Top Banner
Moja refleksja Maria Szuta emerytowana nauczycielka historii, działaczka „Solidarności nauczycielskiej”
18

Moja refleksja

Jan 21, 2016

Download

Documents

sana

Moja refleksja. Maria Szuta emerytowana nauczycielka historii, działaczka „Solidarności nauczycielskiej”. Życie w Dominikowicach przed 1989 rokiem. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Moja refleksja

Moja refleksja

Maria Szuta

emerytowana nauczycielka historii,działaczka „Solidarności nauczycielskiej”

Page 2: Moja refleksja

Życie w Dominikowicach przed 1989 rokiem

Moje dzieciństwo i młodość przypadały na okres PRL-u. Życie w naszej miejscowości było ciężkie. W całej wsi było może 2 samochody, kilka czarno-białych telewizorów z jednym, a później dwoma programami, w jedynym na terenie wsi sklepie było niewiele towaru, po który często trzeba było stać w długich kolejkach. Ale nie to było najważniejsze - nie było „wolności”.

Page 3: Moja refleksja
Page 4: Moja refleksja

„Wolność” w okresie PRL-u

W okresie Polski Socjalistycznej „wolność” wyglądała mniej więcej tak: - trudno było otrzymać paszport, aby wyjechać za granicę, na Zachód,- wszechobecna cenzura czuwała, aby przypadkowo nie pojawiły się jakieś krytyczne słowa wobec ustroju PRL lub jego przywódców,- przywileje i stanowiska były przede wszystkim dla członków PZPR,- toczyła się walka z Bogiem i Kościołem.

Page 5: Moja refleksja

Wspomnienie z czasów szkolnych

Będąc uczennicą drugiej klasy LO im. M. Kromera w Gorlicach w grudniu 1970 r. zapytałam czy prawdą jest, że na Wybrzeżu są rozruchy robotnicze i ofiary śmiertelne? Nie otrzymałam odpowiedzi tylko surowe ostrzeżenie, abym więcej nie pytała, jeżeli chcę ukończyć szkołę

i zdać maturę. To mi dało dużo do myślenia na temat wolności słowa w okresie PRL-u.

Page 6: Moja refleksja

Okres studiów w KrakowieW latach 1972 – 1977 studiowałam historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. To tam „starzy”, przedwojenni profesorowie przekazali nam – ludziom młodym część prawdziwej historii. W czasie studiów zetknęłam się z opozycją antykomunistyczną, z Komitetem Obrony Robotników. Moim znajomym był Stanisław Pyjas – student filologii polskiej, zamordowany skrytobójczo przez Służbę Bezpieczeństwa w 1977 roku. Te same służby zamordowały 7 lat później księdza Jerzego Popiełuszkę. Śmierć Staszka Pyjasa była dla nas studentów wielkim szokiem i dla wielu stało się jasne, że władza komunistyczna nie cofnie się przed niczym, nawet przed zbrodniami.

Page 7: Moja refleksja
Page 8: Moja refleksja

Poszukiwanie pracyPo skończeniu studiów z bagażem doświadczeń chciałam podjąć pracę jako nauczyciel historii. Kiedy złożyłam podanie o pracę w Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu pierwsze pytanie jakie usłyszałam brzmiało: „Czy jest Pani członkiem PZPR?” Zdziwienie kuratora, jak to możliwe, aby nauczyciel nie należał do Partii? Pracę w LO w Gorlicach otrzymał inny kandydat, członek PZPR, nie liczyło się to, że ukończyłam z wyróżnieniem studia kierunkowe. Byłam rozgoryczona, pełna wewnętrznego buntu, utwierdziłam się jeszcze mocniej w niechęci do panującego systemu.

Page 9: Moja refleksja

Początki pracy zawodowejPracę znalazłam w jednej ze szkół na terenie gminy. Przejrzałam program nauczania i podręczniki do historii – byłam załamana. Kilka przykładów:- zakłamane przedstawienie wojny polsko – radzieckiej z 1920 roku,- Józef Piłsudski przedstawiany jako faszyzujący dyktator,- 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkracza na tereny wschodnie RP, aby bronić miejscową ludność przed Niemcami,- Ruch oporu w kraju podczas drugiej wojny światowej spoczywał na barkach Gwardii Ludowej, co było kłamstwem i umniejszeniem całkowicie roli Armii Krajowej.

Page 10: Moja refleksja
Page 11: Moja refleksja

Działalność „Solidarności Nauczycielskiej”

Od powstania w 1980 roku Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarności Nauczycielskiej” zaangażowałam się aktywnie w jego pracę. Powiało wolnością, do szkół zawitała namiastka wolności, zmieniono program nauczania historii. Nie trwało to długo. Nadeszła „ciemna noc generała” – 13 grudnia 1981r. – stan wojenny. Internowania, zabici górnicy w kopalni „Wujek”, aresztowania, prześladowania ludzi Solidarności, godzina milicyjna, zawieszenie praw obywatelskich, delegalizacja związku zawodowego. Ludzie, którzy raz zachłysnęli się wolnością, nie zamierzali łatwo się poddawać, zeszli do podziemia i prowadzili walkę z systemem komunistycznym.

Page 12: Moja refleksja
Page 13: Moja refleksja

I nadszedł rok 1989

Rok „Okrągłego Stołu” i pierwszych częściowo wolnych wyborów do Parlamentu 4 czerwca 1989 roku. Naród rzucił wówczas wyzwanie władzy komunistycznej i powiedział zdecydowane – NIE. W wyborach, w naszym okręgu nowosądeckim jak i w całym kraju, ani jeden działacz ówczesnych władz partyjnych w pierwszej turze nie zdobył mandatu. Wybraliśmy wolność.

Page 14: Moja refleksja
Page 15: Moja refleksja

Po wyborach 1989 rokuZaczyna się „nowa, demokratyczna, wolna Polska”. Komuniści oddają władzę, tak centralną, jak i lokalną.Na ziemi gorlickiej jak i w całym kraju odbudowują się struktury NSZZ Solidarność, w Solidarności Nauczycielskiej aktywnie działa Pani Barbara Wiatr, Danuta Muchowicz, Józefa Zima. Również i ja włączyłam się w tę działalność, poświęcając wiele własnego czasu na bezinteresowną pomoc ludziom z naszego środowiska, którzy byli w różny sposób szykanowani. Do władzy w większości przychodzą ludzie związani z Solidarnością i opozycją antykomunistyczną. Czuje się, że ludzie w okresie transformacji są potrzebni innym, że mogą wiele zrobić dla kraju, środowiska lokalnego i wielu, wielu ludzi.

Page 16: Moja refleksja

Refleksja po 25 latach

Śmiem twierdzić, że 25 lat temu mottem, które przyświecało ludziom Solidarności i opozycji antykomunistyczne,j były słowa A. Einsteina: „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”. W moich wspomnieniach chciałam ukazać, jak trudna była droga do wolnej Polski oraz jakie marzenia i wartości przyświecały mojemu pokoleniu, ludziom, którzy chcieli wolnej

i demokratycznej Polski.

Page 17: Moja refleksja
Page 18: Moja refleksja

Apel do młodych

Korzystajcie mądrze i z rozwagą z wolności, którą wywalczyli wasi dziadkowie, miejcie odwagę współcześnie bronić tych wartości, które im przyświecały 25 lat temu, a które można sprowadzić do trzech symbolicznych słów: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.