Top Banner
PROIECT DIDACTIC ,,Vine, vine Moş Crăciun”
12

Proiect Didactic Mirela

Aug 12, 2015

Download

Documents

Oana Padurariu
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Proiect Didactic Mirela

PROIECT DIDACTIC

,,Vine, vine Moş Crăciun”

PROFESOR: STEFAN MIRELA CRISTINA GRĂDINIŢA: FIERBINŢI

Page 2: Proiect Didactic Mirela

DATA: 15.12.2011GRĂDINIŢA: FierbinţiGRUPA: „Grupa Fluturaşilor” – grupa mijlocieEDUCATOARE: Ştefan Mirela CristinaTEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim”TEMA PROIECT: „În aşteptarea Crăciunului”SUBTEMA: „În aşteptarea lui Moş Crăciun”TEMA ZILEI: „Vine, vine Moş Crăciun!”FORMA ACTIVITĂŢII: Activitate integratăTIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de deprinderiCATEGORII DE ACTIVITĂŢI: ADP: Rutine: Intâlnirea de dimineaţă Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii, Servirea mesei, deprinderile de igienă şi autoservire – deprinderea de a mânca frumos Trnziţii: ADE: DOS ( Activitate practică): ,,Bradul de Crăciun” – rupere, lipire ALA I : „Joc de rol”: „Pregătim prăjituri pentru Moş Crăciun” – lipire de biscuiţi cu cremă „Construcţii”: „Căsuţa lui Moş Crăciun” - alăturare, îmbinare, suprapunere, lipire „Bibliotecă”: „Simboluri de iarnă” – grafisme, rupere, lipire ALA II: „ Joc distractiv” – „Ornamentele buclucaşe” „ Joc de mişcare” – „Ştafeta decoratorilor” „ Joc muzical” – „Ninge, ninge!”SCOP: Consolidarea deprinderii de a rupe şi lipi hârtia pentru realizarea unor lucrări practiceOBIECTIVE DE REFERINŢĂ: DOS: Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practiceOBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADE: – să rupă hârtia pusă la dispoziţie pentru realizarea podoabelor pentru brad – să lipească podoabele realizate pe brad – să folosească corect instrumentele de lucru ALA I Joc de rol: - să aplice crema pe biscuiţi - să lipească biscuiţii între ei - să lucreze curat şi îngrijit Construcţii: - să îmbine armonios piesele pentru realizarea construcţiei - să construiască casa moşului utilizând operaţii de suprapunere, alăturare, îmbinare - să ataşeze acoperişul pe casa moşului Bibliotecă: - să utilizeze elemente grafice pentru obţinerea unor simboluri de iarnă - să rupă după contur spaţiul decorat - să lipească simbolurile obţinute pe acoperişul casei moşului ALA II: - să respecte regulile jocului - să răspundă motric la sarcina dată - să manifeste atitudini de cooperare şi spirit de echipă STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, turul galeriei, lucrul individual sau în grupuri mici Forma de organizare: pe grupuri, individual Mijloace de învăţământ: fişe de lucru individuale, calenderul naturii, cuburi şi jocuri de construcţii, lipici, biscuiţi, cremă, farfurii, şerveţele, cutia cu surprize.

Page 3: Proiect Didactic Mirela

DURATA: 1 ziMATERIAL BIBLIOGRAFIC:***Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani), M.E.C – 2008;***Revista învăţământului preşcolar 1-2/2010;***Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010;***Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaţional, 2008;***Activitatea integrată în grădiniţă, DPH Bucureşti, 2008;www.didactic.ro

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Intâlnirea de dimineţă Copiii sunt aşezaţi în cerc pentru a stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportrament, zâmbeşte, îi priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare, verbală, nonverbalăSalutul: Porneşte de la educatoare prin recitarea unor versuri: „Dimineaţa a sosit Cu toţii voi a-ţi venit În cerc noi ne adunăm Pe pernuţe ne-aşezam Cu toţii să ne salutăm: Bună dimineaţa, fulgişorilor! A-nceput o nouă zi, Bună dimineaţa, dragi copii!Ne salutăm unii pe ceilalţi rostindu-ne numele, având grijă să răspundem la salut şi să salutăm la rândul nostru.Prezenţa: Un baieţel va fi rugat să verifice dacă toate colegele lui sunt prezente şi să numească cine lipseşte, apoi o fetiţă va face acelaşi lucru pentru a verifica dacă toţi băieţii sunt prezenţi.Calendarul naturii: Se va completa împreună cu copiii ajutaţi de întrebările: ,,Ce zi este astăzi?’’, ,,În ce lună suntem?’’, ,,În ce anotimp ne aflăm?’’, ,,Cum este vremea?’’, ,,Cum se numeşte proiectul nostru tematic?’’, ,,Care este tema acestei săptămâni?’’.Noutatea zilei: „Dragii mei, astăzi vom avea o zi plină de surprize. Ne vom pregăti pentru sosirea moşului în aşa fel încât, atunci când el va sosi să fie foarte încântat de noi.Tranziţie: ,, Unu, doi, unu, doi, Mergem toţi în pas vioi. Ne învârtim, ne răsucim, Şi spre centre noi pornim!’’ Se realizează captarea atenţiei copiilor printr-o scurtă poezie recitată de educatoare în care vor fi implicaţi şi copiii Se face intuirea materialelor din centrele de activitate şi se anunţă obiectivele şi modul de desfăşurare al activităţii pe centre, conform demersului didactic. Copiii îşi aleg centrul în care doresc să lucreze. Sunt anunţaţi că se pot roti în ordinea preferinţelor, dar pentru ca moşul să fie mulţumit ei trebuie să îndeplinească sarcinile de la centrul ARTĂ.

Page 4: Proiect Didactic Mirela

Dupa ce au lucrat în fiecare centru, se face analiza lucrărilor realizate, prin metoda Turul galeriei. În partea a treia, se vor desfăşura jocurile distractive prezentate în proiectul didactic (ALA II)

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente didactice

Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare (instrumente şi

indicatori)Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Moment organizatoric

Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:- aerisirea sălii de grupă- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite pe sectoareÎntâlnirea de dimineaţă: Sala de grupă este pregătită de sărbătoare.Salutul: Bună dimineaţa...Prezenţa: Ce coleg nu e astăzi cu noi?Calendarul naturii: Cum este vremea astăzi? etc.

Conversaţia

Conversatia

Calendarul naturii

Catalog

Observarea comportamentului iniţial

Răspunsurile copiilor

Captarea atenţiei

,,Astăzi copii, vă voi recita o poezie intitulată „Ghicitoare” de Gabriela Berbeceanu. Voi trebuie să fiţi foarte atenţi pentru a reuşi să realizăm un tablou de Crăciun (anexa 1)

Recitare Tablou de CrăciunSilueta Moşului, a ghetuţelor şi a cadoului

Observarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor

Anunţarea temelor şi a obictivelor

Se prezintă copiilor tema zilei. Se vor anunţa obiectivele, modul de desfăşurare a activităţii, se face

ExplicaţiaConversaţiaObservarea

Materialele pregătite în fiecare centru

Page 5: Proiect Didactic Mirela

intuirea materialelor din fiecare centru.

ADEDOS

Dirijarea invatarii

ACTIVITATE PRACTICĂLi se prezintă copiilor materialele de lucru şi sunt informaţi că au ca sarcină să rupă după contur hârtia pusă la dispoziţie pentru a realiza ornamente pentru brăduţi, pe care îi vor folosi apoi la centrul „Construcţii”.

Explicaţia

Brăduţi din hârtie, ornamente desenate pe hârtie, lipici

Analiza lucrărilor copiilor

ALA IConstrucţii

Copiii vor construi prin alăturare, suprapunere, îmbinare case de diferite mărimi. Acestea vor fi apoi decorate cu brăduţii realizaţi la ARTĂ şi acoperite cu produsele obţinute la Bibliotecă.

Lucrul individual şi în grup

Observarea comportamentelor copiilorAnaliza lucrărilor

Joc de rol Copiii vor primi biscuiţi şi cremă pe care le vor folosi în realizarea unor prăjituri, folosindu-se de materialul pus la dispoziţie

Lucrul individual şi în grup

Şorţuleţe şi bonete, platouri de plastic, cuţitaşe de plastic, cremă şi biscuiţi

Analiza produselor realizate de copii

Bibliotecă Copiii vor decora folosind elemente grafice diferite simboluri de iarnă, pe care apoi le vor rupe după contur şi le vorlipi pe acoperişurile pentru casa Moşului

Lucrul individual şi în grup

Fişe, creioane colorate

Analiza produselor activităţii

Obtinerea performantei

Educatoarea le propune preşcolarilor alegerea unui centru în care ar dori să lucreze cu specificaţia că se pot roti în ordinea preferinţelor. Educatoarea va supraveghea activitatea în centre şi îi va ajuta acolo unde este cazul

Explicaţia Observarea comportamentelor copiilor

Page 6: Proiect Didactic Mirela

Evaluarea Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda ,,Turul galeriei’’Copiii vor trece pe rând pe la fiecare centru să vadă şi să aprecieze cum au fost realizate lucrările.

Explicaţia

Conversaţia

Turul galeriei

Aprecieri verbale

Analiza produselor activitaţii

ADP Tranzitie:Ora zece a sosit/ În burtică am simţit./ Pe mâini bine ne spălăm/ Şi la masă ne-aşezăm.

ALA IICaptarea şi orientarea atenţiei copiilor

Pentru că au muncit cu atâta pricepere şi şi-au dus la capăt sarcinile le propun să ne jucăm nişte jocuri foarte frumoase.

Explicaţia

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Voi anunţa jocurile pe care le voi desfăşura.Joc distractiv ,,Ornamentele buclucaşe”Joc de mişcare ,,Ştafetea decoratorilor’’Joc muzical,,Ninge, ninge!’’

Explicaţia Conversaţia

Prezentarea optimă a conţinutului

Prezentarea jocurilor şi a regulilor de joc1. ,,Ornamentele buclucaşe’’Copiii vor fi anunţaţi că fiecare dintre ei va fi un ornament, iar eu pomul de Crăciun. Li se va cere să se deplaseze în cerc, unul în spatele celuilalt în jurul meu. La comanda mea ,,Ornamentele la pom!”, „Ornamentele căzute!” ei vor îndeplini sarcina cerută. Vor fi desemnaţi câştigători copiii care au reuşit să fie foarte atenţi

Explicaţia

Jocul

Observarea comporta-mentului copiilor

Colaborarea dintre copii în timpul jocului

Respectarea regulilor de joc, aplauze, aprecieri verbale

Page 7: Proiect Didactic Mirela

2. ,,Ştafeta decoratorilor’Copiii vor fi împărţiţi în doua echipe şi aşezaţi în şir indian. În faţa fiecărei echipe, la o distanţă de 2m va fi aşezat un brad de Crăciun şi un coş cu ornamente în număr egal cu numărul membrilor echipei. Fiecare copil de la fiecare echipă se va deplasa şi va lua câte un ornament pe care îl va agăţa în brad. Câstigă achipa care va termina cel mai repede.3. ,,Ninge, ninge!’’ Copiii se vor strânge în jurul bradului şi îi vor cânta

Jocul de mişcare

Joc muzical

Coşuleţe cu ornamente

Respectarea regulilor de joc,

aplauze, aprecieri verbale

Obţinerea performanţei

După explicarea regulilor jocurilor se va trece la realizarea jocului de probă. În desfăşurarea jocurilor de către copii se va pune accent pe respectarea regulilor de joc.

Demonstraţia Respectarea regulilor de joc, aplauze, aprecieri verbale.

Evaluare Se vor emite aprecieri asupra modului cum s-a desfăşurat activitatea, asupra respectării regulilor jocului, asupra comportamentului individual şi colectiv al preşcolarilor.

Conversaţia

Page 8: Proiect Didactic Mirela

ANEXA 1

Ghicitoare de Gabriela Berbeceanu

Vreau să-ţi spun o ghicitoareCe se spune de Crăciun. (Educatoarea prezintă imaginea de Crăciun)Vei putea să-mi spui tu, oare,Cine este moşul bun?Are haine roşioare.( Unul dintre copii va recunoaşte şi va lipi silueta Moşului pe tablou)Poartă cizme ăn picioare, (Altul lipeşte siluetele cizmelor în picioarele Moşului)Îi iubeşte pe copii.Şi le aduce jucării. (Un alt copil îi lipeşte Moşului în mână cadoul siluetă)