Top Banner
Cotoranu Steluţa Florina PH_S1GR1 PROIECT DIDACTIC I. Date de identificare Data: 21.09.2017 Clasa: a V-a Unitatea de învăţământ: Colegiul de Artă ”Carmen Sylva”, Municipiul Ploieşti Profesor: Cotoranu Florina I. II. Construcț ia Disciplina: Informatică şi TIC Unitatea de învăţare: Sisteme de calcul Subiectul lectiei: Elemente de arhitectură a unui sistem de calcul Tipul lectiei: Transmitere şi însuşire de cunoştinţe Timpul acordat: 50 minute Competenţe specifice : 1.1 Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a sistemului de calcul Obiective operaţionale: O1 să identifice componentele sistemului de calcul O2 să descrie rolul componentelor hardware O3 să analizeze modul de funcţionare a unui sistem de calcul O4 să utilizeze corect termenii de specialitate Strategii didactice folosite: Metode ș i procedee: conversaţia frontală, observaţia, explicaţia, exerciţ iul Mijloace de învățământ: calculator, videoproiector, Internet, fişe de lucru, film didactic, soft educaţional Forme de organizare: individual şi f rontal Evaluare: - iniţială (întrebări orale) - continuă pe parcursul lecţiei (rezolvarea unor sarcini din fişele de lucru 1şi 2) - finală (aplicaţie practică) Bibliografie: C. D. Băican, M. E. Coriteac,”Informatică şi TIC”- Manual pentru clasa a V-a, Editura Sigma, Bucureşti, 2017 Compendiu introductiv pentru gimnaziu Ministerul Educaţiei Naţionale http://informaticainscoli.ro/doku.php
21

PROIECT DIDACTIC I.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=cotoranu... · 2017. 10. 13. · PROIECT DIDACTIC I. Date de identificare Data: 21.09.2017 Clasa: a V-a Unitatea de

Jan 31, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    PROIECT DIDACTIC I. Date de identificare

    Data: 21.09.2017

    Clasa: a V-a

    Unitatea de învăţământ: Colegiul de Artă ”Carmen Sylva”, Municipiul Ploieşti

    Profesor: Cotoranu Florina

    I. II. Construcția

    Disciplina: Informatică şi TIC

    Unitatea de învăţare: Sisteme de calcul

    Subiectul lectiei: Elemente de arhitectură a unui sistem de calcul

    Tipul lectiei: Transmitere şi însuşire de cunoştinţe

    Timpul acordat: 50 minute

    Competenţe specifice :

    1.1 Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a sistemului de calcul

    Obiective operaţionale:

    O1 să identifice componentele sistemului de calcul

    O2 să descrie rolul componentelor hardware

    O3 să analizeze modul de funcţionare a unui sistem de calcul

    O4 să utilizeze corect termenii de specialitate

    Strategii didactice folosite:

    Metode și procedee: conversaţia frontală, observaţia, explicaţia, exerciţiul

    Mijloace de învățământ: calculator, videoproiector, Internet, fişe de lucru, film didactic, soft

    educaţional

    Forme de organizare: individual şi frontal

    Evaluare:

    - iniţială (întrebări orale)

    - continuă pe parcursul lecţiei (rezolvarea unor sarcini din fişele de lucru 1şi 2)

    - finală (aplicaţie practică)

    Bibliografie:

    C. D. Băican, M. E. Coriteac,”Informatică şi TIC”- Manual pentru clasa a V-a, Editura

    Sigma, Bucureşti, 2017

    Compendiu introductiv pentru gimnaziu – Ministerul Educaţiei Naţionale

    http://informaticainscoli.ro/doku.php

    http://informaticainscoli.ro/doku.php

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Tabelul de specificare a corespondenţelor

    Evenimentul instrucţional Ob.

    op. Conţinuturi

    Strategii

    didactice Evaluarea

    Moment organizatoric (1 min) -

    Profesorul trece în catalog elevii absenţi, stabileşte liniştea şi atmosfera

    adecvată activităţii didactice.

    Elevii pregătesc instrumentele de lucru necesare orei

    Conversaţia -

    Verificarea temei pentru acasă şi

    reactualizarea cunoştinţelor (5 min) O4

    Elevii prezintă tema şi răspund la întrebările adresate de profesor. Conversaţia

    Explicaţia Orală

    Anunţarea temei şi obiectivelor

    urmărite (1 min) -

    Profesorul anunţă tema lecţiei şi obiectivele urmărite.

    Elevii notează în caiete titlul lecției Explicaţia Orală

    Comunicarea noilor cunoştinţe

    (30 min)

    O1

    O2

    O3

    O4

    vezi Dirijarea învăţării

    Profesorul le prezintă elevilor un film didactic despre structura

    sistemului de calcul (https://www.youtube.com/watch?v=HEjPop-

    aK_w&feature=youtu.be).

    Elevii urmăresc filmul, răspund și notează în caiete, realizează

    cerințele din fișa de lucru1.

    Conversaţia

    Explicaţia

    Problematiza

    rea

    Observarea

    sistematică

    a elevilor

    Fixarea cunoştinţelor şi realizarea

    feedback-ului (10 min)

    O1

    O2

    O3

    O4

    Profesorul le solicită elevilor să rezolve fișa de lucru 2.

    Elevii rezolvă fişa de lucru2.

    Profesorul le propune elevilor un exerciţiu de simulare pentru

    asamblarea componentelor din unitatea centrală (http://world-

    it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator).

    Elevii rezolvă aplicaţia la calculator.

    Activ

    participative

    Aplicații

    practice

    Orală

    Observarea

    sistematică

    a elevilor

    Practică

    Notarea elevilor şi tema pentru

    acasă (3 min) -

    Profesorul notează elevii care au fost activi la lecţie şi propune tema

    pentru acasă.

    Elevii își vor nota în caiete tema pentru acasă.

    http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculatorhttp://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    III. Criteriul de optimalitate

    Nota 5 Nota 6 Nota 7 Nota 8 Nota 9 Nota 10

    Desfăşurarea lecţiei

    Moment organizatoric:

    pregătirea lecţiei:

    - întocmirea proiectului didactic;

    - pregătirea setului de întrebări;

    - pregătirea setului de aplicaţii;

    - pregătirea temei;

    organizarea şi pregătirea clasei:

    - verificarea frecvenţei;

    - verificarea temei pentru acasă;

    - verificarea nivelului de realizare a obiectivelor lecţiei precedente printr-un

    set de întrebări orale;

    captarea atenţiei clasei:

    - anunţarea subiectului pentru tema respectivă;

    - anunţarea obiectivelor urmărite;

    - anunţarea modului de desfăşurare a activităţii;

    Dirijarea învățării:

    În lecţia anterioară aţi aflat ce este un sistem de calcul. Astăzi vom învăța despre principalele

    componente ale unui sistem de calculşi rolul lor.

    Sistemul de calcul conţine două mari componente: hardware și software.

    Componenta hardware reprezintă echipamentele fizice ale calculatorului (exemple de componente

    hardware: placa de bază, mouse-ul, tastatura, monitorul etc).

    Elementele principale hardware sunt:

    unitatea centrală (sunt menţionate componentele aflate în unitatea centrală).

    dispozitivele periferice.

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Componenta software reprezintă programele instalate pe calculator (exemple de programe/software:

    Windows, Internet Explorer, Microsoft Word, Photoshop, Scratch, etc).

    În funcționarea unui sistem de calcul datele folosite parcurg următorii pași: 1. se introduc/citesc

    2. se stochează/memorează

    3. se prelucrează/procesează

    4. se scriu/afișeză.

    Aceştia sunt cei 4 pași importanți în funcționarea unui sistem de calcul.

    John von Neumann (matematician și informatician de origine austro-ungară) a schițat în anul 1945 unul dintre primele

    modele pentru a explica modul de funcționare a unui sistem de calcul.

    Astfel: datele sunt introduse în calculator prin intermediul dispozitivelor periferice de intrare - INPUT (tastatura, mouse

    etc) care, prin intermediul canalelor de intrare/ieșire, ajung la Unitatea Centrală de Prelucrare (UCP) unde sunt

    prelucrate sau memorate cu ajutorul memoriei (RAM, ROM și cache). Datele prelucrate ajung la utilizator prin

    intermediul dispozitivelor periferice de ieșire -OUTPUT (monitor, imprimantă etc).

    Unitatea Centrală de Prelucrare, așa zisul “creier al calculatorului” este implementat cu ajutorul unui microprocesor

    și este formată din:

    Unitatea Aritmetico-Logică (UAL) - execută operaţiile elementare aritmetice şi logice;

    Unitatea de Comandă și Control (UCC) - are rolul de a controla activitatea tuturor dispozitivelor fizice ale

    calculatorului pentru a comanda executarea fiecărei operaţii.

    Sunt menţionate caracteristicile unui procesor şi sunt prezentate câteva modele de procesoare.

    Memorie internă este compusă din:

    Memoria ROM (Read Only Memory):

    este un chip conectat pe placa de bază;

    permite acces numai la citire;

    este inscripţionat de către firma producătoare;

    este nevolatilă (nu dispare la închiderea calculatorului).

    Memoria RAM (Random Acces Memory):

    este constituită din mai multe circuite integrate;

    permite acces la citire şi scriere;

    UCP

    http://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/detail.php?id=wiki:sinteza_teorie.1.2&media=wiki:712px-computer_structure.svg.png

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    este volatilă (conținutul ei se șterge la închiderea calculatorului).

    Cea mai mică unitate de masura a informației este bit-ul. El memorează una din cele două stări ale unui circuit electric,

    închis sau deschis (cifrele 0 sau 1).

    Alte unități de masură ale memoriei sunt:

    1 byte (1 B) sau octet = 8 biți

    1 kylobyte (1 KB) = 1024 bytes

    1 megabyte (1 MB) = 1024 KB

    1 gigabyte (1 GB) = 1024 MB

    1 terabyte (1 TB) = 1024 GB

    1 petabyte (1 PB) = 1024 TB

    1 exabyte (1 EB) = 1024 PB

    1 zettabyte (1 ZB) = 1024 EB

    1 yottabyte (1 YB) = 1024 ZB

    Temă pentru acasă:

    a) Identificaţi producătorul şi caracteristicile microprocesorului din calculatorul personal;

    b) Identificaţi capacitatea memoriei RAM din calculatorul personal.

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    FIŞA DE LUCRU 1

    (ELEMENTE DE ARHITECTURĂ ALE UNUI SISTEM DE CALCUL)

    Citiţi cu atenţie enunţurile următoare şi completaţi a treia coloană a tabelulul de mai

    jos cu litera A, dacă enunţul este adevărat şi cu litera F, dacă este fals:

    Nr.

    crt.

    Enunţ A/F

    1. Memoria ROM reţine instrucţiuni pentru a porni calculatorul.

    2. Magistralele sunt căi de comunicaţie între componentele calculatorului.

    3. Un sistem de calcul nu are nevoie de o placă de reţea pentru a se putea

    conecta la o reţea.

    4. Unitatea centrală de prelucrare cuprinde unitatea aritmetico-logică şi

    unitatea de comandă şi control.

    5. Bitul este cea mai mică unitate de măsură a informaţiei.

    6. Frecvenţa microprocesorului se măsoară în centimetri.

    7. 1 Byte = 1 octet = 8 biţi

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    FIŞA DE LUCRU 2

    (ELEMENTE DE ARHITECTURĂ ALE UNUI SISTEM DE CALCUL)

    1. Completați spațiile punctate:

    Hardware reprezintă componenta …………………….. a calculatorului.

    Componenta ………………………. reprezintă programele instalate de calculator.

    RAM este abrevierea de la ……………………..

    1 megabyte (1 MB) = ………………. KB

    1 byte (1 B) sau octet = …………….

    ……………………… a schițat unul dintre primele modele pentru a explica modul de funcționare a unui sistem de calcul.

    2. Răspundeți la următoarelor întrebări:

    Care sunt cei 4 pași importanți în funcționarea unui sistem de calcul? Care este cea mică unitate de masură a informației? Ce este memoria volatilă?

    3. Dați exemple de programe pe care le-ați folosit acasă și precizaţi la ce le-ați utilizat.

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE Sisteme de calcul - (S1-S4)

    Conţinuturi

    (detalieri)

    Competenţe

    specifice

    Activităţi de învăţare Resurse Evaluare Observaţii

    Norme de

    ergonomie şi de

    siguranţă

    (Normele de

    securitate şi

    protecţie a muncii

    în laboratorul de

    informatică.

    Poziţia corectă a

    corpului la staţia de

    lucru)

    1.1 Test iniţial - 15 minute

    Discutarea testului iniţial -5 minute

    Dezbatere: „De ce este important să

    respectăm reguli?” - 5 minute

    Prezentarea regulilor privind

    normele de securitate şi protecţie

    a muncii în laboratorul de

    informatică -10 minute

    Vizionarea filmului didactic

    referitor la poziţia corectă a

    corpului la staţia de lucru – 3

    minute

    Jocul didactic “Calculatorul:

    prieten sau duşman?”- 12 minute

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la

    Internet şi videoproiector

    Activitate: individuală şi frontală

    Material didactic: Fişa de protecţia muncii (la finalul orei elevii vor semna

    fişa de protecţia muncii şi repartizarea la posturile de

    lucru în laborator)

    Film didactic:

    https://www.youtube.com/watch?v=ZLwIP8cB

    aWA

    Test iniţial

    Evaluare curentă

    formativă prin:

    Jocul didactic

    „Calculatorul:

    prieten sau duşman?”

    Conversaţie

    euristică

    Tipuri de sisteme

    de calcul şi de

    comunicaţii.

    Elemente de

    arhitectură a unui

    sistem de calcul

    Momente

    principale în

    evoluţia sistemelor

    de calcul;

    Sisteme de calcul şi

    de comunicaţii

    întâlnite în viaţa

    cotidiană;

    Structura generală

    1.1 Activitate în perechi „Observaţi

    imaginile şi argumentaşi utilitatea calculatorului” – 10 minute

    Vizionare film didactic referitor la

    generaţiile de calculatoare (filmul va fi

    vizionat fără sonor, profesorul

    folosindu-l ca suport vizual pentru

    explicarea evoluţiei calculatoarelor)-

    10 minute

    Descrierea rolului componentelor

    hardware şi a interacţiunilor dintre

    acestea - 15 minute

    Identificarea componentelor hardware

    şi a relaţiilor dintre acestea pe un calculator dezasamblat - 10 minute

    Activitate practică: simularea

    asamblării componentelor unui

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi videoproiector

    Activitate: frontală şi pe grupe

    Material didactic:

    Fişa de lucru

    Filmul didactic:

    https://www.youtube.com/watch?v=sTc4kIVUnoA

    Structura unui calculator:

    Filmul didactic

    https://www.youtube.com/watch?v=HEjPop-

    aK_w&feature=youtu.be

    Simulator asamblare calculator:

    http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-

    calculator

    Un calculator dezasamblat

    Evaluare curentă formativă prin:

    Conversaţie

    euristică

    Identificarea

    componentelor

    hardware pe un

    calculator

    dezasamblat

    Aplicaţie pe

    calculator

    https://www.youtube.com/watch?v=ZLwIP8cBaWAhttps://www.youtube.com/watch?v=ZLwIP8cBaWAhttps://www.youtube.com/watch?v=sTc4kIVUnoAhttps://www.youtube.com/watch?v=HEjPop-aK_w&feature=youtu.behttps://www.youtube.com/watch?v=HEjPop-aK_w&feature=youtu.behttp://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculatorhttp://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    a unui sistem de

    calcul;

    Rolul

    componentelor

    hardware ale unui

    sistem de calcul.

    sistem de calcul – 5 minute

    Tipuri de

    dispozitive: de

    intrare, de ieşire,

    de intrare-ieşire

    (Dispozitive de

    intrare: exemple,

    rol, mod de

    utilizare.

    Dispozitive de

    ieşire: exemple, rol,

    mod de utilizare.

    Dispozitive de

    intrare-ieşire:

    exemple, rol, mod

    de utilizare.)

    1.1 Dezbatere pe tema categoriilor

    de dispozitive, cu exemplificări

    pentru fiecare categorie - 10

    minute

    Identificarea grupelor de taste de

    pe tastatură şi explicarea rolului

    acestora - 5 minute

    Exersarea poziţiei corecte a

    mâinilor pe tastatură, utilizând

    joc didactic -15 minute

    Descoperirea operaţiilor care se

    pot executa cu un dispozitiv de

    tip mouse şi exersarea

    principalelor operaţii (click,

    dublu-click, drag&drop)

    utilizând un joc didactic –

    10 minute

    Pentru fixarea cunoştinţelor se

    rezolvă o fişă de evaluare –

    10 minute

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la

    Internet şi videoproiector

    Activitate: individuală şi frontală

    Material didactic:

    Tutorial de tastare rapidă: online (de exemplu,

    http://www.typingstudy.com/ro/ sau

    http://www.invatasingur.ro/tutoriale/dactilografie/qwerty.

    php

    Jocuri didactice pentru exersarea operaţiilor cu mouse-ul

    (de exemplu, pe site-ul http://minimouse.us/)

    Dispozitive de intrare, ieşire sau de intrare-ieşire

    (instalate în laborator sau prezentate demonstrativ)

    http://www.informaticainscoli.ro/doku.php?id=start Modul 1- lectia 4 - Aplicaţii

    Fişa de evaluare

    Evaluare curentă

    formativă prin:

    Conversaţie

    euristică

    Aplicaţii practice: 1. parcurgerea lecţiilor de tastare

    rapidă

    2. parcurgerea nivelurilor unui joc

    de exersare a

    operaţiilor cu

    mouse-ul

    Rezolvarea fişei

    de evaluare

    Tipuri de

    dispozitive de

    stocare a datelor

    (Dispozitive de

    stocare a datelor:

    - exemple de

    1.1 Vizualizarea modului de utilizare a unui

    dispozitiv extern de stocare a datelor -

    10 minute

    Ilustrarea grafică a unităţilor de măsură

    pentru capacitatea de stocare în ordine

    crescătoare - 15 minute

    Ordonarea crescătoare a unor

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la

    Internet şi videoproiector

    Activitate: individuală şi frontală

    Material didactic:

    Dispozitive externe de stocare (memory stick. cd, dvd,

    Evaluarea sumativă

    prin:

    test final (scris)

    http://www.typingstudy.com/ro/http://www.invatasingur.ro/tutoriale/dactilografie/qwerty.phphttp://www.invatasingur.ro/tutoriale/dactilografie/qwerty.phphttp://minimouse.us/

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    dispozitive de

    stocare a datelor

    - unităţi de măsură

    pentru capacitatea

    de stocare (bit,

    byte, kilobyte,

    megabyte,

    gigabyte, terabyte,

    petabyte etc.)

    - comparaţie între

    dispozitivele de

    stocare în funcţie

    de capacitate)

    dispozitive de stocare după capacitatea

    de stocare - 5 minute

    Evaluare:

    Evaluare sumativă - Test final (scris) - 15 minute

    Discutarea soluţiilor la testul

    scris – 5 minute

    etc.)

    Grafic cu unităţile de măsură a memoriei în ordine

    crescătoare

    Test final (scris)

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Fişă de lucru

    (dispozitive periferice şi de stocare a datelor)

    1. Identificaţi următoarele dispozitive periferice şi scrieţi denumirile lor:

    ____________ _______________ ____________ _______________

    ____________ _______________ ____________ _______________

    2. Enumeraţi trei caracteristici ale monitoarelor: ............................................................................................................................. .....

    3. Răspundeţi la următoarele întrebări: a. Ce dispozitive de stocare a datelor cunoaşteţi?

    b. Care sunt principalele caracteristici de performanţă ale dispozitivelor de stocare a datelor?

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Fişă de lucru rezolvată

    (dispozitive periferice şi de stocare a datelor)

    1. Identificaţi următoarele dispozitive periferice şi scrieţi denumirile lor:

    ______________ _____________ ____________ _______________

    ____________ _______________ ____________ _______________

    2. Enumeraţi trei caracteristici ale monitoarelor:

    ............................................................................................................................. .................

    3. Răspundeţi la următoarele întrebări: a. Ce dispozitive de stocare a datelor cunoaşteţi?

    Principalele dispozitive de stocare a datelor sunt: HDD (Hard Disk Drive), SSD (Solid State Drive), memory

    stick, CD (Compact Disc), DVD (Digital Video Disc), discul blue-ray, carduri de memorie.

    b. Care sunt principalele caracteristici de performanţă ale dispozitivelor de stocare a datelor?

    Principalele caracteristici de performanţă ale dispozitivelor de stocare a datelor sunt: capacitatea de stocare, timpul

    de acces, rata de transfer, viteza de lucru.

    imprimantă monitor boxe birou tastatură

    joystick scanner cameră web mocrofon

    dimensiune ecran, rezoluţie, număr de culori, rata de refresh, contrast, timp de răspuns

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Fișa de lucru pentru

    Operașii cu foldere și fișiere

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Siguranţa pe internet Clasa a V-a ____ Data:_________________

    FIŞĂ DE LUCRU

    Noteazã ȋ n fiecare monitor de mai jos avantajele şi dezavantajele utilizãrii Internetului(avantajele vor fi trecute

    ȋ n monitorul de culoare roşie;dezavantajele vor fi trecute ȋ n

    monitorul de culoare albastrã).

    Pentru fiecare imagine de mai jos noteazã ce regulã din

    codul de conduitã(neticheta/netiquette) a fost ȋ ncãlcatã:

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Imaginea 1.

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    ______________________________________________________________________________________

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    ___________

    Imaginea 2.

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    ___________________________________________

    _______

    Imaginea 3.

    __________________________________________

    __________________________________________

    __________________________________________

    __________________________________________

    __________________________________________

    __________________________________________

    __________________________________________

    __________________________________________

    ______

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Vizualizaţi cu atenţie parolele din imaginile de mai jos.

    Argumentaţi ȋ n minim 5 rȃnduri diferenţa dintre cele douã

    parole(avantaje/dezavantaje):

    ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    De ce este bine sã utilizãm parole diferite pentru conturi

    diferite?

    ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Descrie o situaţie ȋ n care anti-virusul este foarte

    important atunci cȃnd navigãm pe Internet.

    Fişă de lucru

    ________________________________________________________________

    ________________________________________________________________

    ________________________________________________________________

    ________________________________________________________________

    ________________________________________________________________

    ________________________________________________________________

    ________________________________________________________________

    ________________________________________________________________

    __________

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Instrumente de desenare, culori, hașuri. Inserare și formatare text

    Deschideți aplicația Gimp ți creați o nouă imagine, cu numele „Bradul de Crăciun”.

    Desenați unui brad pentru care veți folosi instrumentele Brush, Pencil ți Ink. Fiecare

    parte a bradului – trunchi, ramuri, frunze, se va desena într-un strat separat.

    Se va începe cu un strat pentru trunchi. Trunchiul se va desena cu instrumentul Brush,

    alegând o culoare maro. Liniile de contur ale trunchiului se vor trasa drepte, cu ajutorul tastei Shift.

    Pentru umplerea trunchiului se va apela la linii trasate cu Brush sau la instrumentul Bucket Fill

    (opțiunea FG color fill).

    Pentru desenarea ramurilor (aceeați culoare ca ți trunchiul) se va genera un nou strat,

    intitulat Ramuri ți se va folosi instrumentul Brush. Ramurile pot fi trasate cu linii drepte, cum este

    cazul în acest exemplul dat sau manual.

    Pentru frunze, se pot folosi mai multe instrumente ți mai multe culori (verde de diferite

    nuanțe, două nuanțe sunt suficiente). Vă recomand ca pentru fiecare nuanță de frunză să folosiți

    un strat separat. Pentru desenarea frunzelor puteți folosi instrumentele Pen ți Ink. Frunzele se vor

    desena punctiform, forma circulară, dimensiunea lor fiind reglată prin Size.

    Pentru a crea o umbră pentru trunchiul copacului, veți crea un nou strat, denumit Trunchi

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    umbră, ți veți folosi instrumentul Brush, cu peria tip Fuzzy, cu o culoare de desenare cu o nuanță

    de maro extrem de închisă. Opacitatea se va reduce cu 50%. Umbra o veți obține prin trasarea

    unor linii drepte. Pentru a facilita generarea efectului de umbră, veți anula vizibilitatea celorlalte

    straturi.

    Folosind uneltele de desenat ți colorat împodobiți bradul cu globulețe ți puneți

    cadourile sub el.

    Scrieți o urare pentru cei dragi cu ocazia Crăciunului modificând fontul ți dimensiunea

    caracterelor, culoarea folosită, alinierea textului, spațierea pe verticală ți pe orizontală.

    Exportați fițierul cu numele Bradul de Crăciun.gif, în folderul clasei voastre, ca ca

    animație, fără buclă la infinit, cu întârzierea între cadre la 1000 de milisecunde.

    Trimiteți, prin email, fițierul creat persoanelor dragi vouă.

    S-au îmbulzit timpurile sacre peste noi ți noi ne-am rătăcit,

    inițiatic, în sărbătoare. Am vibrat polifonic întru Dumnezeu

    ți din simfonia lui ne-au crescut, ritualic, aripi. Atunci

    pământul întreg a început să ningă întru cuvinte…

    Sărbători fericite, dragii mei!

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    Fișa de lucru Expresii

    I. Deschide şi apoi rezolvă proiectele din Scratch de la adresele:

    1) https://scratch.mit.edu/projects/178178908/

    https://scratch.mit.edu/projects/178178908/

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    2) https://scratch.mit.edu/projects/177738127/

    3) https://scratch.mit.edu/projects/177746612/

    https://scratch.mit.edu/projects/177738127/https://scratch.mit.edu/projects/177746612/

  • Cotoranu Steluţa Florina

    PH_S1GR1

    4) https://scratch.mit.edu/projects/178180653/

    5) https://scratch.mit.edu/projects/178198219/

    II. Construiţi în ultimul proiect o expresie care utilizează cel puţin trei operatori aritmetici şi a cărei

    valoare să fie egală cu 34.

    https://scratch.mit.edu/projects/178180653/https://scratch.mit.edu/projects/178198219/