Rancangan Pengajaran Harian Dunia Muzik KSSR Tahun 1
Mata Pelajaran dan KelasPendidikan Muzik Tahun 1 Alpha
TajukEurhythmics dan Solfege
Masa30 minit
Standard PembelajaranPengalaman Muzikal 1.2.1Mendengar, merasai,
menginteprestasikan bunyi. 1.2.2Memberikan respons dengan
menggerakkan badan sama ada dengan iringan muzik dan tanpa iringan
muzik.
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran murid dapat
mengintepretasikan bunyi melalui pergerakan seluruh anggota
badan.
Aktiviti Pengajaran dan1. Menyanyikan lagu 'Main
Lompat'.Pembelajaran2. Menepuk tangan untuk not kuaver, melompat
untuk not krocet dan mendepakan tangan untuk not minim sambil
menyanyikan lagu 'Main Lompat'3. Mendengar dan bertindak terhadap
pic.4. Membezakan pic tinggi dan rendah.Elemen Merentas
KurikulumKreativiti
Bahan Bantu Mengajar1. Kibod2. LCD3. Powerpoint4.
LaptopPenilaian Pengajaran danMengintepretasikan bunyi dan
Pembelajaranmembezakan pic
Refleksi_________________________________________________________________________________________________________
Langkah/MasaIsi PelajaranAktiviti P&PStrategi P&P / ABM
/ Nilai
Set Induksi(5 minit)- Tayangan video- Aktiviti memanaskan suara-
Pengenalan(Lagu Main Lompat)1. Guru menayangkan video melompat.2.
Guru mengajar solfa menggunakan kibod3. Guru mengajar murid
menyanyikan lagu 'Main Lompat'.
- Menyanyikan lagu mengikut pic yag betul- Kibod- Powerpoint-
Berdisiplin
Langkah 1(5 minit)- Lagu 'Main Lompat'.- Eurythmics1. Murid
menyanyikan lagu 'Main Lompat'.2. Guru mengajar pergerakan lagu
'Main Lompat'.3. Murid menyanyikan lagu sambil menepuk tangan untuk
not kuaver, melompat untuk not krocet dan depakan tangan untuk not
minim. 4. Murid melompat ke kanan dan kiri mengikut lirik lagu
'Main Lompat'
- Menyanyikan lagu, mengintepretasikan bunyi dengan pergerakan
tubuh badan- Powerpoint- Laptop- Berdisiplin
Langkah 2(7 minit)- Solfege- Membezakan pic1. Guru memainkan
kibod dalam meter 4/4 dalam satu not /pic sahaja. (not G) 2. Murid
diminta berbaris dalam satu barisan dan apabila guru memainkan satu
not yang sama berulang-ulang murid diminta berjalan mengikut tempo
untuk menunjukkan bunyi yang sama.
- Mengintepretasikan bunyi melalui pergerakan tubuh badan.-
Membezakan pic melalui bunyi yang didengari.- Kibod- Powerpoint-
Berdisiplin
Langkah 3(8 minit)- Solfege- Membezakan pic1. Guru memainkan
pula not yang menaik dari C ke C ( satu oktaf ) dan menurun
sepanjang dua bar (C ke C). 2. Apabila guru memainkan not yang
menaik, daripada kedudukan berdiri, murid membengkokkan lutut untuk
merendahkan diri sedikit seterusnya murid perlahan-lahan menaikkan
diri untuk menunjukkan berlakunya pergerakan pic yang menaik 3.
Guru memainkan not C satu bar dan not E satu bar selepas itu
menurun dari G ke C.4. Apabila guru memainkan not menurun, murid
diminta menurunkan badan mereka sedikit demi sedikit dengan
membengkokkan lutut mengikut pergerakan pic yang menurun.
- Mengintepretasikan bunyi melalui pergerakan tubuh badan.-
Membezakan pic melalui bunyi yang didengari.- Kibod- Powerpoint-
Berdisiplin
Penutup(5 minit)1. Guru mengimbas kembali pelajaran.2. Murid
diminta menyatakan pelajaran yang disampaikan oleh guru.- Imbas
kembali- Laptop- Powerpoint- Estetika