Top Banner
Problémy menšinových skupin I MIGRACE
24

Problémy menšinových skupin I

Feb 24, 2016

Download

Documents

Woods

Problémy menšinových skupin I. MIGRACE. Migrace. Přemísťování osob v prostoru je přirozený jev, který provází lidskou populaci od nepaměti. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Problémy menšinových skupin I

Problémy menšinových skupin I

MIGRACE

Page 2: Problémy menšinových skupin I

Migrace

Přemísťování osob v prostoru je přirozený jev, který provází lidskou populaci od nepaměti.

Z různých důvodů (ekonomických, politických, ekologických, náboženských aj.) opouštějí lidé zemi svého původu a hledají dočasně či trvale nová místa, kde naplňují své životní plány.

Page 3: Problémy menšinových skupin I

Migrace vintřní X mezinárodní

Podle toho, zda se proces stěhování odehrává v rámci jednoho politicko-územního celku nebo dochází k překročení jeho hranic, hovoříme dnes buď o migraci vnitřní, nebo o migraci mezinárodní.

Page 4: Problémy menšinových skupin I

emigrace X imigrace

Z perspektivy státu pak rozeznáváme emigraci (vystěhování) a imigraci (přistěhování).

Podle definice OSN je pak migrantem každý člověk, který změní své místo pobytu překročením mezinárodně uznávaných hranic a stráví zde déle než jeden rok.

Page 5: Problémy menšinových skupin I

emigrace X imigrace

Emigrace nemusí být vždy výsledkem svobodného rozhodnutí. Tisíce lidí opouští svá bydliště z důvodu přímého ohrožení svého zdraví či životů. Tyto faktory jsou zohledněny v dělení migrace na dobrovolnou a nedobrovolnou (vynucenou).

Page 6: Problémy menšinových skupin I

V závažných případech (zejména z důvodů perzekuce z politických či náboženských důvodů) pak mohou emigranti mimo svou zemi původu získat status uprchlíka, který může vést až k udělení azylu.

Page 7: Problémy menšinových skupin I

Migrace

Mnohem častěji je však migrace výsledkem snahy zlepšit svou ekonomickou situaci, popř. zabezpečit lepší budoucnost pro svou rodinu. V takových případech se hovoří o tzv. ekonomické, popř. pracovní migraci. Ze všech typů migrace lze tento typ považovat za nejrozšířenější.

Page 8: Problémy menšinových skupin I

Fenomén světové migrace

Migrace obyvatelstva měla v minulosti nejrůznější příčiny. Lidé se stěhovali do oblastí s lepší půdou, v důsledku přírodních katastrof, z náboženských a politických důvodů.

Page 9: Problémy menšinových skupin I

Migrační vlny

Nejvýznamnější migrační vlny ve středověké Evropě známe jako stěhování národů (3. až 6. století n. l.), vpád Arabů (7.a 8. století) a také západní výboje Čingischánovy Zlaté hordy ve 13. století. Do této fáze se řadí i průnik osmanských Turků do střední Evropy v průběhu 14. až 16. století

Page 10: Problémy menšinových skupin I

17. století

Období migrace jednotlivců a rodin se datuje od 17. století. Důvody pohybu byly ekonomické, města a hospodářsky se rozvíjející oblasti nabízely lepší možnosti obživy.

Page 11: Problémy menšinových skupin I

17. Století – 2.světová válka

V době od 17. století do 2. světové války se v rámci největší mezinárodní migrační vlny v dějinách přesunulo kolem 65 milionů lidí z Evropy do Severní a Jižní Ameriky a dalších 17 milionů odešlo do Afriky a Austrálie.

Page 12: Problémy menšinových skupin I

2. světová válka

Během druhé světové války bylo vysídleno nebo zlikvidováno přes třicet milionů lidí, v poválečném období následovala vlna vysídlení asi deseti milionů Němců a jejich potomků z východní Evropy. Masová nucená migrace pokračovala rozdělením Indie a Pákistánu, které si vynutilo přesuny téměř 18 milionů lidí.

Page 13: Problémy menšinových skupin I

80. a 90. léta minulého století

Pokračovaly vlny migrace v mnoha částech světa.V Somálsku a Etiopii se k občanské válce přidala sucha, takže se miliony lidí přesouvaly z vesnic do měst a zároveň do sousedních států.Stovky tisíc Kurdů emigrovaly z Iráku do Turecka a Iránu.

Page 14: Problémy menšinových skupin I

Totalitní politické režimy přinesly nový typ masové nucené migrace ve dvacátém století v Evropě.

Page 15: Problémy menšinových skupin I

Migrace

Dnes jsou příčiny migrace způsobeny zejména ekonomickými rozdíly mezi jednotlivými světadíly a rozdílnými úrovněmi ekonomického rozvoje jednotlivých zemí, způsobují různou životní úroveň jejich obyvatel.

Page 16: Problémy menšinových skupin I

Migrace

Migrace je problémem globálním, který bude v příštích letech narůstat. Nelze předpokládat, že by ubylo situací, které migraci způsobují, jako jsou občanské války, etnické konflikty, čistky apod.

Page 17: Problémy menšinových skupin I

údaje Vysokého komisariátu OSN

Podle údajů Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (www.unhcr.org.) je v současné době na světě kolem 23 miliónů uprchlíků.

Page 18: Problémy menšinových skupin I

země s největším počtem migrující populace v současné době

Afghánistán (1 908 100 osob)Sudán (693 300)Burundi (438 700)Konžská demokratická republika (430 600), Somálsko (394 800)Vietnam (358 200)Palestina (349 700 osob)

Page 19: Problémy menšinových skupin I

Cílově země v Evropě

V zemích EU žádá každoročně o azyl téměř 400 tisíc cizinců. Mezi cílové země patří nejčastěji Velká Británie, Francie, Německo a Nizozemsko.

Page 20: Problémy menšinových skupin I

Pocity imigranta

Teprve, když opustíme svou rodnou zem a dostaneme se do cizího prostředí, začneme vnímat rozdíly mezi rodným a novým prostředím. Co člověku přišlo kdysi přirozené, v novém prostředí nemusí platit, také zde člověk naráží na mnoho nových skutečností - stejně jako v tzv. „v novém bytě“.

Page 21: Problémy menšinových skupin I

Migrace jako potřeba

Lidé opouštějí své původní prostředí (vesnici, město, zemi) z různých důvodů - od ekonomických, přes politické a existenční až po záchranu holého života.

Page 22: Problémy menšinových skupin I

Migrace jako potřeba

• V každém případně lidé mění své prostředí až tehdy, pokud to původní nenaplňuje jejich životní potřeby.

• Migrace vede k naplnění potřeb, mezi které patří potřeba zajištění potravy a života, ale také potřeba jistoty či seberealizace.

Page 23: Problémy menšinových skupin I

Cizinec jako dítě

• Migrace může funkčnost naučených stereotypů týkajících se všech oblastí života zcela popřít. Migrací překonávají lidé více než vzdálenost geografickou, ale také kulturní a socializační, jako by museli být znovu od počátku vychováváni podle návyků nové hostitelské společnosti.

Page 24: Problémy menšinových skupin I

Cizinec jako dítě

• Proto se nám cizinci někdy mohou jevit jako děti (neumí správně jazyk, nevědí, kde a jak si zařídit základní věci atd).