Top Banner
P P sychologiczne sychologiczne czynniki czynniki wpływają wpływają ce ce na zachowanie na zachowanie konsumenta na konsumenta na rynku rynku turystycznym turystycznym
20

Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Jul 15, 2015

Download

Economy & Finance

Pawel Voznyi
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

PPsychologiczne sychologiczne czynnikiczynniki  wpływająwpływającece na zachowanie na zachowanie  konsumenta na konsumenta na rynku rynku turystycznym turystycznym 

Page 2: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Rozumienie zachowania konsumenta turystycznego produktu pomaga planowa turystyczny marketing, a ćrozumienie indywidualistycznych konsumentów - znale punkt źćstyczno ci i powab turystycznego śproduktu.

Page 3: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Analiza rynkowych możliwości Analiza rynkowych możliwości turystycznej kompanii i orientacja na turystycznej kompanii i orientacja na konsumenta kończy się etapem, co ma konsumenta kończy się etapem, co ma nie tylko wyjątkowe znaczenie z punktu nie tylko wyjątkowe znaczenie z punktu widzenia udanej działalności turyzmu widzenia udanej działalności turyzmu odpowiednio do marketingowej koncepcji, odpowiednio do marketingowej koncepcji, ale i posiada ogromną praktyczną ale i posiada ogromną praktyczną wartością. Rzecz w tym, że w systemie wartością. Rzecz w tym, że w systemie rynkowej gospodarki kierunki działania rynkowej gospodarki kierunki działania dowolnej firmy wyznacza konsument, dowolnej firmy wyznacza konsument, który kupuje turystyczny produkt według który kupuje turystyczny produkt według własnego uznania, i tym samym własnego uznania, i tym samym wskazuje turystycznej firmie, że wskazuje turystycznej firmie, że koniecznie proponować na rynku. koniecznie proponować na rynku. Turystyczna firma, co proponuje usługi, Turystyczna firma, co proponuje usługi, które efektywnie zadowalają potrzeby i które efektywnie zadowalają potrzeby i zapytania klientów, będzie przynosiła zapytania klientów, będzie przynosiła dochód. I przeciwnie, ten, kto nie potrafi dochód. I przeciwnie, ten, kto nie potrafi zrobić tego, będzie tracił konsumentów z zrobić tego, będzie tracił konsumentów z całymi skutkami, które stąd wychodzą.całymi skutkami, które stąd wychodzą.

Page 4: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Badanie konsumentów, ujawnienia głównych motywównabycia i analiza spożywczego zachowania podczas kupnaturystycznego produktu uzbraja kierowników i fachowcówturystycznej kompanii potężnym arsenałem, bez którego jestniemożliwa udana działalność na współczesnymturystycznym rynku.

Czynniki, co spełnia wpływ na zachowanie podczas kupnaturystycznego produktu końcowych konsumentów,sprowadzają się do kulturalnych, osobowych, socjalnych i psychologicznych.

Page 5: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Zatrzymamy się na czynnikach Zatrzymamy się na czynnikach psychologicznych.psychologicznych.

Psychologiczne czynniki uwzględniają to, że człowek - nie maszyna, i od jej niemożliwie czekać jednoznacznego reagowania. Toż należy uwzględniać jej motywację, postrzeganie/ percepcju, przyswojenie informacji, wyrabiania pewnych przeświadczeni i stosunku do kupna.

Te czynniki spełniają silny wpływ na zachowanie

konsumenta turystycznego produktu.

Page 6: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Człowiek w jakikolwiek moment czasu zaznaje różnych potrzeb. Jednak większość tych potrzeb nie jest  dosyć silna,  żeby motywować  jej  działania na daną chwilę. Potrzeba stajesię motywem tylko wtedy, kiedy osiąga  dostatecznego  poziomu intensywności.

Pod motywem rozumie się  potrzeba, nagła  której jest dostateczna, żeby  skierować  człowieka  na  jej zadowolenie.

Dla badania motywów zachowania  wykorzystuje  się motywacyjna analiza.  W marketingu  podczas analizy  zachowania  konsumentów  najczęściej wykorzystuje  się  teoria  motywacji Freuda, która w całości  przydatna  i domotywacji  konsumentów podczas kupna turystycznego produktu.

Page 7: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Na podstawie  psychoanalitycznego modelu Freuda studiuje  się  proces podjęcia decyzji o kupnach konsumentów.  Przypuszcza  się, że są  ważne nabywcze motywy konsumentów mają podświadomy charakter i że  konsumenci  przy wyrabianiu  myśli o tym albo  innym turystycznym produkcie nie w stanie wyraźnie i jawnie  uzasadnić  swój wybór.  Według teorii  motywacji Freuda,  człowiek z urodzenia przebywa pod prasą wielu pragnień, które ona do końca nie uświadamia i nie kontroluje. 

Page 8: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Więc, indywiduum nigdy w całości nie uświadamia motywów  swojego  zachowania.  Badacze zachowania  konsumentów  pragną  rozewrzeć głębinowe  motywy ich zachowania  i kupn.  Prosty wywiad dla tego nie podchodzi,  wykorzystują  się specjalne  niebezpośrednie  metody,  co daje możliwość  podołać opór  jaźni  pragnieniu przeniknąć do środka jego duszy. Forma podania turystycznego produktu  może  wpływać  na podniecenie u konsumenta emocji, które w stanie albo  sprzyjać,  albo  przeszkadzać  spełnieniu kupna. 

Page 9: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Z tym celem on zbudował hierarchiczny system potrzeb, gdzie w podstawie piramidy leżą potrzeby, które najbardziej "cisną" na jaźń, a na jej szczycie - te, co "ciśnie” stosunkowo mniej.

Bardziej znaczące znaczenie dla marketingu ma inna teoria motywacji,  jej autor amerykański uczony А.Maslow. Onspróbował  wyjaśnić,  dla  czego  ludźmi  kierują  pewne zapotrzebowania  i  na  pewny  czas,  dlaczego  jedne dokładają  wysiłków  całych  dla  zadowolenia,  na  przykład, socjalnych  potrzeb,  a  inne  namagają  się usatysfakcjonować duchowne potrzeby. 

Page 10: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Najpierw każda jaźń stara się usatysfakcjonować  najważniejszą  dla  się  w  ten moment  potrzebę,  a potem  już  następną  za doniosłością  (głodnego  człowieka  wątpliwe  czy zainteresuje  nabycie  utworów  sztuki).  Człowiek jak  gdyby  wyznacza dla  się  pewną  kolejność zaspokojenia swoich  potrzeb.  Wychodząc z tego, w marketingu należy używać środków do wzmacniania wpływu na motywację zachowania nabywcy  w celu  tamtą,  żeby z  całej różnorodności  dóbr i  usług  w granicach  pewnej potrzeby on faworyzował właśnie temu towarowi.

Page 11: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Percepcja – jednostka mająca pewne motywacje jest gotowa do działania. Na to co w rzeczywistości uczyni będzie miała wpływ jej własna percepcja. Proces uczenia się w wyniku podejmowania działania ludzie uczą się, są to zmiany w zachowaniu jednostki,

wyrastające z jej dośwjadczeń. Teoria uczenia się wskazuje przedsiebiorstwom, że mogą one wzbudzać popyt na swój wyrób poprzez kojarzenie tego produktu z silnymi potrzebami, podsuwanie wskazówek i dostarczenie pozytywnego wsparcia.

Page 12: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Zachowanie konsumenta pozostaje pod silnym wpływem postrzegania otaczającego go świata zewnętrznego. Konsumenci uświadamiają sobie i uczą się, które produkty są dostępne na rynku dzięki opakowaniom, promocji, reklamie i rozmowom z innymi ludźmi. Postrzeganie umożliwia przedsiębiorcom komunikowanie się z konsumentami. W wyniku procesów postrzegania producenci towarów i handlowcy wpływają na mechanizmy decyzyjne konsumentów. Postrzegamy za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu. Ponad 90% bodźców jest odbieranych przez przeciętnego konsumenta za pomocą właśnie wzroku, zaś reszta za pomocą słuchu rzadziej węchu. Postrzeganie, więc polega na pozyskiwaniu informacji z otoczenia, ich interpretacji.

Page 13: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Czynnikiem kształtującym zachowanie konsumentów jest również osobowość. Jest ona w literaturze różnie definiowana. M.in. jako zespół indywidualnych cech psychicznych i sposobów postępowania przy pomocy, których można opisać podstawowe formy zachowania się człowieka. Każdy z nas zna swoje cechy charakteru. Zaznaczę jednak, że cechami, które nas rozróżniają są m.in. - temperament: ze względu na jego różnice dzielimy konsumentów na 4 grupy, którymi są cholerycy (osoba aktywna, wybuchowa, prędka, drażliwa, niecierpliwa, nerwowa) sangwinicy (osoba aktywna, ale niewytrwała, rozpraszająca się i zmienna w swych decyzjach) - łatwo decyduje się na zakup, ale tez szybko z niego rezygnuje, flegmatycy (to osoby mało pobudliwe, nieulegające gwałtownym uczuciom, powolne melancholicy podejmowaniu decyzji, lecz wytrwałe melancholicy swych decyzjach, niezniechęcających się łatwo), melancholicy (to osoby słabo reagujące uczuciowo i mało aktywne, niewytrwałe w działaniu i uczuciach) - wymagają specjalnych starań za strony sprzedawcy, należy z nimi rozmawiać ciepło i serdecznie.

Page 14: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Przekonanie i postawy-przekonanie jest to myślowy opis jaki człowiek tworzy na dany temat. Producenci chcieliby wiedziec co ludzie myślą o ich produktach i serwisie. Te przekonania są częścia składową wizerunku marki, a ten wpływa na dzialanie ludzi. Jeśli jakieś poglądy są błędne i hamują spzredaż, to producent będzie chciał przeprowadić kampanięw celu skorygowania tych przekonań.

Page 15: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

W trakcie świadomej działalności człowiek przyswaja określone wiedze.

Przyswojenie - określone przemiany w zachowaniu człowieka, że odbywają się do miary nagromadzenia im doświadczenia. Teoretycy uważają, że przyswojenie - wynik współdziałania pobudzań, bodźców różnej intensywności i wzmacniania. Pobudzanie - silny wewnętrzny bodziec, co popycha indywiduuma do działania. Kiedy pobudzanie jest skierowane na określony bodziec, zdolny zdjąć napięcie, onastaje się motywem.

Page 16: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Przeświadczenie i stosunki indywiduuma formują  się  przezuczynki  i  przyswojenia  i wpływają na zachowanie konsumentów.

Przeświadczenie przedstawia  domniemaną charakterystykę  po coś.  Zrozumiale, producentów  bardzo ciekawiąprzeświadczenia nabywców  co do  towarów  i  usług,  co  stwarza wzorce  produkcji i marek.  Na  mocy przeświadczeni  ludzie  czynią  działania.  Jeśli niektóre  przeświadczenia są  niewierne  i przeszkadzają  spełnieniu  kupna, marketingowcom  koniecznie przeprowadzić kampanię po ich korekcie. 

Page 17: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Obok przeświadczeni  są  nie  mniej  ważne  i stosunki indywiduuma.

Stosunek -  odporna  pozytywna  czy  negatywna ocena  indywiduumem  czy  obiektu  idei, wypróbowywane  do  ich  uczucia  i ukierunkowanie możliwych  działań  odnośnie  do ich. U ludzi składa się stosunek do wszystkiemu: do religii,  polityce,  odzieży, muzyce,  pokarmowi i tak  dalej.  Stosunek  do  obiektu  zmusza  ludzi lubić jego czy nienawidzić, przybliżaćsię do jego czy  oddalać  się.  Odporna  ocena,  co sformowałosię,  wyznacza  w  przybliżeniu jednakowy  stosunek  do  podobnych  obiektów, przecież w tym wypadku.

Page 18: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Stosunki człowieka przedstawiają logicznie spójny łańcuszek,  w której  przemiana  jednego  ogniwa zażąda  transformacji i innych ogniw.  Toż przy opracowaniu nowej produkcji docelowo uwzględniać już istniejące  stosunki  nabywców,nie stara  się zmienić ich.

Zaufanie konsumentów do kompanii, firmy również należy  do  psychologicznych  czynników,  które wpływają na zachowanie konsumentów. Producenci, zwyczajnie,  zainteresowane  w tym,  żeby nabywca zostawał  wiernym  ich  towarom i usługom. Wysadzenie  tej wiary jest  sygnałem  do przemiany marketingowej  strategii,  w tej  liczbie  do  poprawy jakości  towaru,  przemiany kanałów  podziału produkcji  i  tym  podobne.  Zaufanie z  czasem transformuje się w pewną,stałą  pozycję,  która, z reguły, nie zmienia się długi czas.

Page 19: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Na spożywczy wybór wpływa mnóstwo kulturalnych,  socjalnych,  osobistych  i psychologicznych  czynników.  Chociaż turystyczna  firma  nie  może  wpływać  na wiele z ich,  lecz,  korzystając  nimi,  ona może wyznaczyć  zainteresowanych  nabywców i modelować  turystyczny produkt dla najlepszego zaspokojenia ich rekreacyjnych potrzeb. 

Zadanie turystycznych kompanii - zrozumieć różnych  uczestników  procesu  kupna turystycznego  produktu i  zorientować  się w głównych  czynnikach  wpływu  na  zachowanie konsumentów w turyzmie dla stworzenia efektywnego programu marketingu.

Page 20: Czynniki wplywające na zachowania konsumentów na rynku turystycznym

Bibliografia http://pidruchniki.com/1566021239757/marketing/osnovni_faktori_vplivayut_povedinku_pokuptsiv http://tourlib.net/books_ukr/karyagin5-2.htm

http://buklib.net/books/23506/ http://pidruchniki.com/13351022/psihologiya/psihologichni_faktori