PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Data: 26 aprilie 2010
Clasa: II A
Liceul Teoretic Gh. Lazr Avrig
nvtoare: Codrua Trntor
Arie curricular: Educaie tehnologic
Disciplina: Abiliti practice
Unitate de nvare: Activiti cu materiale diverse
Subiect: Vaza de flori
Tip lecie: recapitulare i consolidare
Scop: sistematizarea unor deprinderi tehnice de lucru i
recapitularea unor proprieti ale materialelor diverse, folosite n
realizarea acestei compoziii combinat;
Obiective operaionale:
Cognitive:
O1: - s asculte textul problematic n vederea deducerii temei
leciei;
O2: - s cunoasc proprietile diferitelor materiale i a modului de
operare cu fiecare dintre acestea;
O3: - s rezolve rebus-ul ca exerciiu problematic n vederea
aflrii tipului de floare pe care trebuie s-l realizeze grupul
O4: - s rezolve exerciiile matematice pentru aflarea numrului de
flori pe care-l au de realizat;
O5: - s rezolve exerciii de comunicare (aranjare de litere,
ordonare de silabe) n vederea aflrii numrului de flori pe care-l au
de realizat;
O6: - s s rspund ntrebrilor despre primvar, folosind cunotine
asimilate la cunoaterea mediului; O7: - s interpreteze cntecele
cerute: Albinua mea!, Primvara a sosit!;
Afective: O8: - s aprecieze lucrrile celorlalte grupe, sesiznd
atu-uri, greeli; O9: - s i trezeasc sentimentul i dorina de
ntrajutorare a celor doi copii, pentru a realiza vaza de flori;
Psihomotori:
O10: - s folosesc corect instrumentele i materialele cerute,
pentru a evita accidentele sau stricarea acestora; O11: - s
realizeze folosind ablon, monede sau desen liber pentru realizarea
sarcinilor date;
O12: -s s folosesc tehnici diferite de lucru: ndoire,
suprapunere, rsucire; tiere dup contur realizat prin ablon,
realizat prin desen liber;
O13: - s-i folosesc cu ndemnare degetele pentru tierea hrtiei,
rsucirea ei;
O14: s execute bti din palme sau micri pe cntecul
interpretat;
Resurse materiale: foarfec, lipici, hrtie glasat i creponat,
lemn de la ascuirea creioanelor, borcan mbrcat n band adeziv de
hrtie i pictat
Resurse procedurale: conversaia, conversaia euristic, exerciiul,
problematizarea, observaia, demonstraia, nvarea prin descoperire,
explicaia, audiia, lectura, asamblarea, interpretarea.
Resurse temporale: 50 min.
Tip activitate: individual, grup, frontal.
Etapele lecieiOb. Activitatea nvtoareiActivitatea elevilorTimp
Metode
i procedeeMijloace didacticeTip activitate
Moment organizatoricSe pregtete materialul necesar orei de
abiliti practice; se controleaz ca elevii s aib materialele
necesare orei.Elevii i pregtesc cele necesare orei de abiliti
practice.2 min.Conversaia
Observaia Foarfec
Lipici
Hrtie glasat i creponat
Band adeziv de hrtie Frontal
Captarea ateniei Se va realiza prin citirea unui scurt text
problematic.
Text:
Florile din grdin
surdeau mngiate de soare. Elena i Marcel au hotrt s aduc bucuria
lor i n cas. Le-au adunat din iarba verde i le-au strns ntr-un
buchet. Au ajuns n camer, dar s-au ntristat. nainte cu o zi, cnd
s-au jucat, din greeal au spart vaza de flori.
Acum unde s aeze florile dac nu au vaz?
Ce credei i putem ajuta? Cum? Elevii ascult textul.
Elevii dau soluia pentru ai ajuta pe copii, realiznd o vaz de
flori.5min.Problematizarea
Audiia
Lectura
Conversaia Text Frontal
Anunarea temei Astzi vom reliza ovaz de flori. Dar m-am gndit a
realiza pe grup aceast vaz, folosind materiale diferite, tehnici
variate astfel ca la sfritul orei s realizm mai multe vaze de flori
din care cei doi copii pot alege pe cea mai reuit.
Se va arta modelul finit, (unul dintre ele ce poate fi
realizat). Elevii ascult cu interes.
Elevii observ modelul reinnd idea urmrit n finalizarea
obiectului.3min.Explicaia
Conversaia
ObservaiaModel: Vaza pentru floriFrontal
Dirijarea nvrii, realizarea lucrrii - Fiecare grup va primi un
rebus din care va afla ce fel de flori vor trebui realizate pentru
vaza grupui su. (Anexa 1.)
Crui anotimp aparin aceste flori?
Care este culoarea specific acestui anotimp?
Care sunt lunile de primvar?
Care este srbtoarea important a primverii?
Ce s-a ntmplat cu natura n aceast primvar?
- Pentru a afla cte flori trebiue s realizeze elevii primesc pe
grup sarcini diferite de aflare(Anexa 2)
- Fiind o lecie de sistematizare de deprinderi, elevii vor primi
pe grup instruciuni de realizare a florilor i de ornare a vazei de
flori (Anexa 3).
- Vaza de flori(borcan) a fost mbrcat cu band adeziv de hrtie i
n ora de educaie plastic a fost pictat dndu-i un fond dup dorina
grupului.
- n timpul lucrului pentru a atenua momentele de agitaie se va
propune elevilor s cnte Albinua mea comparndu-le hrnicia cu a
acestei insecte.Elevii sunt grupai n ase grupe de lucru.
Elevii primesc rebusul i l rezolv aflndu-i fiecare floarea lui.
Citesc soluia gsit.
Elevii rspund la ntrtebri.
Elevii rezolv sarcina i afl numrul de flori pe care l vor
realiza.
Elevii primesc sarcinile de lucru, materialele necesare i se
apuc de treab. 25minConversaie euristic
Problematizarea
Exerciiul
Problematizarea
Observaia
Conversaia.
nvarea prin descoperire
Rebus
Borcan mbrcat n band adeziv i pictat ntr-o culoare;
Hrtie glasat, creponat
Lemn de la ascuirea creionului
Lipici
Foarfec Grupe de elevi (cte 3 elevi n grup)
Obinerea performanei. Se va realiza un dcor de primvar prin
aezarea acestor vaze, produsul finit, cu crengue nflorite.
Elevii aeaz vazele lucrrile celorlali.
5minAsamblare Vaze realizate de elevi
Realizare dcor Cte un elev din grupul de lucru
Evaluarea lucrrilor Se vor aprecia i evalua lucrrile.
Elevii apreciaz lucrrile celorlali.
5minConversaie euristic Frontal
ncheierea activitiiPentru o creare i o ncheiere a activitii se
va interpreta un cntec de micare, cntec de primvar.Elevii cnt
Primvara a sosit5minInterpretare cntecCntec Primvara a
sositFrontal
Anexa I
GRUP I
1. nfloresc pe crengue
2. Anotimp care trezete natura la via
3. n ce lun suntem?
4. Luna n care srbtorim Ziua Mamei
5. Luna florilor este
GRUP II
1. Anotimp care trezete natura la via
2. Flori galbene care apar primvara
3. Martie, aprilie, mai sunt primverii
4. Srbtoarea primverii care a fost
5. Ziua Mamei este n luna ..
GRUP III
1. Insecte cu aripi frumos colorate
2. n ce lun suntem?
3. Cine nclzete cu razele sale?
4. Ziua Mamei este n luna ..
5. Floare ce vestete prima primvara
GRUP IV
1. Ziua Mamei este n luna ..
2. Ce face important buburuza?
3. De Pate se mnnc rosii!
4. Srbtoarea primverii care a fost
5. n ce lun suntem?
GRUP V
1. Insecte cu aripi frumos colorate
2. n ce lun suntem?
3. Cine nclzete cu razele sale?
4. Ziua Mamei este n luna ..
5. Floare ce vestete prima primvara
Anexa 2
GRUP I
Aeaz literele i afl cte lalele trebuie s faci:
T, e, r, i.
..
GRUP II
Afl rezultatul i afl cte panselue trebuie s faci:
100 80 = - 10 = +5 = - 13 =
GRUP III
Afl cte flori suprapuse vei realiza:
937
929
GRUP IVAfl cte flori pe crengue vei realiza :
200 + 112 300 =
GRUP V
Afl cte flori vei realiza gsind silaba potrivit:
se
ce tru
Pa
GRUP I
Sarcini de lucru :
- tiai trei tulpini din verde, le lipii
- facei 3 ptrate colorate, apoi le ndoii i realizai lalele
- tiai prin indoirea hrtiei n dou, trei frunze verzi,
- apoi le lipii, pe vaz, cum dorii. Dac dorii putei tia i iarb
din verde.
GRUP II
Sarcini de lucru :
- tiai trei tulpini din verde, le lipii
- decupai trei cercuri verzi, apoi le tiai n jumtate i facei
frunze lipindu-le pe vaz
- decupai pentru panselue trei cercuri nchise de culoare i dou
deschise de culoare daschise, apoi le lipii. A doua panselu putei
folosi alt culoari.
- n mijloc aezai un ghemotoc de culoare galben.
GRUP II
Sarcini de lucru :
- tiai trei tulpini din verde, le lipii
- decupai prin folosirea ablonului trei flori mari i trei flori
mici.
- lipii n mijloc floarea mare de cea mic i un mijloc galben
- tiai prin indoirea hrtiei n dou, trei frunze verzi
GRUP IV
Sarcini de lucru :
- rsucii hrtia creponat pentru a forma crengue i le lipii pe
vaz
- decupai cu ajutorul ablonului i prin suprapunere 12 flori de
aceasi culoare. Le lipii unde vrei voi. Le aezai n mijloc
ghemotoace galbene.
- dac dorii putei face cteva frunzulie, mici.
GRUP V
Sarcini de lucru :
-rsucii hrtia i formai patru tulpini pe care le lipii pe vaz
- lipii floarea din lemnul creioanelor
- realizai frunze din hrtie creponat, rsucind-o puin.
- dac avei timp pictai florile din lemn.
GRUP ul VI:
- vor lucra difereniat, fiind copii cu ritm lent de lucru.
Vor avea de colorat i apoi de decupat flori tipizate.