Top Banner
PISMENA PRIPREMA ZA OGLEDNI ČAS IZ MATEMATIKE I INFORMATIKE
23

ogledni priprema

Dec 05, 2014

Download

Documents

rozemath
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ogledni priprema

PISMENA PRIPREMA ZA OGLEDNI ČAS IZ MATEMATIKE I INFORMATIKE

Razred: VIII2 Datum: 23.februar Školska godina:2010/2011Nastavnice: Muratović Fahrijai i Halilović Ajla

Page 2: ogledni priprema

PISMENA PRIPREMA ZA OGLEDNI ČAS IZ MATEMATIKE I INFORMATIKE

Razred: VIII2 Školska godina:2010/2011Nastavnice: Muratović Fahrija i Halilović AjlaDatum: 23.februar

Nastavna oblast: Linearna funkcija, linearne jednačine i nejednačine Primjena informatičkih tehnologija u drugim nastavnim predmetima

Nastavna jedinica: Ispitivanju osnovnih svojstava grafika linearne funkcije kroz primjenu GeoGebre

Cilj časa:

STVARANJE HARMONIJE U PROCESU RAZMIŠLJANJA I SAZNANJA KROZ PRIMJENU MOGUĆNOSTI GEOGEBRE ZA KONCIPIRANJE NAJVAŽNIJIH STAVKI IZ NASTAVNOG SADRŽAJA “OSNOVNA SVOJSTVA GRAFIKA LINEARNE FUNKCIJE”

Obrazovni cilj časa : - utvrđivanje matematičkih znanja potrebnih za razumijevanje sadržaja prirodnih i društvenih

nauka, primjenjivanje usvojenog znanja u praktičnom životu, podsticanje kreativnosti i razvijanje individualnosti.

- utvrđivanje crtanja grafika, izračunavanje nule i toka linearne f – je y = kx + n te presjeka sa koordinatnim osama;

- primjenjivanje najsavremenijih računarskih programa na vizuelno doživljavanje linearne funkcije

Odgojni cilj časa:- sticanje znanja i potrebe za samoprocjenjivanjem i produbljivanjem vlastitog znanja- proširivanje znanja informatičke pismenosti radom u programu Geogebra ( korištenje alatne trake

i trake za unos)- samostalno i objektivno procjenjivanje svojih radova i stečenih znanja

Funkcionalni cilj časa: - razvijanje sposobnosti za posmatranje, opažanje, kreativno i apstraktno mišljenje,- razvijanje percepcije, logičkog mišljenja i rasuđivanja,- logičko povezivanja grafičkog i računskog predstavljanja linearne funkcije- samostalno sticanje znanja i izvođenje zaključaka na osnovu vlastitog proučavanja- razvijanje odnosa povjerenja sa nastavnikom- samostalno odvajanje suštinskih dijelova

Tip časa: utvrđivanje,vježbanjeOblik rada: frontalni,grupni i individualni Nastavne metode: interaktivno učenje, dijaloška ,ilustrativna,Nastavna sredstva i pomagala: računar, projektor, tabla, interaktivna tabla,mimio saftware, modeli brojeva, nastavni listici, magneti za tablu, pomoćni plakati

2

Page 3: ogledni priprema

Didaktičko metodička struktura časa

Uvodni dio časa : 5 minuta

Uvodno upoznavanje sa sadržajem časa kroz pripremljeni pomoćni plakat, te upoznavanje učenika sa svojstvima i primjenom programa GeoGebra kroz pripremljenu PPT prezentaciju.

3

Page 4: ogledni priprema

4

Page 5: ogledni priprema

5

Page 6: ogledni priprema

6

Page 7: ogledni priprema

Na slajdovima su pored osnovnih karakteristika linearne funkcije pripremljeni i grafikoni koji povezuju linearnu funkciju sa stvarnim životom kao i sa drugim nastavnim predmetima. Zapis na tabli y = kx + n;

7

Page 8: ogledni priprema

Glavni dio časa: 35 minuta

Pomoću projektora , na slajdu Power point prezentacije istaknut je cilj časa:STVARANJE HARMONIJE U PROCESU RAZMIŠLJANJA I SAZNANJA KROZ PRIMJENU MOGUĆNOSTI GEOGEBRE ZA KONCIPIRANJE NAJVAŽNIJIH STAVKI IZ NASTAVNOG SADRŽAJA “OSNOVNA SVOJSTVA GRAFIKA LINEARNE FUNKCIJE”

IGRA SA KOORDINATAMA

Zadata je funkcija y=x-2 i tačke A(3,1) B(1,-1) C(0,-2) D(5,3) E(-1,-3)

Nastavnica postavlja tačke u koordinatnom sistemu u vidu magneta a učenici donose odgovarajuće listiće (modele sa brojevima) sa koordinatama i pridružuju ih odgovarajućim tačkama u koordinatnom sistemu..Papir sa koordinatama je u različitim bojama, osa Ox –žuta, a Osa Oy – plava.

8

Page 9: ogledni priprema

GRAFIK ZA SAMOOCJENJIVANJEUčenicima nastavnica informatike objašnjava kako da u Geogebri naprave grafik za samoocjenjivanje pomoću najniže i najviše vrijednostiu,tj. na osnovu dvije krajnje tačke. Pripremljen je grafik za samoocjenjivanje, a učenici pristupaju rješavanju nastavnog listića.

Nastavni listić

1. Pripremljeno je 10 zadataka i za tačno rješenje svakog od njih učenik dobija po 1 bod.

2. Nastavnica matematike istakne tačna rješenja na tabli i zajednon sa učenicima analizira rezultate.

3. Radi samoocjenjivanja učenici na pripremljenom grafiku u GEOGEBRI odrede ocjenu koju su zaslužili na osnovu tačno urađenih zadataka tako što će povući normalu na osu Ox u tački koja predstavlja broj urađenih zadataka, te naći presječni tačku normale i grafika linearne funkcije koja ujedno predstavlja odgovarajuću ocjenu.

9

Page 10: ogledni priprema

IGRA JEDAN PROTIV SVIH

Nastavnica informatike nagrađuje jednog od najaktivnijih učenika time što će voditi ovu igru. On će sam nacrtati funkciju u GeoGebri i svi ostali učenici će pogađati, postavljajući odgovarajuća pitanja, o kojoj se funkciji radi. Na kraju, kada završe neko od učenika transformiše eksiplicitni oblik funkcije u imciplitni oblik pa onda pomoću GEOGEBRE prikažemo grafik.

Na kraju igre potrebno je prikazati funkciju putem projektora sa jednog od učeničkih računara.

10

Page 11: ogledni priprema

Primjeri primjene grafika linearne funkcije:

Učenici imaju na svojim računarima pripremljena dva primjera primjene linearne funkcije koje će otvoriti kako bi pogledali način izrade u GeoGebri.

Primjer 1:

U GeoGebra apletu je prikazan grafik linearne funkcije koji prolazi kroz koordinate (5,40) i (10,80). Ovim apletom je naveden način zagrijavanja vode u posudi. Dakle, voda u posudi za 5 minuta dostigne temperaturu od 40 0C, a za 10 minuta 80 0C. Uz pretpostavku da temperatura linearno zavisna u odnosu na vrijeme.

Potrebno je: Odrediti kojom se brzinom zagrijava voda?Koliko se povećava temperatura vode za 1min, a koliko npr. za 3min?

NAPOMENA: Pomjeranjem tačke vrijeme učenici mogu naći odgovore na postavljena pitanja.

11

Page 12: ogledni priprema

Primjer 2:

U GeoGebra apletu je prikazan grafik linearne funkcije koji prolazi kroz koordinate (0,50) i (1000,0). Ovim apletom je naveden način potrošnje goriva ukoliko auto na otvorenom putu troši npr. prosječno 5 litara goriva na 100 km ( uz  pretpostavku da je brzina ravnomjerna).

Potrebno je: Odrediti  koliku maksimalnu udaljenost  može preći ako u rezervoaru ima 50 litara goriva? Ukoliko auto troši 6 litara goriva odredi koliko Vam treba goriva da dođete do Bihaća? Sarajevo- Bihac 303 km Ukoliko auto troši 7.2 litara goriva odredi koliko Vam treba goriva da dođete do Neuma? Sarajevo- Neum 210 km

NAPOMENA: Pomjeranjem tačke količina i potrošnja učenici mogu naći odgovore na postavljena pitanja. U tabeli je prikazan odnos potrošnje goriva u litrima i pređeni put izražen u kilometrima.

12

Page 13: ogledni priprema

Završni dio časa: 5 minuta

Koristeći metodu pod nazivom „činkvina“ nastavnica analizira tok časa i impesije učenika i vrši podjelu zadataka za zadaću.

ZADAĆA:

1.

Učenik treba da, uz pomoć nastavnika tjelesnog odgoja, prati kretanje nekog učenika na datoj relaciji dužine 1km, mjeri vrijeme,zapisuje podatke (tačno vrijeme na startu i na cilju), izračuna brzinu kretanja na svakom dijelu puta u vremenskim razmacima od 5 minuta.

Podatke treba predstaviti tabelarno i u koordinantnom sistemu, a potom nacrtati grafik brzine pomoću programa GeoGebra.

2.

Svaki učenik treba da uz pomoć nastavnice biologije u dvije plastične čaše zasadi sjeme pasulja i sjeme pšenice. Učenik zaliva, prati rast biljaka, zapisuje podatke i prikazuje tabelarno i u koordinantnom sistemu, a potom nacrta grafik rasta pomoću programa GeoGebra.

13

Page 14: ogledni priprema

Koordinate za prvu igru:

A(3,1) B(1,-1) C(0,-2) D(5,3) E(-1,-3)

14

Page 15: ogledni priprema

OSNOVNA SVOJSTVA GRAFIKA LINEARNE FUNKCIJEIme i prezime učenika: ______________________________________

1.Odredi koeficijent smjera prave i odsječak na y osi zadanih funkcija:KOEFICIJENT

SMJERAODSJEČAK

NA Y OSIKOEFICIJENT

SMJERAODSJEČAK

NA Y OSI

a)y=4x+2 d)y=4

b)y=-5x-3 e)y=-x

c)y=x

2. Odredi koeficijent smjera prave i odsječak na y osi zadanih funkcija:KOEFICIJENT

SMJERAODSJEČAK

NA Y OSIKOEFICIJENT

SMJERAODSJEČAK

NA Y OSI

3.Zadana je rastuća linearna funkcija y=(6k-3)x+4. Odredi vrijednosti parametra k.

4. Za koje vrijednosti parametra n je data funkcija y=nx -3: a) rastuća

b) opadajuća

c) konstantna

5. Odredi vrijednosti Vrijednosti parametara 6. Odredi vrijednosti Vrijednosti

15

Page 16: ogledni priprema

parametara za koje su zadane funkcije rastuće

za koje su zadane funkcije rastuće

parametara za koje su zadane funkcije opadajuće

parametara za koje su zadane funkcije opadajuće

a)y= -(m+3)x a)y= -(m-3)x

b) y=-(6-3k)x+5 b) y=(6-3k)x+5

c)y=-kx+7 c)y=-kx+7

7.Odredi parametar m tako da grafik funkcije y= (3m-2)x+2 bude paralelan grafiku funkcije y= (4-m)x+6.

8. Jednačinu prave datu u implicitnom obliku 4x+3y-8=0 prebaci u eksplicitni oblik.

9. Provjeri da li tačka A(1,0) pripada grafiku funkcije y=x-5

10. Odredi linearnu funkciju čiji grafik prolazi tačkama A(2,3) i B(1,-1).

16

Page 17: ogledni priprema

OSNOVNA SVOJSTVA GRAFIKA LINEARNE FUNKCIJE

1.Odredi koeficijent smjera prave i odsječak na y osi zadanih funkcija:KOEFICIJENT

SMJERAODSJEČAK

NA Y OSIKOEFICIJENT

SMJERAODSJEČAK

NA Y OSI

a)y=4x+2 k=4 n=2 d)y=4 k=0 n=4

b)y=-5x-3 K=-5 n=-3 e)y=-x k=-1 n=0

c)y=x K=1 n=0

2. Odredi koeficijent smjera prave i odsječak na y osi zadanih funkcija:KOEFICIJENT

SMJERAODSJEČAK

NA Y OSIKOEFICIJENT

SMJERAODSJEČAK

NA Y OSI

k=0 n=1 k=1 n=0

k=0 n=-2 k=-1 n=0

3.Zadana je rastuća linearna funkcija y=(6k-3)x+4. Odredi vrijednosti parametra k.6k-3>ok>1/2

4. Za koje vrijednosti parametra n je data funkcija y=nx -3: a) rastuća n>0

b) opadajuća n<0

c) konstantna n=0

5. Odredi vrijednosti Vrijednosti parametara 6. Odredi vrijednosti Vrijednosti

17

Page 18: ogledni priprema

parametara za koje su zadane funkcije rastuće

za koje su zadane funkcije rastuće

parametara za koje su zadane funkcije opadajuće

parametara za koje su zadane funkcije opadajuće

a)y= -(m+3)x -(m+3)>0, m<-3 a)y= -(m-3)x -(m-3)<0, m>3

b) y=-(6-3k)x+5 -(6-3k)>0, k>2 b) y=(6-3k)x+5 6-3k<0, k>2

c)y=-kx+7 -k>0, k<0 c)y=-kx+7 -k<0, k>0

7.Odredi parametar m tako da grafik funkcije y= (3m-2)x+2 bude paralelan grafiku funkcije y= (4+m)x+6.

3m-2=4+m, 3m-m=4+2, 2m=6, m=3

8. Jednačinu prave datu u implicitnom obliku 4x+3y-8=0 prebaci u eksplicitni oblik.

3y=-4x+8 , y=

9. Provjeri da li tačka A(1,0) pripada grafiku funkcije y=x-50=1-5, 0=-4, netačna jednakost - tačka ne pripada grafiku date funkcije

10. Odredi linearnu funkciju čiji grafik prolazi tačkama A(2,3) i B(1,-1).3=2k+n-1=k+n, n=-1-k; uvrštavanjem u 1.jednačinu dobijamo k=4, a potom n=-5,te je funkcija oblika

y=4x-5

18