7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
1/21
Educatoare: Patrascu Diana Andreea
Grupa: Pregatitoare A
PROIECT DIDACTIC
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
2/21
ACTIVITATE INTEGRAT
DATA : 31.03.2011UNITATEA DE INVAMNT: Gradinita cu program prelungit Nr. 4 MoreniEDUCATOARE : Ptrascu Diana - AndreeaGRUPA: PregtitoareTEMA ANUAL: Cand / cum si de ce se ntmpla ?TEMA PROIECTULUI: Ocroteste si vei fi ocrotit !TEMA SPTAMNII: In lumea minunata a gzelorTEMA ZILEI: Primavara ateptm, pe gze noi le ajutm!TIPUL ACTIVITII: mixtFORMA DE ORGANIZARE: activitate integrat
CATEGORII DE ACTIVITI:
Activiti de dezvoltare personal I:
Intlnirea de diminea: - Salutul, prezena, calendarul naturii.-Adevrat sau fals activitate de grup
Rutine: Servirea micului dejun deprinderi de igiena si autoservire
Tranziii: Amesteca, nghea, formeaz perechi ! joc distractivFluturaul - cantec
Activitate pe centre Activitate integrat
ALA I + D(Activitate matematic)DOS Activitate practic
ALA I - Bibliotec: Cartea gzelor vesele - grafisme- Art: Gaze colorate tehnica stampilelor
- Joc de rol: De-a cofetarii pregtim prjituri pentru gzeD Activitate matematic: - Joc didactic: Fluturaul este trist, hai s-l
facem fericit !
DOS Activitate practic: Tablou cu buburuze
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
3/21
Activiti de dezvoltare personal IIJoc de miscare: "Gza fr floare"Joc muzical: "A zburat un flutura"Joc senzorial: "Sculeul cu surprize"
SCOPUL ACTIVITII:
~ dezvoltarea capacitii de a utiliza numere, cifre, de a recunoate i folosiformele geometrice i de rezolvare de probleme, utiliznd un vocabular adecvat ;~ dezvoltarea unor abiliti practice ;~ dezvoltarea capacitii de a realiza lucrri practice inspirate din natur prindiverse tehnici de lucru(decupare, pliere, lipire)~ dezvoltarea calitilor ateniei i a potenialului creativ.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ALA I
Bibliotec:~ s traseze corect diferite tipuri de semen grafice, pentru a obine imaginea unorinsecte;~ sa decoreze imaginea obinuta cu diferite tipuri de linii;~ s asambleze cartea mpreun cu colegii de echip.
Art:
~ s aplice corect tehnica tampilei pentru a realize o compoziie plastica unitar,echilibrat i expresiv;~ s utilizeze culori adecvate ;~ s adauge elemente distinctive fiecrei insecte tampilate.
Joc de rol:~ s interpreteze rolul executnd aciuni specifice;~ s utilizeze n interpretarea rolului cunostine dobndite anterior;~ s comunice liber si civilizat cu partenerii de joc.
Stiinta:~ s recunoasc vecinul mai mic/mai mare al cifrelor date;~ s raporteze numrul la cantitate si invers;~ s efectueze operaii de adunare cu 1 2 unitai.
DOS: Activitate practic:~ s decupeze dup contur;
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
4/21
~ s ndoaie corect aripile buburuzei;~ s asambleze corect prtile componente ale buburuzei;~ s realizeze rama tabloului aranjnd frunze si flori ntr-un mod original i creativ;
ALA II Program distractiv~ s respecte regulile jocului;
~ s rspund motric adecvat la o comand dat ;~ s recunoasca insecta aleas cu ajutorul simului tactil ;
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE : conversaia, explicaia, observaia, exerciiul,problematizarea, lucrul individual, lucrul n echip, lucrul n perechi, turul galeriei.
MATERIALE DIDACTICE :ecusoane, CD cu melodii de primvara, DVD, fie delucru, carioci, culori, panglic pentru legat cartea, copert cu imagini sugestive,
tampile, pensule, acuarele, pahare cu ap, orulee,bsmlue, faguri prjitur,miere, tvi,fluture din carton duplex, material individual pentru activitateamatematic, coli colorate, foarfece, aracet, beisoare, frunze si flori decupate.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
~Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar,vol I,Filofteea
Grama,Mioara Pletea,Angela Sesovici...-Bucureti:Didactica Publishing House ,
2009.~ Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,Editura Gheorghe-
Cru Alexandru,Craiova ,2009;
~ www.didactic.ro
SCENARIUL ZILEI
http://www.didactic.ro/http://www.didactic.ro/7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
5/21
NTLNIREA DE DIMINEA:
Copiii vor intra in sala de grup pe melodia grupului Rogvaiv
Primvara.
Salutul se va realiza ntre educatoare si precolari: Bun dimineaa, albinue
harnice!, Bun dimineaa, fluturai drglai!, Bun dimineaa, buburuze vesele!Un biat va numra fetele, o fat va numra bieii si se va stabili numrul
copiilorprezeni. Se discut calendarul zilei, precizndu-se ziua, luna, anotimpul,anul si se completeaz cu simbolurile care marcheaz ziua si specificul ei din punctde vedere al strii vremii.
In cadrul activitii de grup, voi realiza jocul Adevrat sau fals!. Precolarii mvor corecta daca greesc, spunand adevrat sau fals, apoi vor formula propozitiacorect. De exemplu: Albina aduna miere. Fals! Albina aduna polen. Ultimul enunal jocului va fi: Avem doi musafiri. Rspunsul lor, cu siguran va fi c este
adevarat. Vor afla c rspunsul lor e fals, pentru c mai avem un musafir special, peBuburuza Zuza, care a venit la noi cu o scrisoare, deci sunt trei musafiri.Ca noutate a zilei, voi da citire scrisorii buburuzei: Dragi copii, eu sunt
Buburuza Zuza i vin din Tinutul insctelor. O vrjitoare rea a ajuns la noi i ne-a furatculorile, ba chiar a vrut sa ne tearg de pe faa pmntului. Acum toi sunt triti, nuse mai joac, nu mai zboar, nici mcar nu mai vor s mnnce. Am aflat ca sunteinite copii istei i am venit s v cer ajutorul. Vrei sa tii cum ne putei ajuta?Iubirea voastr pentru noi, insectele, o va alunga pe vrjitoarea cea rea i astfel vomsalva mpria. Vrei s ne ajutai?
Dar inainte de a descoperi cum le vom putea ajuta, ne vom juca Amestec,
nghea, formeaz perechi ! pentru a vedea dac ntr-adevar cunoatei acestegze - o tranziie spre activiti un joc unde unul dintre parteneri va adresa ointrebare legata de tema zilei, iar cellalt va raspunde.
Voi prezenta pe rnd, precolarilor, centrele de interes:La Bibliotec vor realiza Cartea Gzelor vesele unde vor trebui sa desenezeinsectele pe contur - pentru c vrjitoarea nu a reuit s le tearg de tot - apoi sle decoreze cu diverse tipuri de liniiLaArt, cu ajutorul tampilelor, vor realiza mpria gzelor colorate, aa cum afost ea inainte de venirea vrjitoarei, plin de culoare i veselie.
La Jocul de rol vor fi cofetari si vor pregti fursecuri pentru toate insectele care i-aupierdut pofta de mncare. Prjiturile trebuie s fie delicioase, pentru a le face s uitede suprare.La Stiin, l vor ajuta pe fluture s-i recapete culorile i astfel vrjitoarea va fialungata definitiv.
Rotaia se va face astfel nct copiii s participe la toate sectoarele.n ncheierea activitii, se va realiza turul galeriei unde au ocazia s evaluezelucrrile colegilor, dar s se i autoevalueze.
Tranzitia spre activitatea practic se va realiza prin cantecul Vine primvara.
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
6/21
In cadrul activitii practice, fiecare copil va realiza un tablou cu BuburuzaZuza, pentru a-i aminti, de cte ori l vor privi, aceast zi minunat i de felul cumau salvat mparia gzelor.
Ziua se va incheia cujocuri distractive alturi de insectele care i-au recptatculorile i odat cu acestea, pofta de joac: "A zburat un flutura", "Gza frfloare", "Sculeul cu surprize"
JOCURI DISTRACTIVE
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
7/21
GZA FR FLOARE
Precolarii care au ecusoane cu imaginea diferitelor insecte, vor dansa pe melodia Primavara. Laun moment dat, muzica se va opri, iar ei se vor aeza pe cte o floare(scunel). Unul dintre ei varmane in picioare, pentru c numarul florilor va fi cu unul mai puin dect al gzelor i va primi oporunc din partea colegilor.
A ZBURAT UN FLUTURA
A zburat un fluturaVesel prin livadFlorile au tresritToate ca s-l vad.Se-a eza curtenitorCrai al dimine ii
i-i alegea dintre floriZna frumuse ii!R : La , la, la , la , la , la.
Copiii aezai n cerc reprezint florile, care nc nu se treziser dimineaa. Copiii stau josprefcandu-se c dorm.Un copil ales fluturaul zboar atingnd florile , care se trezesc i tresar.Cnd se cnt Se-aeza curtenitor fluturaul se oprete n faa unei flori fcand oreveren.Fluturaul i floarea aleas zna frumuseii danseaz ,n timp ce copiii bat din palme.Sealege apoi alt flutura. Ca recuzit se folosesc o masc de fluture i ecusoane cu flori.
SCULEUL CU SURPRIZE
. Sculeul cu surprize merge din mn in mn pn cnd ajunge la un copil care va fi legat laochi. n timp ce copiii reciturmtoarele versuri: Ghici, ghicitoare,/ Cine sunt eu oare?/ i n mnaTa ce e?/ Spune repede!, el a extrage din scule un obiect (o insect din plastic), o va pipi i
va trebui s spun ce este. Dac ghicete, va alege un alt copil care s-i ia locul.Dac nu ghicete,va primi o pedeaps.
ANEXA
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
8/21
Scrisoarea fluturaului ctre copii1. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng trei cercuri roii!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea cercuri roii,
cte a lipit colegul tu!2. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng attea ptrate verzi cte degete ai la o
mn!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea ptrate verzi,cte a lipit colegul tu!
3. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de triunghiuri galbenecorespunztor vecinului mai mic al cifrei 7!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea triunghiurigalbene, cte a lipit colegul tu!
4. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de dreptunghiuri albastrecorespunztor vecinului mai mare al cifrei 4!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea dreptunghiurialbastre, cte a lipit colegul tu!
5. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de ovaluri roz corespunztorvecinului mai mic al cifrei 8!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea ovaluri roz, ctea lipit colegul tu!
6. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de inimioare roiicorespunztor vecinului mai mare al cifrei 6!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea inimioare roii,
cte a lipit colegul tu!
7. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de stelue aurii corespunztorrezultatului adunrii 2+1.
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea stelue aurii, ctea lipit colegul tu!
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
9/21
8. Dac am o mulime cu 4 noriori albatri, bate vntul i mai aduce nc 2 noriorialbatri. Ci noriori voi avea la un loc? Lipete mulimea de noriori obinut pe unadin diagramele rmase pe aripioara din partea dreapt!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot atia noriori albatri,ci a lipit colegul tu!
9. ntr-un nor erau 5 picturi de ploaie. Norul a devenit prea greu i picturile au nceputs cad. La nceput au czut doar dou. Cte picturi au mai rmas n norul nostru?Lipete pe una din diagramele rmase pe aripioara din partea dreapt un numr de noricorespunztor rezultatului!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot attea picturi, cte alipit colegul tu!
10.tim c floricelelor le place ploaia. n grdin au aprut 3 floricele diminea i nc 3dup amiaz. Cte floricele au aprut la un loc n grdin? Lipete numrul de floricelecorespunztor rezultatului pe o diagram rmas liber de pe aripioara din parteadreapt!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot attea floricele, cte alipit colegul tu!
11.Copceii mai nti .....(nmuguresc), apoi nfrunzesc. ntr-o zi ntr-un copcel au aprut6 frunze verzi, iar a doua zi nc 2 frunze verzi. Cte frunze sunt acum n copcel?
Lipete un numr corespunztor de frunze pe una din diagramele rmase liber de pearipioara din partea dreapt!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot attea frunze verzi, ctea lipit colegul tu!
12.Pe crengua unui copac erau 7 fluturi. Doi fluturi i-au luat zborul. Ci fluturi au mairmas pe crengu? Lipete numrul de fluturi pe ultima diagram rmas liber de pearipioara dreapt!
Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot atia fluturi, ci a lipitcolegul tu!
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
10/21
DESF URAREA ACTIVIT II
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONTINUTUL
TIINIFIC
STRATEGII
DIDACTICE EVALUARE
(instrumente
i indicatori)
METODE SIPROCEDEE
MIJLOACE DEINVAAMANT
Moment
organizatoric
Asigur condiiile necesare
unei bune desfurri a
activitii (aerisirea slii de
grup, pregtirea
materialului necesardesfurrii activitii)
ntlnirea de diminea:
Copiii vor intra in sala de
grup pe melodia grupului
Rogvaiv Primavara, apoi
se vor aseza pe scaunele in
semicerc.
Salutul se va realiza ntre
educatoare si precolari:
Bun dimineaa, albinue
harnice!, Bun dimineaa,
fluturai drglai!, Bun
dimineaa, buburuze
vesele!.Un biat va numra
fetele, o fata va numrabieii si se va stabili
numrul copiilorprezeni.
Se discut calendarul zilei,
precizndu-se ziua, luna,
anotimpul, anul si se
completeaz cu simbolurile
conversaia
Ecusoane
CD
DVD
calendarulnaturii
catalog
participareaactiv ladiscuii,
completareacorect a
calendarului
naturii i aprezenei
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
11/21
care marcheaz ziua si
specificul ei din punct de
vedere al strii vremii.
Captarea
ateniei
In cadrul activitii de grup,
voi realiza jocul Adevratsau fals!:
-Corectai-m, dacgreesc, spunnd adevratsau fals i apoi formulaipropoziia corect.
Albina adun miere.Fals- Albina adun polen.
Lcusta are culoarea
verde. AdevratViespea face miere.Fals- Albina face miere.
narul sare. Fals-narul zboar.
Fluturele zboar dinfloare n floare. Adevrat
Comunic noutatea zilei,faptul ca am visat-o peBuburuza Zuza si m-amhotrt s o ajut pe ea si peflutura, impreuna cu copiii ,prin activitile pe care levom desfura.
conversatia
formulare depropoziii
rspunsurile
copiilor
observarea
comporta-
mentului
nonverbal
Anunarea
temei i a
obiectivelor
Prezint copiilor tema zilei:
Primvara ateptm, pe
gze noi le ajutam!. Voi
anuna obiectivele i modul
de desfurare a activitii.
Dar inainte de a descopericum vom putea ajuta acestegze, ne vom jucaAmestec, nghea,formeaz perechi !- otranziie spre activiti un
joc unde unul dintreparteneri va adresa o
explicatia
conversatia
joculrspunsurilecopiilor
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
12/21
intrebare legata de temazilei, iar cellalt varaspunde.
Prezentareaoptim a
coninutului
Copiii vor vizita fiecarecentru de activitate, intuind
materialele i li se vor
prezenta sarcinile de lucru.
La Bibliotec vor realizaCartea Gzelor veseleunde vor trebui sadeseneze insectele pe
contur, pentru ca vrjitoareanu a reuit sa le tearg detot, apoi s le decoreze cusemne grafice. Astfel le vorajuta sa redevina ceea ceau fost.
LaArt, cu ajutorultampilelor, vor realizampria gzelor colorate,aa cum a fost ea inainte de
venirea vrjitoarei, plina deveselie i culoare.
La Jocul de rol vor fi cofetarisi vor pregti fursecuripentru insectele care i-aupierdut pofta de mncare.
La Stiin, l vor ajuta pefluture s-i recapeteculorile, astfel, o vomalunga pe vrjitoarea cearea din mpria gzelor.
explicatia
conversatia
pentru cavrjitoareanu a reuitsa le teargde tot..
fie de lucru
culori,carioci
nur
fie de lucru
acuarele,
pensule
pahare cu ap,
tampile
orulee,
bsmalue,
faguri prjituri,
miere, lingurie,
tvi
stabilitateaateniei
ndeplinirea
sarcinilorprimite la
fiecare sector;
proba practic
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
13/21
Explicareasarcinii si
fixarea regulilor
n cadrul activitiimatematice de la sectorultiin, voi explicaprecolarilor regulile jocului.
Buburuza ne-a trimis o
scrisoare in care ne spune
cum a fost colorat fluturele
inainte de venirea
vrjitoarei. Vom citi sarcina,
apoi vom decora fluturele in
funcie de cerin.(anexa).
Dar, atenie! El nu trebuiecolorat la voia ntmplrii!Ce observm la desenele
de pe aripioarele fluturilor?Aripioara stng areaceleai desene ca iaripioara dreapt! Prinurmare trebuie s colormcu foarte mare ateniearipioarele.
explicaia
conversaia
observaia
fluture din
carton duplex,
imagini cuinsecte
material
individual
stabilitateaateniei
Jocul de prob Voi efectua un joc de prob,
pentru a m asigura ca toicopiii au neles regulile.
demonstraia
explicaiaexerciiul
Dirijareanvrii
Dau citire sarcinilor delucru i pe rnd, fiecarecopil , va lipi materialul pearipile fluturelui.
Voi coordona grupul inta de
la centrul tiin, dar voisupraveghea si celelalte
centre , voi indruma copiii
cu ritm de lucru mai lent.
problematizarea
exerciiullucrul
individual
lucrul inperchi
ndeplinireasarcinilorprimite
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
14/21
Obinereaperformanei
Copiii vor primi o fisa
matematica pe care o vorrezolva individual.
lucrulindividual
fie de m.iscris
Evaluarea Dupa ncheierea activittii la
centre copiii trec n grup pe
la fiecare centru, mpreuna
cu educatoarea, pentru a
observa cum s-a lucrat.
Toate lucrarile vor fi expuse
iar educatoarea mpreun
cu precolarii vor aprecia
munca din toate centrele.
turul galeriei
conversaia
aprecieriverbale
analiza
produselor
activitatii
.
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
15/21
DESFAURAREA ACTIVITA IIDOS ACTIVITATE PRACTICA
EVENIMENTULDIDACTIC
CONTINUTULTIINIFIC
STRATEGII
DIDACTICE EVALUARE(instrumente
i indicatori)
METODE SI
PROCEDEE
MIJLOACE DE
INVAAMANT
Moment
organizatoric
Captarea
ateniei
Anunarea
temei i a
obiectivelor
Explicarea
sarcinilor i
fixarea regulilor
Asigur condiiile necesare
unei bune desfurri a
activitii (aerisirea slii de
grup, pregtirea
materialului necesar .
Pentru c astzi i-am
redat fluturaului bucuria de
a zbura i am ajutat-o pe
buburuz s-i regseascprietenul ,aceasta v-a
pregtit o surpriz.
A adus pentru voi frunze,
flori, dar i prtile
componente ale buburuzei,
pentru ca fiecare s realizai
un tablou cu ea, ca s v
amintii de aceast zi
minunat.
Copiii se vor aeza la
masue, vor identifica
materialele si li se va
conversaia
Conversaia
Coulee cu
materialindividual
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
16/21
Prezentarea
optim a
coninutului
Dirijarea
nvrii
demonstra modul de lucru,
astfel inct fiecare s obin
un tablou foarte frumos.
Le voi atrage atenia ca
trebuie s lucreze ingrijit, s
nu murdreasc foaia cuaracet si sfie foarte atenti
la succesiunea etapelor de
lucru.
Se vor demonstra
etapele de lucru.
1. Decupm cele dou
cercuri roii.2. ndoim fiecare cerc
pe jumtate, astfel
vom obine aripile
buburuzei.
3. Lipim aripile pe
corpul buburuzei.
4. Lipim ochii si bulinele
de pe aripi
5. Fixm cu aracet
buburuza de cartonul
colorat.
6. Realizm rama
tabloului, lipind
succesiv flori i
frunze.Voi solicita unul - doi copii
s verbalizeze etapele de
lucru, pentru a m asigura
c le-au neles.
Vom realiza exerciii pentru
nclzirea muchilor mici ai
explicaia
demonstraia
observaia
ExplicaiaConversatia
Exerciiul
CartoanecolorateFoarfece
AracetFlori si frunzedin hrtie glasse
Stabilitateaateniei
Verbalizareaetapelor delucru
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
17/21
Obinerea
performanei
Evaluarea
Aprecieri i
recomandri
minii, pe versurile
urmtoare:
Ne jucm noi, ne jucm,
Braele noi le micm,
La stnga, la dreapta mea,
Bate vntul tot aa.Palmele nu stau pe loc,
Ci se pregtesc de joc.
Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca pe o floare.
Mna lebd o fac,
Care d uor din cap.
Lebedele-n jur privesc,Pumniorii se rotesc
Ne jucm noi, ne jucm,
Ca la un pian cntm
i apoi ne oprim
i la lucru noi pornim!
Copiii vor lucra
individual, respectnd
regulile i succesiunea
etapelor de lucru.
Se va organiza o expoziiecu lucrrile, precolarii vor
alege o lucrare preferat i
vor motiva alegerea fcut.
Voi aprecia i eu lucrarile i
voi acorda stimulente.
exerciiul
Lucrulindividual
ConversaiaExplicaia
ndeplinirea
sarcinilorprimite
proba practic
Expoziie culucrri
Stimulente
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
18/21
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
19/21
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
20/21
7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU
21/21