Top Banner
Vizualizační software DegaVisio Klient-server 1.0 Návod k obsluze
11

DegaVisio Klient Server

Nov 23, 2015

Download

Documents

kolkuj

User manual for visualisation software DEGA.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • Vizualizan software

    DegaVisio Klient-server 1.0

    Nvod k obsluze

  • Strana 2

    Obsah Technick poadavky .................................................................................................................... 3 Slovnk pojm .............................................................................................................................. 3 Propojen programu DEGA VISIO Klient-server s stednami DEGA ................................................ 3 Nvod k pouit ............................................................................................................................ 4 Konfigurace klienta .................................................................................................................... 10 Rozmstn snma v plnu ........................................................................................................ 11 Pro vznikaj konflikty mezi scnou na serveru a klientovi ........................................................... 11

    Pouvejte pouze certifikovan psluenstv DEGA

    Program je certifikovn a technicky i funkn zpsobil pouze s originlnmi komponenty "DEGA". V ppad pouit programu s jinmi produkty, vrobce neodpovd za kody, kter tmto mou vzniknout.

    Reprodukce tohoto nvodu k obsluze, celho nebo jej sti, v jakkoli form bez pedchozho psemnho svolen spolenosti DEGA Z s.r.o. je zakzna.

    Spolenost DEGA CZ s.r.o. si vyhrazuje prvo kdykoli a bez pedchozho upozornn zmnit specifikaci hardwaru a softwaru popsanho v tchto nvodech. Spolenost DEGA CZ s.r.o. nenese odpovdnost za kody vznikl v dsledku pouit pstroje!

  • Strana 3

    Technick poadavky Rozlien obrazovky nejmn 1280x720 Procesor minimln 2,5GHz, doporueno dvoujdrov 2,5GHz RAM minimln 2GB, doporueno 4GB Voln msto na disku 20GB Ethernet v ppad komunikace s stednami pomoc st ethernet USB v ppad komunikace s stednami pomoc RS485

    Windows 7 Professional doporueno (server nefunguje s W7 HOME) Pro server .NET framework 4.0 Pro klienta aktuln Java runtime (peloeno pro Java 8)

    Slovnk pojm Scna souhrn prvk zobrazench v hlavnm okn programu pedstavujc virtuln tovrnu,

    kde je detekn systm nainstalovn

    Objekt zkladn stavebn prvek scny, nejve v hierarchii, me a nemus bt pmo reprezentovn ve scn, typicky z prostorovch dvod zkladn obrazovky

    Mstnost podzen prvek mstnosti, pmo zobrazuje senzory fyzicky umstn v mstnosti

    stedna prvek podzen mstnosti, pedstavuje fyzickou stednu (ve verzi 1.0 pouze stedna UPA IIL)

    Senzor fyzick senzor pevzat z konfigurace stedny

    Pln obrzek pedstavujc objekt nebo mstnost pidruen ke stejnojmennm prvkm scny

    Kulika grafick vyjden senzoru v plnu

    Konfigurace podokno nastaven, vyskytuje se jak u serveru, tak u klienta

    Propojen programu DEGA VISIO Klient-server s stednami DEGA

    Program DEGA VISIO Klient-server, je schopen pracovat s tmito stednami:

    - DEGA UPA II, UPA IIL, kter se pipojuj pomoc sriov linky

    Ke sprvn funkci programu je poteba nakonfigurovat stedny, se ktermi program komunikuje, jejich osazen snmai a globln nastaven programu.

    stedny DEGA UPA II, UPA IIL se pipojuj pomoc svho sriovho rozhran (RS485/RS232).

    Vechna zazen (stedny, moduly), kter komunikuj pomoc sriov linky, se vzjemn paraleln propoj do sbrnicov st RS-485. Cel s se pot pipoj k PC pomoc pevodnku rozhran (Ethernet/RS-485 nebo USB/RS-485). Typ pevodnku a tm pdem i zpsob komunikace se ur v nastaven programu pi konfiguraci stedny. V takto uspodan sti m kad stedna (DEGA UPA II, UPA IIL) piazenou komunikan adresu, na kter naslouch a v ppad e je oslovena, odpovd.

    Pklad pevodnku USB / RS-485:

    http://www.alza.cz/premiumcord-usb-2-0-rs-485-d250866.htm

    I/O moduly quido (Ethernet rozhran nebo RS485) od firmy Papouch:

    http://www.papouch.com/cz/shop/products/io-moduly/quido/

  • Strana 4

    Pevodnk GNOME485 (Ethernet / RS-485) od firmy Papouch:

    http://www.papouch.com/cz/shop/product/gnome485-prevodnik-ethernet-rs485/napajeni-5-30v/

    V ppad pipojen pomoc pevodnku USB/RS-485 se pevodnk pipoj k PC do USB portu a na jeho vstup se pipoj kroucen dvojlinka (nap. JYTY-O2x1 nebo UTP CAT5E). Jej druh konec se pipoj do stedny DEGA UPA II. Dle je poteba na stedn pepojit jumper K13 (viz nvod k DEGA UPA II) RS-232/RS-485 do polohy RS-485. Dal stedny se pipojuj paraleln na stednu prvn. To znamen, e se pipoj dal dvojlinka a thne se k druh stedn. Posledn pipojen stedna (nejdle od PC) by mla mt na svorky RS-485 pipojen rezistor 100-150 Ohm. V ppad problm s komunikac je teba pipojit dal rezistory stejn odporu na druh konec veden tzn. na pevodnk USB/RS-485.

    Pokud chceme pipojit stedny pomoc Ethernet linky, potebujeme pevodnk Ethernet/RS-485. Program DEGA VISIO III je vyzkouen s pevodnky GNOME firmy Papouch. stedny DEGA UPA II se pipojuj stejn jako v pedelm ppad. Pevodnk GNOME se poteba ped provozem nakonfigurovat na protokol UDP. Piazen IP adresy pevodnku GNOME se provd pomoc softwarovho nstroje EthernetConfigurator, kter lze sthnout na strnkch vrobce (fa. Papouch).

    Pro komunikaci s Ethernet rozhranm program pouv UDP protokol. Z tohoto dvodu je poteba pi instalaci systmu nakonfigurovat Ethernet pevodnky (Quido moduly, Gnome) do reimu protokolu UDP. Konfiguraci lze provst pomoc Telnetu, kter se spust s parametry Telnet Ipadresa_modulu 9999. V menu 1 (channel, network) je poteba zmnit protokol na UDP, Destination port (10002), Destination IP (adresa PC s programem DegaVisio). Pokud se tyto volby v menu nenachz, mou se vyskytovat pod volbou ConnectMode (UDP = CC), Datagram Type (01), Remote port, Remote IP address.

    Upozornn: v ppad provozu vce steden na jedn lince RS-485 je poteba kadou stednu zvl nastavit na jinou adresu pomoc programu DegaConfig po lince RS-232.

    Nvod k pouit Software Dega Visio Klient-server je uren ke sledovn stavu steden a hodnot snma k nim nainstalovanch. Sledovan udlosti jsou v nastavitelnm intervalu ukldny na disk pro pozdj kontrolu a zobrazen. st server je v shodn s dvjm programem DEGA VISIO III. Navc obsahuje hostovn serverovch slueb pro klienty. Vlastn klienti slou k zobrazovn i konfiguraci serveru. Uivatelsk rozhran serveru i klienta je velmi podobn. Vrazn se li pouze loklnm menu klienta na prvn kart, kde jsou pkazy pro komunikaci se serverem.

    Sputn aplikace serveru Aplikace se spust pomoc zstupce DEGA VISIO Server nebo ve Start menu systmu Windows, kde je umstn ve skupin DegaVisio. Pro hostovn serverov sluby je nutn aplikaci spustit jako sprvce (kliknut pravm tlatkem na zstupce a vbr spustit jako sprvce). Sputn aplikace klienta Klienta nen teba instalovat, sta ho rozbalit do poadovanho adrese a ppadn vytvoit odkaz na soubor VisioClient.jar. Nejedn se o aplikaci Windows ale pouze o kd pro Java runtime, kter se star o jeho vykonvn.

  • Strana 5

    Uivatelsk rozhran DEGA VISIO Klient-server Po sputn programu (plat pro klienta i server) se program oteve napklad v tomto rozhran:

    Zkladn okno obsahuje vlastn scnu a litu nabdek spolu se s informac o licenci. Poet vyuitch klient udv, kolik bylo v dob startu aplikace klienta pihleno k serveru klient (vetn tohoto). Pokud je podle ilustranho obrzku vyuito vech 5 licenc, m 6. klient zablokovan pjem stavu a hodnot snma do scny. Na obrzku je scna sestaven ze dvou objekt. Prvn objekt nen pmo vidt, ve scn je reprezenotovn svmi dvma mstnostmi (Mstnost 123 a mstnost 124). Druh objekt (Skladovac hala) pak pouv sporn zobrazen se zobrazenm objektu a miniaturizovanou variantou mstnost. Ve vech ppadech je vak uivatel informovn o nejvnjm stavu snmae v mstnosti. V ilustraci je to alarm 1 snma detekuje koncentraci vy ne je prvn stupe poplachu. V spornm zobrazen mstnost se dle zobrazuje prost vpis druh detekovanch plyn. V samostatn zobrazen mstnosti lze pak zvolit, aby se pmo zobrazily vechny snmae (Mstnost 123) nebo limitovan poet (Mstnost 124). Zobraz se pednostn snmae s prioritou podle hodnoty a stavu (stav m pednost). Kadopdn pro zobrazen vech snma v mstnosti kliknte pravm tlatkem na mstnost. Zobraz se snmae tak, jak jsou fyzicky nainstalovny v stednch.

  • Strana 6

    Zde zobrazen nhled obsahuje rozen informace o snmach. Jsou zde uveden i informace hodnotch koncentrace pro jednotliv alarmy. Grafick znzornn pochz z klienta. Dle se na hornm okraji programu nachz nkolik tlatek.

    Tlatko typ zobrazen slou k zobrazen plnu rozmstn snma

    tlatko s ikonou reproduktoru slou k vypnut zvukovho signlu, kter je spoutn pi vskytu alarmu nebo chyby stedny. Tato funkce je implementovna pouze u serveru.

    tlatko celoobrazovkovho reimu (FULLSCREEN), pomoc kterho se okno programu rozthne pes celou plochu.

    tlatko Historie pro pechod do rozhran prohlen uloench udlost a hodnot snma

    tlatko Nastaven slouc pro vstup do konfiguran sti programu. Pi sv innosti program komunikuje s nainstalovanmi stednami, kter mu pedvaj stavy a hodnoty svch pipojench snma. V jednotlivch systmech se zobrazuje poet snma dan nastavenm. Pokud mstnost fyzicky obsahuje snma mn, zobraz se tento poet. Pokud obsahuje vce dostanou pednost snmae s vy detekovanou hodnotou a vy hodnotou alarmu. Na obrzku je detailn popis jednoho systmu:

    Jednotliv snmae jsou znzornny blmi obdlnky. Odshora jsou zobrazovny Pozice snmae na vkrese, detekovan plyn, grafick ukazatel koncentrace, hodnota koncentrace a pln dole je stav snmae,

    komunikace s stednou sledovan prostor poet snma pipojench k stedn

    umstn snmae typ snmae aktuln stav detekovan plyn

  • Strana 7

    Ready - snma je funkn a nedetekuje dn nebezpen plyn

    ALARM 1 - snma detekuje koncentraci vy ne prvn stupe

    ALARM 2 - snma detekuje koncentraci vy ne druh stupe

    ALARM 3 - snma detekuje koncentraci vy ne prvn stupe

    ALARM 4 - snma detekuje koncentraci vy ne druh stupe

    ERROR - porucha snma nebo stedny.

    ed obdlnk nen spojen s stednou

    V pravm hornm rohu je prostor pro ikony, kter zobrazuj stav usteden. Pokud njak stedna poskytuje informaci o teplot okol, je nejvy z tchto teplot zobrazena. Dle doleva je prostor pro zobrazen stavovch nebo chybovch ikonek steden, co mue bt porucha teplomru, porucha idla zaplaven, aktivace idla zaplaven nebo porucha komunikace. Pokud je zobrazena ikona chyby komunikace, znamen to, e detekn systm je funkn, ale pouze vizualizan pota nem spojen s danou stednou.

    Kliknutm na systm se zobraz okno s detailnmi informacemi o dan stedn.

  • Strana 8

    Na tomto obrzku je napklad vidt, e detekn systm se skld ze dvou steden UPAII, z nich kad m 4 snmae. Zobrazuje se stav a hodnoty snma, jako i jejich rovn alarm, na kter jsou nastaveny. Okno HISTORIE V tomto reimu meme prochzet histori udlost jednotlivch steden. V levm sloupci pomoc zatrhvacch tlatek si meme vybrat kter konkrtn stedny a snmae chceme zobrazit.

  • Strana 9

    Dle si zvolme asov rozmez ve kterm chceme poadovan snmae/stedny sledovat. Pomoc tlatka zobrazit se nm pot vykresl graf, kter znzoruje zznam men ukldanch v nastavitelnm intervalu na disk a slou k pesnmu uren sledovan udlosti. Pohled na zznam udlost lze pepnout do tabulkovho pohledu pomoc tlatka Tabulka nebo do pohledu zobrazen alarm pomoc tlatka Alarmy. Jednotliv snmae jsou zobrazeny rznou barvou pro odlien. Nastavenm vhodnho asovho mtka meme sledovat chovn deteknho systmu v ase. Vertikln rozsah grafu je pepotn podle snmae s maximlnm rozsahem (plat pro server) a nebo podle maximln hodnoty, kterou detekoval v danm asovm obdob nkter ze snma (server).

    Zaznamenan hodnoty meme uloit do *.csv formtu (nap. pro import do Excelu) pomoc tlatka Export....

  • Strana 10

    Konfigurace klienta V tto kapitole si popeme typick scn postupu pro individualizaci scny pro jednotliv klienty. Klienti toti mohou mt kad zobrazenu rznou scnu podmnoinu scny na serveru. Podrobn si popeme konfiguraci klienta. Na rozdl od Visia serverov sti je klient pln odemen k uivatelskm pravm. Nesprvn nastaven me vst ke ztrt nastaven a scny, konfiguraci neupravujte, pokud nevte, co dlte. Kliknte na tlatko Nastaven. Zobraz se prvn zloka s konfigurac klienta.

    Tlatko Test spojen se pouze pokus navzat komunikaci se serverem.

    Tlatko Nast ze serveru nate scnu ze serveru (pouze zobraz strukturu ve 3. zloce viz dle, nepepe zatm zobrazovanou scnu v hlavnm okn).

    Tlatko Uloit na server ulo scnu prv vytvenou v konfiguraci na server. Pozor tato funkce pepe scnu na serveru, provede se tak zmna pro vechny klienty, kte se pipojuj k serveru. Tmto zsahem si pravdpodobn budou muset i oni obnovit vlastn lokln scnu.

    Druh zloka obsahuje ostatn nastaven serveru. Bn uivatel zde nepotebuje nic mnit. Tet zloka obsahuje hierarchii scny. Zde se nastavuje vlastn scna. Jsou zde aktivn tlatka Smazat, Objekt, Mstnost a stedna.

    Kliknutm na tlatko Smazat se odstran vybran prvek.

    Nejvym prvkem je Objekt. Kliknutm na tlatko se pid nov. V Prav polovin zloky se zobraz formul objektu. Nzvy poloek jsou zejm. Kliknutm na tlatko Soubor se pid obrzek plnu k objektu. Na tlatko rozmstn snma zatm neklikejte, nejsou zatm dn naten. Dleit je mt zatreno volbu Aktivn, jinak se nebude nic zobrazovat na scn. Vlastn volba zobrazit pak zapne zobrazen objektu. Pouv se, pokud nechceme vidt na scn samostatn mstnosti tohoto objektu. Zobraz se pouze sporn nhled.

    Podzenm k objektu je Mstnost. Pedstavuje samostatnou mstnost v objektu s a nkolika stednami. Formul je podobn objektu - d se k n piadit tak pln snma, nicmn budou umstny na stejn pozici jako v nadazenm plnu objektu, pokud existuje. V mstnosti se d nastavit poet zobrazovanch snma. Mstnost, pokud se zobrazuje na scn (viz nezakrtnout volbu zobrazit u nadazenho objektu), zobraz nejve tento poet snma setdn podle aktuln men hodnoty a stavu (stav m prioritu).

    Do mstnosti se pak umsuj stedny. Zde se ji jedn o fyzick zazen. Mus se proto ve formuli sprvn nastavit. Jsou dv monosti komunikace s stednou. Bu se komunikuje pes pevodnk USB/RS485 nebo pevodnk Ethernet/RS485. V prvnm ppad se nastav komunikan port ze seznamu (vbr je pmo ze seznamu sriovch pevodnk pipojench k serveru) a adresa stedny na lince RS485. V druhm ppad se mus nastavit IP adresa pevodnku, odchoz port zstv na 10001 a opt adresa stedny na RS485.

    Senzory se ji nepidvaj tlatkem, ale nataj se z stedny pslunm tlatkem - Nati stedny. Pokud se pod stednu nepidaj snmae a vme, e je stedna sprvn nakonfigurovna opakujeme pokus o naten nkolikrt. Obas se stv, e poadavek naten snma je v konfliktu s aktulnm menm. Po spnm naten senzor je vhodn piadit jim ve formuli nzev. Podle nj pak budou identifikovny v plnu, v okn zobrazen historie a v exportnm souboru.

    Po sestaven scny klikneme na uloit a scna se ulo do konfigurace klienta. Pi vlastnm ukldn ovem me dojt ke konfliktu s konfigurac serveru. Pokud k nmu dojde (kdy a pro rozebereme pozdji) nastane pro uivatele monost volby mezi zachovnm scny na serveru a pepsnm serveru. V prvnm ppad se zahod prv vytvoen lokln konfigurace a nahrad se serverovou. V druhm ppad bude nov konfigurace zachovna a ulo se na server. V ppad uloen nov konfigurace budou vechny prvky scny (objekty a mstnosti) zobrazeny v pravm hornm rohu scny. Taenm pravm tlatkem myi se daj po scn vhodn rozmstit. Pro trval uloen polohy je nutn vstoupit znovu do nastaven a dt znovu uloit.

  • Strana 11

    Rozmstn snma v plnu V nastaven najedeme na tet zloku a bu k objektu, nebo k mstnosti pidme (tlatko soubor ve formuli) pln. Klikneme na tlatko rozmstn snma. Oteve se nov okno s plnem, ve kterm jsou ed kuliky v levm hornm rohu. Kliknutm pravm tlatkem na poadovan msto v plnu se oteve nabdka vbru senzoru. Zvolme poadovan senzor a ten se umst na msto kliknut. Alternativn lze kliknutm levm tlatkem na kuliku tuto oznait a tisknutm ipek na klvesnici posouvat po pixelu v plnu pesn na danou pozici. Posouvn se ukon optovnm kliknutm na posouvanou kuliku.

    Pro vznikaj konflikty mezi scnou na serveru a klientovi Klient si d pravideln od serveru nov hodnoty snma a stav steden. Me zde nastat situace, e klient si d data od stedny, kterou server nezn. Tato situace nesm nastat. Navc je pro zjednoduen v komunikaci potno, e klient i server maj stejnou strukturu scny. Pi neshod by pak data serveru mohla bt v klientovi piazena jinmu snmai. Rozhodujc pro shodnost je tak zejmna struktura scny tj. stejn poet a struktura objekt, mstnost, steden, senzor, dle pak cesty k plnm objekt a mstnost, adresy a porty steden. U senzoru pak rozhoduje nzev plynu, typ a jednotky. Vechny ostatn parametry scny mohou bt rozdln a ke konfliktu nedojde. Jedn se nap. o rozmstn a nzvy snma, aktivn (zobrazen na scn) objekty a mstnosti atd. Prv zde m monost uivatel klienta si zobrazit teba pouze z prvnho objektu prvn dv mstnosti z toho jen nkter stedny. Z druhho objektu pak obdobn navc zobrazeno v sporn konfiguraci.

    Kontaktn daje na vrobce: DEGA CZ s.r.o., K ikovu 640/9, 190 00 Praha 9, esk republika VAT No.\DI: CZ 279 029 43, IO: 279 02 943 Telefon (cz) : +420 774 447 660, E-mail: [email protected] , Web: www.dega.cz

    2014 DEGA CZ s.r.o. User Manual ver.: 03DEGAVISIOKS201401