Top Banner
ME–04 115 – 2 – 1.1 Villamosan összefüggõ minden olyan fémszerkezet, amelynek elemei egymással fémes kapcsolatban vannak. 1.2 Villamosan összefüggõ jól vezetõ „minden olyan fémszerkezet, amelynek elemei egymáshoz hegesztéssel, forrasztással, szegecseléssel, csavaros kötéssel, vagy csõvezeték esetén a szokásos karmantyús vagy karimás csõkötéssel vannak összeerõsítve”. (KLÉSZ) Megjegyzés: Fém csõvezeték esetén a szokásos menetes-karmantyús vagy karimás csõkötés jól vezetõ kötésnek számít, mivel a tömítõbetétek ellenére a villamos vezetés folyamatosságához mindenkor elegendõ fémes érintkezés marad. Rácsos, keretes vagy sok elembõl összeállított fémszerkezetek esetén a csavaros kötés villamosan jól vezetõ kötésnek számít akkor is, ha az egyes kötések önmagukban ne elégítik ki a csavaros kötés vezetõképességére az MSZ 172/1-ben elõírt feltételeket, mert a kötések nagy száma következtében a villamos vezetés folyamatosságához mindenkor elegendõ fémes érintkezés marad. A fém csõvezetékbe közbeiktatott fém szerelvény (elágazó-, elzáró szelvény, gázóra stb.) elõtti és utáni csõvezetékszakaszok egymással villamosan összefüggõ jól vezetõnek tekintendõk. 1.3 Házi fémhálózat „az épületen belül minden olyan villamosan összefüggõ jól vezetõ fémszerkezet, amelynek mérete függõleges irányban a szintmagasságnál vagy vízszintes irányban 5 m-nél nagyobb. Nem minõsül házi fémhálózatnak a lépcsõ, függõfolyosó- és az erkélykorlát, valamint a zászlótartórúd abban az esetben sem, ha méretei az említett határértékeket meghaladják. (Házi fémhálózat pl. a víz, a gáz, a központi fûtés villamosan összefüggõ jól vezetõ fémcsõhálózata, vagy a villamosan összefüggõ jól vezetõ fém épületszerkezet.)” (KLÉSZ) 1.4 Önállóan is számottevõ földelés „– a vasbeton épületalapföldelés, továbbá az a más – természetes vagy mesterséges – földelés, amelynek szétterjedési ellenállása (létesítés után vagy a földelõként való felhasználás elõtt megmérve, és bizonylatolva) 10 ohm-nál nem nagyobb, vagy amelynek a talajban fekvõ hatásos (a talajfelszínnél legalább 0,7 m-rel mélyebben fekvõ) teljes hossza vízszintes földelõ esetén legalább 8 m, függõleges (rúd, csõ) földelõ esetén legalább 4 m. Függõleges földelés alkalmazása esetén ezt a feltételt kielégíti 2 db egymástól legalább 2 m távolságra lévõ és egyenként 2 m hatásos hosszúságú földelõ összekötése is.” (KLÉSZ) 1.5 Önállóan is számottevõen földelt házi fémhálózat az olyan házi fémhálózat, amelynek talajban lévõ része kiegészíti az önállóan is számottevõ földelés 1.4.-ben foglalt követelményeit.
21

06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

Jun 27, 2015

Download

Documents

joebacsi07
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 2 –

1.1 Villamosan összefüggõ minden olyan fémszerkezet, amelynek elemei egymássalfémes kapcsolatban vannak.

1.2 Villamosan összefüggõ jól vezetõ „minden olyan fémszerkezet, amelynek elemeiegymáshoz hegesztéssel, forrasztással, szegecseléssel, csavaros kötéssel, vagycsõvezeték esetén a szokásos karmantyús vagy karimás csõkötéssel vannakösszeerõsítve”. (KLÉSZ)

Megjegyzés: Fém csõvezeték esetén a szokásos menetes-karmantyús vagy karimás csõkötés jól vezetõkötésnek számít, mivel a tömítõbetétek ellenére a villamos vezetés folyamatosságához mindenkorelegendõ fémes érintkezés marad. Rácsos, keretes vagy sok elembõl összeállított fémszerkezetek eseténa csavaros kötés villamosan jól vezetõ kötésnek számít akkor is, ha az egyes kötések önmagukban neelégítik ki a csavaros kötés vezetõképességére az MSZ 172/1-ben elõírt feltételeket, mert a kötéseknagy száma következtében a villamos vezetés folyamatosságához mindenkor elegendõ fémesérintkezés marad.

A fém csõvezetékbe közbeiktatott fém szerelvény (elágazó-, elzáró szelvény, gázórastb.) elõtti és utáni csõvezetékszakaszok egymással villamosan összefüggõ jólvezetõnek tekintendõk.

1.3 Házi fémhálózat „az épületen belül minden olyan villamosan összefüggõ jól vezetõfémszerkezet, amelynek mérete függõleges irányban a szintmagasságnál vagy vízszintesirányban 5 m-nél nagyobb.Nem minõsül házi fémhálózatnak a lépcsõ, függõfolyosó- és az erkélykorlát, valamint azászlótartórúd abban az esetben sem, ha méretei az említett határértékeketmeghaladják. (Házi fémhálózat pl. a víz, a gáz, a központi fûtés villamosan összefüggõjól vezetõ fémcsõhálózata, vagy a villamosan összefüggõ jól vezetõ fémépületszerkezet.)” (KLÉSZ)

1.4 Önállóan is számottevõ földelés

„ – a vasbeton épületalapföldelés, továbbá– az a más – természetes vagy mesterséges – földelés, amelynek szétterjedési

ellenállása (létesítés után vagy a földelõként való felhasználás elõtt megmérve, ésbizonylatolva) 10 ohm-nál nem nagyobb, vagy amelynek a talajban fekvõ hatásos(a talajfelszínnél legalább 0,7 m-rel mélyebben fekvõ) teljes hossza vízszintesföldelõ esetén legalább 8 m, függõleges (rúd, csõ) földelõ esetén legalább 4 m.Függõleges földelés alkalmazása esetén ezt a feltételt kielégíti 2 db egymástóllegalább 2 m távolságra lévõ és egyenként 2 m hatásos hosszúságú földelõösszekötése is.” (KLÉSZ)

1.5 Önállóan is számottevõen földelt házi fémhálózat az olyan házi fémhálózat,amelynek talajban lévõ része kiegészíti az önállóan is számottevõ földelés 1.4.-benfoglalt követelményeit.

Page 2: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 3 – ME–04 115

1.6 Egyenpotenciálra hozó vezetékrendszer (EPH) „az a vezetékrendszer, amely avédõvezetõt igénylõ érintésvédelemmel ellátott készülékek testét, a házifémhálózatokat, valamint az önállóan is számottevõen földelt fémtárgyakat –közvetlenül vagy közvetve – villamosan hatásosan összeköti.” (KLÉSZ)

1.7 EPH csomópont az épület villamos berendezésének olyan pontja, amelyben azEPH-ba bekötött fémszerkezetek és a védõvezetõ (nullvezetõ) villamos kapcsolataellenõrizhetõen létrejön.

1.8 EPH összekötõ vezetõ az EPH kapcsolat céljára szolgáló vezetõ (vagy sín).

1.9 Közvetlen EPH bekötés a házi fémhálózatok és a védõvezetõ (nullvezetõ) között –EPH összekötõ vezetõ útján, az EPH csomópontban – létrehozott EPH kapcsolat.

1.10 Közvetett EPH bekötés az EPH-ba bevonandó házi fémhálózat vagy egyébfémszerkezet és valamely, az EPH-ba már bekötött házi fémhálózat vagy a védõvezetõközött – EPH összekötõ vezetõ útján – létrehozott EPH kapcsolat.

1.11 A nullázás külsõ feltételei: »azok az elosztóhálózati feltételek, amelyek maradék-talan teljesülése szükséges ahhoz, hogy a nullázásos érintésvédelem az adottelosztóhálózatra csatlakozó valamennyi fogyasztói vezetékhálózaton – a „nullázásbelsõ feltételei”-nek az egyes fogyasztói vezetékhálózatokon való teljesülése nélkül is –alkalmazható legyen.« (KLÉSZ)

Megjegyzés: A nullázás külsõ feltételei azok az elosztóhálózati feltételek, amelyek maradéktalanteljesülése esetén az elosztóhálózat nullázottnak van nyilvánítva és ennek alapján az elosztóhálózatracsatlakozó valamennyi fogyasztói vezetékhálózaton vezetékes érintésvédelem céljára a nullázást kellalkalmazni.

1.12 A nullázás belsõ feltételei: »– egy fogyasztói vezetékhálózatra vonatkozóan – azokaz MSZ 172/1-ben meghatározott különleges feltételek, amelyek teljesülése esetén azadott fogyasztói vezetékhálózaton a nullázásos érintésvédelem abban az esetben isalkalmazható, ha a „nullázás külsõ feltételei” egyébként nem teljesülnek.« (KLÉSZ)

Megjegyzés: A nullázás belsõ feltételei – egy fogyasztói vezetékhálózatra vonatkozóan – azok azMSZ 172/1-ben meghatározott külön feltételek, amelyek teljesülése esetén az adott fogyasztóivezetékhálózaton vezetékes érintésvédelemként a nullázás alkalmazható abban az esetben is, ha azenergiát szolgáltató elosztóhálózat nem nullázott.

Page 3: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 4 –

2. ÁLTALÁNOS ELVI SZEMPONTOK

Az erõsáramú villamos berendezés üzemszerûen feszültség alatt nem álló, de meghibásodáskövetkeztében feszültség alá kerülõ fém vagy egyéb villamos vezetõ anyagú teste és akörnyezõ talaj, illetve a környezetben található földelt fémszerkezetek között a bekövetkezõmeghibásodás esetén számottevõ feszültség (hibafeszültség) lép fel. A hibafeszültségszármazhat meghibásodott készülék testzárlatából vagy valamely külsõ – a hálózaton vagymás fogyasztónál létrejött – zárlat okozta, a védõvezetõ által (nullvezetõ által) behurcoltfeszültségbõl.Ha az ember meghibásodás következtében feszültség alá került testet érinti – illetve a testtelegyidejûleg más földelt fémszerkezetet érint –, akkor a meghibásodás következtébenfeszültség alá került test és a talaj – illetve a test és az egyidejûleg érintett földeltfémszerkezet – között érintési feszültséget hidal át. Ez az érintési feszültség gyakranveszélyes érintési feszültség (a megengedettnél nagyobb feszültség) is lehet.Az érintési feszültséget a veszélyes szint alá korlátozni, sõt a minimumra csökkenteni lehetazáltal, ha a villamos berendezéshez tartozó készülékek testét és a környezetben találhatófémszerkezeteket összekötve közel azonos potenciálra hozzuk.Ezt az elvet érvényesíti az MSZ 172/1 szabvány, amikor lehetõvé teszi az egyes épületekfogyasztói vezetékhálózatán érintésvédelem céljára a nullázás alkalmazását abban azesetben is, ha közcélú kisfeszültségû elosztóhálózatot az áramszolgáltató nem nyilvánítjanullázottnak, a nullázás külsõ feltételei teljesülésének hiányában; ebben az esetben aszabvány a nullázás alkalmazásához a nullázás belsõ feltételeinek teljesülését írja elõ, ezekpedig lényegében azonosak a hatásos egyenlõ potenciálra hozás kialakításával.

3. ÁLTALÁNOS ELÕÍRÁSOK

3.1* Az egyenlõ potenciálra hozás hatásos megvalósítása érdekében (szekcióban)egymással fémesen össze kell kötni:

– a vezetékes érintésvédelmet igénylõ villamos készülékek testét, illetve az e célraszolgáló védõvezetõt;

– az épületnél, illetve az épület alatt rendelkezésre álló földeléseket;– az épület állagához és az épület berendezéséhez tartozó házi fémhálózatok (lásd

4. és 5. fejezet);– azokat a különálló egyéb fémtárgyakat, amelyek elhelyezésüknél fogva a föld felé jól

vezetõ villamos kapcsolatba kerülhetnek pl. fürdõkád, tartály (lásd 6. fejezet).

Megjegyzés: Pl. az EPH megvalósítása érdekében az épületben össze kell kötni egymással:– a nullavezetõt (védõföldelés esetén a földelõvezetõt),– a betonalapföldelõt, illetve az épülethez csatlakozó más, mesterséges földelõt,– a fém vízvezetéket (hideg víz, meleg víz),– a fém gázvezetéket,– a fém központi fûtési berendezést,– a fém szellõzõ csatornát, vagy egyéb fém csatornát (pl. szemétledobó),– a házi fémhálózatnak minõsülõ egyéb fémszerkezeteket,– azokat az egyéb fémtárgyakat, amelyek EPH bekötése a 6. fejezet szerint szükséges, valamint– a villámvédelmi berendezést.

Page 4: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 5 – ME–04 115

3.2* Az önállóan is számottevõen földelt házi fémhálózatok fémes kapcsolatánaklétrehozásához az épület villamos fõkapcsolóberendezésében (házifõelosztóberendezésben) vagy annak közelében EPH csomópontot kell létesíteni.

Megjegyzés: Az EPH csomópontnak célszerû helye lehet az épület fõkapcsoló berendezésének (házifõelosztóberendezésnek vagy a házi csatlakozó szekrénynek) nulla-sínjén vagy annak közelébenalkalmazott csatlakozó szerelvény, ahová a különbözõ fémhálózatok csatlakoztatására szolgáló EPHösszekötõ vezetõk beköthetõk.

3.3* Az önállóan is számottevõen földelt házi fémhálózatokat közvetlenül kell (EPHösszekötõ vezetõ útján) az EPH csomóponthoz csatlakoztatni.

3.3.1* Közvetlenül kell az EPH csomóponthoz (EPH összekötõ vezetõ útján)csatlakoztatni a földelõvezetõket.

3.3.2 Több házi fémhálózat ugyanazon EPH összekötõ vezetõ útján együtt iscsatlakoztatható az EPH csomóponthoz (pl. a szerelõszinten a különbözõközmûvezetékek csövei, továbbá a villámvédelmi levezetõ földelõvezetõi, ugyanazonEPH összekötõ vezetõ útján, bilincsekkel sorbakötve, 1. ábra).

3.4* Önállóan számottevõen földeltnek nem tekinthetõ, de EPH-ba bevonandó házifémhálózatot vagy egyéb fémszerkezetet közvetve is szabad bekötni úgy, hogy a hozzálegközelebb esõ, az EPH-ba bekötött házi fémhálózathoz vagy a védõvezetõhözcsatlakoztatható. Ezáltal a KLÉSZ elõírása kielégítettnek tekinthetõ.1

3.4.1 Több szinten áthaladó, önállóan számottevõen földeltnek nem tekinthetõ házifémhálózat EPH bekötését legalul, a házi fémhálózat legalsó szintjén, illetve annakközelében kell kialakítani.

3.5* Vasbeton falak és vasbeton födémek acélbetétje villamosan összefüggõnek minõsül,de csak a saját potenciálvezérlése szempontjából. Az ilyen villamosan összefüggõhálózat nem tekinthetõ jól vezetõnek és nem alkalmas földelõvezetõ céljára, illetve másfémtestek és fémhálózatok egyenlõ potenciálra hozásának közvetítésére. (Lásd még5.3.).

3.5.1* Az ilyen falakra, illetve födémekre szerelt nagyterjedelmû, házi fémhálózatnakminõsülõ, az EPH-ba bevonandó fémtárgyak, fémfelületek EPH bekötésérõl külön kellgondoskodni.

3.5.2 Az ilyen falakra, illetve födémekre szerelt kisterjedelmû és ezért az EPH-babevonandónak nem minõsülõ fémtárgyak – borítások, díszítések, szerelvények stb. –,EPH bekötésérõl nem kell gondoskodni.

1 KLÉSZ 7. § 8. bek.

Page 5: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 6 –

3.5.3* Meg kell akadályozni, hogy az ilyen falakra, illetve födémekre szerelt villamoslámpatestek vagy más fogyasztókészülékek fém teste a vasbeton fal vagy födémacélbetétjével fémes kapcsolatba kerülhessen.

Megjegyzés: megfelelõ méretû faékbe vagy mûanyag fali ékbe csavart csillárhorog szigetelésénektekintendõ, kielégíti a KLÉSZ elõírását.2

3.6* Az EPH összekötõ vezetõ (vezeték vagy sín) anyaga és mérete általában feleljenmeg az elhelyezés és szerelési mód MSZ 1600/1 szerinti biztonsági követelményeknek.

3.6.1* Az EPH csomóponthoz közvetlenül csatlakoztatandó házi fémhálózatok bekötésére(3.5 szerinti) szolgáló EPH összekötõ vezetõ

acélszalag esetén legalább 3 x 20 mm,köracél esetén legalább 6 mm Æ,vörösréz vezetõ esetén legalább 10 mm2,alumínium vezetõ esetén legalább 16 mm2

méretû legyen.

3.6.2* Az EPH-ba közvetve is csatlakoztatható házi fémhálózatok és egyébfémszerkezetek bekötésére (3.4-ben) megfelel a legalább 2,5 mm2 keresztmetszetûszigetelt vörösréz vagy alumínium vezetõ is. Az ilyen EPH összekötõ vezetõt akivitelének megfelelõ szerelési móddal kell elhelyezni.

4. FÉM CSÕVEZETÉKEK

4.1 Az épületen belüli fém csõvezetékek körébe tartoznak: pl. a hideg víz, a meleg víz, atávfûtés, a gázvezeték és a központi fûtés.Az EPH hatásos kialakítása szempontjából nincs jelentõsége annak, hogy az épületenbelüli fém csõvezetékkel esetleg kapcsolatos külsõ, közterületi közmûvezetékfolytonos fémes vezeték legyen (pl. közterületi csõhálózat nem fémbõl készült);úgyszintén nincs jelentõsége annak, hogy az épületen belüli fém csõvezeték a külsõközmûvezetékkel tényleges fémes kapcsolatban legyen (pl. vízóra-áthidalás). Lényeges,hogy az épületen belül az EPH-ba bevont vezeték fém csõvezeték legyen.

Megjegyzés: A felsorolt vezetékek közül a legáltalánosabban elõforduló fém csõvezeték a vízvezeték.

4.2* A fém csõvezetékbe közbeiktatott nem fém (szigetelõanyagból vagy mûanyagbólkészült) csõszakasz vagy szerelvény után hozzá csatlakoztatott fém csõvezeték-szakaszmár villamosan elkülönített fém csõvezetéket alkot és terjedelme szerint kell elbírálni,hogy házi fémhálózatnak tekintendõ-e vagy sem. Amennyiben hossza következtébenkülön házi fémhálózatnak tekintendõ, úgy EPH bekötésérõl külön kell gondoskodni.

2 KLÉSZ 8. §. 8. bek.

26*

Page 6: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 7 – ME–04 115

4.3* Az épületen belüli fém csõvezetéket az elõfordulása szerinti legalsó szinten(pincében, szerelõszinten, kivételes esetben – ha másként nem lehetséges – az épületföldszintjén) kell az EPH rendszerbe bekötni.

4.3.1 A fém csõvezeték EPH bekötését lehetõleg az épületbe érkezés utáni elsõszakaszán, általában a csõvezeték elágaztatása elõtti részen kell létesíteni.Ha az EPH összekötõ vezetõ gazdaságos kialakítása úgy kívánja, akkor a bekötési helya csõvezeték elágazás utáni pontja is lehet.

4.3.2* A bekötést mindig a csõvezetéken kell elvégezni. Tilos a szerelvényekhez (pl. acsaptelephez) csatlakozni az EPH összekötõ vezetõvel.

4.4* Házi fémhálózatnak tekintendõ fém szellõzõ csatorna, fém szemétledobó csatornavagy más hasonló nem csõvezeték közvetett bekötése elegendõ az EPH rendszerbe. AzEPH bekötést az ezt legjobban megközelítõ, az EPH-ba bekötött házi fémhálózathozvagy a védõvezetõhöz elegendõ elvégezni.

4.5* Olyan esetekben, amikor a KLÉSZ a házi fémhálózat és a védõvezetõ legfelsõszinten történõ összekötését is elõírja, ezt a legfelsõ szinti összekötést legalább avízvezetékcsõvel kapcsolatban minden esetben végre kell hajtani, a többi házifémhálózatot elegendõ a fémvízvezetékcsõhöz kötni.1

4.5.1* Az ilyen legfelsõ szinti összekötést lakásokon belül is végre kell hajtani.

4.5.2* Az összekötést a védõvezetõ megfelelõen megválasztott – vagy e célra különkialakított – leágazási pontjától (leágazó dobozából) a vízvezetékcsõ legközelebbelérhetõ pontjáig kell létesíteni.

4.5.3* A legfelsõ szinti összekötés közvetett EPH bekötés.

5. FÉM ÉPÜLETSZERKEZETEK

5.1 Az épület EPH hálózatának kialakítása szempontjából a fém épületszerkezetekkörében elsõsorban az acélvázas (alumínium-, vagy egyéb kombinált fémvázas)könnyûszerkezetes épületek teherhordó vázszerkezetét kell figyelembe venni.

5.1.1* Gondoskodni kell arról, hogy az egyes acélváztartóoszlopok villamosan jól vezetõfolytonossága megoldást nyerjen.

1 Ez a megoldás kielégíti a KLÉSZ 7. § 5. bek. elõírásait.

Page 7: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 8 –

5.1.2 Az acélvázas könnyûszerkezetes épületek teherhordó vázának acélszerkezeti elemeitrészben hegesztéssel, túlnyomórészt acélcsavaros kötõelemek felhasználásávalkapcsoljuk egymáshoz a helyszíni összeszerelés alkalmával.Az acélvázas tartóoszlopok, illetve az épületváz acélszerkezeti elemeinekösszekapcsolására érvényes az 1.2. megjegyzésében foglalt megállapítás, amely szerintaz alkalmazott nagyszámú csavaros kötés következtében a villamos vezetékfolytonosságához mindenkor elegendõ fémes érintkezés álljon rendelkezésre.

5.1.3* Ha az épületváz acélszerkezeti elemei villamos szempontból szigetelõnek vagy rosszvezetõnek minõsülõ szerkezeti elemekkel kombináltan kerülnek alkalmazásra, akkor aszerkezeti tervekben gondoskodni kell a fém szerkezeti elemek villamosan jól vezetõfolytonos kapcsolatáról (pl. átkötésekkel, a szigetelõ szerkezeti elemek vezetõáthidalásával).

5.2 Ha az épület-vázszerkezet acél tartóoszlopai az alapozásban közvetlenülkapcsolódnak a vasbeton-alapozás acélbetét-szerkezetéhez, abban az esetben az egyestartóoszlopok – illetve az egymáshoz fémesen kapcsolódó tartóoszlopok alkottaépület-vázszerkezet – önállóan is számottevõen földelt házi fémhálózatnak tekintendõk.

5.2.1 Az egyes acél tartóoszlopok egymástól különálló alapozásait, az alapozásokkülönálló földelõ acélbetétjeit az alapozásban vagy a padlószinten az ME–04 124elõírásai szerint össze kell kötni, hogy ezáltal egymással összekapcsolt rendszertalkossanak. Úgyszintén az ME–04 124 elõírásai szerint az alapozások között szükségesfémes áthidalásokat is el kell készíteni, illetve a tervezés során errõl is kellgondoskodni.

5.2.2* Az alapozáson keresztül fémesen összekapcsolt acél tartóoszlop összefüggõ fémesrendszerét elegendõ egyetlen tartóoszlop bekötése által az EPH csomóponthozcsatlakoztatni. A tartóoszlop EPH csatlakoztatása egyúttal a földelés EPHösszekötésének is tekintendõ.

5.3* Vasbeton falak, vasbeton födémek, vasbeton pillérek (külsõ falak, válaszfalak,alagútzsalus épület falrendszere, vasbeton oszlopok, gerendák stb.) acélbetét szerkezetivasalásait nem kell az épület EPH rendszerébe külön bekötni. E falakkal, illetvefödémekkel kapcsolatban be kell tartani a 3.5.1–3.5.4-ben foglalt elõírásokat.

5.4* A helyszínen szerelt válaszfalak fémbõl készült tartóvázát, ha házi fémhálózatnakminõsül, be kell kötni az épület EPH rendszerébe.

Page 8: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 9 – ME–04 115

5.4.1 Ha a válaszfal fém vázszerkezetének vezetõsínje szögbelövéssel vagy önmetszõcsavarral van rögzítve az épület acél vázszerkezetéhez, akkor a válaszfal-vázszerkezetkülön EPH bekötésére nincs szükség.

5.4.2* Ha a válaszfal fém vázszerkezetének vízszintes vezetõsínje nincs fémes kapcsolatbanaz épület – házi fémhálózatnak tekinthetõ – fém tartó-vázszerkezetével (pl. az alsó ésfelsõ vezetõsínek szögbelövéssel a betonpadlóhoz és a betonfödémhez vannakrögzítve), akkor a vezetõsínek – közvetett – EPH bekötésérõl gondoskodni kell,feltéve, hogy összefüggõ terjedelmük szerint házi fémhálózatnak minõsülnek.

5.5* Álmennyezetek fémbõl készült vízszintes tartószerkezete ház fémhálózatnak minõsülés minden esetben be kell kötni az épület EPH rendszerébe.

5.5.1* Ha az állmennyezet fémbõl készült tartószerkezete – a helyiség felöli burkolólapokat magába foglaló keretszerkezet – közvetlenül kapcsolódik az épület fémbõlkészült vázszerkezetéhez (pl. a födém alatti fém trapézelemhez annak furataiba történõakasztással vagy csavaros kötéssel, vagy ha a fém tartóidomok mindkét végükön azEPH-ba bevont fém tartókra támaszkodnak) ebben az esetben külön EPH bekötésrenincs szükség.

5.5.2* Ha az álmennyezet fémbõl készült tartószerkezete fából, mûanyagból vagy ezekkombinációjából kialakított függesztõ elemekkel van felerõsítve, gondoskodni kell azálmennyezeti fém tartókeret EPH bekötésérõl. Ez a – közvetett – EPH bekötéstörténhet az állmennyezeten áthaladó vagy azt keresztezõ valamely, az EPH-babekapcsolt házi fémhálózathoz.

5.5.3* Az álmennyezeti keretszerkezetbe illesztett – bepattintott, csavarozott vagy csakbelehelyezett – fémbõl készült burkoló lapokat nem kell egyenként az EPH rendszerbebekötni, illetve egymás között villamos átkötéssel összekapcsolni, akkor sem, ha nemfémes tartószerkezetre fém burkoló lapok kerülnek elhelyezésre.

5.6 Ha a fém nyílászárók, ajtó-és ablaktokok, ablakrácsok terjedelme nem éri el a házifémhálózat mérethatárát, ezek EPH bekötése nem szükséges.

5.6.1* Ha az épületen a nyílászárók sora (pl. egymás melletti ablakok) fémesen összefüggõfolytatólagos sorozatot alkot és terjedelme alapján házi fémhálózatnak minõsül, akereteket egységbe foglaló szerelõsín (keretvas) útján a sorozat – közvetett – EPHbekötésérõl gondoskodni kell.

Page 9: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 10 –

5.7 Az épület külsõ felületén – falsíkján, tetején, ereszén – elhelyezett fémbõl készültépületszerkezetek (külsõ burkoló lemezek,-díszítõ elemek, rácsok, szobrok stb.),továbbá az attika-, párkány- és tetõbádogozás, ereszcsatornák, esõvízelvezetõcsatornák, valamint az épület tetõszerkezetéhez tartozó egyéb fém alkatrészektetõablak, tetõ-kibúvó, hõszigetelõ rétegek fém burkolata, párazáró fém fóliák stb.)EPH bekötése – az 5.7.1-ban foglaltak kivételével – nem szükséges abban az esetbensem, ha a terjedelme alapján házi fémhálózatnak kellene tekinteni valamelyiket.

Megjegyzés: A tetõszerkezethez (tetõhöz, ereszhez) tartozó fémtárgyakat villámvédelmi szempontbólkell figyelembe venni és bekötésükrõl az MSZ 274 szerint kell gondoskodni.

5.7.1* Az erkély- vagy loggia-párkányburkoló lemez, illetve a védõrács – közvetett – EPHbekötésérõl kell gondoskodni abban az esetben, ha terjedelme szerint házifémhálózatnak minõsül.

Megjegyzés: A felvonóberendezés nagyterjedelmû fém alkatrészeit (gépi berendezés, vezetõsínek stb.)az MSZ–04 11/4 elõírásai szerint kell bekötni az épület villámvédelmi rendszeréhez. Ezek afémtárgyak a villámvédelmi berendezésen keresztül kerülnek kapcsolatba az EPH hálózattal.

5.8* Az épületen lévõ villámvédelmi berendezés és az EPH hálózat összekötésérõlminden esetben gondoskodni kell.

5.8.1* A villámvédelmi rendszer (felfogó, levezetõk, földelés) legalább egyetlen helyen kella kapcsolatot az EPH rendszerrel létrehozni.

5.8.2 A villámvédelmi berendezés és az EPH hálózat között közvetlen összekötést jelent aközös földelés önmagában is (pl. a villámvédelmi rendszer és az EPH rendszer különföldelõvezetõkkel csatlakozik a közös betonalap-földelõhöz).

6. EGYÉB FÉMTÁRGYAK

6.1* Fürdõszobában, zuhanyzó helyiségben, üzemi mosdóban, mosókonyhában, továbbáminden nedves helyiségben különös gondot kell fordítani arra, hogy a falhoz vagyfödémhez (padlóhoz) rögzítetten szerelt egyéb fémtárgyak ne kerülhessen az EPHhálózattól eltérõ potenciálra.

6.1.1* Minden esetben gondoskodni kell a fürdõkád és a fémbõl készült mosdóvályú –közvetett – EPH bekötésérõl.

6.1.2* A fürdõkád melletti fémbõl készült kapaszkodót, a fémbõl készült törülközõtartó-állványt, illetve az egyéb rögzítetten szerelt fémtárgyakat szigetelten, fa- vagy mûanyagfaliékek alkalmazásával kell a falhoz vagy födémhez (padlóhoz) felerõsíteni.

Page 10: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 11 – ME–04 115

6.1.3* A padló–összefolyót, illetve a padló–összefolyó érinthetõ borítórácsát mûanyagbólvagy mûanyagbevonattal vagy más szigetelõanyagból kell készíteni.

6.1.4* Az elõregyártott, fémvázas vizes térelem (vizesblokk) összes érinthetõfémtárgyainak és fémvázának EPH összekötését a vizesblokk-gyártmány kialakításánálkell megoldani.

6.2* Minden helyhez kötött 100 l vagy annál nagyobb névleges ûrtartalmú fémtartályt bekell kötni az EPH hálózatba.

6.3 Fém szekrények, ajtók, ajtókeretek, fém szerelõsávok (széklécek), vezetékcsatornákstb. bekötése az EPH hálózatba csak akkor szükséges, ha terjedelmük alapján házifémhálózatnak minõsülnek.

Megjegyzés: Az ilyen fémszerkezeti elemekbe vagy fémfelületekre szerelt villamos berendezéseketérintésvédelemmel kell ellátni. Az ilyen fémszerkezeti elemekbe vagy fémfelületekre szerelt villamosvezetékeket járulékos szigeteléssel (szigetelt védõcsõbe húzva vagy két rétegû szigeteléssel) kellelhelyezni.

6.4* Amennyiben az antennaberendezés és a villámvédelmi berendezés kapcsolata azMSZ 274 szerint készült el és az antennaberendezés központi erõsítõje vezetékesérintésvédelemmel van a villamos hálózathoz csatlakoztatva, akkor azantennaberendezés és tartozékainak az EPH hálózatba történõ bevonására nincsszükség.

7. ÖSSZEKÖTÉSEK

7.1 A földelésben részt vevõ vezetõk (földelõ, földelõacélbetét, földelõvezetõ)összekötésére – toldására, leágaztatására – vonatkozólag az MSZ 172/1 és azME–04 124 tartalmaz elõírásokat.

7.2 A különféle házi fémhálózatok EPH összekötését (pl. csõvezetékek és egyébfémszerkezetek összekötését és csatlakoztatását az EPH csomóponthoz, a pincébenvagy a szerelõszinten) célszerû megoldani. Az EPH összekötõ sín (3.6.1 szerint)készülhet:laposprofilú idomacélból, elõregyártott csavaros csatlakozó elemekkel (2. sz. ábra);köracélból, ráhegesztett csatlakozó elemmel (3. sz. ábra);vörösréz vagy alumínium vezetõbõl, ráforrasztott vagy sajtolt csatlakozó saruval.

7.3* Csavaros kötéshez minden esetben rugós alátétet kell alkalmazni.

7.4 Köracél földelõvezetõhöz az EPH összekötõ vezetõ csatlakoztatható hegesztéssel(4. sz. ábra), vagy csavaros kötéssel (5. sz. ábra).

Page 11: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 12 –

7.5 Csõvezetékek megfogásához minden esetben bilincskötést kell alkalmazni.Megoldás a csõfelülethez idomuló, szalagacélból készült bilincs (7. sz. ábra).

7.6 Épületszerkezetekhez, nagyméretû idomvasak felületéhez a csavaros kötõelemhozzáerõsítése történhet befúrással vagy szögbelövéssel (8. és 9. sz. ábrák).

7.7 Bádogszegélyek, lemezek, párkányok bekötéséhez célszerû a lemezfelületreforrasztott csatlakozó zászlót alkalmazni (10. és 11. sz. ábrák).Ennek az elemnek a felforrasztását célszerûen a bádogosmunkák készítõi végezhetik.

7.8* Kádhoz, az EPH összekötõ vezetõt az erre a célra szolgáló és az MSZ 13879szabványban elõírt földelõszemhez kell csatlakoztatni.

7.9 Ha valamely házi fémhálózat – közvetetett – EPH bekötése az érintésvédelmivédõvezetõ (nullázó vezetõ) leágazásával történik, akkor a védõvezetõrõl a leágazástvagy meglévõ elágazó dobozban, vagy külön erre a célra létesített elágazó dobozbankell elkészíteni. A szerelvénydoboz e feladat megvalósítására nem használható fel.

Page 12: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 13 – ME–04 115

Ábrák jegyzéke

1. Házi fémhálózatok EPH összekötése a szerelõszinten. 2. EPH összekötõvezetõ lapos profilacélból. 3. EPH összekötõ vezetõ köracélból. 4. EPH összekötõ vezetõ csatlakozása köracélhoz hegesztéssel. 5. EPH összekötõ vezetõ csatlakozása köracélhoz csavaros kötéssel. 6. Horganyzott csõbilincs. 7. Csõbilincs szalagacélból. 8. Csavaros kötõelem hozzáerõsítése idomvashoz befúrással. 9. Csavaros kötõelem hozzáerõsítése idomvashoz szögbelövéssel.10. Lemezfelületre forrasztott csatlakozó zászló.11. Csatlakozó zászló kialakítása.

Page 13: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 14 –

Házi fémhálózatok EPH összekötése a szerelõszinten

1. ábra

C: Központi fûtés csõvezetékM: melegvíz csõvezetékH: hidegvíz csõvezetékG: gáz csõvezetékO: összekötõ vezetõ a nullasínbenV: villámvédelmi levezetõ

Page 14: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 15 – ME–04 115

2. ábraEPH összekötõ vezetõ lapos profilacélból

3. ábraEPH összekötõ vezetõ köracélból

Page 15: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 16 –

4. ábraEPH összekötõ vezetõ csatlakozása a köracélhoz hegesztéssel

5. ábraEPH összekötõ vezetõ csatlakozása köracélhoz csavaros kötéssel

Page 16: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 17 – ME–04 115

Csõ, D” l v a b c dszorító-csavar

½ 30 2 20 30 4 6,5 M6x30¾ 30 2 20 30 4 6,5 M6x301 30 3 30 40 8 8,5 M8x40

1 ½ 30 3 30 40 8 8,5 M8x402 30 3 30 40 8 8,5 M8x403 30 3 30 40 8 8,5 M8x40

6. ábraHorganyzott csõbilincs

7. ábraCsõbilincs szalagacélból

Page 17: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 18 –

8. ábraCsavaros kötõelem hozzáerõsítése idomvashoz befúrással

Page 18: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 19 – ME–04 115

9. ábraCsavaros kötõelem hozzáerõsítése idomvashoz szögbelövéssel

Page 19: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115 – 20 –

10. ábraPárkánylemezhez forrasztott csatlakozózászló

Page 20: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

– 21 – ME–04 115

11. ábraBádogszegélyhez forrasztott csatlakozózászló

Page 21: 06 EPH Kialakitasa Rendelet Recovered

ME–04 115*

AZ EGYENLÕ POTENCIÁLRA HOZÁSHÁLÓZATÁNAK KIALAKÍTÁSA

E mûszaki elõírás alkalmazása kötelezõ**, a megjelölt szakaszokban foglaltelõírásoktól az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium engedélyével*** szabadeltérni, a többi elõírástól a szerzõdõ felek a szerzõdés teljesítése (részteljesítése) elõttkötött írásbeli megállapodás alapján eltérhetnek, ha az eltérés az élet, az egészség, atesti épség védelmét, a vagyonbiztonságot nem veszélyezteti, illetve a népgazdaságvagy a fogyasztók érdekeit nem sérti.

A mûszaki elõírás hatálya a magánkisiparra is kiterjed.

E mûszaki elõírás tárgya az épületek erõsáramú villamos berendezésének érintésvédelmévelkapcsolatban az MSZ 172/1-ben, illetve a 8/1981. (XII. 27.) Ip. M. számú rendelettelkiadott „Kommunális és Lakóépületek Érintésvédelmi szabályzatá”-ban (a továbbiakban:KLÉSZ)-ben elõírt egyenlõ potenciálra hozás (továbbiakban: EPH) hálózatánakkialakítására vonatkozó részletes létesítési elõírások az EPH-ba bevonandó fémszerkezetekkörének és az összeköttetés feltételeinek, valamint az összekötés módjának meghatározása.

1. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

A mûszaki elõírásban szereplõ egyes villamos fogalmak meghatározásait az MSZ 172, azMSZ 447, az MSZ 1600, az ME-04 124 és a 8/1981. (XII. 27.) Ip. M. sz. rendelettelkiadott KLÉSZ tartalmazzák.

* E Mûszaki Elõírás részben beépült az MSZ 172/1–86-os szabványba.

** Az építésügyi ágazati mûszaki elõírások hatályára a 13/1969 (VII. 8.) ÉVM számú rendeletvonatkozik

*** (A szakasz száma fölött csillaggal megjelölt (pl. 8.1.*) elõírásokra vonatkozó eltérési engedélyekkérelmét az ÉVM Fejlesztési Fõosztálynak címezve az Építésügyi Szabványosítási Központhoz kellbenyújtani. (1502 Budapest, 69. Postafiók)