Page 1
PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG ĈASA IZ MOJE OKOLINE
Škola: OŠ “Dobroševići”
Razred : III
Redni broj ĉasa: 94.
Realizator nastavnog ĉasa:
Amela Mrnđić
SPECIFIĈNI PODACI:
Nastavna jedinica: Zdrava ishrana
Tip nastavnog ĉasa: a) obrada novog gradiva b) ponavljanje
c) vjeţbanje d) provjera e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovorab) usmenog izlaganjac) rada na tekstud)
demonstracije e) pismenih radova f) grafiĉkih radova
g) samostalnog rada uĉenika
h) laboratorijsko - eksperimentalna
i) ilustrativno-demonstrativna
Oblici nastavnog rada:
a) frontalnib) individualnic) grupni d) rad u parovima
Nastavna sredstva:
osnovna sredstva (tabla, kreda, spuţva), udţbenik,slike,
garfofolija, nastavni listići,nastavni plakati, video, kaseta,
dijafilmovi, kasetofon, grafoskop, televizija,mašine-ureĊaji,
aparati , novine i ĉasopisi, film
Ostala nastvna sredstva: piramida od kartona,
koverte,korpe,namirnice, papiri u boji,
Korelacija s drugim
nastavnim predmetima:
Bosanski jezik i knjiţevnost, Matematika, Likovna kultura
Page 2
CILJEVI I ZADACI RADA NA
ĈASU:
Cilj nastavnog ĉasa:
Usvajanje znanja o zdravoj ishrani
Obrazovni zadaci:
Usvajanje znanja o zdravoj ishrani
upoznavanje sa pojmom zdrava ishrana,
vrstama i znaĉajem odreĊenih grupa namirnica;
da uĉenici nauĉe koje namirnice jedemo
raznovrsno u ishrani;
osposobiti ih da shvate porijeklo namirnica
da uĉenici nauĉe koju hranu treba jesti a koju
izbjegavati;
da nauĉe koliko puta treba dnevno jesti;
da shvate zašto se hrana kvari, kako je treba
ĉuvati i šta moţe uzrokovati pokvarena hrana;
da nauĉe šta utiĉe na jaĉanje kostiju, na zdrav
rast, energiju, jaĉanje mišića;
da nauĉe da je doruĉak jako vaţan i da ga ne
izostavljaju;
dnevni obroci i uţina; bogatstvo hrane –
vrste;najvaţnije materije u hrani: vitamini,
minerali, bjelanĉavine, mješoviti obroci;
higijena.
Odgojni zadaci: razvijati svijest kod uĉenika za zdravim i
pravilnim naĉinom ishrane;
razlikovanje zdrave od nezdrave hrane
razvijati i njegovati smisao za pravilnom
upotrebom pribora za jelo;
izgraĊivati stavove i uvjerenja prema zdravom
naĉinu ţivota kroz pravilan naĉin ishrane.
Funkcionalni zadaci:
razvijati sposobnost pamćenja kroz poznavanje
novih pojmova;
razvijati paţnju kroz aktivnosti rasporeĊivanja
namirnica u piramidu zdrave ishrane;
razvijati sposobnost samoprocjenjivanja kroz
grupni rad kao i za samostalno izvoĊenje
zakljuĉaka;
razvijanje sposobnosti analize i sinteze kroz
razgovor o namirnicama i njihovom znaĉaju.
Page 3
DETALJNA RAZRADA STRUKTURE NASTAVNOG ĈASA:
UVODNI DIO
ĈASA:
Motivacija uĉenika kroz razgovor o nastavnim sadrţajima koje su uĉenici do sada
obraĊivali kako bih utvrdila nivo predznanja za obradu nastavne jednice.
Aktivnost: POZNAVANJE PIRAMIDE ISHRANE, davanja odgovora na
postavljena pitanja..
Na tabli se nalazi plakat sa „praznom“ piramidom ishrane.
U svakoj koverti je po jedno pitanje. Uĉenici se javljaju, prozivam nekog
uĉenika, uzima kovertu, izvlaĉi pitanje . To pitanje proĉita, a zatim na njega
odgovori.Ako uĉenik ne zna odgovor na pitanje, pitam da li neko drugi zna
da odgovori na to pitanje. (Kad uĉenik odgovori na pitanje, pokazujem im
aplikaciju voća, povrća... i pitam uĉenike na koji bi nivo to postavili.
Postavljam aplikacije redom).
1. Kako se zovu biljke koje rastu u voćnjaku? Nabroji?
2. Ţitarice rastu na njivama. Koje ti poznaješ ţitarice?
3. Nabroj nekoliko vrsta povrća koje poznaješ?
4. Koju korist imamo od domaćih ţivotinja?
5. Koliko često jedeš slatkiše?
GLAVNI DIO
ĈASA:
Isticanja cilja ĉasa:Danas ćemo govoriti o zdravoj ishrani.Pišem naslov na
tabli:
Rad u školi
Zdrava ishrana
Na klupi se nalaze ĉetiri korpe, svaka korpa predstavlja jedan nivo piramide
ishrane. Korpe su prekrivene platnom. Prozivam uĉenika da otkrije šta se to
nalazi ispod platna.
Uĉenik uzima iz prve korpe neku namirnicu tj. ţitaricu, razgovaramo o njoj i
idemo tako redom.
Prva korpa je najveća i ona predstavlja prvi nivo piramide ishrane.U njoj se
nalazi kriška hljeba (bijelog i crnog), riţa, tjestenina, pahuljice, tijesto.
Ako krenemo od donjeg dijela piramide prema vrhu vidjet ćemo da njen
najveći dio ĉine GRUPA ŢITARICA i proizvodi od ţitarica.
Šta su žitarice? (Ţitarice su hranljive namirnice, daju ĉovjeku energiju
potrebnu za razne aktivnosti( hodanje, trĉanje...) i odrţavaju temperaturu
tijela.
Koje poznaješ ţitarice?(pšenica, riţa , jeĉam, kukuruz). Ove namirnice
treba uzimati u većim koliĉinama u sklopu svakodnevnih obroka i to 6-7 puta
sedmiĉno.
Drugi dio piramide je VOĆE I POVRĆE.
Šta sadrţi voće i povrće? (Vitamine .)
Nabroj voće koje se nalazi u korpi?( banana, narandţa, limun, kivi, groţĊe,
trešnje).
U voću ima mnogo vitamina koja štite organizam od bolesti. Veoma je
Page 4
značajan vitamin C kojeg je potrebno svakodnevno unositi u organizam da
bismo bili zdravi.Kad u tijelu nema vitamina, javljaju se razne bolesti, krive
se kosti i djeca slabo rastu.
Razmisli, voće moţeš pojesti i kao meĊuobrok, kad osjećaš glad.
Koje povrće se nalazi korpi?( paradajz, paprika,grah, krasatavac, mrkva,
krompir, salata).
Povrće treba jesti svakodnevno, i u njemu se nalazi dostavitamina kao i u
voću.
Šta treba uraditi prije nego poĉnemo jesti svjeţe voće i povrće? (Dobro ga
oprati.)
Voće i povrće se pere pod mlazom vode zato što se voće i povrće prska
otrovom, da bi se otrovale bube koje ga napadaju.
Šta ljudi rade ujesen sa voćem i povrćem? (Pripremaju zimnicu.)
Zimnica se priprema kuhanjem, kišeljenjem, sušenjem, soljenjem i
zaleĊivanjem povrća i voća. Pokazujem teglu dţema.
Treći nivo piramide su MLIJEKO I MLIJEĈNI PROIZVODI / MESO,
MESNI PROIZVODI I JAJA.
Mlijeko i mlijeĉni proizvodi su vaţne za naše kosti. Treba koristiti mlijeko i
mlijeĉne proizvode (jogurt, sir, pavlaka) sa malo masti.
Šta je potrebno jesti da nam kosti budu jake i zdrave?
(Za jače kosti treba jesti mliječne proizvode (sir, mlijeko, mileram, kajmak) i
boraviti na suncu (vitaminD).
Šta znaĉi oznaka light?
Mlijeko, jogurt i sir je ZDRAVO jesti u umjerenim koliĉinama, pogotovo oni
koji rastu i razvijaju se.
Koji se mlijeĉni proizvodi nalazeu korpi? ( mlijeko, jogurt, sir).
Šta mi znate reći o ovim namirnicama? Ovo je veoma znaĉajna hrana u
kojima ima mnogo vitamina i drugih sastojaka neophodnih bebama, djeci i
mladima. Mlijeĉni proizvodi su potrebni da bi zubi i kosti oĉvrsli.
Koje meso je naroĉito zdravo jesti?
(Zdravo je jesti meso peradi, morsku ribu bar jednom sedmiĉno, rijeĉnu ribu i
plodove mora (lignje, školjke, škampe) itd.
Zašto je posebno zdravo jesti meso?
(Za jače mišiće potrebno je jesti crveno meso, meso peradi, ribu i jaja.)
Namirnice iz ove grupe sadrţe , vitamine B, E, i ovi vitamini u veoma
znaĉajni za rast organizma.Pomaţu nam da rastemo.
Jedi nemasno kuhano meso ( ne prţeno!!!)
Mlijeko, mlijeĉni proizvodi, meso, ribu i jaja unositi svakodnevno u
dovoljnim koliĉinama jer ove namirnice su bogate bjelanĉevinama.
U zadnjoj korpi, odnosno na samom vrhu piramide su MASTI, ULJA I
POSLASTICE i vide se da ih treba uzimati u najmanjim koliĉinama pošto
Page 5
nemaju hranljivu vrijednost nego su samo izvor energije.
Ĉokolada je ukusna i hranljiva, ali je bolje jesti voće i povrće.
Ĉime bi neki slatkiš (ĉokolada, bombona) mogao biti zamijenjen?(Mogao
bi biti zamijenjen medom).
Med ima zančajnu ulogu u piramidi ishrane. U ishrani medom, koja
istovremeno predstavlja jačanje otpornosti organizma, med se
istovremeno koristi kao čist ili u kombinaciji sa drugim
prehrambenim proizvodima, posebno sa voćem i mliječnim
proizvodima, kojima daje veću hranljivu vrijednost i ljekovitost.
-Koliko piramida zdrave ishrane ima nivoa i nabroj?
Piramida zdrave ishrane nam pokazuje kako je potrebno jesti raznoliku i
raznovrsnu hranu, povećati unos ţitarica (hljeb i tjestenina, riţa, ţitarice za
doručak, pahuljice i slično), voće, povrće i mahunarke (grah, grašak, ,...) u
ishrani, smanjiti unos hrane ţivotinjskog porijekla, smanjiti unos masnoća i
slatkiša, umjesto šećera koristiti što više meda, smanjiti upotrebu soli,
pojačati fizičku aktivnost, piti mnogo čiste vode.
Šta je dobro jesti za zdrav rast i borbu protiv bolesti?
(Za zdrav rast i borbu protiv bolesti potrbni su vitamini i minerali kojih ima u
voću i povrću, ali i u maslacu, mileramu, ulju.)
Šta je dobro za energiju? (Za energiju treba jesti ţitarice, slatkiše i krompir
( ali ne previše) .
Šta svaki dan pored hrane trebamo unositi u organizam? (Vodu.)
Šta treba izbjegavati u jelu? (Masnu, slanu i slatku hranu.)
- Uĉenicima pokazujem zamrznutu hranu.Razgovaramo o zamrznutoj
hrani. Ona gubi svoje vitamine i minerale.
Trebamo obratiti paţnju i da nam se hrana ne pokvari.
Gdje ćemo je ĉuvati ?(U friţideru ili hladnijem mjestu.)
Pokazujem zamrznutu hranu.
Istiĉem da ni jedna namirnica nema sve sastojke koji su potrebni za rast i
razvoj organizma.
Uĉenici na slijedeće pitanje će dati odgovor podizanjem ruke, odnosno
prstiju.
Koliko puta dnevno trebamo jesti?
(Najbolje je hranu uzimati pet puta u toku dana: doručak, uţina, ručak, uţina
i večera.)
Pokazujem plakat na kojem se naze slike doruĉka, uţine, ruĉka, uţine,
veĉere.
Koji obrok ne trebamo izostavljati? (Doručak, jer je veoma vaţan.)
DORUĈAK – vaţno je pojesti voće, popiti soka, ĉašu mlijeka ili šolju ĉaja,
dobro se najesti, jer nam treba snaga.
Page 6
RUĈAK – se sastoji od predjela, glavnog jela – variva i deserta (kolaĉa,
kompota).
VEĈERA – Pred stavabje stomak ne treba opteretiti veĉerom, neka se i on
odmori kao i vi.
UŢINE – su dopuna glavnim obrocima. Treba sadrţavati mlijeko, jedan
sendviĉ, jednu voćku.
Trebamo uzeti raznoliku hranu, ni premalo, ni previše.
Kad jedemo sjedimo za stolom pristojno.
Demonstriram postavljanje stola. Prvo stavimo duboki tanjir, pa na njeg plitki.
Pribor za jelo se rasporeĊuje tako da kašika i noţ budu sa desne strane tanjira
okrenuti prema gore, a viljušk as alijeve strane takoĊer okrenuta prema gore.
Salvete se stavljau na tanjir ili sanjegove lijeve strane. Ĉaša za vodu se postavlja
ispred tanjira.Mala kašika ili viljuška stavljaju se ispred tanjira ukoliko se sluţi
kolaĉ ili kompot.
Vaţno je da na stolu bude sve što je potrebno i da je rasporeĊeno tako da se
moţe lahko i spretno upotrebljavati.
Slijedi rad u grupama.
Uĉenici su podijeljeni u pet grupa. Svaka grupa ima zadatak i po završetku
rada, slijedi izlaganje grupa, odnosno analiza rada grupa.
I GRUPA – ŢITARICE I PROIZVODI OD ŢITARICA
II GRUPA- VOĆE I POVRĆE
III GRUPA – MESO I MESNI PROIZVODI
IV GRUPA – MLIJEKO I MLIJEĈNI PROIZVODI
V GRUPA – MASTI, ULJE I POSLASTICE
Svaka grupa će dobiti nazivgrupe i zadatke za tu grupu. Bit će
odreĊen voĊa grupe.
Zadatak grupa je da dobijene aplikacije zalijepe na jedan papir, a taj
papir, poslije, lijepimo na piramidu zdrave ishrane.
Svaka grupa će dobiti aplikacije vezane za njihov dio piramide.
Kada sve grupe završe, zajedno postavljamo na piramidu.
Uĉenici rade, ja ih obilazim.
Prvi dio piramide je najvaţnijji i najveći. Sad će nam izaći prva grupa
- ŢITARICE I PROIZVODI OD ŢITARICA
i predstaviti šta su to uradili. Oni se predstavljaju reĉenicom:
Počni doručak pametno i traţi namirnice od cijelog zrna.
Šta je bio vaš zadatak? Uĉenici predstavljaju zadati zadatak, i
postavljamo na piramidu prvio dio-ţitarice.
Uĉenici iz drugih grupa, ako imaju, postavljaju pitanja grupi.
Slijedeća grupa se predstavlja-VOĆE I POVRĆE
Oni se predstavljaju : Šta im je bio zadatak i karakteristike o voću, a
na kraju recitacija:
Page 7
Mi smo voćke slasne
Ukusne i krasne,
Pune minerala smo mi
A sad slijedi povrće
izvolite VI…
Povrće: nemojte nas gaziti
Kaţemo vam STOJ
Imamo vitamina raznih
Ko nas gazi biće kazni.
Ko se s nama bude zezao mi zovemo naše meso.
Uĉenici koji su bili zaduţeni za zadatak, objašnjavaju šta su radili.
Neke karakteristike o povrću, postavljamo lentu sa voćem i povrćem
na piramidu i pravimo vezu izmeĊu povrća i voća i ţitarica.
Izlaţe treći dio piramide- MESO I MLIJEĈNI PROIZVODI
Slijedi izlaganje
Ko to dira povrće moje
Je li, je li, ko je, ko je?
Jasam crven a i bijel
I da znate nisam lijen
Energiju dajem vama
Da ne govorite uvijek.mama, mama
Postavljamo na piramidu lentu, a zatim oni govore nekoliko reĉenica
o ovom dijelu piramide.
Izlaţe ĉetvrta grupa - MLIJEKO I MLIJEĈNI PROIZVODI.
Predstavljaju se recitacijom:
Imaju me ovce, koze, krave
I još nas neke ţivotinje prave
Boje sam bijele sa dosta vode
Mene piju sve bebe koje se rode.
Stavljamo lentu na piramidu, ali ovaj put ne slijedeći dio, nego na istom gdje
su meso i mesni proizvodi. Zašto?
Peta grupa - MASTI, ULJE I POSLASTICE
Predstavljaju se recitacijom:
Da zasladite poslije jela,
Trebaće vam druga zdjela
A ona će se sastojati iz slijedećih jela:
Sladila, mast i ulja
I to nema više ništa drugo da se mulja.
Ko nas je previše jeo
Bez zuba je ostao
Kakav je i postao
Page 8
Ali da je redovno zube prao
Ne bi sada tuđe osmjehe krao.
Izlaţu šta im je bio zadatak, ovaj dio je i najmanji-zašto? Postavljamo,
završavamo našu piramidu.
Na kraju sve grupe zajedno recitiraju:
Ţitarice, voće, povrće, meso, mlijeko, masnoće i šećeri
ne zna se ko je bolji, ko je viši,
svi smo po neĉemu vaţni,
svi smo dosta snaţni,
ţitarice malo više ali
i slatkišima se zlo ne piše.
Zapamtite još samo jedno
Birajte šta ćete jesti
i to veoma vrijedno.
ZAVRŠNI DIO
ĈASA:
Sada ćemo ponoviti ono o ĉemu smo danas govorili.
- Šta smo danas učili?
(Kako uĉenici odgovaraju na pitanja, sa plakata pomjeram jednu po jednu
reĉenicu i to je zapis table).
Zdrava ishrana
- 1. Šta je zdrava ishrana?
( Zdrava ishrana je hrana koja ima malo ili nimalo štetnih utjecaja na naš
organizam i koju bi trebali unositisvakodnevno jer je ona izvor zdravlja).
- 2. Koliko puta dnevno trebamo jesti?
- (Dnevno trebamo jesti pet puta: doručak, uţina, ručak, uţina, večera).
- 3. Od kojih nivoa se sastoji piramida zdrave ishrane?
- (Piramida zdrave ishrane se sastoji od četiri nivoa:1. ţitarice i proizvodi
od ţitarica; 2. voće i povrće; 3. meso i mesni proizvodi i mlijeko i
mliječni proizvodi; 4. masnoće i šećeri).
- 4. Šta nam pokazuje piramida zdrave ishrane?
- (Piramida zdrave ishrane nam pokazuje kako je potrebno jesti
raznovrsnu hranu biljnog i ţivotinjskog porijekla).
Uĉenicima dijelim nastavni list da rade, ako ne stignu završit će kući.
Page 9
IZGLED TABLE:
Rad u školi
Zdrava ishrana
Zdrava ishrana je hrana koja ima malo ili nimalo štetnih utjecaja na naš organizam i koju
bi trebali unositi svakodnevno jer je ona izvor zdravlja . Dnevno trebamo jesti pet puta:
doručak, užina, ručak, užina, večera.Piramida zdrave ishrane se sastoji od četiri nivoa:1.
žitarice i proizvodi od žitarica; 2. voće i povrće; 3. meso i mesni proizvodi i mlijeko i mliječni
proizvodi; 4. masnoće i šećeri.
Piramida zdrave ishrane nam pokazuje kako je potrebno jesti raznovrsnu hranu biljnog i
životinjskog porijekla.
Zadaća: Nacrtati piramidu zdrave ishrane.
Page 10
Školski rad
Zdrava hrana
1. Napiši koje su osnovne grupe namirnica?
2. Nabroj zdravu i nezdravu hranu:
a) zdrava hrana: _______________________________________________________
b) nezdrava hrana: _____________________________________________________
3. Hrana moţe biti biljnog i ______________ porijekla.
4. Koliko puta dnevno trebamo jesti?
a) jednom c) pet puta
b) ĉetiri puta d) deset puta
5. Šta nam pokazuje piramida zdrave ishrane
Page 11
I GRUPA
ŽITARICE I PROIZVODI OD ŽITARICA
Zadaci:
1. Vaš zadatak je da date slike zalijepite na lentu-papir koji ste dobili, ali
tako da slike budu ravomjerno raspoređene po lenti.
2. Svi članovi vaše grupe imaju zadatak da nauče rečenicu kojom dete se
predstaviti kada budete izlagali .
3. Napiši razlog zašto žitarice i proizvodi od žitarica zauzimaju najvedi dio
prostora u piramidi zdrave ishrane?
Page 12
II GRUPA
VOĆE I POVRĆE 1. Vaš zadatak je da date slike zalijepite na lentu-papir koji ste dobili, ali
tako da slike budu ravomjerno raspoređene po lenti.
2. Svi članovi vaše grupe imaju zadatak da nauče po jedan stih pjesme o
vodu i povrdu.Pjesmicom dete se predstaviti kad budete izlagali. Rasporedidete se
tako da dete redom recitovati pjesmicu, stih po stih.
3. Kada budete izlagali, prvo de nastupiti učenici koji predstavljaju VOĆE. Redi de
karkateristike o vodu i zašto je vode bitno za naše zdravlje. Na kraju svog izlaganja
recitujete pjesmicu.
VOĆE:
Kada voće završi sa svojim izlaganjem, tada nastupa POVRĆE. Vi se odmah
predstavljate recitacijom:
POVRĆE: Nemojte nas gaziti
Kažemo vam STOJ
Imamo vitamina raznih
Ko nas gazi biće kazni
Ko se s nama bude zezao mi zovemo naše meso.
Mi smo voćke slasne
Ukusne i krasne,
Pune minerala smo mi
A sad slijedi povrće
izvolite VI
Page 13
III GRUPA
MESO I MESNI PROIZVODI
1. Vaš zadatak je da date slike zalijepite na lentu-papir koji ste dobili, ali tako
da slike budu ravomjerno raspoređene po lenti.
2. Svi članovi vaše grupe imaju zadatak da nauče po jedan stih
pjesme.Pjesmicom dete se predstaviti kad budete izlagali. Rasporedidete se
tako da dete redom recitovati pjesmicu, stih po stih.
3. Kada budete izlagali, prvo dete izrecitovati pjesmicu – stih po stih.
Zatim dete nam redi šta vam je bio zadatak i nekoliko rečenica o mesu i
mesnim proizvodima.
- Od kojih životinja dobijamo meso i mesne proizvode?
- Na kojem spratu u piramidi ishrene se nalazi meso i mesni proizvodi?
- Koje nam vitamine daje meso i zašto je ono dobro za našu ishranu?
Pjesmica:
Ko to dira povrće moje
Je li, je li, ko je, ko je?
Ja sam crven a i bijel
I da znate nisam lijen
Energiju dajem vama
Da ne govorite uvijek: mama, mama
Page 14
IV GRUPA
MLIJEKO I MLIJEČNI PROIZVODI
1. Vaš zadatak je da date slike zalijepite na lentu-papir koji ste dobili, ali tako
da slike budu ravomjerno raspoređene po lenti.
2. Svi članovi vaše grupe imaju zadatak da nauče po jedan stih
pjesme.Pjesmicom dete se predstaviti kad budete izlagali. Rasporedidete se
tako da dete redom recitovati pjesmicu, stih po stih.
3. Kada budete izlagali, prvo dete izrecitovati pjesmicu – stih po stih i redi
nekoliko rečenica o mlijeku i mliječnim proizvodima.
4. Sastavi jelovnik za doručak,,ručak i večeru.
Pjesmica:
Imaju me ovce, koze, krave
I još nas neke ţivotinje prave
Boje sam bijele sa dosta vode
Mene piju sve bebe koje se rode.
Page 15
V GRUPA
MASTI, ULJA I POSLASTICE
1. Vaš zadatak je da date slike zalijepite na lentu-papir koji ste dobili, ali tako
da slike budu ravomjerno raspoređene po lenti.
2. Svi članovi vaše grupe imaju zadatak da nauče po jedan stih
pjesme.Pjesmicom dete se predstaviti kad budete izlagali. Rasporedidete se
tako da dete redom recitovati pjesmicu, stih po stih.
3. Kada budete izlagali, prvo dete izrecitovati pjesmicu – stih po stih i redi
nekoliko rečenica o mastima, šederima i uljima.
4. Napravi od plastelina: vode, povrde, žitarice i neku namirnicu koja spada u
grupu masti, ulja i poslastica?
Da zasladite poslije jela,
Trebaće vam druga zdjela
A ona će s sastojati iz slijedećih jela:
Sladila, mast i ulja
I to nema više ništa drugo da se mulja.
Ko nas je previše jeo
Bez zuba je ostao
Kakav je i postao
Ali da je redovno zube prao
Ne bi sada tuđe osmjehe krao.