Page 1
1
PROIECT DIDACTIC
IMAGINAŢIA
DATA: 21. 10. 2008
CLASA: a X a
PROFESOR: Flueraş Adina
OBIECTUL: Psihologie
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
SUBIECTUL LECŢIEI: Imaginaţia
OBIECTIV FUNDAMENTAL: dobândirea cunoştinţelor fundamentale despre procesul psihic
cognitiv Imaginaţia
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 –să definească procesul imaginativ
O2 –să sintetizeze caracteristicile procesului imaginativ
O3 –să identifice procedeele imaginaţiei
O4 –să caracterizeze principalele forme ale imaginaţiei
O5 –să dezvolte desene şi diferite fraze cât mai originale şi neobişnuite pentru
exersarea procedeelor imaginaţiei
METODE:
M1 –conversaţia euristică
M2 –explicaţia
M3 –exerciţiul
M4 –lectura selectivă
MIJLOACE DIDACTICE:
m1 –manualul
m2 –planşe cu obiective
m3 –planşe cu imagini care demonstrează procedeele imaginaţiei
m4 –fişe cu figuri incomplete
BIBLIOGRAFIE:
Lupşa, E.; Bratu, V. (2005); Manual de psihologie. Editura Corvin, Deva
Mielu Zlate - coordonator; Creţu, T., Mitrofan, N., Aniţei, M. (2005); Psihologie. Manual pentru
clasa a X a. Editura Aramis, Bucureşti
Bonchiş, E. (1999); Metodica predării psihologiei în liceu. Editura Imprimeriei de Vest, Oradea.
Page 2
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele
Lecţiei
Activitatea
Cadrului Didactic
Activitatea
Elevului
1) Moment
organizatoric
Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei
Prezenţa
2) Pregătirea
psihologică
Se vor alege trei cuvinte cum ar fi: noapte, barcă, viitor. Elevii
vor face cât mai multe propoziţii sau fraze cu înţeles şi în
fiecare să fie incluse, în mod obligatoriu, cele trei cuvinte
alături de altele alese de ei.
Elevii alcătuiesc
propoziţii pe care le vor
citi.
3) Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
-Omul este capabil de o performanţă unică, aceea a realizării
unităţii dintre trecut, prezent şi viitor. În contextul eforturilor
îndelungate ale omului de a se adapta la mediu, acesta a
dobândit un nou proces psihic, cel imaginativ. Astăzi vom
discuta despre Imaginaţie (se notează titlul pe tablă).
-Pe parcursul lecţiei vom reuşi să răspundem la mai multe
întrebări legate de acest nou proces psihic:
1) Ce înţelegem prin Imaginaţie?
2) Care sunt caracteristicile principale ale procesului
imaginativ?
3) Care sunt procedeele pe care le utilizeazi imaginaţia?
4) Cum putem caracteriza formele imaginaţiei?
5) Exerciţii explicative.
Pentru fiecare întrebare se prezintă câte o planşă. Pe măsură ce
se abordează subtema corespunzătoare unui obiectiv se va bifa
pe planşă.
Elevii notează titlul
noii lecţii în caiete.
4)
Transmiterea
noului
conţinut
-Începem prin a răspunde la I întrebare, adică vom defini
procesul imaginativ.
-Daţi sinonime pentru cuvântul imaginaţie.
-Ce înseamnă a imagina?
... fantezie, imagerie,
ficţiune, închipuire
... a produce ceva nou
ce încă nu exista, a
aminti ceva ce a existat
dar nu mai exista, a
completa elementele
care lipsesc dintr-un
întreg, a anticipa, a
Page 3
3
Definim imaginaţia ca proces cognitiv complex de elaborare
a unor imagini şi proiecte noi, pe baza combinării şi
transformării experienţei.
Pentru exemplificarea mai clară a definiţiei se va urmări filmul
scurt „Dialog” al lui Jan Svankmajer,
http://www.youtube.com/watch?v=LhX1tvTgqC8
Se bifează planşa corespunzătoare primului obiectiv.
Urmează să răspundem la a doua întrebare. Să încercăm să
distingem câteva caracteristici ale imaginaţiei:
Proces cognitiv complex specific numai omului
Permite elaborarea mintală a planului de desfăşurare a
unei activităţi
Lărgeşte câmpul cunoaşterii umane
Face legătura dintre trecut, prezent şi viitor
Apare pe o anumită treptă a dezvoltării umane, adică după
ce au apărut alte procese şi funcţii psihice care îi
pregătesc desfăşurarea
Interacţionează permanent cu toate procesele, funcţiile
psihice şi componentele sistemului psihic uman.
Care sunt procesele psihice cu care interacţionează imaginaţia?
Exemple: -cu ajutorul gândirii şi a inteligenţei imaginaţia
participă la elaborarea ipotezelor şi la găsirea strategiilor de
rezolvare a problemelor;
-limbajul joacă un rol important pentru că fără
cuvinte nu putem face cunoscute ideile, reprezentările etc.
-memoria: dacă un elev vizitează un muzeu când
urmează lecţia de istorie şi va descrie cu succes un exponat
văzut în muzeu, ceilalţi vor reuşi să construiască o imagine
mintală a exponatului respectiv, astfel va rezulta un proces
imaginativ complex. -se bifează următoarea planşă-
-Acum urmează să discutăm despre procedeele imaginaţiei şi
să dăm exemple pentru fiecare dintre ele. În primul rând
trebuie să vedem ce înţelegem prin procedeu.
Procedeul este un mod de operare mintală, presupunând o
succesiune de compuneri, descompuneri, recompuneri, de
proiecta in viitor , a
visa, a combina, a
transforma
Elevii notează definiţia
în caiete.
Fiecare caracteristică
este notată în caiete.
... memoria, gândirea
etc.
... o modalitate de a
lucra
Se notează definiţia în
caiete.
Page 4
4
integrari şi dezintegrări, care duc la diferite rezultate.
-Cele mai cunoscute şi mai des folosite procedee ale
imaginaţiei sunt:
Aglutinarea (ex.: Sirena, Centaurul, Ianus cu două feţe -în
mitologie-; radiocasetofonul etc.)
Amplificarea sau diminuarea (ex.: folosit în literatura SF,
creearea poveştilor pentru copii -Setilă, Flămânzilă,
Uriaşul, Ilene Cosânzene etc.-)
Multiplicarea sau omisiunea (ex. balaurul cu şapte capete,
celebre creaţii ale lui Brâncuş -Coloana Infinitului, Masa
Tăcerii- iar pentru omisiune ciclopul din mitologie)
Diviziunea şi rearanjarea (ex. autoturisme cu motor în faţă
sau în spate, cupa excavatorului, desene din seria
„Capricii” de Goya etc.)
Substituirea: (ex. dorim să împachetăm un cadou dar nu
avem scotch sau lipici; putem improviza folosind oja care
poate să ţină lipită hârtia etc. )
Modificarea (ex. botaniştii au modificat culoarea şi au
obţinut laleaua neagră, clădirile construite de Antonio
Gaudi, cladirea in forma de cos situata in Newark, Statele
Unite ale Americii etc.)
Schematizarea (ex. caricatura unei persoane, sigla, schiţe
în arhitectură etc.)
Analogia
Tipizarea (Hagi-Tudose)
Empatia (manifestând empatia faţă de elevi, profesorul
reuşeşte să-i înţeleagă mai bine, manifestând empatie faţă
de părinţi, profesori, copiii reuşesc să accepte mai uşor
cerinţele acestora).
După prezentarea şi notarea procedeelor şi a exemplelor, vor fi
prezentate câteva imagini reprezentative pentru unele procedee
discutate (vezi anexa 1). Se bifează planşa a III a.
-Fiind un proces complex, imaginaţia se desfăşoară pe mai
multe dimensiuni. Astfel, în funcţie de intenţionalitate şi
implicarea activă în actele imaginative avem următoarele
În caiete, procedeele
imaginaţiei vor fi
enumerate şi
exeplificate.
Page 5
5
forme:
1) Forme involuntare:
a) Visul din timpul somnului
b) Reveria
2) Forme voluntare
a) Reproductivă
b) Creatoare
c) Visul de perspectivă
Clasa este împărţită în cinci grupe. În urma lecturii selective
fiecare grupă va extrage din manual principalele caracteristici
ale formelor imaginaţiei amintite. Se bifează următoarea
planşă.
Elevii notează în caiete.
Elevii lucrează pe
grupe, ulterior un
reprezentant va citi
principalele
caracteristici.
5) Fixarea
cunoştinţelor
-Despre ce am discutat noi azi?
-Ce este imaginaţia?
-Enumeraţi formele imaginaţiei!
-Enumeraţi procedeele imaginaţiei şi daţi exemple pentru
acestea.
Exerciţiu aplicativ:
Adăugaţi linii la figurile incomplete, astfel încât să puteţi
schiţa tablouri cât mai interesante. Încercaţi să imaginaţi
desene cu totul neobişnuite la care alţii să nu se poată gândi.
Daţi un titlu cât mai original fiecărui desen. (vezi anexa 2)
... despre imaginaţie
Page 6
6
SCHIŢA LECŢIEI
1. Definire şi caracterizare generală
Imaginaţia =proces cognitiv complex de elaborare a unor imagini şi proiecte noi, pe baza
combinării şi transformării experienţei
Caracteristici:
Proces cognitiv complex specific numai omului
Permite elaborarea mintală a planului de desfăşurare a unei activităţi
Lărgeşte câmpul cunoaşterii umane
Face legătura dintre trecut, prezent şi viitor
Apare pe o anumită treptă a dezvoltării umane, după ce au apărut alte procese şi funcţii psihice
care îi pregătesc desfăşurarea
Interacţionează permanent cu toate procesele, funcţiile psihice şi componentele SPU.
2. Procedeele imaginaţiei
1) Aglutinarea (ex.: Sirena, Centaurul, Ianus cu două feţe -în mitologie-; radiocasetofonul)
2) Amplificarea sau diminuarea (ex.: literatura SF, poveştilor pentru copii -Setilă, Flămânzilă etc.-)
3) Multiplicarea sau omisiunea (ex. balaurul cu şapte capete, celebre creaţii ale lui Brâncuş)
4) Diviziunea şi rearanjarea (ex. autoturisme cu motor în faţă sau în spate, cupa excavatorului,
desene din seria „Capricii” de Goya etc.)
5) Substituirea
6) Modificarea (ex. laleaua neagră, clădiri construite de Antonio Gaudi, clădire în formă de coş din
Newark, SUA)
7) Schematizarea (ex. caricatura unei persoane, sigla, schiţe în arhitectură etc.)
8) Analogia
9) Tipizarea (Hagi-Tudose)
10) Empatia
3. Formele imaginaţiei
În funcţie de intenţionalitate şi implicarea activă în actele imaginative:
1.Forme involuntare: a) Visul din timpul somnului
b) Reveria
2.Forme voluntare: a) Reproductivă
b) Creatoare
c) Visul de perspectivă
Page 7
7
Anexa 1
Amplificarea sau Diminuarea (mărirea sau micşorarea mentală a dimensiunilor unei structuri
iniţiale)
Page 8
8
Aglutinarea (o nouă organizare a unor părţi uşor de identificat şi care au aparţinut unor fiinţe,
lucruri, fenomene)
Centaurul -jumătate oameni,
jumătate animale, cu trup de cal şi
bust de oameni.
Centaurii întruchipează forţa
umană şi animală, unită într-o
singură creatură.
Ianus (sau Ianus bifrons) a fost
una dintre cele mai vechi divinităţi
din mitologia romană
Ianus era înfăţişat cu două feţe
opuse: una privea înainte, cealaltă,
înapoi. Era zeul uşii, al sărbătorilor
şi riturilor de trecere şi al
fenomenelor de tranziţie.
La origine, Ianus a fost un rege care
a domnit în Latium în epoca de aur.
După moarte a fost divinizat.
Page 9
9
Multiplicarea sau omisiunea (modificarea pe plan mental a numărului de elemente ale unui întreg)
Coloana Infinitului –creaţie celebră a lui C. Brâncuşi
-multiplicare-
Ciclopul este un personaj din
mitologia greacă, considerat ca
fiind un uriaş cu un singur ochi.
-omisiune-
Page 10
10
Diviziunea sau rearanjarea (fragmentarea mentală a părţilor corpului sau a unor funcţii ale acestora
şi realizarea tehnică a unora din părţile rezultate)
Tablouri din seria „Capricii” de Francisco de Goya
Page 11
11
Substituirea (înlocuirea într-o structură existentă a unui element)
Tablouri din seria „Capricii” de
Francisco de Goya
Page 12
12
Modificarea (păstrarea neschimbată a unor componente şi funcţii cunoacute şi modificarea altora)
Sagrada Familia (o spectaculoasa
catedrala, inceputa in 1882 si
neterminata inca) sau La Pedrera
(cladirea in valuri)
Cel mai renumit simbol catalan,
Sagrada Familia, arata ca un imens
castel de nisip, ornat cu tot felul de
forme bizare (cu fructe in varf).
Proiectul a fost inceput in 1882, de
un arhitect de biserici, dar a fost
preluat, un an mai tarziu, de
Antonio Gaudi, care a lucrat la el
timp de 43 de ani.
Parcul Guell, o alta creatie
gaudiana de exceptie. Casutele care
par facute din turta dulce,
mozaicurile colorate, aleile
serpuite, coloanele ciudate,
sculpturile imbracate in celebrele
cioburi de faianta colorata,
superbele peisaje par desprinse din
alta lume.
Page 13
13
Cladire în formă de coş situată în
Newark, SUA. Aceasta este o
clădire de birouri ce aparţine
companiei Longaberger Basket.
Fondatorul Dave Longaberger a
hotărât să reunească angajaţii
companiei sale într-un coş uriaş,
iar în decembrie 1997 şi-a văzut
visul cu ochii.
Page 14
14
Schematizarea (omiterea deliberată a unor însuşiri şi evidenţierea altora (caricatura unei persoane,
sigle)
Page 15
15
Anexa 2
Adăugaţi linii la figurile incomplete, astfel încât să puteţi schiţa tablouri cât mai interesante.
Încercaţi să imaginaţi desene cu totul neobişnuite la care alţii să nu se poată gândi. Daţi un titlu
cât mai original fiecărui desen.