabuľa Jazyk

Obsahový štandard Tematický celok /Cieľ Téma Pojmy

Výkonový štandard spôsobilostí Poč. hod.

Poznámky

1. Opakovanie učiva z 5. roč. Upevniť

Vybrané slová Spodobova- nie Tvaroslovie

Abeceda, hlásky Vybrané slová Spodobovanie Slovné druhy Vlastné mená

Žiak vie v texte identifikovať slovné druhy a ich gramatické kategórie a druh. Ovláda pravidlá spodobovania, rozdeľovania slov.

6

V stĺpci Pojmy – pojem zavedený v danom

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 13: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

a syste-matizovať vedomosti a zručnosti získané v 5. roč. ZŠ

Vlastné mená Rozdeľova- nie slov na slabiky Priama reč Slovná zásoba Intonácia Práca s normatív-nymi príručkami

Odvodené slová Úvodzovky Homonymá, synonymá, antonymá, ustálené slovné spojenie Melódia vety

Slovníky - pravopisný, synonymický, frazeologický

Vie aplikovať v texte nadobudnuté vedomosti z pravopisu priamej reči, vybraných slov, vlastných mien, z morfológie, z lexikológie, z intonácie vety. Vie pracovať s normatívnymi príručkami.

ročníku – tučné písmo

2. Zvuková rovina jazyka a pravopis Rešpektovať jazykové pravidlá. Uplatňovať plynulosť, tempo a zrozumiteľnosť prejavu. Utvoriť jednoduché holé a rozvité vety. Uplatňovať logickú nadväznosť vytvoreného textu. Zvoliť vhodný spoločenský tón komunikácie v súlade s jej cieľom a prostredím.

Melódia Dôraz Hlavný slovný prízvuk Rytmus, tempo, sila hlasu Prestávka Inter- punkčné znamienka

Melódia Dôraz Hlavný slovný prízvuk Interpunkcia - úvodzovky, dvojbodka, bodka, otáznik, výkričník Zátvorka, bodkočiarka

Vie vysvetliť pojmy hlavný slovný prízvuk, sila hlasu, vie správne intonovať všetky druhy viet a uplatňovať správny slovný a vetný prízvuk, pri čítaní dodržiava správne dýchanie, uplatňuje primeranú silu hlasu a dodržiava správnu melódiu. Vie samostatne použiť vhodné jazykové prostriedky v súlade s komunikačnou situáciou. V komunikácii zvláda zvukovú stránku prejavu: hlavný slovný prízvuk, melódiu, rytmus, tempo, silu hlasu. Vie samostatne pohotovo sformulovať základné myšlienky na zvolenú tému a vysloviť ich výstižne, zrozumiteľne, plynulo.

5

3. Významová lexikálna rovina jazyka Zosúladiť slovnú zásobu s cieľom komunikácie a využívať primerané štylistické prostriedky. Využívať funkčne jazykovú pestrosť v komunikácii aplikovaním spisovných, nárečových a slangových prvkov s ohľadom na situáciu a

Slovná zásoba Tvorenie slov

Slovná zásoba Spisovné slová, nespisovné slová Spisovný jazyk, nárečia, slangové slová Jednovýznamové a viacvýznamové slová Synonymá, antonymá Ustálené slovné spojenie/frazeologizmus Príslovie, porekadlo, pranostika, prirovnanie Neutrálne slová – citovo zafarbené (expresívne) slová Domáce slová – cudzie slová Zastarané slová – nové slová Tvorenie slov: odvodzovaním -predpona - prípona - slovotvorný základ - základové slovo

Dokáže na základe kontextu alebo pri jazykovej a štylistickej analýze textu odhadnúť význam slov a overiť si ich v jazykových príručkách. Vie vyhľadať a rozlíšiť spisovné a nespisovné slová, neutrálne a citovo zafarbené slová, domáce a cudzie slová, zastarané a nové slová a určiť slangové slová v texte. Vie vysvetliť štylistickú funkciu spisovných, nespisovných, neutrálnych, citovo zafarbených, domácich, cudzích, zastaraných, nových a slangových slov v texte. Vie vysvetliť význam známych spisovných, nespisovných, neutrálnych, citovo zafarbených, domácich, cudzích, slangových slov v texte. Vie si správne vybrať jazykovednú príručku na overenie významu slov. Vie identifikovať slovotvorný základ, predponu a príponu a určiť

8

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 14: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

komunikačných partnerov. Overiť si v jazykovedných príručkách vhodnosť a správnosť použitých slov.

Práca so slovníkom

- odvodené slovo Tvorenie slov: skladaním

Slovníky - pravopisný, synonymický, výkladový, cudzích slov

ich funkciu pri zmene lexikálneho významu. Vie v texte priradiť základové slovo k odvodenému slovu a naopak. Vie v texte identifikovať slová, ktoré vznikli skladaním a určiť slová, z ktorých vznikli. Vie prispôsobiť lexiku textu vzhľadom na cieľ komunikačnej situácie.

4. Tvarová/ morfologická rovina jazyka Rešpektovať morfologické jazykové pravidlá. Vo vlastných jazykových prejavoch dodržiavať pravidlá a požiadavky morfológie. Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku. Zosúladiť jazykové prostriedky s cieľom komunikácie. Overiť si v jazykoved- ných príručkách vhodnosť a správnosť použitých slov. Vytvárať vlastný hodnotový systém.

Podstatné mená Prídavné mená Zámená Slovesá Číslovky

Ohybný slovný druh Skloňovanie, pád, pádové otázky, časovanie Pravidlo o rytmickom krátení Základný tvar (gramatická kategória) Podstatné mená - všeobecné/vlastné, konkrétne/abstraktné, životnosť/neživotnosť Rod - mužský, ženský, stredný Číslo - jednotné, množné Pád - prvý, druhý, tretí, štvrtý, piaty, šiesty, siedmy Vzor - chlap, hrdina, dub, stroj, žena, ulica, dlaň, kosť, mesto, srdce, vysvedčenie, dievča Pomnožné podstatné mená, rod pomnožných podstatných mien Prídavné mená – akostné, vzťahové, zvieracie, privlastňovacie, stupňovanie Rod, číslo, pád Vzor - pekný, cudzí, páví, otcov, matkin Pravidlo o rytmickom krátení Zámená Delenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Skloňovanie zámen Slovesá, zvratné, nezvratné, plnovýznamové, neplnovýznamové Časovanie Osoba - 1., 2., 3. Číslo – jednotné, množné Čas - minulý, prítomný, budúci Tvar - jednoduchý, zložený Spôsob – oznamovací, rozkazovací, podmieňovací Tykanie/vykanie Neurčitok, sloveso byť Číslovky Delenie čísloviek – základné, radové

Žiak dodržiava správne tvary podstatných, prídavných mien a slovies vo vetách, správne tvorí vzťahové a privlastňovacie prídavné mená, dodržiava pravopis čísloviek, správne tvorí jednotlivé spôsoby slovies, dodržiava pravopis prísloviek, pri tvorbe viet a textu používa správny slovosled a interpunkciu. Vie používať správne tvary ohybných a neohybných slovných druhov v komunikačnej situácii. Vie identifikovať význam tvaru slova v piatom páde ako oslovenia. Vie identifikovať a vysvetliť význam konkrétnych a abstraktných podstatných mien v texte. Vie vysvetliť a identifikovať pomnožné podstatné mená, určiť ich rod a vysvetliť ich funkciu v texte. Chápe dôležitosť gramatickej zhody medzi prídavným a podstatným menom, resp. podstatným menom a slovesom pre porozumenie textu. Vie vysvetliť a identifikovať akostné a vzťahové prídavné mená a vysvetliť ich funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať zvieracie a privlastňovacie prídavné mená, určiť vzory páví, matkin, otcov a vie vysvetliť ich funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať zvratné a nezvratné slovesá a vie vysvetliť ich funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať plnovýznamové a neplnovýznamové slovesá a vie vysvetliť ich funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať jednoduchý a zložený tvar slovies v texte. Vie identifikovať oznamovací, rozkazovací, podmieňovací spôsob slovesa a chápe jeho funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať základné a radové číslovky, vysvetliť ich funkciu v texte. Vie identifikovať príslovky miesta,

40

PT – EV (obsah pravopis- ných cvičení)

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 15: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Neohybné slovné druhy

Skloňovanie čísloviek –rod, číslo, pád Neohybné slovné druhy -prehľad Príslovky – miesta, času, spôsobu, príčiny Predložky - väzba s pádom, vokalizácia Spojky

času, spôsobu a príčiny a vysvetliť ich funkciu. Vie vysvetliť funkciu stupňovania prísloviek v texte. Vie identifikovať spojky a predložky v texte. Vie vysvetliť pojem vokalizácia predložiek a určiť ju v texte.

5. Syntaktická/ skladobná rovina Utvoriť jednoduché holé a rozvité vety s rôznou modalitou: používanie interpunkčných znamienok vo vetách. Vytvárať a reflektovať vlastnú identitu.

Zhoda Vetné sklady Dvojčlenná veta

Zhoda Prisudzovací vetný sklad Dvojčlenná veta – úplná, neúplná Podmet – vyjadrený, nevyjadrený Prísudok Holá, rozvitá veta

Vie odlíšiť holú vetu od rozvitej a chápe ich využitie v umeleckom i vecnom texte. Dokáže určiť prisudzovací sklad v dvojčlennej vete a vetné členy, ktoré ho tvoria. Vie samostatne tvoriť jednoduché holé a rozvité vety s rôznou modalitou, pričom dodržiava správny slovosled a správne používa interpunkčné znamienka. Vie v jednoduchých holých a rozvitých vetách správne používať základné vetné členy, určiť ich a zdôvodniť ich gramatickú funkciu.

3 PT - OSR

6. Celoročné opakovanie

Systematizo- vať, generalizovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti

Systematizá- cia, upevňovanie vedomostí Výstupný test, diktát Analýza výstupného testu a diktátu

4

Sloh

Obsahový štandard Tematický celok /Cieľ Téma Pojmy

Výkonový štandard spôsobilostí Poč. hod.

Poznámky

1. Reprodukcia prečítaných textov Pochopiť umelecký a vecný text na základe explicitných a implicitných informácií. Vyjadriť myšlienky a informácie s rôznym cieľom pre rôzne publikum. Sformulovať tému adekvátnu komunikačnej situácii. Prerozprávať obsah textu na základe chronologickej

Reprodukcia umeleckého textu Reprodukcia náučného textu

Umelecký a vecný text Hlavná myšlienka Téma Dialóg Reč rozprávača, reč postáv (priama reč) Úvod, jadro, záver Vnútorná kompozícia rozprávania: úvod, zápletka, vyvrcholenie, obrat, rozuzlenie Voľná dramatizácia Ústna reprodukcia

Vie samostatne pohotovo sformulovať základné myšlienky na zvolenú tému a vysloviť ich výstižne, zrozumiteľne, plynulo. Vie samostatne sformulovať súvislý logicky usporiadaný text na danú tému. Vie identifikovať časti vnútornej kompozície rozprávania (úvod, zápletka, vyvrcholenie, obrat, rozuzlenie).

3 PT – OSR

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 16: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

alebo logickej postupnosti. 2. Opis Organizovať text z hľadiska kompozície. Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku.

Opis

Umelecký a vecný text Reč rozprávača, reč postáv (priama reč) Kľúčové slová, nadpis Poznámky/konspekt Opis predmetu obrázku/ilustrácie, osoby ústne/písomne Statický opis Dynamický opis

6

PT - OSR, EV MPV- biológia, VV

3. Rozprávanie Rozvíjať schopnosť tvorivého myslenia a spôsobilosť uplatniť jeho výsledky.

Jednoduché rozprávanie – ústne/písomne, časová postupnosť v rozprávaní Reč rozprávača, reč postáv (priama reč) Téma, hlavná myšlienka rozprávanie s využitím priamej reči (1. osoba, 3. osoba) ústne a písomné Osnova, koncept Úvod, jadro, záver Odsek

Vie navrhnúť tému písania, ktorá je v súlade s komunikačnou situáciou a cieľmi písania a stanoviť cieľ komunikácia v súlade s jej témou. Vie rozlíšiť, porovnať a vysvetliť pojmy: statický opis, dynamický opis, umelecký opis, rozprávanie s využitím priamej reči (1. osoba, 3. osoba). Vie vytvoriť slohový útvar/žáner a zosúladiť ho s témou písania a svoje rozhodnutie vie zdôvodniť. Vie vytvoriť na zadanú alebo voľnú tému statický opis, dynamický opis, umelecký opis. 2.2 Žiak vie vytvoriť na zadanú alebo voľnú tému rozprávanie s využitím priamej (1. osoba, 3. osoba). Vie nahlas a plynulo prečítať svoj text, pričom správne artikuluje, intonuje, prispôsobuje tempo svojho prejavu poslucháčom. Vie prijať hodnotenie druhých (spolužiakov a učiteľa) a následne zapracovať identifikované chyby s cieľom zlepšiť organizáciu a nadväznosť myšlienok, opraviť jednotlivé chyby a formálnu úpravu textu.

7 PT – OSR, OŽZ

Počet a zameranie kontrolných diktátov v 6. ročníku ZŠ: počet: 4 + vstupný, výstupný diktát zameranie: interpunkcia, podstatné mená, prídavné mená, slovesné spôsoby, Počet a zameranie kontrolných slohových prác v 6. ročníku ZŠ: počet: 2 zameranie: statický opis, rozprávanie s využitím priamej reči (1. osoba, 3. osoba) Literatúra

Obsahový štandard Tematický celok /Cieľ Téma Pojmy

Výkonový štandard spôsobilostí Poč. hod.

Poznámky

1. Opakovanie učiva z 5. roč. Upevniť, systematizovať vedomosti a zručnosti získané v 5. roč. ZŠ Rešpektovať a vážiť si kultúrne a národné tradície.

Poézia, próza, lyrika, epika, dráma Ľudová pieseň Rozprávka, povesť, legenda, komiks, encyklopédie Malé formy ľudovej slovesnosti

Poézia, próza, lyrika, epika, dráma Ľudová pieseň Rozprávka – ľudová, autorská, filmová, televízna Povesť, legenda – ľudová, autorská Komiks Príslovie, porekadlo, pranostika, hádanka, anekdota

Žiak vie vysvetliť rozdiel medzi viazanou, neviazanou umeleckou rečou. Vie rozlíšiť a charakterizovať jednotlivé žánrové formy. Vie vysvetliť význam a identifikovať významový rozdiel medzi príslovím, porekadlom a pranostikou. Vie vytvoriť krátky vtipný príbeh. Pri jeho tvorbe aplikuje svoje znalosti o anekdote.

6

2. Poézia Aplikovať

Poézia

Poézia, báseň, lyrika, verš, strofa, rytmus,

Maximálna úroveň výkonu (výborný):

13

Poznámka: kurzívou

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 17: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

pojmy poézia a báseň. Identifikovať poéziu ako literárnu formu a báseň ako literárny žáner v rámci jednotlivých literárnych textov. Aplikovať vedomosti: analýza, indukcia, zovšeobecňovanie – definícia pojmov. Porovnanie. Akceptovať národné a kultúrne hodnoty. Schopnosť vcítiť sa do vnútorného života iných ľudí. Chápať umelecké dielo ako autorov model sveta.

Báseň Epická poézia (báseň) Lyrická báseň Populárna pieseň Balada

Rým – združený, striedavý Poézia ako súčasť umeleckej literatúry Vonkajšia kompozícia – nadpis, verš, strofa Epika, epická poézia (báseň) Lyrická báseň Zdrobnenina, prirovnanie, metafora Personifikácia /zosobnenie, epiteton Populárna pieseň ( - ľu-dová pieseň – porovnanie) Refrén Populárna pieseň, ktorá pretrváva – evergreen Vyhľadávanie známych a menej známych piesňových textov v rôznych informačných zdrojoch Identifikácia s vlastnou skupinou. Vyhľadávanie známych a menej známych piesňových textov v rôznych informačných zdrojoch Pokus o napísanie vlastného textu piesne Balada (epická poézia) – ľudová, autorská - epický žáner ľudovej slovesnosti, pôvodne spievaný Vyvodenie hlavných znakov balady Vonkajšia kompozícia básne Slabičný veršový systém Dialogizácia Porovnanie s prozaickými žánrami: balada – rozprávka

Žiak vie vysvetliť pojem poézia. Vie vysvetliť pojem báseň, populárna pieseň. Vie porovnať populárnu pieseň s ľudovou piesňou z hľadiska obsahu, využitia umeleckých štýlových prostriedkov. Vie vysvetliť pojem verš ako súčasť vonkajšej kompozície aj ako metrickú jednotku. Vie ho určiť v básni. Vie vysvetliť pojmy rým, rytmus v súvislosti s umeleckou rečou viazanou (v básni aj v populárnej piesni). Vie vyhľadať rým v texte básne alebo populárnej piesne. Vie graficky zaznačiť a pomenovať združený, striedavý rým. Vie v texte básne alebo populárnej piesne vysvetliť, vyhľadať a určiť jazykové prostriedky zdrobnenina a prirovnanie, metafora, personifikácia. Vie v texte básne alebo populárnej piesne vyhľadať a určiť jazykové prostriedky a vysvetliť ich význam. Vie pri prednese básne rešpektovať rytmickú usporiadanosť básnického textu. Vie vysvetliť pojem balada, bájka. Vie identifikovať hlavné znaky balady, bájky aj v neznámom (zatiaľ nečítanom) texte. Vie porovnať baladu s inými básn. útvarmi, charakterizovať rozdiely. Vie pretransformovať baladu na prozaické rozprávanie. Vie vysvetliť obraznú podstatu epiteta, vie ho odlíšiť od gramatického prívlastku. Vie vysvetliť funkciu epiteta v umeleckom texte. Vie tvoriť epiteton a použiť ho vo vlastnom texte. Vie vysvetliť pojem metafora. Vie vyhľadať v básni (piesni, balade) metaforu a vie vysvetliť jej význam. Vie porovnať metafory v balade a populárnej piesni a zdôvodniť rozdiel medzi nimi. Vie vytvoriť vlastnú metaforu. Vie vysvetliť obraznú podstatu alegórie, vie vysvetliť jej funkciu v umeleckom texte. Vie pri prednese balady rešpektovať rytmickú usporiadanosť básnického textu. Vie aplikovať vedomosti o vonkajšej a vnútornej kompozícii diela na známu baladu. Vie identifikovať hlavnú myšlienku v prečítanom texte. Vie v texte balady vyhľadať a určiť jazykové prostriedky a vysvetliť ich význam. Vie vytvoriť text, ktorý obsahuje znaky balady. Vie svoje hodnotenia prečítaného textu podložiť

písané časti obsahujú štandard čítania a interpretácie textu PT – MuV, OSR PT - OSR MPV – náb.

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 18: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

argumentmi z prečítaného textu a svoje tvrdenia vie obhájiť v diskusii, pričom dodržiava pravidlá spoločenskej komuniká- cie. Minimálna úroveň výkonu (dostatočný): Vie zreprodukovať definíciu pojmov poézia, báseň, populárna pieseň. Vie s pomocou učiteľa porovnať populárnu pieseň s ľudovou na základe kritéria stanoveného učiteľom. Vie reprodukovať definíciu pojmu verš, rým. Vie určiť v básni alebo populárnej piesni slová, ktoré sa rýmujú. Vie s pomocou učiteľa vysvetliť funkciu zdrobneniny v texte. Vie s pomocou učiteľa vyhľadať niektoré jazykové prostriedky. Vie zarecitovať báseň plynulo a jazykovo správne.

3. Rozprávanie vo veršoch i v próze 3.1. Bájka Čítať s porozumením Verbalizovať čitateľský zážitok. Vyhľadávať a získavať nové informácie. Aplikovať pojem próza ako súčasť umeleckej literatúry.

Porovnať poéziu a prózu. Utvárať prosociálny hodnotový systém, rozvíjať kritické myslenie, schopnosť vcítiť sa do vnútorného života iných.

Rozvíjať čitateľskú gramotnosť: čítanie s porozumením, schopnosť usporiadať informácie v texte, nachádzať súvislosti a

Bájka

Bájka (veršovaná i neveršovaná) Humor, satira, inotaj (alegória) Technika čítania Frázovanie básnického textu v zhode s jeho rytmom, rešpektovanie rytmickej usporiadanosti básnického textu Umelecký prednes

Vie reprodukovať definíciu pojmu balada, bájka. Vie s pomocou učiteľa pretransformovať baladu na prozaické rozprávanie. vie zreprodukovať definíciu pojmu epiteton, metafora. Maximálna úroveň výkonu (výborný): Vie vysvetliť pojem próza a umelecká literatúra. Vie odlíšiť prózu od poézie a svoje rozhodnutie vie zdôvodniť. Vie pri štylistickej a lexikálnej analýze známeho diela vyhľadať jednotlivé jazykové a tematické prvky a dokáže vysvetliť ich funkciu v rámci estetickej pôsobnosti diela. Vie samostatne a bez prípravy správne, plynule a nahlas čítať prozaicky text, ktorého obsah, štýl a jazyk sú primerané jeho jazykovej úrovni a skúsenostiam a dokáže prispôsobiť rýchlosť čítania tomu, aby mohol, čo najefektívnejšie pochopiť význam prozaického textu. Vie samostatne sformulovať subjektívne hodnotenie prečítaného textu a vie ho primerane obhajovať. Pri obhajobe svojho názoru dodržiava pravidlá spoločenskej komunikácie.

Minimálna úroveň výkonu (dostatočný):

Vie zreprodukovať definíciu pojmu próza. Vie s pomocou učiteľa odlíšiť prózu a poéziu, vyhľadať niektoré jazykové prostriedky v prozaickom texte, po predchádzajúcej príprave nahlas prečítať prozaický text, ktorého obsah, štýl a jazyk sú primerané

26

PT – OSR

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 19: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

vyvodiť poznatok. 3.2. Báj Vytvárať primerané kultúrne postoje, názory a hodnotové kritériá. Tolerancia a empatia k prejavom iných kultúr. Identifikácia s vlastnou skupinou. Vytvárať pozitívny vzťah k iným sociálnym skupinám. 3.3. Zo života detí Utvárať prosociálny hodnotový systém, rozvíjať kritické myslenie, schopnosť vcítiť sa do vnútorného života iných. Rozvíjať čitateľskú gramotnosť: čítanie s poro-zumením, schopnosť usporiadať informácie v texte, nachádzať súvislosti a vyvodiť poznatok. 3.4. Dobrodružná literatúra Vytvárať pozitívny vzťah k odlišným sociálnym skupinám. Utvárať prosocionálny hodnotový systém. Rozvíjať tvorivé písanie, argumentovať, viesť diskusiu, prijímať kritiku. Akceptovať iný, odlišný

Zo života detí Dobrodružná literatúra

Báj Biblia Ilustrácia Dialóg Vnútorná kompozícia literárneho diela Bájoslovie - mytológia Próza, základné znaky prózy, dej, rozdiel medzi poéziou a prózou Nadpis, odsek, kapitola Dialóg Literatúra pre deti Dejová osnova a reprodukcia obsahu prečítaného diela (úryvku, ukážky) Hlavná myšlienka Hodnotenie obsahu a formy ukážky (úryvku, diela) čitateľom Analýza, indukcia, zovšeobecňovanie – definícia pojmov On-rozprávanie Poviedka Ja-roprávanie Slangové slová Konštruovať nové literárne poznatky – vyvodenie a definícia pojmu dobrodružná literatúra, detektívka. Identifikovať základné znaky dobrodruţnej literatúry porovnávaním viacerých umeleckých žánrov. Aplikácia literárnych pojmov: úvod, zápletka, vyvrcholenie, obrat, rozuzlenie Plynulo a s porozumením čítať súvislý text. Vyjadriť bezprostredné pocity po prečítaní- verbalizácia čitateľského zážitku, subjektívne hodnotenie prečítanej ukážky, obhajoba vlastného

jeho jazykovej úrovni a skúsenostiam. Vie subjektívne zhodnotiť prečítaný text a pri prezentácii svojho názoru dodržiava pravidlá spoločenskej Maximálna úroveň výkonu (výborný):

Vie vysvetliť pojem báj a vie uviesť príklady bájí, ktoré prečítal. Vie na základe textu identifikovať základné znaky báje, vyhľadať v texte hlavné a vedľajšie postavy, dokáže charakterizovať jednotlivé postavy (kladné, záporné) z čitateľského hľadiska a svoje tvrdenie podložiť argumentmi. Vie porovnať koncepciu postáv, dej a prostredie, v ktorom sa dej odohráva s iným jemu známym prozaickým žánrom. Vie vysvetliť pojem dialóg. Vie transformovať prozaický text na dramatický a následne ho vie výrazne prečítať a zúčastniť sa ako postava na dramatizovanom čítaní. Vie získať informácie z rozličných informačných zdrojov a využiť ich vo svojej práci. Vie prezentovať svoj názor na prečítaný text. Vie vyhľadať a zdôvodniť súvislosti medzi textom a ilustráciou. Minimálna úroveň výkonu (dostatočný): Vie za pomoci učiteľa reprodukovať definíciu pojmu báj, vyhľadať a určiť hlavné a vedľajšie postavy v báji. Vie prezentovať svoju prácu a pri prezentácii dodržiava základné normy správania. Maximálna úroveň výkonu (výborný): Vie vysvetliť pojem dobrodružná literatúra, detektívka. Vie vysvetliť pojem rozprávač a v texte vie identifikovať jednotlivé formy rozprávača. Vie transformovať formy rozprávača. Vie nájsť jazykové prostriedky, ktorými autor dosahuje dramatické napätie v texte a svoje tvrdenie vie zdôvodniť. Vie charakterizovať literárnu postavu z čitateľského hľadiska. Vie sformulovať hlavnú myšlienku prečítaného textu. Vie správne, plynule a nahlas čítať prozaicky text, ktorého obsah, štýl a jazyk sú primerané jeho jazykovej úrovni a skúsenostiam a dokáže prispôsobiť rýchlosť čítania tomu, aby mohol efektívne pochopiť význam textu. Vie vyhľadať kľúčové slová, zostaviť osnovu a na jej základe prerozprávať dej prečítaného textu.

MPV – náb. PT – MuV, OSR PT- OSR, DV PT – OSR, EV, OŽZ MPV – biológia

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 20: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

názor. Obhájiť vlastný názor. 3.5. Detektívna literatúra

Detektívna literatúra

názoru. Vyhľadať a zapísať kľúčové slová, vytvoriť osnovu a podľa nej prerozprávať dej textu. Identifikovať časti, v ktorých sa stupňuje napätie deja a určiť prvky, ktoré autor využil, aby dosiahol požadovaný efekt. Analýza a hodnotenie koncepcie postáv (identifikácia hlavných a vedľajších postáv a ich charakteristika) v rámci myšlienkového zamerania celého diela. Transformácia literárneho textu na dramatickú podobu a jeho dramatické stvárnenie.

Vie funkčne využiť znaky dobrodružnej literatúry vo vlastnej tvorbe. Vie časť literárnej ukážky zdramatizovať a následne ju vie výrazne prečítať . Vie svoje hodnotenia podložiť argumentmi z prečítaného textu a svoje tvrdenia vie obhájiť v diskusii, pričom dodržiava pravidlá spoločenskej komunikácie. Minimálna úroveň výkonu (dostatočný): Vie vyhľadať literárne postavy v texte. Vie stručne prerozprávať dej známeho textu. Vie s pomocou učiteľa sformulovať subjektívne hodnotenia prečítaného textu, pričom dodržiava pravidlá spoločenskej komunikácie.

4. Dramatické umenie Utvárať etické hodnoty, rozvíjať schopnosť vcítiť sa do života iných ľudí, schopnosť tolerovať odlišnosti jednotlivcov i skupín. Vytvárať primerané kultúrne postoje, názory a hodnotové kritériá. Čítanie s porozumením Rozvíjanie čitateľských zručností a návykov, zdokonaľova- nie techniky čítania.

Dramatické umenie

Dráma Divadelná hra Rozhlasová hra Dialóg Dramatický konflikt Aplikácia znalostí o vnútornej kompozícii diela v divadelnej hre. Rozdiel medzi prozaickým literárnym textom a dramatizovanou podobou textu. Dramatizácia - premena prozaického textu na dramatický Čítanie s porozumením. Tiché čítanie. Prerozprávanie deja prečítaného textu Hlasné dramatizované čítanie so zameraním na moduláciu hlasu ako výraz vlastného chápania významu textu (technika dramatizovaného čítania). Komparatívna analýza – porovnať filmové, televízne a rozhlasové spracovanie rozprávky Verbalizácia čitateľského zážitku, subjektívne hodnotenie prečítanej ukážky, obhajoba vlastného názoru.

Maximálna úroveň výkonu (výborný): Vie vysvetliť pojem divadelná hra, rozhlasová rozprávka. Vie v texte divadelnej hry určiť fázy vnútornej kompozície diela a svoje tvrdenie vie podložiť príkladmi na základe analýzy textu divadelnej hry. Vie rozlíšiť dramatický a prozaický text, svoje tvrdenie vie podložiť argumentmi. Pozná fázy vnútornej kompozície divadelnej hry a vie ich určiť v texte vekuprimeranej divadelnej hry, ak je uvedená hra klasicky skomponovaná. Vie identifikovať dialóg v divadelnej hre. Vie výrazne čítať text divadelnej hry a zúčastniť sa ako postava na dramatizovanom čítaní textu. Vie transformovať dramatický text na prozaický. Vie zdramatizovať literárny text v podobe jednoduchého scenára. Vie vytvoriť scenár vlastnej divadelnej hry. Minimálna úroveň výkonu (dostatočný): Vie reprodukovať definíciu pojmu divadelná hra. Vie reprodukovať pojem rozhlasová rozprávka. Vie s pomocou učiteľa rozlíšiť prozaický a dramatický text, vie identifikovať zápletku v texte divadelnej hry. Vie s pomocou učiteľa vyhľadať v texte divadelnej hry dialóg.

3

PT – MeV

6. Celoročné opakovanie Systematizo- vať, generalizovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti

Systematizá- cia, upevňovanie vedomostí Ústné skúšanie

2

PT – MV, PZR MPV - informatika

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 21: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Vysvetlivky skratiek PT – prierezová téma MPV – medzipredmetové vzťahy MuV – Multikultúrna výchova MeV – Mediálna výchova OSR – Osobnostný a sociálny rozvoj EV – Environmentálna výchova OŽZ – Ochrana života a zdravia DV – Dopravná výchova PZR – Tvorba projektu a prezentačné zručnosti

VII. ročník

Názov predmetu Slovenský jazyk a literatúra

Časový rozsah výučby 4 hodiny týždenne: jazyk 82 vyučovacích hodín literatúra 50 vyučovacích hodín

Ročník siedmy Škola Gymnázium a základná škola sv. Mikuláša v Prešove Názov ŠkVP Kód a názov ŠVP Stupeň vzdelania nižšie sekundárne vzdelanie – ISCED 2 Dĺžka štúdia 9 rokov Forma štúdia denná Vyučovací jazyk slovenský

Učebné zdroje

Učebnice Krajčovičová, J. – Kesselová, J.: Slovenský jazyk pre 7. ročník ZŠ. Bratislava, SPN 2010 Krajčovičová, J. – Caltíková, M., Žigová, L.: Slovenský jazyk 7. Zbierka úloh a cvičení. Bratislava, OPI 2005 Petríková, D.: Literárna výchova pre 7. roč. ZŠ a 2. roč. G s osemročným štúdiom. Prievidza, EDUCO 2011 Časopisy Kultúra slova, Slovenský jazyk a literatúra v škole, Slovenské pohľady, Slovenská reč, Jazykovedný časopis, Romboid, Fragment, Dotyky, Knižná revue, Revue svetovej literatúry Diela autorov, literárnych kritikov slovenskej a svetovej literatúry Jazykovedné slovníky: PSP, KSSJ, SSJ, SCS, SSS, FSS, SSV Internet, diaprojektor, interaktívna tabuľa Jazyk

Obsahový štandard Tematický celok /Cieľ Téma Pojmy

Výkonový štandard spôsobilostí Poč. hod.

Poznámky

1. Opakovanie učiva zo 6. roč.

Zvuková rovina

Melódia, dôraz, hlavný slovný prízvuk, rytmus,

Žiak vie v komunikácii zvládnuť zvukovú stránku prejavu: hlavný

6

V stĺpci Pojmy – pojem

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 22: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Upevniť a syste-matizovať vedomosti a zručnosti získané v 6. roč. ZŠ

jazyka a pravopis Náuka o slove

Tvaroslovie Skladba

tempo, sila hlasu. Prestávka. Interpunkčné znamienka Spisovné, nespisovné, jednovýznamové, viacvýznamové slová, synonymá, antonymá Neutrálne, citovo zafarbené, domáce, cudzie, zastarané, nové slová Predpona, prípona, slovotvorný základ, základové, odvodené slovo Tvorenie slov skladaním

Slovníky - pravopisný, synonymický, výkladový, cudzích slov Ohybné, neohybné slovné druhy, gramatické kategórie Zhoda. Prisudzovací vetný sklad. Dvojčlenná veta – úplná, neúplná. Podmet – vyjadrený, nevyjadrený Prísudok. Holá, rozvitá veta

slovný prízvuk, dôraz, melódiu, rytmus, tempo, silu hlasu, prestávka. Vie správne použiť interpunkciu v priamej reči. Dokáže na základe kontextu alebo pri jazykovej a štylistickej analýze textu odhadnúť význam slov a overiť si ich v jazykových príručkách. Vie identifikovať slovotvorný základ, predponu a príponu a určiť ich funkciu pri zmene lexikálneho významu. Vie používať správne tvary ohybných a neohybných slovných druhov v komunikačnej situácii, ovláda ich pravopis. Vie samostatne tvoriť jednoduché holé a rozvité vety s rôznou modalitou, pričom dodržiava správny slovosled a správne používa interpunkčné znamienka.

zavedený v danom ročníku – tučné písmo

2. Významová/ lexikálna rovina jazyka Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku. Využívať funkčne jazykovú pestrosť v komunikácii aplikovaním spisovných, nárečových a slangových prvkov s ohľadom na situáciu a komunikačných partnerov. Porozumieť štruktúre slova a jeho častiam. Overiť si v jazykovedných príručkách vhodnosť a správnosť použitých slov. Overiť si význam slova.

Slovná zásoba Práca so slovníkom

Slovná zásoba Jadro, okraj slovnej zásoby Spisovné slová, nespisovné slová Spisovný jazyk, nárečia, slangové slová Jednovýznamové a viacvýznamové slová Synonymá, antonymá Ustálené slovné spojenie Neutrálne slová – citovo zafarbené (expresívne) slová Domáce slová – cudzie slová Zastarané slová, historizmy, archaizmy – nové slová / neologizmy

Slovníky - pravopisný, synonymický, výkladový, cudzích slov

Vie vysvetliť pojmy: slovná zásoba, spisovné, nespisovné slová, neutrálne, citovo zafarbené (expresívne), domáce, cudzie slová, zastarané – nové, slangové slová a uviesť konkrétne príklady. Vie vysvetliť pojem skratka a vytvoriť ju. Vie vysvetliť pojmy: tvorenie slov odvodzovaním, prípona, slovotvorný základ, základové, odvodené slovo. Vie vyhľadať a rozlíšiť spisovné a nespisovné slová, neutrálne a citovo zafarbené slová, domáce a cudzie slová, zastarané a nové slová a určiť slangové slová v texte. Vie vysvetliť štylistickú funkciu spisovných, nespisovných, neutrálnych, citovo zafarbených, domácich, cudzích, zastaraných, nových a slangových slov v texte. Vie prispôsobiť lexiku textu vzhľadom na cieľ komunikačnej situácie. Vie vysvetliť význam známych spisovných, nespisovných, neutrálnych, citovo zafarbených, domácich, cudzích, slangových slov v texte. Vie si správne vybrať jazykovednú príručku na overenie významu slov.

9

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 23: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

3. Tvarová/ morfologická rovina jazyka Zosúladiť slovnú zásobu s cieľom komunikácie a využívať primerané štylistické prostriedky. Rešpektovať morfologické jazykové pravidlá. Vysvetliť funkciu slovných druhov a gramatických kategórií vzhľadom na význam umeleckého a vecného textu. Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku. Overiť si v jazykoved- ných príručkách vhodnosť a správnosť použitých slov. Vytvárať vlastný hodnotový systém.

Podstatné mená Prídavné mená Zámená Slovesá Číslovky Príslovky Predložky Spojky Citoslovcia

Ohybný, neohybný slovný druh. Plnovýznamové, neplnovýznamové slová Rytmické krátenie Podstatné mená - všeobecné/vlastné, konkrétne/abstraktné, životnosť/neživotnosť Zvieracie podstatné mená mužského rodu Pomnožné podstatné mená, rod pomnožných podstatných mien Prídavné mená – akostné, vzťahové, zvieracie, privlastňovacie, stupňovanie Rod, číslo, pád Vzor - pekný, cudzí, páví, otcov, matkin Pravidlo o rytmickom krátení Zámená Delenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie, zvratné, ukazovacie, opytovacie, neurčité, vymedzovacie Skloňovanie zámen Slovesá, zvratné, nezvratné, plnovýznamové, neplnovýznamové Časovanie Osoba, číslo, čas, slovesný rod, tvar, spôsob Číslovky Delenie čísloviek – základné, radové, násobné, druhové, určité, neurčité Skloňovanie čísloviek –rod, číslo, pád Príslovky – miesta, času, spôsobu, príčiny, stupňovanie Predložky – prvotné, druhotné, jednoduché, zložené, väzba s pádom, vokalizácia Spojky – priraďovacie, podraďovacie Citoslovcia – vlastné, zvukomalebné

Vie používať správne tvary ohybných a neohybných slovných druhov v komunikačnej situácii. Ovláda skloňovanie zvieracích (vrátane personifikovaných) podstatných mien mužského rodu. Vie vysvetliť a identifikovať pomnožné podstatné mená, určiť ich rod a vysvetliť ich funkciu v texte. Chápe dôležitosť gramatickej zhody medzi prídavným a podstatným menom, resp. podstatným menom a slovesom pre porozumenie textu. Chápe funkciu a dôležitosť používania zámen v komunikácii. Ovláda správne tvary zámen. Vie vysvetliť a identifikovať zvratné a nezvratné slovesá a vie vysvetliť ich funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať plnovýznamové a neplnovýznamové slovesá a vie vysvetliť ich funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať jednoduchý a zložený tvar slovies v texte. Vie identifikovať oznamovací, rozkazovací, podmieňovací spôsob slovesa a chápe jeho funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať určité, neurčité, základné, radové, násobné číslovky, vie určiť ich gramatické kategórie. Vie identifikovať príslovky miesta, času, spôsobu a príčiny a vysvetliť ich funkciu. Vie vysvetliť funkciu stupňovania prísloviek v texte. Vie identifikovať spojky, predložky a citoslovcia v texte. Vie rozlíšiť prvotné, druhotné, jednoduché, zložené predložky. Vie vysvetliť pojem vokalizácia predložiek a určiť ju v texte.

30

PT – EV (obsah pravopis- ných cvičení)

4. Syntaktická/ skladobná rovina Pochopiť kompozíciu textu. Štylizovať jednoduché holé a rozvité vety, súvetia. Zosúladiť štýl textu s cieľom písania a

Veta - holá, rozvitá Vety podľa postoja/obsa-hu Zhoda Vetné sklady Dvojčlenná veta

Holá, rozvitá veta Vety podľa postoja/obsahu – oznamovacie, opytovacie, rozkazovacie, želacie, zvolacie Zhoda Vetné sklady – prisudzovací, určovací Dvojčlenná veta – úplná, neúplná Podmet – vyjadrený, nevyjadrený

Vie identifikovať slová, skupiny slov, ktoré zabezpečujú nadväznosť. Vie odlíšiť holú vetu od rozvitej, jednočlennú od dvojčlennej a chápe ich využitie v umeleckom i vecnom texte. Dokáže určiť prisudzovací, určovací sklad v dvojčlennej vete a vetné členy, ktoré ho tvoria. Vie samostatne tvoriť jednoduché holé a rozvité vety s rôznou modalitou, pričom dodržiava správny slovosled a správne

14

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 24: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

čitateľmi. Organizovať a rozvíjať svoje myšlienky v súlade s komunikač. situáciou. Zosúladiť jazykové prostriedky s cieľom komunikácie. Vytvárať a reflektovať vlastnú identitu.

Jednočlenná veta

Prísudok Jednočlenná veta – slovesná, neslovesná

používa interpunkčné znamienka. Vie v jednoduchých holých a rozvitých vetách správne používať základné vetné členy, určiť ich a zdôvodniť ich gramatickú funkciu. Pri tvorbe vlastných textov využíva celú škálu vetných štruktúr.

PT - OSR

5. Celoročné opakovanie Systematizo- vať, generalizovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Tvoriť, prijať a spracovať, vyhľadávať a odosielať informácie.

Systematizá- cia, upevňovanie vedomostí Výstupný test, diktát Analýza výstupného testu a diktátu

4

Sloh

Obsahový štandard Tematický celok /Cieľ Téma Pojmy

Výkonový štandard spôsobilostí Poč. hod.

Poznámky

1. Opakovanie učiva zo 6. roč. Upevniť a syste-matizovať vedomosti a zručnosti získané v 6. roč. ZŠ

List z prázdnin Opis Rozprávanie

Hlavná myšlienka Téma, pointa Úvod, jadro, záver Vnútorná kompozícia rozprávania: úvod, zápletka, vyvrcholenie, obrat, rozuzlenie Voľná dramatizácia Ústna reprodukcia

Vie samostatne sformulovať súvislý logicky usporiadaný text na danú tému. Vie identifikovať časti vnútornej kompozície rozprávania (úvod, zápletka, vyvrcholenie, obrat, rozuzlenie).

2

2. Komunikačné situácie Vyjadriť myšlienky a informácie s rôznym cieľom pre špecifické publikum. Rozvíjať schopnosť empatie, spôsobilosť akceptovať druhých, tolerovať odlišnosti jednotlivcov i skupín, schopnosť vyjadriť vôľu a

Interview Asertívna a efektívna komunikácia Komunikácia v spoločnosti – príhovor (prívet)

Interview Dialóg Redaktor, novinár, osobnosť Vysielateľ, prijímateľ Komunikačná situácia Asertívna komunikácia Efektívna komunikácia Príhovor (prívet) uvítací, záverečný Postoj, mimika, gestikulácia, artikulácia, spisovná výslovnosť, intonácia, dôraz, prestávka, tempo, sila hlasu Rečnícka otázka, zvolacie vety, obrazné pomenovanie

Vie v komunikačnej situácii plynulo a zrozumiteľne artikulovať a uplatňovať primeranú silu hlasu, tempo, prestávku a melódiu vo výpovedi. Vie v danej komunikačnej situácii využívať vhodné slová, slovné spojenia, jazykové prostriedky v súlade s komunikačnou situáciou a s ohľadom na regionálnu oblasť a sociálne prostredie. Vie vhodne využiť informácie alebo jazykové výrazové prostriedky získané z rôznych informačných zdrojov. vie v danej komunikačnej situácii zvoliť vhodný spoločenský tón v súlade s cieľom komunikácie a prostredím, v ktorom sa daná komunikácia uskutočňuje. Vie samostatne pohotovo

6

PT - MeV, OSR, MUV

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 25: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

city. Organizovať a rozvíjať svoje myšlienky v súlade s komunikačnou situáciou. Zvoliť vhodný spoločenský tón komunikácie v súlade s jej cieľom a prostredím. Začať a ukončiť komunikáciu na určitú tému.

sformulovať základné myšlienky na zvolenú tému a vysloviť ich výstižne, zrozumiteľne, plynulo. V komunikačnej situácii rešpektuje syntaktické pravidlá a pri tvorbe vlastných textov využíva celú škálu vetných štruktúr.

3. Opis Rozvíjať schopnosť empatie, tvorivého myslenia a spôsobilosť uplatniť jeho výsledky. Organizovať text z hľadiska kompozície. Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku.

Umelecký opis Dynamický opis Opis osoby Charakteristi-ka osoby

Osnova, koncept Úvod, jadro, záver Odsek Opis osoby Charakteristika osoby – vonkajšia, vnútorná Statický, dynamický, umelecký opis

Žiak dokáže na základe analýzy jednotlivých textov identifikovať, systematizovať a zovšeobecniť poznatky o slohových útvaroch/žánroch: statický opis, dynamický, umelecký opis, charakteristika osoby. Vie vytvoriť osnovu, koncept pre pripravovaný text. Vie po krátkej príprave vytvoriť charakteristiku osoby a prezentovať ju. Vie nahlas a plynulo prečítať svoj text, pričom správne artikuluje, intonuje, prispôsobuje tempo svojho prejavu poslucháčom. Vie prijať hodnotenie druhých (spolužiakov a učiteľa) a následne zapracovať identifikované chyby s cieľom zlepšiť organizáciu a nadväznosť myšlienok, opraviť jednotlivé chyby.

9

PT – OSR

4. Projekt Rozvíjať spôsobilosť kooperácie, spôsobilosť učiť sa sám aj v skupine, schopnosť tvorivého myslenia a spôsobilosť uplatniť jeho výsledky. Vyjadriť myšlienky a informácie s rôznym cieľom pre špecifické publikum.

Projekt Tabuľka Správa o riešení /výsledku projektu ústna/písomná

Správa, prezentácia, projekt, tabuľka – názov, hlavička, riadok, stĺpec Internet, Power Point

Žiak (skupina žiakov) vie samostatne formou správy demonštrovať zručnosti z jazyka nadobudnuté počas celého školského roka. Žiak rozlišuje jednotlivé segmenty tabuľky, vie ich pomenovať a chápe vzťahy medzi nimi. Vie využiť IKT, mimojazykové prostriedky pri tvorbe svojej prezentácie.

2 PT – PZR, DV

Počet a zameranie kontrolných diktátov v 7. ročníku ZŠ: počet: 4 + vstupný, výstupný diktát zameranie: cudzie slová, zvieracie, privlastňovacie prídavné mená, číslovky, neohybné slovné druhy Počet a zameranie kontrolných slohových prác v 7. ročníku ZŠ:

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 26: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

počet: 2 zameranie: umelecký opis, charakteristika osoby

Literatúra Obsahový štandard Tematický

celok /Cieľ Téma Pojmy Výkonový štandard spôsobilostí Poč.

hod. Poznámky

1. Opakovanie učiva zo 6. roč. Upevniť, systematizovať vedomosti a zručnosti získané v 6. roč. ZŠ

Populárna pieseň Balada Bájka Báj Povesť Dobrodruž., vedecko-fantastická, detská detektívna literatúra Divadelná hra Rozhlasová rozprávka

Poézia, próza, lyrika, epika, dráma, verš, strofa, rytmus, rým, refrén, zdrobnenina, prirovnanie, metafora, personifikácia, epiteton Balada, bájka, inotaj, báj Nadpis, odsek, kapitola Poviedka, povesť Vnútorná kompozícia literárneho diela: úvod, zápletka, vyvrcholenie, obrat, rozuzlenie Rozprávač: Ja-forma, on-forma dialogizácia, monológ, dialóg, dramatizácia

Žiak vie vysvetliť rozdiel medzi viazanou, neviazanou umeleckou rečou. Vie rozlíšiť a charakterizovať jednotlivé žánrové formy. Vie identifikovať základné umelecké prostriedky.

3

2. Poézia Tvoriť, získavať a systemizovať relevantné informácie. Aplikovať pojmy lyrická a epická poézia Identifikovať poéziu ako literárnu formu a báseň ako literárny žáner v rámci jednotlivých literárnych textov. Aplikovať vedomosti: analýza, indukcia, zovšeobecňovanie – definícia pojmov. Porovnanie. Vytvárať pozitívny vzťah k iným sociálnym skupinám. Identifikovať s vlastnou skupinou. Akceptovať národné a kultúrne hodnoty.

Anekdota Poézia Populárna pieseň

Anekdota Poézia, báseň, lyrika, lyrická báseň Verš – voľný, viazaný, sylabický, rytmus Rým – združený, striedavý, obkročný Rytmus Vonkajšia kompozícia – nadpis, verš, strofa Obsah – téma a hlavná myšlienka, forma literárneho diela Zdrobnenina, personifikácia Prirovnanie, metafora epiteton – trópy Básnická (rečnícka) otázka Populárna pieseň Refrén Čítanie textu s porozumením, frázovanie básnického textu v zhode s jeho rytmom, rešpektovanie rytmickej usporiadanosti básnického textu Umelecký prednes Kompozičná a štylisticko-lexikálna analýza básne. Vyhľadávanie známych a menej známych piesňových textov v rôznych informačných zdrojoch Identifikácia s vlastnou skupinou. Vyhľadávanie známych a menej známych piesňových textov

Maximálna úroveň výkonu (výborný): Žiak vie vysvetliť pojem poézia. Vie vysvetliť pojem anekdota, lyrická báseň, populárna pieseň. Vie rozlíšiť v rámci obsahu tému a hlavnú myšlienku, vie identifikovať formu literárneho diela. Vie vysvetliť pojem verš ako súčasť vonkajšej kompozície aj ako metrickú jednotku. Vie ho určiť v básni. Vie identifikovať voľný a viazaný, sylabický verš. Vie vysvetliť pojmy rým, rytmus, trópy. Vie vyhľadať rým v texte básne alebo populárnej piesne. Vie graficky zaznačiť a pomenovať združený, striedavý, obkročný rým. Vie v texte básne alebo populárnej piesne vysvetliť, vyhľadať a určiť jazykové prostriedky zdrobnenina a prirovnanie, metafora, personifikácia, básnická (rečnícka) otázka. Vie v texte básne alebo populárnej piesne vyhľadať a určiť jazykové prostriedky a vysvetliť ich význam. Vie pri prednese básne rešpektovať rytmickú usporiadanosť básnického textu. Vie identifikovať hlavné znaky lyrickej básne. Vie vysvetliť obraznú podstatu epiteta, vie ho odlíšiť od gramatického prívlastku. Vie vysvetliť funkciu epiteta v umeleckom texte. Vie tvoriť epiteton a použiť ho vo vlastnom texte.

15 Poznámka: kurzívou písané časti obsahujú štandard čítania a interpretácie textu PT - OSR PT - EV MPV – dej, bio PT – MuV, OSR

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 27: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Schopnosť vcítiť sa do vnútorného života iných ľudí, schopnosť tolerovať odlišnosti jednotlivcov i skupín. Chápať umelecké dielo ako autorov model sveta. Čítať s porozume- ním. Verbalizovať čitateľský zážitok. Vyhľadávať a získavať nové informácie.

v rôznych informačných zdrojoch. Pokus o napísanie vlastného textu piesne

Vie vysvetliť pojem metafora. Vie vyhľadať v básni (piesni) metaforu a vie vysvetliť jej význam. Vie vytvoriť vlastnú metaforu. Vie povedať anekdotu. Vie pri prednese básne rešpektovať rytmickú usporiadanosť básnického textu. Vie identifikovať hlavnú myšlienku v prečítanom texte. Vie v texte básne vyhľadať a určiť jazykové prostriedky a vysvetliť ich význam. Vie svoje hodnotenia prečítaného textu podložiť argumentmi z prečítaného textu a svoje tvrdenia vie obhájiť v diskusii, pričom dodržiava pravidlá spoločenskej komunikácie. Minimálna úroveň výkonu (dostatočný): Vie zreprodukovať definíciu pojmov poézia, lyrická báseň, populárna pieseň. Vie s pomocou učiteľa reprodukovať definíciu pojmu verš, rým. Vie určiť v básni alebo populárnej piesni slová, ktoré sa rýmujú. Vie s pomocou učiteľa vysvetliť funkciu zdrobneniny, metaforu v texte. Vie povedať anekdotu. Vie s pomocou učiteľa vyhľadať niektoré jazykové prostriedky. Vie zarecitovať báseň plynulo a jazykovo správne. Vie zreprodukovať definíciu pojmu epiteton, metafora.

3. Próza 3.1. Detský hrdina v literatúre Rozvíjať schopnosť medziľudského dorozumenia, schopnosť empatie. Akceptovať skupinové hodnoty. 3.2. Dobro- družstvo v literatúre Chápať umelecké dielo ako autorov model. Aplikovať pojem próza ako súčasť umeleckej literatúry.

Detský hrdina v literatúre Dobrodruž- stvo v literatúre

Literatúra pre deti a mládež Dejová osnova a reprodukcia obsahu prečítaného diela (úryvku, ukážky) Hlavná myšlienka Hodnotenie obsahu a formy ukážky (úryvku, diela) čitateľom Analýza, indukcia, zovšeobecňovanie – definícia pojmov Próza, základné znaky prózy, dej, rozdiel medzi poéziou a prózou Obsah – téma a hlavná myšlienka, forma literárneho diela Nadpis, odsek, kapitola Monológ, dialóg Dejová osnova Ja-rozprávanie Téma, prostredie, dej tvoria jednotu lit. diela Hlavná postava –

Maximálna úroveň výkonu (výborný): Vie charakterizovať literatúru pre deti ako literatúru písanú pre deti, s detskými hrdinami, dejom a prostredím blízkym deťom. Vie samostatne a bez prípravy správne, plynule a nahlas čítať prozaicky text, ktorého obsah, štýl a jazyk sú primerané jeho jazykovej úrovni a skúsenostiam a dokáže prispôsobiť rýchlosť čítania tomu, aby mohol, čo najefektívnejšie pochopiť význam prozaického textu. Vie samostatne sformulovať subjektívne hodnotenie prečítaného textu a vie ho primerane obhajovať. Pri obhajobe svojho názoru dodržiava pravidlá spoločenskej komunikácie. Vie vysvetliť pojem poviedka dobrodružná literatúra, fantasy, western, robinsonáda, detektívka. Vie vysvetliť pojem próza a umelecká literatúra. Vie odlíšiť prózu od poézie a svoje rozhodnutie vie zdôvodniť.

27 MPV – dej PT – OSR PT - PZR PT – OŽZ

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 28: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Porovnať poéziu a prózu.

Utvárať prosociálny hodnotový systém, rozvíjať kritické myslenie, schopnosť vcítiť sa do vnútorného života iných, schopnosť verbálne a neverbálne vyjadriť vôľu a city. 3.3. Fantasy literatúra 3.4. Detektívka Chápať umelecké dielo ako autorov model sveta. Tvorivo myslieť a prakticky uplatniť výsledky tvorivého myslenia. 3.5. Western 3.6. Robinsonáda

Fantasy literatúra Detektívka Western Robinsonáda

hrdina: kladný, záporný Slang ako charakterizačný jazykový prostriedok. Humorný dej, humorná postava, humorná situácia. Úvod, zápletka, vyvrcholenie, obrat, rozuzlenie Fikcia autora J.R.R. Tolkien (Hobit) – „otec“ fantasy literatúry Ilustrácia Detektívka, detektív, motív záhady a reprodukcia obsahu prečítaného diela (úryvku, ukážky ) Hodnotenie obsahu a formy ukážky (úryvku, diela) čitateľom Aplikácia literárnych pojmov: úvod, zápletka, vyvrcholenie, obrat, rozuzlenie Western Robinsonáda Čítať prozaické texty s dôrazom na techniku čítania. Uplatňovať rôzne metódy čítania (informačné, selektívne, orientačné) na základe kritérií stanovených učiteľom.

Vie pri štylistickej a lexikálnej analýze známeho diela vyhľadať jednotlivé jazykové a tematické prvky a dokáže vysvetliť ich funkciu v rámci estetickej pôsobnosti diela. Vie nájsť jazykové prostriedky, ktorými autor dosahuje dramatické napätie v texte a svoje tvrdenie vie zdôvodniť. Vie funkčne využiť znaky dobrodružnej literatúry vo vlastnej tvorbe. Vie časť literárnej ukážky zdramatizovať a následne ju vie výrazne prečítať a zúčastniť sa ako postava na dramatizovanom čítaní. Vie rozdiel medzi vedecko-fantastickou literatúrou, fantastickou rozprávkou, fantasy literatúrou. Vie analyzovať ilustráciu v súvislosti s textom, vie vytvoriť vlastnú ilustráciu súvisiacu s textom. Minimálna úroveň výkonu (dostatočný): Vie subjektívne zhodnotiť prečítaný text a pri prezentácii svojho názoru dodržiava pravidlá spoločenskej komunikácie. Vie zreprodukovať definíciu pojmu dobrodružná literatúra, fantasy, western, robinsonáda, detektívka. Vie zreprodukovať definíciu pojmu próza. Vie s pomocou učiteľa odlíšiť prózu a poéziu, vyhľadať niektoré jazykové prostriedky v prozaickom texte, po predchádzajúcej príprave nahlas prečítať prozaický text, ktorého obsah, štýl a jazyk sú primerané jeho jazykovej úrovni a skúsenostiam.

MPV - VV PT – MeV

4. Dramatické umenie Utvárať etické hodnoty, rozvíjať schopnosť vcítiť sa do života iných ľudí, schopnosť tolerovať odlišnosti jednotlivcov i skupín. Vytvárať primerané kultúrne postoje, názory a hodnotové

Rozhlasová hra Filmové umenie

Dramatické umenie ako súčasť umeleckej literatúry Divadlo, film, televízna hra, rozhlasová hra Scenár – filmový, literárny, technický Celok, polocelok, detail Dialóg a monológ v dramat. umení Obraz, slovo, hudba, zvuk, zvukové efekty Kamera Rozdiel medzi prozaickým literárnym textom a dramatizovanou podobou textu. Audiálne umenie Dramatizácia - premena prozaického textu na dramatický.

Maximálna úroveň výkonu (výborný): Vie vysvetliť pojem film, televízna hra, rozhlasová hra. Vie v texte určiť fázy vnútornej kompozície diela a svoje tvrdenie vie podložiť príkladmi na základe analýzy textu hry. Vie rozlíšiť dramatický a prozaický text, svoje tvrdenie vie podložiť argumentmi. Pozná fázy vnútornej kompozície dramatického diela. Vie odlíšiť pojmy monológ, dialóg v televíznej, rozhlasovej hre. Vie výrazne čítať text hry a zúčastniť sa ako postava na dramatizovanom čítaní textu. Vie transformovať dramatický text na prozaický. Vie zdramatizovať literárny text v podobe jednoduchého scenára. Vie

3 PT – MeV

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 29: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Vysvetlivky skratiek PT – prierezová téma MPV – medzipredmetové vzťahy MuV – Multikultúrna výchova MeV – Mediálna výchova OSR – Osobnostný a sociálny rozvoj EV – Environmentálna výchova OŽZ – Ochrana života a zdravia DV – Dopravná výchova PZR – Tvorba projektu a prezentačné zručnosti

VIII. ročník

Názov predmetu Slovenský jazyk a literatúra

Časový rozsah výučby 5 hodín týždenne: jazyk 99 vyučovacích hodín literatúra 66 vyučovacích hodín

Ročník ôsmy Škola Gymnázium a základná škola sv. Mikuláša v Prešove Názov ŠkVP Kód a názov ŠVP Stupeň vzdelania nižšie sekundárne vzdelanie – ISCED 2 Dĺžka štúdia 9 rokov Forma štúdia denná Vyučovací jazyk slovenský

kritériá. Čítanie s porozumením Rozvíjanie čitateľských zručností a návykov, zdokonaľova- nie techniky čítania.

Čítanie s porozumením. Tiché čítanie. Prerozprávanie deja prečítaného textu Hlasné dramatizované čítanie so zameraním na moduláciu hlasu ako výraz vlastného chápania významu textu (technika dramatizovaného čítania). Komparatívna analýza – porovnať filmové, televízne a rozhlasové spracovanie. Verbalizácia čitateľského zážitku, subjektívne hodnotenie prečítanej ukážky, obhajoba vlastného názoru

vytvoriť scenár vlastnej televíznej, rozhlasovej hry. Minimálna úroveň výkonu (dostatočný): Vie reprodukovať definíciu pojmu film, televízna hra, rozhlasová hra. Vie s pomocou učiteľa rozlíšiť prozaický a dramatický text, vie identifikovať zápletku v texte televíznej, rozhlasovej hry. Vie s pomocou učiteľa vyhľadať v texte hry dialóg.

5. Celoročné opakovanie Systematizo- vať, generalizovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti

Systematizá- cia, upevňovanie vedomostí

2

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 30: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Učebné zdroje

Učebnice Krajčovičová, J. – Kesselová, J.: Slovenský jazyk pre 8. ročník ZŠ a 3. roč. gymnázia s osemročným štúdiom. Bratislava, SPN 2011 Petríková, D.: Literárna výchova pre 8. roč. ZŠ a 3. roč. G s osemročným štúdiom. Harmanec, VKÚ 2011 Časopisy Kultúra slova, Slovenský jazyk a literatúra v škole, Slovenské pohľady, Slovenská reč, Jazykovedný časopis, Romboid, Fragment, Dotyky, Knižná revue, Revue svetovej literatúry Diela autorov, literárnych kritikov slovenskej a svetovej literatúry Jazykovedné slovníky: PSP, KSSJ, SSJ, SCS, SSS, FSS, SSV Internet, diaprojektor, interaktívna tabuľa

Jazyk Obsahový štandard Tematický

celok /Cieľ Téma Pojmy Výkonový štandard spôsobilostí Poč.

hod. Poznámky

1. Opakovanie učiva zo 7. roč. Upevniť a syste-matizovať vedomosti a zručnosti získané v 7. roč. ZŠ

Slovná zásoba Tvaroslovie Skladba

Slovná zásoba Spisovné slová, nespisovné slová historizmy, archaizmy – nové slová / neologizmy Slovné druhy, gramatické kategórie, pravopis Veta - holá, rozvitá Zhoda, vetné sklady Podmet, prísudok Jednočlenná, dvojčlenná veta, slovesná, neslovesná Vety podľa postoja

Žiak vie v texte identifikovať slovné druhy a ich gramatické kategórie a druh.

Vie aplikovať v texte nadobudnuté vedomosti z morfológie, z lexikológie. Vie vysvetliť pojmy: slovná zásoba, spisovné, nespisovné slová, zastarané – nové, slangové slová a uviesť konkrétne príklady. Vie v jednoduchých holých a rozvitých vetách správne používať základné vetné členy, určiť ich a zdôvodniť ich gramatickú funkciu.

4

V stĺpci Pojmy – pojem zavedený v danom ročníku – tučné písmo

2. Tvarová/ morfologická rovina jazyka Utvoriť jednoduché holé a rozvité vety s rôznou modalitou. Rešpektovať morfologické jazykové pravidlá. Vysvetliť funkciu slovných druhov a gramatických kategórií vzhľadom na význam umeleckého a vecného textu. Overiť si v jazykoved-

Podstatné mená Prídavné mená Zámená

Ohybný, neohybný slovný druh. Plnovýznamové, neplnovýznamové slová Zvieracie podstatné mená mužského rodu Neživotné podstatné mená mužského rodu Cudzie nesklonné podstatné mená Skloňovanie slova pani Prídavné mená – akostné, vzťahové, privlastňovacie- individuálne, druhové Rod, číslo, pád Vzor - pekný, cudzí, páví, otcov, matkin Pravidlo o rytmickom krátení Zámená Delenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie, zvratné, ukazovacie, opytovacie

Vie používať správne tvary ohybných a neohybných slovných druhov v komunikačnej situácii. Ovláda skloňovanie zvieracích (vrátane personifikovaných) podstatných mien mužského rodu, neživotné podstatné mená mužského rodu zakončené na –r, -l. Chápe dôležitosť gramatickej zhody medzi prídavným a podstatným menom, resp. podstatným menom a slovesom pre porozumenie textu. Chápe funkciu a dôležitosť používania zámen v komunikácii. Ovláda správne tvary zámen. Vie vysvetliť a identifikovať zvratné a nezvratné slovesá a vie vysvetliť ich funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať plnovýznamové a neplnovýznamové slovesá

40

MPV - BIO

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 31: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

ných príručkách vhodnosť a správnosť použitých slov. Vytvárať vlastný hodnotový systém.

Číslovky Slovesá Príslovky Predložky Spojky Častice Citoslovcia

Skloňovanie zámen Krátke a dlhé tvary zámen Číslovky Delenie čísloviek – základné, radové, násobné, druhové, určité, neurčité Skloňovanie čísloviek Slovesá plnovýznamové, neplnovýznamové, zvratné, nezvratné, pomocné Slovesno-menný prísudok Časovanie Osoba, číslo, čas, spôsob, vid Príslovky – miesta, času, spôsobu, príčiny, stupňovanie Predložky – prvotné, druhotné, jednoduché, zložené, väzba s pádom, vokalizácia Spojky – priraďovacie, podraďovacie, čiarka pred spojkou a Častice Osobný postoj: istota, neistota, zdôraznenie Citoslovcia – vlastné, zvukomalebné

a vie vysvetliť ich funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať dokonavý a nedokonavý vid slovies. Vie identifikovať oznamovací, rozkazovací, podmieňovací spôsob slovesa a chápe jeho funkciu v texte. Vie vysvetliť a identifikovať určité, neurčité, základné, radové, násobné, druhové číslovky, vie určiť ich gramatické kategórie. Vie identifikovať príslovky miesta, času, spôsobu a príčiny a vysvetliť ich funkciu. Vie identifikovať spojky, predložky, častice a citoslovcia v texte. Vie rozlíšiť prvotné, druhotné, jednoduché, zložené, vokalizované predložky.

PT – EV (obsah pravopis- ných cvičení) PT - OŽZ

3. Významová/ lexikálna rovina jazyka Využívať funkčne jazykovú pestrosť v komunikácii aplikovaním nepriamych, združených pomenovaní, frazeologizmov s ohľadom na situáciu a komunikačných partnerov.

Priame a nepriame pomenovaniaFrazeolo- gizmy Združené pomenovania Spôsoby obohacovania slovnej zásoby

Prirovnanie Metafora, vonkajšia podobnosť Zosobnenie -personifikácia Metonymia, vnútorná súvislosť Frazeologizmy – ustálené výrazy: príslovia, porekadlá, prirovnania, pranostiky Združené pomenovania Tvorenie nových slov Prenášanie významu slov Spájanie slov Skracovanie Preberanie slov cudzieho pôvodu

Vie v danej komunikačnej situácii využívať vhodné slová, slovné spojenia, jazykové prostriedky v súlade s komunikačnou situáciou. Vie identifikovať frazeologizmy, združené pomenovania a vysvetliť ich funkciu v texte. Vie použiť vhodné jazykové prvky v súlade s komunikačnou situáciou. Vie prispôsobiť lexiku textu cieľu písania a komunikačnej situácii a pri tvorbe vlastného textu využíva čo najširšiu slovnú zásobu.

4 PT - DV

4. Syntaktická/ skladobná rovina Pochopiť kompozíciu textu. Štylizovať jednoduché holé a rozvité vety, súvetia. Zosúladiť štýl textu s cieľom písania a čitateľmi. Organizovať a rozvíjať svoje

Podmet, prísudok, vetný základ Predmet Prívlastok Príslovkové určenie Prístavok Jednoduchá veta Jednoduché súvetie

Podmet – vyjadrený, nevyjadrený, prísudok – slovesný, slovesno-menný, vetný základ – slovesný, neslovesný Predmet Prívlastok – zhodný, nezhodný Príslovkové určenie miesta, času, spôsobu, príčiny Prístavok Jednoduchá veta Jednoduché súvetie Jednočlenná veta –

Vie identifikovať slová, skupiny slov, ktoré zabezpečujú nadväznosť. Vie odlíšiť holú vetu od rozvitej, jednočlennú od dvojčlennej, jednoduchú vetu od súvetia a chápe ich využitie v umeleckom i vecnom texte. Vie samostatne tvoriť jednoduché holé a rozvité vety s rôznou modalitou, pričom dodržiava správny slovosled a správne používa interpunkčné znamienka. Vie v jednoduchých holých a rozvitých vetách správne používať základné a vedľajšie vetné členy, určiť ich a zdôvodniť ich

14

PT - OSR MPV - GEG

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 32: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

myšlienky v súlade s komunikač. situáciou. Zosúladiť jazykové prostriedky s cieľom komunikácie. Vytvárať a reflektovať vlastnú identitu.

Veta – jednočlenná, dvojčlenná

slovesná, neslovesná Dvojčlenná veta – úplná, neúplná

gramatickú funkciu. Pri tvorbe vlastných textov využíva celú škálu vetných štruktúr.

5. Celoročné opakovanie Systematizo- vať, generalizovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti.

Systematizá- cia, upevňovanie vedomostí Výstupný test, diktát Analýza výstupného testu a diktátu

4

Sloh

Obsahový štandard Tematický celok /Cieľ Téma Pojmy

Výkonový štandard spôsobilostí Poč. hod.

Poznámky

1. Opakovanie učiva zo 6. roč. Upevniť a syste-matizovať vedomosti a zručnosti získané v 7. roč. ZŠ

Opis, projekt

Osnova, koncept Úvod, jadro, záver Odsek Opis osoby Statický, dynamický, umelecký opis Správa, prezentácia, projekt, tabuľka – názov, hlavička, riadok, stĺpec Internet, Power Point

Žiak dokáže na základe analýzy jednotlivých textov identifikovať, systematizovať a zovšeobecniť poznatky o slohových útvaroch /žánroch: statický opis, dynamický, umelecký opis, charakteristika osoby. Vie vytvoriť osnovu, koncept pre pripravovaný text. Vie využiť IKT, mimojazykové prostriedky pri tvorbe svojej prezentácie.

2

2. Komunikačné situácie Používať informácie a textové pasáže z iných zdrojov. Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku. Sformulovať vlastný názor a pomocou argumentov ho obhájiť.

Debata

Debata Komunikačná situácia Asertívna komunikácia Efektívna komunikácia Dialóg

Vie pri obhajobe vlastného názoru použiť výrazové prostriedky na vyjadrenie vlastného názoru. Vie svoj názor kultivovaným spôsobom obhájiť. Vie vo vlastnom prejave vhodne využiť informácie získané z rôznych informačných zdrojov. Vie na základe zhodnotenia svojej výpovede alebo v prípade nepochopenia zo strany komunikačných partnerov pohotovo opraviť, rozviť alebo preformulovať vety vo svojej výpovedi. V komunikačnej situácii rešpektuje syntaktické pravidlá a pri tvorbe vlastných textov využíva celú škálu vetných štruktúr. Vie pohotovo a bez prípravy začať a ukončiť komunikáciu a vie pritom použiť správne prostriedky. Vie z hľadiska jazykovej správnosti a spoločenského tónu

4

PT - MeV, EV

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 33: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

zhodnotiť vyjadrenie partnerov danej komunikácie. Vie sa pri obhajobe svojho názoru spoločensky ovládať.

3. Slávnostný prejav Rozvíjať schopnosť verbálne a neverbálne vyjadriť vôľu a city, schopnosť tolerovať odlišnosti jednotlivcov i skupín. Organizovať a rozvíjať svoje myšlienky v súlade s komunikačnou situáciou. Používať informácie a textové pasáže z iných zdrojov. Používať slovnú zásobu primeranú určitému cieľu komunikácie a publiku. Zvoliť vhodný spoločenský tón komunikácie v súlade s jej cieľom a prostredím. Začať a ukončiť komunikáciu na určitú tému. Uplatňovať plynulosť, tempo a zrozumiteľnosť prejavu. Rozvíjať schopnosť analyzovať kvalitu ústneho prejavu.

Slávnostný prejav

Rétorika - rečníctvo Artikulácia Sila hlasu Gestikulácia Mimika Postoj Kontakt s publikom

Vie v komunikačnej situácii plynulo a zrozumiteľne artikulovať a uplatňovať primeranú silu hlasu, tempo, prestávku a melódiu vo výpovedi. Vie v danej komunikačnej situácii využívať vhodné slová, slovné spojenia, jazykové prostriedky v súlade s komunikačnou situáciou a s ohľadom na regionálnu oblasť a sociálne prostredie. Vie vhodne využiť informácie alebo jazykové výrazové prostriedky získané z rôznych informačných zdrojov. Vie v danej komunikačnej situácii zvoliť vhodný spoločenský tón v súlade s cieľom komunikácie a prostredím, v ktorom sa daná komunikácia uskutočňuje. Vie samostatne pohotovo sformulovať základné myšlienky na zvolenú tému a vysloviť ich výstižne, zrozumiteľne, plynulo. V komunikačnej situácii rešpektuje syntaktické pravidlá a pri tvorbe vlastných textov využíva celú škálu vetných štruktúr. V komunikácii zvláda zvukovú stránku prejavu v súlade s komunikačnou situáciou.

11

PT - MeV, OSR, MUV

4. Úvaha Zosúladiť štýl textu s cieľom písania a čitateľmi. Organizovať text z hľadiska kompozície. Rešpektovať jazykové pravidlá Formulovať

Úvaha

Argument, názor Osnova, koncept Úvod, jadro, záver

Vie kriticky myslieť, vyjadriť svoj subjektívny názor a správne argumentovať. Vie organizovať text z hľadiska kompozície, členiť ho na úvod, jadro, záver, vie členiť jadro z hľadiska myšlienkových celkov. Vie vytvoriť osnovu, koncept pre pripravovaný text. Vie si správne vybrať jazykovednú príručku a overiť v nej význam lexikálnych jednotiek.

7 PT - OŽZ

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 34: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

svoj názor, argumentovať.

5. Administratívne písomnosti Prispôsobiť formálnu úpravu textu vybranému žánru. Pochopiť formálnu stránku textu. Pochopiť podstatu vecného textu vzhľadom na funkciu slovných druhov. Rozvíjať spôsobilosť tvoriť, prijať a spracovať informácie.

Prihláška

Informačný slohový postup Prihláška Formulár

Vie charakterizovať rozdiely vo formálnej úprave administratívneho jazykového štýlu v porovnaní s textami iných jazykových štýlov. Vie pri tvorbe administratívnych textov dodržať zásady formálnej úpravy dokumentov v súlade s administratívnym jazykovým štýlom. Vie aplikovať znalosti o formálnej úprave administratívnych textov.

2

6. Informácia Rozvíjať spôsobilosť tvoriť, prijať a spracovať informácie. Pochopiť podstatu textu.

Výťah Výťah Vie vysvetliť pojem výťah. Vie vybrať z textu kľúčové informácie. Vie samostatne, formou tichého čítania skontrolovať svoj text s cieľom identifikovať jednotlivé chyby a následne ich opraviť, pričom pri oprave svojho textu aplikuje nadobudnuté znalosti z pravopisu, lexikológie, morfológie, syntaxe a slohu. Vie vytvoriť na základe stanovenej komunikačnej situácie vhodný slohový útvar/žáner a svoje rozhodnutie vie zdôvodniť. Vie charakterizovať formálnu úpravu výťahu a svoje znalosti aplikovať pri tvorbe výťahu.

3

7. Rozprávanie Zoradiť motívy a myšlienky podľa časovej a logickej postupnosti. Rozvíjať schopnosť tvorivého myslenia a spôsobilosť uplatniť jeho výsledky. Rozvíjať spôsobilosť pracovať sám aj v skupine.

Komiks

Komiks - literárny žáner – prepojenie slovného a výtvarného umenia. Vnútorná kompozície rozprávania Pointa

Vie na zadanú alebo voľnú tému vytvoriť texty, ktoré budú spĺňať požiadavky konkrétneho slohového postupu s dodržaním časovej a logickej postupnosti. Vie vytvoriť komiks transformáciou príbehu do priamej reči v bublinách. Vie vytvoriť príbeh s dodržaním vnútornej kompozície rozprávania. Vie vtipne zakončiť príbeh. Vie prepojiť slovné a výtvarné umenie.

4 MPV – VV

Literatúra

Obsahový štandard Tematický celok /Cieľ Téma Pojmy

Výkonový štandard spôsobilostí Poč. hod.

Poznámky

1. Anekdota, Lyrická, epická poézia Žiak vie vysvetliť rozdiel medzi

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 35: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Opakovanie učiva zo 7. roč. Upevniť, systematizovať vedomosti a zručnosti získané v 7. roč. ZŠ

aforizmus Lyrická, epická poézia Populárna pieseň Dobrodružná novela a román Western Robinsonáda Detektívka Dievčenský román Biografický román Literatúra faktu Dramatické umenie

Obsah – téma a hlavná myšlienka, forma literárneho diela Western Robinsonáda Detektívka, detektív, motív záhady Biografia

lyrickou, epickou poéziou. Vie rozlíšiť v rámci obsahu tému a hlavnú myšlienku, vie identifikovať formu literárneho diela. Vie vysvetliť pojem verš ako súčasť vonkajšej kompozície aj ako metrickú jednotku. Vie vysvetliť pojem dobrodružná literatúra, novela, román, western, robinsonáda, detektívka, biografia. Vie v texte určiť fázy vnútornej kompozície diela . Vie rozlíšiť dramatický a prozaický text, svoje tvrdenie vie podložiť argumentmi. Pozná fázy vnútornej kompozície dramatického diela.

3

2. Poézia Tvoriť, získavať a systemizovať relevantné informácie. Aplikovať pojmy lyrická a epická poézia. Identifikovať poéziu ako literárnu formu a báseň ako literárny žáner v rámci jednotlivých literárnych textov. Aplikovať vedomosti: analýza, indukcia, zovšeobecňova-nie – definícia pojmov. Rozvíjať tvorivé zručnosti. Rozvíjať čitateľskú gramotnosť. Rozvíjať schopnosť vcítiť sa do vnútorného života iných ľudí. Rozvíjať spôsobilosť formulovať a riešiť problémy, vytvárať a reflektovať vlastnú identitu, vytvárať

Lyrická poézia Ľúbostná poézia Prírodná poézia Modlitba Epická poézia

Lyrická poézia Lyrický hrdina Sylabický veršový systém Voľný verš Ľúbostná poézia Ľúbostná pieseň Prírodná poézia Modlitba Epická poézia Lyrickoepická báseň, básnická skladba Kolektívny hrdina Symbol

Maximálna úroveň výkonu (výborný): Vie vyabstrahovať a sformulovať hlavnú myšlienku. Vie plynulo čítať lyrický text, frázovať ho v súlade s osobným vnímaním. Vie vytvoriť a vysvetliť definíciu pojmu poézia, definíciu jednotlivých druhov lyriky. Vie zaradiť lyrický text k spoločenskej, prírodnej, reflexívnej alebo ľúbostnej lyrike. Vie v texte lyrickej básne určiť symbol, básnickú otázku a iné umelecké prostriedky. Vie verbálne vyjadriť vlastný zážitok a podporiť ho príkladmi z textu. Vie vytvoriť a vysvetliť definíciu pojmu modlitba ako výrazovú formu náboženskej viery, vysvetliť vonkajšiu kompozíciu modlitby, porovnať kresťanskú modlitbu s iným lyrickým textom. Vie vysvetliť pôvod modlitby, napísať text formou modlitby, ktorý má charakter zamyslenia sa nad otázkami života (primerane veku). Vie vytvoriť a vysvetliť definíciu pojmu poézia, definíciu jednotlivých druhov lyriky. Vie zaradiť lyrický text k spoločenskej, prírodnej, reflexívnej alebo ľúbostnej lyrike. Vie v texte lyrickej básne určiť symbol, básnickú otázku a iné umelecké prostriedky. Vie verbálne vyjadriť vlastný zážitok a podporiť ho príkladmi. Vie identifikovať v literárnom texte básnickú otázku, definovať ju ako otázku, ktorá napriek opytovacej intonácii obsahuje tvrdenie, záver. Vie pri hlasnom čítaní moduláciou hlasu vyjadriť vlastný postoj a

25 PT – EV, OSR MPV – KNB

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 36: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

vlastný hodnotový systém. Rozvíjať schopnosť verejne prezentovať text.

vnímanie literárneho textu. Abstrahovať a sformulovať hlavnú myšlienku prečítaného diela. Vie analyzovať texty lyrických textov podľa tematiky, bližšie určiť druh lyriky (ľúbostná, prírodná, spoločenská, reflexívna). Vie znalosť literárnych pojmov aplikovať v práci s literárnym textom. Vie vyhľadať básnickú otázku, vysvetliť jej funkciu a význam v konkrét Vie stvárniť vlastný zážitok z prechádzky po prírode (vianočnú atmosféru a pod.) formou lyrickej výpovede s využitím jazykových umeleckých prostriedkov. Minimálna úroveň výkonu (dostatočný): Vie vysvetliť pojem poézia. Vie vyjadriť svoje subjektívne pocity z prečítaného textu. Vie reprodukovať definíciu pojmu modlitba ako výrazovú formu náboženskej viery. Vie s pomocou učiteľa urobiť myšlienkovú analýzu textu modlitby, vyhľadať v informačných zdrojoch základné údaje o pôvode modlitby. Vie jednoduchým spôsobom napísať svoje želania a túžby obsahujúce niektoré znaky modlitby.

3. Próza Čítanie s porozumením Rozvíjanie čitateľských zručností a návykov, zdokonaľovanie techniky čítania. 3.1. Zo života mladých ľudí Rozvíjať čitateľskú gramotnosť: schopnosť usporiadať informácie v texte, nachádzať súvislosti a vyvodiť poznatok z textu. Schopnosť chápať umelecké dielo ako autorov model sveta. Rozvíjať spôsobilosť prakticky uplatniť

Zo života mladých ľudí

Próza, epika Hlavná myšlienka Kľúčové slová Lyrizovaná próza Analýza, indukcia, zovšeobecňovanie – definícia pojmov

Maximálna úroveň výkonu (výborný): Vie vytvoriť a vysvetliť definíciu pojmu epika, zaradiť prečítaný text k epickým žánrom. Vie abstrahovať a sformulovať hlavnú myšlienku. Vie vyhľadať kľúčové slová, vytvoriť dejovú osnovu, rozprávať obsah podľa osnovy. Vie samostatne vyhľadávať informácie o autoroch a prezentovať ich. Vie svoju prácu prezentovať ústne, obhájiť si názor, pričom rešpektuje pravidlá spoločenskej komunikácie. Vie vytvoriť a vysvetliť definíciu pojmu román, odlíšiť román od ostatných žánrov veršovanej a neveršovanej epiky a svoje rozhodnutie zdôvodniť. Vie pri štylistickej a lexikálnej analýze literárneho diela vyhľadať jednotlivé jazykové prostriedky a dokáže vysvetliť ich funkciu v rámci estetickej pôsobnosti diela. Vie samostatne sformulovať subjektívne hodnotenie prečítaného textu a vie ho primerane obhajovať. Pri obhajobe názoru dodržiava pravidlá spoločenskej komunikácie. Vie určiť a charakterizovať hlavné a vedľajšie postavy v literárnom

35 PT – OSR

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 37: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

výsledky tvorivého myslenia. Rozvíjať schopnosť medziľudského dorozumenia, schopnosť empatie. Akceptovať skupinové hodnoty. 3.2. Dievčenský román Vytváranie postojov – vzťahy v rodine, v škole, k domovu, k vlasti. 3.3. Dobrodružná literatúra Vytvárať prosociálny hodnotový systém. Rozvíjať zručnosť písomného a ústneho prejavu. 3.4. Vedecko-fantastická literatúra 3.5 Denník 3.6. Vedecko-populárna literatúra 3.7. Literatúra faktu Tvoriť, získavať a systemizovať relevantné informácie. Rozvíjať a posilňovať čitateľskú gramotnosť. Vyhľadávať, zhromažďovať a spracovávať informácie. Rozvíjať kritické myslenie. Rozvíjať analytické

Dievčenský román Dobrodružná literatúra Vedecko-fantastická literatúra Denník Vedecko-populárna literatúra Literatúra faktu

Román Dievčenský román Dobrodružný román Historický román Historicko-dobrodružný román Vedecko-fantastická literatúra –science-fiction Vedecko-fantastický román/poviedka Denník Vedecko-populárna literatúra Literatúra faktu

texte, literárne postavy vníma ako výsledok autorovho umeleckého videnia. Vie kriticky zhodnotiť hlavného hrdinu (literárnych postáv), jeho konanie a myslenie z vlastného pohľadu, podložiť svoje stanovisko argumentmi. Vie na základe deja, témy, prostredia a zamerania na čitateľa určiť druh románu. Vie identifikovať román vo forme denníka. Vie vysvetliť vonkajšiu kompozíciu románu. Vie vysvetliť pojem dobrodružná literatúra, pojem rozprávač a v texte vie identifikovať jednotlivé formy rozprávača. Vie transformovať formy rozprávača – z ja-formy do on-formy a naopak. Vie funkčne využiť znaky dobrodružnej literatúry vo vlastnej tvorbe. Vie časť literárnej ukážky zdramatizovať a následne ju vie výrazne prečítať a zúčastniť sa ako postava na dramatizovanom čítaní. Vie vytvoriť a vysvetliť definíciu pojmu vedecko-fantastická literatúra. Vie zo súboru známych aj neznámych textov vybrať literárne texty patriace do vedecko-fantastickej literatúry a odôvodniť svoje rozhodnutie. Vie napísať sci-fi príbeh s využitím ja-rozprávania a uplatniť zásady vnútornej kompozície pri výstavbe deja. Vie sa orientovať v integrovanom informačnom systéme, získané informácie vie prezentovať rôznymi spôsobmi. Vie vytvoriť a vysvetliť definíciu pojmu literatúra faktu. Vie identifikovať v texte charakteristické znaky literatúry faktu. Vie v literárnej ukážke rozlíšiť fakty a umelecké prostriedky. Vie vysvetliť rozdiel medzi fikciou v literárnom diele a literatúrou faktu, použiť argumenty na primeranej kultúrnej komunikačnej úrovni. Vie vytvoriť a vysvetliť definíciu pojmu populárno-vedecká literatúra. Vie identifikovať v texte charakteristické znaky populárno-vedeckej literatúry. Vie vyhľadať kľúčové slová, pripraviť si osnovu a na jej základe voľne prerozprávať obsah literárneho textu. Vie pri práci s literárnym textom správne používať literárno-teoretické pojmy. Vie vyhľadať príslušné informácie v encyklopédii a na internete.

MPV - DEJ PT- PZR MPV – DEJ

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 38: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

zručnosti -nachádzanie súvislostí. Aplikovať literárnovedné vedomosti na literárne texty s analogickou štruktúrou (jednoduchý transfer).

Minimálna úroveň výkonu (dostatočný): Vie s pomocou učiteľa sformulovať hlavnú myšlienku známeho literárneho textu. Vie vymenovať postavy v literárnom texte a s pomocou učiteľa určiť hlavné a vedľajšie postavy. Vie s pomocou učiteľa vyhľadávať informácie o autoroch. Vie prezentovať svoju prácu, pričom rešpektuje pravidlá spoločenskej komunikácie. Vie reprodukovať definíciu pojmu román. Vie s pomocou učiteľa odlíšiť román od poviedky, prípadne rozprávky. Vie s pomocou učiteľa vyhľadať niektoré jazykové prostriedky v prozaickom texte. Vie s pomocou učiteľa a po predchádzajúcej príprave nahlas prečítať prozaický text, ktorého obsah, štýl a jazyk sú primerané jeho jazykovej úrovni a skúsenostiam. Vie subjektívne zhodnotiť prečítaný text a pri prezentácii svojho názoru dodržiava pravidlá spoločenskej komunikácie. Vie zreprodukovať definíciu pojmu dobrodružná literatúra. Vie s pomocou učiteľa vytvoriť krátky prozaický text, ktorý obsahuje niektoré znaky dobrodružnej literatúry. Vie s pomocou učiteľa zdramatizovať krátku časť literárnej ukážky a po predchádzajúcej príprave prečítať zdramatizovanú časť literárneho textu. Vie reprodukovať definíciu pojmu vedecko-fantastická literatúra. Vie vymenovať postavy v literárnom texte a s pomocou učiteľa určiť hlavné a vedľajšie postavy. Vie s pomocou učiteľa vyhľadať niektoré jazykové prostriedky v texte. Vie reprodukovať definíciu pojmu vedecko-fantastická literatúra. Vie vymenovať postavy v literárnom texte a s pomocou učiteľa určiť hlavné a vedľajšie postavy. Vie s pomocou učiteľa v literárnom texte vyhľadať kľúčové slová. Vie s pomocou učiteľa podľa pripravenej osnovy jednoducho prerozprávať obsah známeho literárneho textu, reprodukovať definíciu pojmu populárno-vedecká literatúra, podľa pripravenej osnovy jednoducho prerozprávať obsah známeho

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.

Page 39: Učebné osnovy ZŠ - EduPagegzsmikpresov.edupage.org/files/nove_ucebne_osnovy_ZS.pdfDelenie zámen: osobné – základné, privlastňovacie Číslovky Delenie čísloviek – základné,

Počet a zameranie kontrolných diktátov v 8. ročníku ZŠ: počet: 4 zameranie: podstatné mená mužského rodu neživotné zakončené na -r, -l, zámená, jednoduché súvetie, ročníkové opakovanie Počet a zameranie kontrolných slohových prác: počet: 2 zameranie: slávnostný príhovor, úvaha Obsah vzdelávania v ostatných ročníkoch Jazyk Tematický celok Počet hodín IX. ročník Zvuková stránka jazyka a pravopis Náuka o slove Tvaroslovie Skladba Jazykoveda Umelecký opis Sloh Karikatúra Výklad odborný opis, úvaha

3 hodiny týždenne 10 15 28 13 7 4 7 6 9

Literatúra Tematický celok Počet hodín

IX. ročník Reflexívna a spoločenská lyrika Óda, sonet Populárna pieseň Zo života mladých ľudí Historický román Vedecko-fantastický román Reportáž Opakovanie – príprava na prijímacie pohovory Náučná literatúra Dráma

2 hodiny týždenne 13 9 4 6 6 4 5 10 7 2

literárneho textu. Vie s pomocou vie vyhľadať príslušné informácie v encyklopédii a na internete.

4. Celoročné opakovanie Systematizo- vať, generalizovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti

Systematizá- cia, upevňovanie vedomostí

3

Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Softwarehttp://www.foxitsoftware.com For evaluation only.