Top Banner

of 58

Super Latinski

Apr 14, 2018

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • 7/29/2019 Super Latinski

    1/58

    Dioba glasova

    Jezik starih Rimljana zove se latinski prema italskoj pokrajini Latium, u kojoj leigrad Rim. Kako se irila vlast Rima, irilo se i podruje latinskog jezika, koji jeistisnuo druge italske jezike. S vremenom je latinski jezik prevladao u cijelom

    zapadnom dijelu Rimskog carstva, a u istone dijelu glavni jezik bio je grki. Izlatinskog jezika razvili se dananji romanski jezici: talijanski, francuski, panjolski,

    portugalski i rumunjski.

    PISMO I IZGOVOR

    Pismo

    1.

    Latinska abeceda ima 24 slova:A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T U V X Y Z.a b c d e f g h i k l m n o p q r s t u v x y z

    Rimljani su primili pismo od Grka preko Etruana. Pisali su samo velikimslovima, kako vidimo na natpisima, kojih se velik broj sauvao i u naoj zemlji.Mala slova nastala su spajanjem i pojednostavljivanjem velikih slova u brzu

    pisanju.

    2.

    Danas piemo velikim poetnim slovom:a) vlastita imena i pridjeve od njih izvedene, npr,Roma Rim,Romanus rimski;

    b) prvu rije u reenici;c) ponajvie prvu rije u stihu.

    3.

    Latinski se glasovi dijele na samoglasnike i suglasnike.

    Samoglasnici su: a, e, i, o, u, y; ostali su suglasnici. Diftonzi ili dvoglasnici su: ae,oe, au, ei, eu, ui.

    Samoglasnici mogu biti kratki ili dugi. Kratkou samoglasnika oznaujemoznakom , a duljinu znakom . Kad treba svaki samoglasnik diftonga izgovaratiodijeljeno, mee se na drugi samoglasnik znak kratkoe, odnosno duljine ili znakdijereze ($quot;), npr. aera ili a$quot;era (itaj: aera),poeta ilipoeta(itaj: poeta).U obinim latinskim tekstovima ne oznauje se kvantiteta samoglasnika.Samoglasnik je pred samoglasnikom redovno kratak (Vocalis ante vocalem brevis).

    Izgovor

  • 7/29/2019 Super Latinski

    2/58

    4.

    Postoje dva izgovora latinskog jezika: klasini i tradicionalni. Klasini je izgovorstarih Rimljana do kraja antike, a tradicionalni se razvio u ranom srednjem vijeku iouvao se tradicijom.

    Jednom i drugom izgovoru zajedniko je ovo:i na poetku rijei pred samoglasnikom izgovara sej: iam = jam, iustus = justus;meu samoglasnicima izgovara se ij: maior= maijor;

    y izgovara se i: Syria = Siria,Byzantinus = Bizantinus;x izgovara se ks: lux = luks,Xerxes = Kserkses;c ispred a, o, u i ispred suglasnika izgovara se k: caput= kaput, corvus =korvus, cura = kura, credo = kredo;ch izgovara se h:schola = shola, machinamahina;

    ph izgovara se f:DelphiDelfi,PhilippusFilipus;qu izgovara se kv: qui = kvi, aqua = akva;ngu izgovara se ngv: lingua = lingva,sanguis = sangvis;

    suizgovara se su u rijeimasuavis = svavis,suadeo = svadeo,sueseo = svesko i unjihovim izvedenicama, zatim u vlastitim imenima Suebi = Svebi, Suetonius =Svetonius.

    Razlike izmeu klasinog i tradicionalnog izgovora:

    U klasinom se izgovoru kod dvoglasnikaae i oeuju dva glasa,c se uvijekizgovara k a tako i tuvijek t is uvijek s. Kod tradicionalnoga dolo je do promjenakoje su iznijete na desnoj strani tablice

    klasini tradicionalni

    ae aetaslunae

    ajajtaslunaj

    eetaslune

    oepoena

    ojpojna

    e

    pena

    cCicero

    centum

    kKikerokentum

    cCicerocentum

    samo pred e, ae, oe,eu i pred i, y

    srosa

    Caesar

    srosaKajsar

    zrozaCezar

    meusamoglasnicima

    ti ti ci pred

  • 7/29/2019 Super Latinski

    3/58

    natio

    amicitianatioamikitia

    nadoamicicita

    samoglasnikom

    Slova y i z nalaze se samo u rijeima uzetim iz grkoga.Sva se ostala slova izgovaraju kao i kod nas.Za U i V imali su Rimljani jedan znak: V, npr. VVA = uva.

    5.

    Meunarodne rijei koje su potekle iz latinskog jezika izgovaraju se tradicionalnimizgovorom, npr. socijalan (socialis), nacija (natio), filozof (philottophus), erar(aerarium), jer ih nismo primili izravno od starih Rimljana, nego su k nama dole ukasnijim stoljeima.

    Naglasak

    6.

    Svaka latinska rije, osim enklitika, ima svoj naglasak. U dvoslonim rijeimanaglaen je uvijek pretposljednji slog, npr. mater. U troslonim i vieslonimrijeima naglaen je pretposljednji slog kad je dug, npr. laudabam, a kad je onkratak, naglaen je trei slog od kraja, npr.medicus.

    7.

    Slog je dug:1. kad je u njemu dug samoglasnik, npr. mater;

    2. kad je u njemu diftong, npr. Caesar, laudo;3. kad iza kratkog samoglasnika slijede dva ili vie suglasnika, npr.arma, contra,ili sloeni suglasnik, npr.dux.Protivno gornjem pravilu, kad se enklitike -que, -ne, -vespoje s kojom rijei, tadata rije ima naglasak na svom posljednjem slogu, pa i onda kad je taj slog kratak,npr.bellique, paterque, ali i terraque, temporaque. Razlikuj: itaque (stoga)od itaque (i tako).

    Vrste rijei

  • 7/29/2019 Super Latinski

    4/58

    8.

    U latinskom jeziku ima, kao i u naem, devet vrsta rijei:1. imenice (substantiva),2. pridjevi (adiectiva),3. zamjenice (pronomina),4. brojevi (numeralia),5. glagoli (verba),6. prilozi (adverbia),7. prijedlozi (praepositiones),8. veznici (coniunctiones),9. uzvici (interiectiones).

    IMENICE I PRIDJEVI

    Imenice po rodu

    9.

    Imenice su mukoga roda (masculinum, kratica m.), enskoga (femininum, kraticaf.) i srednjega (neutrum, kratica n.).Rod je ili prirodanpo znaenju ili gramatiki po zavretku rijei.Mukoga su roda redovito imena mukih lica,naroda i rijeka, a enskoga su rodaimena ena, gradova, otoka i drveta, npr.agricola ratar, Croata Hrvati SequanaSeina mukog su roda;mulierena,Corinthus Korint,Delus Delifagus(bukva) enskoga su roda.

    Deklinacija

    10.

    U latinskoj deklinaciji razlikujemo dva broja: jedninu (singularis) i mnoinu

    (pluralis). Padea (casus) ima est, koji odgovaraju naim padeima, samo jemjesto naeg; lokativa i instrumentala jedan pade:ablativ.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    5/58

    Vokativ jednine uvijek je jednak nominativu jednine, osim kod imenica drugedeklinacije na -us. Vokativ mnoine uvijek je jednak nominativu mnoine. Isto jetako ablativi mnoine uvijek jednak dativu mnoine.

    Kod imenica srednjeg roda jednaki su oblici za nominativ, akuzativ i vokativ ujednini. Ti su padei jednaki i u mnoini, a svravaju se na-akao i u naem jeziku.Ispor.ligna, maria: drva, mora.

    Prva ili a-deklinacija

    11

    Nominativ jednine svrava se na-a, a genitiv jednine -ae. Sve su imenice tedeklinacije enskoga roda osim onih koje oznaujumuku glavu,npr.poeta pjesnik, agricolaratar, i CroataHrvat. Ispor. u nas: ena; sluga.

    Casus

    NominativusGenitivusDativus

    AccusativusVocatlvusAblativus

    Singularis

    terra

    terrae

    terrae

    terramterra

    terra

    Pluralis

    terrae

    terrarum

    terris

    terrasterrae

    terris

    12.

    Osobitosti u -a deklinaciji

    Imenica familia ima stari genitiv jednine na -as kad je u vezi simenicompaterili mater, npr.pater familiasdomain,mater familiasdomaica.Kad je imenica dea uz imenicu deus, afilia uzfilius, imaju dativ i ablativ mnoinena -abus, jer bi inae te imenice imale jednak oblik u tim padeima.Bogovima i boicama =diis et deabus,sinovima i kerima =filiis filiabusque.

    Druga ili o-deklinacija

    13.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    6/58

    Imenice mukoga roda svravaju se u nom. jedn. na -us ili -er, a imenice srednjegaroda na -um.a) Imenice na -us (masculina) i na -um (neutra)

    Jednina Mnoina

    Nom.Gen.Dat.Ak.Vok.Abl.

    populus narodpopuli

    populo

    populum

    popule

    populo

    verbum rijeverbi

    verbo

    verbum

    verbum

    verbo

    populi

    populorum

    populis

    populos

    populi

    populis

    verba

    verborumm

    verbis

    verba

    verba

    verbis

    b) imenice na -er (masculina)

    Jednina Mnoina

    Nom.Gen.Dat.Ak.Vok.Abl.

    magisteruiteljmagistrimagistromagistrummagistermagistro

    puerdjeakpueripueropuerumpuerpuero

    magistri

    magistrorum

    magistrris

    magistros

    magistri

    magistris

    pueri

    puerorum

    pueris

    pueros

    pueri

    pueris

    Veina imenica na -ergubi u deklinaciji samoglasnikeod zavretka-er, a samo ganeke zadravaju; npr.liber, libri knjiga, ager, agri njiva, ali vesper, vesperiveer.

    Osobitosti u o- deklinaciji

    14.

    Vlastita imena na -aius i -eiussteu u genitivu jednine zavretak-ii u -i, a vlastitaimena na -ius mogu imati gen. na -ii na -i, npr. Gai, Pompei, Vergilii ili Vergili.Svima navedenim vlastitim imenicama zavretak je u vok. jedn. -i, npr.Pompei,Vergili. Isto je tako odfilius (sin) vok. jedn.fili.

    Deus, -i, m.(bog) ima nom. mno.dei, dii, di, a dat. i abl. mno.deis, diis,dis. Vok. jedn. je deus.

    Locus, -i, m.(mjesto) ima mno.loci i loca; loci su mjesta u knjizi (locilibrorumrum), a loca su mjesta na zemlji (loca terrarum).

    Vir, viri m.(mu) deklinira se kaopuer: Vir, viri, viro, virum, vir, viro. Mno.viri,virorum itd.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    7/58

    15.

    Izuzetno je enskoga roda imenicahumus zemlja.enskoga su roda i neke imenice na-usuzete iz grkog jezika,npr. diphthongus diftong, dvoglasnik, dialectusnarjeje.Srednjega su roda imenice vulgus svjetina i virus otrov.

    Pridjevi

    16.

    Velik broj latinskih pridjeva pripada drugoj, odnosno prvoj deklinaciji. U nom.jedu. muki se rod svrava na-us ili na -er, enski na-a, a srednji na -um. Muki isrednji rod deklinira se po II, a enski po I deklinaciji. Neki pridjevi na-er, -a, -

    umgube u deklinaciji

    eod zavretka

    -er

    , npr.piger, pigra, pigrum

    lijen, a neki gazadravaju, npr. liber, libera, liberum, slobodan.bonus, bona, bonum dobar, dobra,dobro

    Jednina Mnoina

    Nom.Gen.Dat.Ak.Vok.Abl.

    bonusbonibonobonumbonebono

    bonabonaebonaebonambonabona

    bonumbonibonobonumbonumbono

    bonibonorumbonisbonosbonibonis

    bonaebonarumbonisbonasbonaebonis

    bonabonaorumbonisbonabonabonis

    liber, libera, liberum slobodan

    Jednina Mnoina

    Nom.Gen.

    Dat.Ak.Vok.Abl.

    liberliberi

    liberoliberumliberlibero

    liberaliberae

    liberaeliberamliberalibera

    liberumliberi

    liberoliberumliberumlibero

    liberiliberorum

    liberisliberosliberiliberis

    liberaeliberarum

    liberisliberasliberaeliberis

    liberaliberorum

    liberisliberaliberaliberis

    aeger, aegra, aegrum bolestan

    Jednina Mnoina

    Nom. aeger aegra aegrum aegri aegrae aegra

  • 7/29/2019 Super Latinski

    8/58

    Gen.Dat.Ak.Vok.Abl.

    aegriaegroaegrumaegeraegro

    aegraeaegraeaegramaegraaegra

    aegriaegroaegrumaegrumaegro

    aegrorumaegrisaegrosaegriaegris

    aegrarumaegrisaegrasaegraeaegris

    aegrorumaegrisaegraaegraaegris

    Trea deklinacija

    A. Suglasnike osnove

    17.

    Imenicama ove skupine svrava se osnova na suglasnik.Osnovu dobivamo ako odbacimo u genitivu mnoine nastavak-um. Nekima je unomin. jedn. krajnji osnovni suglasnik otpao. Imenice s osnovom na suglasnikmukoga su, enskoga ili srednjega roda.

    18.

    Imenice mukoga roda u nom. jedn. ponajvie se svravaju na-or (-oris), -o (-onis),-es (-itis), npr. dolor, doloris bol, leo, leonis lav, miles, militis vojnik.

    jednina mnoina

    nom.gen.dat.ak.vok.abl.

    laborlaborislaborilaboremlaborlabore

    milesmilitismilitimilitemmilesmilite

    laboreslaborumlaboribuslaboreslaboreslaboribus

    militesmilitummilitibusmilitesmilitesmilitibus

    19.

    Imenice enskoga roda u nom. jedn. najee se svravaju na -do (-Mnis), -io (-ionis), -$s f-Stis), -us (-utis), npr. fc tudS, fortitUdiim hrabrost, r$tm, rotionisrazum, sodetas, citStis drutvo, salus, salutis spas.

    jednina mnoina

    nom. facultas natio facultates nationes

  • 7/29/2019 Super Latinski

    9/58

    gen.dat.ak.vok.abl.

    facultatisfacultatifacultatemfacultasfacultate

    nationisnationinationemnationatione

    facultatumfacultatibumfacultatesfacultatesfacultatibus

    nationumnationibusnationesnationesnationibus

    20.

    Imenice srednjega roda u nom. jedn. najee se svravaju na -us (-oris), -us (-eris),-men (-minis). Primjeri: tempus, temporus vrijeme, genus, generis rod, ime.

    jednina mnoina

    nom.gen.dat.ak.vok.abl.

    tempus

    temporis

    tempori

    tempus

    tempus

    tempore

    nomen

    nominis

    nomini

    nomen

    nomen

    nomine

    tempora

    temporum

    temporibus

    tempora

    tempora

    temporibus

    nomina

    nominum

    nominibus

    nomina

    nomina

    nominibus

    B. Osnove na -i

    21.

    Osnove te skupine svravaju se na-i.Veina imenica mukog i enskog roda tvorinominativ jednine dodajui osnovi-s.

    navis laa,mare more, exemplarprimjer

    jednina mnoina

    nom.gen.dat.ak.vok.abl.

    navis

    navis

    navi

    navem

    navis

    nave

    mare

    maris

    mari

    mare

    mare

    mari

    exemplar

    exemplaris

    exemplari

    exemplar

    exemplar

    exemplari

    naves

    navium

    navibus

    naves

    naves

    navibus

    maria

    marium

    mariibus

    maria

    maria

    maribus

    exemplaria

    exemplarium

    exemplaribus

    exemplaria

    exemplaria

    exemplaribus

    Tako se dekliniraju:

  • 7/29/2019 Super Latinski

    10/58

    1. Jednakoslone imenice na-is i -es (parisyllaba); to one koje u nominativu igenitivu jednine imaju jednak br slogova, npr. hostis, hostis neprijatelj, nubes,nubis oblak;2. imenice na -s ili -erkoje ispred zavretka-isu genitivu jednine imaju dva ili viesuglasnika, npr. ars, art-is umjetnost imber, imbr-iskia;3. neutra s nominativom jednine na -e, -al, -ar, npr. mare maris more, animal,animalisivotinja,exemplar, exemplaris primjer.

    22.

    Deklinacija imenica s osnovom na -i razlikuje se od deklinacije imenica sasuglasnikim osnovama time to im je zavretak u genitivu mnoine -ium (pri tome-i- pripada osnovi a -umje nastavak kao i kod suglasnikih osnova).

    23.

    Neutra na -e, -al, -arimaju osim toga u ablativu jednine -i, a u nominativu,akuzativu i vokativu mnoine-ia. Pamti dakle za ta neutra: -i, -ia, -ium!

    Osobitosti u oblicima ili deklinacije

    24.

    Od jednakosloni imenica na-is i -esneke imaju genitiv mnoine na-um, npr.

    canis, -is, m. pasiuvenis, -is, m.mladi

    gen. mno.canumgen. mno,iuvenum

    Od imenica na -erimaju izuzetno genitiv mnoine na-um:

    pater, -tris, m. otacmater, -tris, f. majka

    frater, -tris, m. brat

    gen. mno.patrumgen. mno.matrumgen. mno.fratrum

    25.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    11/58

    Imenicefebris groznica,sitisea,turris toranj, tussiskaalj,puppis krma,securissjekira, vis (sila) imaju akuz. jedn. na -im i .abl, jedn. na -i, dakle: febrim, febri;

    sitim, siti itd.Jednako imaju akuz. jedn. na -im i abl. jedn. na -ijednakoslona imena gradova irijeka na -is, npr.Neapolis, Tiberis imajuNeapolim, Neapoli; Tiberim, Tiberi.

    Pridjevi III deklinacije

    26.

    Pridjevi tree deklinacije pripadaju-i osnovama. I za njih vrijedi: -i, -ia, -ium, tj.abl. jedn. -i, nom. akuz. i vok. mno. neutra-ia,a gen. mno.-ium.Ima ih sa tri, sa dva i s jednim zavretkom.Tri su zavretka:-er, -ris, -re, npr, acer, acris, acreotar,celer, celeris, celere brz.

    Dva su zavretka:-is, -e, i to -isza muki i enski rod, a-e za srednji, npr. utilis,utile koristan.Jedan zavretak za sva tri roda imaju npr.audax, gen. audacisodvaan,sapiens,gen.sapientis mudar.

    Deklinacija pridjeva sa tri zavretka

    jednina mnoina

    m. f. n. m. f. n.

    nom. acer acris acre acres acres acria

    gen. acris (za sva tri roda) acri (za sva tri roda)

    dat. acri (za sva tri roda) acri (za sva tri roda)

    ak. acrem acrem acre acres acres acria

    vok. acer acris acre acres acres acria

    abl. acri (za sva tri roda) acribus (za sva tri roda)

    Deklinacija pridjeva sa dva zavretka

    jednina mnoina

    m. f. n. m. f. n.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    12/58

    nom. utilis utile utiles utilia

    gen. utilis utilium

    dat. utili utilibus

    ak. utilem utile utiles utilia

    vok. utilis utile utiles utilia

    abl. utili utilibus

    Deklinacija pridjeva s jednim zavretkom

    jednina mnoina

    m. f. n. m. f. n.

    nom. audax audaces audacia

    gen. audacis audacium

    dat. audaci audacibus

    ak. audacem audax audaces audacia

    vok. audax audaces audacia

    abl. audaci audacibus

    27.

    Ovi pridjevi sjednim zavretkom:dives, divitis bogat,pauper, pauperissiromaan,vetus, veteris (star)imaju u abl. jedn.: divite, paupere, vteere,a u gen. mno.divitum, pauperum,veterum.U nom. akuz. i vok. mno. srednjega roda upotrebljava se jedinovetera od vetus.

    28.

    Neke nepravilne imenice III deklinacije

    Iuppiter, Iovis, Iovi, Iovem, Iuppiter, Iove Jupiter

  • 7/29/2019 Super Latinski

    13/58

    iter, itineris, put; mno.itineravis, vim, vi, f.sila; mno.vires, virium, viribus itd.bos, bovis, m. i f.govedo; gen. mno.boum, dat. mno.bubus ili bobus

    senex, senis, m.starac; gen. mno.senum

    etvrta ili u-deklinacija

    29.

    Zavretak nominativa jedn. je-us ili -u, a genitiva jedn. -us.Imenice na -usmukoga su roda, a na-u srednjega.

    jednina mnoina

    nom.gen.dat.ak.vok.abl.

    casus padcasuscasuui

    casum

    casuus

    casu

    cornu rogcornuscornu

    cornu

    cornu

    cornu

    casuscasuum

    casibus

    casus

    casus

    casibus

    cornuacornuum

    cornibus

    cornua

    cornua

    cornibus

    30.

    Imenica domus, -us, f. (kua) ima abl. jedn. i akuz. mno. po IIdeklinaciji: domo i domos. Domi(kod kue) stari je lokativ.

    Neke imenice na -uszavravaju se u dat. i abl. mno. na -ubus mjesto na -ibbus,npr. lacus, jezero,portus luka, quercus hrast, arcus luk, tribus (kotar)imaju locubus, portubus, quercubus, arcubus i tribubus.

    31.

    Izuzetno su enskoga roda:Idus (gen.Iduum) 13. ili 15. dan u

    mjesecu, tribus kotar,porticus trijem, acus igla, manus ruka, domuskua.

    32.

    Peta ili e-deklinacija

    Nom. jedn. svrava se na-es, a gen. jedn. na -ei. U zavretku -ei izasamoglasnika e je dugo, a iza stiglasnikaa 3e kratko, npr. dies, gen. diei dan,alifides, gen.fidei vjera.

    jednina mnoina

  • 7/29/2019 Super Latinski

    14/58

    nom.gen.dat.ak.vok.abl.

    diesdieidieidiemdiesdie

    resreireiremresre

    diesdierumdiebusdiesdiesdiebus

    resrerumrebusresresrebus

    Potpunu mnoinu imaju samodies i res, a ostale ili nemaju mnoine ili u mnoiniimaju samo akuzativ.

    Imenice te deklinacije enskoga su roda, a izuzetno su mukoga rodadies dani meridiespodne, ali dies moe u jednini biti i enskoga roda kad znai: rok,

    vrijeme, npr diescerta odreeni rok.

    Nepotpune imenice (defectiva)

    33.

    Defectiva numero zovu se imenice koje imaju samo jedan broj, i to:singulariatantum ako imaju samo jedninu, apluralia tantumako imaju samo mnoinu, npr.

    Singularia tantum

    iusittia, -ae, f.aurum, -i, n.

    Caesar, -aris, m.

    Singidunum, -i, n.

    pravednostzlatoCezarBeograd

    Pluralia tantum

    divitiae, -arum, f.

    insidiae, -arum, f.

    tenebrae, -arum, f.

    Athenae, -arum, f.

    liberi, -orum, m.

    Delphi, -orum, m.maiores, -um, m.

    arma, -drum, n.

    castra, -orum, n.

    moenia, -um, n.

    bogatstvozasjedatminaAtenadjeca

    Delfipreciorujetaborzidine

    Imenice s razliitim znaenjem u mnoini

    34.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    15/58

    Neke imenice imaju u mnoini drugo znaenje nego u jednini, npr.

    aquacopialittera

    auociliumimpedimentumfinis, m.

    vodaobiljeslovo

    pomozaprekamea

    aquae toplice;Aquae IasaeVaradinske Toplicecopiae etelitteraepismo; knjievnostauxiliapomone eteimpedimenta prtljaga

    fines zemlja

    Komparacija pridjeva

    35.

    I latinski pridjevi imaju tri stupnja: pozitiv, komparativ i superlativ.Komparativ se tvori tako da se u pozitivu odbaci genitivni zavretak jedn. mukogaroda, i to u II deklinaciji -i, a u III -is, i doda za muki i enski rod -ior, a za srednji-ius.

    Pozitiv Gen. jedn. Komparativ

    m. f. n.

    clarus (slavan)pulcher(lijep)acer(otar)brevis (kratak)

    sapiens (mudar)

    clar (i)pulchr (-i)

    acr (-is)

    brev (-is)

    sapient (-is)

    clar -iorpulchr-ior

    dcr-ior

    brev-ior

    sapient-ior

    clar -iuspulchr-ius

    dcr-ius

    brev-ius

    sapient-ius

    Svi se komparativi dekliniraju po III, suglasnikoj deklinaciji; imaju, dakle, u abl.jedn. -e, u nom. akuz. i vok. mnoine srednjeg roda -a, u gen. mnoine-um.

    jednina mnoina

    nom.gen.dat.ak.

    vok.

    m. f. n.

    clarior clarius

    clarioris

    clariori

    clariorem clarius

    clarior clarius

    m. f. n.

    clariores clariora

    clariorum

    clarioribus

    clariores clariora

    clariores clariora

  • 7/29/2019 Super Latinski

    16/58

    abl. clariore clarioribus

    36.

    Superlativ se tvori tako da se pozitivu u gen. jedn. mukog roda odbace nastavci-i ili -is i dodaju nastavci -issimus, -issima, -issimum.

    clarusbrevissapiens

    clar-isstmus, -a, -um

    brev-issimus, -a, -um

    sapient-issimus, -a, -um

    37.

    Pridjevi na -ertvore superlativ tako da se nominativu jedn. mukoga roda upozitivu doda -rimus, -a, -um, npr. liber: liberimus, cler: celerrimus.

    38.

    Neki pridjevi na -ilis tvore superlativ tako da se pozitivu u genitivu jednine odbacikrajnje -is i doda -limus, -a, -um, na primjer:

    facilis (lak)difficilis (teak)

    similis(slian)dissimilis(razlian)

    facil-limus

    difficil-limus

    simil-limus

    dissimil-limus

    Nepravilna komparacija

    39.

    Ovi pridjevi tvore komparaciju od razliitih osnova:

    Pozitiv Komparativ Superlativ

    bonus (dobar)malus (zao)magnus (velik)

    parvus (malen)multus (mnogi)

    melior, meliuspeior, peiusmaior, maius

    minor, minusplus (n.), mnoina:

    optimus, -a, -umpessimus, -a, -ummaximus, -a, -um

    minimus, -a, -umplurimus, -a, -um

  • 7/29/2019 Super Latinski

    17/58

    plures, -a, gen. plurium

    Opisna komparacija

    40.

    Pridjevi koji ispred nastavka -us, -a, -um imaju samoglasnik opisuju komparativtako da ispred pozitiva uzimaju prilog magis (vie), a superlativ tako da ispred

    pozitiva uzimaju prilog maxime(najvie).

    Pozitiv Komparativ Superlativ

    idoneus (prikladan)diibius (sumnjiv)arduus (strm; teak)

    magis idoneus

    magis diibius

    magis arduus

    maxime idoneus

    maxime diibius

    maxime arduus

    Antiquus (star) ima antiquior, antiquissimus jer prvo u u izgovoru nijesamoglasnik.

    Nepotpuna komparacija

    41.

    Pridjevi bez pozitiva

    Komparativ: Superlativ:

    exteriorvanjskiinferiordonji

    posteriorkasnijipropiorbliisuperiorgornjiulterioronostrani

    extremus krajnji, posljednjiinfimus i imus najdonji, najnii

    postremus najkasniji, posljednjiproximus najbliisupremus i summusposljednji; najviiultimus posljednji, zadnji

    42.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    18/58

    U komparaciji dolazi uz komparativ ili quam s nominativom, odnosno akuzativom,ili ablativ (bez quam), npr.Homerus est clarior quam Vergilius iliVergllio (bezquam). Homer je slavniji nego Vergilije ili od Vergilija.Uz superlativ dolazi partitivni genitiv, npr.sapientissimus omnium najmudriji odsvih.Superlativom latinski jezik izraava esto vrlo visok stupanj, a ne najvii, pa setakav superlativ prevodi sa vrlo i pozitivom, npr. vir doctissimusvrlo uen ovjek.Takav se superlativ zove elativus.

    PRILOZI (ADVERBIA)

    43.

    U latinskom jeziku ima priloga naina, vremena i mjesta.Prilozi naina tvore se odpridjeva.

    Adverbia modi:

    Nominativ Genitiv Prilog

    doctus

    pulcher

    acer

    fortisfelix

    sapiens

    doct-i

    pulchr-i

    acr-is

    fort-isfelic-is

    sapient-is

    doct-euenopulchr-e lijepoacr-iterotro

    fort-iterhrabrofelic-itersretnosapient-ermudro

    Od pridjeva na -us, -a, -um i -er, -a, -um tvore se prilozi tako da se u genitivu jednmukog roda odbaci zavretak-i i doda -e.Od pridjeva tree deklinacije tvore se prilozi tako da se odbaci genitivni zavretak-

    is i doda -iter.Od pridjeva i participa na -ens i -ans tvore se prilozi tako da se odbaci genitivnizavretak-is i doda -er.

    44.

    Komparacija priloga

    doctedoctiusdoctisstme

    pulchrepiilchriuspulcherrimeacriteracriusacerritme

  • 7/29/2019 Super Latinski

    19/58

    fortiterfortiusfortissime

    sapientersapientiussapientissime

    Komparativ priloga jednak je komparativu pridjeva u nam. jedn. srednjeg roda.Superlativ priloga tvori se tako da se u superlativu pridjeva zavretak mukog roda-us zamijeni sa -e.

    ZAMJENICE (PRONOMINA)

    Line zamjenice (Pronomina personalia)

    45.

    jednina mnoina

    nom.gen.dat.ak.abl.

    ego jamei mene, memihi meni, mime mene, meme mnom(e)

    tu titui tebe, tetibi tebi, tite tebe, tete tobom

    nos minostri, nostrum nasnobis namanos nasnobis nama

    vos vivestri, vestrum vasvobis vamavos vasvobis vama

    Egoje lina zamjenica za 1. lice,tu za 2. lice, a za 3. lice nema u latinskom jeziku

    line zamjenice, nego se upotrebljava pokazna zamjenicais, ea, idsa znaenjem:on, ona, ono.Genitivi mno.nostrum, vestrumdolaze samo u partitivnom znaenju. U ablativu

    jedn. i mno. prijedlogcum(sa) vee se sa zamjenicom ovako:mecum samnom, tecum, nobiscum, vobiscum.

    46.

    Lina povratna zamjenica (pronomen personale reflexivum)

    nom.gen.dat.ak.abl.

    -

    sui

    sibi

    se

    se (secum)

    -sebesebisebe, sesobom (sa sobom)

    Ti oblici slue i za jedninu i za mnoinu.

    Latinski jezik upotrebljava povratnu zamjenicu samo kad se odnosi na subjekt 3.lica, a mi je upotrebljavamo i onda kad se odnosi na subjekt 1. ili 2. lica, npr.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    20/58

    nutrio me hranim se nutrimus nos hranimo se

    nutris te hrani se nutritis vos hranite se

    nutrit se hrani se nutriunt se hrane se

    Posvojne zamjenice (Pronomina possessiva)

    47.

    m e u s, m e a, m e u mt u u s, t u a, t u u m

    n o s t e r, n o s t r a, n o s t r u m

    v e s t e r, v e s t r a, v e s t r u m

    moj, moja, mojetvoj, tvoja, tvojena, naa, naeva, vaa. vae

    Meusima vok. jedn. mukog roda:mi, npr. mi pater!moj oe!

    48.

    Osim tih posvojnih zamjenica latinski jezik ima, kao i na, posvojnu povratnuzamjenicu suus, sua, suum(svoj, svoja, svoje), koja se kao i lina povratnazamjenica protee samo na subjekt 3. lica, npr.

    habet suum librum

    habent suum librumima svoju knjiguimaju svoju knjigu

    49.

    Pazi na razliku u upotrebi posvojnih zamjenica izmeu latinskog i naeg jezika:

    habeo meum librum

    habes tuum librum

    habet suum librum

    habemus nostrum librumhabetis vestrum librum

    habent suum librum

    imam svoju knjiguima svoju knjiguima svoju knjiguimamo svoju knjiguimate svoju knjigu

    imaju svoju knjigu

  • 7/29/2019 Super Latinski

    21/58

    Za posvojnu zamjenicu 3. lica jednine njegov i njezin upotrebljava se u svimpadeima jednine i mnoineeius (to je genitiv jedn. zamjenice is, ea, id), a zanjihov upotrebljava se gen. mno. iste zamjenice:eorum (ili earum kad se odnosina enski rod), npr.liber eius njegova knjiga liber eorum ili earum njihova knjiga.Razlikuj: habet eius librum ima njegovu knjigu, habet suum librum ima svojuknjigu.

    50.

    Pokazne zamjenice (Pronomina emonstrativa)

    hic, haec, hoc

    iste, ista, istud

    ille, illa, illud

    ipse, ipsa, ipsum

    ovaj, ova, ovotaj, ta, toonaj, ona, ono

    sam, sama, samo

    Jednina Mnoina

    Nom. hic haec hoc hi hae haec

    Gen. huius horum

    Dat. huic his

    Ak. hunc hanc hoc hos has haec

    Abl. hoc hac hoc his

    Nom. ille illa illud illi illae illa

    Gen. illius illorum illarum illorum

    Dat. illi illis

    Ak. illum illam illud illos illas illa

    Abl. illo illa illo illis

    Iste, ista, istuddeklinira se kao ille, illa, illud.Jednako se deklinira i ipse, ipsa, ipsum, jedino srednji rod u nom. i akuz. jedn. imana kraju -m, a ne -d.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    22/58

    51.

    is, ea, id

    idem, eadem, idemonaj, ona, ono; on, ona, onoisti, ista, isto

    Jednina Mnoina

    Nom. Is ea id ii (ei) eae ea

    Gen. eius eorum earum eorum

    Dat. ei iis (eis)

    Ak. eum eam id eos eds ea

    Abl. eo ea eo iis (eis)

    Jednina Mnoina

    Nom. idem eadem idem iidem (idem) eaedem eadem

    Gen. eiusdem eorundem earundem eorundem

    Dat. eidem isdem (eisdem)

    Ak. eundem eandem idem eodem eadem eodem

    Abl. eodem eadem eodem isdem (eisdem)

    Idem, eadem, idemsloeno je odis, ea, idi nepromjenljive estice-dim. U akuz.jedn. i gen. mno. ispred-dem prelazi mun, dakle eundem, eandem, eorundem,earundem.

    Odnosne zamjenice (Pronomina relativa)

    qui, quae, quodkoji, koja, koje; tko, to

    Jednina Mnoina

    Nom. qui quae quod qui quae quae

    Gen. cuius qudrum quarum quorum

    Dat. cui quibus

    Ak. quem quam quod quos quas quae

    Abl. quo qud quo quibus

  • 7/29/2019 Super Latinski

    23/58

    Mjesto cum quo, cum qua, cum quibuskae se i guocum, quacum, guibuscum.Genitiv jedn. relativne zamjenice esto prevodimo: iji, a, -e.

    Upitne zamjenice (Pronomina interr ogativa)

    53.

    1. quis? quid?tko? to?Nom. quis quid

    Gen. cuiusDat. cui

    Ak. quem quid

    Abl. quo

    2.3. qui? (ili quis) quae? quod? koji, -a, -e?

    Neodreene zamjenice (Pronomina indefinita)

    54.

    1.aliquis, aliquid(imeniki) netko, netoaliqui, aliqua, aliquod(pridjevski) neki, -a, -o

    JedninaNom. aliquis aliquid

    Gen. alicuius

    Dat. altcui

    Ak. aliquem aliquid

    Abl. aliquo

    Jednina MnoinaN. aliqui aliqua aliquod aliqui aliquae aliqua

  • 7/29/2019 Super Latinski

    24/58

    G alicuius aliquorum aliquarum aliquorum

    D. alicui aliquibus

    A. aliquem aliquam aliquod aliquos aliquas aliqua

    Ab. aliquo aliqua allquo aliquibus

    Mjesto te zamjenice stoji quis, quid(tko, to), odnosnoqui, qua ili quae,quod(koji, koja, koje) izasi, nisi, ne, numi relativnih rijei(quoto,quanto koliko, ubi gdje i dr.).

    2.

    qudam, quiddam (imeniki) netko, neto

    qutdam, quaedam, quoddam (pridjevski) neki, -a, -o

    Deklinira se samo prvi dio, a -dam se ne mijenja.Pazi! Akuz. jedn. quendam, quandam, gen. mno. quorundam, quarundam.

    3.

    quisque, quidque (imen.) svatko, svatoquisque, quaeque, quodque (pridj.) svaki, -a, -o

    4.

    quilibet, quidlibet (imen.) tko mu drago

    quilibet, quaelibet, quodlibet (pridj.) koji mu drago

    55.

    Neodreenim zamjenicama po svom su znaenju srodni ope odnosne zamjenice:

    quicumque, quaecumque, quodcumque koji god

    quisquis, quidquid tko god

  • 7/29/2019 Super Latinski

    25/58

    Zamjeniki pridjevi(Adiectiva pronominalia)

    56.

    unus, -a, -um jedan

    solus, -a, -um samtotus, -a, -umitavullus, -a, -um ijedannullus, -a, -um nijedanuter, utra, utrum koji (od dvojice)uterque, utrdque, utrumquejedan i drugialter, -era, -erum drugi(od dvojice)neuter, -tra, -trum nijedan (od dvojice)alius, -a, -uddrugi (od vie njih)

    Zamjeniki pridjevi imaju u gen. jedn, za sva tri roda nastavak-ius, a u dat. jedn. -i,npr. unius, nullius, alterius; uni, nulli, alteri.

    57.

    nemo nitkonihilnita

    Nom. nemo nihil

    Gen. nullius nullius rei

    Dat. nemini nulli rei

    Ak. neminem nihil

    Abl. nullo nulla rei

    Nemotvori gen. i abl. od zamjenikog pridjeva nullus.Nihiltvori gen., dat. i abl. od nulla res.

    BROJEVI (NUMERALIA)

    58.

    Brojevi su:1. glavni (cardinalia) na pitanje: koliko? (quot?)2. redni (ordinalia) na pitanje: koji po redu? (quotus?)3. dijelni (distributiva) na pitanje: po koliko? (quoteni?)4. priloni (adverbia numeralia) na pitanje: koliko puta? (quoties?)

    59.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    26/58

    glavni(cardinalia)

    redni(ordinalia)

    dijelni(distributiva)

    priloni(adverbianumeralia)

    1. unus, una,unum

    primus, singuli, semel,

    2. duo, duae, duo secundus, bini, bis

    3. tres, tria tertius, terni (trini) ter

    4. quattuor quartus, quaterni quater

    5. quinque quintus, quini quinquies

    6. sex sextus seni sexies

    7. septem septimus septeni septies

    8. octo octavus octoni octies

    9. novem nonus noveni novies

    10. decem decimus deni decies

    11. undecim undecimus undeni undecies

    12. duodecim duodecimus duodeni duodecies

    13. tredecim tertius decimus terni deni terdecies

    14. quattuordecim quartus decimus quaterni deni quaterdecies

    15. quindecim quintus decimus quini deni quinquies decies

    16. sedecim,sexdecim

    sextus decimus seni deni sexies decies

    17. septendecim septimus decimus septeni deni septies decies

    18. duodeviginti duodevicesimus duodeviceni octies decies

    19. undeviginti undevicesimus undeviceni novies decies

    20. viginti vicesimus viceni vicies

    21. viginti unus,unus et viginti

    vicesimus primus,unus et vicesimus

    viceni singuli,singuli etviceni

    vicies semel

    22. viginti duo,duo et viginti

    vicesimussecundus,

    alter et vicesimus

    viceni bini,bini et viceni

    vicies bis

    30. triginta tricesimus triceni tricies

    40. quadraginta quadragesimus quadrageni quadragies

    50. quinquaginta quinquagesimus quinquageni quinquagies

    60. sexaginta sexagesimus sexageni sexagies

    70. septuaginta septuagesimus septuageni septuagies

    80. octoginta octogesimus octogeni octogies

    90. nonaginta nonagesimus nonageni nonagies

    100. centum centesimus centeni centies101. centum unus, centesimus primus, centeni singuli, centies semel

  • 7/29/2019 Super Latinski

    27/58

    centum et unus centesimus etprimus

    centeni etsinguli

    200. ducenti, ae, a ducentesimus duceni ducenties

    300. trecenti trecentesimus treceni trecenties

    400. quadringenti quadringentesimus quadringeni quadringenties500. quingenti quingentesimus quingeni quingenties

    600. sescenti sescentesimus sesceni sescenties

    700. septingenti septingentesimus septingeni septingenties

    800. octingenti octingentesimus octingeni octingenties

    900. nongenti nongentesimus nongeni nongenties

    1,000. mille millesimus singula milia milies

    2,000. duo milia bis millesimus bina milia bis milies

    100,000. centum milia centies millesimus centena milia centies milies1,000,000. decies centena

    miliadecies centiesmillesimus

    decies centenamilia

    decies centiesmilies

    60.

    Od glavnih brojeva dekliniraju se; unus, duo, tres, stotice od 200 do 900i milia(mnoina odmille; gen, milium, dat. milibus itd.).

    Nom. duo duae duo tres tria

    Gen. duorum duarum duorum trium

    Dat. duobus duabus duobus tribus

    Ak. duo(s) duas duo tres tria

    Abl. duobus dudbus duobus tribus

    Uz glavne brojeve dolazi brojeni predmet u onom padeu u kojem bi bio da nemabroja, npr. Video decem milites. Vidim deset vojnika. Sklonjivi se brojevi slau sasvojom imenicom: u rodu, broju i padeu, npr.classis ducentdrumnaviumbrodovlje od dvjesta laa. Uzmilia dolazi brojeni predmet u genitivu,npr. tria milia militum.

    61.

    Redni se brojevi dekliniraju kao pridjevi na -us, -a, -um.U naem jeziku samo je

    posljednji broj redni, a u latinskom su redni svi brojevi, npr. godine tisuu devetstotina pedeset i osme anno millesimo nongentesimo duodesexagesimo.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    28/58

    Quota hora est? Septima. Koliko je sati? Sedam.U lat. jeziku na pitanje: Koliko je sati? odgovara se rednim brojem, a ne glavnimkao u naem jeziku.

    Dijelni brojevi

    62.

    singuli, -ae, -a po jedan

    bini po dva

    temi po tri

    quaterni po etiri

    quini po pet

    seni po est

    septeni po sedam

    octoni po osam

    novini po devet

    deni po deset

    undeni po jedanaest

    vicem po dvadeset

    triceni po trideset

    centeni po sto

    duceni po dvjesta

    singula milia po tisuu

    Priloni brojevi

    63.

    semel jedanput novies devet puta

    bis dvaput decies deset putater triput undecies jedanaest puta

    quater etiri puta vicies dvadeset puta

    quinquies pet puta tricies puta

    sexies est puta centies sto puta

    septies sedam puta ducenties dvjesta puta

    octies osam puta millies tisuu puta

    Latinska mnoidba

  • 7/29/2019 Super Latinski

    29/58

    2 X 2 = 4 bis bina sunt quattuor;

    3 X 10 = 30 ter dena sunt triginta.

    PRIJEDLOZI (PRAEPOSITIONES)

    64.

    Veina latinskih prijedloga stoji s akuzativom. Najobiniji su:

    ante, apud, ad,

    cirum, contra, cis,erga, extra, inter,

    ob, post, praeter,prope, propter, per,supra, ultra, trans.

    ante portas pred vratima

    apud parentes kod roditelja

    ad flumen kod rijeke

    circum silvam oko ume

    contra aciem protiv bojnog reda

    cis Danuvium s ove strane Dunava

    erga ppulum prema narodu

    extra muros izvan zidova

    inter bonos meu dobrima

    ob eam causam zbog toga

    post victoriam poslije pobjede

    praeter legem mimo zakona

    prope montes blizu gora

    propter paupertatem zbog siromatva

    per fines kroz zemljusupra caput iznad glave

    ultra Savum s one strane Save

    trans mare preko mora

    65.

    S ablativom stoje:

    a (ab, abs), e (ex), cum, de, pre, sine.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    30/58

    a magistro od uitelja

    ab urbe condita od utemeljenja grada (Rima)

    e castris iz tabora

    ex illo die od onoga dana

    cum militibus s vojnicimade amicitia o prijateljstvu

    pro patria za domovinu

    sine dolore bez bola

    Prijedlog a dolazi samo pred suglasnicima, ab pred samoglasnicima i nekimsuglasnicima, a abs pred t. Prijedlog e stoji samo pred suglasnicima, a expred

    samoglasnicima i pred suglasnicima.

    66.

    S akuzativom i ablativom stoje:

    in i sub

    in scholam u kolu sub terram pod zemlju

    in schola u koli sub terra pod zemljom

    S akuzativom stoje ti prijedlozi na pitanje: kamo? a s ablativom na pitanje: gdje?

    GLAGOLI (VERBA)

    67.

    Latinski glagol ima:

    1. dva broja (numerus): jedninu i mnoinu;

    2. tri lica (persona);

    3. dva glagolska lika (genus): aktiv i pasiv;

    4. tri naina (modus): indikativ, konjunktiv i imperativ;

    5. est vremena (tempus): prezent, imperfekt, futur I, perfekt, pluskvamperfekt ifutur II ili egzaktni;

  • 7/29/2019 Super Latinski

    31/58

    6. pet glagolskih imena (nomen verbale): infinitiv, particip, gerund, gerundiv isupin.

    68.

    Kad glagol dolazi u indikativu, konjunktivu ili imperativu, zove se odreen(verbum finitum), a kad dolazi u glagolskom imenu, zove se neodreen (verbuminfinitum).

    69.

    Glagolski se oblici tvore od razlinih osnova:1. prezentske (npr. od roadre: roga-),2. perfektne (

    rogav-)

    3. participske (rogato- od roga-to-).

    Zajedniki dio svih triju osnova (roga-) zovemo glagolskom osnovom.

    Od prezentske osnove tvore se: prezent, imperfekt, futur I, infinitiv prezenta,imperativ, particip prezenta, gerund i gerundiv.

    Od perfektne osnove tvore se: aktivni oblici perfekta, pluskvamperfekta, futura II iinfinitiv perfekta aktiva.

    Od participske osnove tvore se: pasivni oblici perfekta, pluskvamperfekta, futura II,particip i infinitiv perfekta pasiva, particip i infinitiv futura aktiva i supin.

    70.

    Da se upoznaju sve osnove za tvorbu glagolskih oblika, navode se za latinski glagoletiri oblika: prezent, infinitiv prezenta, perfekt i particip perfekta, npr. rogo,rogate, rogavi, rogatum.

    71.

    Prema prezentskoj osnovi dijele se glagoli na etiri konjugacije koje se najboljevide u infinitivu prezenta.

    U I konjugaciji prezentska osnova svrava se na -a, zato se zove a-konjugacija,npr. roga-re pitati;

    u II konjugaciji na -e, zato se zove e-k onjugacija, npr. mone-re opominjati;

    u III konjugaciji na suglasnik, zato se zove suglasnika. Budui da izmeu osnove i

  • 7/29/2019 Super Latinski

    32/58

    nastavka dolazi kratak samoglasnik (tzv. tematski), ta se konjugacija naziva ikonjugacija s kratkim samoglasnikom, npr.scrib-e-re pisati;

    u IV konjugaciji na -i, zato i-konjugacija, npr.puni-rekanjavati.

    72.

    Lini nastavci

    a) za indikativ i konjunktiv:

    Aktiv Pasiv

    indik. perf.

    Jednina 1. lice

    2. lice3. lice

    -m, -o

    -s-t

    -i

    -isti-it

    -r

    -ris-tur

    Mnoina 1. lice2. lice3. lice

    -mus-tis-nt

    -imus-istis-erunt

    -mur-mini-ntur

    b) za imperativ:

    Aktiv Pasiv

    Jedn.2.liceJedn.3.lice

    I----

    II-to-to

    -re--

    Mno. 2.liceMno.3.lice

    -te--

    -tote-nto

    -mini--

    Pregled glagolskih oblika

    U tabelama su navedeni aktivni i pasivni oblici konjugacija prema osnovama odkojih se ti oblici tvore, tj. premasprezentskoj, perfektnoj i participskoj osnovi.

    Veina glagola I konjugacije svrava se u perfektu na-avi, a u participu perfektana -atum. Zato se takvi glagoli navode samo u 1. licu prezenta i infinitivu,npr. rogo, 1.

    Isto tako, veina glagola IV konjugacije ima u perfektu zavretak-ivi, a u participu

    perfekta -itum. Takvi se glagoli zbog toga navode ovako: -punio, 4.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    33/58

    Konjugacija: I Konjugacija:II

    Konjugacija:III

    Konjugacija:IV

    Indikativprezenta

    rogoroga -s

    roga -troga -musroga -tisroga -nt

    pitampitapitapitamopitatepitaju

    mone -omone -s

    mone -tmone -musmone -tismone -nt

    scrib -oscrib -i-s

    scrib -i-tscrib -i-musscrib -i-tisscrib -u-nt

    puni -opuni -s

    puni -spuni -muspuni -tispuni -u-nt

    Indikativimperfekta

    roga -ba-mroga -ba-sroga -ba-troga -ba-musroga -ba-tisroga -ba-nt

    pitahpitaepitaepitasmopitastepitahu

    mone -ba-mmone -ba- smone -ba-tmone -ba-musmone -ba-tis

    mone -ba- nt

    scrib -e-ba-mscrib -e-ba-sscrib-e-ba- tscrib -e-ba-musscrib -e-ba-tis

    scrib -e-ba-nt

    puni-e -ba-mpuni -e-ba-spuni -e-ba-tpuni -e-ba-mus

    puni -e-ba-tis

    puni -e-ba-nt

    FuturI

    roga-boroga -bi-sroga -bi-troga -bimusroga -bi-tisroga -bu-nt

    pitat upitatepitat epitat emopitat etepitat e

    mone -bomone -bi-smone -bi-tmone -bi-musmone -bi-tismone -bu-nt

    scrib-a- mscrib -e- sscrib-e- tscrib -e- musscrib -e- tisscrib -e-nt

    puni -a-mpuni -e-spuni -e-tpuni -e-muspuni -e- tispuni -e-nt

    Imperativ J. roga

    M. roga-te

    J.rogaroga

    M. rogaroga

    pitaj

    pitajte

    pitajneka pita

    pitajteneka pitaju

    J. mone

    M. mone-te

    mone -tomone -tomone -totemone -nto

    scrib -e

    scrib -i-te

    scrib -i-toscrib -i-toscrib -i-totescrib -i-nto

    puni

    puni -t

    puni -topuni -topuni -totepuni -u-nto

    Konjuktivprezenta

    roge- mroge- sroge- troge- musroge- tisroge- nt

    mone -a-mmone -a-smone -a- tmone -a-musmone -a-tismone -a-nt

    scrib-a-mscrib -a-sscrib -a-tscrib -a-musscrib -a-tisscrib -a-nt

    puni -a-mpuni -a-spuni -a-tpuni -a-muspuni -a-tispuni -a-nt

    Konjuktivimperfekta

    roga-re- mroga-re-sroga-re-troga-re-musroga-re-tisroga-re-nt

    mone-re-mmone -re-smone -re-tmone-re-musmone -re-tismone -re-nt

    scrib-e-re-mscrib-e-re- sscrib-e-re-tscrib-e-re-musscrib-e-re-tisscrib-e-re- nt

    puni-re-mpuni-re-spuni-re-tpuni-re-muspuni-re-tispuni-re- nt

    Glagolska Infinitiv

  • 7/29/2019 Super Latinski

    34/58

    imena prezenta:roga-re

    pitati mone-re scrib-e-re puni-re

    Participprezenta:

    roga-ns(roga-ntis)

    pitajuionaj koji

    pita

    mone-ns

    (mone-ntis)

    scrib-e-ns

    (scrib-e-ntis)

    puni-e-ns

    (puni-e-ntis)

    Gerund:gen. roga-ndi

    dat. roga-ndo

    ak. roga-ndum

    abl. roga-

    ndo

    pitanjapitanjupitanjepitanjem,pitajui

    mone-ndimone-ndomone-ndummone-ndo

    scrib-e-ndiscrib-e-ndoscrib-e-ndumscrib-e-ndo

    puni-e-ndipuni-e-ndopuni-e-ndumpuni-e-ndo

    Oblici prezentske osnove

    74.

    Pasiv

    Konjugacija: I Konjugacija:II

    Konjugacija:III

    Konjugacija:IV

    Indikativprezenta

    rogo-r

    roga-ris

    roga-tur

    roga-

    mur

    roga-

    miniroga-ntur

    bivampitan ilipitajumeili pitamse

    mone-o-r

    mone-ris

    mone-tur

    mone-mur

    mone-mini

    mone-ntur

    scrib-o-r

    scrib-e-ris

    scrib-i-tur

    scrib-i-mur

    scrib-i-mini

    scrib-u-ntur

    puni-o-r

    puni-ris

    puni-tur

    puni-mur

    puni-mini

    puni-u-ntur

    Indikativimperfekta

    roga-ba-r

    roga-ba-

    ris

    roga-ba-

    tur

    roga-ba-

    mur

    roga-ba-

    mini

    bijahpitan ilipitahume ili

    pitah se

    mone-ba-r

    mone-ba-ris

    mone-ba-tur

    mone-ba-mur

    mone-ba-mini

    mone-ba-ntur

    scrib-e-ba-r

    scrib-e-ba-ris

    scrib-e-ba-tur

    scrib-e-ba-

    mur

    scrib-e-ba-

    mini

    scrib-e-ba-

    ntur

    puni-e-ba-r

    puni-e-ba-ris

    puni-e-ba-tur

    puni-e-ba-mur

    puni-e-ba-

    mini

    puni-e-ba-

    ntur

  • 7/29/2019 Super Latinski

    35/58

    roga-ba-

    ntur

    Futur I roga-bo-rroga-be-

    risroga-bi-

    tur

    roga-bi-

    mur

    roga-bi-

    mini

    roga-bu-

    ntur

    bit upitan ili

    pitat eme ili

    pitat use

    mone-bo-r

    mone-be-ris

    mone-bi-turmone-bi-mur

    mone-bi-mini

    mone-bu-ntur

    scrib-a-r

    scrib-e-ris

    scrib-e-turscrib-e-mur

    scrib-e-mini

    scrib-e-ntur

    puni-a-r

    puni-e-ris

    puni-e-turpuni-e-mur

    puni-e-mini

    puni-e-ntur

    Konjuktiv

    prezenta

    roge-r

    roge-risroge-tur

    roge-mur

    roge-mini

    roge-ntur

    mone-a-r

    mone-a-rismone-a-tur

    mone-a-mur

    mone-a-mini

    mone-a-ntur

    scrib-a-r

    scrib-a-risscrib-a-tur

    scrib-a-mur

    scrib-a-mini

    scrib-a-ntur

    puni-a-r

    puni-a-rispuni-a-tur

    puni-a-mur

    puni-a-mini

    puni-a-ntur

    Konjuktivimperfekta

    roga-re-r

    roga-re-

    ris

    roga-re-

    tur

    roga-re-

    mur

    roga-re-

    mini

    roga-re-

    ntur

    mone-re-r

    mone-re-ris

    mone-re-tur

    mone-re-mur

    mone-re-mini

    mone-re-ntur

    scrib-e-re-r

    scrib-e-re-ris

    scrib-e-re-tur

    scrib-e-re-mur

    scrib-e-re-

    mini

    scrib-e-re-

    ntur

    puni-re-r

    puni-re-ris

    puni-re-tur

    puni-re-mur

    puni-re-mini

    puni-re-ntur

    Glagolskaimena:Infinitiv

    prezenta

    roga-ri biti pitan mone-ri scrib-i puni-ri

    Glagolskaimena:Gerundiv

    roga-

    ndus, -a,

    um

    onaj kojitrebada se pita

    mone-ndus, -a,

    umscrib-ndus, -a,

    umpuni-ndus, -a,

    um

    Oblici perfektne osnove

    75.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    36/58

    aktiv

    KonjugacijaI:

    KonjugacijaII:

    KonjugacijaIII:

    KonjugacijaIV:

    Indikativ perfekta rogav-irogav-isti

    rogav-it

    rogav-imus

    rogav-istis

    rogav-erunt

    upitaosam

    monu-imonu--isti

    monu--it

    monu--

    imus

    monu--istis

    monu--

    erunt

    scrips-iscrips-isti

    scrips-it

    scrips-imus

    scrips-istis

    scrips-erunt

    puniv-ipuniv-isti

    puniv-it

    puniv-imus

    puniv-istis

    puniv-erunt

    Indikativpluskvamperfekta

    rogav-era-

    m

    rogav-era-s

    rogav-era-t

    rogav-era-

    mus

    rogav-era-

    tis

    rogav-era-

    nt

    bijahupitao

    monu-era-

    m

    monu-era-s

    monu-era-t

    monu-era-

    mus

    monu-era-

    tis

    monu-era-

    nt

    scrips-era-

    m

    scrips-era--

    s

    scrips-era--

    t

    scrips-era--

    mus

    scrips-era--

    tis

    scrips-era--

    nt

    puniv-era-

    m

    puniv-era-s

    puniv-era-t

    puniv-era-

    mus

    puniv-era-

    tis

    puniv-era-

    nt

    Futur II rogav-er-orogav-eri--

    s

    rogav-eri-t

    rogav-eri-

    musrogav-eri--

    tis

    rogav-eri--

    nt

    budemupitao,upitam

    monu-er-o

    monu-eri-s

    monu-eri-t

    monu-eri-

    mus

    monu-eri-tis

    monu-eri-

    nt

    scrips-er-o

    scrips-eri-s

    scrips-eri-t

    scrips-eri-

    mus

    scrips-eri-tis

    scrips-eri-

    nt

    puniv-er-o

    puniv-eri--s

    puniv-eri--t

    puniv-eri--

    mus

    puniv-eri--tis

    puniv-eri--

    nt

    Konjuktivperfekta

    rogav-eri--

    m

    rogav-eri--

    s

    rogav-eri--t

    rogav-eri--

    mus

    rogav-eri--

    tis

    rogav-eri--

    nt

    monu-eri-m

    monu-eri-s

    monu-eri-t

    monu-eri-

    mus

    monu-eri-

    tis

    monu-eri-nt

    scrips-eri-

    m

    scrips-eri-s

    scrips-eri-t

    scrips-eri-

    mus

    scrips-eri-

    tis

    scrips-eri-nt

    puniv-eri--

    m

    puniv-eri--s

    puniv-eri--t

    puniv-eri--

    mus

    puniv-eri--

    tis

    puniv-eri-

    nt

  • 7/29/2019 Super Latinski

    37/58

    Konjuktivpluskvamperfekta

    rogav-isse-

    m

    rogav-isse-

    s

    rogav-isse-

    trogav-isse-

    mus

    rogav-isse-

    tis

    rogav-isse-

    nt

    monu-isse-

    m

    monu-isse-

    s

    monu-isse-t

    monu-isse-mus

    monu-isse-

    tis

    monu-isse-

    nt

    scrips-isse-

    m

    scrips-isse-

    s

    scrips-isse-

    tscrips-isse-

    mus

    scrips-isse-

    tis

    -nt

    puniv-isse-

    m

    puniv-isse-

    s

    puniv-isse-t

    puniv-isse-mus

    puniv-isse-

    tis

    puniv-isse-

    nt

    Infinitiv perfekta rogav-isse monu-isse scrips-isse puniv-isse

    Oblici participske osnove

    76.

    pasiv

    Konjugacija: I Konjugacija: II Konjugacija:

    III

    Konjugacija:

    IVIndikativ

    perfekta rogatus

    ,

    -a, -

    um

    su

    m

    es

    est

    upitansamiliupitalisu me

    rog

    ati,

    -ae,-a

    su

    mu

    s

    estis

    sun

    t

    moni

    tus,

    -a, -

    um

    sum

    es

    est

    moni

    ti,

    -ae,

    -a

    sum

    us

    esti

    s

    sunt

    scrip

    tus,

    -a, -

    um

    sum

    es

    est

    scrip

    ti,

    -ae,

    -a

    sum

    us

    esti

    s

    sunt

    puni

    tus,

    -a, -

    um

    sum

    es

    est

    puni

    ti,

    -ae,

    -a

    sum

    us

    esti

    s

    sunt

    Indikativpluskvamperfekta

    roga

    tus

    -a, -

    um

    era

    m

    eras

    erat

    bijahupitanili

    bili

    sume

    mon

    itus

    -a, -

    um

    era

    m

    eras

    erat

    moniti

    era

    mus

    rog

    atus

    -a, -

    um

    era

    m

    eras

    erat

    rogeramus

    rog

    atus

    -a, -

    um

    era

    m

    eras

    erat

    rogeramus

  • 7/29/2019 Super Latinski

    38/58

    upitali

    roga

    ti

    -ae, -

    a

    era

    mus

    erati

    s

    eran

    t

    -ae,

    -aerat

    is

    era

    nt

    ati

    -ae,

    -aerat

    is

    era

    nt

    ati

    -ae,

    -aerat

    is

    era

    nt

    Futur II

    roga

    tus

    -a, -

    um

    ero

    eras

    erit

    budemupitan

    roga

    ti,

    -ae, -

    a

    erim

    us

    eriti

    s

    erun

    t

    moni

    tus

    -a, -

    um

    ero

    era

    s

    erit

    moni

    ti

    -ae,

    -a

    eri

    mu

    s

    erit

    is

    eru

    nt

    scrip

    tus

    -a, -

    um

    ero

    era

    s

    erit

    scrip

    ti

    -ae,

    -a

    eri

    mus

    erit

    is

    eru

    nt

    puni

    tus

    -a, -

    um

    ero

    era

    s

    erit

    puni

    ti

    -ae,

    -a

    eri

    mus

    eriti

    s

    eru

    nt

    konjuktivperfekta rogatus

    -a, -um

    sim

    sis

    sit

    rogati

    -ae, -a

    simus

    sitis

    sint

    moni

    tus

    -a, -

    um

    sim

    sis

    sit

    moni

    ti

    -ae,

    -a

    sim

    us

    siti

    s

    sint

    scrip

    tus

    -a, -

    um

    sim

    sis

    sit

    scrip

    ti

    -ae,

    -a

    sim

    us

    sitis

    sint

    puni

    tus

    -a, -

    um

    sim

    sis

    sit

    puni

    ti

    -ae,

    -a

    sim

    us

    sitis

    sint

    pasivkonjuktiva perfekta

    rogatus

    -a, -um

    essem

    esses

    esset

    rogati

    -ae, -a

    simus

    sitis

    sint

    mon

    itus

    -a, -

    um

    ess

    em

    ess

    es

    ess

    et

    mon

    iti

    -ae,

    -a

    sim

    us

    sitis

    sint

    scrip

    tus

    -a, -

    um

    esse

    m

    esse

    s

    esse

    t

    scrip

    ti

    -ae,

    -a

    sim

    us

    sitis

    sint

    puni

    tus

    -a, -

    um

    esse

    m

    esse

    s

    esse

    t

    puni

    ti

    -ae,

    -a

    sim

    us

    sitis

    sint

    glagolskaimena:

    participperfekta

    pasiva

    rogatus, -a, -um

    upitan, -a, -omonitus, -a, -

    umscriptus, -a, -

    umpunitus, -a, -

    um

    glagolska rogatum -am, -um (-us, monitum, -am, scriptum -am, - punitum -am, -

  • 7/29/2019 Super Latinski

    39/58

    imena:Infinitiv

    perfektapasiva

    -a, -um) esse -um (-us, -a, -um) esse

    um (-us, -a, -

    um) esseum (-us, -a, -

    um)esse

    glagolska

    imena:Participfuturaaktiva

    rogaturus, -a, -um,

    onaj koji e pitatimoniturus-a, -

    um

    scripturus-a, -

    um

    puniturus-a, -

    um

    glagolskaimena:Infinitivfuturaaktiva

    rogaturum, -am, -um

    (-us, -a, -um) essemoniturum -

    am, -um

    (-us, -a, -um)

    esse

    scripturum -

    am, -um

    (-us, -a, -um)

    esse

    puniturum -am,

    -um

    (-us, -a, -um)

    esse

    glagolska

    imena:Supin

    rogatum

    rogatu

    monitum

    monitu

    scriptum

    scriptu

    punitum

    punitu

    Glagoli III konjugacije na -io

    77.

    Neki se glagoli III kortjugacije svravaju na-io;to i u prezentskoj osnovi ponajviegube kad za njim dolazi i ili e. Evo glavnih oblika:

    Indikativ prezenta:

    Aktivcapi-o (uzimam)capi-s

    capt-t

    capi-mus

    capi-tis

    capi-unt

    Pasivcapi-or

    cap-e-ris

    cdpi-tur

    capi-mur

    cam-mini

    capi-u-nturImperfekt akt.: capi-ebam, -as itd.; pas. capi-ebar, capi-ebdris itd.

    Futur I akt.: capi-am, -es itd.; pas. capi-ar, -eris itd.

    Infinitiv prez. akt. cap-ere; pas. cap-i

    Imperativ I: cape, capi-te! impt. II capi-to, capi-to, capi-tote, capi-unto

    Particip prezenta: capi-ens, -entis

    Gerundiv: capi-end-us, -a, -um

  • 7/29/2019 Super Latinski

    40/58

    78.

    Verba deponentia

    Neki glagoli imaju samo pasivne oblike, ali znaenje| aktivno. Oni su, tako rei,odloili pasivno znaenje pa se pog tome zovu odloni glagoli (verba deponentia).Od aktivnih oblika imaju particip prezenta, particip i infinitiv futura aktiva. Pasivnoznaenje ima jedino gerundiv.Deponentia se konjugiraju jednako kao i obiniglagoli u pasivu. Navodimo ih u 1. licu prezenta, infinitivu prezenta i I. licu

    perfekta, npr.:

    hortor, hortari, hortatus sum sokoliti

    vereor, vereri veritus sum potovati; bojati se

    loquor, loqui, locutus sum govoriti

    partior, partiri. partitus sum dijeliti

    Imperativ deponentnih glagola

    I konjugacija: hortare sokoli, hortamini sokolite

    II konjugacija: verere putuj, veremini potujte

    III konjugacija: loquere govori, loquimini govorite

    IV konjugacija: partire dijeli, partimini dijelite

    Verba semideponentia

    79.

    Verba semideponentia zovu se oni glagoli kojima su oblici prezentske osnoveaktivni, a u perfektu. pluskvamperfektu i futuru II imaju pasivne oblike s aktivnimznaenjem, na primjer:audeo, audere, ausus sum usuditi se

    gaudeo, gaudere, gavisus sum radovati sesoleo, solere, solitus sum obiavati

    Tvorba glagolskih oblika

    A. Oblici prezentske osnove

    80.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    41/58

    Indikativ prezenta aktivnog tvori se tako da se prezentskoj osnovi dodaju lininastavci, npr. roga-o = rogo, mone-o, puni-o. U svim licima III konjugacije (osim u1. licu jedn.). i u 3. licu mno. IV konjugacije stoji izmeu osnove i nastavka tzv.tematski samoglasnik-i- ili -u-, npr.scrib-i-s, scrib-u-nt, puni-u-nt.

    Indikativ prezenta pasivnog zadrava u 1. licu jedn. aktivni zavretak-o i primapasivni nastavak-r. U ostalim licima dodajemo pasivne nastavke prezentskojosnovi u svim konjugacijama osim u III i u 3. licu mno, IV, gdje izmeu osnove ilinog nastavka dolaze tematski samoglasnici-e-, -i-,; -u-, npr. rog-or, mone-or,leg-or, puni-or; roga-tur, mone-tur, puni-tur; scrib-e-ris, scrib-i-tur, scrib-u-ntur,

    puni-u-ntur.

    Konjunktiv prezenta svrava se u aktivu I konjugacije na-em, upasivu na -er,npr. rog-em, rog-er;u ostalim konjugacijama zavretak je -am, odnosno -ar,

    npr. mone-am, mone-ar, scrib-am, scrib-ar, puni-am, puni-ar.

    81.

    U indikativu imperfekta aktivnog i pasivnog izmeu prezentske osnove i linihnastavaka u I i II konjugaciji stoji -ba-, a u III i IV konjugaciji -eba-, na

    primjerroga-ba-m, mone-ba-s, scrib-eba-mus, puni-eba-ntnr. Konjunktivimperfekta aktivnog i pasivnog nastaje ako se infinitivu prezenta aktiva dodaju lininastavci, npr. rogare-m, monere-s, scribere-mur, puni-re-ntur.

    82.

    Futur I aktivni i pasivni I ili konjugacije tvori se tako da se prezentskoj osnovidodaju nastavci za aktiv: -bo, -bis, -bit, -bimus, -bitis, -bunt, a za pasiv -bor, -beris,-bitur, -bimur, -bimini-, -buntur, npr. roga-bo, mone-bit. roga-bor, mone-bitur,U III i IV konjugaciji tvori se futur tako da se prezentskoj osnovi dodaju nastavciza aktiv: -am, -es, -et, -emus, -etis, -ent, a za pasiv: -ar, -eris, -etur, -emur, -emini, -entur, npr.scrib-am, scrib-es, puni-ar, puni-eris.

    83.

    Imperativ I u 2. licu jedn. jednak je prezentskoj osnovi u I, II i IV konjugaciji, a uIII konjugaciji ima zavretak-e, npr. roga, mone, puni, scrib-e. U 2. licu mnoinedodaje se prezentskoj osnovi I, II i IV konjugacije nastavak-te, npr. roga-te. mone-te, puni-te;u III konjugaciji dolazi izmeu osnove i nastavka -te tematskisamoglasnik-i, npr,scrib-i-te.

    Imperativ II tvori se tako da se prezentskoj osnovi (u III konjugaciji proirenojtematskim samoglasnikom -i-, odnosno -ti-, a u IV konjugaciji samo tematskim

  • 7/29/2019 Super Latinski

    42/58

    samoglasnikom -u-i to u 3. licu mno.) dodaju nastavci -to, -tote, -nto, nprroga-to,scrib-i-to, mone-tote, scrib-u-nto, puni-u-nto.

    83.a)

    Infinitiv prezenta aktiva I, II i IV konjugacije tvori se tako da se prezentskoj osnovidoda nastavak-re, npr. roga-re, mone-re, puni-re, a u III konjugaciji tako da sedoda-ere, npr.scrib-ere.

    Infinitiv prezenta pasiva I, II i IV konjugacije tvori se tako da se prezentskoj osnovidoda nastavak-ri, npr. roga-ri mone-ri, puni-ri, a III konjugacije tako da se

    prezentskoj osnovi doda -i, npr. leg-i.

    84.

    Particip prezenta aktiva tvori se tako da se prezentskoj osnovi I i II konjugacijedoda za nominativ jedn. -ns, a za genitiv jedn. -ntis, npr. roga-ns, roga-ntis, mone-ns, mone-ntis; u III i IV konjugaciji stoji pred nastavkom tematski -samoglasnik-e-, npr.scrib-e-ns, puni-e-ns, scrib-e-ntis, puni-e-ntis.

    85.

    Gerundiv se tvori tako da se prezentskoj osnovi I i II konjugacije doda -ndus, -nda,

    -ndum, a prezentskoj osnovi III i IV konjugacije -endus, -enda, -endum, npr. roga-ndus, scrib-endus, puni-enus.

    B. Oblici perfektne osnove

    86.

    Od perfektne osnove tvori se indikativ perfekta aktivnog dodavanjem perfektnihnastavaka: -i, -isti, it, -imus, -istis, -erunt, npr. rogav-i, monu-isti, scrips-istis,

    puniv-erunt.

    U indikativu pluskvamperfekta aktivnog dodaje se perfektnoj osnovi: -eram, -eras,-eratitd., npr, rogav-eram, monu-eras, scrips-erat, puniv-eramus.

    U futuru II dodaje se perfektnoj osnovi: -ero, -eris, -erit, -erimus, -eritis, -erint, npr. rogav-ero, rogav-eris, monu-erit, log-erimus, scrips-eritis, puniv-erint.

    86.a)

    Infinitiv perfekta aktiva tvori se tako da se perfektnoj osnovi doda zavretak-isse,npr. rogav-isse, monu-isse, scrips-isse, puniu-isse.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    43/58

    87.

    Konjunktiv perfekta aktivnog tvori se tako da se perfektnoj osnovi doda: -erim, -eris, -erit, -erimus, eritis, -erint, npr.scrips-eritis, puniv-erint,

    Konjunktiv pluskvamperfekta aktivnog tvori se tako da se infinitivu perfekta aktivana -issedodaju, lini nastavci:-m, -s, -t, -mus itd., npr. monuisse-m, scrip-sisse-tis.

    C. Oblici participske osnove(Osnova participa perfekta pasiva)

    88.

    Particip perfekta pasiva tvori se od glagolske osnove. Zavrava se na -tus, -ta, -tum ili -sus, -sa, -sum, npr. roga-tus, scrip-tus; man-sus, clau-sus.

    Taj particip spojen s oblicima glagola esse tvori pasivni perfekt, pluskvamperfekt ifutur II, na primjerrogatus sum isim,scriptus eram i essem, punitus ero.

    Od participa perfekta pasiva tvori se particip futura aktiva tako da se zavreci -us, -a, -umzamijene zavrecima-urus, -ura, -urum, npr. rogat-urus, monit-urus, script-urus, mans-urus.

    Tvorba perfektne osnove

    89.

    1. Perfekt na -virogo, 1. rogavi, rogatum

    deleo, 2. delevi, deletum

    peto, 3. petivi, petitum

    punio, 4. punivi, punitum

    pitatirazorititraiti

    kazniti

    2.Veina glagola I i IV konjugacije tvori perfekt na -vi.

    3. Perfekt na -uiveto, 1. vetui, vetitum

    moneo, 2. monui, monitum

    colo, 3. colui, cultum

    aperio, 4. aperui, apertum

    zabranjivatiopominjatitovatiotvarati

  • 7/29/2019 Super Latinski

    44/58

    4.5. Perfekt na -i

    solvo, 3. solvi, solutum odrijeiti

    6.7. Perfekt na -i s otezanjem osnovnog samoglasnika

    video, 2. vidi, visum

    lego, 3. legi, lectum

    venio, 4. veni, ventum

    vidjetiitati (legitita,legitproitao je)doi (venitdolazi, venitdoao je)

    8.9. Perfekt na -si

    rideo, 2. risi, risum

    scribo, 3. scripsi, scriptum

    sentio, 4. sensi, sensum

    smijati sepisatiosjeati

    10.11.Perfekt s reduplikacijom

    do, dare, dedi, datum

    circumdo, cirumdare, circumdedi, circumdatum

    mordeo, 2. momordi, morsumpello, 3, pepuli, pulsum

    datiopkoliti

    gristitjerati

    12.Glagoli s posebnom konjugacijom (Verba anomala)

    90.

    Pomoni glagol:sum, esse, fuibiti

    Indikativ Konjuktiv

    Prezent sumjesam, sames

    est

    sumus

    estis

    sunt

    sim

    sis

    sit

    simus

    sitis

    sint

    Imperfekt eram bijah

    eraserat

    essem

    essesesset

  • 7/29/2019 Super Latinski

    45/58

    eramus

    eratis

    erant

    essemus

    essetis

    essent

    Futur I erobit ueriserit

    enmus

    eritis

    erunt

    Perfekt fuibio samfuisti

    fuit

    fuimus

    fuistis

    fuerunt

    fuerim

    fueris

    fuerit

    fuerimus

    fueritis

    fuerint

    Pluskvamperfekt fueram bijah biofueras

    fuerat

    fueramus

    fueratis

    fuerant

    fuissem

    fuisses

    fuisset

    fuissemus

    fuissetis

    fuissent

    Futur II fuero budem (bio)fueris

    fueritfuerimus

    fuentis

    fuerint

    Imperativ I.Jedn.2. esbudi!3.-Mno. 2.este budite!3.

    II.esto budiesto neka bude!estotebudite!

    sunto neka budu!

    Particip fut. akt. futurus, -a, -umkoji e biti, budui

    Infinitiv prez. esse

    Infinitiv perf. fuisse

    Infinitiv fut. futurum, -am, -um esse ilifore

    91.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    46/58

    Sloenice glagola esse:

    absum, abesse, afui biti odsutan

    adsum, adesse, affui biti prisutan

    obsum, obesse, obfui koditipraesum, praeesse, praefui biti na elu

    prosum, prodesse, profui koristiti

    Particip prezenta imaju samo sloenicepraesum i absum:praesens,gen.praesentis prisutan; absens, gen. absentis odsutan.

    92.

    Prosum je postalo odpro(d) isum. Krajnje djavlja se samo ispred e. Prema tome

    glasi prezent:prosumprodesprodest

    prosumus

    prodestis

    prosunt

    Imperfekt:Futur I:Perfekt:

    proderam itd.prodero, proderis itd.profui itd

    93.

    Possum, posse potui (moi) u prezentskoj osnovi postalo odpot(e) + sum. Uoblicima te osnove ostajepot- pred samoglasnikom e; ispreds krajnje tprelazi us,

    pa odatless.U perfektnoj osnovi taj glagol nije sloenica glagolaesse, nego uzima osnovunestaloga glagolapotere.

    Indikativ Konjunktiv

    Prezent possum mogupotes

    potest

    possumus

    potestis

    possunt

    possim

    possis

    possit

    possimus

    possltis

    possint

    Imperfekt poteram mogah

    poteraspoterat

    possem

    possesposset

  • 7/29/2019 Super Latinski

    47/58

    poteramus

    poteratis

    poterant

    possemus

    possetis

    possent

    Futur I potero moi upoterispoterit

    poterimus

    poteritis

    poterunt

    Perfekt potui mogao sampotuisti

    potuit

    potuimus

    potuistis

    potuerunt

    potuerim

    potueris

    potuerit

    potuerimus

    potueritis

    potuerint

    Pluskvamperfekt potueram bijah mogaopotueras

    potuerat

    potueramus

    potueratis

    potuerant

    potuissem

    potuisses

    potuisset

    potuissemus

    potuissetis

    potuissent

    Futur II potuerobudem mogao,potueris uzmognem

    potueritpotuerimus

    potueritis

    potuerint

    Infinitiv prezenta:Infinitiv perfekta:

    posse

    potuisse

    94.

    fero, ferre, tuli, latum nositi Osnove: prezentskafer-, perfektna tul-, participperfekta latus.

    Prezent:

    Indik. akt. Konj. akt. Indik. pas. Konj. pas.

    fero

    fers

    fert

    feram

    feras

    ferat

    feror

    ferris

    fertur

    ferar

    feraris

    feratur

  • 7/29/2019 Super Latinski

    48/58

    ferimus

    fertis

    ferunt

    feramus

    feratis

    ferant

    ferimur

    ferimini

    feruntur

    feramur

    feramini

    ferantur

    Imperfekt:

    ferebamitd. ferremitd. ferebaritd. ferreritd.

    Futur I akt. Futur I pas. Imper. I Imper. II

    feram

    feres

    feret

    itd.

    ferar

    fereris

    feretur

    itd.

    fer

    ferteferto ferto fertdte ferunto

    Infinitiv prezenta aktiva:Infinitiv prezenta pasiva:Infinitiv perfekta aktiva:

    Infinitiv perfekta pasiva:

    ferre

    ferri

    tulisse

    latum, -am, -um esseOstali se oblici pravilno izvode od perfekta tuli i participa perf. latus.

    95.

    Jednako se konjugiraju sloenice:affero, afferre, attuli, allatum donijeti

    aufero, auferre, abstuli, ablatum odnijeti

    differo, differre, distuli, dilatum odgoditi; razlikovati se

    effero, efferre, extuli, elatum iznijeti

    infero, inferre, intuli, illatum, unijeti

    offero, offerre, obtuli, ablatum nuditi

    refero, referre, rettuli, relatum natrag nositi, javljati

    Ovamo ide i glagol: tollo, 3. sustuli, sublatumdii

    96.

    vo1o, velle, volui htjeti

    nolo, nolle, nolui ne htjeti (od ne-volo)

    malo, malle, malui voljeti (od magis-volo)

    Indikativ prezenta:

  • 7/29/2019 Super Latinski

    49/58

    volo

    vis

    vult

    volumus

    vultis

    volunt

    nolo

    non vis

    non vult

    nolumus

    non vultis

    nolunt

    malo

    mavis

    mavult

    mdlumus

    mavultis

    maluntKonjunktiv prezenta:

    velim

    velis

    velit

    velimus

    velitis

    velint

    nolim

    nolis

    nolit

    nolimus

    nolitis

    nolint

    malim

    malis

    malit

    malimus

    malitis

    malint

    Indikativ imperfekta:

    volebamvolebasitd.

    nolebamnolbasitd

    malebammalebas

    itd.

    Konjunktiv imperfekta:

    vellem

    velles

    vellet

    itd.

    nollem

    nolles

    nollet

    itd.

    mallem

    malles

    mallet

    itd.

    Futur I:

    volam

    volesvoletitd.

    nolam

    nolesnoletitd.

    malam

    malesmaletitd.

    Infinitiv prezenta:

    velle nolle malle

    Imperativ:

    I ----

    II --

    --

    noli

    nolite

    nolito

    nolitote

    ------

    --Perfekt:

    volui

    voluistiitd.

    nolui

    noluistiitd.

    malui

    maluistiitd.

    Ostali oblici izvode se pravilno od perfektne osnove

    97.

    eo, ire, ii, itumii

  • 7/29/2019 Super Latinski

    50/58

    Indikativ Konjunktiv

    Prezent

    eo idemis

    itimus

    itis

    eunt

    eam

    eas

    eateamus

    eatis

    eant

    Imperfekt

    ibamiahibas

    ibat

    ibamus

    itd.

    irem

    ires

    iret

    iremus

    itd.

    Futur I

    iboii uibis

    ibit

    ibimus

    ibitis

    ibunt

    Perfekt

    iiiao samisti

    iitiimus

    istis

    ierunt

    ierim

    ieris

    ieritierimus

    ieritis

    ierint

    Indikativ Konjunktiv

    Pluskvamperfekt

    ierambijah iaoieras

    itd.

    issem

    isses

    itd.Futur II

    ierobudem iaoieris

    itd.

    Imperativ

    Ii idi-ite idite-

    IIitoitoitoteeunto

    Particip prezentaiens,euntisiduionaj koji ide

    Gerundiveundus, eunda, eundum

    Infinitiv perfekta aktivaisse

    Supin

    Iitum

    IIitu

    U indikativu perfekta, infinitivu perfekta i konjunktivupluskvamperfekta ii preds stee se ui.

    Glagol eoje neprelazan pa dolazi u pasivu samo u 3. licu jedn., npr. itur, eatur,itum est.

    98.

    Jednako se konjugiraju i sloenice:abeo, -ire, -ii, -itum

    adeo

    axeo

    ineo

    intereo

    odlazimpristupamizlazimulazim

    propadam

    obeo

    pereo

    praeterreo

    redeo

    transeo

    obilazim; umirempogibammimoilazimvraam se

    prelazim

  • 7/29/2019 Super Latinski

    51/58

    99.

    fio, fieri, factus sum bivati, postati, dogoditi se

    Glagolfioslui kao pasiv glagolufacio, 3. feci, factuminiti. Po tvorbi svojihoblika taj glagol pripada meuverba semideponentia.

    Indikativ Konjunktiv

    Prez. fio, fis, fit,, fiunt

    fiam, fias, fiat,

    fiamus, fiatis, fiant

    Imperf. fiebam, fiebas itd. fierem, fieres, fieretitd.

    Fut. I fiam, fies itd.

    Perfekt factus sum itd. factus sim itd.

    Infinitiv prez.: fieriInfinitiv perf.: factum, -am, -um esse

    Infinitiv fut.: futurum, -am,. -um esse ilifore

    Gerundiv: faciendus, -a, -um

    Nepotpuni glagoli (Verba defectiva)

    100.

    coepi, coepissememini, meminisseodi, odisse

    poeo samsjeam semrzim

    Glagoli memini i odi nemaju oblika, prezentske osnove, nego im perfekt imaznaenjeprezenta (perfectum praesens), pluskvamperfekt znaenje imperfekta, a

    futur II znaenje futura I.

    Glagol coepiima perfektno znaenje a oblike prezentske osnove uzima odglagola incipio, 3.poinjem.

    Indik. perf. coepi memini odi

    Konj. perf coeperim meminerim oderim

    Indik. pluskpf coeperam memineram oderam

    Konj. pluskpf. coepissem meminissem odissem

    Futur II coepero meminero oderoImperativ -- memento, mementote --

  • 7/29/2019 Super Latinski

    52/58

    Infinitiv perfekta coepisse meminisse odisse

    Part. perf. pas. coeptus, -a, -um -- --

    Part. futura akt. coepturus, -a, -um -- osurus, -a, -um

    101.

    inquamkaem

    Prezent:Imperfekt:Futur I:

    Perfekt:

    inquam, inquis, inquit, -, -,inquiunt

    inquiebat

    , inquies, inquiet

    inquit

    salve! salvete!

    vale! valete!

    ave! avete!

    zdravo! dobro doao!zdravo!zdravo! budi pozdravljen!

    Imperativsalve i aveupotrebljava se kao pozdrav pri dolasku, a pri odlasku obianje samo pozdrav: vale! volete!

    Bezlini glagoli (Verba impersonal ia)

    102.

    Bezlini glagoli upotrebljavaju se samo u 3. licu jedn. i u infinitivu. Dijele se uprave i neprave. Pravi su oni koji se upotrebljavaju samo bezlino, a nepravi supostali od glagola koji se upotrebljavaju i lino s razlinim znaenjem.

    Evo nekoliko bezlinih glagola:

    Pravi su:

    decet, 2. decuit dolikuje

    dedecet, 2. dedecuit ne dolikuje

    licet, 2. licuitili licitum est slobodno je

    oportet, 2. oportuit treba

    pudet me, 2. puduit stid me je

    paenitet me, 2. paenituit kajem se

    Nepravi su:

    iuvat me, 1. iuvit godi mi;

    isporedi iuvo, 1. iuvi, iutum pomagati

    apparet, 2. appdruit jasno je;

    isp. appareo, 2. apparui pokazati se

    constat, 1. constitit poznato je

    praestat, 1. praestitit bolje je

  • 7/29/2019 Super Latinski

    53/58

    SINTAKSA

    SINTAKSA PADEA

    Akuzativ

    Dva akuzativa i dva nominativa

    103.

    Populus Ciceronem consulem creavit.

    Narod je Cicerona izabrao za konzula (konzulom).

    U toj reenici imamo dva akuzativa:Ciceronem i consulem. Ciceronem je objektglagola creavit, a consulem je dio predikata jer dopunjuje glagol creavit.

    Takva dva akuzativa stoje uz glagole: creo biram,facioinim,appello,dico nazivam, extstimo, habeosmatram koga im i si. Akuzativ koji je dio

    predikata prevodimo na hrvatski ili srpski prijedlogom za s akuzativom ili samiminstrumentalom.

    104.

    A populo Cicro consul creatus est.Ciceron je od naroda bio izabran za konzula.

    U toj reenici dolazi glagolcreare u pasivu a ima uza se dvanominativa: Cicero i consul. Kad glagoli uz koje u aktivu stoje dva akuzativadolaze u pasivu, imaju uza se dva nominativa. Prvi je subjekt a drugi dio predikata.

    Nominativ kao dio predikata prevodimo nominativom, instrumentalom iliprijedlogom za s akuzativom.

    Aktivne i pasivne reenice

    105.

    Discipulus librum legit.

    A discipulo liber legitur.

    Uenik ita knjigu.

    Labor animum nobilitat. Rad oplemenjuje duh.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    54/58

    Labore animus nobilitatur.

    Aktivnu reenicu moemo izrei i pasivno. U tom sluaju subjekt aktivne reenice

    dolazi u ablativ s prijedlogom a ili abznai neto ivo, a bez prijedloga kad znaineto neivo; objekt aktivne reenice postaje subjekt pasivne a glagol dolazi pasiv islae se s novim subjektom.

    Dativ

    106.

    Dativus possessivus

    Patri est domus. Otac ima kuu.

    Mihi nomen est Iulius (ili:Iulio). Ime mi je Julije.

    Patri est domusznai isto to:Pater habet domum. Dativ u takvim primjerimaznai da netko neto ima, pa se zato takav dativ zove dativus possessivus (dativ

    posvojni).Isp. u nas: jo da mi je zelen vijenac!

    Uz mihi nomen estvlastito ime slae se u padeu sanomen ; ili sa mihi; prematomu u navedenom primjeru moe bitiIulius ili Iulio.

    107.

    Dativus finalis

    Labor nobis honori est. Rad nam je na ast.

    Sociis auxilio venite! Doite u pomo saveznicima!

    U tim primjerima dolaze dva dativa, i to dativ lica na pitanje: komu? i dativ stvarina pitanje: emu? (dativi lica: nobis isociis i dativi stvari: honori i auxilio). Takavdativ na pitanje: emu? dolazi uzglagole: esse biti, dare dati, venire doi,mittereposlati i sline a zove sedativus

    finalis (dativ svrhe).

    108.

    Dativus commodi

  • 7/29/2019 Super Latinski

    55/58

    Non scholae, sed vitae discimus.Ne uimo za kolu, nego za ivot.

    Dativi scholae i vitae pokazuju na iju se korist vri radnja: glagoladiscere. Takavse dativ zove dativus commodi (dativ koristi).

    Genitiv

    109.

    Genitivus obiectivus

    Amor parentum liberis innatus est.

    Ljubav prema roditeljima djeci je priroena.

    U navedenom primjeru amor parentumznai: ljubav prema roditeljima; oni suobjekt te ljubavi. Kad bismo tu misao izrekli glagolom, rekli bismo:Liberi parentesamant. Djeca ljube roditelje. Tu jeparentes objekt, pa genitivparenturnazivamogenitiv objektni.

    Jednako je objektni genitiv u primjerima:spes praedae nada u plijen, metusnostri strah od nas, imperium Gallorum vlast nad Galima.

    Objektni genitiv prevodimo najradije razliitim prijedlonim izrazima.

    Milites belli periti esse debent.

    Vojnici moraju biti vjeti ratu.

    Genitiv objektni stoji i uz pridjeve kao tosu: avidus lakom, cupiduseljan,peritusvjet,memorsjeajuise,plenus pun, conscius svjestan.

    110.

    Genitivus possessivus

    Militum est pugnare.Dunost je vojnika boriti se.Stulti est sine causa ridere. Obiaj (znak) je luaka smijati se bez razloga.

    U gornjim primjerima posvojni genitivi militum istultizajedno sa esttvore predikat.Takav genitiv prevodimo dodajui, prema smislu reenice, jedan od ovih izraza:dunost, obiaj, svojstvo, znak.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    56/58

    Tuum est communi utilitati studere.Tvoja je dunost nastojati oko ope koristi.Nostrum est patriam defendere.Naa je dunost braniti domovinu. Mjestoposvojnoga genitiva linih zamjenica:mei, tui, svit, nostri, vestri uzima se srednjirod posvojne zamjenice: meum, tuum, suum, nostrum, vestrum.

    Ablativ

    111.

    Ablativus separationis

    Milites nostri patriam servitute liberaverunt. Nai vojnici oslobodie domovinuropstva.Solon sud sponte patria cessit. Solon je svojevoljno otiao iz domovine.

    vacuus curisbez briga

    Ablativ separationis pokazuje neko odvajanje a stoji uzglagole: liberare osloboditi,privareliiti i sl. te uz

    pridjeve liberslobodan, vacuusprazan, bez ega, nuduslien.

    112.

    Ablatlvus causae

    Rerum omniutn inopia milites perierunt.Zbog nestaice svega vojnici pogiboe.Achilles morte Patrocli vehementer lugebat.Ahilej se silno alostio zbog smrtiPatroklove

    Ablativus causae pokazuje uzrok zbog kojega se neka radnja vri. esto dolazeablativi causae: odio iz mrnje,metu od straha, timore iz bojazni.

    113.

    Ablatlvus qualitatis

    Caesar fuit excelsa statura et capite calvo.Cezar je bio visoka stasa i elave glave.Svojstvo se ne izrie samo gentivom kao u naem jeziku nego i ablativom(ablativus qualitatis). Ablativ svojstva koji se redovno sastoji od imenice i atributa,oznauje duevno ili tjelesno svojstvo.

    114.

    Ablativus loci

  • 7/29/2019 Super Latinski

    57/58

    Omnibus locis acriter pugnatum est.Na svim se mjestima vodila estoka borba.Caesar tota provincia dilectum habuit.Cezar je vrio novaenje u cijeloj provinciji.

    U ablativu mjesta (ablatlvus loci) stoje:oznake mjesta u kojima su rijeilocus ili totus. Pamti: terra marique na kopnu i namoru, domi militiaeque u miru i u ratu.

    115.

    Ablativus temporis

    Antiquissimis temporibus omnia bona communia fuerunt. U najstarija vremena svasu dobra bila zajednika.

    Hora decima u deset sati,media nocteo ponoi,vere u proljee,

    Kalendis Ianuariis 1. (prvoga) sijenja.

    Na pitanje: kada? vrijeme se oznauje ablativom bez prijedloga (ablativustemporis).

    116.

    Upotreba imena mjesta bez prijedloga

    1.Romam, Delum, Carthaginem, Athenas, Delphos proficisci u Rim, na Del, uKartagu, u Atenu, u Delfe putovati;2.Roma, Delo, Carthagine, Athenis, Delphis redire iz Rima, sa Dela, iz Kartage,Atene, Delfa vratiti se;3.Romae, Deli, Carthagine, Athenis, Delphis habitare u Rimu, na Delu, u Kartagi,Ateni, Delfima boraviti.

    Imena gradova i manjih otoka, kad nemaju apozicije, stoje bez prijed1oga, i to:

    1. na pitanje: kamo? u akuzativu,2. na pitanje: odakle? u ablativu,3. na pitanje: gdje? singularia tantum I i II deklinanacije u genitivu, a ostala imenau ablativu.

    Domumkui,domo od kue,domikod kue;rus na selo, rure sa sela, ruri na selu; humo sa zemlje, humi na zemlji. Kao imenamjesta upotrebljavaju se i imenice domus, us, f,kua,rus, ruris, n. selo i humus, -i,

    f.zemlja.

  • 7/29/2019 Super Latinski

    58/58