Top Banner
1 EVANGÉLIKUS VAGYOK Összeállította: Dr Mekis Éva és Dr Jeney László Torontó, 2011 szeptember
34

Evangelikus Vagyok

Dec 05, 2014

Download

Documents

eva.mekis6463

Előadás elhangzott Torontóban
Magyar
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Evangelikus Vagyok

1

EVANGÉLIKUS VAGYOK

Összeállította:Dr Mekis Éva és Dr Jeney László

Torontó, 2011 szeptember

Page 2: Evangelikus Vagyok

2

TARTALOM

Az evangélikus egyház kialakulásának történelmi áttekintése

Alap hittételek összefoglalása összehasonlítva a többi történelmi egyházzal

Napjaink istentiszteleti rendjének gyakorlata és jelképeinek értelmezése

Page 3: Evangelikus Vagyok

3

XII. szd: Katolikus egyház hitelveinek és működésének központi szabályozásának kialakulása

Népnek megtiltották a biblia olvasását Istentisztelet nyelve latin lett Szentségek száma hétre emelkedett Úrvacsorát egy szín alatt szolgáltatták ki Szentek felesleges jócselekedeteivel az egyház rendelkezik és azokból másoknak is

osztogathatElőreformátorok (XII-XIV szd): Peter Waldo (1140-1218) - lefordította franciára az evangéliumot, kikelt az egyházi

visszaélések ellen John Wycliffe (1324-1384) – lefordította a bibliát angol nyelvre, kikelt a pápai intézmény

ellen Jan Hus (Husz János) (1369-1415) – legfőbb tekintély a szentírás Savonarola (1452-1498) – korrupció ellen kikeltSzentírás megismerése után igény az egyház tanításának ehhez igazításáraVissza a gyökerekhez (pápai tanítói hivatal megkérdőjelezése)Sorsuk: elhalgattatás – „nem érett meg az idő” (ők gyengék voltak, egyház túl

erős)Ezután jött Luther kora

EvangEvangéélikus Egyhlikus Egyhááz Kezdeteiz Kezdetei

Page 4: Evangelikus Vagyok

4

1483. november 10. született Eislebenben 1505. Szerzetes Erfurtban1507. Pappá szentelés1510. Római út – csalódás (pl fényűzés) 1512. A teológia Doktora Wittenbergben 1517. 95 tétel kihirdetése1520. Pápai átok bulla kiadása 1521. Wormsi birodalmi gyűlés (itt állok….) Wartburgi várfogsága 1522. Visszatérése Wittenbergbe 1525. Esküvő Katharina von Borával1529. Speieri birodalmi gyűlés – protestáns fogalom megjelenik1530. Ágostai birodalmi gyűlés (Augsburg)1534. A biblia kiadása német nyelven 1546. Február 18. halála Eislebenben

LUTHER MÁRTON - ééletelete

44

Page 5: Evangelikus Vagyok

Luthert az úgynevezett bűnbocsátó cédulákkal kapcsolatos egyházi magatartás késztette arra, hogy a szélesebb nyilvánosság elé lépjen. A középkori egyház búcsú-felfogásának egyik része az volt, hogy az elkövetett bűnökre bizonyos igazolások megvásárlásával feloldozást lehet nyerni. Ennek felismerése arra ösztönözte Luthert, hogy nyilvános tézisekben foglaljon állást a búcsúk ügyében, és általában az egyház életének kérdéseiben. A hagyomány szerint 95 tételét úgy hozta nyilvánosságra, hogy azokat kiszögezte a wittenbergi vártemplom kapujára 1517. október 31-én. Ehhez a naphoz köthető a reformáció kezdete. Tételei a nem sokkal hamarabb feltalált könyvnyomtatás segítségével hamar elterjedtek.

95 tétel – 1517. október 31.

55

Page 6: Evangelikus Vagyok

6

1517 – 1521 időszak

Luther Bölcs Frigyes választófejedelem védelme alatt áll

Luthert Rómába idézi a pápa, barátai visszatartják, nem megy el

Luther vitája Eck Jánossal a pápai hatalom Isteni eredetének kérdéséről (IV. századra vezethető vissza)

Egyházi átok (melynek része minden iratának elégetése) –válaszként elégette a pápai bullát

Page 7: Evangelikus Vagyok

7

1521 - Luther a wormsi birodalmi gyűlés előtt

Törvényen kívül helyezik, 3 hét kegyelmi időt adva az ítélet végrehajtására. Bölcs Frigyes szász választófejedelem ez időn belül Luthert elraboltatta és Wartburg várában ad neki menedéket. Ez időt Luther arra használta fel, hogy lefordította az Új-testámentumot német nyelvre, melyet először 1522-ben adnak ki. Ugyanebben az évben a Nürnbergi birodalmi gyűlésen a választók felülbírálták a korábbi döntést, ezután Luther szabadon visszatérhet Wittenbergbe.

Luthert V. Károly német-római császár és spanyol király 1521-ben a Worms-i birodalmi gyűlés elé idézte és felszólította tanai visszavonására. Luther ezt nem tette meg, végső válasza:

“Hacsak a Szentírás bizonyosságával vagy világos észokokkal meg nem győznek, semmit vissza nem vonok. Itt állok, másként nem tehetek, Isten engem úgy segéljen!”

Luther bibliája

Page 8: Evangelikus Vagyok

8

1521 – 1529 időszak

Luther nyugodtabban munkálkodik Munkatárs: Melanchthon Fülöp Wittenbergi egyetemi

tanár. Nagy tudású, 14 évvel fiatalabb Luthernél. Jól kiegészítik egymást.

Szevezik a gyülekezeteket Nagy gondok fordítanak az istentiszteletre Fő elem a nép nyelvén hirdetett ige és a két színben

szolgáltatott úrvacsora lett Beillesztették a gyülekezeti éneklést A reformáció terjedését a császár és a katolikus rendek

nem nézik jó szemmel => összehívják a birodalmi gyűlést

Page 9: Evangelikus Vagyok

9

1530 - AZ ÁGOSTAI HITVALLÁS –CONFESSIO AUGUSTANA

V Károly császár által összehívott Ausburgi birodalmi gyűlésre a wittenbergi teológusok János választófejedelem kérésére összefoglalják a főbb hittételeket – a végső szöveg és előterjesztés Melanchton Fülöp egyetemi tanár nevéhez fűződik. Ezt még a tárgyalás előtt megcáfolják (Confutatio Confessio Augustana). Az evangélikusokat birodalmi átokkal sújtják, de a vallás terjedését ekkor már nem tudták megállítani.

Page 10: Evangelikus Vagyok

AZ AZ ÁÁGOSTAI HITVALLGOSTAI HITVALLÁÁS S –– CONFESSIO AUGUSTANACONFESSIO AUGUSTANA

I. A FŐHITCIKKELYEK. I. Az Istenről. II. Az eredendő bűnről. III. Isten Fiáról. IV. A megigazulásról (!). V. Az egyházi hivatalról. VI. Az új engedelmességről. VII. Az egyházról. VIII. Mi az egyház? IX. A keresztségről. X.Az Úrvacsorájáról. XI. A gyónásról. XII. A megtérésről. XIII. A szentségekkel való élésről. XIV. Az egyházi rendről. XV. Az egyházi szokásokról. XVI. A világi dolgokról. XVII. Krisztusnak ítéletre való visszajöveteléről. XVIII. A szabad akaratról. XIX. A bűn okáról. XX. A jócselekedetekről. XXI. A szentek tiszteletéről. II. JAVASOLT EGYHÁZI REFORMOK

A fA főő hitthittéételek telek öösszefoglalsszefoglaláásasa

W. Hollar illusztrációja az első 21 hittételről

Page 11: Evangelikus Vagyok

11

“Hasonlóképpen tanítják, hogy az emberek nem igazulhatnak meg Isten előtt saját erejükből, érdemükből vagy cselekedeteikből, hanem ingyen igazíttatnak meg a Krisztusért hit által, ha hiszik, hogy Isten őket kegyelmébe fogadja és bűneiket megbocsátja a Krisztusért, ki halálával bűneinkért eleget tett. Ezt a hitet tudja be Isten őelőtte való igazságul. Római levél 3. és 4. fejezet.”A jó cselekedet a hitből fakadó gyümölcs.

A magyar Luther: Dévai Bíró Mátyás Luther személyes vendégeként folytatott kint tanulmányokat

IV. A MEGIGAZULÁSRÓL

Page 12: Evangelikus Vagyok

12

EVANGÉLIKUS VALLÁS TERJEDÉSEMagyarországon és további fejlemények

Magyarországra is eljutott Luther tanítása 1520 körül Wittenbergben tanuló magyar diákok által. Gyors terjedés után az “Ellenreformáció” megállítja és kissé visszafordítja a folyamatot (változások az egyházon belül de esetenként erőszak is, pl máglya).

1781-es türelmi rendelet után volt csak lehetőség a szabad egyházszervezésre. Számos magyar híresség tartozott az evangélikus egyházhoz:Tessedik Sámuel, Kossuth Lajos, Petőfi Sándor, Bajcsy-Zsilinszky Endre.

Zsoltárok szerepe a terjedésben

II. JII. Jóózsef zsef –– ttüürelmi rendeletrelmi rendelet

Dr Jeney

Page 13: Evangelikus Vagyok

13

ERŐS VÁR A MI ISTENÜNK

Luther Márton szerezte az evangélikusok legismertebb énekének dallamát és szövegét egyaránt. A szöveg alapjául a 46. zsoltár szolgált, Luther valóságos indulót szerzett a zsoltár nyomán, így az éneket az evangélikusok himnuszának is nevezhetjük, köszöntésként is használják az evangélikusok.

12

Page 14: Evangelikus Vagyok

Erős vár a mi Istenünk, / Jó fegyverünk és pajzsunk.Ha ő velünk, ki ellenünk? / Az Úr a mi oltalmunk.Az ős ellenség / Most is üldöz még,Nagy a serege, / Csalárdság fegyvere, Nincs ilyen több a földön.

Erőnk magában mit sem ér, / Mi csakhamar elesnénk;De küzd értünk a hős vezér, / Kit Isten rendelt mellénk.Kérdezed: ki az? / Jézus Krisztus az,Isten szent Fia, / Az ég és föld Ura,Ő a mi diadalmunk.

E világ minden ördöge / Ha elnyelni akarna,Minket meg nem rémítene, / Mirajtunk nincs hatalma.E világ ura / Gyúljon bosszúra:Nincs ereje már, / Reá ítélet vár,Az ige porba dönti.

Az ige kőszálként megáll, / Megszégyenül, ki bántja.Velünk az Úr táborba száll, / Szentlelkét ránk bocsátja.Kincset, életet, / Hitvest, gyermeket:Mind elvihetik, / Mit ér az őnekik!Mienk a menny örökre!

13

Page 15: Evangelikus Vagyok

15

LUTHER MÁRTON: KIS KÁTÉJA

Az ifjúság vallásos nevelését hivatott ellátni. Az evangélikus egyház tanítása röviden összefoglalva megtalálható Luther Márton „Kiskáté”-jában, naponkénti családi használatra. Ez a következő beosztásban tárgyalja hitünket:

-A Tízparancsolat-A Hiszekegy-A Miatyánk-A keresztség szentsége-Az Oltári szentség (úrvacsora)

14

Page 16: Evangelikus Vagyok

16

Mit jelent ez? – Felelet:

Hiszem, hogy Jézus Krisztus - az Atyától öröktől fogva született valóságos Isten és a Szűz Máriától született valóságos ember - az én URAM, aki engem elveszett és megítélt embert megváltott: minden bűntől, a haláltól és az ördög hatalmából megszabadított és magáévá tett, nem arannyal, sem ezüsttel, hanem szent és drága vérével, ártatlan szenvedésével és halálával, hogy egészen az Övé legyek, az Őországában Ő alatta éljek és Őt szolgáljam örök igazságban, ártatlanságban és boldogságban, mert Ő feltámadt a halálból, él és uralkodik örökké.

Ez így igaz!

Példa: A második hitágazat - A megváltásról

Hiszek a Jézus Krisztusban, Isten egyszülött Fiában, a mi URUNKban, aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától, szenvedett Poncius Pilátus alatt, megfeszíttetett, meghalt és eltemettetett; alászállt a poklokra, harmadnapra feltámadott halottaiból, fölment a mennyekbe, ott ül Istennek, a mindenható Atyának jobbján, ahonnan eljön ítélni élőket és holtakat.

A Hiszekegy: családfő ilyen egyszerűen tanítsa reáházanépét!

Page 17: Evangelikus Vagyok

17

ALAP HITTÉTELEK

ÖSSZEHASONLÍTÁS

Page 18: Evangelikus Vagyok

18

HITÜNK ALAPJA

Evangélikus: Szentírás

Református: Szentírás

Katolikus egyház: Szentírás, egyházi hagyomány és tanítói hivatal

Page 19: Evangelikus Vagyok

19

HITTÉTELEK: MEGVÁLTÁS

Evangélikusok: Isten Jézus kereszthalála miatt kegyelmes az emberekhez, csak ezen keresztül juthatunk a mennyországba (saját erőnkből nem). A hit amivel megragadjuk a kegyelmet is Isten ajándéka. (Ágostai Hitvallás 4. cikk) – Krisztus áldozata nem pótolható.

Katolikusok: Jócselekedetek is segíthetnek az üdvösséghez.Reformátusok: Isten egyeseket eleve üdvösségre, másokat eleve

kárhozatra rendelt. Ezért a cselekedeteknek nincs szerepe az üdvösségre jutásban (kettős predestináció tana).

(Egyes predestináció: Luther: Isten mindenkit eleve üdvösségre rendelt, amit az ember élete során elront.)

Page 20: Evangelikus Vagyok

20

HITTÉTELEK: SZENTEK

Evangélikusok: Elfogadják a szentek létezését, de nem imádkoznak hozzájuk. Mindenszentek ünnepét és a halottak napját ettől függetlenül megtartják, ugyanakkor, mint a római katolikusok, de nem tartozik a fő ünnepeik közé. (solus Christus)

Katolikusoknál a Szentek közbenjárók Istenhez, imádkoznak hozzájuk.

Reformátusok: elutasítják a szentek közbenjárását

Page 21: Evangelikus Vagyok

21

SZENTSÉGEK - ÚRVACSORA

Evangélikus Református Katolikus

Az evangélikusok szerint amikor kenyeret és a bort a hívő magához veszi, az valóban Krisztus teste és vére, tehát abban Krisztus valóságosan jelen van, de nem a pap átváltoztatása miatt, hanem mert Jézus így tanít: „ez az én testem és vérem”. Mivel Jézus egyszer s mindenkorra feláldoztatott a Golgotán, nincs szükség ennek megismétlésére, még jelképesen sem. Neve úrvacsora. Nincs minden istentiszteleten kiosztva.

A reformátusok még ezt is elvetik, teljesen jelképesnek tekintik a kenyeret és bort.Emlékvacsora.

Az átváltoztatott ostyában és borban valóságosan jelen van Krisztus. Ehhez azonban szükség van a szentség színeinek (elemeinek) átlényegítésére az áldozópap által és az áldozat újra bemutatására (neve is ezért áldozás) Minden mise központi része.

Page 22: Evangelikus Vagyok

22

Hittételek – Gyónás, bűnbánat

Evangélikus: Gyülekezeti gyónás (istentisztelet keretében zajlik) az úrvacsora vétel előtt. Megvalljuk bűneinket majd fogadjuk a feloldozást. Személyes gyónás kérhető, de háttérbe szorult.

Református: ugyanígy Katolikusnál van közös gyónás és személyes gyónás

(fülbegyónás) pappal négyszemközt, bűnbánattal utána penitencia minimum évente egyszer, halálos bűn elkövetése esetén.

Page 23: Evangelikus Vagyok

23

KERESZTSÉG - KONFIRMÁCIÓ

A kertesztségben a szülők és a keresztszülők tesznek hitvallást a gyermek nevében.Konformáció után a fiatal felnőtt gyülekezeti taggá válik, aki önmaga tesz vallomást hitéről és él az úrvacsorával.FOGADALOMFOGADALOM AZ EVANGAZ EVANGÉÉLIKUS EGYHLIKUS EGYHÁÁZBANZBAN::Hálát adok Istennek, az én teremtőmnek, hogy engem a keresztség által gyermekévé fogatott.Hiszem, hogy Jézus Krisztus az én Uram és Megváltóm, aki nekem is bűnbocsánatot szerzett a kereszten.Vallom az evangélikus keresztyén egyház tiszta és igaz tanítását és hozzá hüséggel ragaszkodom.Kérem a Szentlélek világosságát és erejét, hogy a bűn ellen harcoljak, a szeretetben növekedjek és a hitben megálljak mindhalálig. Ámen.

Page 24: Evangelikus Vagyok

24

Egyházak közötti kapcsolat

Ökumenikus imahét - Ökumenia alapelve: minél közelebb kerülünk Krisztushoz, annál közelebb kerülünk egymáshoz.

Liturgia – hasonló elemekből épül fel az evangélikus és katolikus egyházaknál más hangsúllyal, reformátusoknál leegyszerűsített a forma

Úrvacsora vétele: az evangélikusok és reformátusok kiszolgáltatják más vallásúaknak is (az egyén lelkiismeretére bízzák), katolikusok nem

Page 25: Evangelikus Vagyok

25

EVANGÉLIKUS EGYHÁZ

NAPJAINKBAN

Page 26: Evangelikus Vagyok

26

ISTENTISZTELETI REND

Az evangélikus Istentisztelet liturgiája egy kezdőénekkel kezdődik utána nagyrész megegyezik a katolikus egyház miserendjével, mivel Luther reformátori elve szerint csak azt szükséges megváltoztatni az egyházi szokások közül, melyek ellentétben állnak a szentírással. Dicsőítés után bűnvallás következik és egy kegyelemi ige. Kijelölt biblia olvasása, apostoli hitvallás, főének után az igehirdetés alapigéjének olvasása és prédikáció (a kijelölt ige mai életre vonatkoztatott részletes magyarázata, megvilágosítása, elmélyítése) következik, majd hálaadó ének, imádság / Miatyánk, Ároni áldás / énekkel zárul az istentisztelet.

Page 27: Evangelikus Vagyok

27

A LUTHER-RÓZSA

Luther személyes címere, 1530-ban készült el a ma is ismert változat, amelyben a színeknek is nagy jelentősége van. Luther így írt a pecsét elkészítőjének:"A kereszt legyen az első, feketén, szívbe helyezve, ami természetes színű. Ezzel arra akarom magamat emlékeztetni, hogy a Megfeszítettben való hit üdvözít bennünket. Ugyanis csak akkor igazulunk meg, ha szívből hiszünk. Ez a szív fehér rózsa közepén legyen annak kifejezéséül, hogy a hit örömmel, vigasztalással és békességgel ajándékoz meg, és egyenesen egy fehér, üde rózsába helyez. Mivel nem olyan békesség és öröm ez, amilyent a világ ad, azért legyen a rózsa fehér, és ne piros. A fehér szín ugyanis a lelkek és angyalok színe. Ez a rózsa égszínkék mezőben legyen, mert az ilyen lelki és hitbeli öröm az eljövendő mennyei örömnek kezdete. A mező körül arany gyűrű legyen; jelezze, hogy ez a mennyei üdvösség örökké tart, és nincs vége soha; emellett értékesebb minden örömnél és vagyonnál, amint az arany a legnemesebb és legértékesebb fém."

Page 28: Evangelikus Vagyok

28

Luther kabát és Mózes tábla

Luthernél az öltözékváltás a kiátkozás után történt mikor magára öltötte a reverenda helyett a korabeli doktori viseletet. Az eredeti Luther kabát bokáig érő, mellen és háton ráncokba szedett bő, fekete köntös. Díszruhája, "szolgálati öltönye" volt ez a XVI. szd-i doktoroknak, tudósoknak, bíróknak. Valamiféle barett is tartozott az öltözékhez. Tőle mintát véve kezdték a lutheri tanok prédikátorai ezt hordani, hisz az egyetemi végzettségük is feljogosította őket erre. A század végefelékezdik a Luther kabátot magyarosítani: zsinórral és megfelelő gombokkal ellátni, a mellrészen, de van, aki egészen végig. Lassan hódított a "magyaros Luther kabát".

A "Mózes tábla" lehajló fehér gallér, az áll alatt, két tábla forma, XVII szd-ból ered, fokozatosan terjedt el a Luther kabáton.

1891-ben indult a "barett" ajánlása. Mert addig a fejükön a legkülönfélébb sapkákat, kalapokat hordtak.

Végülis az 1929-es közgyűlés mondta ki, hogy legyen egységes a fekete Luther köntös, a táblákkal és a barettel. Ma minden lelkész ezt viseli.

Page 29: Evangelikus Vagyok

A Világ Evangélikusai laza szövetségbe tömörülnek. Az egyes tagegyházak megőrzik függetlenségüket, csak összefogni igyekszik. Székhelye Genfben van. 7 évente van világméretű naggyűlés. 1984-ben Budapesten volt.

2009-es összeírás szerint az evangélikusok száma kontinensek szerint:Európa - 37,2 millióAfrika - 18,7Észak Amerika – 7.7Dél Amerika - 1,1Ázsia - 8,9

Lutheranus Világszövetség

28

Page 30: Evangelikus Vagyok

Magyarországi Evangélikus Egyház Három egyházkerület (Északi, Déli és Nyugati/Dunántúli) élükön a

püspök áll 17 egyházmegye, élükön az esperesekkel Egyházközségek, élülön a lelkészekkel (~ 250) (nők és férfiak

egyaránt lehetnek lelkészek) Jelenleg a népesség 3%-a vallja magát evangélikusnak

29

Page 31: Evangelikus Vagyok

31

TorontoToronto

Torontói magyar evangélikus egyház 1927-ben alakult

Jelenlegi lelkészek: Tamásy Éva és Zoltán clevelandi parókus lelkészek

Istentiszteletek időpontja: minden hónap második és negyedik vasárnapján, délután 4 órakor

116 Bond St, Toronto (közel az Eaton Centre-hez)

Page 32: Evangelikus Vagyok

Üvegablakok a 160 éves templomban

Page 33: Evangelikus Vagyok

33

KKööszszöönetnet

Mekis Ádám ev lelkész, esperes Tamásy Éva és Zoltán ev lelkészek barátok

Page 34: Evangelikus Vagyok

Felhasznált Irodalom:

Luther Márton: Jer, örvendjünk Keresztyének! Luther Márton: Kiskátéja Luther: Asztali beszélgetések Richard Friedenthal: Luther élete és kora Prőhle Károly: Az evangélium igazsága Fabiny Tibor: A magyarországi Evangélikus Egyház rövid története Bernhardt Béla: Hűség a kevésen – adalékok a torontói magyar evangélikus

egyház történetéhez Magyarországi Evangélikus Egyház http://www.evangelikus.hu/ Digitális Evangélikus Énekeskönyv http://enekeskonyv.lutheran.hu/ Evangélikus Egyszeregy http://www.egyszeregy.hu/ First Evangelical Lutheran Church http://www.firstlutherantoronto.com/

33