Top Banner

of 26

Szobeli Aranykalaszos gazda

Jul 19, 2015

Download

Documents

Kegyes Balázs
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

1. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda 1.ttel Ismertesse az istlltrgya sszettelt, kezelsnek s kijuttatsnak szablyait! Informcitartalom vzlata: - Az almos trgya sszettele - A blsr sszettele s llatfajonknti szrazanyagtartalma - A kazalban trtn erjeszts technolgija - Az istlltrgya kijuttatsnak ideje s mennyisge - Az istlltrgya kijuttatsnak mdja (rakodsa, kihordsa, szttertse, alszntsa, lezrs) Az istll trgya: a szerves trgyk csoportjba tartozik Alkot elemei: Blsr: a takarmny meg nem emsztett rszeit tartalmazza, amely emszt nedvekkel, l s elhalt mikroorganizmusokkal van keveredve. Napi mennyisge: Szarvasmarha:20-30 kg/llat L: 15-20 kg/llat Serts: 1,2-1,5 kg/llat Juh: 1,5-2,5 kg/llat Vizelet: nitrogn tartalma miatt rtkes alkotrsze az istll trgynak. Napi mennyisge: Szarvasmarha: 10-15 kg L: 4 6 kg Serts: 2,5 4 kg Juh: 0,6-1 kg Alom: a j alom knyelmes fekhelyet nyjt az llatnak, a hg rlket felszvja, jl keveredik a blsrral, megknnytve ezzel a trgya kezelst s kiszrst. Napi mennyisg llatonknt: 4-8 kg A trgya mennyisge llatfajokknt eltr: Szarvasmarha: 9-10t/v 10 t tartalmaz: N 30kg, P 25kg, K 60kg hatanyagot L: 6-8 t/ v Nvendkmarha: 4-5 t/ v Hzserts: 1-2 t/ v Juh: 0,5-0,6 t/ v Kezelse: 2 szakaszbl ll Oxidcis szakasz: Az aerob baktriumok elgetik a szerves anyagok egy rszt h termeldik a trgya felmelegszik meg kell szntetni a tovbbi felmelegedst, hogy a nagyobb vesztesget elkerljk ez a leveg kiszortsval rhet el. Hidegrlels: 30 fok, 1-2 nap Melegrlels: 40 fok, 3-4 nap Forrrlels: 60 fok, 4-5 nap Redukcis szakasz: oxign mentes krlmnyek kztt, megsznik a szerves anyagok gse s a trgya hmrsklete cskken tartstva lesznek a megmaradt szerves anyagok, elsegtve ezzel a humifikldst. Minimum 100 nap Kazalban val erjeszts: A kazal helyt az istll mellett vagy a trgyzand tbla vgben vagy ahhoz kzel kell kijellni A kazal ne legyen kzel a kthoz s a lakhzhoz, elkerlve ezzel a krnyezet szennyezst.

2. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda Lehetleg a terlet kiemelked rszn legyen, hogy a csapadk ne folyjk a kazal al, mert a trgya rothadst idzi el. Egyszakaszos kezels: Egyms utn kvetkez 2-3 napon t mindig j szakaszt kezdnk egyms mellett. A 4. napi mennyisget az els, az 5. napit a msodik, a 6. napit a harmadik szakasz fl rakjuk addig, amg a kazalmagassgot elri Az egyes rtegek vastagsga 50-60 cm Trgya rlels: 1. Trgya telepen: az istllkbl minden nap kihordjk a trgyt. 2. Mlyalmos: az llatok vgzik az rlelst, 4-6 hnapig tart, kitrgyzsnl trgyaszarvasba viszik vagy azonnal kijuttatjk a trgyzand terletre. Kijutats ideje: Azonnal be kell dolgozni a fldbe, alapmvelsselforgatssal ( nyri sznts, szi mlysznts) a tavaszi istlltrgyzst kerljk, mert annak alszntsval a talajt kiszrtjuk ( kivtel: deflcis homokterletek). Mennyisge: Kis adag: 30t/ha Kzepes adag: 40-50t/ha Nagy adag: 60t/ ha Kijuttats mdja: Robbantsos Kzi (platrl) Trgyz gpekkel Kiszrs utn azonnal bedolgozni (beszntani) majd lezrni Trgya: azok a szerves s szervetlen anyagok, amelyekkel a nvnyi tpanyagokat ptoljuk, s a talaj termkpessgt fokozzuk. 2. ttel Ismertesse a hgtrgya sszettelt, kezelsi s felhasznlsi mdjait, a trols s kijuttats lehetsges krnyezeti rtalmait! Informcitartalom vzlata: - Hgtrgya sszettele, mennyisgt befolysol tnyezk - Sztvlasztsos, sztvlaszts nlkli kezelsi md - Kijuttatsnak menete - Trolsnak krnyezeti veszlyei - Kijuttatsnak egszsggyi s krnyezeti veszlyei Hgtrgya olyan szerves trgya, amely iparszer llattart telepeken keletkezik, ahol a gazdasgi llatokat alomanyag nlkli rcspadls tartsmdban helyezik el. sszettele: Blsr Vizelet Lemos vz Mennyisgt legfbbkppen a trgya lemossra hasznlt vz mennyisge hatrozza meg, de fgg tovbbiakban az llat fajtl (serts, baromfi, szarvasmarha), kortl s a tartstechnolgitl.

3. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda A hgtrgya a trgyal csatornn keresztl a trgyal aknba ( trgyal-telepre) kerl, ahol elkezddik annak kezelse. Ktfle trgyakezelsi eljrs alakult ki: - Fzisbonts nlkli: amelyben a hgtrgya alkotelemeit sszekeverik (homogenizljk) s alkalmass teszik arra, hogy szippant kocsikkal a trgyzand terletre injektljk, vagy ntz-berendezssel kintzik. Napjainkban a komposztok rlelsre is felhasznljk. - Sztvlasztsos kezels: Lnyege, hogy a szilrd s a folykony fzist kln vlasztjk: o leptssel o Szrssel o Szikkasztssal A hgtrgya krnyezetterhel hatsa miatt nagy gondot kell fordtani a hgtrgya-telepek elhelyezsvel s kijuttatsval szemben. A hgtrgya magas fehrje s svnyianyag-tartalma miatt veszlyes krnyezetszennyez anyag. Minl hamarabb a talajba kell juttatni, ahol a talajbaktriumok hasznostjk, ezzel hozzjrulnak a talaj termkpessgnek javtshoz. 3. ttel Ismertesse a tarl- s gykrmaradvnyok, valamint a zldtrgyk felhasznlsnak mdjt! Informcitartalom vzlata: - Tarl- s gykrmaradvnyok rtke, kros sznhidrthats - Kros sznhidrthats elkerlsnek mdja - A tarl- s gykrmaradvnyok bedolgozsnak technolgija (ideje, eszkze, mlysge) - Zldtrgyzs fogalma - A zldtrgya bedolgozsnak technolgija (ideje, eszkzei, mlysge, mdja) Betakarts utn visszamaradt nvnyi rszek (gykr, szr) Hasznostani lehet ket: - Szerves trgyaknt tarlhntssal - Mellktermkknt llatok feletetsvel s alomknt - Energianyersre (szalmatzels ermvek, brikettek, granultumok) - Deflci elleni vdekezsben (talajtakars) Tarlgets krnyezetkrost hatsa (leveg s talajmikrbk) miatt tilos! Csak kln szakhatsgi engedllyel lehet, veszlyes krtevk elpuszttsa cljbl (pl. kukorica bogr) Kros sznhidrthatst pentozn-hatsnak nevezzk. Magas rosttartalm (cellulz) nvnyi rszek hirtelen talajba jutsa felbortja a talajlet egyenslyi llapott. Ezt a nehezen boml anyagot a talajban l hasznos mikroszervezetek nem kpesek olyan gyorsan s hatkonyan elbontani, ami ahhoz vezet, hogy ezek a nvnyi anyagok visszamaradnak a talajban s gtoljk a talaj regenerldst s a termesztend nvny termesztsi feltteleit (talajszerkezet, talaj-elkszts, tpanyag feltrds) Pentoznhats elkerlse: Nagy tarlmaradvnyt hagy nvnyek ( kukorica, napraforg) utn szrzzs s N tartalm mtrgya kijuttatsa szksges a tarlhnts elvgzse eltt. Nvnynemestssel: kisebb szr- s gykrtmeget kpz gazdasgi nvnyfajtk ltrehozsa. Tarlmaradvnyok bedolgozst tarlhntsnak nevezzk. Eszkzei: trcss talajmvel eszkzk s elhnts ekk.

4. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda Ideje: kzvetlenl a betakarts vagy a tarl szrzzsa utn. Mlysge: Fgg a tarl milyensgtl, a tarlhnts eszkztl s a talajelkszts alapmvelettl. ltalban sekly mvelst alkalmazunk: 15-25 cm. Zldtrgyzs: Az az eljrs, amikor a zld llapotban lv nvnyt alszntjuk. Olyan szervestrgya, amely hozzjrul a nvny tpanyag-szksgletnek kielgtshez, fokozza a talaj termkpessgt (tphumusz) s megvdi a talajt a kros krnyezeti hatsoktl (deflci, erzi). Legrtkesebb zldtrgyanvnyek: - Csillagfrt: savany homoktalajokon - Somkr: meszes homokon - Napraforg: szrazabb terleteken, N mtrgyval kiegsztve. Zldtrgya bedolgozsa: Legnagyobb zldtmegben (virgzs, magkts). Ezskze: megdnts utn (terellnc, terelrd, henger) alszntjuk ekvel. Sznts utn tmrtjk hengerrel. Mlysge: 20-30 cm. 4. Ttel: Ismertesse a N, P, K szerept a nvnyek letben! Sorolja fel legfontosabb N, P, K tartalm mtrgykat! Informcitartalom vzlata: - A nitrogn lettani hatsa s szerepe - A fontosabb egy hatanyag nitrogn mtrgyk - A foszfor lettani hatsa s szerepe - A fontosabb egy hatanyag foszfor mtrgyk - A klium lettani hatsa s szerepe - A fontosabb egy hatanyag klium mtrgyk Nitrogn: a nvnyek vegetatv rszt fejleszti Hinyban: a levelek zldes srga sznek lesznek, a nvny snyldik, kevs termst hoz, lervidl a tenyszid Tlzott mennyisge: buja fejldst s megdlst okozhat, meghosszabbtja a tenyszidt, fogkonny vlik a betegsgekre, rontja a tlllsgot Kedvez nitrogn ellts mellett a nvnyek de zld sznek, zavartalanul fejldnek Nitrogn mtrgyk: - Ptis( mszammon- saltrom) : 27-28% minden talajtpusra j - Ammonium-nitrt: 34% nitrogn, a talajt kiss savanytja, nylt lngtl vni kell, tz s robbans veszlyes - Karbamid: 46% nitrogn a savany talajok kivtelvel minden talajra j, kiszrs utn rvid idn bell a talajba kell munklni, vetskor nem szabad adagolni, a csrzst gtolja Foszfor: A nvnyi sejtmag nlklzhetetlen alkotrsze, rszt vesz az anyagcsere folyamatban a sejtek osztdsban s nvekedsben, lervidti a tenyszidt, elsegti az rst, a termskpzdben van nagy szerepe, szilrdtja a szrat, elsegti a gykrzet fejldst s ezzel javtja a nvnyek szrazsgtrst Hinyban: a nvekeds lelassul, a termskpzds elhzdik, a levelek lils- vrses sznek lesznek P mtrgyk:

5. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda - Szuperfoszft: 18% P, por s szemcss formban kaphat, lassabban olddik, mint a N mtrgyk - Triple- foszft: 45% O, hatsa azonos az elzvel. Alaptrgyaknt jutatjuk ki az egsz mennyisget, mert nehezen szvdik fel Klium: Kedvez hatssal van a nvnyek vzfelvtelre, gtolja a prologtatst, szilrdtja a szrat, javtja az eltarthatsgot, javtja a terms minsgt, fagyllbbak lesznek, jobban ellenll a betegsgeknek Hinyban: a levllemez a levl erek kivtelvel srgulnak, majd a levl szlei elhalnak. Betegsgekre hajlamos lesz, terms mennyisge cskken, minsge romlik K mtrgyk: - Kliumklorid (klis): 40-60%- os K, szemcszett, kristlyos s por alakban kaphat, vets eltt 2-3 httel kell a talajba dolgozni, mert a klrtartalmukkal krostjk a csrz magvakat - Knsavas klium: 50% K, olyan nvnyek al adjuk, amellyek rzkenyek a klrra Pl.: burgonya, paradicsom, dohny A K mtrgyk savanytjk a talajt. A tlzott adagolsuktl vakodni kell. Nehezen szvdik fel, alaptrgyaknt jutatjuk ki. 5. ttel: Csoportostsa a mtrgya kijuttatsi lehetsgeit azok mdja s ideje szerint! Sorolja fel a mtrgya mennyisgt befolysol tnyezket! Nevezze meg a mtrgyzs lehetsges krnyezeti rtalmait s elkerlsk mdjt! Informcitartalom vzlata: - Mtrgyzsi mdok csoportostsa a kijuttats ideje szerint - Mtrgyzsi mdok csoportostsa a kijuttats mdja szerint - Mtrgya mennyisgt befolysol tnyezk - Mtrgyzs lehetsges krnyezeti rtalmai - Krnyezeti rtalmak elkerlsnek lehetsgei Mtrgyk: olyan szervetlen anyagok, amelyekkel a termesztend nvnyek tpanyagszksglett elgtjk ki (kzvetlen trgyk). A talajra savanyt hatsuk miatt krosan hatnak. Mtrgyzsi mdok: Kijuttats ideje szerint: Alaptrgyaknt: vets eltt, alapmvelssel bedolgozva (P s K teljes mennyisge, N egy rsze) Kiegszt trgyzs: - Starter: vetssel egy idben, - Fejtrgyzs: tenyszidben, a talajra juttatjuk - Lombtrgyzs: tenyszidben, lombon felszvd szerekkel Kijutats mdja szerint: Fgg a mtrgya halmazllapottl: -Szilrd halmazllapot mtrgyk kijuttatsa: a. Szntfldi gpekkel:

6. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda Felsznre szrssal: - mechanikus, - pneumatikus szrszerkezettel. Felszn al: - kultivtorozssal, - vetssel, talajlaztssal egymenetben. b. Lgi ton: - merevszrny, - forg szrny gpekkel. -Folykony halmazllapot mtrgyk a. A felszni kiszrs vltozatai: Szntfldi permetezssel. Lgi permetezssel. Csepegtets szrkerettel s ejtcsvekkel. ntzberendezsekkel.(csepegtet, esztet) b. A felszn al juttats mdjai: A mveltest mg szerelt ejtcs alkalmazsa (gravitcis kijuttats). A mveltest mg szerelt injektor alkalmazsa (tlnyomsos kijuttats). A mtrgya mennyisgt befolysol tnyezk: Fajlagos tpanyagigny: 1 t terms elrshez hny kg N, P, K hatanyagra van szksg. Tervezett termshozam: tbb termshez tbb hatanyag kell. Elvetemny: a visszahagyott gykrmaradvnyokat vesszk fegyelembe. A sok szrmaradvny lebontshoz 10-30 kg- al tbb N- t kell kijutatni hektronknt. Pl.: kukorica napraforg Volt e szervestrgyzs vagy sem ( 3-4 vig fejti ki hatst) milyen mennyisgben s mikor jutattuk ki. Hatanyag sszesen: (kg/10t) N 30, P35, K60 Krnyezeti rtalmak: A mtrgyk vzben olddva a mlybe mosdnak, szennyezik a krnyezetet. Kttt talajokon egyszerre nagyobb adagban, laza talajokon srbben kisebb adagokkal mtrgyzzunk. Klnsen veszlyes a N mtrgyk, mert knnyen olddnak, s ha vzbe kerlnek nitritesedst, nitrtosodst okoznak. Egyes Ny- eurpai orszgokban az szi N adagolst betiltottk. 6. ttel Ismertesse a talajmvels cljt, alapmveleteit s az alapmveletek jellemz eszkzeit! Informcitartalom vzlata: - A talajmvels elsdleges clja - A talajmvels msodlagos cljai - A talajmvels hat alapmvelete (megnevezse, fogalma) - Az alapmveletek jellemz eszkze(i) A talajmvels elsdleges clja: Termesztett nvnyeink szmra legkedvezbb talajllapot ltrehozsa s fenntartsa ( a talaj fizikai-, kmiai- s biolgiai tulajdonsgainak javtsa) A talajmvels msodlagos clja: - Tarlmaradvnyok, trgyk, talajjavt anyagok s nvnyvd szerek talajba juttatsa.

7. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda - A gyomnvnyek irtsa, krtevk gyrtse. - A talajpusztuls mrsklse. A talajmvels hat alapmvelete (megnevezse, fogalma): A talajrszecskk helyzetnek, alakjnak s nagysgnak a megvltoztatsa. - Forgats: A fels s az als talajrteg cserje. Eszkze: Eke - Lazts: Talajrszecskk egymstl val tvoltsa. Eszkze: kultivtor, kzp s mlylaztk. - Porhanyts: Nagyobb, durvbb rgk elaprzsa. Eszkze: Rgtr hengerek - Kevers: A talajrszecskk helyzete minden irnyban megvltozik. Eszkze: Trcss talajmvel eszkzk, talajmark - Tmrts: Laztssal ellenttes, a talajrszecskk kzeltse. Eszkze: Hengerek - Felsznegyengets: Felszni egyenetlensgek elsimtsa. Eszkze: Simt, barzda behz 7. ttel Hatrozza meg a szntssal elvgzett talajmvelsi alapmveleteket! Csoportostsa a szntst ideje s mlysge szerint! Ismertesse az gysznts mdjait - ksztsen rluk rajzi vzlatot! Informcitartalom vzlata: - A szntssal elvgzett talajmvelsi alapmveletek - A sznts ideje (talajllapot s idszak szerint) - A sznts mlysge - Az gysznts mdjai (rajzi vzlat ksztse alapjn) Ekvel vgzett talajmvelsi eljrst, szntsnak nevezzk. Az eke a kvetkez alapmveleteket vgzi: - forgat - lazt - porhanyt - kever A sznts csoportostsa mlysge szerint: Sekly sznts 20 cm-ig Kzpmly sznts 20- 26 cm-ig Mly sznts 26- 32 cm-ig Mlyt sznts 32- 50 cm-ig Rigolrozs 50 cm felett A sznts csoportostsa ideje szerint: Vetsznts Nyr vgn vgezzk szi sznts Oktberben Tavaszi sznts Tavasszal (csak szksgmegolds) Szntsi mdok: - Rnasznts: elmarad a terlet fogsokra osztsa. A kznsges rnaszntst vltva forgat ekvel vgezzk. A tbla egyik szln kezdjk a szntst, majd a tbla vgre rve az ekt tvltjuk s az elz barzdshoz fordulva szntunk tovbb. Ilyenkor nem keletkeznek bakhtak s osztbarzdk. - Alaksznts: szablytalan alak tblk esetn alkalmazzuk. - gysznts: a haladsi irnyhoz kpest jobbra forgat ekvel vgzett sznts. gyszntskor a tblt az resjratok cskkentsre fogsokra osztjuk s azokat kln-kln szntjuk fel:

8. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda

-

sszesznts: a szntst a fogs kzepn kezdjk, majd a fogs vgre rve jobbra fordulunk s az elz barzda mellett haladunk visszafel.

-

Szjjelsznts: a fogs jobb szln kezdjk a szntst s visszafordulva a msik szln folytatjuk azt.

-

Javtott gysznts: az egyik fogst ssze, a szomszdos fogst szjjel szntjuk, gy cskken a bakhtak s a barzdk szma.

9. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda 8. ttel Ismertesse a trcss talajmvel gpek, valamint a talajmar munkjt s hasznlatt! Informcitartalom vzlata: - A trcss talajmvel gpek munkja - A trcss boronk tpusai (a tagok elrendezse s a trcsalevlre jut tmeg alapjn) - A trcss boronk felhasznlsi lehetsgei - A talajmar munkja - A talajmar felhasznlsi lehetsgei Feladata: a talaj felszni rtegnek a laztsa, a gyomok s egyb szrmaradvnyok aprtsa, talajba keverse. Trcss talajmvel gpek vltozatai: trcss boronk, egyirny trcsa, trcss eke, sborona, gpkombinci. Trcsatagok elrendezse szerint: - Egysoros: egyirny, ktirny. - Ktsoros: X elrendezs, V elrendezs, oldalaz. Fajlagos terhelse szerint: m(kg/t.lev) knny, max.60 nehz, 60-90 szuper nehz. 150-250 Ergphez kapcsolsa szerint: fggesztett, flig fggesztett, vontatott.

D(mm) max.600 >600 800-900

a(cm) max.16 16-20 20-30

Talajmar munkja, felhasznlsi terletei 1. Alkalmazsa: szntselmunklsra, maggyksztsre, bekeversre (vegyszer, mtrgya, zldtrgya), gyomrtsra, sznts nlkli talajmvelsre. 2. Alkalmazsi terletei: kertszet, szl, gymlcss, szntfldi nvnytermeszts. 3. Elnyei: j porhanyt, aprt, kever hats, egymenetes vetgykszts,

10. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda cskken a talajtmrts, kevesebb az lmunka rfordts, a TLT hats miatt cskken a voner igny ,ezzel a kerkcsszs. 4. Htrnyai: nagy teljestmny igny (ktszerese egy azonos munkaszlessg eknek), krosan roncsolja a talajszerkezetet, drga. 9. ttel Ismertesse a mlylazt, a kultivtorok, valamint a talajegyenget eszkzk munkjt s hasznlatt! Informcitartalom vzlata: - A mlylazt munkjnak hatsa s az eszkz hasznlata - A kultivtorok munkja s csoportostsuk - A kultivtorok felhasznlsi lehetsgei - A talajegyenget eszkzk tpusai s munkjuk - A talajegyenget eszkzk felhasznlsi lehetsgei Mlylaztk munkja: Tmrdtt talajrteg laztsra. Vz s leveggazdlkods javtsa. Forgats nlkli talajmvelsre. Mtrgya, hgtrgya talajba juttatsra. Drncsvezsre. Kultivtorok munkja s csoportostsa: Feladata: A talaj laztsa, porhanytsa, kis mrtk keverse, a gyomok irtsa, a felszn alaktsa. Csoportostsa: - szntfldi, - sorkzmvel, - egyetemes. Kultivtorok felhasznlsi lehetsgei: - Szntfldi kultivtorok: Talajelkszts sorn alkalmazzuk: - tarlpols: gyommentes talajllapot fenntartsa, talaj laztsa, levegztetse ( talaj felmelegedsnek elsegtse) - talajfelszn egyengets - maggy-elkszts - Sorkzmvel kultivtorok: Nvnypolsban van nagy szerepe. A nvnysorok kztti talajllapot laza szerkezetnek s gyommentessgnek fenntartsa. Fejtrgyzs elsegtse, nvnysorok tltgetse. Talajegyenget eszkzk tpusai s munkjuk: - Simtk: A simtkat a felszn simtsra, egyengetsre, porhanys rteg kialaktsra, kiszrads cskkentsre hasznljk. Kialaktsa: Vasalt l kemnyfa, vasti snek. A sznts irnyra 400 os szgben zemeltetjk. - Barzda behzk: mlyszntott terleten az osztbarzdk behzsra hasznljk

11. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda 10. ttel Ismertesse a fogasborona, a hengerek, valamint a kombinlt talajmvel eszkzk munkjt s hasznlatt! Informcitartalom vzlata: - A fogasborona munkja s alkalmazsi lehetsgei - A hengerek csoportostsa (palstfelletk, illetve tmegk szerint) - A klnbz tpus hengerek munkja - A knny s nehz kombintorok felhasznlsa A fogasborona munkja s alkalmazsi lehetsgei: Porhanytjk, keverik a talajt s egyengetik annak felsznt. Alapvet talajmvelsi eljrsok kiegsztjeknt hasznlhatjuk (szntselmunkls, maggykszts).Legel, szi gabonk nvnypolsi munkiban is nagy szerepe van. Csoportostsuk: - merevkses boronk - rugs boronk - sboronk - hengerboronk - forgboronk A hengerek csoportostsa (palstfelletk, illetve tmegk szerint) Alkalmazsa: A talaj tmrtse, rgtrs, porhanyts, felfagyott szi vetsek visszatmrtse. Tpusai: - Sima - Gyrshenger - Kund- fle talpas gyrshenger - Varjlb - Cambridge - Crosskill - Crosskill- cambridge - Gttler - Cambpell A sima henger tlzottan elporostja a talajfelsznt. Ezltal megn az erzi s a deflci veszlye. A knny s nehz kombintorok felhasznlsa Olyan talajmvel gpek, amelyeken klnbz rendeltets talajmvel szerszmokat ptenek ssze. Alkalmazsi elnyei: kevesebb a munkamenetek szma, cskken a vetgy-elkszts sszenergia ignye, kevesebb az lmunkaer igny, cskken a tapossi kr, n a vetgy-elkszts teljestmnye, az elkszt mveletek alatt a talajnak nincs ideje kiszradni, a mag nedves maggyba kerl, a j kezels s bellottsg hozamnvekedssel jr, a nagy teljestmny ergpek jl leterhelhetk. Knny kombintorok felhasznlsa: Vetgy elkszts legfontosabb eszkze. Nehzkombintorok felhasznlsa: Maggy-elksztsen kvl a menetszm-takarkos talajmvelsi rendszerek legfontosabb munkagpe.

12. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda 11.ttel Ismertesse az szi vets nvnyek talajmvelsi rendszert korn lekerl elvetemny esetn! Mutassa be a forgats nlkli talajelksztst! Informcitartalom vzlata: - Korn lekerl elvetemnyek kre - Korn lekerl elvetemnyek utni talajelkszts mveleti elemei (sorrendjk, idejk, cljuk s lehetsges eszkzeik) - Forgats nlkli talajelkszts mveleti elemei

szi vets nvnyek talajmvelsi rendszere korn lekerl elvetemnyek utnTA RL alapmv els ( nyr i sznts) elmunkls tarlhnts alapmv els ( nyr i sznts) elmunkls alapmv els ( for gats nlkl) elmunkls(teljes fel l eti m ve ls)

pol talajmunka

maggy kszts v ets v ets utni elmunkls

Nyiri L. s Birks M. ut n

Tarlhnts: Az elvetemny betakartsa utn visszamarad nvnyi rszek talajba juttatsa. Ideje: Betakarts utn azonnal Eszkze: Tarl mennyisgtl, talaj llapottl s a mvelsi mlysgtl fgg. - trcss boronk: kevs szrmaradvnyt tartalmaz tarln. - kultivtor, sborona: j kultr llapot talajon (kzpkttt, nyirkos) - seklysznt eke: ahol mlyebben kell tarlhntst vgezni. Mvelsi mlysg: 8-12 cm A tarlhntst azonnal le kell zrni a talaj vzkszletnek megrzse cljbl ( eszkze: simahenger) Alapmvels: Talajelkszts legmlyebb mvelete. Ezzel az eljrssal juttatjuk az alaptrgyt a talajba. Lehet: - Forgatsos: nyri sznts mlysge15-20 cm. Feladata: az alaptrgyk talajba juttatsa, talaj tszellztetse, gyomirts. Ideje: vets eltt 4-6 httel - Forgats nlkli: Csak elz vben mlyszntott terleten ajnlott. Eszkze: nehz kultivtor-, kombintor, szupernehz trcsa. Mlysge: 20-25 cm Alapmvels elmunklsa: Alapmvelssel egymenetben boronval vagy ms talajfeszn egyengetvel. Maggy-elkszts: Cl: Jl beredett, kellen lepedett, aprmorzss szerkezet legyen.

13. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda Ideje: Vets eltt 2 httel. Mlysge: vetsmlysg + 2 cm. Eszkze: maggykszt gpek (kombintor, kultivtor, talajmar stb.) Korn lekerl elvetemnyek kre Azok a gazdasgi nvnyek tartoznak ebbe a krbe, amelyek nyr elejn (jl. kzepig) lekerlnek a terletrl s ltalban kevs tarlt hagynak maguk utn: - szi gabonk: szi bza, szi rpa, rozs - Tavaszi gabonk: tavaszi rpa, zab - Bors, kposzta-repce, szi takarmnykeverkek stb. 12. ttel: Ismertesse az szi vets nvnyek talajmvelsi rendszert ksn lekerl s vel elvetemny esetn! Informcitartalom vzlata: - Ksn lekerl elvetemnyek kre - Ksn lekerl elvetemnyek utni talajelkszts mveleti elemei (sorrendjk, idejk, cljuk s lehetsges eszkzeik) - vel elvetemnyek utni talajelkszts mveleti elemei (idejk, sorrendjk s eszkzeik) Ksn lekerl elvetemnyek kre: - napraforg - kukorica Nagy szrmaradvnyt hagynak, nehezen bomlanak. - szja - cukorrpa Kevs id van a talajmvelsre.

szi vets nvnyek talajmvelsi rendszere ksn lekerl elvetemnyek utnTARL szrzzs hnt eszkzzel alapmvels szrzzs

alapmvels

sznts

lazts

sznts

lazts

elmunkls maggykszts vets

vets utni elmunkls

Nyiri L. s Birks M. utn

14. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda vel elvetemnyek esetn: Lucerna 3 kaszls utn trjk fel a lucernt. Gyep 1. kaszls s feltrs (szntssal) legalbb 25-30 cm- es legyen a sznts, hogy a gykrznt megforgassuk. Vkonyabb gyepnemez feltrst (15-18 cm mlyen) talajmarval is vgezhetjk. 2. tmrts ( minden mvelet utn szksges) 3. trcszs: szellztessk is amit letmrtettnk 4. maggykszts 5. vets 13, ttel Ismertesse a rendszert! tavaszi s a nyri (msod) vets nvnyek talajmvelsi

Informcitartalom vzlata: - sszel elvgzett talajmvelsi eljrsok (idejk, cljuk s lehetsges eszkzeik) - Tavaszi talajelksztsi munkk kora tavaszi vets esetn - Tavaszi talajelksztsi munkk ks tavaszi vets esetn - Msodvets fogalma, msodvetsre alkalmas nvnyek - Talajmvelsi eljrsok s eszkzeik msodvets esetn sszel elvgzett talajmvelsi eljrsok (idejk, cljuk s lehetsges eszkzeik)

TARL

tarlhnts kzpmly/ mlylazts felleti elmunkls

kzpmly/ mlylaztsszi sznts a sznts nyitva hagysa a sznts elmunklsa

Tavaszi talajelksztsi munkk - kora tavaszi vets esetn: sszel a szntst el kell munklni, mert tavasszal erre nincs mdunk a vetsig (kevs az id, tl nyirkos a talaj) vetgy-elkszts s vets - ks tavaszi vets esetn: szi szntst nyitva hagyjuk o tli csapadk befogadsa jobb o tli fagyok elvgzik a rgtrst tavasszal szntselmunkls simtval tavaszi tarlpols o talaj laztsa: felmelegeds elsegtse o gyomok irtsa

15. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda o talajllapot fenntartsa maggykszts, vets Msodvets fogalma, msodvetsre alkalmas nvnyek Fogalma: Msodvetsnek nevezzk a korn (mjusban, jniusban) betakartott nvnyek utni vetst, melyek termst mg abban az vben betakartjuk. ltalban zldetetsre vagy erjesztett takarmnynak sznt takarmnynvnyek. Pl. sil kukorica, kukorica-csalamd, napraforg, zldtrgya nvnyek. A sikeres termeszts elfelttele a gyors, j maggyat biztost, nagyobb vzvesztesget nem okoz talaj elkszts. A talajmvelshez kevs id ll rendelkezsre, ezrt az elvetemny tarljnak elmunklsa egyben a maggy elksztse is. A mveletek szmt s eszkzt a visszamarad gykr s tarl, a talaj nedvessgi llapota s a vets mlysge hatrozza meg. Ha lehetsges kerljk a talajt szrt szntst. A talaj-elkszts eljrsai: Az elvetemny lekerlse utn azonnal trcszzunk, egyirny vagy ktsoros nehz trcssboronval, kapcsolt gyrshengerrel kiegsztve, majd kombintorral ksztsnk maggyat. A talajmvels sorn a f szempontokat kell betartani: Minimlis talajmvels. A talaj optimlis nedvessgtartalmnak megrzse. Megfelel szerkezet s egyenletes mlysg maggy kialaktsa. Talajmunkk idpontjnak optimlis s szszer megvlasztsa. Ezen szempontok betartsval a talajmvels kltsgei cskkenthetek. 14. ttel Ismertesse a vetmagok rtkmr tulajdonsgait! Informcitartalom vzlata: - Faj-, fajtaazonossg fogalma - Tisztasg fogalma - Csrzkpessg fogalma - Hasznlati rtk kiszmtsa - Ezermagtmeg fogalma - Hektolitertmeg fogalma - Osztlyozottsg fogalma - Egszsgi llapot fogalma A faj- s fajtaazonossgot (fajtatisztasgot) mg a vetmagtermeszts sorn tartott szntfldi szemlk alkalmval, illetve utlag, a ksz vetmag szntfldi kitermesztsvel ellenrzik. Nhny faj egyes fajti bizonyos kmiai s fizikai mdszerekkel vetmagmintbl is meghatrozhatk. A vetmag tisztasgn az p, fajtaazonos magvak tmegszzalkt rtjk. A tisztasgi vizsglat sorn nemcsak a tiszta anyag rszarnyt llaptjk meg, hanem az idegen kultr- s gyommagvakat, tovbb a hulladk (trtt, srlt mag, fld stb.) mennyisgt is meghatrozzk. Az elfordul karantn gyommag (pl. arankamag) a vetmagttel jratiszttst, vagy ha az nem lehetsges, kizrst vonja maga utn. Csrzkpessgen a szabvnyban meghatrozott (laboratriumi) krlmnyek kztt megadott idn bell fejldtt, normlis, egszsges, p csranvnyek darabszzalkt rtjk.

16. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda A vizsglatkor el kel klnteni a beteg, trtt, abnormlis (pl. nincs gykcskje) csrkat, mert ezek csak ltszlagos llapotot tkrznek, a szntfldn nem fejldhet bellk egszsges nvny. Van olyan vizsglati eljrs (pl. a Cold-teszt), amelyben a szntfldi krlmnyekhez hasonl krnyezeti feltteleket teremtenek a csrz vetmagmintnak, gy a vetshez szksges magmennyisg meghatrozshoz jobban hasznlhat rtket kapunk. A csrzsi erly a csrzs gyorsasgnak a mrszma, a csrzkpessg-vizsglat hatrnapjnl rvidebb id alatt (az erly napjig) kifejldtt csrk darabszzalka. A jobb csrzsi erly erteljesebb kezdeti fejldst s nagyobb teljestkpessget gr. Ezt a mutatt az jabb szabvnyok a vetmagttel minstsekor nem hasznljk. Gyors, br a csrztatsi prbt teljesen nem helyettest eljrsok a klnfle letkpessgi vizsglatok, amelyek sorn az elztatott, kipreparlt embrit pl. 2,3,5-trifenil-tetrazoliumklorid-oldatba helyezik. Ez az l (llegz) rszeken pirosra sznezdik, s gy jelzi a csrzkpessg elvi lehetsgt. Ms eljrsok is ismeretesek a csrzkkpessg meghatrozsra, pl. a CO2-termels vagy az elektromos vezetkpessg mrse alapjn. Az ezermagtmeget grammban fejezzk ki. Sok fajnl tapasztalhat, hogy a nagyobb magvak nagyobb teljestmny nvnyegyedeket eredmnyeznek. Az ezermagtmeg ismerete a vetmagmennyisg-szmtshoz elengedhetetlen. Az osztlyozottsg azt mutatja meg, hogy a vetmagttel hny tmegszzalka esik a megadott hatrrtkek (vetmagtmr vagy ezermagtmeg) kz. A legtbb faj azonos mret magbl kelt nvnyegyedeinek fejldsi ideje, termsmennyisge kiegyenltettebb. A vetmagttel osztlyozottsga, kalibrltsga ezrt klnsen ott fontos, ahol kvetelmny az egyszerre rs (pl. a vegetatv rszkrt termesztett fajok hajtatsban vagy szabad fldn, egymenetes betakarts esetn). A vetmag hasznlati rtke a legfontosabb mutat, mert a vetskor szksges tnyleges magmennyisg kiszmtst teszi lehetv. A hasznlati rtk azt mutatja meg, hogy egy vetmagttelnek hny tmegszzalka a vetskor rtkes rsz, amely teht normlis, p, egszsges csrt fejleszthet. Ebbl a szmbl s az ezermagtmeg rtkbl ismerve az 1 ha-ra elrt csraszmot meghatrozhat a szksges vetmagmennyisg. A hasznlati rtk (H) kiszmtsa:

15. ttel Ismertesse a vets idejt, mlysgt, s a vetmagmennyisget befolysol tnyezket! Sorolja fel a vetsi mdokat! Informcitartalom vzlata: - Fontosabb szntfldi nvnyek vetsideje - Vets mlysgt meghatroz tnyezk - Vetmagmennyisget befolysol tnyezk - Vetsi mdok

17. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda Vetsi mdok: 1. szrva vets: kzzel vagy gppel 2. sorba vets: sortvolsg adott, folymterenknti magszmot lltjuk be. - Srsoros: 6-8 cm - Gabona sortv: 12 cm - Kt vagy hromszoros gabonasortv:Bors: tkezsi 24cm, vet 36cm - Kaps sortv: 50-70 cm (pl. kukorica) 3. helyre vets: sortvot s a ttvot is be tudjuk lltani. Pl.: kukorica, napraforg Vetmagmennyisget befolysol tnyezk: - Nvny fajtja - Vetmag minsge - Vetsi md - Talaj szerkezete Vets mlysgt meghatroz tnyezk: - Milyen nagysg a vetmag: - Apr magvaknl: (1-2g/1000szem): 0,5-2 cm a vetsmlysg - Gabona magvaknl: (25-50 g/1000 szem): 5-7 cm a vetsmlysg - Nagy magvaknl ( 200-500 g/1000szem): 7-9 cm a vetsmlysg - A talaj ktttsge: - Kttt talajnl seklyebbre vetjk, laza talajnl pedig mlyebbre vetjk. - A talaj hmrsklete - A talaj nedvessgtartalma Fontosabb szntfldi nvnyek vetsideje szi rpa, rozs: szeptember szi bza: oktber Mk, bors, tavaszi rpa, cukorrpa: mrcius Kukorica, napraforg: prilis kzepe- mjus eleje Lucerna: nyr vge vagy mrcius szi kposzta: augusztus, szeptember 16. ttel Ismertesse a talajpols, a tenyszterlet kialaktsnak s a nvnyi fejlds irnytsnak okait, mdszereit s cljait! Csoportostsa a vegyszeres gyomirtsi eljrsokat a kijuttats ideje szerint! Informcitartalom vzlata: - Kels eltti s utni talajpols (cserepeseds megszntetse, kelsgyorsts, lazts, hengerezs, gyomszablyozs) gabonaflk s kapsok esetn - A tenyszterlet kialaktsnak mdszerei (vetmagkezels, vets, tszmbellts mdjai) - A nvnyi fejlds irnytsnak mdszerei (vetmag-, burgonyatermeszts specilis munki, lombtalants, llomnyszrts) - Vegyszeres gyomirtsi eljrsok kijuttatsi id szerinti csoportostsa Talajpols: olyan nvnypolsi munka, amit vets utn vgznk. Kels eltti munklatok: - cserepeseds megszntetse: vetssel egy idben vagy a vets utn kzvetlenl vgezzk hengerrel. Fleg apr-magvaknl szksges, de minden elvetett mag meghllja jobb csirzsi erlyvel.

18. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda - kelsgyorsts: minden olyan eljrs, amely kedvez feltteleket biztost az elvetett mag szmra : - j minsg maggy, - megfelel idben elvgzett j minsg vets, - j minsg a termhelynek megfelel fajtj vetmag, - keleszt ntzs stb. - megfelelen elksztett vetmag (csvzott, drazsrozott, forrzott, koptatott) Kels utni munklatok - lazts: kapsnvnyek sorkzeinek talajpolsa s gyomirtsa esetleg tltgetse s ezzel jobb letfelttelek biztostsa a nvnyek szmra. Eszkze: sorkzmvel kultivtor ( 2-4 s 4-6 leveles llapotban) - tszmbellts: megfelel nvtr belltsa egyes kaps nvnyeknl (pl. cukorrpa), nagy lmunka ignye miatt nvnynemests fontos feladata egymagv fajtk kinemestse. Polikarp (tbbmagv) vetmagvak egymagvstsa (koptats) is ezt a clt szolglja - szi vets kalszosok, lucerna s a gyepek kor tavaszi hengerezse a felfagys ellen vdi meg nvnyeinket. - Gyepek talajpolsi munki: - rteghengerrel (javul a vzgazdlkods) - fogassal (talaj szellztetse, terlet gyomirtsa) - mlylaztkkal: talajfelszin alatti kros talajrteg feltrse Tenyszterlet kialaktsnak mdjai: Vetmagkezels: Amelyek a pontosabb vetst teszik lehetv: - drazsrozs (apr magvakat nagyobbtjuk, bevon anyag tartalma: tpanyag, nvnyvd szer stb.) - koptats (egymagvsts) Vets: Legpontosabb vetsi md a helyre vets Tszm bellts: kapls (eggyels), keresztsoros mvels Nvnyi fejlds irnytsa: Vetssel: megfelel minsg vetmag, j minsg maggyba megfelel mlysgbe, megfelel idben trtn elvgzse Burgonyatermeszts specilis munki: tltgets: - primer bakht - szekunder bakht ksztse Lombtalants: Gyomirt hats szerekkel leszrtjuk a nvnyt, hogy egyenletesen rjen = a gpi betakarts knnyebb. Vegyszeres gyomirts: Vets eltt: szles spektrum Vets utni, kels eltti: szrt hats kontakt gyomirtval leperzseljk a gyomot. Kels utni: specilis gyomirt szer Egyszik nvnyeknl: 2 szik nvnyek elleni szerrel lehet vdekezni. 2 szik nvnyeknl: 1 szikre hat szerrel lehet irtani.

19. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda 17. ttel Ismertesse a krostk elleni vdekezs mdjait! Informcitartalom vzlata: - Agrotechnikai nvnyvdelem fogalma, vdekezsi mdjai - Mechanikai nvnyvdelem fogalma, vdekezsi mdjai - Biolgiai nvnyvdelem fogalma, vdekezsi mdjai - Kmiai nvnyvdelem fogalma, nvnyvdelmi elrejelzs jelentsge - Integrlt nvnyvdelem meghatrozsa Krostk: Minden olyan tnyez, amely a nvny fejldst, nvekedst gtolja vagy cskkenti s ezzel gazdasgi krt okoz a termesztnek. lettelen krnyezeti tnyezk (abiotikus): Idjrs: Kifagys (az szi vets htakar hinyban tlen kifagy) Felfagys (a talaj fels rtege a fagys-olvads miatt vltoztatja a trfogatt, a nvnyek gykrzete elszakad a talajtl) Elfagys (tavaszi s ks szi fagyok okozzk) Aszly (tarts szrazsg) Csapadkbsg (rvizet, belvizet okozhat) Szl (megdls, homokvers) Talaj: Tpanyaghiny (lsd korbban) Tpanyagbsg (lsd korbban) Cserepeseds (kelst, csrzst gtolja) l krnyezeti tnyezk (biotikus): - Nvnyi eredet: gyomok - llati eredet krtevk Rovarok: Rgrovarok Szvrovarok Szr-szv rovarok Gerincesek: Madarak Emlsk - Mikroorganizmusok: vrusok, gombk, baktriumok Agrotechnikai nvnyvdelem: Helyes vetsi id, j maghasznlat, j talajminsg Helyes talajmvels, j maggy kszts (gyorsabban kell ki a nvny) J ntzs (megfelel mennyisg, megfelel idben) Nvnypols - megfelel tpanyagellts - fertzstl mentes szaportanyag hasznlata - az idbeni vets - az optimlis tszm - a helyesen sszelltott nvnyi sorrend - gondos nvnypols - a betakartsi id helyes megvlasztsa Mechanikai nvnyvdelem:

20. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda Mechanikai gyomirts Beteg gak letrse s elgetse Csapdk, bekerteni a terletet Talajtmoss (ferttlents) Krtevk eltvoltsa Kmiai nvnyvdelem: Vegyszeres vdekezs, Preventv: megelz jelleggel Gygyt: kuratv jelleggel Biolgiai nvnyvdelem: Krtevk termszetes llnyekkel val cskkentse. Pl.: katicabogr Mezvd erdsv teleptse a termfld mell = hasznos madarak lhelyt biztostja Integrlt nvnyvdelem: Minl kevesebb vegyszer alkalmazsval komplex nvnyvdelem kialaktsa. . Integrlt termeszts irnyelvei: Termhely kivlaszts: Az ghajlati, s talajtnyezk, a domborzati, s vzelltottsg figyelembe vtele. Talajmvels: A talajtermkenysg megrzse, talajszerkezet kmlse. Optimlis talaj llapot kialaktsa. Vetsvlts, nvnyi sorrend: A nvny, s a talaj egszsgnek a megrzse. Elvetemnyek hatsnak a figyelembe vtele. Fajtavlaszts: Termhelynek megfelel fajtk, a nagy termkpessg rezisztens fajtk elnybe helyezse. Szaportanyag: Biztos eredet, ellenrztt vetmag. Tpanyag-utnptls: Hasznlatakor figyelembe kell venni az adott kultra ignyt, talajvizsglati eredmnyt. Alkalmazsakor a talajtpust, vzelltst, nvny fejlettsgi llapott, tenyszidt, krnyezetkml hatst. ntzs: Szksges: A nvnyfaj vzigny, talajtpus, fejldsi stdium, trgya temezs ismerete. Betakarts: A betakartsi id j idztse, figyelemmel lenni az rsre. A termny megvsa a szennyezdstl, minsgromlstl. Trols: Optimlis trolsi felttelek kialaktsa, a termny minsgnek fokozatos ellenrzse. Nvnyvdelem: A vdekezsnl elnybe kell rszesteni a kulr technikai, s biolgiai vdekezst. A kmiai szerek hasznlatakor figyelembe kell venni az elrejelzst, a krtteli kszbrtket, gyelni a kijuttatsi technolgira (elsodrds, gpek belltsa, stb.) A nvnyvdelem tern: A szemlletvlts. a fontos. Korszer nvnyvdelmi szemllet: a krostt az letkzssg (biocnzis) rszeknt kezeli, az egyedszmot csak a veszlyessgi sznt al kvnja cskkenteni.

21. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda 18. ttel Csoportostsa a nvnyvd szereket a felhasznlhatsg legfontosabb szempontjai alapjn! Ismertesse a nvnyvd szerek felhasznlsnak fontosabb vrendszablyait! Informcitartalom vzlata: - Felhasznlsi terlet szerint - Hatsmd szerint (kontakt, felszvd, mlyhats, gz formjban jraeloszl, kuratv s eradikatv hats) - Forgalmazsi kategrik szerint - Integrlt vdekezsben trtn felhasznlhatsguk szerint - Kijuttatsi mdok szerint - Nvnyvd szerek felhasznlsnak szemlyi felttelei - Vrakozsi idk meghatrozsa (lelmezs- s munkaegszsggyi vrakozsi id) Nvnyvd szerek csoportostsa biolgiai hatsuk szerint: Gombal szerek - fungicidek Baktriuml szerek - baktericidek llati krtevket l szerek - zoocidek Rovarl szerek - inszekticidek Atkal szerek - akaricidek Levltetveket l szerek - aficidek Fonlfregirt szerek - nematicidek Rgcslirt szerek - rodenticidek Csigal szerek - molluszkicidek Gyomirt szerek - herbicidek Nvekedst szablyozk - regultorok Lombtalant szerek - deflinsok Szrt szerek - deszikknsok Felhasznls mdja szerint Talajferttlent (talajlak krtevk ellen) Csvz (nedves vagy por csvzs) Poroz (a vegyszer por formjban jut a nvnyre) Permetez (figyelni kell a szrsegyenletessgre) Gzost (gzmester vgzi raktri krtevk ellen) Hatsmd szerint: Kontakt: felleten hat pl.: gombk elleni Felszvd szerek: felletre permetezve felszvdnak Megelz szerek( prodikatv) Gygyt hats ( kuratv) Eradikatv : teljes elpusztts Forgalmazsi kategrik szerint: I. forgalmi kategria: felsfok nvnyvdelmi szakkpests birtokban II. forgalmi kategria: nvnyvdelmi szakkpests birtokban III. forgalmi kategria: szabadon vehet, mindenki hasznlhatja Kijuttats szerint: szilrd: poroz szerek folykony: permetezskor gz: csak gzmester vgezheti

22. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda Nvnyvd szerek felhasznlsnak szemlyi felttelei BALESETVDELMI INTZKEDSEK Egyni vintzkedsek A megbontott anyag kezelshez megfelel egyni vdruhzatot kell viselni. Takarts, sszeszeds mdszerei A felszedett anyagot gpi ton megfelel tartlyokba kell szlltani a tovbbi felhasznls, illetve elgets cljbl. Por felverst amennyire lehet, kerlni kell. Krnyezetvdelmi vintzkedsek A szert a csatornarendszerbe, illetve a termszetes vizekbe beengedni tilos. KEZELS S TROLS Kezels Megjegyzsek a biztonsgos kezelshez: VIGYZAT! Az anyagot vatosan kell kezelni, mintha nagyon mrgez lenne. Gyermekektl tvol tartand. llati takarmnyoktl tvol tartand. Por keletkezst s lerakdst amennyire lehet, kerlni kell. Megjegyzsek a tz- s robbansveszly elleni vintzkedsekhez: A termk porrobbansra hajlamos. Trols Trol helyisgekre s ednyekre vonatkoz kvetelmnyek: Lsd: Guidelines for the packaging and storage of pesticides (GIFAP, utastsok a nvnyvd szerek csomagolshoz s trolshoz) A szert csak az eredeti tartlyban szabad trolni. Megjegyzsek a trolshoz: A szer lelmiszerek vagy ivvz kzelben nem trolhat. A szer llati takarmnyok kzelben nem trolhat. Tovbbi informcik a trols feltteleihez: A tartlyt tartsuk jl szellz helyen. A trolsi hmrsklet ne legyen 50 C felett EGYNI VINTZKEDSEK ltalnos vintzkedsek: A szer szembe vagy brre kerlst kerlni kell. A hgtatlan termk kezelsnl, alkalmazsnl: Lgzsvdelem: vdlarc kombinlt szrvel (AP2) Kz vdelme: vdkeszty Szem vdelme: biztonsgi szemveg Test vdelme: vdruha s ktny A hgtott termk kezelsnl, alkalmazsnl: Kz vdelme: vdkeszty Test vdelme: vdruha A hgtott termk kezelsnl, alkalmazsnl magas termnyben s zrt helyisgekben: Lgzsvdelem: vdlarc kombinlt szrvel (AP2) Ha nedvests vrhat, vzhatlan ruhzat viselse. Munkaegszsggyi vrakozsi id: az az idtartam, amg a nvnyvdelmi kezels utn a kezelt terleten csak vdfelszerelsben szabad dolgozni. 8 nap utn lehet rmenni a tblra.

23. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda lelmezs- egszsggyi vrakozs: az az idtartam, amelyek az utols nvnyvdelmi kezels s a betakarts kztt el kell telnie ahhoz, hogy a termk ne tartalmazzon a megengedettnl tbb vegyszer- maradvnyt. 14 nap utn lehet betakartani. 19. ttel Ismertesse a betakarts mdjait a szntfldi nvnyek esetben! Informcitartalom vzlata: - Betakartst megelz specilis eljrsok (llomnyszrts, rsgyorsts) - Szemes termnyek betakartsi mdja - Gykr - s gums nvnyek egy- s tbbmenetes betakartsa - Erjesztett tmegtakarmnyok betakartsa - Sznabetakarts - Szalma betakartsa Betakartst megelz specilis eljrsok (llomnyszrts, rsgyorsts) Olyan nvnypolsi eljrs, mely sorn kmiai szerekkel, lgi ton lepermetezzk a betakartand llomnyt, abbl a clbl, hogy betakartsra teljes rettsg, homogn llomny alakuljon ki (megknnyti a betakartst, lecskkenti a menetek szmt). Ezen fell cskkenti a szrtsi kltsget s egy menetben megoldhat vele a totlis gyomrts. Alkalmazsuk: Kukorica, napraforg, hvelyesek, burgonya stb. Alkalmazhat ksztmnyek: - rsgyorst, regultor- szerek: a nvnyek termszetes rsi folyamatait gyorstjk fel, ennek ksznheten elbb kvetkezik be a terms biolgiai rettsge. HARVADE 25F - Gyomirt hats szerek: A gyomirt szerek a nvnyek letfolyamataiban visszafordthatatlan vltozsokat idznek el, amelyek a nvny pusztulshoz vezetnek, s ennek hatsra vesztik el nedvessgket. Ezek levlen keresztl hat totlis gyomirt szerek, amelyek a fejldsben lv zld nvnyek fonnyadst, fokozatos srgulst, majd a nvnyi szvet pusztulsa kvetkeztben annak barnulst vltjk ki. REGLONE, GLIALKA 480 PLUS, GLYFOS Betakarts alatt a szntfldi nvnytermesztsben azt a bonyolult, sszetett mveletsort rtjk, amelynek sorn a hasznosthat f- s mellktermst esetenknt kmiai elkezels utn levgjuk, elcspeljk (arats), meghatrozott formba gyjtjk, elszlltjuk a szntfldrl, eltiszttjuk trolsra vagy rtkestsre. A betakartsnak ma mg szmtalan mdja van. Ezek a kvetkezk: kzi szeds, kzi termkgyjts, kzi szeds, gpi gyjts, gpi szeds (kiemels), kzi gyjts, gpi betakarts egy menetben, gpi betakarts kt s tbb menetben.

A kzi szeds s kzi termnygyjts mg mindig gyakori. Hzi kerti, hztji mdszer, de ezt alkalmazzk mg a hajtatsban is. Elnye a jobb minsg, htrnya a nagy lmunkaigny. Eszkzei egyszerek: ksek, sk s egyb kzi eszkzk. Az utbbi vekben klfldn, de haznkban is terjed a kzi szeds s a gpi termnygyjts. A gyjtshez ebben az esetben szed kocsikat, szlltszalagos, valamint rakodplats gyjteszkzket hasznlnak. Elnyk, hogy a minsg j s mr kisebb az lmunkafelhasznls. Nvekszik a szedsi teljestmny is, mert a gyjtberendezsek mozgsa a dolgozt a gyorsabb, temesebb munkra knyszerti.

24. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda A gpi szeds (kiemels) s a kzi gyjts azon nvnyek betakartsi mdja, amelyek fogyaszthat rszei a talajban helyezkednek el (gykrflk, burgonya stb.). Hzi kerti, hztji mdszer, nagyzemekben mr ritkn alkalmazzk. A gpi betakarts az utbbi vtizedekben bevezetett, alkalmazott mdszer. Nehezen terjed, pedig a munkaerhiny indokoln terjedst. A betakartgpek alkalmazst akadlyozza, hogy drgk, s munkjuk minsge sem minden esetben kielgt. Betakarts mdjt a vgzett mveletek szmval jelljk: Egymenetes: pl. szemes termnyek betakartsa arat-cspl gpekkel Ktmenetes: pl. zldtakarmnyok betakartsa kaszls s rendfelszeds Hrommenetes: pl. cukorrpa: fejezs(1. gp); kiszeds s rendreraks(2. gp); rendfelszeds s kocsira raks(3. gp)

Szemes termnyek betakartsi mdja: Teljes rsben gabonabetakart gpekkel egy menetben. A megfelel talaktsokat, adaptereket a nvny ignyhez kell igaztani. Kvetkez nvnyeknl alkalmazzuk: kalszosok, kukorica, napraforg, hvelyesek. Szalmabetakarts: Kombjnols utn azonnal takartsuk be. Betakartsra blz gpeket hasznlunk: kisbla kszt gpek Nagybla kszt gpek: hengerbla, hasbbla

Gykr - s gums nvnyek egy- s tbbmenetes betakartsa: Specilis betakart gpekkel, egy vagy tbb-menetben. Cukorrpa betakarts - Egymenetes betakarts: a.) fejezs-kiszeds-tisztts-kocsiba vagy tartlyba gyjts, - Ktmenetes betakarts: a.) fejezs-kiszeds-rendreraks s rendfelszeds kocsiba vagy tartlyba gyjts, b.) fejezs s kiszeds-tisztts-kocsiba gyjts. - Hrommenetes betakarts: a.) fejezs, b.) kiszeds-rendre raks s c.) rendfelszeds, kocsiba gyjts.

Zldtakarmnyok betakartsa: 1. Frissen etetve: kaszls + rendfelszeds s behords (Hamstel) 2. Sznnak: Kaszls, szrts renden (rendkezels rendkezelvel), rendfelszeds (blzval vagy rendfelszed kocsival), trols (kazalban mlesztve vagy blzva) 3. Erjesztett takarmnynak: - Szilzs: Kaszls jrvaszecskzval, behords siltrbe s erjeszts, - Szenzsnak: Rendre kaszls (kaszl szrsrt gppel), Fonnyaszts renden (40 % nedv. tart-ig), rendfelszeds szecskzs, behords siltrbe vagy plasztikzskba tlts.

25. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda

20. ttel Ismertesse a tartsts s termnytrols mdjait! Informcitartalom vzlata: - Erjesztett tmegtakarmnyok tartstsi mdjai (szilzs- s szenzskszts) - Szlas takarmnyok trolsa (blatpusok, kazalkszts, sznben trols szablyai) - Szemes termnyek trolsi mdjai, a betrols szablyai - Prizmban trtn trols szablyai Erjesztett tmegtakarmnyok tartstsi mdjai (szilzs- s szenzskszts) Szilzskszts menete: Nagy sznhidrttartalm zldtakarmnyok (fleg kukorica) 1.Betakarts Szemes Csves CCM (szemek, s a csutka vltoz rsze) LKS (szemek, csutka s a csh 80-100 %-a) Teljes nvny - ez a silzs alapanyaga 2. Szecskzs behords - Ez nhny nap alatt be kell, hogy fejezdjn 3. Behords kzben folyamatos tmrts, s a befejezs utn is 1-2 napig! 4. Flia borts, s 15-20 cm vastag fldrteg takars. Szenzs kszts 2 dologban tr el az elztl: - Alapanyag: magas fehrje tartalm zldtakarmny ( fleg lucerna). Kaszlsa utn a zld nvnyi rszeket renden, fonnyasztani kell 40 % nedvessgtartalomig. Csak ez utn lehet a szecskt siltrbe hordani. - Magas sznhidrttartalm adalkanyag hozzkeverse szksges (propionsav, hangyasav, melasz stb.), ms magas cukortartalm lds takarmnnyal egytt erjesszk Silfajtk Kazal vagy gdr Panel (falkzi) Torony Szalma Plasztikzsk (hurka) Szlas takarmnyok trolsa: Zldtakarmnyok szrtssal trtn tartstsa A szrads trtnhet: 1. termszetes ton (rendkezelssel a tbln a nap s a szl hatsra 20 % nedv.-ig) - betakarts mlesztve, trols hagyomnyos kazalban vagy sznanyrson - betakarts blzva, trols szabadban (kazalban) vagy trol sznben Blatpusok: - kisblk (10-25 kg, tglatest alak) - nagyblk: - hengerblk ( 3,5-4 q) - hasbblk ( 4- 5 q ) 2. mestersges ton: - hideglevegs szrts: mlesztett 40 % vztartalom alatti sznkat Vmosifle kazalban szrtjuk tovbb s troljuk - forrlevegs szrts: lucerna liszt-, granultum kszts alapja.

26. o. Nvnytermeszts I. Szbeli Aranykalszos gazda Szemes termnyek trolsi mdjai, a betrols szablyai Szemes termnyeket csak lgszraz llapotban (13-14 %) lehet trolni. Trolsra magtrol szneket vagy torony-silkat hasznlunk. Magtrol sznekben a termnyt mlesztve (garmadban) vagy zskosan kszletezhetjk. Csak olyan trlhely a megfelel, amely bezstl mentes, rovar s rgcslirtst a betrols eltt elvgeztk s a trols sorn is megvdi ezektl a krostktl . Prizmban trtn trols szablyai: A prizma gykr-s gums takarmnynvnyek trolsra alkalmas, olcs, szabadtri ltestmny. A hromszg keresztmetszet, 2-3 m szlessg takarmnyhalmot a bezstl s a megfagystl a flje folyamatosan ltrehozott takars vdi meg. Takaranyag: kukoricacsutka vagy szalma-fle s fld. A rohads, beflleds elkerlse rdekben a takarmnyhalom kzepn vgighzd szellz csatornt kell biztostani. A prizma helykijellsnl vegyk figyelembe az ghajlati s a domborzati viszonyokat is. gy a terlet fagy- s vzfolysmentes legyen.