Top Banner
ПРОЦЕНA ЕРГОНОМСКОГ РИЗИКА др Соња Павловић-Веселиновић, Факултет заштите на раду, Ниш Резиме: Радом узроковани мишићно-скелетни поремећаји (РУМСП) постали су велики проблем у привреди широм света. Превенција и откривање РУМСП захтева укључивање већег броја експерата различитих специјалности. Због тога постоји потреба за одређеним алатом који би омогућио идентификовање фактора који би могли довести до развоја РУМСП, откривајући их у њиховој раној фази. У раду је приказан развијен експертски систем и дат пример примене на конкретно радно место. Кључне речи: Ергономија, мишићно-скелетни поремећаји узроковани радом, процена ризика ERGONOMIC RISK ASSESSMENT Abstract: Work-related musculo-skeletal disorders (WRMSDs) are becoming a major problem in worldwide economy. WRMSDs prevention and identification needs many different experts. There was a need for a tool which will enable to identify the factors that can lead to development of WRMSDs, in their early stages. The paper describes the developed expert system, with the example of its application to the particular workplace. Keywords: Ergonomics, work related musculo-skeletal disorders, risk assessment УВОД У последњих двадесетак година развијене земље суочиле су се са растућим проблемом мишићно-скелетних поремећаја, који настају услед изложености неодговарајућим условима на радном месту. У свим индустријски развијеним земљама улаже се много напора за праћење тренда обољења, као и за развијање делотворних стратегија за превенцију и контролу РУМСП. Данас се ергономија и примена ергономских принципа препознају као круцијални у решавању овог проблема, јер се верује да је водећи фактор у настанку мишићно- скелетних поремећаја непоштовање ергономских принципа при пројектовању радног места. Радом узроковани мишићно-скелетни поремећаји препознати су као проблем још почетком осамнаестог века, када је Бернардо Рамаззини (1717. године) први описао болести изазване “снажним и неправилним покретима и неприродним положајем тела”. До краја 19.
8

Procena ergonomskog rizika

Jan 18, 2023

Download

Documents

Pepi Cvetkovic
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Procena ergonomskog rizika

ПРОЦЕНA ЕРГОНОМСКОГ РИЗИКА

др Соња Павловић-Веселиновић, Факултет заштите на раду, Ниш

Резиме: Радом узроковани мишићно-скелетни поремећаји (РУМСП) постали сувелики проблем у привреди широм света. Превенција и откривање РУМСПзахтева укључивање већег броја експерата различитих специјалности. Збогтога постоји потреба за одређеним алатом који би омогућио идентификовањефактора који би могли довести до развоја РУМСП, откривајући их у њиховојраној фази. У раду је приказан развијен експертски систем и дат примерпримене на конкретно радно место. Кључне речи: Ергономија, мишићно-скелетни поремећаји узроковани радом,процена ризика

ERGONOMIC RISK ASSESSMENT

Abstract: Work-related musculo-skeletal disorders (WRMSDs) are becoming a majorproblem in worldwide economy. WRMSDs prevention and identification needs manydifferent experts. There was a need for a tool which will enable to identify the factorsthat can lead to development of WRMSDs, in their early stages. The paper describes thedeveloped expert system, with the example of its application to the particular workplace.Keywords: Ergonomics, work related musculo-skeletal disorders, risk assessment

УВОД

У последњих двадесетак година развијене земље суочиле су се сарастућим проблемом мишићно-скелетних поремећаја, који настајууслед изложености неодговарајућим условима на радном месту. Усвим индустријски развијеним земљама улаже се много напора запраћење тренда обољења, као и за развијање делотворних стратегијаза превенцију и контролу РУМСП. Данас се ергономија и применаергономских принципа препознају као круцијални у решавању овогпроблема, јер се верује да је водећи фактор у настанку мишићно-скелетних поремећаја непоштовање ергономских принципа припројектовању радног места.

Радом узроковани мишићно-скелетни поремећаји препознати сукао проблем још почетком осамнаестог века, када је БернардоРамаззини (1717. године) први описао болести изазване “снажним инеправилним покретима и неприродним положајем тела”. До краја 19.

Page 2: Procena ergonomskog rizika

века слични услови и симптоми су забележени не само код писара,него и у другим занимањима, као што су обућари, млекари, кројачи.

У двадесетом веку број случајева мишићно-скелетних поремећајапочео је драматично да расте. Према подацима Бироа за статистикурада (BLS) у периоду од 1983. до 1993. године, број случајеваповећан за 770%. У бројним публикацијама може се наћи податак даданас око 60-75% професионалних обољења у разним земљама спада уову групу. Овај скок у броју пријављених случајева праћен јевеликим бројем изгубљених радних дана, смањеном продуктивношћу иогромним трошковима.

Годинама су различити истраживачи развијали алате који биомогућили боље и поузданије анализе и процене ергономског ризикарадног места. Термин ергономски ризик је новијег датума, аодабран је да би истакао факторе ризика везане за радни процес,који утичу на настанак и развој мишићно-скелетних поремећаја.Најчешћи прилаз проблему био је развијање упитника или чек-листиза утврђивање ергономских недостатака. Осамдесетих годинаекспертски системи изведени из техника вештачке интелигенцијекоришћени су од стране неколико истраживача (на пр. Јунг).Међутим, постојећи експертски системи (SAMMIE, COMBIMAN,ErgoSPACE, ERGOMAN) погодни су за пројектовање радног места, запроцену радног места и за биомеханичку анализу пројектованоградног задатка, али ниједан од њих нема могућност предвиђањамогућих РУМСП, са једне стране на основу знакова или субјективнихсимптома, а са друге стране на основу уочених ергономскихнедостатака. Из тог разлога развијен је овај програмски пакет заподршку одлучивању при процени ергономског ризика, који ради (идаје резултате) као експертски систем.

SONEX – ЕКСПЕРТСКИ СИСТЕМ ЗА ПРОЦЕНУ ЕРГОНОМСКОГ РИЗИКА

Основу експертског система чине две базе: база знања и базаправила одлучивања, које су формиране на основу чињеницадобијених анализом обимних литературних података, што јеподразумевало екстракцију знања бројних експерата, али и наоснову сопственог искуства аутора у практичној процени ризика.Подразумева се да су базе отворене (наравно, са заштићенимнивоима приступа), тако да корисник може да врши изменепредефинисаних чињеница везаних за правила закључивања, а да при

Page 3: Procena ergonomskog rizika

томе није потребно уносити измене у програмски пакет, тј. у његов„изворни код“.

База знања садржи преко 230 фактора и преко 500 могућиходговора/резултата. Улога SONEX-а је да помогне корисницима (какоекспертима тако и лаицима) да идентификују могуће симптоме РУМСПи факторе ризика који могу допринети њиховом развоју. SONEX сесастоји од бројних фактора ризика разврстаних у шест главнихмодула/база знања (БОЛ, ПОСЛОВИ, РАДНИ ПРОСТОР, РАДНА СТОЛИЦА, АЛАТ,ОРГАНИЗАЦИОНИ ФАКТОРИ). Неопходно је истаћи да су сви факториризика третирани као фактори ризика исте значајности/тежине(W=1,0). Блок дијаграм система SONEX са свих шест базазнања/модула приказан је на слици 1.

Сваком модулу/бази знања може се приступити појединачно помоћуSONЕX-а, јер сваки од ових модула представља самосталниекспертски систем. Уколико одређено радно место анализира некимедицински стручњак, као и у случају да запослени осећа болове уодређеном делу тела, корисно је покренути део програма-модул БОЛ(слика 2). Овај модул, након избора дела тела у коме јенеудобност најизраженија, почиње постављањем серије питања ојачини бола/неудобности, о неким предиспонирајућим факторима, оначину почетка болова и сл. Програм омогућава избор и анализусвих делова тела у којима је изражена неудобност/бол, што јеприказано на слици 2. Ова иницијална питања имају за циљиздвајање поремећаја који су настали као последица неке изненаднетрауме (на пример, угануће, прелом и сл.). На крају анализеодређеног (болног) дела тела добија се резултат у виду дијагнозеса описом симптома, али се такође наводе могући ергономски иорганизациони фактори ризика који могу утицати на развојконкретног поремећаја и даје предлог одговарајуће базезнања/модула за даљу анализу. SONЕX омогућава идентификовање окотридесетак различитих стања/дијагноза, али нема интенцију дазамени неопходне медицинске процедуре.

Page 4: Procena ergonomskog rizika

Слика 1. Блок дијаграм развијеног система SONЕX

Слика 2. Блок дијаграм модула БОЛ

Сврха следећег модула/базе знања ПОСЛОВИ је анализапројектованог радног задатка у циљу утврђивања присутних фактораризика - ергономских недостатака, (слика 3). Логично је да је овомодул са којим ће већина техничких лица започети анализу/процену

Page 5: Procena ergonomskog rizika

ризика од настанка РУМСП.У субмодулу Тип посла идентификује се присуство фактора ризика

као што су понављање, сила, вибрације, неудобни или статичкиположаји и ниске температуре окружења, као и део тела који јенајангажованији при вршењу радних задатака. Затим се на основуодговора о врсти покрета и радњама које обавља ангажовани деотела долази до резултата у виду фактора посла и могућихпоремећаја који су резултат изложености тим факторима. Као и умодулу БОЛ и у резултатима модула ПОСЛОВИ наводе се делови изглавног менија које је корисно покренути ради детаљније анализе(на пр., АЛАТ, ОРГ. ФАКТОРИ, итд.).

Слика 4. Блок дијаграм модула ПОСЛОВИ

ПРИМЕР ПРИМЕНЕ SONEX-A

Радно место водећег електромонтера за одржавање ЕЕО(Југоисток) подразумева послове одржавања, ремонта и изградњеводова, трафостаница и уличног светла. Обављање посла подразумеваоптерећење великих и малих мишићних група руку, ногу и леђа,

Page 6: Procena ergonomskog rizika

подизање и ношење терета, заузимање неудобних, статичких илипринудних положаја, уз психосензорно и психомоторно оптерећење,стрес због могуће грешке у раду која може имати озбиљне последицеи уз често продужено трајање рада. Обзиром да посао углавномзахтева рад на отвореном, морају се имати у виду штетни климатскиутицаји.

Запослени С.П. има 40 година, ради 19 година на овом радномместу. Пуши већ 20 година, 1 паклу цигарета дневно, али је удоброј физичкој кондицији и нормалне телесне тежине. Повременокористи бруфен због болова у леђима и има дијагнозу М54-бол улеђима. Због ограничене дужине овог рада приказани су само екраниSONEX-a за модул БОЛ и за најугроженији део тела, као илустрацијаначина функционисања SONEX-a (слике 5.6, 7).

Слика 5. Почетни екран за одабрани болни део тела

Page 7: Procena ergonomskog rizika

Слика 6. Резултат SONEX-a на основу субјективних симптома запосленог

Слика 7. Завршни екран SONEX-a

ЗАКЉУЧАК

Page 8: Procena ergonomskog rizika

Тестирање способности SONЕX-а да идентификује ергономскенедостатке који доприносе развијању РУМСП, као и способностипредвиђања могућих РУМСП који се могу развити као последица тихуочених недостатака извршено је на више различитих радних места.Добијени резултати указују на његову способност да са доставеликом тачношћу предвиди локацију резултујућег РУМСП наразличитим радним местима, као и тачну дијагнозу неког од РУМСП,на основу знакова и симптома које осећају и описују запослени,али и да може упоређивати симптоме са ергономским недостацимаприсутним на радном месту.

То значи да се SONEX може користити као дијагностички алат иза ергономску анализу радног места, као и да се може понудитиразличитим корисницима као алат који би омогућио рано откривање ипревенцију настанка великог броја различитих РУМСП.

ЛИТЕРАТУРА

1. Clark A.G. i sar., Portable microcomputer based technique for postureor activity recording in the field, Musculoskeletal disorders at work,Taylor&Francis, 1987.

2. NIOSH, Musculoskeletal disorders and the workplace factors. A critical review of epidemiologic evidence for work-related musculoskeletal disorders of the neck, upper extremity, and low beck,NIOSH Publication no. 97-141, 1997.

3. Ohlsson K. i sar., An assessment of neck and upper extremitydisorders by questionnaire and clinical examination, Ergonomics, 37,1994.

4. Pavlović S., Work-related musculo-skeletal disorders, SIE 2001,Beograd, 2001.

5. Pavlović S., Grozdanović M., Grozdanović D., Prevalence of workrelated musculoskeletal disorders, IHCI 2005, (izdato na CD-u), LasVegas, 2005.

6. Павловић-Веселиновић С., Експертски систем за процену ергономскогризика, Ергономија 2007, Београд, 2007.