CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1 Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Kelas : Tahun 2 Venus Tarikh : 8 Februari 2012 (Rabu) Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 25 orang Bidang Pelajaran : Sains Hayat - Haiwan Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk hidup. Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat perlindungan. 2.1.2 Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan. 2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : A Menguasai isi kandungan a. menyatakan empat keperluan asas haiwan
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas : Tahun 2 Venus
Tarikh : 8 Februari 2012 (Rabu)
Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 25 orang
Bidang Pelajaran : Sains Hayat - Haiwan
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas
untuk hidup.
Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu
makanan, air, udara dan tempat perlindungan.
2.1.2 Menyatakan kepentingan keperluan asas
kepada haiwan.
2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran,
TMK, penulisan atau lisan.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ,
murid dapat :
A Menguasai isi kandungan
a. menyatakan empat keperluan asas haiwan
haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat
perlindungan dalam lembaran kerja yang diberi.
b. menyatakan kepentingan keperluan asas
kepada haiwan secara lisan.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan
strategi berfikir
a. berbincang bagi mengenalpasti keperluan
asas bagi haiwan untuk terus hidup.
b. membuat pemerhatian dan pengelasan haiwan
berdasarkan tempat perlindungan.
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni.
a. mensyukuri nikmat yang dikurniakan oleh
Tuhan semasa menyatakan kepentingan
keperluan asas kepada haiwan.
b. menghargai keseimbangan alam semulajadi
kepada semua benda hidup.
Konsep/ prinsip/ hukum/ teori :
Keperluan asas haiwan
a. makanan
b. air
c. udara
d. tempat perlindungan
Bahan, peralatan dan bahan sumber :
Klip video.
Kad gambar haiwan – 13 keping.
Dokumen persembahan powerpoint tentang keperluan asas
haiwan
Lembaran kerja 1 dan 2 – Penaksiran
Lembaran kerja 3 – Pengayaan
Lembaran 4 - Pemulihan
Langkah berjaga-jaga : -
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui secara umum tentang apa
yang haiwan perlukan untuk hidup berdasarkan
rencana sains, bacaan dan juga pengalaman seharian.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : 1.1.2, 2.1.4, 3.1.2 dan 4.1.1
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)
Keperluan
asas haiwan
1. Guru
menayangkan klip
video tentang harimau
yang sedang
mengejar rusa.
1. Murid
memerhatikan
tayangan klip video
yang ditayangkan
Strategi/
Teknik :
Penyoalan
seluruh
2. Guru menyoal
murid selepas
tayangan klip video
tersebut
Contoh :
a) Apakah yang
sedang dilakukan oleh
harimau tersebut.
b) Mengapakah
harimau memakan
rusa tersebut?
c) Apa yang akan
terjadi jika harimau itu
tidak makan?
d) Selain dari
makanan, apakah
perkara lain yang
harimau perlukan
untuk terus hidup?
oleh guru.
2. Murid menjawab
soalan yang
dikemukakan oleh
guru.
Contoh :
a) Sedang makan
rusa itu, cikgu.
b) Harimau lapar,
cikgu.
c) Ia akan mati, cikgu.
d) Murid memberi
pelbagai jawapan.
kelas.
Langkah 1
(10 minit)
Persembahan
powerpoint
tentang
empat
keperluan
asas haiwan
1. Guru menayangkan
persembahan
powerpoint tentang
keperluan asas
haiwan.
1. Murid
memerhatikan
persembahan
powerpoint yang
ditayangkan oleh
Strategi/
Teknik :
Perbincan-
gan
kumpulan.
Pembentan
dan
kepentingan
nya. 2. Guru
membimbing murid
untuk menyatakan
keperluan asas
haiwan dengan
mengemukakan
soalan.
Contoh :
a) Selain dari
makanan, apakah
lagi keperluan
asas haiwan yang
lain?
guru.
2. Murid
menyatakan
empat keperluan
asas haiwan dengan
bimbingan guru.
Murid menjawab
soalan yang
dikemukakan.
Contoh :
a) Air, udara dan
tempat berlindung,
cikgu.
gan hasil.
Penyoalan
Langkah 2
(15 minit)
Aktiviti
kumpulan
-perbinca-
ngan
1. Seterusnya, guru
menampalkan
empat keping gambar
haiwan yang sedang
mendapatkan
keperluan asas di
papan putih.
Contoh :
Gambar A Gambar B
Gambar C Gambar D
2. Guru meminta
murid berbincang
dalam kumpulan dan
1. Murid
memerhatikan
gambar yang
dipamerkan oleh guru.
2. Murid berbincang
bersama ahli
kumpulan.
Strategi/
Teknik :
Perbincang
an
Kemahiran
saintifik
dan nilai
mengenalpasti
keperluan asas yang
diperlukan oleh
haiwan tersebut
berdasarkan gambar.
3. Guru meminta
seorang wakil dari
setiap kumpulan untuk
membentangkan hasil
perbincangan.
4. Guru menyoal
Murid. Contoh :
a) Apakah yang
sedang dilakukan oleh
haiwan-haiwan
tersebut?
b) Cuba kamu
senaraikan empat
keperluan asas
haiwan yang utama?
3. Wakil murid dari
setiap kumpulan
membentangkan hasil
perbincangan. Murid
lain mendengar
dengan teliti dan
membuat
perbandingan.
4. Murid menjawab
soalan guru.
Contoh :
a) Zirafah sedang
minum air, kambing
sedang makan
rumput, ikan sedang
bernafas dan burung
berlindung, cikgu.
b) Makanan, air,
udara dan tempat
berlindung, cikgu.
murni :Bek
erjasama.
Langkah 3
(10 minit)
Perbincangan
tentang
kepentingan
keperluan
asas kepada
haiwan.
1. Guru berbincang
bersama murid
tentang kepentingan
keperluan asas
kepada haiwan.
2. Guru menyoal
murid.
Contoh :
a) Apakah
kepentingan keperluan
asas tersebut kepada
haiwan?
b) Apakah yang akan
terjadi kepada haiwan
tersebut jika tidak
mendapat
keperluan asas
yang cukup?
3. Guru menegaskan
bahawa haiwan
perlu hidup untuk
menyeimbangkan
alam semula jadi.
1. Murid berbincang
bersama guru tentang
kepentingan
keperluan asas
kepada haiwan.
2. Murid menjawab
soalan guru.
Contoh :
a) Makanan dan
air untuk ia membesar
dan memberi tenaga,
udara untuk bernafas
dan tempat
perlindungan supaya
ia selamat dari
gangguan musuh dan
cuaca, cikgu.
b) Haiwan akan
mati, cikgu
3. Murid mendengar
penjelasan guru.
Strategi/
Teknik :
Perbincang
an
Penyoalan
Langkah 4 Penilaian- 1. Guru memberi 2. Murid Strategi/
(10 minit) Lembaran
Kerja 1 dan 2
murid Lembaran Kerja
1 dan 2 untuk
dilengkapkan.
2, Guru berbincang
bersama murid bagi
menyemak jawapan
yang dibuat.
melengkapkan
Lembaran Kerja 1 dan
2.
2. Murid menyemak
jawapan bersama
guru.
Teknik :
Penyoalan
Penutup
(10 minit)
Kesimpulan 1. Guru meminta
murid menyenaraikan
semula empat
keperluan asas
haiwan secara
lisan dan bertulis.
(Lembaran Kerja1 & 2)
2. Guru membimbing
murid membuat
kesimpulan.
1. Murid menyebut
semula empat
keperluan asas
haiwan dan
melengkapkan
Lembaran Kerja
1 dan 2.
2. Murid dibimbing
membuat kesimpulan
dengan bimbingan
guru.
Strategi/
Teknik :
Penyoalan
untuk
membuat
kesimpulan
Refleksi : a) 23 orang murid mencapai objektif.
- Lembaran kerja 3.
b) 2 orang murid tidak mencapai objektif
- Murid diberi lembaran kerja 4.
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas : Tahun 2 Venus
Tarikh : 22 Februari 2012 (Rabu)
Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 25 orang
Bidang Pelajaran : Sains Hayat
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas
untuk hidup.
Standard Pembelajaran : 2.1.5 Mengenal pasti tempat perlindungan haiwanseperti sarang, reban, lubang, atas pokok, kan-dang, gua,di dalam air, dalam tanah dan di celah batu atau kayu.
2.1.6 Menyatakan kepentingan haiwan kepada manusia, tumbuhan dan haiwan lain.
2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
A Menguasai isi kandungan
a. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga contoh
haiwan berdasarkan tempat perlindungan haiwan seperti sarang, reban, lubang, atas pokok, kan-dang, gua,di dalam air, dalam tanah dan di celah batu atau kayu.
b. Menyebut satu kepentingan haiwan kepadamanusia, tumbuhan atau haiwan lain secaralisan.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi
berfikir
a. mengumpul dan mengelaskan haiwan
berdasarkan tempat perlindungan.
b. menghubungkaitkan kepentingan haiwan
kepada manusia, tumbuhan dan haiwan lain.
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni.
a. bekerjasama semasa menjalankan aktiviti
kumpulan.
b. Jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan
data semasa aktiviti kajian lapangan.
c. Minat dan bersifat ingin tahu terhadap alam
sekeliling semasa aktiviti kajian lapangan.
Konsep/ prinsip/ hukum/ teori :
Tempat perlindungan haiwan
a. sarang f. gua
b. reban g. di dalam air
c. lubang h. dalam tanah
d atas pokok i. celah tanah
e. kandang k. celah batu
Bahan, peralatan dan bahan sumber :
Kad gambar haiwan dan tempat perlindungannya – 5 keping
Dokumen persembahan powerpoint
- haiwan dan tempat perlindungannya.
- lagu “Old Mac Donald Had A Farm”
Lembaran kerja 1 dan 2 – Penaksiran
Lembaran Kerja 3 – Pemulihan
Lembaran kerja 4 – Pengayaan
Langkah berjaga-jaga : 1. Guru mesti sentiasa mengawal disiplin murid semasa
membawa mereka ke luar kelas.
2. Murid hanya diminta melihat dan tidak menyentuh
haiwan yang diperhatikan.
3. Hanya guru sahaja yang dibenarkan mengalih atau
mengubah pasu, batu atau kayu.
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui serba sedikit mengenai
tempat perlindungan haiwan berdasarkan pengalaman
seharian dan rencana sains yang ditonton dan juga dari
bahan bacaan.
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan