SENI DALAM PENDIDIKAN (WAJ3073)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 3KURIKULUM
STANDARD SEKOLAH RENDAH (KSSR)Tarikh : 7 Mac 2013
Masa: 9.05 pagi 10.05 pagi
Kelas: 3 Wawasan
Bilangan Murid: 27 orang
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tema: Kesihatan dan Kebersihan
Tajuk: Jaga Kesihatan Diri
Standard Kandungan: 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam
lagu melalui nyanyian secara didik hibur
StandardPembelajaran: 4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu
yang mengandungi mesej dalam nyanyian yang dipersembahkan secara
didik hibur
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat ; i.
Menyebut lirik lagu Senaman Si Ceria dalam nyanyian yang
dipersembahkan secara didik hibur ii. Menyatakan mesej yang
terdapat dalam lagu Senaman Si Ceria
Pengisian Kurikulum: i. Ilmu - Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
ii. Nilai - Bertanggungjawab dan bersyukur iii. Kemahiran Bernilai
Tambah : a. Kemahiran berfikir menjana idea b. Kemahiran belajar
cara belajar Kemahiran membaca secara luncuran c. Kecerdasan
Pelbagai- Muzik
Pengetahuan Sedia Adai. Murid pernah melakukan senaman di
rumah.ii. Murid mengetahui contoh makanan yang berkhasiat.iii.
Murid mampu menjaga kebersihan dirinya sendiri.
Bahan Bantu Mengajar(i) Video Senaman Si Tommy(ii)Kad Manilla
Lirik Lagu Sesuka Hati(iii) Penanda Buku Sesuka Hati(iv) Borang
Penilaian Persembahan(v) Kad Peta Minda (vi)Sampul Kepingan
Puzzle(vii) Kadbod(viii) Papan Markah (viiii) Lembaran Kerja
SENI DALAM PENDIDIKAN (WAJ3073)
35
Langkah/ MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan
PembelajaranCatatan
Set Induksi(5 minit)09.05 - 09.10 Video Senaman Si Tommy:
Contoh soalan :1- Siapa yang suka bersenam?2- Bila waktu paling
sesuai kamu melakukan senaman ?3 - Apakah perasaan kamu selepas
melakukan senaman? Tajuk : Jaga Kesihatan Diri1 Murid bersama-sama
guru melakukan senaman dengan iringan lagu dan video rangsangan.2.
Murid menjawab soalan-soalan yang dikemukakan guru.3. Guru
menceritakan faedah-faedah melakukan senaman.4. Guru mengaitkan set
induksi dengan tajuk hari ini iaitu Jaga Kesihatan Diri.BBM : Video
Senaman SI Tommy
Teknik : Soal jawab
KBT: Menjana idea
Langkah 1(20 minit)09.10 09.30 Kad Manila Lirik Lagu Senaman Si
Ceria Penanda Buku Lirik Lagu Senaman Si Ceria (Lihat Lampiran
1)Senaman Si Ceria..
Borang Penilaian (Lihat Lampiran 2
)NAMA:___________KELAS:__________
BORANG PENILAIAN
Papan Pemarkahan
MERAHHIJAUBIRU
1 Murid menerima lirik lagu Senaman Si Ceria yang berbentuk
penanda buku.2 Murid diberi masa selama 1 minit untuk melakukan
bacaan pantas lirik lagu tersebut.3 Murid beramai-ramai menyebut
lirik lagu Senaman Si Ceria dengan bimbingan guru.4 Guru membuat
demonstrasi cara menyebut lirik lagu Senaman Si Ceria dalam
nyanyian secara didik hibur.
5 Murid menyanyikan lagu bertajuk Senaman Si Ceria bersama-sama
dengan guru.6 Murid diagihkan kepada 3 kumpulan berdasarkan gambar
penanda buku.7 Setiap kumpulan dikehendaki berbincang untuk membuat
persembahan nyanyian lagu Senaman Si Ceria sambil beraksi.8 Setiap
kumpulan dibekalkan borang penilaian untuk menilai kumpulan yang
sedang membuat persembahan. 9 Kumpulan yang menjadi penonton akan
bertindak sebagai penilai dengan bimbingan guru.10 Guru akan
memberi komen atau rangsangan positif kepada setiap kumpulan
selepas semua persembahan selesai.11 Markah setiap kumpulan
dikumpul hingga akhir pengajaran dan akan dipaparkan pada papan
pemarkahan yang ditampal pada papan putih.
HP: S.P.4.1.1 Objektif 1
KBT : BCB Kemahiran membaca pantas
Teknik : Nyanyian
BBM : Kad Manila Lirik Lagu Senaman Si Ceria Penanda Buku Lirik
Lagu Senaman Si Ceria Borang Penilaian Papan Markah
Langkah 2( 15 minit)09.30 09.45
Langkah 3( 10 minit)09.45 09.55
Edaran Peta minda :Kumpulan : ......................
Cara Menjaga Kesihatan
3 Mesej utama daripada lagu :
-Cara jaga kesihatan :1) Melakukan Senaman2) Menjaga Pemakanan3)
Menjaga Kebersihan
Contoh Soalan :1- Bagaimana cara menjaga kesihatan?2- Siapa yang
bertanggungjawab atas kesihatan diri kita ?
Nilai murni - Bertanggungjawab Puzzle bergambar dan kad imbasan
mesej:
MELAKUKAN SENAMAN
MENJAGA PEMAKANAN
MENJAGA KEBERSIHAN
Nilai murni Bersyukur
1 Guru mengedarkan edaran peta minda kepada setiap kumpulan.2
Setiap kumpulan perlu berbincang dan mencari 3 mesej utama daripada
lirik lagu Senaman Si Ceria ,kemudian diisi ke dalam peta minda
yang telah disediakan.3 Setiap ahli kumpulan perlu menyatakan mesej
yang terdapat dalam lirik lagu Senaman Si Ceria seperti yang telah
ditulis dalam peta minda tadi.3 Murid dan guru berbincang mengenai
mesej sebenar yang cuba disampaikan daripada lirik lagu Senaman Si
Ceria.4 Guru menyebut ketiga-tiga mesej sebenar yang cuba
disampaikan melalui lirik lagu Senaman Si Ceria.5 Guru dan murid
bersoal jawab mengenai kepentingan menjaga kesihatan diri.6 Guru
mengaplikasikan nilai murni berkaitan tanggungjawab murid terhadap
dirinya sendiri ketika sesi P&P berlangsung.7 Papan markah
masih digunakan sepanjang Pengajaran dan Pembelajaran.
1 Setiap kumpulan akan diberikan 1 sampul berlainan warna dan
sekeping kad manila2 Dalam sampul tersebut mengandungi kepingan
gambar yang perlu disusun dan kad mesej3 Setelah selesai menyusun
kesemua kepingan gambar menjadi gambar yang sempurna, wakil
daripada setiap kumpulan perlu menyebut dengan kuat mesej yang
terdapat daripada sampul surat tadi.4 Guru dan murid berbincang
mengenai hasil kerja murid.5 Guru mengaplikasikan nilai murni
berkaitan bersyukur atas nikmat diberi tubuh badan yang sihat
ketika sesi P&P berlangsung.6 Papan markah masih digunakan
sepanjang Pengajaran dan Pembelajaran.
HP: S.P.4.1.1 Objektif 2KBT : KB menjana idea Teknik :
Perbincangan Soal JawabBBM : Kad Peta Minda Papan Markah
Nilai murni : Bertanggungjawab
Teknik : PermainanBBM : Kadbod Kepingan Puzzle Papan Markah
Nilai murni : Bersyukur
Langkah 4(5 minit)09.55 10.00
Pengayaan Lembaran Kerja (Lihat Lampiran 3)
1 Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid.2 Murid
menyiapkan lembaran kerja yang diberi.3 Murid dan guru berbincang
tentang jawapan lemabaran kerja.BBM : Lembaran Kerja
Teknik : Latih Tubi
Penutup(5 minit)10.00 10.05
Penutup Kognitif Rumusan isi pelajaran 1 Guru merumuskan isi
pelajaran pada hari ini secara soal jawab dengan murid.Teknik :
Soal Jawab
Penutup Sosial Rumusan nilai murni1 Guru merumuskan semula nilai
yang dipelajari hari ini. 2 Guru bersama-sama murid mengira jumlah
markah pada Papan Markah.3 Guru memberi hadiah kepada setiap
kumpulan berdasarkan markah sebagai peneguhan.Nilai Murni :
Bertanggungjawab Bersyukur
BBM : Papan Markah