Top Banner
 Saržaj: 1.Uvod............................................................................................................................................. 1 2. Polaganje materijala u krojnu naslagu......................................................................................... 2 3. Vrste noževa koji se koriste za krojenje.....................................................................................3 4.Krojenje i mašine za krojenje...................................................................................................... 4
7

Mašine i uređaji za rezanje krojnih naslaga

Oct 18, 2015

Download

Documents

Nikola Pandurov

Mašine i uređaji za rezanje krojnih naslaga
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

Sadraj:1.Uvod.............................................................................................................................................1

2. Polaganje materijala u krojnu naslagu.........................................................................................2

3. Vrste noeva koji se koriste za krojenje.....................................................................................3

4.Krojenje i maine za krojenje......................................................................................................4

1.Uvod

Priprema za krojenje obuhvata pripremu dokumentacije i krojnih slika, materijala, maine i tehnolokih uslova za krojenje. Dokumentacija se nalazi u radnom nalogu i to je opis modela odevnog predmeta, koliina po bojama i dezenima, planovi tehnolokih operacija i procesa itd. Uz izraene i umnoene krojne slike iz konstrukcijske pripreme se upuuju i planovi krojenja koji se odnose na formiranje krojnih naslaga zavisno od strukture krojnih slika i koliine odevnih predmeta u radnom nalogu. Dokumentaciju krojne slike treba analizirati, pripremiti i primeniti prema terminskom planu izvoenja. Takoe je potrebno pripremiti i materijal. Savremeni procesi zahtevaju pregled materijala pre krojenja.

2.Polaganje materijala u krojnu naslaguIndustrijski nain proizvodnje zahteva veu koliinu odevnih predmeta i serijski nain proizvodnje. Zbog toga se materijal polae u takozvane krojne naslage(sastavljane od vie slojeva) na koje se potom stavlja iskrojen deo po kojem se istovremeno iseca itava krojna naslaga. Polaganje krojnih naslaga se vri na stolovima duine vee od 10 m, dok irina zavisi od irine materijala. Stolovi su vrsto graeni, sa elinim nogama i glatkom povrinom od laminiranog drveta. Na rubovima stolova mogu biti uvrene eline traice po kojim se kree maina za polaganje.

3.Vrste noeva koji se koriste za krojenje: Udarni noevi za vertikalno krojenje tekstila Kruni noevi za krojenje tekstilaTrakasti noevi za krojenje tekstila(Bansek)

Noevi za ivae maine

Noevi za pravljenje rupa

Brusni prstenovi za vertikalne noeve

Brusevi i vodilice za trakaste noeve(Bansek)

Osnovni tipovi noeva: BULLMER BEAVER, COMET, EASTMAN, HOOGS, KM, KURIS, MAIMIN, WOLF, GERBER,ADLER, BROTHER, DURKOPP, JUKI, MAUSER, PEGASUS, PFAFF, RIMOLDI, SINGER, UNION.

Noevi su izraeni iz specijalnog (HSS) elika. Predvieni su za rezanje tkanine od prirodnih I hemijskih vlakana svih vrsta. Namenjeni su svim poznatim mainama za rezanje tekstila. Noevi visokog kvaliteta potvreni praktinim testiranjem se primenjuju u krojanicama od strane strunih kadrova.

4.Krojenje i maine za krojenjeKrojenje krojne naslage vri se grubo i fino. Maine za grubo krojenje se koriste za krojenje prave ili blago zaobljene linije, ili za pripremu delova za fino krojenje. Maine za fino krojenje se koriste ukoliko se kroje sitni delovi ili zakrivljene linije koje zahtevaju veliku preciznost. Iskrojavanje krojnih naslaga se izvodi pomou reznih sredstava: otricama elinih noeva, laserskim zrakom, nadzvunim mlazom vode i ultrazvukom. Maine za iskrojavanje se dele na runo voene maine i raunalno(numeriki) voene agregate. Runo voene maine koje koriste otrice elinih noeva su:1.Maine za grubo krojenje: Makaze(elektine i pneumatske) Naelno zamenjuju rune makaze pri iskrojavanju jednog do tri krojna sloja, ija visina moe biti do 8mm. Imaju malu masu i njima se lagano rukuje. Elektrine makaze imaju elektromotor a pneumatske imaju pogonski ureaj u kuitu.

Maine sa krunim noem Imaju snani elektromotor koji pokree okretni no. Pogodne su za iskrojavanje mekanih materijala, visine krojne naslage od 40-160mm. Koriste se za iskrojavanje ravnih i blago zakrivljenih kontura.

Maine sa vieugaonim noem Pogodan je za iskrojavanje tvrdih, laminiranih , apretiranih i gumiranih materijala. Mogu imati okrugle noeve, razliitih promera i oblika. Najei su oblici kruga, estougla, osmougla, desetougla.

Maine sa vertikalnim noem

Maine sa udranim noevima Moe sluiti za grubo i fino iskrojavanje. Okomiti poloaj otrice omoguava okomito rezanje krojne naslage, to rezultira poveanom tanou iskrojavanja i ne mogu se javiti deformacije uobiajene kod maina sa krunim noevima.2.Maine za fino krojenje: Maine sa trakastim beskrajnim noem bansek Koriste se za iskrojavanje manjih krojnih delova koje treba precizno iskrojiti.

tanc maine Kroje se tkani, pleteni materijali kao i netkan tekstil i koa. Moe biti delimino ili celovito. Koriste se specijalno oblikovani elini noevi koji se postavljaju na krojnu naslagu i koji se utiskuju u krojnu naslagu.

Agregati :

Raunalno voeni agregati Poslove iskrojavanja oreuzimaju raunarski sistemi sa pripadajuim servo ureajima. Rad maina je automatizovan, brz i izrazito taan.

Agregati sa ubodnim oscilirajuim noevima Postoje dve vrste sa viseim ubodnim noevima i noevima sa podnojem.

Agregati sa rotirajuim diskovima Za rezanje se koristi elini disk koji nema vlastiti pogon rotacije ve se okretanje ostvaruje zbog translatornog kretanja.

Agregati sa laserskim zracima Za iskrojavanje koriste laserske zrake kojima se propaljuje materijal. Brzi su i tani u iskrojavanju jednog do nekoliko slojeva materijala.

Agregati sa nadzvunim mlazom vode Koristi se vrlo tanki mlaz vode velike brzine. Velika brzina estica vode omoguava veliku kinetiku energiju koja se korsiti za razaranje veza materijala. Brzina vodenog mlaza je oko dvostruke brzine zvuka.

Ultrazvuni agregati Koriste ultrazvune i noeve sa konusnim sonotorodama koje osciliraju na frekvencijama od 18 do 40kHz. Jo uvek je u eksperimentalnoj fazi.