Top Banner
DUNASZENTGYÖRGY TELEPÜLÉSI ÖRÖKSÉGVÉDELMI HATÁSTANULMÁNY MŰEMLÉKI SZAKTERÜLETI MUNKARÉSZ 2019. szeptember
29

Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Dec 04, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

DUNASZENTGYÖRGY

TELEPÜLÉSI ÖRÖKSÉGVÉDELMI HATÁSTANULMÁNY

MŰEMLÉKI SZAKTERÜLETI MUNKARÉSZ

2019. szeptember

Page 2: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 2  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

TARTALOMJEGYZÉK

1. Örökségvédelmi vizsgálat:  

1.1. A település történeti leírása (a történeti település- és tájszerkezet alakulása, a történeti településmag) 1.1.1. településtörténet 1.1.2. történeti tájhasználat, tájszerkezet, tájtörténet 1.1.3. történeti településszerkezet 1.1.4. történeti településmag

 

1.2. A település régészeti örökségének felmérése (az újonnan beépítésre szánt területnek kijelölt terület esetén terepbejárással) – külön munkarészben  

1.3. A védett műemléki értékek települési értékleltára (értékkataszterben)  

1.3.1. a világörökségi, és a világörökségi várományos helyszínek és területek  

1.3.2. az országos építészeti örökség elemei  

1.3.3. a védetté nyilvánított régészeti lelőhelyeket és a nyilvántartott régészeti lelőhelyek – külön munkarészben

 

1.4. A helyi építészeti örökség települési értékleltára (értékkataszterben az önkormányzati főépítész által meghatározottak szerint tartalmazza a helyi építészeti örökség országos vagy helyi védelemre méltó elemeit)

 

1.4.1. településszerkezet  

1.4.2. telekstruktúra és utcavonal-vezetés  

1.4.3. utcakép vagy utcakép részlet  

1.4.4. településkarakter egyéb elemei  

1.4.5. építmény, építményrészlet, vagy alkalmazott anyaghasználat, tömegformálás, homlokzati kialakítás

 

1.4.6. szobor, képzőművészeti alkotás, utcabútor  

1.4.7. táj- és kertépítészeti alkotást, egyedi tájérték, növényzet  

 

 

Page 3: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 3  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

2. A rendezés során tervezett változások hatáselemzése:  

2.1. A települési értékleltárban szereplő elemek vonatkozásában releváns rövid és középtávon tervezett változások ismertetése

2.2. A 2.1. pontban szereplő változások hatásai:

 

2.2.1. a régészeti örökségre – külön munkarészben  

2.2.2. a történeti településre, település- és tájszerkezetre  

2.2.3. a települési értékleltárban szereplő műemléki értékekre  

3. Az értékvédelmi terv:  

3.1. az értékleltárban szerepeltetett értékek megőrzését biztosító szempontok és követelmények meghatározása

 

3.2. az önkormányzati feladatok meghatározása

Page 4: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 4  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

1. Örökségvédelmi vizsgálat:  

1.1. A település történeti leírása (a történeti település- és tájszerkezet alakulása, a történeti településmag)

1.1.1. településtörténet

Dunaszentgyörgy a Dunamenti-síkság Dunántúlra átnyúló részén, a Tolnai-Sárköz és a Dél-Mezőföld találkozásánál, Pakstól 10 km-re, délnyugatra fekszik. A település közelében fekvő mezővárosok, Paks, Fadd, Tolna, valamint a község mellett elhaladó római és középkori úthálózat nagymértékben befolyásolta a település fejlődési ütemét, és egyben bekapcsolta a térség gazdasági vérkeringésébe. Az előkerülő nagyszámú kőkori, bronzkori, keltakori, római, népvándorlás-kori, avar és Árpád-kori régészeti lelet és feltárás a település történelmi múltba visszanyúló voltát mutatják.

A település ősidők óta lakottságát mutatják a Daróczy- és a Jeszenszky puszta környékén talált szemcsés agyagú prehistorikus edénytöredékek. Római korból származó épület falmaradványokat és római pénzérméket tártak fel az egykori község északi részén, a Sánchegy és a Várdomb környékén. A község Árpád-korban lakott voltát bizonyítja egy S-alakúan meghajtott fülönfüggőből és hajgyűrűből álló lelet, valamint Eötvös Károly földbirtokos és szomszédainak udvarán feltárt Árpád-kori sírmező. A falu 1215-ben a fehérvári káptalan birtokában volt. Egy 1384-ben kelt oklevél Feledi Gáspár Gömör vármegyei családjának birtokaként tünteti fel a települést. A kalocsai káptalan 1424. évi oklevele “Magnamviam, que de villa ZenthgurgodpredictamvillamFaadduceret”-ként említi a községet. 1471-ben a helység a fejérvári káptalan birtokához tartozott. Mivel egyházi birtok volt, valószínű, hogy templom vagy kápolna már állt a községben, melynek védőszentje Szent György volt. 1526-ban II. Lajos Mohács felé vonulva seregével augusztus 6-án érkezett Szentgyörgy közelébe. Brodarics István szerémi püspök, a király kancellárja innen írt levelet Mária királynénak, amelyben a leendő végveszély vészhírét igyekszik eloszlatni és kéri a királynőt, hogy maradjon Budán.

1565-ben Szentgyörgy falu a paksi bérlethez tartozott, s jövedelmeinek végösszege 32833 akcse volt 95 kapu után. A település megsínylette a római provincia, a tatár és a török hódoltság évszázadait, az 1703. év utáni összeírásokban már Szentgyörgyöt puszta vagy lakatlan helyként említik, így valószínű, hogy közel 15-20 évig a terület teljesen lakatlan volt.

Az 1718-1740 közötti években a Nyitra, Bars, Gömör, Veszprém és Zala megyéből érkező betelepülők létrehozták Tolna vármegye egyetlen nemesi curialis községét. A betelepülő, szolgáltatásra kötelezett, földet művelő kisnemesség a földesúrtól Fördős Mihálytól 25 forintért bérelt egy szekció földet. 1718-ban Dunaszentgyörgynek 444 fő lakosa volt, ebből 75-80 zsellér, a többi nemesi rangú volt. A települést körülvevő lápos-ingoványos területet 1870-ben a Fadd-Paks csatornával csapolták le, így növelték a község művelhető földterületét. Szentgyörgy lakossága az 1809. évi utolsó nemesi felkelésben a tolnai lovasszázadot és a gyalogzászlóaljat jelentős számmal képviselte. Az 1848-as forradalom és szabadságharc csatáiban részt vett nemzetőrök és népfelkelők Tolna Megyei Honvédek Névjegyzékében számos dunaszentgyörgyi születésű lakos szerepelt.

Page 5: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 5  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

1944 novemberében Dunaszentgyörgy és környéke átvonulási front területévé vált. A község második világháborús embervesztesége közel 100 fő volt. 1957-ben megalakult Szentgyörgy első mezőgazdasági szövetkezete, Szabadság Mezőgazdasági Termelőszövetkezet néven.

A rendszerváltás eseményei közé tartozott 1993 márciusában a Dunaszentgyörgyi Mezőgazdasági Szövetkezet létrejötte. A kárpótlás keretében a 348 tagnak részarány tulajdon juttatás céljára 1992-től jelöltek ki földeket a község 3017 hektár területén.

Ma Dunaszentgyörgy 2562 lakosának (2015. évi adat) a Paksi Atomerőmű Vállalat és helyben a Dunaszentgyörgyi Mezőgazdasági Szövetkezet, a Paksi Ruhaipari Szövetkezet, a Paks és Vidéke ÁFÉSZ, valamint a Fadd és Vidéke Takarékszövetkezet adja a legtöbb munkalehetőséget.

Forrás: Samay László Dunaszentgyörgy a harmadik évezred küszöbén (múlt, jelen, jövő) kiegészítve Dr. Gere László Dunaszentgyörgy építészettörténete című dolgozatából

1.1.2. történeti tájhasználat, tájszerkezet, tájtörténet A település szerkezetét az úthálózat és az elsősorban a domborzati viszonyokból fakadó tájszerkezet és tájhasználat határozza meg. A tájszerkezet a kistáj általános jegyeit hordozza, a domborzatból adódó tájhasználattal. A településen két, markánsan elütő adottságú terület találkozik, amelyek észak-déli tengelye a 6-os út nyomvonala. Az úttól nyugatra húzódó területet egyöntetű, nagytáblás szántóföldek borítják, az igazgatási határ mentén dombvidéki, szőlőkkel beültetett, majd erdővel borított lezárással. A tengelici útelágazásnál alakult ki a község kertes mezőgazdasági területe, nagy arányban szőlővel beültetve. A belterülettől nyugatra jelentős állattartó funkciót tartalmazó major található. A 6-os úttól keletre húzódó terület a Duna valamikori ártere. Régi holtágak nyomait őrző, vizenyősebb terület ez, amit ártéri erdők, gyepek, árkokkal szabdalt szántók borítanak. Jelentős kiterjedésű a természeti értéket képviselő terület.

Page 6: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 6  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

Dunaszentgyörgy a tájkataszter szerinti besorolást figyelembe véve a Tolna-Sárköz kistáj területén helyezkedik el. Az észak-déli irányban hosszan elnyúló kistáj legészakibb települése Dunaszentgyörgy. A kistájnak ez a területrésze összefüggő alacsony ártér, tökéletesen sík terület. Itt a pannoniai üledékekre a Dunántúl irányából érkező folyók hordalékkúpja, majd a Duna ártéri hordalékanyaga rakódott le.

A tájhasználat szempontjából fontos a talajvízállás, mely 2-4 m között érhető el, de a Dunához közelebb fekvő területrészeken elsődlegesen a Duna vízállása a meghatározó.

Talaját tekintve a terület homogénnek mondható, 95 %-ban réti talajképződmény. Többségében agyagos vályog, helyenként vályog mechanikai összetételű réti öntéstalaj.

Az első részletes térképi ábrázoláson (Első Katonai Felmérés (1763-87) megfigyelhető, hogy a síkvidéki tájban lényeges felszíni alakulat nincs. A Duna közelsége ugyanakkor nagy szerepet játszik a tájalakításban, mivel a településtől keletre lévő területek magas vízállásúak, sok helyen mocsaras jellegűek.

1.1.3. történeti településszerkezet A település a régészeti leletek alapján a római limes része, de a korabeli térképek szerint nem jelentős település. A belterület nyugati határán a 6-os sz. főút mentén római erődítéseket tártak fel.

A római limes magyarországi szakasza – Ripa Pannonica térképe (részlet)

(forrás: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25135454)

Page 7: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 7  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

Pannonia provincia úthálózata és az aquincumi (Aquinco) limes szakasz a

Tabula Peutingeriana térképen (forrás: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16207884)

A Tabula Hungariae térkép, mely Magyarország első fennmaradt nyomtatott térképe (1528)

nem tünteti fel Dunaszentgyörgyöt (forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Tabula_Hungariae)

Page 8: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települé 

 

Marsig

(for

ési örökség

Dunasze

gli: Duna Maföldnyelvet

rás: https://m

gvédelmi ha

entgyörgy te

appa Generat és a Duna

maps.hungar

atástanulmá

elepülésren

lis 1726-os vkanyarulatát

ricana.hu/hu/9490%

ány

ndezési esz

vízrajzi térképt, melyek hat/MOLTerkep

%2C10762%2

közeinek 20

p részletesetárán Paxo ntar/29267/vie2C159)

019. évi mó

n ábrázolja aevű települéew/?pg=0&b

ódosítása

a dunaszentgést tüntet fel bbox=-3741%

8

györgyi

%2C-

Page 9: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települé 

 

A

(

ési örökség

Dunasze

Magyar(

A Lipszky Ján

(forrás: https

gvédelmi ha

entgyörgy te

r Országnak (forrás: https

ános-féle térknem tünteti fe://hagyatek.c

atástanulmá

elepülésren

földképe, má://maps.hung

kép 1808-bólel Dunaszentcholnoky.ro/t

ány

ndezési esz

ás néven a Vgaricana.hu/

l - ami a Magtgyörgyöt, csterkepek/digi

közeinek 20

Vályi András-hu/MOLTerk

gyar Királysásak a szomszitalizalt/1M%

019. évi mó

-féle térkép 1keptar/11944

ág első részlezédos Gerje

%20(1598)%2

ódosítása

1798-ból 4/)

etes térképe nt

20Lipszky.jpg

9

-

g)

Page 10: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 10  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

A középkori falu a régészeti leletek bizonyossága szerint a mai település helyén volt, hiszen itt Árpád-kori temető maradványait tárták fel. A faluhoz nyilván templom is tartozott, a pécsi Püspökség 1733-as leírása kőtemplom romjairól beszél. Az ősi falu pontos helyét, nagyságát régészeti kutatással lehetne meghatározni.

Az újkori falu fejlődéséről a korabeli katonai térképek tanulmányozása adhat képet. Az Első Katonai Felmérésen látszik, hogy a település a hadi úttól keletre eső, a Duna árterébe benyúló földnyelvre települt. Nyugati határát a várdomb jelöli ki.

A mai 6-os sz. főút nyomvonala megegyezik az évszázadok óta használt úttal, melyről négy leágazás is látható a földnyelvre. Az utak a földnyelv keleti és déli oldalán a vízpartra érkeznek, ahol kikötő, ill. átkelő lehetett. A vizes terület határán a térkép mindenhol partot jelöl. A település belterületének házsorai az utak mentén alakultak ki.

Dunaszentgyörgy ábrázolása az Első Katonai Felmérésen (1763-87)

Az 1800-as évek közepéig a meglévő utcák fejlődtek, illetve jelentős terület épült be a temetőtől délre. Megjelenik a Szent György-csatorna, a holtágak, vizenyős területek visszaszorulnak. Út halad már a partfal alján is, körbe véve a település belterületét. A földnyelv keleti végén a korábbi kikötő helyén az út tovább halad és átkelési lehetőség van a csatornán a Duna, ill. Gerjen irányába. A településről déli irányba kivezető korábban egyetlen út Fadd irányába továbbra is meg van és további két út indul észak-kelet felé.

Page 11: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települé 

 

Az 1800úthálóza

ési örökség

Dunasze

D

0-as évek vat is a koráb

gvédelmi ha

entgyörgy te

Dunaszentgyö

végéig nincsbban kialak

a

atástanulmá

elepülésren

örgy a Máso

s alapvető vkultat mutatj

Harmadik K

ány

ndezési esz

odik Katonai

változás, a ja.

Katonai Felmé

közeinek 20

Felmérés ide

bővülés mi

érés (1869-8

019. évi mó

ején (1806-6

indössze né

87)

ódosítása

9)

éhány házn

11

nyi és az

Page 12: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 12  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

Az újabb kori beépült és beépülő területek a korábbiakhoz képest nyugatra, az országút felé jöttek létre, kitöltve a rendelkezésre álló területet.

1. Történeti település;

2. Újabb kori település (II. világháború után); 3. Gazdasági terület

 ELTÉRŐ KARAKTERŰ ÉS TELEPÜLÉSKÉPI SZEMPONTBÓL MEGHATÁROZÓ TERÜLETEK LEHATÁROLÁSA, A TELEPÜLÉSKÉP, ARCULATI JELLEMZŐK ÉS TELEPÜLÉSKARAKTER

BEMUTATÁSÁVAL

(forrás: Dunaszentgyörgy község TAK, Kokas és Társa Kft.) 

Napjainkban Dunaszentgyörgyöt az országos vérkeringésbe a települést nyugatról határoló M6 autópálya és a 6. sz. főközlekedési út kapcsolja. Helyi jelentőségű kapcsolatot biztosít az 5112 sz. összekötő út Fadd irányába, illetve a 6-os útról nyugatra kicsatlakozó 6234 sz. összekötő út a megye középső részei felé.

Page 13: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települé 

 

1.1.4. tö

Az ősi talakult ktemető hogy a lakóterütudott fekezdve közti ter

Dunaszlehatároművelődteresedbiztosíta

Dunaszrégebbipárhuzaszakaszpárhuzaterületejellegzerégebbi

A telepüközépül

ési örökség

Dunasze

örténeti telep

településmaki. A történevonaláig. Flakótelkek

ülettől távolaejlődni. A tenapjainkig

rületen gazd

zentgyörgyöolható azondési, rekreáés, amit panak.

zentgyörgy j településr

amos lakóhzokon az oamosan épük jellemző

etes elem a részeken a

üléskép fonletei.

gvédelmi ha

entgyörgy te

pülésmag

ag a középketi település

Főutcája a Rfolytatásábabb jöttek lemető és a folyamatos

dasági terü

ön klassziknban a temációs funkc

parkosítottak

jellegét megrészeken aházak rendjldalsó telekültek, így szi a kisebba főutca jea számos ki

az 1866

ntos elemei

atástanulmá

elepülésren

kori Szentgs innen terj

Rákóczi Ferban alakuljalétre. Ezálta6-os út köz

s. A települélet van kiala

kus értelemmetőtől észaciójú intézmk. A sok k

ghatározzaa fésűs beje, melyek khatár nemzerény fűréb, rövidebblentős kisziskúria, polg

. évi kataszte

a reformátu

ány

ndezési esz

györgy helyéeszkedett frenc utca voanak ki a mal a települzti területekés északi leakulóban.

mben vett akra egy okményterület.közpark, a

a háromszeépítésű sz

általában merőlegesszfogazáss

b telkek, ézélesedése gárház jelen

eri térkép a t

us és az új

közeinek 20

én, a mai refolyamatosaolt. A táji ad

mezőgazdasés nem line

k beépítése ezárásakén

településkktatási funk. A települéfásított utc

zög alakú tezalagtelkekeelőkert nél

s az utcárasal jelentkezs az előkea reformát

nléte.

település köz

római kato

019. évi mó

eformátus tan nyugati idottságok nsági műveléeárisan, haújabb kori,

nt a 6-os út

központ nekciójú, attólésszerkezecák kelleme

elepülés záen az utcákül az utcá. Az épületznek a házaert megjeletus templom

zpontjáról

olikus templ

ódosítása

templom körányba körüem tették le

és területei.anem utcah a ll. világh

t és a Rákó

em alakult l keletre pe

etre jellemzes lakókörn

árt utcarendára merőleára épültektek az oldaak. A legújenése. Karm környéké

om, illetve

13

örnyékén ülbelül a ehetővé, . Ezek a álózattal

háborútól óczi utca

ki, jól edig egy ő a sok nyezetet

szere, a eges, ill. k. Egyes alhatárral jabb kori rakteres, én és a

napjaink

Page 14: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 14  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

a református templom előtt kiszélesedő főutca

(forrás: Dunaszentgyörgy község TAK)

a település legmagasabb pontján napjainkban épült r.k. templom

(forrás: Dunaszentgyörgy község TAK)

A szalagtelkek az utcára többnyire merőlegesen, változó telekszélességgel indulnak, mely a nőtt településekre jellemző. Jellegzetessége a belterületi szerkezetnek a lakótelkek folytatásában kialakult kertes terület, mely az egykori hordalékkúp aljáig leér. A változatos lakótelkek struktúrájára jellemző a 16-20 m telekszélesség és a 100-120 m hosszúság. A későbbi szabályosabb telekalakítások az utcarendhez alkalmazkodnak.

Page 15: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települé 

 

A telepüdominálakóépüoldalker

A gazdlakóépübefordítmajd a

Az utcaváltozta

A beteleépültek áll.

Képet k

ési örökség

Dunasze

ülés történel. A hagyom

ületek alapvrttel párhuza

dasági épüülettel össztásával itt chosszabb te

Dun

afronttal párattak a telek

epülő kisnekis kúriák,

kaphatunk a

gvédelmi ha

entgyörgy te

etileg kialakmányos, pavetően a nyamosan és

ületek sorozeépülve kcsak elvétveelkek eseté

naszentgyörg(forrá

rhuzamosakhasználato

emesek révutcával pár

a település e

atástanulmá

elepülésren

kult lakóterüaraszti gazdyugati illetveaz utcafron

os elrendezkészültek. e találkozunén a takarmá

gy központi rás: http://taje

n, a százan, de alapv

vén az átlagrhuzamos g

egykori meg

ány

ndezési esz

ületén alapvdálkodást foe a keleti éntra települt

zéssel a lA legháts

nk. A gazdaánytermesz

része 1990-bertektar.hu/m

dforduló követő elemek

gos települgerincű polg

gjelenésérő

közeinek 20

vetően a fésolytató, hosségtájakhoz tek.

lakóépület só gazdasáasági épüleztésre szolg

ben készült kmap/bongesz

örnyékén épk a település

ésekhez kégárházak. E

ől, ha a kora

019. évi mó

sűs, oldalhaszan elnyúlközelebb á

folytatásábági épület

etek mögött gáló kert húz

katonai térké.html)

pült lakóhásképet illető

épest jóval Ezek zöme

abeli képesl

ódosítása

atáron álló bló szalagtel

álló oldalhat

ban, jellemmáshol j

a veteménzódik.

épen

zak és kúrően.

nagyobb sszintén utc

apokat néz

15

beépítés lkeken a tárra, az

mzően a jellemző

nyeskert,

riák nem

számban cafronton

egetjük

Page 16: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települé 

 

ési örökség

Dunasze

gvédelmi ha

entgyörgy te

atástanulmá

elepülésren

kép

kép

ány

ndezési esz

peslap 1930-

peslap 1932-

közeinek 20

-ból

-ből

019. évi móódosítása

16

Page 17: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települé 

 

(forrás: ht

ési örökség

Dunasze

ttps://hungaric

gvédelmi ha

entgyörgy te

cana.hu/hu/se

atástanulmá

elepülésren

kép

képesl

earch/results/?

ány

ndezési esz

peslap 1945 e

lap részlet 19

?list=eyJxdWV

közeinek 20

előtt

909-ből

VyeSI6ICJEdW

019. évi mó

W5hc3plbnRne

ódosítása

eVx1MDBmN

17

nJneSJ9)

Page 18: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 18  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

1.2. A település régészeti örökségének felmérése (az újonnan beépítésre szánt területnek kijelölt terület esetén terepbejárással)

A régészeti értékvizsgálat része.

1.3. A védett műemléki értékek települési értékleltára (értékkataszterben)  

1.3.1. a világörökségi, és a világörökségi várományos helyszínek és területek  

A 6-os út térsége a római limes magyarországi szakasza részeként világörökség-várományos terület.

1.3.2. az országos építészeti örökség elemei  

Református templom hrsz.:1 Rákóczi utca azonosító: 11038 (11350) II. birság kategória

A templomot 1781-ben kezdték építeni, azonban a torony építésére csak 1786-ban kaptak engedélyt II. Józseftől. A templom mai formája az 1889-es átépítés eredménye, melynek során megemelésre is került. A csarnoktemplom hossza közel 30 m, míg szélessége 15,5 m. Szentélye törtvonallal záródik. Tornya a nyugati homlokzat elé épült a templomhajó középtengelyében. A templomhajó alsó és felső részén hármas tagolású párkány fut körbe és a homlokzatot lizénák osztják faltükrökre. A faltükrök egy részében félköríves záródású ablakok ülnek, melyeket szalagkeret vesz körül és felül zárókő osztja. Az oldal bejárat timpanonos építménye a déli homlokzaton található. A torony háromszintes, amit osztópárkányok tagolnak és a párkányokat a sarkokon lizénák kapcsolják össze. A főbejárati ajtó a nyugati oldalon nyílik, amit szintén timpanonos szemöldök véd. Az ajtó fölött és a toronysisak órája alatt az oldalhomlokzat íves záródású ablakaihoz hasonló nyílás található, melyek között egy ovális ablak van. A toronyóra a főpárkány frízében ül. A templombelső tagolása, díszítése a homlokzattal rokon. A sík mennyezetet geometrikus stukkók díszítik, melyek a templombelső hármas tagolását követik.

Református templom műemléki környezete hrsz.: 2/1, 2/2, 3, 4/1, 5, 9/1, 9/2, 168, 169, 170, 171/1

azonosító (13471)

1.3.3. a védetté nyilvánított régészeti lelőhelyeket és a nyilvántartott régészeti lelőhelyek

 

Lásd az 1.2. fejezetet.  

Page 19: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 19  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

1.4. A helyi építészeti örökség települési értékleltára (értékkataszterben az önkormányzati főépítész által meghatározottak szerint tartalmazza a helyi építészeti örökség országos, vagy helyi védelemre méltó elemeit)

 

1.4.1. településszerkezet  

A történelmileg kialakult és napjainkig fennmaradt településszerkezet építészeti örökség, melynek megőrzése településrendezési eszközökkel javasolt. Helyi területi védelem kijelölése nem indokolt. 1.4.2. telekstruktúra és utcavonal-vezetés  

A történelmileg kialakult utcarendszer, utcavonal-vezetés és telekstruktúra őrzi az 1800-as évek végére kialakult formáját, melynek megőrzése településrendezési eszközökkel javasolt.  

1.4.3. utcakép vagy utcakép részlet  

Az utcakép megőrzését építészeti örökségként a helyi egyedi védelem és a településrendezési eszközök biztosítják, külön utcakép, vagy utcakép részlet helyi védelemre nem javasolt.  

1.4.4. településkarakter egyéb elemei  

Nincs.  

1.4.5. építmény, építményrészlet, vagy alkalmazott anyaghasználat, tömegformálás, homlokzati kialakítás

A helyi épített értékek védelméről Dunaszentgyörgy Község Önkormányzata a településképi arculati kézikönyv ajánlásait figyelembe véve a településkép védelméről szóló 1/2018.(II. 2.) rendeletében döntött. A helyi védelemről a településképi rendelet II. fejezete rendelkezik, a helyi építmények jegyzékét a rendelet 1. melléklete tartalmazza. H1 (az építmény, vagy együttes egészére vonatkozó) védettség 1. Rákóczi Ferenc u. 48. hrsz.:131 lakóépület és kerítés 2. Rákóczi Ferenc u. 54. hrsz.:134 lakóépület 3. Rákóczi Ferenc u. 56. hrsz.:135 lakóépület 4. Rákóczi Ferenc u. 58. hrsz.:136 lakóépület 5. Rákóczi Ferenc u. 60. hrsz.:137 lakó- és gazdasági épület 6. Rákóczi Ferenc u. 71. hrsz.:60/1 lakóépület és kerítés 7. Rákóczi Ferenc u. 74. hrsz.:145 lakó- és gazdasági épület, kerítés 8. Rákóczi Ferenc u. 76. hrsz.:146 lakóépület 9. Rákóczi Ferenc u. 78. hrsz.:147 lakóépület és kerítés

10. Rákóczi Ferenc u. 80. hrsz.:148 lakóépület 11. Rákóczi Ferenc u. 81. hrsz.:47 lakóépület és kerítés 12. Rákóczi Ferenc u. 87/B, 89/A hrsz.:36/8, 36/7 lakóépület és bolt (volt Csapó kúria) 13. Rákóczi Ferenc u. 90. hrsz.:153 Polgármesteri Hivatal

Page 20: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 20  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

14. Rákóczi Ferenc u. 93. hrsz.:26 vendéglő (volt Ferenczi kúria), kerítés 15. Rákóczi Ferenc u. 97. hrsz.:22/2 lakóépület 16. Rákóczi Ferenc u. 98. hrsz.:157 lakóépület és kerítés 17. Rákóczi Ferenc u. 102. hrsz.:159 lakóépület 18. Rákóczi Ferenc u. 103. hrsz.:17 lakóépület (volt Csók kúria), kerítés 19. Rákóczi Ferenc u. 106. hrsz.:161 lakóépület 20. Rákóczi Ferenc u. 107. hrsz.:15/2 lakóépület és kerítés 21. Rákóczi Ferenc u. 108. hrsz.:163/1? vegyesbolt 22. Rákóczi Ferenc u. 109. hrsz.:13/1 lakóépület 23. Rákóczi Ferenc u. 110. hrsz.:164 lakóépület és kerítés 24. Rákóczi Ferenc u. 113. hrsz.:9/1 Nyugdíjas klub (Vizi-féle iskola), kerítés 25. Rákóczi Ferenc u. 117. hrsz.:4/1 Református Lelkészi Hivatal 26. Rákóczi Ferenc u. 120. hrsz.:170 lakóépület és kerítés 27. Rákóczi Ferenc u. 121/1 hrsz.: 2/2 lakóépület (volt Ferenczy kúria) 28. Rákóczi Ferenc u. 122-124. hrsz.:171/1 Dunaszentgyörgyi Mg. Szöv. központja 29. Rákóczi Ferenc u. 123. hrsz.:261 lakó- és gazdasági épület, kerítés 30. Rákóczi Ferenc u. 129. hrsz.:256 lakóépület és kerítés 31. Rákóczi Ferenc u. 132. hrsz.:175 lakóépület és kerítés 32. Rákóczi György u. 1. hrsz.:221 lakó- és gazdasági épület 33. Rákóczi György u. 19. hrsz.:211/1 lakóépület 34. Rákóczi György u. 21. hrsz.:209 lakóépület és kerítés 35. Rákóczi György u. 23. hrsz.:208 lakóépület és kerítés 36. Kossuth Lajos u. 5. hrsz.:392 lakó- és gazdasági épület, kerítés 37. Kossuth Lajos u. 14. hrsz.:325 lakóépület 38. Kossuth Lajos u. 15. hrsz.:320 lakóépület 39. Óvoda u. 21/A hrsz.:362 lakó- és gazdasági épület 40. Óvoda u. 58. hrsz.:10 Óvoda 41. Várdomb u. 38. hrsz.:716 lakóépület és kerítés 42. Béke tér 12. hrsz.:67 Egészségház és kerítés 43. Béke tér 14. hrsz.:120 lakóépület és kerítés 44. Szabadság tér 1. hrsz.:287 italbolt (volt Rk. Iskola)

  

 

 

 

 

 

 

 

  

Page 21: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települé 

 

2. A ren 

2.1. A tekö

Részlet512. sz.

A tervekülterülehatárát,nyomvovalaminelhagyvEzt köüzemmé

A terüle Települ

ési örökség

Dunasze

ndezés sor

elepülési éözéptávon

t Dunaszen. főút vonat

ezett út Dueti szántók valamint

onal innen nt belvizes mva a 15+08övetően sérnökségné

et a módos

lésszerkez

gvédelmi ha

entgyörgy te

rán terveze

értékleltárbtervezett v

ntgyörgy telkozásában

naszentgyökon haladva

az 5112 jDunaszent

mélyterülete85 kmsz-benszántóföldekél kiépített k

A duna

sított telepü

zeti terv

Kivág

atástanulmá

elepülésren

ett változás

ban szereplváltozások

epülésrendtervismerte

örgy közigaa, közel egj. utat, jobbtgyörgy teleek között érn körforgalmken kereskörforgalmi

aszentgyörgy

ülésrendez

gat a módosí

ány

ndezési esz

sok hatásel

lő elemek vismertetés

ezési eszketéséből:

azgatási tergyenes vonbára egy s

epüléstől kiri el a Nasicmi csomóposztül haladágát.

yi szakasz át

zési eszköz

ított település

közeinek 20

lemzése:

vonatkozásse

közeinek 20

rületét a tenalvezetéssszéles megissé D-re eca-csatornáonttal keresdva éri

tnézeti helysz

zökben

sszerkezeti t

019. évi mó

sában relev

019. évi 2.

elepüléstől ksel éri el a glévő földúeltávolodik át. Dunaszesztezi a meel az M

zínrajza

tervből

ódosítása

váns rövid

sz. módos

keletre éri község be

út nyomvonés szántóte

entgyörgy teeglévő 6 sz

M6 autópál

21

és

ítása az

el, ahol elterületi nalán. A erületek, elepülést z. főutat. lya M6

Page 22: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 22  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

A tervezett út zömmel szántó művelési ágú területen halad, a belterületet délkeleti szélén érinti, délnyugati sarkán metszi. A tervezési osztály K.IV.A. A 6. sz. főút és az 5112. sz. mellékút metszéspontjaiban körforgalmi csomópontok épülnek. Az 5112. sz. mellékúti csomópont kialakításával egyidejűleg a mellékút nyomvonal-korrekciójára kerül sor. Az 512. sz. főút megépítésével elvágott mezőgazdasági utakon korábban elérhető területek megközelíthetősége érdekében párhuzamos földutak épülnek. Ezek kategóriája külterületi egyéb út (K.VI.). A belterületet a 6-os út térségében metsző szakaszon a településszerkezeti terv az 512. út északi oldalán az 548 hrsz.-ú és a 0100 hrsz.-ú utak összekötését irányozza elő. Az útkategória belterületi kiszolgáló út (B.VI.). Az érintett belterületi szakaszokon a belterületi határvonal korrekciójára kerül sor: az új belterületi határvonal az 512. sz. út északi közterületi határvonalára kerül. A módosított településszerkezeti terv tartalmazza a nyomvonallal érintett régészeti lelőhelyek és ökológiai hálózat, valamint a belvízzel veszélyeztetett terület lehatárolását. A módosítás során újonnan beépítésre szánt terület kijelölésére nem kerül sor, a település közigazgatási területére számított biológiai aktivitásérték nem változik.  A módosítással érintett területrendezési tervi övezetek

Országos Területrendezési Terv (OTrT) Az ország szerkezeti terve Ökológiai hálózat magterületének, ökológiai folyosójának és pufferterületének

övezete - magterület Világörökségi és világörökségi várományos területek övezete által érintett

települések 9/2019.(VI.14.) MvM rendelet

Vízminőség-védelmi terület övezete Tolna megye Területrendezési Terve (TmTrT)

Tolna megye szerkezeti terve Magterület, ökológiai folyosó és pufferterület övezete Országos vízminőség-védelmi terület övezete Világörökség és világörökség-várományos területek övezete Rendszeresen belvíz-járta terület övezete Földtani veszélyforrás terület övezete Szélerőmű park telepítéséhez vizsgálat alá vonható terület övezete

 Helyi építési szabályzat

A módosítás az 512. sz. II. rendű főút és a kapcsolódó úthálózat közterület igényét az UTIBER Kft.-től kapott adatszolgáltatás szerint tünteti fel.

A szabályozási terven az út KÖu-1 övezeti jelet kapott, kategóriája külterületi II. rendű főút. A közterület szélessége a kisajátítási terv alapján változó.

Az új főút építése miatt elzárt területek megközelítésére külterületen a főút mindkét oldalán mezőgazdasági földutakat alakítanak ki, kategóriájuk külterületi egyéb út (KÖu-3).

Page 23: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 23  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

A belterülettel szomszédos szakaszok belterületi oldalán ugyanezen utak belterületi kiszolgáló utak (KÖu-5). A közterület szélessége 12 m.

A vonatkozó előírásokat a HÉSZ 8. melléklete tartalmazza.

Kivágat a módosított külterületi szabályozási tervből

A módosítással érintett belterületi szakaszokon a belterületi határvonal korrekciójára kerül sor: az új belterületi határvonal az 512. sz. út északi közterületi határvonalára kerül.

A módosított szabályozási terv tartalmazza a nyomvonallal érintett régészeti lelőhelyek és ökológiai hálózat, valamint a belvízzel veszélyeztetett területek lehatárolását.

Az autópálya építés kapcsán általános mezőgazdasági területen szükségessé váló telekalakítás esetében a HÉSZ lehetőséget ad a hatályos rendelet szerinti 2000 m2-nél kisebb területű telek kialakítására (HÉSZ módosító rendelet 2.§) az alábbiak szerint:

18.§ (2) b) A kialakítható telek legkisebb területe 2000 m2, legkisebb szélessége 20 m. Az 512 sz. út építése miatt szükségessé váló telekalakítások során ezeket az értékeket nem kell figyelembe venni.

Kivágat a módosított belterületi szabályozási tervből (6-os út térsége)

Page 24: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 24  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

Kivágat a módosított belterületi szabályozási tervből (belterület délkeleti része)

SZAKÁGI ALÁTÁMASZTÓ MUNKARÉSZEK

Kivágat a környezetvédelmi hatástanulmány hatásterületi térképéből

Page 25: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 25  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

A „Kalocsa-Paks térségében tervezett új Duna-híd és kapcsolódó létesítményei” projekt jogerős környezetvédelmi engedéllyel rendelkezik (TMKh SZJH Agrárügyi és Környezetvédelmi Főosztály Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztálya 2018. október 19-én kelt, a TO-04G/80/03505-87/2018 számú határozattal módosított TO-04G/80/03505-83/2018 számú határozata). ÖRÖKSÉGVÉDELEM Régészet Mivel a Kalocsa-Paks térségében építendő új Duna-híd és kapcsolódó úthálózata a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény szerint nagyberuházásnak minősül, a megvalósítás során előzetes régészeti dokumentáció (ERD) készült. Az ERD-t a Budavári Ingatlanfejlesztő és Üzemeltető NKft. állította össze 2018-ban. A munka első fázisaként az adatgyűjtési dokumentációt tartalmazó munkarész készült el (ERD-I.). Az anyag elkészítése során adattári, szakirodalmi, térképészeti adatgyűjtés, valamint terepbejárás történt. A próbafeltárás elvégzésére az ERD-II. fázisban kerül sor. A közhiteles lelőhely-nyilvántartás, a szakirodalmi és térképészeti kutatások során a gyorsforgalmi út és az igénybevett területek 250 m-es övezetében 18 nyilvántartott régészeti lelőhelyre utaló adat gyűlt össze. A 2018. tavaszán elvégzett terepbejárás során 4 új régészeti lelőhelyet sikerült azonosítani, valamint 2 lelőhely kiterjedése nőtt. Ezek mellett a felszíni leletszóródás alapján 2-2 lelőhelyet összevontak. Az adatgyűjtési dokumentációból rendelkezésre álló adatok alapján az 512. sz. főút dunaszentgyörgyi szakaszát 6 ismert és 3 új régészeti lelőhely érinti, ezek a következők: Lelőhely neve Nyilvántartási

szám Javasolt intézkedés

Dunaszentgyörgy – Református templom

23825 geofizikai kutatás, próbafeltárás

Dunaszentgyörgy – Öreg-nyilas 48570 geofizikai kutatás, próbafeltárás Dunaszentgyörgy – Nasica 48577 geofizikai kutatás, próbafeltárás Dunaszentgyörgy – Dögkút 48578 geofizikai kutatás, próbafeltárás Dunaszentgyörgy – Dömötör u. – 6-os út közti terület

58698 geofizikai kutatás, próbafeltárás

Dunaszentgyörgy – Kaszás-tanya 63372 geofizikai kutatás, próbafeltárás

Page 26: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 26  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

Dunaszentgyörgy – Országút-dűlő I. új lelőhely geofizikai kutatás, próbafeltárás Dunaszentgyörgy – Országút-dűlő II. új lelőhely geofizikai kutatás, próbafeltárás Dunaszentgyörgy – Malom út új lelőhely geofizikai kutatás, próbafeltárás A régészeti lelőhelyek lehatárolását a településszerkezeti és a szabályozási terv az ERD szerint tartalmazza. Régészeti érintettség esetén a kulturális örökség védelméről szóló törvény, és a hozzá kapcsolódó végrehajtási rendeletek szerint kell eljárni. A 6-os út térsége a római limes magyarországi szakasza részeként világörökség-várományos terület. Az út Dunaszentgyörgy területét érintő műemléket, emlékhelyet, földvárat, történeti kertet, történeti tájat, borvidéket, helyi művi értékvédelemmel érintett épületet vagy területet nem érint. Dunaszentgyörgy közigazgatási területe az OTrT-ben és Tolna megye területrendezési tervében a „Világörökségi és világörökségi várományos terület” övezet része.

TÁJ- ÉS TERMÉSZETVÉDELEM

Az 512. sz. főút Dunaszentgyörgy közigazgatási területét érintő szakasza sem országos jelentőségű védett természeti területet, sem Natura 2000 védettség alatt álló területeket, sem Ramsari területeket nem érint.

A terület érinti az OTrT és a TmTrT szerinti ökológiai hálózat magterületének, ökológiai folyosójának és pufferterületének övezetét. Az út belterülettől délre húzódó szakasza magterületen halad. A környezetvédelmi hatástanulmányban javasolt, a dunaszentgyörgyi szakaszra vonatkoztatható intézkedések

– Fásszárú növényzet irtása, kitermelése csak a vegetációs időszakon kívül történhet, 09.30. – 03.01. közötti időszakban.

– A tervezett nyomvonalak mentén található Natura 2000 területen, ökológiai folyosó, ökológiai magterület és a Gerjeni löszgyepen az építéshez kapcsolódóan depónia tér, szerelőtér, ideiglenes munkaterület, felvonulási útvonal stb. kialakítása a kisajátítási határvonalon kívül nem megengedhető.

– A kivitelezés idejére egy természetvédelmi szakértő jogosultsággal és kellő szakmai gyakorlattal rendelkező biológus, vagy természetvédelmi mérnök végzettségű kapcsolattartó személyt kell alkalmazni. A kapcsolattartó személy a terepelőkészítési munkálatok előtt pontosítja, ill. elkészíti a természetközeli élőhelyek, védett fajok aktuális előfordulásának térképi lehatárolását, és részt vesz a kármegelőzésben;

– A megvalósítás során konzultálni kell a területileg érintett nemzeti park igazgatóságok szakembereivel és a Természetvédelmi Őrszolgálattal. A Natura 2000 területek közelében végzett egyes részmunkálatok megkezdése előtt a természeti károk minimalizálása érdekében az Igazgatóság munkatársaival terepi egyeztetést kell tartani.

– Az építés megkezdése előtt a kisajátítási határvonalon a munkálatok teljes időtartamára minimum 1,5 m magas ideiglenes stabil védőkerítést kell létesíteni az érintett nemzeti park igazgatósággal és természetvédelmi szakértővel egyeztetett módon a következő tervezési szakaszokon:

o 512 sz. főút 14+200 – 14+800 kmsz között mindkét oldalon;

Page 27: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 27  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

– A kivitelezési munkákat csak az ideiglenes védőkerítés megépítése után lehet megkezdeni.

– Amennyiben a kivitelezés előtt farkasalmalepkék (Zerynthia polyxena) már szaporodtak, és a tápnövények még felismerhetők, úgy a hernyókat át kell telepíteni biztonságos helyre. Amennyiben a rajzás még nem történt meg, úgy a közönséges farkasalma (Aristolochia clematitis) előfordulási helyén javasoljuk, hogy a növényzetet a felső talajréteggel együtt kell eltávolítani és egy közeli farkasalmás helyen elhelyezni oly módon, hogy a bábok ne sérüljenek.

– Az invázív fajok, úgymint a gyalogakác (Amorpha fruticosa), magas aranyvessző (Solidago gigantea), lándzsáslevelű őszirózsa (Aster lanceolatus) terjedésének megelőzése érdekében javasoljuk a kisajátítási határvonalonés az átmenetileg igénybevett területeken belül a kivitelezés utáni 3 évben négyszeri, majd utána évi kétszeri kaszálást.

– Az 512 sz. főút nyomvonalán a 12+327 kmsz. Paks-Fadd (Csámpai-patak) főcsatorna mellett külön kis és közepes testű emlősök átjáróját (vidraátjáró) javaslunk betervezni az alábbi paraméterekkel: kör keresztmetszett esetén 1 m, téglalap keresztmetszet esetén 0,7 m magas és 1 m széles átmérőjű átjáró beépítése javasolt, talajvízszint felett 2-3 cm-rel. A vidraátjáró mindkét oldalán javasolt 100-100 m-es terelőháló elhelyezése.

– Kétéltű átjárók (békaátjárók) létesítése javasolt az ÚME ÚT 2-1.304 szabványnak megfelelő kiépítéssel: kör keresztmetszet esetén 0,6 m, négyszög vagy négyzet alakú műtárgy esetén 0,6×0,6 m vagy 0,8×0,6 (szélesség×magasság), ún. „békaszáj” kialakítással. A terelőelemeknek polimer beton javasolt 50-50 m hosszban az átjáró mindkét oldalán. Amennyiben a későbbi tervfázisban valamelyik átjárót vízfolyással, csatornával tervezett kombinálni, akkor az áteresz mindkét oldalán egy 0,5 m széles átjárható szárazpadka kerüljön a talajvízszint felett.

o A javasolt km szelvények az 512 sz. főút nyomvonalán: 14+200, 14+300, 14+400; 14+700.

– Élővilágvédelmi szempontból szintén hazai fajokból álló (füzek, kutyabenge stb.) üde cserjés telepítése javasolt a tervezett 512 sz. út 14+200 – 14+700 km szelvényei közé mindkét oldalra. Itt az út bal oldalán tervezett egy párhuzamos földút vezetése is, így a földút és a tervezett út közé telepítendő az üde cserjesor.

– A vadveszélyes útszakaszokon vadveszélyre figyelmeztető táblák kihelyezése javasolt. - A települések közelében tervezett zajfalak tájba kell illeszteni.

Fenti javaslatok, valamint a környezetvédelmi engedélyben szereplő környezetvédelmi előírások alapján elkészített tervek és megvalósuló úthálózat esetén a táj- és természetvédelmi követelmények teljesülnek.

A módosítás során újonnan beépítésre szánt terület kijelölésére nem kerül sor, így a település közigazgatási területére számított biológiai aktivitásérték nem változik.

KÖRNYEZETALAKÍTÁS

Zaj- és rezgésvédelem  

A környezetvédelmi hatástanulmányban az üzemelés időszakára javasolt, a dunaszentgyörgyi szakaszra vonatkoztatható intézkedések

- Az egészséges környezethez való alkotmányos alapjog figyelembevételével, valamint a környezetkárosodás megelőzése vagy várható csökkentése érdekében azon helyszíneken, ahol a vonatkozó határértékeket a modellezett zajterhelések 3 dB-lel megközelítik, vagy ahol 10 dB-nél nagyobb a zajnövekmény, ott zajárnyékoló falak elhelyezését javasoltuk. A falakat 3,5 m szerkezeti magassággal, az alábbi helyszíneken javasoljuk kialakítani:

o ZF-3: 512 sz. másodrendű főút 12+393 - 12+933 kmsz. között (540 m),

Page 28: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települési örökségvédelmi hatástanulmány 28  

Dunaszentgyörgy településrendezési eszközeinek 2019. évi módosítása  

o ZF-4: 512 sz. másodrendű főút 13+061 - 13+776 kmsz. között (716 m), o ZF-5: 512 sz. másodrendű főút 14+640 - 14+964 kmsz. között (324 m).

Fenti javaslatok, valamint a környezetvédelmi engedélyben szereplő környezetvédelmi előírások alapján elkészített tervek és megvalósuló úthálózat esetén a környezetvédelmi követelmények teljesülnek.

2.2. A 2.1. pontban szereplő változások hatásai:  

2.2.1. a régészeti örökségre  

A régészeti értékvizsgálat része. 2.2.2. a történeti településre, település- és tájszerkezetre  

A tervezett út kialakítása során a településszerkezeti és a szabályozási terv módosításai a beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területeken egyaránt a fejlődés mellett a történeti település táji és építészeti értékeinek megőrzését szolgálják. A bel- és külterület határára tervezett út a belterület keleti részén közel halad a kertvégekhez, így a környezetvédelmi szempontból szükséges zajgátló falak elvágják a környező tájat a lakótelkektől.

A Wesselényi utca végén kitekintve a feltöltődött, hajdani árteres, mocsaras területet látjuk (forrás: Dunaszentgyörgy község TAK, Kokas és Társa Kft.) 

Page 29: Dunaszentgyörgy települési örökségvédelmi hatástanulmány ...

Települé 

 

2.2.3. a

A szatervismetelepülé 

3. Az ér 

3.1. az ékö

 A helyi alapján  

3.2. az ö 

As

Az Önkazt továtermészminőségtelepüléa telepü

A helyi napjainkmegőrza leromhagyom

Készíte Pap Zsu

Balog-F

ési örökség

Dunasze

települési

bályozási ertetésben ésképi megj

rtékvédelm

értékleltárbövetelmény

védelembea település

önkormány

A településszabályozáműemlékek

ormányzat ább-fejlesszzeti környezgük, esztétés arculatátülés fejlődés

védettségkra kialakuése érdeké

mlott állapotúmányokhoz i

ették:

uzsa telepü

Farkas Csab

gvédelmi ha

entgyörgy te

értékleltár

terv lehafelsorolt v

elenését.

mi terv:

ban szerepyek megha

en részesítskép védelm

yzati felada

srendezési ási terv) kék megőrzésé

fontos feladze és az átzet elemei htikai megjel. Ebből adóséhez szüks

ű építményult hagyomében fontosú (már nemilleszkedő é

léstervező

ba építész

atástanulmá

elepülésren

rban szerep

atárolta a változások

peltetett értatározása

tett építménméről szóló

atok megha

eszközök (észítése soének, bemu

data, hogy talakítások határozzák enésük jele

ódóan fő felaséges lehet

yek a telepmányoknak , hogy a vé

m védhető) lépületek ép

ány

ndezési esz

plő műeml

műemlék nem befoly

tékek megő

nyek védelm1/2018. (II.2

atározása

településszorán érvénutathatóság

a településsorán gondmeg alapveentősen beadat az értétőségeket.

pülés elmútekinthető

édett épületelakóházak, üljenek. Iga

közeinek 20

éki értékek

templom yásolják ke

őrzését biz

méről a tel2.) önkormá

zerkezeti tenyre kell jugának fennta

s épített és doskodjon etően a telefolyásolja aékek megőr

últ egy-kétsők. A telepek mintakéngazdasági

az ez a meg

019. évi mó

kre

műemlékedvezőtlenü

ztosító szem

lepülésképi ányzati rend

rv, helyi éputtatni az artását, javí

természeti a védelemr

epülés lakhaa lakosok krzése és vé

száz événepülés építént is szolgáépületek é

glévő épület

ódosítása

ki környezül a műem

mpontok é

arculati kédelet rendel

pítési szabáországosanítását.

értékeit meről. Az építatóságát. Ákomfortérzeédelme, meg

k emlékei, észeti arcu

áljanak ahhos foghíjak htek bővítésé

29

etét. A mlék táji,

s

ézikönyv lkezik.

ályzat és n védett

egőrizze, tett és a llapotuk,

etét és a ghagyva

melyek ulatának oz, hogy helyén a ére is.