Proiect de lecie
DATA:UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial nr. ,CLASA: a IV-a AARIA
CURRICULAR: Limb i comunicare OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: La ciree, Ion Creang UNITATEA DE NVARE: VaraTIPUL
LECIEI: mixtDURATA: 45 minuteSCOP:-Formarea deprinderilor de lectur
funcional, prin exersarea calitilor citirii:corect,fluent,
contient, expresiv;
-Exersarea vocabularului;
-Redarea prin cuvinte proprii , cu sprijin a unui paragraf/
fragment dintr-un text citit;
OBIECTIVELE OPERAIONALE:La sfritul leciei, elevii vor fi
capabili: s citeasc corect, contient, expresiv; s utilizeze corect
elementele de construcie a comunicrii; s caracterizeze personaje
dup datele furnizate de text; s foloseasc n comunicarea oral i
scris un stil comunicativ funcional;STRATEGIA DIDACTIC: I. Resurse
procedurale:1. Metode i procedee: explicaia, expunerea, povestirea,
instructajul verbal,conversaia, discuia colectiv,observaia dirijat,
jocul didactic, citireaexpresiv,Diagrama
Venn,CiorchineleCubul,Harta povestirii2. Forme de organizare:
individual ,pe grupe,frontalII. Resurse materiale: laptop
videoproiector coli A4, A3, markere, creioane colorate; fie,fie
adaptate Diagrama Venn manualul caieteleBIBLIOGRAFIE:
Consiliul Naional pentru Curriculum, Programa colar pentru limba
i literatura romn. Clasa a IV-a, Bucureti, 2005 Tudora Piil,
Cleopatra Mihilescu, Limba i literatura romn Manual pentru clasa a
IV-a, Editura Aramis, Bucureti, 2006 Carmen Iordchescu, S dezlegm
taina textelor literare clasa a IV-a, EdituraCarminis, Piteti,
2006
ETAPELELECIEICONINUTUL NVRIIDOZA RERESURSE IRESURSE II
ACTIVITATEA PROPUNTOAREIACTIVITATEA ELEVILOR
** adaptare pentru elevii cu CES
122456
Momentul organizatoric- se asigur condiiile optime pentru
bunadesfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea
materialului didactic i stabilirea linitii- se pregtesc pentru
nceperea orei delimba romn- se organizeaz n grupe.
1-frontal-rechizitele,materialelepentru lecie
Verificareacunotinelor asimilate anterior/verifi- carea temei
pentru acas- efectueaz controlul cantitativ icalitativ al temei;-
prezint i verific tema
5-conversaia
-frontal
Captarea ateniei/discuii pregtitoare-captarea ateniei elevilor
se va realizaprintr-o ghicitoare:Bilioare roioareStrlucesc frumos n
soare ; Cu codiele perechiS le pui dup urechi .Ce-s ? -prezentarea
copacului cu ciree coapte-De care dintre povetile lui Ion Creang v
aduce aminte acest copac?-vor rspunde la ghicitoarea ce le
esteadresat: Cireele
-analizeaz imaginea-rspund ntrebrilor adresate- povestea La
ciree
2-conversaia
-frontal
-textul ghicitorii
-proiecie
Anunarea titlului leciei i a obiectivelor-Astzi vom redeschide
Amintirile dincopilrie ale lui Ion Creang. Dup cum tii aceast oper
cuprinde diferite povestioare, cum ar fi : coala din Humuleti,
Caprele Irinuci, Casa printeasc, La ciree, Pupza din tei, La
scldat;-
- scriu titlul leciei n caiete
- ascult obiectivele leciei
2
-frontal
-tabla
Vom citi un fragment cunoscut, ntmplarea La ciree unde vom regsi
un personaj ndrgit de ctre noi, copiii: Nic- anun i scrie la tabl
titlul leciei: Laciree, dup Ion Creang- enun obiectivele de atins
ale leciei: Astzi vom efectua exerciii pentru a nelege mai bine
textul Amintiri din copilrie, dup Ion Creang. Voi va trebui s
colaborai, s v confruntai opiniile personale cu cele ale colegilor,
s respectai opiniile celorlali, pentru a rezolva ct mai corect
exerciiile
V. Dirijareanvrii-se prezint cu ajutorul
retroproiectoruluifragmentul La ciree- se adreseaz elevilor ntrebri
asupra coninutului textului, mesajului i a semnificaiei morale
pornind de la ntrebrile de pe colurile stelei (Anexa1):
Cnd?
Unde? Cine? La cir ee
Ce? Cum?
-Cnd se petrece aciunea ?-n ce moment al zilei ?-Unde se petrece
aciunea ?-Care sunt personajele ?-Ce fapt svrete ?-Cum se termin
ntmplarea?-vizioneaz filmul
-vor rspunde la ntrebrile ce le suntadresate. vara, aproape de
moi ziua n amiaza-maren curtea lui mo Vasile, fratele tatei cel
mareNic (personaj i povestitor) ,mtua Mrioara, tatl lui Nicse duce
la furat de ciree unde stric i cnepa mtuii Mrioaratatl lui Nic l
ceart
18-vizionarea/ascultarea integral a textului literar
-conversaia-filmul Laciree deIon Creang
-Posterul Explozia stelar
-coordoneaz citirea fragmentului dinmanualul de limba romn-
explic cuvintele/expresiile necunoscute- exersarea deprinderii de a
citi corect,cursiv, contient, expresiv se va face prin:- citirea
tafet;- citirea titlului- citirea aurorului- citirea pe fragmente;-
citirea selectiv a textului dinmanual;- face aprecieri generale i
individuale privind citirea expresiv formularea ntrebrilor,
rspunsurilor i povestirea oral
- citesc corect, contient, expresiv, dup regulile cerute de
nvtor
-formuleaz ntrebri, dau rspunsuri, povestesc oral lecia
-exerciiul
-Fragmentul literar La cireedinAmintiri din Copilrie, de Ion
Creang
Asigurarea conexiunii inverse- cu ajutorul unui cub cu feele
colorate inumerotate, li se vor mpri fiele de lucru; fiele sunt
puse n ase plicuri numerotate:FIA 1Descrie i noteaz ntr-un
ciorchine nsuirile lui Nic, preciznd i faptele din care reies
aceste nsuiri (Anexa 2)**Descrie oral imaginea prezent pe
fianr.1FIA 2 Co mp ar nsuirile lui Nic cu nsuirile mtuii Mrioara,
realiznd o diagram (Anexa 3)** Compar cele dou imagini de pe
fis
FIA 3Asociaz cuvintelor urmtoare cuvinte cu sens asemntor:
vratic, chelfneal, stricciune, a ndesa. Alctuii enunuri cu ajutorul
cuvintelor gsite. (Anexa 4)- elevii din fiecare echip i
mpartrolurile n realizarea produsului comun
Ex: vratic = timpuriun curtea bunicului domnete un cire
vratic.
S P C Ap v s a
S P C A
10-metodacubului
-ciorchinele
-diagramaVenn
-conversaia
-cub din carton
-fiadelucru
-fie delucru
** Asociaz cuvintele urmtoare:neastmprat ciree roiia fura
neasculttorciree coapte a lua fr a cere voie pagub stricciunep v s
s
-dnsul=pronume personal de politee, persoana a III-a, nr.
singular, genul masculin, funcia sintactic de complement
- Celelalte echipe fac aprecieri asuprarspunsurilor i a lucrului
n echip.
-observaiasistematiza-t
FIA 4 Apl icai cunotinele nsuite i alctuii schemele
propoziiilor: (Anexa 5)El mnnc ciree roii.Ei au alergat prin grdina
cu cnep.** Aplicai: El mannc ciree rosii. Cte cuvinte are
propoziia?Care este ultimul cuvnt?FIA 5
Anal izeaz pronumele personal dinenunul: (Anexa 6)Numai la dnsul
i la vreo dou locuri din sat erau cirei vratici.** Analizeaz:
cuvintele prin stabilireanr. de silabe:Nic, Cirese, Coapte,
Roii
FIA 6 Argu men tea z sentimentul de vin albiatului. (Anexa 7)-
Reamintete regulile de lucru n grup i monitorizeaz implicarea
fiecrui elev** Argumenteaz oral de ce a furat Nic ciree-Se verific
oral activitatea grupelor, raportorii fiecrei grupe prezentnd
rezolvrile- Face aprecieri privind corectitudineaformulrii
mesajelor
Fixareacunotinelor-se cere realizarea hrii povestirii (Anexa8)-
vor realiza harta povestirii, apoi se vorprezenta n faa
clasei;5-hartapovestirii-fi delucru
ncheierea leciei- Se va extrage nvtura textului subforma unui
proverb sau zical.-Recomand elevilor s realizeze acas un portofoliu
de proverbe i zictori selectate din opera Amintiri din Copilrie sau
din Poveti, de Ion Creang- Face aprecieri generale asupra leciei-
Evoc proverbe care se potrivescnvturii textului.
- Elevii i noteaz tema i fac aprecieri asupra impactului
leciei.
2-prezentarea
-frontal
-aprecierea
ANEXA 3
FIA 2 Compar nsuirile lui Nic cu nsuirile mtuii Mrioara,
realiznd o diagram.
ASEMNRI
FIA 3Asociaz cuvintelor urmtoare cuvinte cu sens asemntor:
ANEXA 4vratic, chelfneal, stricciune, a ndesa. Alctuii enunuri
cu ajutorul cuvintelor gsite.
FIA 4
Ap lica i cunotinele nsuite i alctuii schemelepropoziiilor:
El mnnc ciree roii.
Ei au alergat prin grdina cu cnep.
FIA 5
Analizeaz cuvntul subliniat din enunul urmtor:
cirei vratici.
Numai la dnsul i la vreo dou locuri din sat erau
ANEXA 7
FIA 6
Argumenteaz sentimentul de vin al biatului.ANEXA 1
Explozia stelar
Cnd?
Unde? Cine?
La cir ee
Ce? Cum?
HARTA POVESTIRII
ANEXA 8
Locul desfurrii:
Personaje:
Desen
TITLUL
ncheiereantmplrii:
AUTORUL
Evenimentele ( n ordinea ntmplrii lor):
Ce am nvat din aceastntmplare?
FIA 1
Descrie i noteaz ntr-un ciorchine n su irile lui Nic i faptele
din care reiesaceste nsuiri.
S-a prefcut c are de gnd s se duc la scldat
ANEXA 2IRET** Fia de lucru 2
** Fia de lucru 3
Asociaz cuvintele urmtoare:
neastmprat ciree roii
a fura neasculttor
ciree coapte a lua fr a cere voie pagub stricciune**Fi de lucru
4
Aplicai:El mannc ciree rosii.
Cte cuvinte are propoziia?Care este ultimul cuvnt?
Ei au alergat prin grdina cu cnep.
Cte cuvinte are propoziia?
Care este al doilea cuvnt? Dar al aselea?
Analizeaz: cuvintele prin stabilirea nr. de silabe:
Nic:
Ciree
Coapte
** Fia de lucru 5Roii
Argumenteaz oral de ce a furat Nic ciree.