Sveučilište Jurja Dobrile u Puli Odjel za odgojne i obrazovne znanosti Akademska 2012./2013. godina Mentorica: Doc.dr.sc. Maja Ružić-Baf Asistent: Mladen Bočev, mag.edu.inf. Priprema za izvođenje nastavnog sata informatike Uvod u programski jezik HTML Ana Jovanović
17
Embed
Priprema za izvođenje nastavnog sata informatike Uvod u programski jezik HTML-vježba
*ovo je vježba, ne znam koliko je priprema ispravna
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Sveučilište Jurja Dobrile u PuliOdjel za odgojne i obrazovne znanostiAkademska 2012./2013. godinaMentorica: Doc.dr.sc. Maja Ružić-BafAsistent: Mladen Bočev, mag.edu.inf.
Priprema za izvođenje nastavnog sata informatike
Uvod u programski jezik HTML
Ana Jovanović
Pula, 13.05.2013.
Škola: OŠ „Tone Peruška“
Razredni odjel: 7.c
Nastavni predmet: Informatika
Nastavna cjelina: Izrada web stranica
Nastavna tema: Izrada web stranica korištenjem programskog jezika HTML
Nastavna jedinica: Uvod u programski jezik HTML
Tip nastavnog sata: Obrada novog sadržajaVrijeme izvođenja: 15. svibanj 2013., 2. sat (45 minuta)
Cilj (svrha) sata: Upoznati učenike s pojmom i osnovnim elementima programskog jezika HTML, pravilima pisanja i spremanja te uređivanja HTML koda.
Obrazovna, funkcionalna i odgojna postignuća:
Obrazovna:
učenici će znati pogledati izvorni kod stranice na web stranici poznavanje pravila pisanja HTML-a prepoznati identifikatore, osnovne elemente koje svaka stranica mora sadržavati
(<html>, <head>, <title> i <body>)
Funkcionalna:
razvijati smisao za logičko zaključivanje, poticati učenike na raščlanjivanje problema razvijati sposobnost promatranja i uočavanja
Odgojna:
razvijanje samostalnosti u radu izgrađivanje individualnog interesa i motivacije razvijanje upornosti, odgovornosti, sustavnosti, marljivosti i točnosti u rješavanju
zadataka
Nastavna načela:
načelo postupnosti (gradivo se izlaže od jednostavnijeg ka složenijem, na kraju sata se ponavljaju ključni pojmovi)
načelo primjerenosti (primjeri i zadaci su odabrani u skladu s dobi i predznanjem učenika, u izlaganju se navodi suodnos s ostalim predmetima)
načelo zornosti (primjerima se predočuju pojmovi koji se obrađuju tijekom demonstracije)
načelo individualizacije (tijekom praktičnog rada se prati situacija u razredu te se tempo rada prilagođava prosječnom napretku učenika, kroz individualnu pomoć
2
učenicima se održava usmjerenost i zainteresiranost)Nastavne metode: metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora, metoda pisanja,
Kralj, L., Kniewald, I., Galešev V., Sokol, G.: Informatika 7, multimedijski udžbenik informatike za 7. razred osnovne škole, SysPrint d.o.o., Zagreb, 2007.
Brođanac, P., Stjepanek, N., Paleka, I.: Klikni mišem! 7, udžbenik informatike za 7. razred osnovne škole, Školska knjiga, Zagreb, 2007.
Literatura za pripremanje nastavnika:
Brođanac, P., Stjepanek, N., Paleka, I.: Klikni mišem! 7, udžbenik informatike za 7. Razred osnovne škole, Školska knjiga, Zagreb, 2007.
Svetličić, Barišić, Vrhovski, Floriani: www Informatika 7, udžbenik s cd-om za sedmi razred osnovne škole, Profil International, 2007.
Srdić, I., Hrpka, B., Kadić, G.: Informatika 7, udžbenik za 7. razred informatike, Alfa d.d., Zagreb, 2007.
Kralj, L., Kniewald, I., Galešev V., Sokol, G.: Informatika 7, multimedijski udžbenik informatike za 7. razred osnovne škole, SysPrint d.o.o., Zagreb, 2007.
3
TIJEK NASTAVNOG SATA:
ARTIKULACIJA SATA:
Uvodni dio
Nastavni sat započinjem upisujući sat u dnevnik, provjeravanjem ploče i krede, uključivanjem
projektora. Učenike motiviram na način što im kažem da nakon obrada današnjeg gradiva više
im neće ista perspektiva prilikom pristupa web stranicama.
Otvaram prezentaciju te najavjujem temu nastavnog sata i prateći slajdove započinjem s
obradom gradiva.
Glavni dio
Učenici sjede za stolovima ispred računala te prate prezentaciju na projektoru. Kažem im da
na svojim računalima pristupe web stranici www.barkun.hr te desnim klikom miša kliknu na
Prikaži izvorni kod stranice.
HTML (HyperText Markup Language) je jezik koji se koristi za kreiranje dokumenata na
World Wide Web-u, tj. kojim se određuje struktura, sadržaj i funkcija nekog HTML
dokumenta. Dakle, HTML nam služi za određivanje naslova, odlomaka, slika,
hipertekstualnih veza; te nam također omogućava da te iste elemente u manjoj ili većoj mjeri i
stilski/grafički uredimo.
4
ETAPA SADRŽAJ OBLICI RADA METODE RADA VRIJEME
Uvodni dio
Priprema za radNajava temeMotiviranje učenika za temu