Page 1
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI
TARIKH : 16 April 2015 BIL. PELAJARAN : 2.2 TINGKATAN : 1A
HARI : Khamis MINGGU : 8 BIL PELAJAR : 20 Orang
MASA : 5.00-5.40 petang (40 minit) JANTINA : Lelaki dan perempuan
TUNJANG PEMBELAJARAN : Kemahiran Sukan Dan RekreasiBIDANG PEMBELAJARAN : Bola Jaring
UNIT/ FOKUS PEMBELAJARAN : Hantaran Lantun
PENGETAHUAN SEDIA ADA PELAJAR : Pelajar pernah melihat perlawanan bola jaring semasa sekolah rendah.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di sepanjang pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat:
a) Psikomotor.
i. Melakukan sekurang-kurangnya 3 percubaan hantaran lantun tepat ke sasaran
dengan teknik yang betul
b) Kognitif.
i. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 otot yang terlibat semasa melakukan kemahiran hantaran aras dada.
c) Afektif.
i. Menunjukkan sikap bekerjasama dan tolak ansur terhadap kawan semasa melakukan aktiviti
STRATEGI MENGAJAR : Stail arahan.
Page 2
KBKK/ NILAI/ KEMAHIRAN PROSES SAINS : Mengaitkan prinsip-prinsip biomekanik semasa lakuan dalam aktiviti.
PERSEDIAAN PELAJAR : A. Pengalaman sedia ada:
i. Pelajar pernah melihat permainan ini ketika di sekolah.
` B. Berpakaian sukan.
PERSEDIAAN GURU : BBM : Mounting board dan gambar-gambar penerangan lakuan hantaran lantun.
Peralatan : Wisel ,bola jaring , pemegang BBM, kon, laptop dan pembesar suara.
Page 3
Fasa/Masa Aktiviti Butiran Pengajaran Organisasi Catatan
SET INDUKSI( 5 minit )
PENGENALAN(5 minit)
1. Pengurusan kelas.
2. Teka video.
3. Otot – otot yang terlibat.
1. Penerangan hantaran lantun.
Guru memeriksa bilangan pelajar dan bertanyakan soalan berkaitan kesihatan pelajar sebelum memulakan kelas.
Guru menunjukan sebuah video permainan bola jaring yang menggunakan lantun.
Pelajar diminta meneka jenis hantaran yang dipertunjukan di dalam video.
Jawapan: Hantaran Lantun
Guru bertanyakan kepentingan hantaran lantun dalam permainan bola jaring.
Jawapan: Hantaran yang digunakan dalam untuk melepasi pihak lawan yang tinggi.
Guru menerangkan tentang otot-otot yang terlibat semasa melakukan hantaran lantun. (Lampiran 1)Antaranya:
Bicept Tricept Deltoid Trapezius
petunjuk
murid guru
ABM:
Gambar-gambar otot-otot (Lampiran 1), video permainan hantaran lantun.
Peralatan:
Laptop dan pembesar suara, wisel.
Nilai : -Menghormati-Komitmen-Bekerjasama.
Teknik kemahiran: (Lampiran 2)
Page 4
2. Pemanasan
Guru menerangkan kesemua fasa yang terdapat dalam kemahiran hantaran lantun:
1. Fasa Persediaan Kaki dibuka seluas bahu Sebelah kaki akan berada
dihadapan sebelah kaki yang lain.
Tangan memegang bola sambil siku difleksikan sedikit..
Mata memandang ke arah bola dihantar.
Bola harus lah berada di antara kawasan paras pinggang dan lutut.
2. Fasa Perlaksanaan. Hantaran bola lurus kearah
kawasan lantunan dengan menggunakan pergelangan tangan.
Kawasan lantunan haruslah 2 per 3 jarak antara pemberi hantaran dan penerima bola tersebut.
Mata memandang kearah bola dihantar.
3. Fasa Ikut Lajak Keseluruhan badan dan jari
petunjuk
murid guru ABM
Setiap kumpulan:
Nilai : -Menghormati-Komitmen-Bekerjasama.
ABM: Muzik
Page 5
BadanPermainan ‘Flow Ball’
3. Rengangan.
bergerak sedikit kearah bola dihantar.
Kaki yang dibelakang akan melangkah kehadapan untuk tambahan kuasa.
Pelajar berada dalam satu kumpulan:
1. Membentukkan sebuah bulatan pelajar.
2. Guru akan memberi sebiji bola terlebih dahulu kepada pelajar.
3. Pelajar harus melakukan hantaran ke sisi mengikut arah jam.
4. Kemudian guru akan menambah lagi bilangan bola yang digunakan untuk hantaran itu.
5. Kumpulan pelajar tersebut akan kalah jika bola yang di salurkan ke sisi bertembung dengan bola yang sebelumnya.
6. Pelajar yang terlibat dengan pertembungan bola ini akan didenda berada di tengah-tengah bulatan.
Guru memasang lagu untuk iringan permainan pemanasan badan.
Sekiranya lagu iringan dihentikan,
Pelajar Arah Bola.
Dua kumpulan.
Setiap kumpulan:
Peralatan:
Laptop dan pembesar suara, wisel.
Nilai : -Menghormati-Komitmen-Bekerjasama.
ABM:
Peralatan:
wisel.
Nilai : -Menghormati-Komitmen-Bekerjasama.
Page 6
PERKEMBANGAN (10 minit)
Ansur maju 11. Hantaran lantun
secara tanpa bola.
Ansur maju 2
pelajar terakhir memegang bola akan di kira terkeluar daripada permainan.
1. Guru mengarahkan pelajar yang didenda di tengah-tengah bulatan untuk mengetuai sesi rengangan.(Lampiran 4)
2. Pelajar melakukan rengangan statik dan dinamik.
Guru mengarahkan pelajar mencari pasangan.
Pelajar berada dalam 2 barisan menegak.
Pelajar melakukan hantaran lantun secara berpasangan dan berhadapan
Ketua rengangan
Pelajar
3 m
ABM:
Gambar-gambar kedudukan pelajar
(Lampiran 5)
Peralatan:
Wisel, bola dan kon.
Nilai : -Menghormati-Komitmen-Bekerjasama.
Page 7
2. Hantaran lantun beserta bola pada jarak 3 meter.
Ansur maju 33. Hantaran lantun
beserta bola pada jarak 5 meter.
tanpa menggunakan bola. Guru menilai dan membaiki teknik
dan perlakuan setiap fasa yang dilakukan oleh pelajar.
Pelajar melakukan hantaran lantun secara berpasangan dan berhadapan dengan menggunakan bola.
Jarak hantaran adalah sejauh 3 meter. Teknik kemahiran hantaran lantun di
aplikasikan. Guru akan melihat perlakuan pelajar
dan memilih contoh pelajar terbaik untuk dijadikan rujukan pelajar lain.
Pelajar berada dalam 2 barisan menegak.
Pelajar melakukan hantaran lantun secara berpasangan dan berhadapan.
Jarak hantaran adalah sejauh 5 meter.
petunjuk
murid
guru
5m
petunjuk
murid
guru
ABM:
Gambar-gambar kedudukan pelajar
(Lampiran 5)
Peralatan:
Wisel, bola dan kon.
Nilai : -Menghormati-Komitmen-Bekerjasama.
Page 8
KEMUNCAK(15 minit)
PENUTUP(5 minit)
Permainan kecil
Teknik kemahiran hantaran lantun diaplikasikan seperti di ansur maju 2.
Guru akan mengarahkan pelajar membentuk 4 kumpulan yang bilangan ahlinya sama banyak .
Setiap kumpulan pelajar ini akan melakukan ujian kemahiran hantaran lantun dalam kawasan sasaran.
ABM:
Peralatan:
Wisel, bola, kon, gelung. kertas dan pen
Nilai : -Menghormati-Komitmen-Bekerjasama.
ABM:
Page 9
1. Gerak kendur
2. Soal jawab
3. Rumusan
Penilaian akan dibuat oleh pelajar sendiri namun guru akan sentiasa memantau dan memberi bantu jika perlu.
Guru mengarahkan pelajar melakukan gerak kendur bermula dari bahagian otot bawah badan hingga bahagian otot atas badan.
Guru bertanyakan kepada pelajar tentang kemahiran yang dipelajari dan memuji prestasi pelajar.
petunjuk
murid guru
Gambar-gambar Otot(Lampiran 1), gambar-gambar
kemahiran (Lampiran 2)
Peralatan:
Wisel, bola dan kon.
Nilai : -Menghormati-Komitmen-Bekerjasama.
Page 10
Guru memberikan soalan kepada pelajar untuk dijawab secara lisan.
Soalan : Menyatakan otot-otot utama upper body yang terlibat semasa melakukan hantaran lantun.
Jawapan : Upper bodyBiceps TricepsTrapeziusDeltoid
Guru meminta seorang wakil pelajar
untuk membuat rumusan ringkas tentang isi pembelajaran.
Guru merumus sesi pengajaran dan pembelajaran.
REFLEKSI: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
REFLEKSI PENYELIA: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Page 11
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lampiran
Page 14
LAMPIRAN 2
Kaki dibuka seluas bahu Sebelah kaki akan berada dihadapan sebelah kaki yang
lain. Tangan memegang bola sambil siku difleksikan sedikit. Mata memandang ke arah bola dihantar. Bola harus lah berada di antara kawasan paras pinggang
dan lutut.
Hantaran bola lurus kearah kawasan lantunan dengan menggunakan pergelangan tangan.
Kawasan lantunan haruslah 2 per 3 jarak antara pemberi hantaran dan penerima bola tersebut.
Mata memandang kearah bola dihantar.
Keseluruhan badan dan jari bergerak sedikit kearah bola dihantar.
Kaki yang dibelakang akan melangkah kehadapan untuk tambahan kuasa.
Page 16
LAMPIRAN 5
1)‘FLOW BALL’ 2) RENGGANGAN 3) AKTIVITI 1 & 2 4) AKTIVITI 3
5) PERMAINAN KECIL