Top Banner
UNIVERZITET U TUZLI EKONOMSKI FAKULTET SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA MIKROEKONOMIJE Tema:Ravnoteža ponude i potražnje PREDMETNI PROFESOR: STUDENT: Doc.dr.sc. Zijad Džafić
22

Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

Jul 03, 2015

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

UNIVERZITET U TUZLI EKONOMSKI FAKULTET

SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA MIKROEKONOMIJETema:Ravnoteža ponude i potražnje

PREDMETNI PROFESOR: STUDENT:Doc.dr.sc. Zijad Džafić

Tuzla,maj 2010

Page 2: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

Sadržaj:

1. Uvod............................................................................................ 3

2. Ravnoteža ponude i potražnje...................................................... 4

2.1. Međusobni odnosi ponude i potražnje...............................72.2. Učinak pomijeranja ravnoteže............................................82.2 Grafički prikaz pomjeranja ravnoteže................................92.3. Ograničene ponude i potražnje od strane države............. 14

3. Zaključak.................................................................................... 15

4. Literatura

Page 3: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

1.UVOD

U uslovima robne proizvodnje, razmjena robe predstavlja osnovni oblik povezivanja samostalnih robnih proizvođača i uključivanja u društvani proces reprodukcije. Proces robne razmjene svodi se na kupovinu i prodaju iza kojih stoje određeni odnosi ponude i potražnje datih vrsta roba.Ekonomija ima vrlo moćno oruđe za objašnjavanje mnogih promjena u našem ekonomskom okruženju. Da bismo bolje objasnili ravnotežu ponude i potražnje na tržištu pojedinačnih roba koristićemo krivu ponude i krivu potražnje. Koristeći ta osnovna oruđa vidjeće se kako se određuje trzišna cijena ili kako dolazi do njene konkurencijske ravnoteže, gdje se te dvije krive sijeku ( gdje su snage potražnje i ponude tacno u ravnoteži ).Kretanje cijena, cjenovni mehanizam, ono je što ponudu i potražnju dovodi do jednakosti ili ravnoteže. Obim ponude i potražnje za svakom vrstom robe igra značajnu ulogu u formiranju visine njihovih cijena . Ukoliko je ponuda pojedine vrste robe veca nego potražnja ,onda je njena cijena niža , a ukoliko je tražnja veća od ponude onda je njena cijena viša od nekog normalnog nivoa cijena. Sve promjene ljudskih želja i potreba, promjene tehničkog metoda, promjene prirodnih izvora i drugih proizvodnih činilaca trzište automatski registruje kroz promjene cijena i prodate količine roba.Istraživanje pojave ravnoteže ponude i potražnje je neophodno provoditi i analizirati u svrhu lakšeg i sveobuhvatnijeg savladavanja plana i programa nastavnog predmeta „Mikroekonomije“ , a takođe i potpunijeg razumjevanja praktičnih iskustava kao i u svrhu eventualnog bavljenja naučnim radom.Kroz ponudu i potražnju najlakše shvaćamo šta se događa kad se država upliće u tržište,tekako se i zašto mijenjaju cijene određenih proizvoda.

I od papagaja možete napravit učenog ekonomistu-sve što mora da zna su dvije riječi„ponuda“ i „potražnja“ ( P.Samuelson )

-3-

Page 4: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

2. RAVNOTEŽA PONUDE I POTRAŽNJE

Ravnoteža ponude i potražnje na tržištu potpune konkurencije postiže se pri cijeniKod koje su sila ponude i potražnje u ravnoteži.Ravnotežna cijena je cijena pri kojoj je tražena količina upravo jednaka ponuđenoj.Sile tržišta,ponude i potražnje,djeluju na tržište da bih se postigla ravnoteža cijena i količine,odnosno ravnoteža na tržištu.Tržišnu ravnotežu nazivamo još ekvilibrij,a ona se grafički prikazuje tačkom sjecišta krivulja ponude i potražnje.Ekvilibrij ili tržišna ravnoteža ponude i potražnje na konkurentnom tržišu kad cijene koje su ponuda i potražnja u ravnoteži.Javlja se kod cijene kod koje su količine koje se traže upravo jednake količinama kojese nude ili grafički prikazano na sjecištu krivulja ponude i potražnje.Kod cijene iznad ekvilibrija količine koje proizvođači žele ponuditi,nadmašit će količine koje potrošači žele kupiti,proizvest će višak dobara i uticati na smanjenje cijena.Isto tako cijene niže od ekvilibrija stvorit će nestašicu te će kupci nastojati podići cijenu do ekvilibrija.

Primjer:

Samo pri ravnotežnoj cijeni od 3 KM po kutiji ponuđeni iznos jednak tržišnom iznosu.Pri suviše niskoj cijeni postoji manjak i cijena raste.Suviše visoka cijena dovodi do viška,koji snižava cijenu.

-4-

Page 5: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

Grafički prikazano:

Cijena i količina traže ravnoteže ostvaruju se u presjecištu krivulja ponude i potražnjePri cijeni od 3 KM u tački C,preduzeća dragovoljno nude ono što potrošači traže.Kad je cijena suviše niska (recimo 2 KM) tražena je količina veća od ponuđene količine.Ravnotežna se cijena i ravnotežna količina ostvaruju na onoj razini na kojoj je dragovoljno ponuđena količina jednaka dragovoljno traženoj količini.Na konkurentnom tržištu ta ravnoteža nalazi u presjecištu krivulja ponude i potražnje.Pri ravnotežnoj cijeni nema ni manjka ni viška.

-5-

Page 6: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

-6-

Page 7: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

2.1.Međusobni odnosi ponude i potražnje

Do sada smo razmatrali ponudu i potražnju odvojeno. Znamo količine koje se pri svakoj cijeni kupuju i prodaju. Vidjeli smo da potrošači traže različite količine proizvoda kao funkciju cijene tog proizvoda, kao i da proizvođač nudi različitu količinu tog dobra u zavisnosti od njegove cijene. Sada cemo da vidimo kako močmožemo spojiti obje strane tržišta (tržišnog mehanizma).Ponuda i potražnja međusobno djelujuju da bi dovele do ravnoteže. Tržisna ravnoteža se ostvaruje pri onoj cijeni i količini robe kojima su snage ponude i potražnje izjednačene. Pri uravnoteženoj cijeni količina robe koju kupci žele kupiti upravo je jednaka količini koju proizvođaci žele prodati. Razlog zašto to zovemo ravnotežom je taj sto, kada su ponuda i potražnja izjednacene nema potrebe da se cijena povećava ili smanjuje dok god se ne promijene druge stvari.

Primjer br. 1

Da bi smo našli tržišnu cijenu i količinu, tražimo cijenu pri kojoj su količine Sinalca koje se žele prodati i kupiti potpuno jednake. Spajanje potražnje i ponude Sinalca možemo prikazati i u obliku tabele na sljedeći način:Samo pri ravnotežnoj cijeni od 2,00 KM po boci (2 litra) ponuđeni iznos jednak je traženom iznosu. Pri suviše niskoj cijeni postoji manjak i cijena raste. Suvise visoka cijena dovodi do viška robe na lageru sto snižava cijenu.Pri ravnotežnoj cijeni od 2 km/kom ne postoji sklonost da se cijena poveća ili smanji i zalihe Sinalca ne rastu niti opadaju. Kazemo takodje da je cijena od 2 km cijena koja čisti tržište. To znači da su sve narudžbe ponude i potražnje izvršene. Knjige su očišćene od narudžbi a traitelj i dobavljač zadovoljeni.

-7-

moguće cijene (KM /kom)

tražene količine ( milioni komada godišnje)

ponuđena količina (milioni komada godišnje)

stanje tržišta

pritisak na cijenu

A 4 9 18 višak prema dole

B 3 10 16 višak prema doleC 2 12 12 ravnoteža neutralanD 1,5 15 7 manjak prema goreE 1 20 0 manjak prema gore

Page 8: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

2.2.Učinak pomjeranja ravnoteže ponude i potražnje

Analiza oruđem ponude i potražnje može učiniti mnogo više od nalaženja ravnotežne cijene i ravnotežne količine.Ona se takođe može upotrijebiti za predviđanje uticaja promjena u ekonomskim uslovima na cijene i količine.Na primjer:ako se pretpostavi da razdoblje lošeg vremena (poplave) onečisti izvor pitke vode sa kojeg se snadbijeva punioca Sinalca , (jednog od dva glavna sastojka soka), i punionica bude primorana da obustavi proizvodnju, to ce pomaknuti krivu ponude Sinalca u lijevo, znaci na istu tržišnu cijenu imamo slabiju ponudu.Bez obzira na to sto je punionica onemogućena da proizvede dovoljne količine Sinalca, ljudi imaju iste potrebe za sokom , tako da je kriva potražnje ostala ista.U slučaju da zakaže dobavljač koji punionicu snadbjeva PET ambalažom, proizvodnja ce oopet biti u problemima i proizvodit ce manje količine Sinalca nego sto tržište potražuje.Stoga cijena boce Sinalca raste, ohrabrujuci proizvodnju i smanjujući količinu potražnje. Cijena raste sve dok se pri novoj ravnotežnoj cijeni količine potražnje i ponude jednom ponovo ne izjednače. Oruđe ponude i potražnje se može takođe upotrijebiti za ispitivanje kako promjene potražnje utiču na tržišnu ravnotežu.Ako se pretpostavi da je doslo do upadljivog povećanja ličnih dohodaka, tako da svako zeli piti samo Sinalco sok. Pomak potražnje dovodi do manjka Sinalco soka pri staroj cijeni. U tom slučaju cijene idu prema gore sve dok se ponuda i potražnja ne vrate u ravnotežu pri novoj cijeni.Ista situacija se dešava i u obrnutom slučaju, tj. da dođe do naglog pada visine licnih dohodaka. Potražnja za Sinalco sokom bi naglo pala i to bi dovelo do pada cijene. Cijena bi išla prema dole sve dok se ponuda i potražnja ne bi uravnotežili pri nizoj cijeni.Kada se mijenjaju elementi na kojima se temelji potražnja ili ponuda, to dovodi do pomaka potražnje ili ponude i do promjene cijene i količine u tržišnoj ravnoteži.Tumačenje promjena cijene i količine može se vidjeti ako se vratimo na primjer Sinalco soka i ujednom trenutku vidimo da je cijena udvostručena. Najbolji način da se vidi koji je razlog (smanjena ponuda ili povećana potražnja) je uz pomoć dijagrama ponude i potražnje.Međutim vecina realnih ekonomskih problema je mnogo slozenija od ovog jednostavnog primjera. Oni uplicu nekoliko snaga koji djeluju istovremeno i koje se moraju razvrstati.Pomaci se cesto javljaju u isto vrijeme i na strani ponude i na strani potraznje. U tom slucaju kada se ispituje uticaj pomaka ponude ili potraznje do određenog stepena, druge stvari se moraju držati nepromijenjene.Određujuci ravnotežme cijene i ravnotežne količine svih utrošaka i proizvoda, tržište raspoređuje društvena dobra na moguće upotrebe. To raspoređivanje tržište obavlja međudjelovanjem ponude i potražnje. Signali tržišnih cijena ukazuju na to koja ce se dobra proizvoditi. Ako se ponuda i potražnja predstave na ovakav način može se vidjeti da želje za proizvodima(dobrima) izražene potražnjama djeluju zajedno s troškovima proizvoda odraženim ponudama.

-8-

Page 9: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

Tržišni višak je situacija u kojoj količina ponude premašuje količinu potražnje.Da bi smanjila višakili spriječili njegov rast,proizvođači će početi smanjivati.Cijene,padanjem cijena količina potražnje će prije ili kasnije početi rasti,a ponuda padati sve dok se ne postigne cijana koja uravnotežuje tržište.Tržišni manjak je situacija u kojoj je ponuđena količina manja od količine potražnjepa potrošači ne mogu kupiti onoliko koliko traže to stvara pritisakNa povećanje cijena jer bi potrošači bili spremni platiti više u međusobnom.Nadmetanju za postojece količine što ih izazvalo povećanje cijena i proizvodnje.Konačno,cijena i količina bi se opet presjekli u tačci ravnoteže.

-9-

Page 10: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

Grafički prikazano pomjeranje od ravnoteže ponude i potražnje:

-10-

Page 11: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

-11-

Page 12: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije
Page 13: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

-13-

Page 14: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

2.3 Ograničenja ponude i potražnje od strane države

Država može da utilče na cijenu utičući na ponudu ili potražnju. Znači da država time ne vrijeđa zakon ponude i potražnje , već dejstvuje manje ili više uspješno kroz mehanizme zakona. Isto tako svaki pojedinac može da utiče na cijenu nekog proizvoda, ako ima novac da ga baca na tržište ili ako ima proizvod a ne pusta ga na tržište.Pored državnih intervencija postoje ozbiljne monopolističke intervencije na ponudu i potražnju. Najčesće se odražava na ograničenje proizvodnje, porast cijena i iskrivljivanje raspodjele dohotka. Oporezivanjem nepravilno zarađene dobiti zajednica može donekle ispraviti pograsnu raspodjelu dohotka, ali ne može eliminisati posljedice smanjene proizvodnje.

-14-

Page 15: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

3. ZAKLJUČAK

Ravnoteža ponude i potražnje na konkurentnom ( savremenom ) tržištu ostvaruje se pri cijeni pri kojoj se izjednačavaju snage ponude i potražnje. Ravnotežna cijena je ona cijena pri kojoj je tražena količina proizvoda upravo jednaka ponuđenoj količini. Grafički ravnotežu nalazimo na presjeku krive ponude i krive potražnje. Pri cijeni iznad ravnoteže proizvođači žele ponuditi više nego sto potrošaci žele kupiti. To dovodi do viškova proizvoda i vrši pritisak na cijene ka „dole“. U drugom slučaju suviše niska cijena dovodi do manjka i tjera cijene ka „gore“ , u ravnotežu.Pomaci krive ponude i krive potražnje mijenjaju ravnotežnu cijenu i ravnotežnu količinu. Povećanje potražnje koje pomiče krivu potražnje u desno povećati će i ravnotežnu cijenu i ravnotežnu količinu. Povećanje ponude koje pomiče krivu ponude u desno smanjiti ce cijenu i povećati traženu količinu.Uzimajući u obzir navedeno, nameće se zaključak da ravnoteža ponude i potražnje predstavlja određeno stanje kojem teži svako tržište, ali u praksi je to teško izvodljivo zbog uticaja gore opisanih faktora.

-15-

Page 16: Seminar Ski Rad Iz Mikroekonomije

LITERATURA

- Džafić Zijad;Mikroekonomija,Tuzla 2009 godine- Džafić Zijad;Mikroekonomija-pitanja i zadaci,Denfas,Tuzla 2009 godine- Hodžić Kadrija;Uvod u ekonomiju,Zenica 2009 godine- Mahmutović Hasan;Uvod u ekonomiju, Zenica 2009 godine- Polovina Svetislav;Osnovi Ekonmije,Medinek,Zagreb 2002 godine- Samuelson A.Paul i Nordhaus D.William;Ekonomija,Mate,Zagreb,2000 godine- Š.Medić Đuro;Osnovi Ekonomije,Medinek,Zagreb,2002 godine- www.arg.hr - www.ekonomija.com/ponuda i potražnja- www.economist .co.yu/ravnoteža ponude i potražnje