Top Banner
Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів імені Т. Г. Шевченка Куцурубської сільської ради об’єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області Сценарій відкритого виховного заходу до Дня рідної мови «ЗВУЧИ, РІДНА МОВО» Вчитель Кондратюк Ірина Іванівна Анотація роботи Дана робота містить сценарій виховного заходу, приуроченого Дню рідної мови. Це свято – конкурс, завдання якого – поглибити зв’язки між українською мовою 1
17

Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

Dec 27, 2019

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів імені Т. Г. Шевченка Куцурубської сільської ради об’єднаної територіальної громади

Очаківського району Миколаївської області

Сценарій відкритого виховного заходу до Дня рідної мови «ЗВУЧИ, РІДНА МОВО»

Вчитель Кондратюк Ірина Іванівна

Анотація роботи

Дана робота містить сценарій виховного заходу, приуроченого Дню рідної мови. Це свято – конкурс, завдання якого – поглибити зв’язки між українською мовою та іншими предметами загальноосвітньої підготовки; формувати в учнів цілісне бачення світу та його складників; за допомогою цікавих ігрових завдань удосконалювати їхні розумові здібності й духовні запити; плекати яскраву й самобутню особистість, яка характеризується свідомим ставленням до мови, розвиненим мовленням, мисленням, інтелектом. 1

Page 2: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

Матеріал може бути використаний під час проведення позакласних заходів, на засіданні гуртка української мови й літератури.

Щире захоплення красою та значущістю слова допоможе учням сформувати не тільки лінгвістичні знання з фонетики, орфоепії, а й сприятиме розвиткові навичок правильного письма й говоріння. Цей ігровий матеріал привчатиме учнів працювати зі словниками, формуватиме багатий словниковий запас, розвиватиме логічне мислення, ініціативу, допитливість.

Назва роботи:  Сценарій відкритого виховного заходу до Дня рідної мови

« Звучи, рідна мово!»

Форма проведення: свято – конкурс

Мета: Показати учням красу та багатство української мови за допомогою народної творчості, творів поетів. Викликати бажання вивчати рідну мову, здобувати знання, милуватися її красою; розвивати мовлення учнів їх творчі здібності; виховувати любов до рідного слова, до рідної землі, свого народу.

Обладнання:  фонограми пісень та мелодій, музичне устаткування, виставка малюнків, словників «Як парость виноградної лози плекайте мову…».  

Учасники: учні 7 – 9 класів; творча група організаторів – 10 клас; запрошені: учні, батьки, вчителі.

Час і місце проведення: до 21 лютого – День рідної мови. Шкільна актова зала.

Тривалість заходу:  45 – 60 хв.

Завдання: Через використання науково-популярної літератури, спілкування, читання віршів, вивчення та виконання пісень, створення малюнків, плакатів розширити знання учнів про рідну мову, викликати патріотичні почуття.

Очікуваний результат:

Після цього заходу учні зможуть:

1. поглибити знання промову;

2. усвідомити велич українського слова;

2

Page 3: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

3. шанобливо ставитися до мови, майстрів мистецтва;

4. удосконалити вміння роботи у групі.

Хід заходу

Лунає пісня Наталі Бучинська « Мова єднання» (Виконується без оголошення)

Синє небо над горою, найчарівніше з усіх Ти під ним відчуєш волю і дитячий спогад слів. Як побачиш синє море, степ безкрайній в далині, Закохаєшся в дівочість української землі. Приспів: Краща мова єднання це українська Нам Україну народила, Краща мова кохання це українська Сила небес їй дала крила. Ми талантами своїми і красою вразим всіх Бог нам дав єдине щастя, а у злі нам жити гріх. Не цураймося ніколи усім серцем полюбить. Бо життя безкрайнє поле, все життя безкрайня мить. Приспів. (2)

І ведучий: Вітаємо всіх шанувальників рідної мови!

ІІ ведучий: 21 лютого, в світі відзначається Міжнародний день рідної мови, який був проголошений у листопаді 1999 року на генеральній конференції ЮНЕСКО.

І ведучий: Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, яка пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями. ІІ ведучий: Наше слово давнє і живе… В Україні Міжнародний день рідної мови відзначається лише 1 4 років. Це молоде державне свято, засноване указом Президента України 2002р. Воно має підтвердити нашу любов і

3

Page 4: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

повагу до рідного слова, до своєї культури, які попри жорстокі випробування на крутих дорогах історії, зберегли свою силу, красу і величність.

1 учень. Мова – це історія народу

В нійвідбито все йогожиття:Наший склад і звичаЇ, і побутЗдавнини й до нашого життя.

2 учень. Довго ти пригнічувалась, мово, -Промайнув тернистий довгий шлях,Доки стала мовою народу,Що звучить з любов`ю на вустах.

3 учень. Мово моя рідна, материнська!Ти співуча, ніжна і близька.Хай же дух незгасний українськийУ житті нас завжди зігріва.

4 учень. Процвітай же, мово калинова,І тобі не в`янути в віках:Мелодійна українська мова -Чарівний, навік коштовний скарб.

І ведучий: Найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його рідна мова,слово. « Усі основні європейські мови можна вивчити за 6 років,свою ж рідну треба вчити ціле життя», - писав Вольтер.

Учениця.

Мово рідна, світи в кожнім домі

Крізь зболений час і духовні руїни,

Вертайсь, рідна мово,

У серце народу, у душу Вкраїни.

Якого ж ми будемо племені-роду,

Якщо буде в устах наша мова згасать?..

4

Page 5: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

Чи будемо з вами тоді ми народом,

Як стихне вона в голосах?..

Звучи, рідна мово,

На землі рідній лийся по вінця,

Мово моя українська,

Мово моя материнська!

Мово рідна, квітуй і шануйся,

Любов'ю воздай всім народам і мовам.

З тобою я плачу, з тобою сміюся,

О ріднеє слово.

Звучи, рідна мово,

На землі рідній лийся по вінця,

Мово моя українська,

Мово моя материнська!

ІІ ведучий: Отже, зібравшись на свято, ми тут покажемо те, чого вже навчились і, водночас, ще збагатимо наші знання з рідної мови.

І ведучий: У нас сьогодні свято - конкурс! У ньому беруть участь 2 команди.

Запрошуємо наші команди! Вітаємо їх оплесками. ( Звучить музика)

ІІ ведучий: Конкурс оцінюватиме журі у складі ____________________________________________________________________

І ведучий: І конкурс нашого свята візитка - « ПЕДСТАВСЬ ЦІКАВО». За цей конкурс кожна команда може отримати 5 балів. То ж просимо команду розпочати нашу гру своїм привітанням.

( Кожна команда заздалегідь отримує завдання підготувати назву команди, девіз. Назву друкують і розрізають на окремі літери; надрукований девіз розрізають на слова. Команди повинні скласти назву і девіз суперників )

5

Page 6: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

Команда - «Дивослово» .

Наш девіз: Наша мова чарівна,

Уся співуча і дзвінка,

Всі ми нею розмовляєм,

Кожне диво – слово знаєм.

Команда – « Мовознавці».

Наш девіз: Мова – прекрасна.

Мова - мов казка,

Кращої мови у світі нема.

Ми її завжди вчимо на відмінно,

Тож мовознавцями звемось недарма.

І ведучий: А девіз нашого свята нам допоможуть дізнатися теж наші комади. Кожна команда отримує картки із словами, з яких потрібно скласти девіз свята (« Наша мова солов’їна піде з нами у віки».)

ІІ ведучий: Ось ми і познайомились із учасниками нашого конкурсу. Журі оцінює виступ команд.

І ведучий: Щоб розслабить трохи нерви – тут завжди доречний жарт. А наша мова багата на них.

І ведучий: Зустрічайте! « Хвилинка – веселика » для всіх у залі.

Учителька пояснила

Учням пряму мову.

- Розкажи, як ти засвоїв,-

- просить вона Вову.

Той підвівся, посопів,

Упер очі в раму.

- Тому мова ця пряма,

Що пишеться прямо.6

Page 7: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

ІІ ведучий: Слово надається журі.

І ведучий: Українська мова вважається однією з наймилозвучніших мов у світі. На одній міжнародній конференції було названо три мови, які є найкращими для співу. Може, їх хтось назве?

- Так, це італійська, українська і грузинська мови.

ІІ ведучий: Практично кожен українець від народження гарно співає. Адже пісня це найдобріша, найвиразніша мова. Тож розпочинаємо наш другий конкурс – « Співай дзвінко ».

( Учні заздалегідь отримали завдання підготуватись до виконання пісні про Україну )

І ведучий: Своїм співом наші учасники ще раз переконали нас у тому, що наша мова наймилозвучніша.

ІІ ведучий: А те, яка із наших команд найспівучіша, буде вирішувати наше вельмишановне журі. Нагадуємо, що за кожен конкурс команда може отримати 5 балів.

І ведучий: А до вашої уваги « Хвилинка- веселика».

Перекладач

Син на кого,

Зою, вчиться,

За цікавість цю пробач?

Відказала молодиця:

Він у нас перекладач.

Що ж, схиляюсь я до думки,

Що освіта не біда:

Бач, як гарно з діжки в сумку

Сало він переклада!

ІІ ведучий: Просимо наше журі оголосити результати конкурсу.

( Журі оголошує результати конкурсу)

7

Page 8: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

І ведучий: Наступний конкурс - « Декламуй вміло ». До цього конкурсу готувався один учасник від кожної команди. Завдання конкурсу: виразно прочитати напам`ять вірш про рідну мову. Запрошуємо на сцену учасника від команди « Мовознавець».

___________________________________________________________________

ІІ ведучий: Запрошуємо на сцену учасника від команди « Дивослово».

І ведучий: Таланти наших учасників оцінюють журі, а у нас – весела перерва.

1 учень

- Вітю, ти вивчив однину і множину?

- Вивчив.

- Тоді скажи: штани – однина чи множина?

- Вгорі однина, а внизу - множина, - відповів Вітя.

2 учень

- Андрійку, ти написав останнє слово. Що треба поставити наприкінці?

- 12 балів.

ІІ ведучий: Доречі, щодо оцінок. Просимо журі виставити бали за конкурс

« Декламуй вміло ».

І ведучий: Шановні друзі, а на вас чекають « Заморочки з бочки»! Таку назву має наш наступний конкурс.

ІІ ведучий: І перший етап цього конкурсу - « Говори мудро»! В українській мові є багато прислів’їв і приказок, в яких наш народ з давніх – давен передавав свій досвід, думки, сподівання. Тож кожна команда отримує картки із словами, з яких потрібно скласти прислів’я про мову.

Прислів’я: 1. Як лихе слово казати, краще промовчати.

2. Як ти вітаєш, так і тебе вітатимуть.

А також наші команди виконали домашнє завдання і представлять своє дослідження « Прислів’я та приказки про слово, мову»

8

Page 9: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

І ведучий: Багато в українській мові і загадок. Здавна вони мали вагоме значення.

ІІ ведучий: Ти думав, тільки для розваги

Складають люди загадки

І не звертав на них уваги,

До дискотеки лиш прудкий?

Сіяє слово перламутром,

в собі ховає рішенець,

Щоб ти кмітливим був і мудрим

І до розгадок мав терпець.

І ведучий: Запрошуємо команди взяти участь у конкурсі «Міркуй добре» ( Команди загадують загадки)

І І ведучий: Продовжуємо конкурс « Заморочки з бочки». « Відповідай швидко». Кожна команда має дати як можна більше відповідей на запитання. Журі фіксує загальну кількість правильних відповідей. Кожна правильна відповідь – 1 бал.

Запитання для команд

1.Із якого знаку починається діалог? (З тире)2.Наука,що вивчає звуки мови. (Фонетика)

3.Що вивчає графіка? (Знаки письма)4.Назвіть одним словом нерозривні словосполучення. (Фразеологізми)5.Словниковий склад мови. (Лексика)6.Скільки звуків у слові «джміль»? (Чотири)7.Музичний супровід. (Акомпанемент)8.Слова, що мають протилежне значення. (Антоніми)9.Жорстока, самовладна людина. (Деспот)10. Завіса з тканини на дверях. (Портьєра)

11.Скільки звуків у слові «легенький»? (Вісім) 12.Словник, з якого дізнаємося значення слів. (Тлумачний)

13.Що вивчає орфографія? (Правопис слів)14. Людина, що ставить над усе особисті інтереси.(Егоїст)

9

Page 10: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

15.Застаріле слово, що вийшло з ужитку.(Архаїзм)16. Особа, яка виголошує промову.(Оратор)

І ведучий: Наступний конкурс - « Жартуй вміло»

Продовжити смішинки • На уроці математики учителька пояснює дію ділення. Написала на дошці "2:2" і питає: - Діти, хто знає, що це означає? ________________________________

• Батько перевіряє щоденник сина: - Математика - 1, мова - 1, природознавство -І... співи - 12... Розгнівано: - І ти ще співаєш?! ______________________________________________

ІІ ведучий: А тепер запрошуємо наших учасників у світі шарад

Перше — сніп по обмолоті

На покрівлю хати.

Друге — жінка, ще точніше —

Материна мати.

А коли в одному слові

Поєднаєш те і те —

Буде квітка, що весною

Жовтим цвітом зацвіте.

(Кульбаба)

У нім — три літери, ти ба —

Іде на ньому молотьба.

А прочитай з кінця — і вмить

Почне мишей тобі ловить.

10

Page 11: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

(Кіт — тік)

Цей іменник означає предмет

Для зрізання злаків і трави.

Прочитаєш ззаду наперед —

Будь-що тисни ним чи сік чави.

(Серп — прес)

Слово це — старовинна будова

З гостриками мурованих веж.

Щойно знімеш ти наголос слова —

Цим одразу будову замкнеш.

(Замок — замок)

Слово це просте — не дивина

(Зустрічаєш мало не щодня),

Організму складова частина

І періодичне видання.

І ведучий. Щось сумуємо ми без жартів. До вашої увги гумореска « Турок»

Турок

Збирається мій знайомий

В далеку мандрівку.

Придбав собі в Туреччину

На тиждень путівку.

Голова тріщить у нього

Від отих уроків...

Костюм купив елегантний,

11

Page 12: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

Вчить турецьку мову.

Уже знає, як звуть турки

Свиню і корову,

Як спитати по-турецьки,

По чім у них шуби,

Де купити мило й пасту,

Яка чистить зуби.

Він, до речі, в Україні

Живе тридцять років.

Ходить всюди, як хазяїн,

Аж дверима гурка,

Хоча мову українську

Знає гірше турка.

Ведучий. Сподіваємося, що серед нас немає персонажа останньої гуморески,

ІІ ведучий: Учасники гри були дуже активними, тому просимо журі об’єктивно оцінити їх. Ваше завдання виставити оцінки за два останні конкурси і оголосити загальні результати гри.

І ведучий: Вітаймо оплесками всіх учасників гри. Їхня старанність і знання підтвердили слова девізу сьогоднішнього свята.

ІІ ведучий: Ми переконані,що « наша мова солов’їна піде з нами у віки».

І ведучий: Ми – діти українського народу, коріння якого сягає глибини віків. Наша мова вічно молода, барвиста, милозвучна, чарівна, солов’їна, калинова.

Для нас вона рідна, і ми зобов`язані берегти її як зіницю ока.

ІІ ведучий: Дуже важливо шанувати рідне слово, берегти його чистоту, не засмічувати чужими зворотами, плекати кожне речення, « як парость виноградної лози».

12

Page 13: Куцурубська загальноосвітня школа І – ІІІ ...osvita.ua/doc/files/news/496/49604/Zahid.doc · Web viewМово моя українська, Мово

І ведучий: Знаймо і шануймо слово! Звертаймось до словників, збагачуймо свій словниковий запас. « Не бійтесь заглядати у словник: це пишний яр, а не сумне провалля»,- писав М. Рильський.

І ведучий: Ми впевнені, що ми з вами можемо докласти всіх зусиль, щоб мова стала тим оберегом, тією найвищою ознакою держави, що ставить її на рівень із іншими державами.

Вчитель. ( Оголошує подяку усім учасникам свята, нагороджує переможців конкурсу « Політь бур’ян», активних учасників фотосушки )

Вчитель.

Говоріть, як колись вас навчала матуся,  Говоріть, як навчав у дитинстві татусь, Легко так, вільно так, щоб слова були в русі, Не тримайте слова, віддавайте комусь.

Слів у мові мільйон, вибирайте найкращі, Кожне з них, лиш торкни, – як струна, виграва, Зрозумілі, вагомі й усі вони ваші – Мелодійні, дзвінкі, українські слова. Говоріть про любов і про віру у щастя, Уникайте мовчання, нудьги і ниття, Говоріть, хай в розмові слова веселяться, 

Говоріть і продовжуйте мові життя. 

Діти стають у коло, танцюють і виконують пісню « Як у нас на Україні»

13