Top Banner
Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.) ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. ÉVFOLYAM) 2010 Tantárgyi célok és feladatok Az angol nyelv tanulásának megszerettetése, a nyelvtudás nem luxus, hanem a kapcsolatteremtés eszköze Az idegen nyelven való kommunikációs képességek fejlesztése A gyakorlati nyelvi készségek elsajátítása, alkalmazása A rendelkezésre álló kommunikációs eszközök által közvetített információk megértése és felhasználása Az idegen nyelven való önkifejezés képességének kialakítása A tanulók önmegvalósítását szolgáló tevékenységi formák kiválasztása és felhasználása Hatékony nyelvtanulási módszerek kialakítása Az idegen nyelven beszélı népek kultúrájának megismerése és megértése Tantárgyi integráció erısítése, különösen a magyar nyelv, a földrajz, az ének és a rajz tantárgyakkal A mindennapi beszédhelyzetek megoldása a nyelvi ismeretek alkalmazásával (nyelvtani szabályok, szókincs, olvasmányok, dalok, játékok) Angol nyelv 1–3. évfolyam (választható órakeret terhére) Évfolyam 1. 2. 3. Heti óraszám 1 1 1 Éves óraszám 37 37 37 Célok és feladatok az 1 – 3. évfolyamon Az angol nyelv tanulásának megszerettetése játékos megközelítéssel. A nyelv hangzásvilágának, zenéjének megismerése. Az artikulációs bázis fejlesztése, a speciális hangzók, hanglejtés, szóhangsúly megfigyelése. Az idegen nyelven való önkifejezés megismerése. Bepillantás más nép életébe, kultúrájába, szokásaiba. A fıbb nyelvtani alapegységek tanulásának alapozása, illetve megkezdése. A továbbiakban erre koncentrikusan bıvülve épülhet a tananyag. Dalok, versek megismerése, melyek tematikusan segítik a beszélt nyelv és nyelvtan elsajátítását. Aktív és passzív szókincs győjtése a dalokon, a játékokon keresztül is. Az utasítások megértése és végrehajtása. Mondatok átalakítása szócserével, használatuk élı helyzetekben is. Cselekvéssel összekötött szövegek, rímek, szerepjátékok tanulása. Követelmények – várható eredmények Ismerjék a tanulók a megadott szavakat és alapmondatokat. Magyarul is nevezzék meg ezek jelentését. A tanult kérdéseket és válaszokat párbeszédes játékban használják. A megtanult mintamondatokban helyesen mondják a szavakat és nyelvtani elemeket. Ezek segítségével, szócserével önálló mondatokat is képesek legyenek alkotni. Értsék meg és hajtsák végre a tanult utasításokat. Az írás és olvasás még nem követelmény, de a szóképek és mondatképek legyenek ismerısek. A tanult verseket, dalokat egyedül is mondják, énekeljék.
27

ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Aug 29, 2019

Download

Documents

vuonglien
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. ÉVFOLYAM)

2010

Tantárgyi célok és feladatok • Az angol nyelv tanulásának megszerettetése, a nyelvtudás nem luxus, hanem a kapcsolatteremtés eszköze • Az idegen nyelven való kommunikációs képességek fejlesztése • A gyakorlati nyelvi készségek elsajátítása, alkalmazása • A rendelkezésre álló kommunikációs eszközök által közvetített információk megértése és felhasználása • Az idegen nyelven való önkifejezés képességének kialakítása • A tanulók önmegvalósítását szolgáló tevékenységi formák kiválasztása és felhasználása • Hatékony nyelvtanulási módszerek kialakítása • Az idegen nyelven beszélı népek kultúrájának megismerése és megértése • Tantárgyi integráció erısítése, különösen a magyar nyelv, a földrajz, az ének és a rajz tantárgyakkal • A mindennapi beszédhelyzetek megoldása a nyelvi ismeretek alkalmazásával (nyelvtani szabályok, szókincs,

olvasmányok, dalok, játékok)

Angol nyelv 1–3. évfolyam (választható órakeret terhére)

Évfolyam 1. 2. 3. Heti óraszám 1 1 1 Éves óraszám 37 37 37

Célok és feladatok az 1 – 3. évfolyamon

• Az angol nyelv tanulásának megszerettetése játékos megközelítéssel. • A nyelv hangzásvilágának, zenéjének megismerése.

• Az artikulációs bázis fejlesztése, a speciális hangzók, hanglejtés, szóhangsúly megfigyelése.

• Az idegen nyelven való önkifejezés megismerése. • Bepillantás más nép életébe, kultúrájába, szokásaiba. • A fıbb nyelvtani alapegységek tanulásának alapozása, illetve megkezdése. • A továbbiakban erre koncentrikusan bıvülve épülhet a tananyag. • Dalok, versek megismerése, melyek tematikusan segítik a beszélt nyelv és nyelvtan elsajátítását. • Aktív és passzív szókincs győjtése a dalokon, a játékokon keresztül is. • Az utasítások megértése és végrehajtása. • Mondatok átalakítása szócserével, használatuk élı helyzetekben is. • Cselekvéssel összekötött szövegek, rímek, szerepjátékok tanulása.

Követelmények – várható eredmények

• Ismerjék a tanulók a megadott szavakat és alapmondatokat. • Magyarul is nevezzék meg ezek jelentését. • A tanult kérdéseket és válaszokat párbeszédes játékban használják. • A megtanult mintamondatokban helyesen mondják a szavakat és nyelvtani elemeket. • Ezek segítségével, szócserével önálló mondatokat is képesek legyenek alkotni. • Értsék meg és hajtsák végre a tanult utasításokat. • Az írás és olvasás még nem követelmény, de a szóképek és mondatképek legyenek ismerısek. • A tanult verseket, dalokat egyedül is mondják, énekeljék.

Page 2: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 2. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

1. ÉVFOLYAM

Éves óraszám: 37 óra

Témakörök Tartalmak Fogalomkörök, nyelvtani elemek

Nyelvi kifejezések

Az én világom (dalok, játékok) HELLO (4 óra)

Dalok, versek, játékok, köszönési formák, bemutatkozás. Utasítások végrehajtása, mozgásos játékok, alapszavak, tárgyak neve.

Cselekvés, történés, létezés kifejezése. A to be létige bemutatása.

Hello. Good morning. What’s your name? I’m... I’m a boy... (dal, játék) Stand up. Sit down... I am walking... (dal) What is it? pen, pencil

Számok NUMBERS (4 óra)

A számok önálló ismerete, számlálás. Kérdésre válasz adása.

Mennyiségi viszonyok kifejezése. Többes szám: -s

numbers 1–10, 10–1. two potatoes, more How old are you? Six.

Színek COLOURS (4 óra)

A színek megnevezése, szókapcsolás.

Minıségi viszonyok kifejezése. Jelzıs szerkezetek.

What colour is it? Red apple, yellow banana

Iskola SCHOOL (4 óra)

A közvetlen tárgyak neve, utasítások adása.

Dolgok, személyek megnevezése. Egyszerő birtoklás kifejezése.

teacher, desk, board, chair my, your rubber, ruler Go to the door.

Vásárlás SHOPPING (4 óra)

Érdeklıdés, tetszés, nem tetszés. Egyszerő tárgyak vásárlása jelenetekkel.

Mennyiségi és minıségi viszonyok kifejezése. Dolgok, személyek megnevezése. I like. I don’t like.

Do you like.. ? Yes, I do. I like. I don’t like. Can I have two apples, please? Here you are. Thank you.

Testrészek BODY (4 óra)

Megnevezés, számlálás. Páros részek, ruházat bemutatása.

Mennyiségi és minıségi viszonyok. Többes számú alakok.

eye, ear, nose, mouth, hair, finger, toe, hand, leg, foot, feet dress, jeans, shoes, T shirt

Család FAMILY (4 óra)

Közeli családtagok, cselekvések játékkal.

Cselekvés, történés, létezés kifejezése. A folyamatos jelen megismerése. Dolgok, személyek megnevezése.

mother, father, sister, brother Are you sleeping? I’ m not. present

Mesék COLLECTION (4 óra)

Rövid szövegek megtanulása, értelmezı kézjelekkel, mozgással bemutatás, közös elıadás.

Cselekvés, történés, létezés kifejezése. Életszerő kifejezések használata.

Story in the wood (dal) The sky is falling down (láncmese) The three little pigs I am cooking (tanmese)

Ismétlés, gyakorlás, ellenırzés (5 óra)

A továbbfejlesztés alapjai Fontos, hogy ezek jelentését is megtanulja a gyerek. Néhány szót már önállóan ismer (boy, girl, dog, cat, up, down). Néhány alapkérdésre választ ad. (What’s your name?, What’s this?) Az utasításokat végrehajtja. (Come here. Sit down.) Egyszerő tárgyakat felismer, megmutat, megnevezés után (pencil, door, ball).

Page 3: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 3. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

2. ÉVFOLYAM

Éves óraszám: 37 óra

Témakörök Tartalmak Fogalomkörök, nyelvtani elemek

Nyelvi kifejezések

Az én világom HELLO (4 óra)

Köszönés, bemutatkozás. Beszéljünk magunkról. Beszéljünk társunkkal.

Információkérés és -adás. Utasítások. A to be létige bevezetése.

I am. You are. Go! Look at me. What’s your name? How old are you?

Számok NUMBERS (4 óra)

Az íróasztalom tárgyai. Dolgok megnevezése. Születésnapunk.

A többes szám jelölése. Mennyiségi viszonyok.

two pencils

Színek COLOURS (4 óra)

Ruháink. Ruhadarabok nyáron és télen. Szemünk és hajunk színe.

Egyes és többes számú mondatok. Minıségi viszonyok.

What colour? My eyes are blue.

Az iskola SCHOOL (4 óra)

Az osztályteremben. Felszereléseink. Dolgok és személyek megnevezése.

Helymeghatározás. in, on, under Térbeli viszonyok. Dolgok és személyek megnevezése.

Where is it? in, or, under

Otthonunk AT HOME (4 óra)

Családunk és otthoni tevékenységek. A családtagok megnevezése.

Folyamatos jelen. Cselekvések kifejezése. Dolgok és személyek megnevezése.

I am reading. Are you playing?

A cirkuszban CIRCUS (4 óra)

Testrészeink. Cselekvések, mozgások. Szabadidı, szórakozás. Kedvenc idıtöltés.

Képesség kifejezése. can, can’t Cselekvés, történés, létezés kifejezése.

Can you ride a bike? can, can’t

Ételek PICNIC (4 óra)

Étkezések. Kedvelt ételek és italok. Szokások megismerése. Vásárlás. Udvariassági formák.

Egyszerő jelen. Minıségi viszonyok.

Can I have a …? I like. I don’t like. Do you like?

Győjtemény COLLECTION (4 óra)

Mesék, ünnepek. Játékok.

Szótár, feladatlapok. Utasítások.

Christmas, Easter, Boardgame. words, songs, tests

Ismétlés, gyakorlás, ellenırzés (5 óra) A továbbfejlesztés alapjai Az 1. osztály bevezetı idıszakában tanultakat feleleveníti. A kérdéseket és válaszokat már önállóan elıadja. A gyermekek körül lévı tárgyakat megnevezi a számok, a színek segítségével. A környezetükben, életükben szereplı új kifejezéseket is megismeri, használja.

Page 4: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 4. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

3. ÉVFOLYAM

Éves óraszám: 37 óra

Témakörök Tartalmak Fogalomkörök, nyelvtani elemek

Nyelvi kifejezések

A mi világunk HELLO (4 óra)

Köszönés, bemutatkozás. Fontos információk magunkról és társunkról. Érdekességek a nagyvilágból. Állatok a világban.

Cselekvés, történés, létezés kifejezése. A to be ige megismerése. Egyes és többes számú alakok. Minıségi viszonyok.

I am, you are he, she, it What’s this? We are from Hungary. What’s your name? Where are you from? big, small, old, young

Az iskola SCHOOL (7 óra)

Dolgok, személyek megnevezése. Számok, színek, betőzés. Testrészek. Tantárgyak.

Mennyiségi viszonyok. Egyes és többes számú alakok. Minıségi viszonyok. Térbeli viszonyok. Irányok és helymeghatározás

in the classroom my bag there is, are numbers, timetable, abc Where is it? in, on, under, next to

A szabadban SEASONS (4 óra)

Képességek, cselekvések kifejezése. Szórakozás, kedvenc idıtöltés. Az évszakok, az idıjárás.

Cselekvések, történések kifejezése. Képességek kifejezése. can, can’t Idıbeli viszonyok. .

can, can’t What can we do? I can run. What’s the weather like? It’s raining.

A házban HOUSE (4 óra)

A ház részei, szobái. A családtagok és fı tevékenységeik. Játék, sport, tevékenységek.

Cselekvések, történések kifejezése. A folyamatos jelen idı.

Where are you? I’m in the kitchen. What are you doing? I’m cooking.

Vásárlás SHOPPING (4 óra)

Üzletek és fontos árucikkek. Kérés. Tulajdonviszonyok..

A birtoklás kifejezése. A have got szerkezet. Mennyiségi viszonyok.

some, any my, your, his, her How much/many? a pair of

Egy napom MY DAY (4 óra)

Napirend, szokásos tevékenységek Idıbeosztás.

Idıbeli viszonyok. Cselekvés, történés, létezés kifejezése.

Az egyszerő jelen idı

in the morning on Monday; I get up. I don’t go to school. Who? What? Where? When do you... ?

Mesék, játékok COLLECTION (4 óra)

A mesevilág és a valós élet megismerése.

Cselekvés, történés kifejezése. Információszerzés.

In London. words, songs, tests

Ismétlés, gyakorlás, ellenırzés (6 óra)

A továbbfejlesztés alapjai Az eddig tanultak alapján a közvetlen környezetben szereplı személyeket és tárgyakat bemutatja. Mondatokban való önkifejezés minták segítségével a 2. osztályos anyagra építve. (My name is..., I’m.) Az egyes szám 3. személyő alakok használatát megismeri új dalok, versek segítségével. A tanultakat felidézi a régi dalok, versek, mintamondatok segítségével.

Az 1-3. évfolyam helyi tanterve az Apáczai Kiadó akkreditált kerettanterve alapján adaptálva

Page 5: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 5. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Angol nyelv 4–8. évfolyam (kötelezı + választható órakeret terhére)

Évfolyam 4. 5 6. 7. 8. Heti óraszám 2,5 3 + 1 3 +1 3 + 1 3 + 1 Éves óraszám 92 111 + 37 111 + 37 111 + 37 111 + 37

Célok és feladatok

Gyermekkorban a nyelvtanulás a természetes nyelvelsajátítás folyamataira épül. A gyerekek számukra érdekes, értelmes, önmagukban motiváló és kognitív szintjüknek megfelelı kihívást jelentı tevékenységekben vesznek részt. Ezek során a célnyelvet hallva, a szituációt, kontextust értve haladnak elıre a nyelv elsajátításában. Ez a folyamat lassú, az idısebb korosztályra jellemzı látványos nyelvi eredményt nem várhatunk. Egyik tipikus jellemzıje a csendes szakasz, melynek során egyes diákok akár hónapokig nemigen szólalnak meg, de a játékos tevékenységekbe szívesen bekapcsolódnak.

Az idegen nyelvi órákon a gyerekek az ismeretlen nyelven hallottakat a világról kialakult ismereteik alapján értelmezik, ezért elengedhetetlen, hogy a tananyag általuk ismert tartalmakra épüljön. Ez egyrészt a konkrét helyzet kihasználásával, szemléltetéssel, másrészt már ismert tantárgyak anyagának integrálásával érhetı el. Így válik az ismeretlen célnyelvi tanári beszéd érthetıvé a diákok számára. A kerettanterv az 1–4. évfolyamok anyanyelven megismert témaköreire, beszédszándékaira, fogalomköreire és tevékenységeire épül. A készségek közül a hallott szöveg értésének fejlesztése a legfontosabb, melynek fejlıdését az órai utasítások és a cselekvésre épülı játékos feladatok teljesítésébıl követhetjük nyomon. A beszéd az egyszavas válaszoktól (igen, nem, név, szín, szám stb.), a memorizált, elemezetlen nagyobb egységek használatáig terjed (köszönés, mondóka, körjáték, dal). Természetes része a gyerekek órai beszédének a magyar nyelvő kérdés és válasz, melyet visszajelzésként, megerısítésként használnak a tanár célnyelvhasználatával párhuzamosan.

A követelmények a természetes nyelvelsajátítás folyamatát tükrözve a szó és az egyszerő mondat szintjén mozognak. Az olvasás és írás bevezetésével célszerő várni, míg a gyerekekben felmerül erre az igény.

Az ötödik évfolyam megkezdésekor már minden diák (legalább) egy éve tanulja az idegen nyelvet.

Megértik a tanár kéréseit, óravezetését, ismerısek a feladattípusok, órai tevékenységek, motiváltak, bíznak magukban, és néhány alapvetı stratégiát már használnak.

A öt tanév céljai között elsı helyen áll a motiváció fenntartása, a gyerekek sikerélményhez juttatása értelmes munkával. Továbbra is a receptív készségek (hallott és olvasott szöveg értése) fejlesztése áll a középpontban, mivel a produktív készségeket (beszéd és írás) a receptív készségek közvetve fejlesztik. Az évek elırehaladtával egyre nagyobb hangsúlyt kap a beszédkészség. Lényeges nevelési cél a diákok olvasási igényének kialakítása és fejlesztése érdekes, könnyített vagy eredeti, illusztrált hosszabb szövegek olvastatásával. A témakörök felölelik a tanterv egyéb tantárgyi tartalmait, hiszen a nyelvet nem önmagáért használjuk, hanem információszerzésre, illetve információ-feldolgozásra. A kereszttantervi törekvések hozzájárulnak az idegen nyelvi tananyag érthetıvé tételéhez, de a tartalmakat más szempontból, másképp csoportosítva dolgozzuk fel, nehogy unalmassá váljanak.

A 10–14 éves korosztály nyelvelsajátítása során jobban támaszkodik memóriájára, mint a célnyelv szabályrendszerére, de egyre inkább képes szabályszerőségeket észrevenni a nyelvben. A szabályok ismerete ugyanakkor csak kismértékben segíti nyelvi fejlıdésüket. A nyelvhasználatban a folyamatosság erısebb a nyelvhelyességgel szemben, de emellett szükség van a legfontosabb struktúrák automatizálására is. Cél, hogy esetleges nyelvi hibáikat maguk vegyék észre és javítsák, így segíthetjük ıket autonóm nyelvtanulóvá válni.

A négy év során a diákoknak el kell jutniuk a nyelvtanulási stratégiák olyan szintő használatához, melyek lehetıvé teszik számukra az osztályterem falain kívüli idegen nyelvi hatások (filmek, zene, tévémősorok, újságok) hasznosítását és az irányított önálló haladást. A nyolcadik osztály végére nyelvtudásuk eléri azt a mérhetı szintet, mellyel képesek ismert témakörökben idegen nyelvő információt megérteni és adni, interakciókban sikerrel részt venni. Kiemelt közös követelmények A tanterv fı célkitőzése, hogy a nyelvtanulási célok mellett, olyan általános közös nevelési és oktatási célokat is teljesítsen, amelyek a tanulók felnıtté válásának, illetve társadalmi beilleszkedésének alap pillérei lehetnek. Mivel a nyelvtanítás nem meghatározott ismeretanyag átadását tőzi ki céljául, hanem a nyelvi készségek elsajátítását (a nyelvtani szerkezetek csupán a nyelvi funkciók mőködését, ill. mőködtetését teszik lehetıvé, és

Page 6: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 6. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

elsajátításuk nem képezi a tanulási folyamat végsı célját), ezért lehetségessé válik általános, a társadalom által elismert értékek és tudásanyag közvetítése a nyelvi órán. Fejlesztési követelmények A tanuló képes idegen nyelvő információt megérteni és adni, interakcióban sikerrel részt venni. Képes a tanárral és társaival a célnyelven együttmőködni a nyelvórai feladatok megoldásában. Tisztában van a nyelvtanulás részterületeivel (beszédkészség, olvasásértés, szókincs stb.), kialakult, továbbfejleszthetı nyelvtanulási stratégiái vannak. Kialakul az igény benne, hogy az osztálytermen kívüli idegen nyelvi hatásokat (tévémősorok, újságok stb.) is megpróbálja hasznosítani önálló haladása érdekében. KULCSKOMPETENCIÁK MEGJELENÉSE Az idegen nyelvi kommunikáció az anyanyelvi kommunikáció elemeivel jellemezhetı: fogalmak, gondolatok, érzések, tények és vélemények megértése, kifejezése és értelmezése szóban és írásban (hallott és olvasott szöveg értése, szövegalkotás), a társadalmi és kulturális tevékenységek megfelelı keretein belül – oktatás és képzés, munka, családi élet és szabadidıs tevékenységek –, az egyén szükségleteinek megfelelıen. Az idegen nyelvi kommunikáció olyan képességeket is igényel, mint például a közvetítés, más kultúrák megértése (vö. szociális és állampolgári kompetencia). Az ehhez szükséges képességek felölelik a szóbeli üzenetek megértését, beszélgetések kezdeményezését, folytatását és lezárását), valamint a szövegolvasást, -értést és -alkotást az egyéni igényeknek megfelelıen. A fentieken kívül a nyelvtanítás és -tanulás lehetıleg járuljon hozzá a gyermek személyiségének alakításához a holisztikus, vagyis az egész személyiséget figyelembe vevı általános nevelési célok szem elıtt tartásával. A nyelvi nevelés csupán egy területe a személyiségfejlesztésnek, a nyelvórán azonban gondot kell fordítanunk a testi, érzelmi, társas fejlesztésre is. Ha a tanulói tevékenységekbıl indulunk ki, fontos szerephez jut az esztétikai-mıvészeti tudatosság és (fıként) kifejezıkészség kompetencia, pl. projektmunka, daltanulás, szerepjátszás során. A nyelvoktatás alkalmas terep egyéb általános készségek és kompetenciák (például: gondolkodási, szövegértési készségek, a koncentráció képességének alapozása, az önismeret elmélyítése) elsajátítására és begyakorlására is: Tágítsa a gyermek látókörét, nyisson ablakot a világra! Segítse hozzá a gyermeket a nyelvi tudatosodáshoz! A gyermek legyen tudatában annak, hogy anyanyelvén kívül más nyelvek is léteznek, és azokon éppúgy kifejezheti gondolatait! A több csatornán (anyanyelven és célnyelven) történı ismeretszerzés az ismeretet megerısíti. A nyelvek iránti fokozott fogékonyság pozitívan hat anyanyelvi fejlıdésére is. Az idegen nyelv tanításakor a tanári és tanulói tevékenységformák között elsı helyen a kommunikatív feladatok állnak. Szakítani kell az évtizedeken keresztül szinte egyeduralkodó ún. nyelvtani – fordító módszerrel (Grammar – Translation Method). Idegen nyelvet azért tanulunk, hogy használjuk. Ha a kommunikáció folyamatos és sikeres, a nyelvtani hibák kevésbé lényegesek. Mind a négy alapkészség – beszédértés (listening), beszédkészség (speaking), olvasásértés (reading), írás (writing) – fejlesztésében a kommunikatív tevékenységekre kell a hangsúlyt fektetni. A nyelvtani szabályok sulykolása helyett életszerő feladatokra koncentráljunk! Sokkal motiválóbbak azok a helyzetek, amelyekkel az életben is találkozhatnak a tanulók. Közismert tény, hogy egy átlagos tanórán egy tanuló átlagosan 20 másodpercet beszél. Ha csak 5 perc pármunkát alkalmazunk, ez az idı már a 15-szörösére nıhet. A frontális osztálymunka helyett – különösen nagy létszámú osztályok esetében – sokkal célravezetıbb páros és csoportos tevékenységeket, illetve projetmunkát alkalmazni. Témalista (ajánlás) 1. Én és a családom: személyi adatok; foglalkozások; otthoni teendık, kötelességek; családi ünnepek. 2. Emberi kapcsolatok: barátság; emberek külsı és belsı jellemzése. 3. Tágabb környezetünk: falu, kisváros, nagyváros, ország; a lakóhely bemutatása; lakóhelyünk megóvása. 4. Természeti környezetünk: a természet megóvása; Földünk nevezetes tájai; veszélyeztetett növények és

állatok. 5. Az iskola világa: az iskola bemutatása; az ideális órarend; az ideális iskola. 6. Egészség és betegség: a leggyakoribb betegségek; a leggyakoribb sérülések. 7. Étkezés: étkezési szokások nálunk és más országokban; különleges ételek és ételreceptek; viselkedés az

étkezésnél. 8. Vásárlás: mindennapi bevásárlás; ajándékok ünnepekre. 9. Utazás: utazási elıkészületek; a kedvenc közlekedési eszközöd. 10. Szabadidı és szórakozás: sport az iskolában és az iskolán kívül; tévé, videó, számítógép és olvasás.

Page 7: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 7. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Értékelés A számonkérésnél fontos szempont, hogy a tanuló felismerje, nem a nyelvrıl, annak grammatikai, lexikai, szemantika rendszerérıl tanul, hanem magát a nyelvet tanulja. Ennek megvalósítása érdekében kerülni kell a szövegkörnyezetbıl kiragadott, csupán a nyelvtani, ill. lexikai tudást mérı dolgozatokat. Helyettük olyan kommunikatív feladatokat kell a tanulókkal elvégeztetni, mind írásban, mind pedig szóban, melyek természetüknél fogva képesek jelezni a tanulók nyelvhasználási képességét. Mindazonáltal figyelembe kell venni a mindenkori vizsgarendszer követelményeit is, hiszen az oktatás egyik célja az, hogy a tanulók sikeres vizsgát tegyenek tanulmányaik végén, esetleg az iskolarendszeren kívül mőködı nyelvvizsga-követelményeknek megfeleljenek. Számonkérés módja: A szóbeli számonkérés mellett évente két nagydolgozat, mely a következı feladattípusokat tartalmazza: - Olvasásmegértési készséget mérı feladat - Nyelvhasználatot mérı feladat – hiányzó szavak, nyelvtani szerkezetek behelyettesítése összefüggı

szövegbe - Íráskészséget mérı feladat - Beszéd utáni megértési készséget felmérı feladatok

Javasoljuk a dolgozatok két tanórára történı lebontását, mivel így a tanulók számára ez kevésbé megterhelı. Alkalmazható tankönyvek, tanulmányi segédletek és taneszközök kiválasztásának elvei A megfelelı tananyag kiválasztásánál két területet kell a gyakorló tanárnak megvizsgálnia: a tanulói csoport igényeit és annak jellemzıit, illetve az értékelésre kiválasztott tananyagot. A tanulók megvizsgálásakor a következı pontokra kell a tananyag választónak koncentrálnia: Kor, nem, társadalmi/kulturális háttér, motiváció/az idegen nyelvhez való hozzáállás, a gyerekek nyelvtudása, ill. Általános ismereteik, érdeklıdési körük. Amikor a tanulók nyelvtanulási igényeit vizsgáljuk, fontos, hogy az alábbi kérdésekre válaszokat kapjunk:

- Melyek azok a leggyakoribb és legvalószínőbb beszédhelyzetek, amelyekben a tanulók a jövıben az idegen nyelvet használni fogják?

- A nyelvi készségeket (beszéd, írás, olvasás, hallás utáni megértés) milyen fontossági sorrendbe lehet állítani az elızı kérdés alapján?

- Az órai munkából százalékos arányban mennyi idıt kell a fenti készségek fejlesztésére szánni?

A kérdésekre válaszolva már meg lehet határozni, hogy milyen típusú és szerkezető tananyagra van szükségünk egy adott tanulói csoport oktatásához. Ki kell azonban azt is hangsúlyozni, hogy nem csupán a tanulók igényeit és jellemzıit kell a tananyag kiválasztásakor figyelembe venni, hanem a tantervi elıírásokat és az iskola pedagógiai programját is.

Miután megfelelı adatokkal rendelkezik a tanár a tanulókról és a követelményrendszerekrıl, akkor kerülhet sor a tananyag értékelésére. Az értékelésnél ajánlott az alábbi fıbb pontokat megvizsgálni:

- Gyakorlati szempontok:

- 1. A tananyag ára reális-e?

- 2. A tananyag részét képezı komponensek elérhetıek-e (pld. Hanganyag, videó, tanári kézikönyv, munkafüzet, stb.)?

- Tervezés és kivitelezés:

- 1. Mennyire felel meg a tananyag formai kivitelezése a korcsoport igényeinek?

- Feladatok: 1. Megfelelı arányban tartalmazza-e a tananyag azokat a feladattípusokat, amelyekkel a kitőzött célok elérhetıek? 2. Vannak-e olyan feladatok, amelyek a kommunikatív nyelvhasználatot gyakoroltatják? Elegendı-e a számuk? 3. Találhatóak-e olyan feladatok a könyvben, amelyek segítik a tanulók logikai képességeinek, ill. Készségeinek fejlıdését (pld. Ismeretlen szavak jelentésének kitalálása szövegkörnyezet alapján)?

- 4. Az új nyelvi szerkezeteket megfelelı kontextusban mutatja be a könyv?

- Nyelvi készségek:

- 1. A gyakorolt készségek összhangban vannak-e a tanulók számára fontos készségekkel?

- 2. A gyakorolt készségeket önmagukban, egymástól elkülönítve, vagy együtt gyakoroltatja-e a könyv?

Page 8: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 8. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Nem szakrendszerő oktatás óraszáma (kimenı rendszerben) az ANGOL NYELV tantárgy keretében:

2011-12. tanévtıl 5. évfolyam / évi 0 óra 2011-12. tanév 6. évfolyam / évi 29 óra; 2012-13. tanévtıl / évi 0 óra

Nem szakrendszerő oktatás keretében (2011-12. tanévben 6. évf.) fejlesztett kulcskompetenciák:

Idegen nyelvi kommunikáció, Digitális kompetencia, Hatékony, önálló tanulás, Szociális és állampolgári kompetencia.

A nem szakrendszerő oktatás kiemelt fejlesztési irányai

• Az olvasáskészség, vagyis a szövegértı, élményszerzı olvasás kritikus feltétele az optimálisan fejlett, optimális használhatóságú olvasáskészség (olvasástechnika).

• Az íráskészség a kézírással mőködı írásbeli kifejezés, közlés kritikus feltétele, amely a tevékeny iskolai tanulás ma még nélkülözhetetlen eszköze.

• Az elemi számolási készség összefoglaló megnevezés alatt a számírás készségét, a mértékegység-váltás és a négy alapmővelet készségeit értelmezzük.

• Az elemi rendszerezı képesség, ezen belül az elemi kombinatív képesség. Tantervünkben témakörönként jelöltük a témakörön belüli nem szakrendszerő oktatásra fordított óraszámot. Ezeken az órákon új ismeret oktatása nem zajlik, a nem szakrendszerő oktatást a fentebb jelzett kulcskompetenciák fejlesztésére fordítjuk. Felhasználjuk azonban a témakör ismeretanyagának mélyítésére, azzal, hogy a kulcskompetencia fejlesztéshez olyan gyakorló feladatokat adunk, melyek mélyítik a témakör anyagának elsajátítását.

Figyelmet szentelünk:

- az önálló tanulás, a jegyzetelési technikák tanítására 10-12 éves korban,

- az információszerzés-, és feldolgozás (forrásból tájékozódás, szelektálás, rendszerezés, felhasználás, új kontextusban alkalmazás) képességének fejlesztésére,

- a kommunikációs képességek erısítésére,

- a szociális kompetenciák fejlesztésére,

- a térbeli, idıbeli, mennyiségi viszonyokban való pontosabb tájékozódásra.

Page 9: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 9. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

ANGOL 4. ÉVFOLYAM ÓRATERV

Témakör Óra Én és a családom: bemutatkozás, a család bemutatása. 10 Az otthon: a szőkebb környezet 10 Idıjárás: a kedvenc évszak 8 Étkezés: kedvenc és kevésbé kedvenc ételek, italok. 10 Öltözködés: ruhadarabok télen és nyáron; testrészek 10 Iskola: az osztályterem tárgyai, az iskola helyiségei 10 Tágabb környezetünk: állatok a világ különbözı tájain. 10 Szabadidı, szórakozás: kedvenc sport; győjtemények 10 Szabadon felhasználható órakeret 14 Ö s s z e s e n : 92 óra

Szabadon felhasználható óra: Ezeket használjuk fel a hallás utáni megértés gyakoroltatására és a beszédkészség fejlesztésére, hiszen az angol nyelvvel történı ismerkedés során a tanulóknak nehézséget okozhat a hallott szöveg megértése a magyar és az angol nyelvek közötti hangsúlyozásbeli különbségekbıl adódóan. A szabadon felhasználható órakeret felhasználható továbbá egyes angol hangzók kiejtésének gyakoroltatására is. Ki kell hangsúlyozni az olyan feladatok szükségességét is, amelyek a nyelvelsajátítást segítik a tudatos tanulással szemben.

Tanulói és tanítást-tanulást segítı taneszközök A következı tankönyvcsaládok könyvei ajánlottak alkalmazásra. A tankönyvcsalád magába foglalja a tankönyvet, a tanári kézikönyvet, a munkafüzetet, a kiegészítı hanganyagot, és egyes esetekben a videó anyagot is. Mindegyik kiadó rendelkezik a tankönyvcsaládokhoz készített kiegészítı gyakorló feladatlapokkal, illetve győjteményekkel, amelyek használata az átlagosnál jobb képességő csoportok esetében javasolt. Stepping Stones 1 Julia Ashworth & John Clark. Longman. 1996. Chatterbox 1. Holderness, J.A. Oxford University Press. 1990. Smart Beginner Michael Vince, Judy West, David A. Hill. Macmillan. 2001. Kommunikációs szándékok Társadalmi érintkezéshez szükséges kommunikációs szándékok:

- köszönés, elköszönés, - bemutatkozás, - köszönet és arra reagálás.

Személyes beállítódás és vélemény kifejezésére szolgáló kommunikációs szándékok: - tetszés, nem tetszés.

Információcseréhez kapcsolódó kommunikációs szándékok: - dolgok, személyek megnevezése, - információkérés, információadás, - igenlı vagy nemleges válasz, - tudás, nem tudás.

Fogalomkörök - Cselekvés, történés, létezés kifejezése, - Birtoklás kifejezése, - Térbeli viszonyok, - Idıbeli viszonyok, - Mennyiségi viszonyok, - Minıségi viszonyok, - Logikai viszonyok, - Szövegösszetartó eszközök.

A továbbhaladás feltételei

Hallott szöveg értése A tanuló megért:

- ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott, max. kétmondatos kérést, utasítást megért, arra cselekvéssel válaszol;

- ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott egymondatos kérdést.

Page 10: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 10. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Beszédkészség A tanuló:

- hiányos vagy egyszerő mondatban válaszol az ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott kérdésre, szavakat és egyszerőbb szerkezető szövegeket (legalább néhány mondókát, verset, dalt) tanult minta alapján reprodukál.

Olvasott szöveg értése A tanuló:

- felismeri ismert szavak írott alakját, ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott, néhány szóból álló mondatot elolvas;

- ismert nyelvi elemekbıl álló egymondatos szövegben fontos információt megtalál.

Íráskészség A tanuló:

11. felismeri ismert szavak írott alakját, leír ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott, néhány szóból álló mondatokat.

Magasabb évfolyamra lépés feltételei

A tanuló ismerje fel az egyszerő kommunikációs szándékokat és tudjon reagálni azokra. Legyen képes információt

kérni és információt adni személyekre vonatkozóan ill. egyszerő kérdéseket alkotni és azokra válaszolni.

Page 11: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 11. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

ANGOL 5. ÉVFOLYAM ÓRATERV 2011-12. tanévtıl

Témakör Óraszám + választható keret Az én világom 21 + 8 Szőkebb és tágabb környezetünk 21 + 7 Napirend, szabadidı 18 + 5 Múltbeli események 18 + 5 Jövıbeli tervek, szándékok 13 + 5 Szabadon felhasználható órakeret 20 + 7 Ö s s z e s e n : 111 + 37 óra

Szabadon felhasználható óra: Ezeket használjuk fel a hallás utáni megértés gyakoroltatására és a beszédkészség fejlesztésére, hiszen az angol nyelvvel történı ismerkedés során a tanulóknak nehézséget okozhat a hallott szöveg megértése a magyar és az angol nyelvek közötti hangsúlyozásbeli különbségekbıl adódóan. A szabadon felhasználható órakeret felhasználható továbbá egyes angol hangzók kiejtésének gyakoroltatására is.

Tanulói és tanítást-tanulást segítı taneszközök A következı tankönyvcsaládok könyvei ajánlottak alkalmazásra. A tankönyvcsalád magába foglalja a tankönyvet, a tanári kézikönyvet, a munkafüzetet, a kiegészítı hanganyagot, és egyes esetekben a videó anyagot is. Mindegyik kiadó rendelkezik a tankönyvcsaládokhoz készített kiegészítı gyakorló feladatlapokkal, illetve győjteményekkel, amelyek használata az átlagosnál jobb képességő csoportok esetében javasolt. World Class 1. Harris, M. and Mower, D. Longman 1994. New Project English 1. Hutchinson, Tom. Oxford University Press. 1998. Go! 1 Elsworth, S. and Rose, J. Longman. 1996. Wow 1. Nolasco, R. Oxford University Press. 1990. Cambridge English for Schools 1. Littlejohn, A. and Hicks, D. Cambridge University Press. 1996. Smart Elementary Michael Vince, Judy West, David A. Hill. Macmillan. 2001. A továbbhaladás feltételei Hallott szöveg értése A tanuló:

1. ismert nyelvi eszközökkel kifejezett kérést, utasítást megért, arra cselekvéssel válaszol; 2. ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott kérdéseket megért; 3. ismert nyelvi eszközökkel, egyszerő mondatokban megfogalmazott szövegbıl fontos információt kiszőr.

Beszédkészség A tanuló

4. ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott kérdésekre egyszerő mondatban válaszol; 5. tanult minta alapján egyszerő mondatokban közléseket megfogalmaz, kérdéseket tesz fel; 6. megértési probléma esetén segítséget kér.

Olvasott szöveg értése A tanuló:

7. ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott, néhány szóból álló mondatokat elolvas; 8. ismert nyelvi eszközökkel, egyszerő mondatokból álló szövegben fontos információt megtalál; 9. ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott, egyszerő mondatokból álló szöveg lényegét megérti.

Íráskészség

A tanuló: 12. ismert nyelvi eszközökkel megfogalmazott, néhány szóból álló mondatokat helyesen leír; 13. egyszerő közléseket és kérdéseket tanult minta alapján írásban megfogalmaz.

Magasabb évfolyamra lépés feltételei

A tanuló ismerje fel és tudja használni egyszerő kommunikációs helyzetekben az alábbi nyelvtani struktúrákat:

Egyszerő jelen idı ismétlıdı cselekvések kifejezésére,

Folyamatos jelen idı a beszéd pillanatában történı cselekvések kifejezésére,

Utalás a múltra és a jövıre alapfokon.

Page 12: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 12. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Témakör

Az én világom

Óraszám: 21 + 8 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Személyi adatok Bemutatkozás, ismerkedés Mit szeretek, mit nem szeretek Család és barátok Foglalkozások

TEVÉKENYSÉGEK Társadalmi érintkezéshez szükséges kommunikációs szándékok: megszólítás, köszönés, elköszönés, köszönet és arra

reagálás, bemutatkozás, Információcseréhez kapcsolódó kommunikációs szándékok: dolgok, személyek megnevezése, leírása, igenlı vagy

nemleges válasz.

ISMERETEK Létezés kifejezése (there is / there are) A létige (to be) ragozása, különös figyelemmel az egyes szám harmadik személyben jelentkezı irregularitásra Birtoklás kifejezése (to have, to have got) A birtoklás kifejezése a have segédige használatával Megjegyzés: a have segédige illetve annak fıigei használata ennél a szintnél még nem jelentkezik, a tanuló csupán

kifejezés formájában sajátítja el a birtoklás kifejezésének képességét Birtokos névmások: My, your, his/her, stb.

Mennyiségi viszonyok: Számok 1-100 A többesszám kifejezése egyszerő esetekben: book-books, chair-chairs, stb.

Logikai viszonyok: Határozott és határozatlan névelık: a, an, the Mutató névmások: this, that, these, those

Szókincs: What's your name? Where do you live? My name is . . . He is . . . stb. I like . . . ., I don't like . . . , What do you like? Do you like . . . ? Családtagok nevei, szülık, nagymama, nagypapa, testvérek, nagybácsi, nagynéni, unokatestvérek Foglalkozások: DJ, teacher, pupil, a szülık foglalkozása

Témakör

Szőkebb és tágabb környezetünk Óraszám: 21 + 7 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Ház, lakás bemutatása Állatok, növények a ház körül A település, ahol élünk

TEVÉKENYSÉGEK Információcseréhez kapcsolódó kommunikációs szándékok: információkérés, információadás, dolgok, személyek

megnevezése, leírása, igenlı vagy nemleges válasz A partner cselekvését befolyásoló kommunikációs szándékok: egyszerő utasítások adása, azok követése

ISMERETEK Térbeli viszonyok kifejezése Helyhatározók: in, on, between, next to, to, at Birtoklás kifejezése (to have, to have got)

Page 13: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 13. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

A birtoklás kifejezése a have segédige használatával A birtoklás kifejezése a 's jelöléssel: pld. Tom's book

Minıségi viszonyok Alap színek (colours: blue, red, white, black, green) Alak, kiterjedés: shapes, big, small Mennyiségi viszonyok Sorszámnevek first, second, third, stb.

Szókincs: downstairs, upstairs, living room, bathroom, bedroom, dining room, stb. cat, pet, dog, stb.

Témakör

Napirend, szabadidı

Óraszám: 18 + 5 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Egy napom Az iskola Szórakozás, hobbi

TEVÉKENYSÉGEK A partner cselekvését befolyásoló kommunikációs szándékok: javaslat és arra reagálás, meghívás és arra reagálás Személyes beállítódás és vélemény kifejezésére szolgáló kommunikációs szándékok: egyetértés, egyet nem értés, tetszés,

nem tetszés

ISMERETEK Mennyiségi viszonyok: Mérték legegyszerőbb kifejezése: small, big, old, young

Idıbeli viszonyok: Idıpontok: what’s the time? o’clock, to, past Gyakoriság kifejezése: once, twice, …times, often, usually. stb.

Fogalmak: Egyszerő jelen idı rendszeres, ismétlıdı cselekvések kifejezésére Folyamatos jelen idı pillanatnyi cselekvések kifejezésére: I am reading

Szókincs: Tantárgyak: Geography, History, Art, P.E., Music, Computer Studies, Maths, English, break, lunch, stb. Különbözı sportok nevei (volleyball, football go skiing, go windsurfing, etc.) Szabadidıs tevékenységek felsorolása

Témakör

Múltbeli események

Óraszám: 18 + 5 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Mi történt a közelmúltban? A nyári / téli / tavaszi szünet eseményei Múlt héten beteg voltam

TEVÉKENYSÉGEK Múltbeli cselekvésekre történésekre való utalás

ISMERETEK

Page 14: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 14. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Fogalmak: A létige múltidejő alakjai: was, were Az igék szabályosan és nem szabályosan képzett múlt idejő alakja: -ed, ill. went, did, took, put, stb. Múltidejő kérdések és tagadások a did segédigével: Did you go to the cinema? No, I didn't

Idıbeli viszonyok: Múlt idejő idıhatározók: yesterday, last week, last month, . . . ago, stb.

Szókincs: A múltidı kfejezését szolgáló szavak és szószerkezetek, pld. last, ago, before, after, stb. Szabadidıs tevékenységek nevei: go skiing, camping, going on hliday, stb. Betegségek nevei: headache, sore throat, cold, to have a temperature, stb.

Témakör

Jıvıbeli tervek, szándékok Óraszám: 13 + 5 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Mi szeretnél lenni? Mit csinálsz majd a szünetben? Az emberiség jövıje.

TEVÉKENYSÉGEK Személyes beállítódás és vélemény kifejezésére szolgáló kommunikációs szándékok: Egyetértés, egyet nem értés Véleménykérés, és arra reagálás

ISMERETEK Fogalom: A jövı idejő cselekmények események kifejezése a will segédige használatával: I will go to London. A jövı idejő cselekmények események tagadása a will not ill. annak rövid alakjának a won't segédigék használatával. Egyes szám elsı és többes szám elsı személyekben a shall segédige használata is megengedett a will helyett.

Idıbeli viszonyok: A jövı idıt kifejezı idıhatározók: tomorrow, next . . .

Szókincs: Foglalkozások nevei Utazással kapcsolatos tárgyak nevei pld. tent, suntan lotion, rucksack, stb. Utazási módok, pld. by plane, bus, coach, car, train, stb.

Page 15: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 15. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

ANGOL 6. ÉVFOLYAM ÓRATERV 2011-12. tanév

Témakör Óraszám (ebbıl NEM SZAKRENDSZERŐ óra) + választható keret Családi kapcsolatok meghatározása. 15 (5 )+ 5 Egészség, betegség 20 (6 )+ 7 Idıjárás 15 (4) + 5 Étkezés 15 (4 ) + 5 Városok, települések 10 (4 ) + 3 Foglalkozások, szakmák. 15 (3 ) + 5 Szabadon felhasználható órakeret 21 (5 ) + 7 Ö s s z e s e n : 111 (31) + 37 óra

ÓRATERV 2012-13. tanévtıl Témakör Óraszám+ választható keret

Családi kapcsolatok meghatározása. 15 + 5 Egészség, betegség 20 + 7 Idıjárás 15 + 5 Étkezés 15 + 5 Városok, települések 10 + 3 Foglalkozások, szakmák. 15 + 5 Szabadon felhasználható órakeret 21 + 7 Ö s s z e s e n : 111 + 37 óra

Szabadon felhasználható óra: Ezeket használjuk fel a beszédkészség fejlesztésére. Különösen ajánlott szituációs játékokon keresztül a nyelvtanulók szociolingvisztikai kompetenciájának fejlesztése.

Tanulói és tanítást-tanulást segítı taneszközök A következı tankönyvcsaládok könyvei ajánlottak alkalmazásra. A tankönyvcsalád magába foglalja a tankönyvet, a tanári kézikönyvet, a munkafüzetet, a kiegészítı hanganyagot, és egyes esetekben a videó anyagot is. Mindegyik kiadó rendelkezik a tankönyvcsaládokhoz készített kiegészítı gyakorló feladatlapokkal, illetve győjteményekkel, amelyek használata az átlagosnál jobb képességő csoportok esetében javasolt. World Class 2. Harris, M. and Mower, D. Longman 1994. New Project English 2. Hutchinson, Tom. Oxford University Press. 1998. Go! 2 Elsworth, S. and Rose, J. Longman. 1996. Wow 1, 2. Nolasco, R. Oxford University Press. 1990. Cambridge English for Schools 1, 2.. Littlejohn, A. and Hicks, D. Cambridge University Press. 1996. Smart Beginner / Pre-Intermediate Michael Vince, Judy West, David A. Hill. Macmillan. 2001/2002.

A továbbhaladás feltételei Beszédértési készség: 1. A tanuló ismerje fel a számára fontos részleteket néhány mondatos egyszerő közlésben, képes legyen a meg

nem értett szavakat, kifejezéseket átugorva a lényeges információt kiszőrni. 2. Tudjon reagálni (szóban, írásban, vagy cselekvést végrehajtva) rövid, három-négy mondatos közlésre. 3. Legyen képes megoldani a hallás utáni szövegértéshez kapcsolódó feladatok, ismerkedjen meg és sajátítsa el

a feladatok megoldásához szükséges stratégiákat (igaz/hamis állítások, táblázatok kitöltése, stb.). Beszédkészség: 1. A tanuló beszédében minél jobban közelítse meg az angol nyelv hangjainak képzését. FIGYELMEZTETÉS:

a cél nem a nyelv anyanyelvi beszélıinek kiejtésének imitálása, hanem helyes hangok képzése és ezáltal érthetı közlések átadása.

2. Tudjon néhány szóval, rövid mondatokban reagálni hallott vagy látott jelenségekre, információra. 1. Tudjon kérdéseket feltenni a tanult anyaggal, vagy érdeklıdési köréhez kapcsolódó ismeretekkel

kapcsolatban. 2. Ha nehézségei vannak a megértéssel, tudjon angolul segítséget, ismétlést kérni. 3. Tudjon képekrıl röviden beszélni (jellemezni emberek ruházatát, külsı megjelenését). Olvasásértési készség:

Page 16: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 16. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

4. A szöveg alaposabb, önállóbb megértése céljából fejlessze tovább és sajátítsa el a néma olvasás készségét. 5. Legyen képes új szövegkörnyezetben is felismerni az ismert nyelvi elemeket, képes legyen egyszerő

információt kiszőrni a szövegbıl. 1. Értsen meg egyszerő, rövid szövegeket (pld. képeslap, hirdetés, stb.) és képes legyen reagálni rájuk. Írásbeli készség: 2. A tanuló tudjon egyszerő mondatokat logikai kötıelemekkel egymásba főzni. 1. Tudjon (elıször minta alapján - parallel writing) egyszerő szöveget írni. 2. Tudjon egyszerő eseménysort önállóan leírni. 3. Tudjon képeslapot megírni és megcímezni.

Magasabb évfolyamra lépés feltételei

A tanuló ismerje és tudja használni az alábbi nyelvtani struktúrákat kommunikációs helyzetekben:

Az egyszerő múlt és a folyamatos múlt idık múltbeli cselekvések leírásakor.

A befejezett jelen idı a közelmúltban történt cselekmények leírásakor.

Témakör

Családi kapcsolatok meghatározása Óraszám 2011-12.: 15 (EBBİL NEM SZAKRENDSZERŐ 5 ÓRA) + 5 óra

Óraszám 2012-13-tól: 15 + 5 óra ALTÉMÁK CÍMEI Családfa A királyi család vagy az amerikai elnök családjának bemutatása

TEVÉKENYSÉGEK A társadalmi érintkezéshez szükséges kommunikációs szándékok: Bemutatás

ISMERETEK Minıségi viszonyok: Személyek jellemzése, külsı, belsı tulajdonságok ismertetése, leírása

Modalitás: A can / cannot segédigék használata képesség kifejezésére

Mennyiségi viszonyok: Távolság, súly, méret, hosszúság, őrtartalom legegyszerőbb kifejezése

Logikai viszonyok: Határozatlan névmások: somebody, anybody, nobody, everybody Visszaható névmások: me, him, them, stb.

Szókincs: A családi kapcsolatok részletesebb szókincse, pld. unokatestvér, anyós, após, dédszülık, stb. Melléknevek személyek külsı jellemzésére, pld. short, tall, heavy, fat, thin, curly, long, stb. Melléknevek belsı tulajdonságok leírására, pld. understanding, patient, happy, clever, stb.

Témakör

Egészség, betegség Óraszám 2011-12.: 20 (EBBİL NEM SZAKRENDSZERŐ 6 ÓRA)+ 7 óra

Óraszám 2012-13-tól: 20 + 7 óra ALTÉMÁK CÍMEI Gyakori betegségek Balesetek Az orvosnál

Page 17: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 17. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

TEVÉKENYSÉGEK Információcseréhez kapcsolódó kommunikációs szándékok: Tudás, nem tudás Interakcióban jellemzı kommunikációs szándékok, megértés biztosítása: Betőzés kérése, betőzés

ISMERETEK Fogalom: A múltidı-kör, a Past Simple és a Past Continuous alapvetı funkciói és jelentésbeli árnyalataik. A felszólító mód eszköztára, tanácsolás, figyelmeztetés pld. Eat a lot of vegetables but don't eat chocolate.

Logikai viszonyok: Kapcsolatos: and választó: either, or ellentétes: but

Idıbeli viszonyok: Prepozíciók idıbeli viszonyok kifejezésére. Pld, in August, on Friday, stb.

Modalitás: A must, have to, mustn't és needn't segédigék használata a kötelezettség, szükségesség és a tiltás kifejezésére

Szókincs: Gyakori betegségek nevei, pld. flu, cold, chickenpox, stb. Tünetek leírása pld. fever, temperature, running nose, spots, aches and pains, stb. Utasítások, pld. Open your mouth, drink tea, breath deeply, stb. Az orvosnál elıforduló kifejezések, pld. surgery, prescription, medicine, stb.

Témakör

Idıjárás Óraszám 2011-12.: 15 (EBBİL NEM SZAKRENDSZERŐ 4 ÓRA) + 10 óra

Óraszám 2012-13-tól: 15 + 10 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Évszakok Idıjárási viszonyok

TEVÉKENYSÉGEK Interakcióban jellemzı kommunikációs szándékok, megértés biztosítása: Visszakérdezés, ismétléskérés

ISMERETEK Fogalom: A going to szerkezet használata következtetések levonására.

Minıségi viszonyok: A melléknevek fokozása pld. cold, colder, coldest illetve a rendhagyó fokozás dangerous, more dangerous, most

dangerous. Hasonlító kötıszavak, pld. as …. as, than,

Mennyiségi viszonyok: Számok 100-999

Szókincs: Évszakok nevei Melléknevek idıjárási viszonyok jellemzésére pld. sunny, cold, foggy, stb.

Témakör

Étkezés Óraszám 2011-12.: 15 (EBBİL NEM SZAKRENDSZERŐ 4 ) + 5 óra

Óraszám 2012-13-tól: 15 + 5 óra

Page 18: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 18. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

ALTÉMÁK CÍMEI Fıbb étkezések Étteremben Fızés Vásárlás

TEVÉKENYSÉGEK A partner cselekvését befolyásoló kommunikációs szándékok: Meghívás és arra reagálás Kínálás és arra reagálás

ISMERETEK Mennyiségi viszonyok: Egységek nevei, pld. a pint of. . , a kilo of. . ., a tin of. . , stb Határozatlan számnevek: some, any Mennyiségre vonatkozó kérdések: How much? How many?

Fogalom: Megszámlálható és megszámlálhatatlan fınevek pld, cheese, milk, bread, apple, tomato

Modalitás: Udvarias kérések a can és a may segédigékkel

Szókincs: Ételek, italok nevei A fızéssel kapcsolatos igék, kifejezések, pld. to cook, to bake, to boil, to fry, stb. Különbözı boltok ill. osztályok nevei pld. grocery, bakery, butchery, stb.

Témakör

Városok, települések Óraszám 2011-12.: 10 (EBBİL NEM SZAKRENDSZERŐ 4 ) + 3 óra

Óraszám 2012-13-tól: 10 + 3 óra ALTÉMÁK CÍMEI Utazás Útbaigazítás Egy város, település bemutatása

TEVÉKENYSÉGEK Információcseréhez kapcsolódó kommunikációs szándékok: Információkérés, adás

ISMERETEK Fogalom: A Present Perfect igeidı múltbéli események leírására A Present Perfect igeidı a since és for elöljáró szavak használatával Határozott névelı

Idıbeli viszonyok kifejezése: How long . . . ? When . . .? Elöljárószavak, pld.in, next to, by bus, on foot, stb.

Szókinc: Útbaigazítással kapcsolatos kifejezések Nevezetességek leírása, azok nevei pld. Big Ben, Houses of Parliement, stb. Utazási eszközök pld. bus, train, ferry, foot, plane

Page 19: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 19. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Témakör

Foglalkozások, szakmák Óraszám 2011-12.: 15 (EBBİL NEM SZAKRENDSZERŐ 3) + 5 óra

Óraszám 2012-13-tól: 15 + 5 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Egy foglalkozás bemutatása Egy munkafolyamat leírása

TEVÉKENYSÉGEK Információcseréhez kapcsolódó kommunikációs szándékok: Dolgok, személyek megnevezése, leírása

ISMERETEK Fogalom: A szenvedı szerkezet jelen, múlt és jövı idıben A by prepozíció használata

Idıbeli viszonyok: First, second, then, after that . . stb.

Szókincs: Egy kiválasztott foglalkozáshoz kapcsolódó igék és fınevek

Page 20: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 20. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

ANGOL 7. ÉVFOLYAM ÓRATERV

Témakör Óraszám + választható keret Utazás , Magyarország 30 + 11 Szabadidı, szórakozás 25 + 8 Tágabb környezetünk,telefonálás,posta 25 + 8 Emberi kapcsolatok,levelezés, internet, e-mail 20 + 6 Szabadon felhasználható órakeret 11 + 4 Ö s s z e s e n : 111 + 37 óra

Tanulói és tanítást – tanulást segítı taneszközök A következı tankönyvcsaládok könyvei ajánlottak alkalmazásra. A tankönyvcsalád magába foglalja a tankönyvet, a tanári kézikönyvet, a munkafüzetet, a kiegészítı hanganyagot, és egyes esetekben a videoanyagot is. Mindegyik kiadó rendelkezik a tankönycsaládokhoz készített kiegészítı gyakorló feladatlapokkal, illetve győjteményekkel, amelyek használata az átlagosnál jobb képességő csoportok esetében javasolt. World Class 3. Harris, M. and Mower, D. Longman 1994. New Project English 3. Hutchinson, Tom. Oxford University Press. 1998. Go! 3 Elsworth, S. and Rose, J. Longman. 1996. Wow 2, 3. Nolasco, R. Oxford University Press. 1990. Cambridge English for Schools 2, 3.. Littlejohn, A. and Hicks, D. Cambridge University Press. 1996. Smart Pre-intermediate Michael Vince, Judy West, David A. Hill. Macmillan. 2002.

A továbbhaladás feltételei Beszédértési készség: 1. A tanuló értse meg a tanárának a tananyaggal vagy a mindennapi élettel kapcsolatos egyszerő, angol nyelvő

magyarázatát. 2. Értse meg az elızı évfolyamoknál változatosabb és összefoglalóbb jellegő kérdéseket és tudjon azokra

válaszolni. 3. Képes legyen a rá vonatkozó információt a szövegbıl kiemelni és megérteni. Beszédkészség: 4. A tanuló tudjon információt kérni és képes legyen akár több mondatból álló információ közlésére. 1. Tudjon embereket, tárgyakat és helyeket egyszerően jellemezni. Tudja tetszését, nem tetszését, érzelmeit,

véleményét kifejezni, ill. ezek iránt másoknál érdeklıdni. 2. Tudjon egyszerően, de összefüggıen beszélni a mindennapi életben vele, családjával és társaival történtekrıl.

Tudjon érdeklıdni ezek iránt. Olvasásértési készség: 3. A tanuló tudjon a maga tudásszintjén számára megfelelı szöveget önállóan vagy tanári segítséggel

megérteni. Tudjon a szövegrıl általános képet alkotni. Tudja a számára szükséges információt kikeresni. • Tudjon az olvasott szöveggel kapcsolatos egyszerő és nehezebb feladatokat megoldani. Írásbeli készség: • A tanuló tudjon több mondatból álló egyszerő, összefüggı szöveget írni változatos közlésmódokban és

stílusokban (formális, nem-formális). Tudjon megadott szövegmodelleket felhasználva új szövegeket írni. • Tudja írásban kifejezni tetszését, nem tetszését, érzelmeit és véleményét. Tudjon ezek után másoknál

érdeklıdni. − Tudjon egyszerő levelet fogalmazni. Ismerje meg a formai követelményeket. − Tudjon megoldani egyszerőbb írásbeli feladatokat (pld. jegyzetelés). − Írásbeli feladatainál tudja használni a kétnyelvő szótárt.

Magasabb évfolyamra lépés feltételei

A tanuló ismerje és tudja használni az alábbi nyelvtani struktúrákat kommunikációs helyzetekben:

Feltételes mód alapesetei a Type 1 és Type 2 conditionals.

Page 21: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 21. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

A going to segédige a szándékok, tervek kifejezésére.

A used to szerkezet múltbéli szokások kifejezésére.

Témakör

Utazás Óraszám: 30+ 11 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Jegyvásárlás Szállásfoglalás Útiterv készítése

TEVÉKENYSÉGEK A partner cselekvését befolyásoló kommunikációs szándékok: Kérés Javaslat és arra reagálás Magyarország nevezetességeinek bemutatása, prospektus összeállítása, érdeklıdés egy utazási irodában

ISMERETEK Fogalom: A feltételes mód kifejezése, a Type 1 és Type 2 Conditionals Question tags

Esetviszonyok: Birtokos névmások pld, mine, yours, hers, his A birtoklás kifejezése az of szóval: the corner of the room. Eszközhatározók: with és by

Idıbeli viszonyok: A befejezett jelen idı használata idıhatározókkal: yet, already, just.

Szókincs: Utazással kapcsolatos kifejezések, pld. trip, journey, route, single / return ticket, stb. Elıkészülettel kapcsolatos szókincs pld. to book, to reserve, to pack, arrange, stb.

Témakör

Szabadidı, szórakozás Óraszám: 25 + 8 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Szabadidıközpont Sportok

TEVÉKENYSÉGEK A partner cselekvését befolyásoló kommunikációs szándékok: Kérés

ISMERETEK Modalitás kifejezése: Should és shouldn't; If + might / could; Need + gerund segédigék használata javaslatok, figyelmeztetések esetén A would és a wouldn't segédigék használata kívánság kifejezésére: I would like to go to the cinema.

Fogalom: A gerund használata a like és a go igékkel pld. I like swimming, we go skiing, stb.

Szókincs: Az eddig megtanult sportok nevein kívül új sportágak, sportok nevei pld. fencing, javelin, weight lifting, stb. Ruhák nevei pld. swinning trunks, jogging suit, track suit, stb.

Page 22: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 22. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Témakör

Tágabb környezetünk Óraszám: 25 + 8 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Élet a nagyvárosban A falusi világ

TEVÉKENYSÉGEK Információcseréhez kapcsolódó kommunikációs szándékok: Dolgok, személyek megnevezése, leírása Baráti levél és e-mail írása, internetes kérdıív kitöltése

ISMERETEK Modalitás: A going to segédige a szándékok, tervek kifejezésére. A will és a going to segédigék használatának jelentésbeli árnyalatai.

Minıségi viszonyok: Hasonlító mellékmondatok: Budapest is bigger than Nyíregyháza. Melléknevek rendhagyó közép és felsıfoka: good, better, the best.

Fogalom: A used to szerkezet használata múltbéli szokások kifejezésére.

Szókincs: Helyi nevezetességek nevei pld. church, courthouse, mayor's office, stb,

Témakör

Emberi kapcsolatok Óraszám: 20 + 6 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Híres emberek, történelmi személyek A nemzet

TEVÉKENYSÉGEK Érzelmek és lelkiállapotok kifejezésére szolgáló kommunikációs szándékok: Öröm, sajnálkozás, bánat Személyes beállítódás és vélemény: Véleménykérés és arra reagálás

ISMERETEK Fogalom: Vonatkozó névmások that, which, who, whose Vonatkozó mellékmondatok His brother, who was a doctor, lived in London.

Szókincs: To be famous for, known for, stb. Történelmi eseményekkel kapcsolatos kifejezések pld. discover, invent, revolution, battle, stb.

Page 23: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 23. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

ANGOL 8. ÉVFOLYAM ÓRATERV

Témakör Óraszám + választható keret Étkezés, egészséges életmód, fızés, receptek 15 + 5 Törvény, otthoni és iskolai rendszabályok 25 + 8 Természeti környezetünk 25 + 8 Vásárlás 25 + 8 Szabadon felhasználható órakeret, nyelvtanfolyam 21 + 8 Ö s s z e s e n : 111 + 37 óra

Szabadon felhasználható óra: Ezeket használjuk fel egyrészt az általános iskolai tananyag átismétlésére és felfrissítésére, másrészt olyan kommunikációs szituációk gyakorlására, amelyekkel a tanulók találkozhatnak a mindennapi életükben az iskolán kívül.

Tanulói és tanítást-tanulást segítı taneszközök A következı tankönyvcsaládok könyvei ajánlottak alkalmazásra. A tankönyvcsalád magába foglalja a tankönyvet, a tanári kézikönyvet, a munkafüzetet, a kiegészítı hanganyagot, és egyes esetekben a videó anyagot is. Mindegyik kiadó rendelkezik a tankönyvcsaládokhoz készített kiegészítı gyakorló feladatlapokkal, illetve győjteményekkel, amelyek használata az átlagosnál jobb képességő csoportok esetében javasolt. World Class 3. Harris, M. and Mower, D. Longman 1994. New Project English 4. Hutchinson, Tom. Oxford University Press. 1998. Go! 3 Elsworth, S. and Rose, J. Longman. 1996. Wow 3. Nolasco, R. Oxford University Press. 1990. Cambridge English for Schools 3, 4. Littlejohn, A. and Hicks, D. Cambridge University Press. 1996. Smart Pre-Intermediate / Intermediate. Michael Vince, Judy West, David A. Hill. Macmillan. 2002.

A továbbhaladás feltételei Beszédértési készség: − A tanuló megfelelı ismeretek birtokában (kontextus, színhely, kulcsszavak, szereplık) értse meg a

tudásszintjének megfelelı hanganyagot. • Képes legyen a hallott szövegbıl a fontos, de meg nem értett kifejezéseket kiszőrni és azok jelentését a már

ismert szavak segítségével kitalálni. Beszédkészség: • A tanuló tudjon kezdeményezni és fenntartani rövid beszélgetést ismert mindennapi témáról. • Tudjon az okok iránt érdeklıdni, a ‘miért’ kérdésre egyszerő választ adni. - Képes legyen valós vagy képzelt beszédhelyzetet szerepjátékként elıadni. - Tudjon az általa ismert témakörökhöz kapcsolódó képekrıl összefüggıen. röviden beszélni. - Tudja az órán tanult témaköröket saját életére, körülményeire vonatkoztatni és magáról beszélni. Olvasásértési készség: - A tanuló igyekezzen egyes ismeretlen szövegelemek jelentését a szövegkörnyezetbıl kitalálni. - Tudjon rövid ismeretlen szöveget önállóan, esetleg házi olvasmányként feldolgozni. Fejleszteni kell az

extenzív olvasás készségét is. - Ismerkedjen meg az autentikus szövegek felépítésével és használatuk által nyerjen betekintést az angolszász

kultúrába. - Tudjon felolvasni, megközelítıleg helyes intonációval és kiejtéssel, egyszerőbb szövegeket. Írásbeli készség: - A tanuló tudja egyszerő mondatait logikai kapcsolatok útján egybefőzni. - Tudjon embereket, eseményeket és jelenségeket írásban jellemezni. - Tudjon egyszerő fogalmazást írni mindennapi életével kapcsolatos eseményekrıl és az ıt érdeklı

jelenségekrıl. Ismerje meg a fogalmazás egyszerőbb szerkezetét (bevezetés, fı gondolat, befejezés).

Magasabb évfolyamra lépés feltételei

A tanuló ismerje fel és tudja használni egyszerő kommunikációs helyzetekben az alábbi nyelvtani struktúrákat:

A függı beszéd alapesetei;

Tiltás kifejezése;

Mőveltetı szerkezet alapesetei.

Page 24: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 24. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Témakör

Étkezés Óraszám: 15 + 5 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Egészséges étkezés Étkezési szokások Egészséges életmód

TEVÉKENYSÉGEK Személyes beállítódás és vélemény: Lehetıség,tanácsadás, háztartási gépek használati utasítása, scrapbook: kedvenc ételem

ISMERETEK Modalitás: A can, could, may és might segédigék használata engedély kérésére, ill. valamilyen cselekvés, történés engedélyezésére.

Logikai viszonyok: Idıhatározói mellékmondatok jıvı idejő jelentéssel: When . .As soon as, . pld. When the meal is ready, everybody will sit

down to eat. Célhatározói mellékmondatok: I eat a lot of vegetable to keep healthy.

Fogalom: A függı beszéd jelen idejő igék kifejezésével.

Szókincs: Az egészséges életmódhoz kapcsolódó szavak és kifejezések, amelyek a diákok eddigi tanulmányai során kimaradtak, ill. a

már tanult kifejezések új szövegkörnyezetben történı alkalmazása.

Témakör

Törvény Óraszám: 25 + 8 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Szabályok, elıírások A bíróságon

TEVÉKENYSÉGEK A partner cselekvését befolyásoló kommunikációs szándékok: Tiltás, felszólítás Információcseréhez kapcsolódó kommunikációs szándékok: Események leírása Személyes beállítódás és vélemény: Kötelezettség

ISMERETEK Fogalom: A függı beszéd - kijelentések, kérdések és utasítások A tiltás kifejezései: it is forbidden / it is not allowed / it is prohibited A gerund használata

Szókincs: A törvénykezéssel kapcsolatos szavak és kifejezések pld. judge, lawyer,defence, prosecution, trial, stb.

Page 25: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 25. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Témakör

Természeti környezetünk Óraszám: 25 + 8 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Élet egy lakatlan szigeten Veszélyeztetett fajok Kalandozások a térképen

TEVÉKENYSÉGEK Személyes beállítódás és vélemény: Tetszés, nemtetszés Szükségesség Lehetıség

ISMERETEK Modalitás: A modalis jelentések kifejezése a már ismert segédigékkel minden igeidıben A Shouldn't, ought to, should have / shouldn't have segédigék használata a kételkedés, megbánás kifejezésére

Minıségi viszonyok kifejezése: A melléknevek felsı foka

Szókincs: Százalékok Irányok meghatározása a térképen Szavak, kifejezések egy hely leírására pld. shaped like, forest, field, stb. A természetszennyezéssel kapcsolatos szavak pld. acid, substance, power station, stb.

Témakör

Vásárlás Óraszám: 25 + 8 óra

ALTÉMÁK CÍMEI Ajándékok vásárlása Lakásvásárlás Tartós fogyasztási cikkek Különleges kiadások

TEVÉKENYSÉGEK A társadalmi érintkezéshez szükséges kommunikációs szándékok: Gratulációk, jókívánságok és azokra reagálás Megszólítás és elbúcsúzás személyes levélben

ISMERETEK Fogalom: Függı beszéd reporting verb használatával pld. He suggested / promised / congratulated stb. Wish + egyszerő múlt idı Wish + befejezett múlt idı You had better tanácsok kifejezésére Mőveltetı szerkezet a have segédigével

Modalitás: Could, might és may segédigék használata lehetıség kifejezésére

Szókincs: Jókívánságok kifejezése A ház ill. lakás berendezései, felszereltsége Javítások nevei, szakmák

Page 26: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 26. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Emelt óraszámú oktatás – választható órakeret terhére + 1 óra Emelt követelmények az 5. évfolyamon (amennyiben a tanuló nem teljesíti e követelményeket, de a normál szintet igen, folytathatja tanulmányait a kötelezı óraszámhoz rendelt követelményő csoportban)

Beszédértési készség Értse meg a hangszalagról, videóról elhangzó szövegeket, közléseket. Legyen képes megoldani a hallás utáni értési gyakorlatok, illetve videós tananyagok szövegéhez rendelt feladatsorokat. A tanuló értse meg a tanárának a tananyaggal kapcsolatos angol nyelvő magyarázatait. Értse meg az összetettebb, a természeteshez közelebb álló beszédet.

Beszédkészség Tudjon beszélni vele és másokkal történt dolgokról. Tudjon képekrıl, képsorokról beszélni az általa ismert témákban.

Olvasásértési készség Következtesse ki a szövegösszefüggésbıl az ismeretlen szövegelemek jelentését. Legyen képes a szöveg tartalmát angolul összefoglalni. Igyekezzen ismeretlen szöveget önállóan feldolgozni.

Írásbeli készség Tudja mondatait logikai kapcsolatok alapján egybefőzni. Tudjon több mondatból álló, összefüggı elbeszélı és leíró szöveget írni. Írásbeli feladatainak megoldásakor használja a kétnyelvő szótárt.

Szókincs • 5. évfolyam végére 600 aktív + 160 passzív szó, kifejezés.

Egyéb követelmények • Legyen egyensúly a nyelvhelyesség és a beszéd folyamatosságának fejlıdése között. • Tudatosítani kell a forma, a tartalom és a stílus egységét. Emelt követelmények a 6. évfolyamon

Beszédértési készség Törekedjen megérteni a tanár nagyrészt idegen nyelven folyó óravezetését. Értse meg az összetettebb, kevésbé személyes témáról szóló, a természeteshez közelebb álló beszédet. Tudja kiszőrni a lényeget gondosan kiválasztott, nyelvileg hiteles anyagokból is. Tanulja meg tanárától, hogy ezek segítségével hogyan fejlesztheti önállóan nyelvtudását.

Beszédkészség Tudja röviden megfogalmazni és indokolni véleményét, és tudja kifejezni egyetértését, egyet nem értését. Szerepjátékokban tudjon kezdeményezni, és a váratlan fordulatokra reagálni. Tudjon külföldi vendégének rövid tájékoztatást adni Magyarországról, Budapestrıl. Minimális követelmény, hogy a leggyakoribb beszédhelyzetekben tudja, ha hibásan is, megértetni magát.

Olvasásértési készség Tudjon a tanórán tanári segítséggel nyelvileg összetettebb szöveget is megérteni és feldolgozni. Tudjon ezekrıl megadott szempontok alapján beszámolni. Ismerjen meg egy-egy könnyebb verset, rövidebb novellát adaptált formában vagy eredetiben.

Írásbeli készség Legyen képes a maga szintjén saját véleményét írásban megfogalmazni, és álláspontját indokolni. Tudja kifejezni egyetértését, egyet nem értését. Tudjon egyszerő önéletrajzot írni, tudjon minta alapján levelet írni állásvállalás ügyében. Legyen képes a tudásszintjének megfelelı fordítási feladatokat megoldani.

Szókincs • 6. évfolyam végére 800 aktív + 240 passzív szó, kifejezés.

Page 27: ANGOL NYELV HELYI SZAKTÁRGYI TANTERV (1 – 8. … · Angol nyelv 1-8. évfolyam 1. oldal Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.)

Angol nyelv 1-8. évfolyam 27. oldal

Németh Imre Általános Iskola 2010. – APÁCZAI kerettanterv adaptációja (1-3. évf.) NYÍREGYHÁZI kerettanterv adaptációja (4-8.évf.)

Egyéb követelmények • Legyen egyensúly a nyelvhelyesség és a beszéd folyamatosságának fejlesztése között. • Tudatosítani kell a forma, a tartalom és a stílus egységét. A 7-8. évfolyamon heti 3+1=4 tanóra áll rendelkezésre a választható órakeretet is figyelembe véve. Ez évfolyamokon az emelt óraszámot választó csoportokban a cél a sikeres középiskolai felvételire és helytállásra való alapos elıkészítés.

Az 4-8. évfolyam helyi tanterve a Nyíregyházi akkreditált kerettanterv-család alapján adaptálva