Comisia Metodic a nvtorilor FLOAREA SOARELUI Proiect de lecie
difereniat
iunie 2014 - Prof. Maria CIUBOTARU
DATA: 06.2014 CLASA: a IV-a coala Gimnazial PROFESOR: Maria
CIUBOTARU
ARIA CURRICULAR: TEHNOLOGII/MATEMATIC I TIINE ALE NATURII / LIMB
I COMUNICARE / ARTEACTIVITATE INTERDISCIPLINAR: EDUCAIE TEHNOLOGIC,
TIINE ALE NATURII, LIMBA I LITERATURA ROMN, MATEMATIC, EDUCAIE
MUZICALUNITATEA DE NVARE: Proiectarea unor modele simple
SUBIECTUL : FLOAREA - SOARELUIDISCIPLINE VIZATE:EDUCAIE
TEHNOLOGIC:
*FLOAREA SOARELUI din hrtie i carton, puzzle
*TEHNICI DE LUCRU: Decuparea dup contur, ruperea i mototolirea
hrtiei, lipirea, rularea hrtiei, asamblarea
TIINE ALE NATURII:
*FLOAREA SOARELUI, prile componente observabile, proprieti
terapeutice,
LIMBA I LITERATURA ROMN:
*FLOAREA SOARELUI, PPT- poezia Floarea-soarelui de Vladimir Pop
Mrcanu, legenda, origine /istoric
MATEMATICA:
*FLOAREA SOARELUI. Afl lungimea i limea dreptunghiului n care
s-ar ncadra floarea realizat de tine. Gsete calea spre
Floarea-soarelui!EDUCAIE PLASTIC:
*FLOAREA SOARELUI , picturi celebre din seria dedicat
Florii-soarelui de Vincent van Gogh, fie de coloratEDUCAIE
MUZICAL:
*FLOAREA SOARELUI , fond muzical, FLOAREA SOARELUI, Gabriel
Dorobanu
SCOPUL LECIEI : Cunoaterea plantei sub diverse aspecte: plant
industrial, plant terapeutic, plant decor prin dezvoltarea
deprinderilor de prelucrare a materialelor folosind diferite
tehnici de lucru (decuparea dup contur, mototolire, lipire, ndoire,
asamblare), a deprinderilor de evaluare / autoevaluare, a
deprinderilor de a lucra ngrijit, de a folosi corect i economic
materialele date;
cultivarea interesului pentru a confeciona obiecte utile
stimulnd imaginaia, creativitatea dezvoltnd gustul estetic.
OBIECTE OPERAIONALE : Pe parcursul leciei elevii vor fi
capabili:
CLASA DE ELEVIELEVUL INTEGRAT
O1 s execute operaiile (conturare, decupare dup contur,
asamblare, lipire) necesare realizrii lucrrii;O1 s execute
operaiile ( ruperea i mototolirea hrtiei, asamblare, lipire)
necesare realizrii lucrrii i conturare / decuparea dup contur, cu
ajutor;
O2 s enumere etapele de lucru i materialele necesare realizrii
compoziiei;O2 s numeasc materialele necesare realizrii
compoziiei;
O3 s realizeze compoziia, folosind materialele date, n mod curat
i ngrijit;O3 s definitiveze compoziia, folosind materialele
date;
O4 s aprecieze lucrarea proprie i a celorlali elevi, respectnd
criteriile de evaluare date;O4 s aprecieze lucrarea celorlali
elevi, respectnd unele criterii de evaluare date;
O5 s identifice modaliti de folosire a produsului;O5 s
identifice modaliti de folosire a produsului;
O6 s mnuiasc instrumentele de lucru respectnd normele de
protecia muncii: foarfecele, creionul,etc.O6 s mnuiasc
instrumentele de lucru respectnd normele de protecia muncii:
foarfecele, creionul,etc.
O7 s manifeste interes i disponibilitate pentru obinerea
produsului.O7 s manifeste interes i disponibilitate pentru obinerea
produsului.
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi
METODE I PREOCEDEE : conversaia, explicaia, demonstraia,
observaia organizat, exerciiul, instructajul;
MATERIAL DIDACTIC: plane cu etapele de lucru, plan cu criteriile
de evaluare, foi colorate, beioare de frigrui, hrtie creponat neagr
i verde, foarfece, discuri de carton, foi, past de lipit, markere,
abloane, acuarele, pensoane, puzzle, fie de colorat, slideshow
PowerPoint, videoproiector;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Lucian tefan, Gabriela Dorobanu Ghid
metodic privind proiectarea i desfurarea activitilor de predare
nvare evaluare, Editura Aramis
Resurse temporale: 45 minuteResurse umane:
-17 elevi din clasa a IV-a , din care 9 elevi cu cerine
educaionale speciale;
-profesori n nvmntul primar i nvtori de la clasele primare,
profesor de sprijin, profesor logopedPREZENTAREA CONTEXTULUI
Lecia se desfoar n sala de clas, cu invitai nvtori/ profesori n
nvmntul primar, profesori de sprijin, logoped. Colectivul de elevi
este eterogen, format din 8 elevi normali i 9 elevi cu CES (A.M.,
B-I.D-E., C.R-I., L.A-I., N.E., N.E-L., P.L-C., P.B., P.L-G.,),
care prezint numeroase probleme, dup cum urmeaz:
A.M.: nanism hipofizar (2009) cronic care-i afecteaz dezvoltarea
fizic i psihic, probleme de concentrare, disgrafie, dislalie,
citire silabisit fr expresivitate. Lipsa coordonrii motrice, slab
capacitate de rezolvare a problemelor. Msuri ce s-au impus pentru
realizarea parcursului colar integrat: programa adaptat la Limba i
literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic,
activiti difereniate; B-I.D-E.: retard mintal, tulburri
nespecificate comportamentale i emoionale, astm bronic persistent,
probleme induse de pierderea relaiilor afective i evenimetele
negative din copilrie, probleme legate de mediul social cu
manifestri agresive. A avut antecedente TBC, de aceea de la 3 ani a
crescut n Centrul de plasament cu grad de handicap sever.
Preventoriul Deleni. La 10 ani este luat n familie (de ctre bunica
matern), dar nu s-a adaptat de aceea , la 11 ani (n 2013) s-a luat
msura de plasament n regim de urgen la centrul Ion Holban. Deoarece
a avut manifestri agresive asupra beneficiarilor, a bunurilor i a
personalului, a fost internat la Spitalul Socola. ncepnd cu data de
04.04. 2013, minora este ocrotit n CRCHS Galata (Centrul de
Recuperare pentru Copilul cu Handicap Sever, Galata). Necesit
asistent personal. Msuri: consiliere, programa adaptat la Limba i
literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic,
activiti difereniate; C.R-I.: tetraparez spastic dreapt, cu retard
psihic; encefalopatie cronic infantil; prematuritate; hemoragie
meningo-cerebral, ncadrare n grad de handicap GRAV cu meniunea c
necesit asistent personal. Msuri ce s-au impus pentru realizarea
parcursului colar integrat: consiliere, programa adaptat la Limba i
literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic,
activiti difereniate; L.A-I.: astm bronic alergic, conjunctivit
alergic, rinit alergic, spasmofilie, hiper IGR, deficit imun de
IG.G de la vrsta de 4 ani, insuficien respiratorie acut, pneumonie
interstiial, ncadrat n grad de handicap MEDIU. Msuri ce s-au impus
pentru realizarea parcursului colar integrat: programa adaptat la
Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie
logopedic, activiti difereniate, consiliere; N.E.: retard mintal.
Face parte dintr-o minoritate religioas care l distrage de la unele
activiti extracolare. Msuri ce s-au impus pentru realizarea
parcursului colar integrat: consiliere, programa adaptat la Limba i
literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic,
activiti difereniate; N.E-L.: retard mintal, dificulti de nvare.
Face parte dintr-o minoritate religioas care l distrage de la unele
activiti extracolare. Msuri ce s-au impus pentru realizarea
parcursului colar integrat: consiliere, programa adaptat la Limba i
literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic,
activiti difereniate; P.L-C.: retard mintal. Face parte dintr-o
minoritate religioas care l distrage de la unele activiti
extracolare. Msuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului
colar integrat: consiliere, programa adaptat la Limba i literatura
romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti
difereniate; P.B.: deficien funcional, tulburare emoional, obs.
Abuz fizic i psihologic atenie fluctuant Preluat, mpreun cu sora
sa, de Centrul de Plasament Veniamin Costachi dup ce au fost n
grija unui asistent maternal. Msuri ce s-au impus pentru realizarea
parcursului colar integrat: consiliere individual, programa adaptat
la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie
logopedic, activiti difereniate; P.L-G.: deficien mintal DMU,
tulburare mixt emoional i de conduit. Preluat, mpreun cu sora sa,
de Centrul de Plasament Veniamin Costachi dup ce au fost n grija
unui asistent maternal. Msuri: consiliere individual, programa
adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv,
terapie logopedic, activiti difereniate;DESFURAREA ACTIVITII
Momentele lecieiConinutul informaional al activitii
Elemente eseniale de coninutActivitatea elevilor
claseiActivitatea elevilor cu CESResurseEvaluare
1. Momentul organizatoric
a)Organizarea clasei(1 min)
Stabilirea ordinii i disciplinei n clas, crearea condiiilor
optime nceperii orei adresnd elevilor ntrebri care s-i introduc n
specificul disciplinei i s asigure climatul psiho-afectiv. Pregtesc
materialele necesare desfurrii activitii.
Sunt observai i ajutai s-i pregteasc materialele necesare de
ctre nv. sau colegi. Ajut la distribuirea materialelor
necesare.Floarea - soarelui model
Plana model cu etapele de lucru
Aprecieri verbale
Autoevaluarea
b)Pregtirea materialelor
Distribuirea mapelor cu materialele necesare (carton, hrtie
glasat galben, hrtie creponat neagr, foarfece, lipici); pregtirea
modelului i a planei Primesc materialeleCarton, hrtie colorat
galben i verde, hrtie creponat neagr i verde, foarfece, lipici,
polistiren.
c)Verificarea lucrrillor executate n ora anterioar
(3 min)
Se verific lucrarea din lecia anterioar, realizndu-se o analiz a
produsului dup urmtoarele criterii:-corectitudinea realizrii
produsului prin tehnicile folosite ;
-acurateea lucrrii;
-originalitatea execuiei lucrrii
Prerile emise vor fi argumentate de elevi. Vor face aprecieri
despre 2-3 lucrri. Apreciaz lucrrile prezentate, ajutai de nv./
colegiActivitate frontal
Instructajul verbal
Conversaia
Analiza
Comparaia
Verific exprimarea i argumentarea prerilor elevilor
2. Captarea ateniei
(3 min)
CINE SUNT?Sunt o plant cultivat de om, am rdcina n form de ru,
tulpina dreapt, groas, acoperit de un strat de periori. Frunzele
mele sunt n form de inim, mari i late. Florile mele sunt ca nite
plrii cu petale galbene ca soarele aezate pe marginea unui disc
unde mi cresc seminele ce au culori albe sau negre. Sunt foarte
folositoare omului. Din seminele mele el face uleiul pe care l
folosete la gtit, dar i halva, margarin. Albinele m caut pentru
nectarul i polenul pe care l culeg din florile mele pentru a face
mierea. Iubesc foarte mult soarele; ct e ziulica de lung nu m mai
satur s-l privesc, de aceea oamenii mi mai spun i Sora -soarelui.
Cine sunt eu? (.....................) Ascult i ghicesc despre cine
este vorba.
Ascult i sunt ajutai s ghiceasc despre cine este vorba.CD
(fondul muzical)
Activitate frontal
Conversaia
Observarea
Sistematic
Verific capacitatea de concentrare a ateniei elevilor
3. Anunarea subiectului i a obiectivelor
(1 min)
-Astzi Astzi vom afla multe lucruri despre Floarea-soarelui. O
vom realiza din hrtie i carton, dac vom decupa corect dup contur,
vom mototoli buci de hrtie creponat i le vom lipi la locul lor
respectnd cerinele, vom obine cea mai minunat floare. Trebuie s
rspundei cerinelor, s lucrai curat, ngrijit, fr surplus de aracet,
s mnuii corect foarfecele, s evaluai lucrrile dup criterii
stabilite. Elevii ascult. Elevii ascult, fiind atrai / atenionai
prin limbajul nonverbal de ctre nv.Conversaia
Frontal
Explicaia
4. Dirijarea nvrii4.A.Realizarea instructajului tehnic
a)Prezentarea i intuirea modelului
(2 min)
PowerPoint: poezia Floarea-soarelui de Vladimir Pop Mrcanu
PRILE COMPONENTE ale plantei cu proprietile lor
terapeuticePowerPoint: prezentare Floarea-soareluiSe face
instructajul elevilor privind folosirea materialelor i
istrumentelor cu care vor lucra, poziia corect la lucru, meninerea
cureniei.
Prezint plana model, materialele i etapele de lucru: Privii! Din
hrtie colorat vom decupa petalele pe care le lipim pe marginea
discului tiat din carton (dou i chiar trei rnduri suprapuse), pe
mijlocul hrtiei vom lipi buci de hrtie creponat mototolit (neagr)
pentru a imita seminele. i adugm i o tulpin din beioare de frigrui
sau hrtie colorat (cartonat) verde rulat strns pentru a o ntri de
care lipim i cteva frunze decupate n form de inim. Fixm floarea pe
tulpin, tulpina pe un suport de polistiren i am obinut un cadou
frumos pentru o persoan drag sau un obiect de ornament.
Solicit 1-2 elevi care s prezinte lucrarea model amintind prile
componente observabile ale plantei, tipul de hrtie folosit i
tehnica de lucru pentru fiecare parte .privesc i citesc versurile
cnd sunt numiinumesc prile component ale plantei i citesc
proprietile lor terapeutice
citesc atunci cnd sunt solicitai Elevii repet etapele de
lucru.
Prezint modelul dac sunt solicitai
privesc i citesc versurile cnd sunt numiicitesc prorietile
terapeutice Elevii sunt solicitai s rspund la ntrebri.privesc
slideshow-ulRepet etapele de lucru Ajut la prezentarea
modelului
Ppt: Floarea-soarelui, de Vladimir Pop Mrcanu
Fia: Proprieti terapeutice
Ppt: Prezentare Floarea-soareluiInstructaj frontal
MODELUL
Observaia dirijat
Explicaia
Individual
Activitate frontal
Dialogul dirijat
Verific flexibilitatea gndirii, capacitatea de concentrare a
ateniei elevilor
b)Intuirea planei cu etapele de lucru
(2 min)
Prezint elevilor plana cu etapele de lucru i stabilesc cu ei
ordinea n care vor fi efectuate operaiile.
Prezint etapele solicitateSunt ajutai s prezinte etapele de
lucru dip planeDialogul dirijat
Observarea dirijat
Individual
Planele-model cu etapele de lucru
c)Demonstrarea de ctre nvtor
(3 min)
Demonstrarea de ctre nvtor se face odat cu lucrul elevilor.
Demonstraia
Individual
Exerciiul
d)Explicarea i demonstrarea fiecrei etape de lucru (n paralel cu
lucrul efectiv al elevilor )
(3 min)
Explic elevilor faptul c tehnica de lucru se afl n strns legtur
cu respectarea etapelor de lucru. Dac etapele sunt respectate pas
cu pas, produsul final va fi foarte reuit.
Pentru a realiza Floarea soarelui este necesar s respectm
urmtoarele etape:1. Decupm petalele din hrtie de culoare galben pe
linia de contur, tiem pe lungime de la baz spre vrf pn la jumtate,
apoi lipim petalele ntreptrunse (1-2 straturi) pe marginea discului
de carton;2. Rupem buci de hrtie creponat neagr, de diferite mrimi,
pe care le mototolim ntr-un singur sens pentru a obine seminele mai
mari sau mai mici, le aranjm i le lipim n cercuri concentrice, n
interiorul discului.3. Decupm cteva frunze cu codie;4. nvelim un
beior de frigrui n hrtie creponat verde / rulm o foaie cartonat de
culoare verde pe lungime pentru a obine tulpina, cu partea colorat
n exterior i lipim frunzele decupate;5. Lipim floarea pe tulpin.6.
Fixm tulpina pe un suport de polistiren.
Activitate frontal
Explicaia
Demonstraia
e)Verificarea modului de nelegere a etapelor de lucru
(1 min)
Verificarea modului de nelegere a etapelor de lucru se face n
paralel cu lucrul efectiv al elevilor, corectndu-i atunci cnd este
necesar.
4.B.Aplicarea n practic a instructajului (Executarea
lucrrii)
(25 min) n timp ce elevii execut lucrarea, i urmresc i i ajut pe
cei care solicit sprijin, dau indicaii i fac observaii individuale
i generale, dac aceeai greeal se repet la mai muli elevi
Elevii vor lucra pe echipe de cte 2 elevi
n timp ce elevii lucreaz se pot prezenta cteva date legate de ce
simbolizeaz aceast floare, Legenda Florii - soarelui, originea sa i
proprietile terapeutice:
Simbol: Floarea soarelui este floarea mndriei i a veseliei.
Legenda: Exista o legend bazat pe mitologia greac, care ne spune
originea florii - soarelui.
Se spune c, demult, Clydie o nimfa a stejarului era ndrgostit de
Apollo, Zeul Soarelui. Dar Apollo nu era ndrgostit de ea. Aa c ea
sttea toat ziua, de la rsritul soarelui pn la apus, uitndu-se la
iubitul ei Soare.
Ca printr-o minune, trupul nimfei s-a transformat ntr-o floare.
Picioarele i-au devenit o tulpin zvelt, iar faa o floare de soare.
Prul ei blai a devenit un irag de petale galbene. Transformat ntr-o
floare, Clydie nc se mai uita dup soare n fiecare zi.
Originea: Planta vine din America de Nord i se presupune c a
fost cultivat acum 3000 de ani de indieni n Arizona i New Mexico.
Prin 1500 floarea soarelui a fost adus i n Europa de exploratorii
spanioli. Iniial a fost doar ca plant decorativ, cptnd uz comercial
abia cnd a fost adus n Rusia.
n 1835, un ran rus de lng Voronej a fcut o descoperire care avea
s dea aripi revoluiei industriale: presa pentru ulei din
floarea-soarelui. Civa ani mai trziu, sute de mii de hectare din
Europa erau acoperite cu uimitoare lanuri galben-aurii. Aveau s mai
treaca nc dou sute de ani pn la descoperirea valorii terapeutice a
florii-soarelui, care s-a dovedit a fi un elixir de sntate cu o
aciune puternic.
Proprieti terapeutice ale plantei sunt cunoscute i rspndite n
toat lumea:
Rdcina - se recolteaz toamna timpuriu, cnd nc mai are vigoare,
se spal bine, dup care se taie n fii, pentru a nu mucegi, i se pune
la uscat. Are proprieti laxative i uor calmante gastrice.
Tulpina - se recolteaz i se folosete numai verde, avnd puternice
efecte febrifuge.
Frunzele - ca i tulpina, se folosesc numai verzi, avnd pe lng
efectele febrifuge, o aciune expectorant i decongestiv
pulmonar.
Petalele florii - se recolteaz prin ciupire de pe plrie i se
folosesc proaspete, pentru tinctura, sau se usuca n strat subire.
Sunt un remediu uluitor de puternic, cercetri de ultima ora artnd c
au o aciune intens de stimulare imunitar, antitumoral i de mrire a
capacitii de adaptare a organismului.
Seminele - sunt binecunoscute ca aliment, fiind consumate mai
mult prjite, ceea ce le altereaz proprietile curative. Puini tiu c,
atunci cnd sunt foarte proaspete i necojite, ele devin un remediu
de for pentru combaterea bolilor de rinichi, de bila i
circulatorii.
Plria - este partea din floare care rmne dup ndepartarea
seminelor. n medicina popular, este un leac verificat contra
durerilor de cap, a insolaiei i-a bolilor eruptive la nivelul
pielii.
Conturez i decupeaz dup contur.
asambleaz elementele compoziiei Sunt observai i ajutai, la
nevoie, s conturez i s decupeze. Sunt ajutai de ctre colegi, dac e
cazul, n realizarea conturului.
Atenie deosebit se acord elevei B-I. D-E, la folosirea
foarfecelui, n cazul n care devine agitat este ndrumat s coloreze o
plan cu floarea-soarelui elevul care are ritm mai lent de lucru
este ndrumat i ajutat de ctre nv. sau de ctre un coleg mai
harnic.
Demonstratia, explicatia
Munca independent
Individual, pe echipe
CD (fond muzical)
CD playerObservarea
sistematic
Tema de lucru
n clas
Proba practic
5.ncheierea activitii
5.A. ncetarea lucrului, curenie la locul de munc
(1 min)La semnalul de ncetare a lucrului se vor ocupa de curenia
la locul de munc, vor aeza resturile de hrtie pentru a le arunca la
co, adun materialele rmase i pregtesc lucrarea pentru
prezentareConversaia
Apreciez simul estetic, gospodresc
5.B. Dezbateri asupra
utilitii lucrrii i a
frumuseii acesteia
(1 min)
Elevii propun unele moduri de folosire a lucrrii i apreciaz
lumina i cldura pe care o rspndete n jur aceast
floare.Dezbaterea
5.C.Analiza lucrrilor i aprecieri generale i individuale. (3
min)
Elevii i vor prezenta lucrrile ntr-o miniexpoziie.
Antrenez elevii n aprecierea lucrrilor.
Realizez aprecieri colective i individuale
asupra modului de lucru i asupra implicrii n activitate a
elevilor.
Afiez lucrrile la tabl.
Fac aprecieri asupra modului cum au lucrat elevi i vor fi notate
lucrrile elevilor
Cer ctorva elevi (2-3) s-i autoevalueze lucrrile.
Enumer criterii de evaluare : respectarea temei, a subiectului,
corectitudine decuprii, acurateea lucrrii, originalitate.
Evalueaz lucrrile obinute.
Se autoevalueaz Elevii sunt ajutai s participe la evaluarea
lucrrilor altor colegi.
Elevii sunt ajutai s participe la autoevaluarea lucrrilor
proprii.
Activitate frontal Conversatia
Observarea
sistematica
AutoevaluareApreciez spiritul critic i autocritic, capacitatea
de analiz obiectiv
ANEXA 1: Floarea-Soarelui, etapele de lucru
ETAPE DE LUCRU
I. Decupm petalele din hrtie glac galben pe linia de contur,
tiem pe lungime de la baz spre vrf pn la jumtate, apoi lipim
petalele ntreptrunse (1-2 straturi) pe marginea discului de
carton;
II. Rupem buci de hrtie creponat neagr, de diferite mrimi, pe
care le mototolim ntr-un singur sens pentru a obine seminele mai
mari sau mai mici, le aranjm i le lipim n cercuri concentrice, n
interiorul discului.
III. Decupm cteva frunze cu codie;
IV. Rulm o foaie glac verde pe lungime pentru a obine tulpina,
cu parte colorat n exterior i lipim frunzele decupate;
V. Lipim floarea pe tulpin.
VI. Fixm tulpina pe un suport de polistiren.
PROCESUL TEHNOLOGICSubiectul: FLOAREA SOARELUI
Tema: Activitate din materiale sintetice
Subtema: Lucrri din hrtie, carton
Materiale: carton, hrtie glac galben i verde, hrtie creponat
neagr/maron, lipici, polistiren
Ustensile: foarfece
Operaii de lucru: decupare dup linie de contur, rupere i
mototolire, lipire, rularea hrtiei, asamblarea.
Etapa I: decuparea dup linia de contur a petalelor pentru floare
i crestarea pe lungime de la baza petalei pn la jumtate, lipirea
petalelor ntreptrunse (1-2 straturi) pe marginea discului de
carton;
Etapa a II-a: ruperea i mototolirea bucilor de hrtie creponat
rulnd-o cu ajutorul degetului mare, arttorului i degetului mijlociu
n aceeeai direcie, pentru a-i da o form neted; lipirea lor n
cercuri concentrice;Etapa a III-a: decuparea dup linia de contur a
frunzelor cu codie;
Etapa a IV-a: rularea hrtiei pentru tulpin i lipirea
frunzelor;
Etapa a V-a: lipirea florii de tulpin,
Etapa a VI-a : fixarea tulpinii n suportul de polistiren.
ANEXA Desciptori de performna
DESCRIPTORI DE PERFORMAN
FOARTE BINEBINESUFICIENT
Decupeaz corect dup linii de contur, obinnd o linie continu, att
petalele ct i frunzele; n numr mare pentru a acoperi marginea
discului (petale)Decupeaz parial - corect dup linii de contur att
petalele ct i frunzele; n numr mare pentru a acoperi marginea
discului (petale)Decupeaz cu intermitene dup linii de contur att
petalele ct i frunzele, n numr suficient pentru a acoperi marginea
discului (petale)
Rupe buci de mrimi diferite pentru margini (mai mari) i pentru
mijloc (mai mici) i le mototolete corect obinnd forma neted.Rupe
buci de mrimi diferite fr a le preciza locul unde vor fi lipite i
le mototolete parial-corect obinnd forma aproape neted.Rupe buci de
mrimi diferite fr a le preciza locul unde vor fi lipite i le
mototolete la ntmplare obinnd forme diferite.
Lipete corect petalele ntreptrunse pe marginea discului.Lipete
parial-corect petalele ntreptrunse pe marginea discului.Lipete la
ntmplare petalele pe marginea discului.
Lipete corect, n cercuri concentrice, hrtia mototolit n
interiorul discului, de la margine spre interior.Lipete
parial-corect, n cercuri concentrice, hrtia mototolit n interiorul
discului, de la margine spre interior.Lipete la ntmplare hrtia
mototolit n interiorul discului, fr a respecta vreo regul.
Ruleaz corect, fr ajutor, banda de hrtie glac i obine o tulpin
dreapt i puternic.Ruleaz parial-corect, fr ajutor, banda de hrtie
glac i obine o tulpin dreapt i parial puternic.Ruleaz cu ajutorul
nvtorului banda de hrtie glac i obine o tulpin dreapt i
puternic.
Ansambleaz corect i fr ajutor prile componente ale plantei,
fixeaz planta n suportul de polistirenAnsambleaz cu greutate, fr
ajutor, prile componente ale plantei, fixeaz planta n suportul de
polistirenAnsambleaz, cu ajutor din partea nvtorului, prile
componente ale plantei, fixeaz planta n suportul de polistiren
Colaboreaz foarte bine n echip pentru a realiza lucrarea i-i
antreneaz i pe ceilali membriColaboreaz bine n echip pentru a
realiza lucrarea i are unele reineri fa de ceilali
membri.Colaboreaz cu ceilali membri n echip pentru a realiza
lucrarea, dar ateapt s i se spun ce s fac
Lucreaz curat i ngrijit pentru realizarea lucrrii pstrnd din
proprie iniiativ locul de munc curatLucreaz curat i ngrijit pentru
realizarea lucrrii locul de munc curat la solicitarea
nvtoruluiLucreaz mai puin curat i ngrijit pentru realizarea lucrrii
pstrnd parial-curat locul de munc la ndemnul nvtorului.
ANEXA Etapele procesului tehnologic
ETAPELE PROCESULUI TEHNOLOGIC
ETAPA I
Se decupeaz dup linie de contur petalele;
Se taie fiecare petal n lungime pe lungime pn la jumtate;
Se lipesc petalele ntreptrunse pe marginea discului.
ETAPA a II-aSe mototolesc bucile de hrtie i se lipesc concentric
pe discul alb pentru a imita seminele mai mari pe margine i mai
mici spre centru.
ETAPA a III-a
Se decupeaz frunzele pstrnd codia
(
ETAPA a IV-aSe ruleaz fia de hrtie, cu partea colorat n afar,
foarte strns, pentru tulpin pentru a fi mai rezistent i se lipesc
frunzele decupate.
ETAPA a V-a
Se lipete floarea de tulpin.
ETAPA a VI-aSe fixeaz tulpina n polistiren.
PLANA MODEL
ANEXA: CRITERII DE EVALUARE
CRITERII DE EVALUARE
Decuparea dup linii de contur a petalelor i frunzelor - 2p
Ruperea i mototolirea hrtiei obinnd o form neted 2p
Lipirea petalelor ntreptrunse pe marginea discului de carton
1p
Lipirea hrtiei mototolite n cercuri concentrice n interiorul
discului, de la margine spre interior 1p
Rularea hrtiei glac pentru obinerea tulpinii -1p
Ansamblarea prilor componente ale Florii soarelui i fixarea pe
suport de polistiren 1p
Colaborarea n echip pentru a realiza lucrarea 1p
Oficiu: gradul de acuratee, curenia la locul de munc 1p.
ANEXE
LEGENDA
Floarea - soarelui
Simbol: Floarea soarelui este floarea mndriei si al
veseliei.
Exista o legenda bazata pe mitologia greaca, care ne spune
originea florii - soarelui.
Se spune ca, demult, Clydie o nimfa a stejarului era ndragostita
de Apollo, zeul soarelui. Dar Apollo nu era ndragostit de ea. Asa
ca ea statea toata ziua, de la rasaritul soarelui pna la apus,
uitndu-se la iubitul ei Soare.
Ca printr-o minune, Trupul nimfei s-a transformat intr-o floare.
Picioarele i-au devenit o tulpina zvelta, iar faa o floare de
soare. Parul ei balai a devenit un sirag de petale galbene.
Transformata ntr-o floare, Clydie nca se mai uita dupa soare n
fiecare zi.
Floarea soarelui ncnta prin generozitatea si frumusetea sa
ravisant, stralucind n lumina cald a soarelui. Lanurile aurii ncnta
privirile oricui n zilele calde de vara. Floarea soarelui poate
atinge o naltime de 5 m. Frunzele sale verzi sunt n forma de
inima.
Originea:
Planta vine din America de Nord si se presupune ca a fost
cultivata acum 3000 de ani de indieni in Arizona si New Mexico.
Prin 1500 floarea soarelui a fost adusa si in Europa de
exploratorii spanioli. Initial a fost doar ca plant decorativ,
capatnd uz comercial abia cand a fost adusa in Rusia.
In 1835, un taran rus de langa Voronej a facut o descoperire
care avea sa dea aripi revolutiei industriale: presa pentru ulei
din floarea-soarelui. Cativa ani mai tarziu, sute de mii de hectare
din Europa erau acoperite cu uimitoare lanuri galben-aurii. Aveau
sa mai treaca nca doua sute de ani pna la descoperirea valorii
terapeutice a florii-soarelui, care s-a dovedit a fi un elixir de
sanatate cu o actiune puternica.
Inainte de primul razboi mondial, aproximativ 3200 de km patrati
de pe suprafata pamantului erau acoperiti cu floarea soarelui si
produceau 100 000 de tone de ulei. In prezent, cantitatea de ului
este de 7 ori mai mare.
Pictori celebri au imortalizat aceasta floare: Vincent Van Gogh
(Vase with Twelve Sunflowers, august 1888)
Proprieti terapeutice
Proprietati terapeutice ale plantei sunt cunoscute si raspndite
in toata lumea:
Rdcina - se recolteaza toamna timpuriu, cnd nca mai are vigoare,
se spal bine, dupa care se taie in fsii, pentru a nu mucegai, si se
pune la uscat. Are proprietati laxative si usor calmante
gastrice.
Tulpina - se recolteaza si se foloseste numai verde, avand
puternice efecte febrifuge.
Frunzele - ca si tulpina, se folosesc numai verzi, avnd pe langa
efectele febrifuge, o actiune expectoranta si decongestiva
pulmonara.
Petalele florii - se recolteaza prin ciupire de pe palarie si se
folosesc proaspete, pentru tinctura, sau se usuca n strat subtire.
Sunt un remediu uluitor de puternic, cercetari de ultima ora aratnd
c au o actiune intensa de stimulare imunitara, antitumorala si de
marire a capacitatii de adaptare a organismului.
Seminele - sunt binecunoscute ca aliment, fiind consumate mai
mult prjite, ceea ce le altereaza proprietatile curative. Putini
stiu ca, atunci cnd sunt foarte proaspete si necojite, ele devin un
remediu de forta pentru combaterea bolilor de rinichi, de bila si
circulatorii.
Plria - este partea din floare care ramne dupa ndepartarea
semintelor. In medicina populara, este un leac verificat contra
durerilor de cap, a insolatiei, si-a bolilor eruptive la nivelul
pielii.
HOROSCOP FLORAL Floarea soarelui - 1, 10, 19, 28
Caracteristici generale
Persoanele nascute in aceste zile sunt extrovertite, dinamice si
expansive. Antreneaza si molipsesc usor pe cei din jur cu
entuziasmul lor, dar si prin transferul de energie pe care il au
asupra celorlalti. Au un puternic magnetism care le face usor de
remarcat. Au tendinta de a-si impune vointa si de a manifesta o
autoritate dura, uneori. Nu sunt lipsite de spirit de aventura, mai
ales in prima parte a vietii. Cu timpul temperamentul se linisteste
si se orienteaza catre impartasirea cunostintelor si a experientei
dobandite.
Floarea-soarelui este o fiinta norocoasa pentru ca tinde in
general sa vada partea buna a vietii. Tonica si optimista reuseste
prin noroc si abilitate sa iasa cu bine din cele mai dificile
situatii. Impulsivitatea o impinge sa faca imprudente si chiar
greseli foarte grave. Dar in acelasi timp marea sa sinceritate o
ajuta sa repare greseala prin recunoasterea deschisa a acesteia. In
general meschinaria o ocoleste si stie sa fie generoasa. Dar asta
nu inseamna ca nu are intotdeauna un scop cand intreprinde ceva.
Tinde sa-si impune personalitatea si reuseste in general sa-i
domine cu usurinta pe cei din jur. Ii place sa se erijeze in
conducator si desi are talent pentru acest lucru, ostentatia cu
care impune acest lucru o poate face dezagreabila. Exagerarile ei
reprezinta ceva obisnuit si trebuie sa intelegem ca ea are atat de
multa energie incat tot ce face poarta acest semn.
In dragoste se lasa calauzita de instinct, traieste momentul
fara a se aventura in situatii fara iesire sau deosebit de
periculoase. In general ii place sa conduca sau sa initieze jocul
iubirii, de aceea are nevoie de un partener rezistent dar mai putin
impunator decat ea, pe care sa-l poata domina. Nu-i lipsesc
experientele amoroase in care risca sa se risipeasca si sa-si
oboseasca spiritul.
Caracteristica: generozitatea
Compatibilitate: Bujor, Albastreaua, Orhideea
Lucrrile noastre
CRITERII DE EVALUARE
A LUCRRILOR
-Corectitudinea realizrii produsului prin tehnicile folosite
;-Acurateea lucrrii;-Originalitatea execuiei lucrrii;-Argumentarea
prerilor .
Floarea soarelui
Etapele de lucru
1.Decupm petalele din hrtie de culoare galben pe linia de
contur, tiem pe lungime de la baz spre vrf pn la jumtate, apoi
lipim petalele ntreptrunse (1-2 straturi) pe marginea discului de
carton.2.Rupem buci de hrtie creponat neagr, de diferite mrimi, pe
care le mototolim ntr-un singur sens pentru a obine seminele mai
mari sau mai mici, le aranjm i le lipim n cercuri concentrice, n
interiorul discului.3.Decupm cteva frunze cu codie.4.nvelim un
beior de frigrui n hrtie creponat verde / rulm o foaie cartonat de
culoare verde pe lungime pentru a obine tulpina, cu partea colorat
n exterior i lipim frunzele decupate.5.Lipim floarea pe tulpin.
6.Fixm tulpina pe un suport de polistiren.CINE SUNT?
Sunt o plant cultivat de om, am rdcina n form de ru, tulpina
dreapt, groas, acoperit de un strat de periori. Frunzele mele sunt
n form de inim, mari i late. Florile mele sunt ca nite plrii cu
petale galbene ca soarele aezate pe marginea unui disc unde mi
cresc seminele ce au culori albe sau negre.
Sunt foarte folositoare omului. Din seminele mele el face uleiul
pe care l folosete la gtit, dar i halva, margarin. Albinele m caut
pentru nectarul i polenul pe care l culeg din florile mele pentru a
face mierea.
Iubesc foarte mult soarele; ct e ziulica de lung nu m mai satur
s-l privesc, de aceea oamenii mi mai spun i Sora -soarelui. Cine
sunt eu? (.....................)
Originea Florii-soarelui:
Planta vine din America de Nord i se presupune c a fost cultivat
acum 3000 de ani de indieni n Arizona i New Mexico. Prin 1500
floarea soarelui a fost adus i n Europa de exploratorii spanioli.
Iniial a fost doar ca plant decorativ, cptnd uz comercial abia cnd
a fost adus n Rusia.
n 1835, un ran rus de lng Voronej a fcut o descoperire care avea
s dea aripi revoluiei industriale: presa pentru ulei din
floarea-soarelui. Civa ani mai trziu, sute de mii de hectare din
Europa erau acoperite cu uimitoare lanuri galben-aurii. Aveau s mai
treac nc dou sute de ani pn la descoperirea valorii terapeutice a
florii-soarelui, care s-a dovedit a fi un elixir de sntate cu o
aciune puternic.
Proprieti terapeutice ale Florii-soareluiProprietile terapeutice
ale plantei sunt cunoscute i rspndite n toat lumea:Rdcina - se
recolteaz toamna timpuriu, cnd nc mai are vigoare, se spal bine,
dup care se taie n fii, pentru a nu mucegi, i se pune la uscat. Are
proprieti laxative i uor calmante gastrice.
Tulpina - se recolteaz i se folosete numai verde, avnd puternice
efecte febrifuge.
Frunzele - ca i tulpina, se folosesc numai verzi, avnd pe lng
efectele febrifuge, o aciune expectorant i decongestiv
pulmonar.
Petalele florii - se recolteaz prin ciupire de pe plrie i se
folosesc proaspete, pentru tinctura, sau se usuca n strat subire.
Sunt un remediu uluitor de puternic, cercetri de ultima ora artnd c
au o aciune intens de stimulare imunitar, antitumoral i de mrire a
capacitii de adaptare a organismului.
Plria - este partea din floare care rmne dup ndepartarea
seminelor. n medicina popular, este un leac verificat contra
durerilor de cap, a insolaiei i-a bolilor eruptive la nivelul
pielii.
Seminele - sunt binecunoscute ca aliment, fiind consumate mai
mult prjite, ceea ce le altereaz proprietile curative. Puini tiu c,
atunci cnd sunt foarte proaspete i necojite, ele devin un remediu
de for pentru combaterea bolilor de rinichi, de bila i
circulatorii.
Legenda Florii-soarelui: Exista o legend bazat pe mitologia
greac, care ne spune originea florii-soarelui.
Se spune c, demult, Clydie o nimfa a stejarului era ndrgostit de
Apollo, Zeul Soarelui. Dar Apollo nu era ndrgostit de ea. Aa c ea
sttea toat ziua, de la rsritul soarelui pn la apus, uitndu-se la
iubitul ei Soare.
Ca printr-o minune, trupul nimfei s-a transformat ntr-o floare.
Picioarele i-au devenit o tulpin zvelt, iar faa o floare de soare.
Prul ei blai a devenit un irag de petale galbene. Transformat ntr-o
floare, Clydie nc se mai uita dup soare n fiecare zi.
Simbol: Floarea soarelui este floarea mndriei i a veseliei.
HOROSCOP FLORAL
Floarea soarelui - 1, 10, 19, 28Caracteristici
generalePersoanele nscute n aceste zile sunt extrovertite, dinamice
i expansive. Antreneaz i molipsesc uor pe cei din jur cu
entuziasmul lor, dar i prin transferul de energie pe care l au
asupra celorlali. Au un puternic magnetism care le face uor de
remarcat. Au tendina de a-i impune voina i de a manifesta o
autoritate dur, uneori. Nu sunt lipsite de spirit de aventur, mai
ales n prima parte a vieii. Cu timpul temperamentul se linitete i
se orienteaz ctre mprtirea cunotinelor i a experienei dobndite.
Floarea-soarelui este o fiin norocoas pentru c tinde, n general,
s vad partea bun a vieii. Tonic i optimist reuete prin noroc i
abilitate s ias cu bine din cele mai dificile situaii.
Impulsivitatea o impinge s fac imprudene i chiar greeli foarte
grave. Dar n acelai timp marea sa sinceritate o ajut s repare
greeala prin recunoaterea deschis a acesteia. n general, meschinria
o ocolete i tie s fie generoas. Dar asta nu nseamn c nu are
ntotdeauna un scop cnd ntreprinde ceva. Tinde s-i impune
personalitatea i reuete, n general, s-i domine cu usurin pe cei din
jur. i place s se erijeze n conductor i dei are talent pentru acest
lucru, ostentatia cu care impune acest lucru o poate face
dezagreabil. Exagerrile ei reprezint ceva obinuit i trebuie s
nelegem c ea are att de mult energie nct tot ce face poart acest
semn.
n dragoste se las cluzit de instinct, triete momentul fr a se
aventura n situaii fr ieire sau deosebit de periculoase. n general,
i place s conduc sau s iniieze jocul iubirii, de aceea are nevoie
de un partener rezistent dar mai puin impuntor dect ea, pe care s-l
poat domina. Nu-i lipsesc experienele amoroase n care risc s se
risipeasc i s-i oboseasc spiritul.Caracteristica:
GENEROZITATECompatibilitate: Bujorul, Albstreaua, OrhideeaPAGE
1