PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” ISACCEA ISACCEA TEODORESCU RODICA TEODORESCU RODICA PROFESOR LOGOPED PROFESOR LOGOPED
PROIECT DIDACTICGR. SC.CONSTANTIN BRATESCU ISACCEATEODORESCU RODICAPROFESOR LOGOPED
DATA:17.05.2010CLASA a-VII-a APROPUNATOR: TEODORESCU RODICAOBIECTUL: CONSILIERE SI ORIENTARESUBIECTUL: CONFLICTELE SI PREVENIREA LORTIPUL: predare-invatare-evaluarePOZITIA LECTIEI IN MODUL: REZOLVAREA CONFLICTELOR a) Competente specifice: - initierea elevilor in managementul situatiilor cu potential conflictual - dezvoltarea abilitatilor de prevenire si rezolvare a conflictelor b) Obiective operationale: 01: sa defineasca conflictele; 02: sa recunoasca situatii conflictuale; 03: sa identifice tipurile de conflict; 04: sa initieze comportamente de prevenire si rezolvare a conflictelor;FORME DE ORGANIZARE a) a continuturilor: integratoare b) a activitatii: frontala, individuala, in grupuri mici;TIPURI DE INTERACTIUNI: profesor-elev, elev-profesor, elev-elev;TIPURI, FORME, STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formativa, orala si scrisa, individuala si in grup, autoevaluarea;
CAPTAREA ATENTIEISe impart elevilor pagini de ziar sau reviste cu articole privitoare la diverse conflicte si se cere identificarea factorului comun (conflictul);
DIRIJAREA INVATARIIPornind de la articolele din ziare se defineste conflictul precum si tipurile de conflictSe imparte clasa in grupe de cate 5 elevi; fiecare grupa primeste o fisa de lucru si materiale necesare rezolvarii sarcinii.Se solicita analiza unui studiu de caz, identificarea tipului de conflict intalnit si expunerea unei modalitati de prevenire sau stingere a conflictului
Fiecare grupa desemneaza un raportor care va prezenta produsul final al grupei, apoi il va afisa pe perete.
OBTINEREA PERFORMANTELORFiecare grupa studiaza si produsul celorlalte grupe si analizeaza modalitatea de rezolvare a sarcinii
INCHEIEREA LECTIEISe imparte elevilor biletul de iesireSe fac aprecieri cu privire la desfasurarea activitatii