Top Banner
ПІДТРИМКА ПОЛІТИКИ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ В УКРАЇНІ EuropeAid/132810/C/SER/UA Цей проект фінансується Європейським Союзом Проект впроваджується GIZ International Services ЩОКВАРТАЛЬНИЙ АНАЛІТИЧНИЙ ОГЛЯД регіонального розвитку в Україні квітень-червень 2015 року ЗАГАЛЬНИЙ КОМЕНТАР Для другого кварталу 2015 року характерними стали такі ознаки: повністю сформовано юридичні рамки запровадження в Україні європейських підходів до регіонального розвитку та розпочалась реалізація проектів регіонального розвитку з їх фінансуванням з Державного фонду регіонального розвитку(далі ДФРР); практично всі українські регіони завершили розроблення власних стратегій розвитку та планів їх реалізації; продовжувалась агресія Росії щодо України, а війна на Донбасі, не зважаючи на Мінські домовленості так і не припинилась, що продовжує свій негативний вплив на економіку та внутрішню ситуацію в Україні; залишається гострою проблема вимушених переселенців, адже – масове переселення людей із Донбасу у інші регіони України створює додатковий тиск на ринок робочої сили, соціальну інфраструктуру, місцеві бюджети, породжує проблеми взаємовідносин між людьми( в другому кварталі до цього додались дискусії щодо можливості/неможливості реалізації виборчих прав цих людей за новими місцями проживання); реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади(децентралізація) перейшла на новий рівень – практично всі українські області(за винятком 3-х) затвердили перспективні плани утворення спроможних громад і почався реальний процес такого утворення. Загалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових можливостей для стратегічного планування регіонального розвитку та його фінансування не в «ручному» режимі, як це було багато років, а у передбачуваному, наперед прорахованому, що мінімізує корупційні та лобістські ризики та переведенням дискусії щодо децентралізації влади у практичну реалізацію. Саме ці теми протягом 2 кварталу 2015 року були найбільш присутніми в інформаційному просторі, поряд з децентралізацією, та її першим проведеним етапом – бюджетною децентралізацією. Досить багато публікацій стосувались регіональних стратегій розвитку робота над якими в регіонах досягла свого апогею, можливостям відновлення регіональної економіки Донбасу, ролі у цих процесах інших регіонів 1
85

РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Oct 07, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

ПІДТРИМКАПОЛІТИКИРЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУВУКРАЇНІ

EuropeAid/132810/C/SER/UA Цей проект

фінансується Європейським Союзом

Проект впроваджується GIZ International Services

ЩОКВАРТАЛЬНИЙ АНАЛІТИЧНИЙ ОГЛЯДрегіонального розвитку в Україні

квітень-червень 2015 року

ЗАГАЛЬНИЙ КОМЕНТАР

Для другого кварталу 2015 року характерними стали такі ознаки:повністю сформовано юридичні рамки запровадження в Україні європейських підходів до

регіонального розвитку та розпочалась реалізація проектів регіонального розвитку з їх фінансуванням з Державного фонду регіонального розвитку(далі ДФРР);

практично всі українські регіони завершили розроблення власних стратегій розвитку та планів їх реалізації;

продовжувалась агресія Росії щодо України, а війна на Донбасі, не зважаючи на Мінські домовленості так і не припинилась, що продовжує свій негативний вплив на економіку та внутрішню ситуацію в Україні;

залишається гострою проблема вимушених переселенців, адже – масове переселення людей із Донбасу у інші регіони України створює додатковий тиск на ринок робочої сили, соціальну інфраструктуру, місцеві бюджети, породжує проблеми взаємовідносин між людьми( в другому кварталі до цього додались дискусії щодо можливості/неможливості реалізації виборчих прав цих людей за новими місцями проживання);

реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади(децентралізація) перейшла на новий рівень – практично всі українські області(за винятком 3-х) затвердили перспективні плани утворення спроможних громад і почався реальний процес такого утворення.

Загалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових можливостей для стратегічного планування регіонального розвитку та його фінансування не в «ручному» режимі, як це було багато років, а у передбачуваному, наперед прорахованому, що мінімізує корупційні та лобістські ризики та переведенням дискусії щодо децентралізації влади у практичну реалізацію.

Саме ці теми протягом 2 кварталу 2015 року були найбільш присутніми в інформаційному просторі, поряд з децентралізацією, та її першим проведеним етапом – бюджетною децентралізацією.

Досить багато публікацій стосувались регіональних стратегій розвитку робота над якими в регіонах досягла свого апогею, можливостям відновлення регіональної економіки Донбасу, ролі у цих процесах інших регіонів України. В цей час урядом здійснювались кроки з пошуку нових підходів до регіонального розвитку взагалі, децентралізації державних фінансів та упорядкуванні використання коштів Державного фонду регіонального розвитку. З цих питань були підготовлені та ухваленні відповідні проекти нормативних актів (більш детально див. Таблиця 20).

Тут особливо слід відмітити перші результати бюджетної децентралізації: за повідомленням Міністерства фінансів (http://minfin.gov.ua/control/publish/whatisnew ) за січень-червень поточного року до загального фонду місцевих бюджетів (без урахування трансфертів) надійшло 44,6 млрд.грн., що складає 60,7% від річного обсягу надходжень, затвердженого місцевими радами. Приріст надходжень до загального фонду проти січня – червня минулого року (у співставних умовах та без урахування територій, що не підконтрольні українській владі) склав 37,7% або + 12,2 млрд.грн.

Темп росту фактичних надходжень ПДФО до січня-червня 2014 року становить 116,2%, плати за землю – 125,9%. При цьому, у 15 та 16 регіонах відповідно темп росту вище середнього по Україні.

1

Page 2: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Загалом обсяг надходжень ПДФО за січень-червень становить 54,3% від річного показника, затвердженого місцевими радами, надходжень плати за землю –– 57,4%.

1. РЕГІОНАЛЬНИЙ РОЗВИТОК КВІТЕНЬ-ЧЕРВЕНЬ 2015р.

Враховуючи ситуацію із статистичною звітністю, остаточна інформація за квартал подається із значним запізненням, тому для підготовки цієї аналітичної записки було використано інформацію доступну станом на травень-червень 2015р.

Варто зауважити, що за результатами економічної діяльності в державі за 2 квартал, в статистичних даних збільшилась кількість показників, дані за якими відсутні.

В якості основних джерел інформацію використано інтернет ресурси:1. Державної служби статистики http://www.ukrstat.gov.ua/ (загальна статистична інформація);2. Кабінету Міністрів України - http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?

art_id=246681985&cat_id=244828929 (оцінка результатів діяльності регіонів);3. Державне казначейство http://treasury.gov.ua/main/uk/doccatalog/list ,

http://treasury.gov.ua/main/uk/publish/category/22813 4. Статистика Національного банку України http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?

art_id=65162&cat_id=36674 5. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

http://www.minregion.gov.ua/

Загальна соціально-економічна ситуація в Україні за звітний період не покращилась, залишається тенденція щодо більш тривалого спаду економічного розвитку і зростання його глибини..

Зовнішніми чинниками поглиблення економічного спаду в Україні як і в минулому кварталі цього року пов’язано з подальшим падінням світових цін на товари сировинного експорту, дією обмежень у торгівлі з РФ, скороченням інвестиційної активності в умовах значних геополітичних ризиків, посилення кредитних вимог до позичальників та зростання вартості кредитів, а також обмеженого доступу до зовнішніх фінансових ресурсів.

Серед внутрішніх чинників впливу на економічний розвиток України важливу роль продовжує відігравати військовий конфлікт на сході. Періодична ескалація конфлікту з початку цього року та регулярне порушення Мінських домовленостей стали вагомими чинниками для більш глибокого зниження економічної активності.

Поглиблення економічного спаду пов’язане з: - посиленням військового конфлікту в Донецькій та Луганській областях, що негативно позначається

не лише на показниках східних областей унаслідок руйнування інфраструктури, виробничих об’єктів і зниження завантаженості підприємств, які розташовані поблизу зони бойових дій, а й в цілому по Україні унаслідок розриву виробничих зв’язків між регіонами та підприємствами;

- подальшим падінням світових цін на товари сировинного експорту та дією обмежень у торгівлі з Росією;

- істотним зниженням споживчого попиту внаслідок падіння купівельної спроможності населення в умовах суттєвої девальвації гривні, здійснення жорсткої фіскальної політики та кредитного стиснення;

- скороченням інвестиційної активності в умовах значних геополітичних ризиків, зменшення обігових коштів у підприємств, посилення кредитних вимог до позичальників та зростання вартості кредитів, а також обмеженого доступу до зовнішніх фінансових ресурсів.

Прогноз розвитку на 2015р.За прогнозом макроекономічного розвитку (підготовлений Департаментом монетарної політики

та економічного аналізу Національного банку України) у результаті зниження економічної активності в цілому за 2015 рік може поглибитись до рівня близько 9.5%, що переважно обумовлено глибшим, ніж очікувалося, падінням ВВП у І кварталі внаслідок гірших, ніж очікувалося, умов торгівлі (зниження цін на світових ринках на експортні товари та підвищення цін на енергоносії), регулярних порушень Мінських домовленостей та жорсткішої фіскальної та монетарної політики.

2

Page 3: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Факторами, які сприятимуть відновленню зростання, залишатимуться реалізація набутих внаслідок девальвації переваг у ціновій конкурентоспроможності, відновлення роботи підприємств Донбасу, стимули до впровадження енергозберігаючих технологій та активізації процесів імпортозаміщення.

Таблиця 1. Основні показники соціально-економічного розвитку України за січень червень 2015рік. (Загальні тенденції розвитку регіонів. Темпи приросту, зменшення (-), %).

Фактично за

січень–червень 2015р.

Темпи зростання,%червень 2015р. до січень–червень

2015р. до січня–червня 2014р.

довідково: січень– червень 2014р. до січня–

червня 2013р.травня 2015р.

червня 2014р.

Обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг)1, млн.грн.

586941,6 Х х х х

Індекс промислової продукції х 101,5 81,9 79,5 96,0Обсяг продукції сільського господарства, млн.грн.

94197,0 Х х х х

Індекс обсягу сільськогосподарського виробництва

х 188,0 82,8 90,7 96,1

Обсяг виконаних будівельних робіт, млн.грн.

20331,2 Х х х х

Індекс будівельної продукції х 103,6 76,1 71,7 92,2Вантажооборот, млн.ткм 146988,0 88,8 80,8 82,3 101,6Пасажирооборот, млн.пас.км 46879,1 104,0 90,2 90,5 89,1Експорт товарів, млн.дол. США 15437,41 95,72 59,03 64,11 94,51

Імпорт товарів, млн.дол. США 14528,21 91,82 54,03 61,21 82,21

Сальдо (+, –), млн.дол. США +909,21 Х х х хОборот роздрібної торгівлі, млн.грн. 468767,0 Х х 75,4 100,8Середньомісячна заробітна плата одного працівниканомінальна, грн. 37881 101,12 117,83 113,81 105,31

реальна, % х 99,02 72,43 76,51 100,71

Заборгованість із виплати заробітної плати – усього4, млн.грн. 1811,3 121,1 х х х

Кількість зареєстрованих безробітних на кінець періоду, тис. осіб 443,9 94,6 101,5 х х

Індекс цін виробників промислової продукції

х 100,6 137,9 142,5 107,0

Індекс споживчих цін х 100,4 157,5 148,1 105,8Примітка. Дані наведено без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м.Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції.1 Дані за січень–травень.2 Травень 2015р. у % до квітня 2015р.3 Травень 2015р. у % до травня 2014р.4 Станом на 1 червня.

Як видно із таблиці соціально-економічна ситуація залишається складною, а саме: триває зменшення промислового та сільськогосподарського виробництва; обсягу експорту товарів, виконаних будівельних робіт, реальної заробітної плати; продовжується зростання обсягів заборгованостей до бюджету, з виплати заробітної плати, за спожиті житлово-комунальні послуги та енергоносії. Разом з тим, існують деякі позитивні зміни на регіональних ринках праці.

3

Page 4: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

1.2. КОРОТКІ ПІДСУМКИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ.

Промисловість. У червні 2015р. порівняно з попереднім місяцем та червнем 2014р. індекс промислової продукції становив відповідно 101,5% та 81,9%, за підсумками січня–червня 2015р. – 79,5%.

Сільське господарство. У січні–червні 2015р. індекс обсягу сільськогосподарського виробництва порівняно з відповідним періодом 2014р. становив 90,7%, у т.ч.:

- у сільськогосподарських підприємствах – 86,7%, - господарствах населення – 93,9%.

Обсяг продукції сільського господарства в усіх категоріях господарств у фактичних цінах, за розрахунками, дорівнював 94,2 млрд. грн.

Будівництво. У січні–червні 2015р. підприємствами країни виконано будівельних робіт на суму 20,3 млрд.грн. Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом 2014р. становив 71,7%.

Транспорт. У січні–червні 2015р. вантажооборот підприємств транспорту становив 147,0 млрд.ткм, або 82,3% від обсягу січня–червня 2014р. Підприємствами транспорту перевезено 280,0 млн.т вантажів, або 79,0% від обсягу січня–червня 2014р. Усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 46,9 млрд.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 2593,2 млн. пасажирів, що відповідно 90,5% та 88,1% від обсягу січня–червня 2014р.

Зовнішня торгівля товарами. У січні–травні 2015р. експорт товарів становив 15437,4 млн.дол. США, імпорт – 14528,2 млн.дол.

Порівняно із відповідним періодом минулого року. експорт скоротився на 35,9% (на 8663,8 млн.дол.), імпорт – на 38,8% (на 9208,3 млн.дол.). Позитивне сальдо досягло 909,2 млн.дол. (у січні–травні 2014р. також позитивне – 364,7 млн.дол.).

Оптова торгівля. За січень–червень 2015р. оборот підприємств оптової торгівлі становив 522,1 млрд.грн. Фізичний обсяг оптового товарообороту порівняно з січнем–червнем 2014р. склав 82,4%.

Роздрібна торгівля. За січень–червень 2015р. оборот роздрібної торгівлі становив 468,8 млрд.грн., або 75,4% до обсягу січня–червня 2014р. У структурі обороту роздрібної торгівлі на організовані та неформальні ринки припадало 30,9%.

Примітка: економічні показники свідчать, що загальні втрати економіки України за останній рік дійсно складають близько 20%, частки економіки втрачених територій у складі економіки України.

Ціни. У червні 2015р. індекс споживчих цін становив 100,4%, з початку року – 140,7%; індекс цін виробників промислової продукції – 100,6%, з початку року – 123,4%.

Заробітна плата. У січні–травні 2015р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатного працівника становила 3788 грн. і збільшилась порівняно з відповідним періодом 2014р. на 13,8%. У травні порівняно з квітнем п.р. розмір заробітної плати зріс у середньому на 1,1%, а з травнем 2014р. – на 17,8%. У травні 2015р. середня номінальна заробітна плата штатного працівника становила 4042 грн., що у 3,3 раза вище рівня мінімальної заробітної плати (1218 грн.).

Індекс реальної заробітної плати у травні 2015р. порівняно з квітнем становив 99,0%, відносно травня 2014р. – 72,4%.

Ринок праці. Кількість зареєстрованих безробітних за місяць зменшилась на 5,4% і на кінець червня 2015р. становила 443,9 тис. осіб. Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по країні порівняно з травнем 2015р. зменшився на 0,1 в.п. і на кінець червня становив 1,7% населення працездатного віку.

Примітка: протягом півріччя намітилась тенденція до певного пожвавлення ринку праці та стабілізації заробітної плати найманих працівників.

Населення. На 1 червня 2015р. чисельність наявного населення в Україні, за оцінкою, становила 42836,9 тис. осіб. Упродовж січня–травня 2015р. чисельність населення зменшилася на 92,4 тис. осіб.

За результатом Моніторингу соціально-економічного розвитку регіонів (січень-травень 2015 року) підготовленого Департаментом економічної стратегії та макроекономічного прогнозування Міністерства економічного розвитку і торгівлі України економічний розвиток регіонів України виглядає наступним чином (червоним кольором позначені негативні тенденції)

Табл..2. Економічний розвиток (січень-травень 2015р.)

4

Page 5: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

. індекс пром. продукції, %

обсяг реалізованої пром.. продукції, млн. грн.

Індекс с/г виробництва, %

Обсяг с/г вир-ва на 1 особу, грн.

індекс продукції будівництва, %

рівень оплати за спожитий природний газ, %

рівень оплати за спожиту електроенергію, %січен

ь- травень 2015р.

місце

січень- травень 2015р.

місце

січень- травень 2015р.

місце

січень-травень 2015р.

місце

січень-травень 2015 року

місце

На 01.06.2015

місце

січень-травень 2015р.

місце

* ранжування регіонів від 1 до 25 місця здійснено за принципом “від найкращого до найгіршого”

1.3. ВИКОНАННЯ БУДІВЕЛЬНИХ РОБІТ В УКРАЇНІ ЗА СІЧЕНЬ-ЧЕРВЕНЬ 2015 РОКУ1

У січні-червні 2015 року підприємствами України виконано будівельних робіт на суму 20,3 млрд.грн. (без урахування тимчасово окупованої території АРК, м. Севастополя та частини зони проведення АТО). Індекс будівельної продукції усічні-червні 2015 року порівняно з відповідним періодом 2014 року становить 71,7 %.

Табл.. 3. Індекси будівельної продукції (відсотків)

Червень 2015р. до Травня 2015р.

Червень 2015р. до Червня 2014р.

Січень–червень 2015р. до січня–червня 2014р.

Довідково:січень–червень 2014р. до січня–червня 2013р.

Будівництво 103,6 76,1 71,7 92,2Будівлі 98,1 77,4 77,9 91,3

Житлові 85,2 76,6 93,6 116,3нежитлові 114,0 78,3 63,8 76,5

Інженерні споруди 109,3 74,7 65,5 93,1

Будівництво будівель скоротилось на 22,1%, у т.ч. житлових і нежитлових – на 6,4% та 36,2% відповідно. Будівництво інженерних споруд зменшилося на 34,5%.

Нове будівництво, реконструкція та технічне переозброєння склали 84,4% від загального обсягу виконаних будівельних робіт, капітальний і поточний ремонти – відповідно по 7,8%.

1 Без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м.Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції

5

Page 6: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Підприємствами 6 регіонів (м.Києва, Дніпропетровської, Харківської, Полтавської, Львівської та Одеської областей) виконано 64,8% загального обсягу будівництва.

Табл.. 4. Обсяги виконаних будівельних робіт та індекси будівельної продукції за регіонамиВиконано будівельних робіт за січень–червень 2015р. Січень–червень

2015р.у % досічня–червня 2014р.

Довідково:січень–червень 2014р. у % до січня–червня 2013р.млн.грн. у % до загального

обсягу

Україна 20331,2 100,0 71,7 92,2

Вінницька 530,5 2,6 98,8 80,0Волинська 344,4 1,7 123,4 107,4Дніпропетровська 2221,3 10,9 80,9 95,2Донецька* 851,7 4,2 25,9 80,8Житомирська 157,1 0,8 57,7 95,3Закарпатська 153,6 0,8 88,4 83,1Запорізька 602,4 3,0 88,9 90,9Івано-Франківська 412,1 2,0 92,5 84,2Київська 860,3 4,2 67,2 79,7Кіровоградська 161,8 0,8 67,1 84,9Луганська* 108,5 0,5 13,8 83,6Львівська 1215,5 6,0 106,5 85,9Миколаївська 440,6 2,2 99,3 88,5Одеська 1165,3 5,7 44,9 132,0Полтавська 1789,2 8,8 91,7 92,7Рівненська 397,2 1,9 62,3 145,6Сумська 324,9 1,6 95,1 84,1Тернопільська 362,8 1,8 101,3 114,6Харківська 1847,4 9,1 91,8 87,6Херсонська 160,2 0,8 72,1 81,6Хмельницька 500,0 2,5 105,2 96,4Черкаська 302,4 1,5 99,1 79,9Чернівецька 285,5 1,4 62,1 87,4Чернігівська 191,5 0,9 61,4 139,4м.Київ 4945,0 24,3 77,2 91,1* Дані можуть бути уточнені.

Збільшили обсяги у січні-червні 2015 року порівняно з відповідним періодом 2014 року підприємства 4 регіонів: у Волинській (на 23,4 %), Львівській (на 6,5 %), Хмельницькій (на 5,2 %) і Тернопільській (на 1,3 %) областях.

Зменшились обсяги у січні-червні 2015 року порівняно з відповідним періодом 2014 року на підприємствах 21 регіону, серед них найбільше:у Луганській(на 86,2 %), Донецькій (на 74,1 %), Одеській (на 55,1 %) та Житомирській (на 42,3 %) областях.

Переважну частину (55,1%) загальної площі житла, або 893,3 тис.м2, прийнято в експлуатацію в одноквартирних будинках. У будинках із двома і більше квартирами прийнято відповідно 44,7%, або 724,4 тис.м2, у гуртожитках – 0,2%, або 2,7 тис.м2 загальної площі житла, що свідчить про те, що значна частина житла зводилась переважно у сільських та приміських територіях.

6

Page 7: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Табл.. 5. Індекси будівельної продукції за видами за регіонами у січні-червні 2015 року 2

Будівництво, усього

Будівлі У тому числі Інженерні спорудижитлові нежитлові

Україна 71,7 77,9 93,6 63,8 65,5Вінницька 98,8 117,4 143,1 89,2 65,7Волинська 123,4 146,2 184,3 109,4 90,4Дніпропетровська 80,9 80,2 101,1 76,0 81,1Донецька1 25,9 9,4 4,3 13,1 39,1Житомирська 57,7 70,4 69,8 70,6 48,9Закарпатська 88,4 128,6 77,7 203,2 68,0Запорізька 88,9 79,4 146,4 74,3 98,5Івано-Франківська 92,5 91,1 111,7 73,0 94,8Київська 67,2 67,6 68,3 67,0 66,3Кіровоградська 67,1 46,1 102,7 42,0 129,5Луганська1 13,8 26,8 24,0 27,5 9,8Львівська 106,5 106,2 128,1 86,6 106,9Миколаївська 99,3 98,6 148,7 86,3 99,9Одеська 44,9 102,3 104,8 97,8 30,5Полтавська 91,7 83,3 84,9 82,3 93,9Рівненська 62,3 91,6 81,8 95,0 52,8Сумська 95,1 107,5 128,7 84,2 75,2Тернопільська 101,3 97,9 108,3 65,7 112,3Харківська 91,8 94,3 120,7 75,0 90,5Херсонська 72,1 82,6 87,4 80,8 58,5Хмельницька 105,2 100,0 115,6 81,8 122,0Черкаська 99,1 93,2 113,4 57,2 120,1Чернівецька 62,1 69,5 79,3 37,9 53,2Чернігівська 61,4 65,1 64,0 68,8 50,2м. Київ 77,2 82,0 100,5 60,2 62,51 Дані можуть бути уточнені.

Мал.. 1. Виконання будівельні роботи (% до попереднього року)

2 без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м.Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції) (у % до відповідного періоду попереднього року

7

Page 8: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Будівництво в обласних центрах України та м. Києві3

(котеджи та котеджні містечка, комерційна нерухомість)

Мал.. 2. Загальна площа котеджів та котеджних містечок, що будуються в обласних центрах України, станом на липень 2015 р. (кв. м.)

Мал.. 3. Будівництво комерційної нерухомості в обласних центрах України. Торгівельні центри.(станом на 1 червня 2015 р.).

3 Джерело: Дослідження Інституту проектування "Комфортбуд". Проаналізовані дані з відкритих джерел: сайти будівельних компаній, девелоперів, житлових комплексів тощо. До уваги взяте поточне будівництво, а не здані площі. Дослідження по м. Донецьк та Луганськ не проводилось.

8

Page 9: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Мал.. 4. Будівництво комерційної нерухомості в обласних центрах України. Бізнес - центри .(станом на 1 червня 2015 р.).

9

Page 10: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Мал.. 5. Загальна площа житла, що будується у містах України. (кв.м., станом на 1 квартал 2015 р.).

Проміжний висновок: житлове будівництво, яке здійснюється передусім за кошти фізичних осіб, концентрується насамперед в Києві, Одесі та Львові, а також в містах Західної України.

Будівництво – індикатор інвестиційної активності в економіці, у січні-лютому 2015 року, на фоні низької інвестиційної активності, продемонструвало найбільш обвальне падіння серед основних ВЕД – на 32% (проти зростання на 1,4% у січні-лютому 2014 р)4.

Чинником, що тимчасово виступав стабілізатором ситуації у житловому будівництві5 (зростання на 9% у січні-лютому 2015 року проти січня-лютого 2014 року), був попит, сформований прагненням населення зберегти заощадження та певним чином компенсувати можливі втрати від їх знецінення

4 З метою забезпечення об’єктивності інформації Держстат уточнюватиме індекс будівельної продукції за попередній звітний період. Дані уточнюватимуться щомісячно.

5 У січні-лютому 2015 року частка житлового будівництва у загальному обсязі будівельних робіт становила 30,5%.10

Page 11: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

через девальваційні процеси. Проте, враховуючи значне скорочення реальних доходів та виникнення кризових ситуацій у банківській сфері, даний позитивний вплив був нівельованим уже у наступні місяці. У січні-травні 2015 року через дефіцит інвестиційних ресурсів відбулось скорочення обсягів будівництва, так підприємствами України було виконано будівельних робіт на суму 15,7 млрд. гривень. Індекс будівельної продукції у січні-травні 2015 року становив 68,8% до обсягів виконаних у січні-травні 2014 року.

Негативна динаміка спостерігалася у 21 регіоні, в яких скорочення будівельної діяльності варіювало від 1,1% у Миколаївській до у 9,0 раза у Луганській областях.

При цьому, за інформацію Луганської ОДА, в результаті проведення активних бойових дій, на території області зруйнована значна кількість будівель як житлових, так і нежитлових, інженерних споруд. Відповідно, будівництво не проводилося, і основна робота на підконтрольній українській владі території була направлена на ремонт та відновлення пошкоджених об’єктів.

Окрім Луганської області, найбільше зменшення спостерігалось у Донецькій (у 4,4 раза), Одеській (у 2,3 раза) та Рівненській (у 2,0 раза) областях.

Нарощення обсягів будівництва спостерігалося лише у 4 регіонах: Волинській (+13,1%), Львівській (+7,4%), Тернопільській (+3,8%) та Хмельницькій (+2,4%) областях.

У січні-березні 2015 року було введено в експлуатацію 1620,4 тис.м.кв. житла, що на 19,3% менше ніж у січні-березні 2014 року. Негативна динаміка спостерігалася у 15 регіонах, серед яких найбільше обсяги введеного в експлуатацію житла скоротилися в Донецькій (у 27 разів), Луганській (у 14,3 раза), Івано-Франківській (у 2,2 раза), Одеській (у 2 раза) областях.

Збільшення обсягів введеного в експлуатацію житла спостерігалося у 10 регіонах і варіювало від 0,4% у Хмельницькій до більше ніж 1,7 раза у Тернопільській областях.

11

Page 12: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

1.4. ПІДСУМКИ РОБОТИ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ6

У червні 2015р. порівняно з попереднім місяцем та червнем 2014р. індекс промислової продукції становив відповідно 101,5% та 81,9%, за підсумками січня–червня 2015р. – 79,5%.

Табл..6, Індекси промислової продукції за основними видами діяльності (відсотків)Червень

2015р. дотравня 2015р.

Червень 2015р. до

червня 2014р.

Січень–червень 2015р. до

січня–червня 2014р.

Довідково:січень–червень

2014р. досічня–червня

2013р.Промисловість 101,5 81,9 79,5 96,0

Добувна та переробна промисловість 101,9 81,6 78,6 95,4Добувна промисловість і розроблення кар’єрів

97,8 79,9 75,5 97,9

з неїдобування кам’яного та бурого вугілля 94,3 46,8 44,0 95,0добування сирої нафти та природного газу 103,0 98,9 94,7 98,0добування металевих руд 95,0 92,1 89,5 99,5

Переробна промисловість 103,9 82,4 80,3 94,1Виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів

102,5 84,5 87,1 101,8

Текстильне виробництво, виробництво одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів

105,9 99,0 90,2 96,6

Виготовлення виробів з деревини, виробництво паперу та поліграфічна діяльність

108,6 85,4 86,4 98,1

Виробництво коксу та продуктів нафто перероблення

98,2 69,2 59,0 97,7

Виробництво хімічних речовин і хімічної продукції

100,9 80,6 78,6 86,6

Виробництво основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів

103,1 86,7 86,8 106,1

Виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції

105,7 88,4 87,4 93,6

Металургійне виробництво, виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування

94,1 72,9 74,2 91,8

Машинобудування, крім ремонту і монтажу машин і устаткування

108,8 83,3 76,1 83,1

виробництво комп’ютерів, електронної та оптичної продукції

107,3 55,2 58,4 76,0

виробництво електричного устаткування 101,2 78,7 84,2 112,5виробництво машин і устаткування, не віднесених до інших угруповань

110,8 91,6 80,1 93,3

виробництво автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів

110,8 82,1 71,1 67,6

Виробництво меблів, іншої продукції; 121,9 86,1 74,0 105,3

6 за січень–червень 2015 року, без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим,

м.Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції.12

Page 13: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

ремонт і монтаж машин і устаткуванняПостачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря

99,3 84,5 84,4 99,6

Табл..7. Індекси промислової продукції за регіонами (відсотків)Червень 2015р.

дотравня 2015р.

Червень 2015р. до

червня 2014р.

Січень–червень 2015р. до січня –

червня 2014р.

Довідково:Січень – червень 2014р. до Січня – червня 2013р.

Україна 101,5 81,9 79,5 96,0

Вінницька 98,8 96,2 107,7 99,5

Волинська 109,9 104,8 104,7 103,3

Дніпропетровська 96,5 87,8 89,1 94,5

Донецька1 94,5 53,4 50,1 87,7

Житомирська 109,5 125,2 110,0 107,0

Закарпатська 100,3 77,7 84,3 100,3

Запорізька 102,4 99,5 94,3 97,2

Івано–Франківська 99,2 88,4 95,0 96,7

Київська 105,3 102,1 98,7 95,4

Кіровоградська 103,9 77,1 77,5 106,4

Луганська1 120,0 22,0 14,0 95,0

Львівська 112,4 103,6 98,2 99,6

Миколаївська 93,9 88,5 87,4 100,9

Одеська 107,7 113,4 94,9 104,9

Полтавська 96,2 94,4 95,7 91,1

Рівненська 93,0 110,3 108,8 97,6

Сумська 114,3 112,7 101,6 88,7

Тернопільська 138,9 87,4 98,1 106,3

Харківська 120,4 86,6 82,4 99,1

Херсонська 106,1 103,2 94,5 93,0

Хмельницька 102,2 98,0 104,2 92,6

Черкаська 91,7 84,5 92,9 90,5

Чернівецька 115,0 119,6 104,4 95,0

Чернігівська 101,6 84,9 86,5 98,2

м. Київ 115,3 97,6 91,3 87,21 Дані можуть бути уточнені.

За січень–травень 2015р. реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 586,9 млрд.грн., у т.ч. за межі України – на 174,1 млрд.грн. У загальному обсязі реалізації найбільша питома вага припадала на виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, металургійне виробництво і виробництво готових металевих виробів, добувну промисловість і розроблення кар’єрів та машинобудування.Висновки:

У червні всі три агреговані промислові групи показали покращення динаміки виробництва. В цілому падіння промисловості уповільнилося до -18,1% р/р порівняно з -20,7% у травні Разом з тим, у розрахунку місяць до відповідного місяця попереднього року падіння промисловості триває вже протягом 35 місяців поспіль (з серпня 2012 р.).

13

Page 14: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Табл. 8. Регіональний розріз, % п/п Лідери Аутсайдери

Січень-червень 2015р.

Частка у структурі,

2014р.

Січень-червень 2015р.

Частка у структурі,

2014р.Вінницька 7,7 2,4 Луганська -86 3,8Сумська 1,6 2,1 Донецька -49,9 15,1Житомирська 10 1,6 Кіровоградська -21,5 1,5Рівненська 8,8 1,5 Харківська -17,6 6,1Хмельницька 4,2 1,5 Чернігівська -13,5 1,4

За 6 місяців 2015 р. промисловість скоротилася на 20,5% (за 5 місяці – 21,2%): у добувній падіння на 24,5% (на 25,5%); переробній – 19,7% (20,5%); постачанні енергії – 15,6% (15,6%).

Падіння виробництва в Донецькій та Луганській областях пояснює майже дві третини падіння промисловості (у червні - на 46,6% та 78% відповідно/ за 6 місяців – на 49,9% та 86% відповідно). За оцінками Мінекономрозвитку, без урахування Донецької та Луганської областей обсяги промислового виробництва за 6 місяців 2015 р. скоротилися на 8,7%.

14

Page 15: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

1.5. СТАН СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В СІЧНІ–ЧЕРВНІ 2015 РОКУ7

Протягом звітного періоду у сільськогосподарському виробництві, як і для всієї економіки країни характерним було зниження обсягів виробництва, хоча і в значно менших розмірах ніж у промисловості.

Падіння обсягів сільськогосподарського виробництва у квітні зменшилося до 5.1% в річному вимірі (-6.8% в березні), зокрема внаслідок поліпшення окремих показників у тваринництві та нарощення весняно- польових робіт.

Падіння обсягів сільськогосподарського виробництва в травні прискорилося до 7.3% в річному вимірі (з 5.1% у квітні). Погіршились всі показники тваринництва внаслідок зниження продуктивності в умовах подорожчання кормів та обмеженості фінансових ресурсів.

Під урожай 2015/2016 маркетингового року посівні площі становили 26.5 млн. га (або 97.4% від рівня 2014 року), з них під зернові – 14.8 млн. га (99.3% від рівня 2014 року), з яких озимих зернових – 7.9 млн. га (108.2% від рівня 2014 року), ярих зернових і зернобобових – 6.9 млн. га (92% від рівня 2014 року).

У червні істотно прискорилося падіння обсягів виробництва в сільському господарстві (до 17.2% у річному вимірі порівняно з 7.3% у травні) як за рахунок тваринництва, так і рослинництва. Поголів’я птиці та худоби продовжило знижуватися, зокрема великої рогатої худоби – на 1.1 тис. голів за місяць (тоді як у червні минулого року спостерігався суттєвий приріст). У результаті виробництво яєць і молока було на 17.5% і 8.1% менше, ніж у червні 2014 року.

Різке падіння показників рослинництва зумовлене більш пізнім порівняно з минулорічним стартом збиральної кампанії: збір нового врожаю зернових на 1 липня 2015 року становив 0.93 млн. т, що в 3.4 рази менше показника на аналогічну дату 2014 року.

Водночас врожайність зернових перевищує минулорічну (30 ц/га на 1 липня порівняно з 28 ц/га на аналогічну дату 2014 року). За прогнозом Міністерства аграрної політики та продовольства України в 2015 році очікується врожай на рівні близько 60 млн. т, що буде дещо нижче, ніж рекордні показники попереднього року.

У січні–червні 2015р. індекс обсягу сільськогосподарського виробництва порівняно з відповідним періодом 2014р. становив 90,7%, у т.ч.

- сільськогосподарських підприємствах – 86,7%, - господарствах населення – 93,9%.

Табл..9. Індекс обсягу сільськогосподарського виробництва за січень–червень 2015 року (відсотків)Січень–червень 2015р. до січня–червня 2014р.

Довідково:січень–травень 2015р. до січня–травня 2014р.

січень–червень 2014р. до січня–червня 2013р.

Україна 90,7 94,6 96,1Вінницька 112,4 111,7 121,7Волинська 95,1 94,9 106,8Дніпропетровська 87,4 94,5 84,3Донецька1 66,1 65,5 88,6Житомирська 98,7 99,7 100,6Закарпатська 94,1 93,1 101,4

7 Без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції.

15

Page 16: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Запорізька 97,2 95,8 75,8Івано-Франківська 99,7 100,4 103,7Київська 98,4 97,1 98,1Кіровоградська 84,3 97,1 87,5Луганська1 52,5 46,4 88,7Львівська 95,2 96,0 98,8Миколаївська 57,6 86,1 89,7Одеська 75,6 93,4 88,8Полтавська 96,5 99,4 94,7Рівненська 101,5 98,8 103,7Сумська 97,6 98,0 100,9Тернопільська 101,5 102,7 102,1Харківська 89,8 89,5 89,3Херсонська 83,4 102,8 100,8Хмельницька 93,9 94,4 108,4Черкаська 97,1 94,9 96,8Чернівецька 96,6 96,5 101,0Чернігівська 93,3 94,0 97,31 Дані можуть бути уточнені.

Збирання ранніх зернових та зернобобових культур проводиться у всіх областях, обмолочена площа становить 5,2 млн га (51% прогнозу), урожайність - 32,5 ц/га (у 2014 р.- 32,2 ц/га).

Намолочено 16,9 млн тонн зерна нового врожаю.Із ранньої групи зернових:- пшениця обмолочена на площі 3,3 млн га (48%), урожайність – 35,0 ц/га (у 2014 р.- 34,9 ц/га),

намолочено 11,5 млн тонн зерна;- ячмінь зібраний на площі 1,7 млн га (62%), урожайність – 28,9 ц/га (у 2014 р. - 28 ц/га),

намолочено 5 млн тонн зерна;- горох зібраний на площі 150 тис. га (88%), урожайність 21,6 ц/га (у 2014 р. – 22,6 ц/га),

намолочено 323 тис. тонн;Крім того, ріпак обмолочено на площі 454 тис. га (66% прогнозу), урожайність – 24,1 ц/га (у 2014

р. – 22,8 ц/га), намолочено 1,1 млн тонн насіння.Найбільший вал зерна намолотили у Одеській області – 2,7 млн тонн, Миколаївській та

Дніпропетровській – по 1,9 млн тонн, Запорізькій – 1,5 млн тонн, Херсонській - 1,4 млн тонн.Найвища урожайність ранніх зернових та зернобобових культур у Хмельницькій – 49,2 ц/га,

Львівській – 47,6 ц/га, Волинській – 46,8 ц/га та Івано-Франківській – 46,6 ц/га областях.

Табл. 10. Урожайність зернових та зернобобових культур (без кукурудзи), (ц з 1 га)

Усі категорії господарств

Сільськогосподарські підприємства

Господарства населення

2015р. 2014р.2015р. (+,-) до 2014р.

2015р. 2014р.2015р. (+,-) до 2014р.

2015р.2014р.

2015р. (+,-) до 2014р.

Україна 32,3 28,8 3,5 32,1 29,3 2,8 33,4 27,5 5,9Вінницька 36,3 38,9 -2,6 36,3 38,9 -2,6 ‒ ‒ ‒

16

Page 17: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Волинська ‒ 43,6 -43,6 ‒ 43,6 -43,6 ‒ ‒ ‒Дніпропетровська 30,5 29,7 0,8 34,7 28,8 5,9 17,8 31,7 -13,9Донецька 33,3 33,4 -0,1 33,3 34,3 -1,0 ‒ 30,9 ‒Житомирська 46,5 24,9 21,6 46,5 24,9 21,6 ‒ ‒ ‒Закарпатська 37,7 34,8 2,9 40,7 33,6 7,1 35,7 36,0 -0,3Запорізька 34,6 27,3 7,3 34,6 27,6 7,0 ‒ 26,7 ‒Івано-Франківська ‒ 47,9 -47,9 ‒ 47,9 -47,9 ‒ ‒ ‒Київська 37,3 34,5 2,8 37,3 34,5 2,8 ‒ ‒ ‒Кіровоградська 33,0 36,4 -3,4 33,0 36,5 -3,5 ‒ 34,5 ‒Луганська 39,6 33,0 6,6 39,6 33,0 6,6 ‒ ‒ ‒Львівська …¹ …¹ …¹ …¹ …¹ …¹ ‒ ‒ ‒Миколаївська 34,5 28,2 6,3 33,9 28,2 5,7 35,9 28,3 7,6Одеська 29,7 30,3 -0,6 30,2 30,4 -0,2 17,4 27,6 -10,2Полтавська 40,1 33,5 6,6 40,1 33,5 6,6 ‒ ‒ ‒Рівненська 35,4 ‒ ‒ 35,4 ‒ ‒ ‒ ‒ ‒Сумська ‒ 42,8 ‒ ‒ 42,8 ‒ ‒ ‒ ‒Тернопільська 48,9 40,3 8,6 48,9 40,3 8,6 ‒ ‒ ‒Харківська …¹ …¹ …¹ …¹ …¹ …¹ ‒ ‒ ‒Херсонська 39,6 25,4 14,2 39,6 25,5 14,1 39,5 25,3 14,2Хмельницька 50,8 45,0 5,8 50,8 45,0 5,8 ‒ ‒ ‒Черкаська ‒ 40,0 ‒ ‒ 40,0 ‒ ‒ ‒ ‒Чернівецька 44,5 44,5 0,0 44,5 44,5 0,0 ‒ ‒ ‒Чернігівська 44,4 29,4 15,0 44,4 29,4 15,0 ‒ ‒ ‒¹ Інформацію вилучено з метою забезпечення виконання Закону України "Про державну статистику" щодо конфіденційності інформації.

1.5.1. ТВАРИННИЦТВО.

У І півріччі п.р. індекс обсягу виробництва продукції тваринництва порівняно з відповідним періодом 2014р. становив 94,9%, у т.ч. в сільськогосподарських підприємствах – 95,1%, господарствах населення – 94,7%.

Станом на 1 липня п.р. порівняно з початком липня 2014р. загальна чисельність поголів’я великої рогатої худоби скоротилася на 7,5% (у т.ч. корів – на 6,4%), свиней – на 2,9%, овець і кіз – на 6,4%, птиці всіх видів – на 6,1%. Це досить тривожна тенденція, яка свідчить про можливий тривалий спад у цій галузі, що в свою чергу і далі скорочуватиме робочі місця у сільських територіях.

Табл.. 11. Поголів’я основних видів худоби та птиці (тис. голів)

Усі категорії господарств

Сільськогосподарські підприємства

Господарства населення

Частка господарств населення, %

На 1 липня 2015р.

у % до 1 липня 2014р.

На 1 липня 2015р.

у % до 1 липня 2014р.

На 1 липня 2015р.

у % до 1 липня 2014р.

На 1 липня 2015р.

у % до 1 липня 2014р.

Велика рогата худоба 4428,0 92,5 1331,2 94,5 3096,8 91,6 69,9 70,6

у т.ч. корови 2271,9 93,6 524,7 95,4 1747,2 93,1 76,9 77,3Свині 7724,5 97,1 3821,6 101,2 3902,9 93,4 50,5 52,5

17

Page 18: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Вівці та кози 1764,8 93,6 214,9 85,1 1549,9 94,9 87,8 86,6Птиця 245541,5 93,9 117065,0 89,2 128476,5 98,7 52,3 49,8

У сільськогосподарських підприємствах у січні–червні п.р. порівняно з відповідним періодом 2014р. обсяг вирощування худоби та птиці скорочено на 1,3%, у т.ч. великої рогатої худоби – на 4,7%, птиці всіх видів – на 2,9%, але збільшено вирощування свиней на 3,7%; відношення обсягу вирощування худоби та птиці до їхньої реалізації на забій становило 104,3% (у січні–червні 2014р. – 103,8%); середньодобові прирости великої рогатої худоби на вирощуванні, відгодівлі та нагулі збільшилися на 4,1%, свиней – на 3,0%.

Табл..12. Виробництво основних видів продукції тваринництва

Усі категорії господарств

Сільськогосподарські підприємства

Господарства населення

Частка господарств населення, %

січень–червень 2015р.

у % до січня–червня 2014р.

січень–червень 2015р.

у % до січня–червня 2014р.

січень–червень 2015р.

у % до січня–червня 2014р.

січень–червень 2015р.

січень–червень 2014р.

М’ясо1, тис.т 1547,9 97,7 963,7 98,2 584,2 96,9 37,7 38,1Молоко, тис.т 5195,5 95,5 1349,9 100,3 3845,6 94,0 74,0 75,3Яйця, млн.шт. 9168,0 86,5 5306,5 78,5 3861,5 100,5 42,1 36,2 Реалізація худоби та птиці на забій у живій вазі.

Табл.13. Виробництво основних видів продукції тваринництва за січень–червень 2015 рокуМ’ясо (реалізація на забій у живій вазі) Молоко Яйця

тис.т у % до січня–червня 2014р. тис.т у % до січня–

червня 2014р. млн. шт. у % до січня–червня 2014р.

Україна 1547,9 97,7 5195,5 95,5 9168,0 86,5Вінницька 208,5 120,5 410,4 98,9 441,4 105,3Волинська 76,2 96,6 217,8 92,7 125,0 101,9Дніпропетровська 144,9 100,3 159,8 96,1 503,4 96,8Донецька1 62,7 80,2 118,0 76,7 337,6 32,6Житомирська 36,6 102,2 289,2 96,9 304,0 100,0Закарпатська 34,0 99,1 169,8 89,5 188,2 100,0Запорізька 42,5 93,2 130,5 96,4 372,6 103,5Івано-Франківська 56,0 108,1 216,8 99,4 376,8 80,8Київська 153,9 96,6 220,4 94,3 1399,7 106,2Кіровоградська 37,7 97,9 155,3 95,5 272,8 99,7Луганська1 13,7 46,6 89,5 67,9 66,9 15,6Львівська 76,6 96,8 291,1 95,3 295,4 102,2Миколаївська 16,5 90,2 170,0 91,3 152,5 54,2Одеська 33,3 102,8 188,7 96,9 208,4 100,3Полтавська 50,2 93,8 377,1 98,2 330,3 105,0Рівненська 40,2 89,1 215,5 98,2 294,1 109,0Сумська 29,9 93,4 205,5 97,6 209,5 92,8Тернопільська 39,5 108,8 201,4 95,5 276,0 113,0Харківська 56,5 88,4 253,5 99,6 421,9 67,6Херсонська 40,9 113,6 151,3 100,2 918,7 103,7Хмельницька 43,6 95,2 289,4 96,7 890,0 88,2Черкаська 200,3 94,0 269,1 101,4 414,9 92,5Чернівецька 26,3 94,3 131,6 98,7 202,5 102,6Чернігівська 27,4 85,6 273,8 96,2 165,4 100,11 Дані можуть бути уточнені.

18

Page 19: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Табл..14. Надходження продукції тваринництва на переробні підприємства за січеньчервень 2015 року

Худоба та птиця (у живій вазі) Молоко та молочні продукти

надійшло, т

у % до січнячервня 2014р.

cередня ціна купівлі, грн. за т

надійшло, т

у % до січнячервня 2014р.

cередня ціна купівлі, грн. за т

Україна 855999 99,9 21950,8 2134557 92,1 3687,6Вінницька 180677 125,0 23208,3 352835 121,3 3714,9Волинська 52356 104,2 22051,8 6736 41,0 3279,3Дніпропетровська 151786 131,7 22803,3 84485 93,2 4033,5Донецька1 31245 65,8 20767,1 7905 16,4 3873,2Житомирська 9620 129,2 21955,8 102978 90,5 3487,6Закарпатська 1227 98,4 23528,5 … 2 … 2 … 2Запорізька 11994 92,5 17630,1 54404 76,3 3365,7Івано-Франківська 14549 99,7 23324,8 12619 77,7 3282,7Київська 109075 88,6 20395,4 180808 93,4 4046,3Кіровоградська 6986 81,2 22773,2 3893 50,0 2742,2Луганська1 686 3,0 17201,6 13168 51,5 3110,0Львівська 34363 94,8 23121,0 24872 62,5 3490,8Миколаївська 2094 112,0 12638,2 103456 79,8 3378,7Одеська 8479 99,0 21639,1 9511 105,0 3488,4Полтавська 35230 113,3 23041,6 292688 107,0 4004,9Рівненська 6348 95,2 22724,0 101801 102,1 3377,6Сумська 3368 90,6 22031,7 99907 74,2 3652,2Тернопільська 8399 98,8 21943,2 96623 101,4 3590,0Харківська 6423 43,5 20384,9 129024 91,8 3949,3Херсонська 2816 298,3 22971,0 52104 79,0 3832,9Хмельницька 6558 71,4 21460,4 124877 88,3 3399,7Черкаська 154314 91,5 20162,8 176067 103,4 3518,1Чернівецька 10401 98,7 21171,7 1608 105,2 3855,3Чернігівська 5746 81,4 20094,6 97867 82,9 3302,9м.Київ 1259 174,6 23568,8 … 2 … 2 … 21 Дані можуть бути уточнені.2 Дані вилучено з метою забезпечення виконання вимог Закону України "Про державну статистику" щодо конфіденційності інформації.

Мал.. 6. Рейтинг регіонів по виробництву валової продукції сільського господарства у січні - червні 2015 року.

19

Page 20: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Мал.. 7. Місце регіону за обсягом виробництва у розрахунку на 1 особу

Мал.. 8. Місце регіону по питомій вазі в загальному обсязі виробництва

Табл.. 15. Рейтинг регіонів по виробництву валової продукції сільського господарства у січні - червні 2015 року8

Області

Валова продукція сільського господарства (у постійних цінах 2010 року) ³

індекс обсягу виробництваобсяг виробництва продукції у розрахунку на 1 особу

питома вага регіону в загальному обсязі виробництва продукції

8 Без урахування тимчасово окупованої території АР Крим і м.Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції.

20

Page 21: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

січень - червень 2015р. у % до січня - червня 2014р.

місце Грн. місце % місце

Україна 90,7 х 944 х 100,0 хВінницька 112,4 1 2105 3 8,4 1Волинська 95,1 13 1353 6 3,5 15Дніпропетровська 87,4 18 808 19 6,5 4Донецька² 66,1 22 330 23 3,5 14Житомирська 98,7 5 1242 8 3,9 12Закарпатська 94,1 14 823 18 2,6 20Запорізька 97,2 8 1046 12 4,6 9Івано-Франківська 99,7 4 1044 13 3,6 13Київська 98,4 6 1665 4 7,1 3Кіровоградська 84,3 19 1031 14 2,5 22Луганська2 52,5 24 249 24 1,4 24Львівська 95,2 12 739 20 4,6 8Миколаївська 57,6 23 928 16 2,7 19Одеська 75,6 21 663 21 3,9 11Полтавська 96,5 11 1330 7 4,8 7Рівненська 101,5 2-3 1151 10 3,3 16Сумська 97,6 7 905 17 2,5 21Тернопільська 101,5 2-3 1156 9 3,0 17Харківська 89,8 17 632 22 4,2 10Херсонська 83,4 20 2367 2 6,2 5Хмельницька 93,9 15 1588 5 5,1 6Черкаська 97,1 9 2377 1 7,2 2Чернівецька 96,6 10 939 15 2,1 23Чернігівська 93,3 16 1076 11 2,8 181 Без урахування тимчасово окупованої території АР Крим і м.Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції.2Дані по області можуть бути уточнені.3До січня-травня розрахунки проводяться на основі даних щодо продукції тваринництва, починаючи з січня-червня - на основі даних щодо продукції рослинництва та тваринництва.

Минулий 2014/2015 маркетинговий зерновий рік, який завершився 30 червня, був

найуспішнішим у новітній історії країни,( http://zemlerobstvo.com/analitika-chim-zavershivsya-20142015-

marketingovij-rik/)

Замість висновку:Міністерством аграрної політики та продовольства України проведено дослідження з оцінки

виробництва власної продукції в областях з прогнозом попиту – пропозиції окремих продуктів, іншими словами Мінагропром підготував інформаційну карту України з нехватки продуктів на липень-вересень 2015 року (брак продуктів власного виробництва - олії, свинини, курятини, гречки та цукру).

Виявляється, що окрім міста Києва, який потребує всіх продуктів з інших регіонів, найбільш не забезпечені власної їжею Луганська, Одеська та Чернівецька області – їм вистачає лише власної олії.

І навпаки не вистачає тієї ж олії - Полтавській, Рівненській, Волинській та Хмельницькій рештою області забезпеченні.

Самодостатніми областями, які забезпечують себе самі, є лише Вінницька і Київська області.

Сільське господарство, яке в останні роки було основним локомотивом економічного зростання в Україні також увійшло у затяжну кризу. Особливу стурбованість викликає досить стійка тенденція до

21

Page 22: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

зменшення поголів‘я худоби в усіх категоріях господарств, що неодмінно призведе до ускладнення і без того не простої соціальної ситуації в сільських територіях.

На малюнку 9 показано, на скільки відсотків області не вистачає власного виробництва, а також приведені загальноукраїнські прогнози попиту-пропозиції вказаних продуктів.

Мал..9. Ринки збуту: яким областям не вистачатиме продуктів9

9 Джерело: Міністерство аграрної політики та продовольства.Інфографіка http://agravery.com/uk/posts/show/rinki-zbutu-akim-oblastam-ne-vistacatime-produktiv

22

Page 23: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

1.6. ВИКОНАННЯ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ ЗА СІЧЕНЬ-ЧЕРВЕНЬ 2015 РОКУ

Бюджетна децентралізація, проведена відповідно до Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади показала загалом правильність зроблених кроків.

Місцеві бюджети суттєво зросли , а місцеві громади отримали інструменти до стимулювання активної політики по залученню потенційних інвесторів на свою територію.

За січень – червень поточного року до загального фонду місцевих бюджетів (без урахування трансфертів) надійшло 44,6 млрд.грн., що складає 60,7% від річного обсягу надходжень, затвердженого місцевими радами.

Приріст надходжень до загального фонду проти січня – червня минулого року (у співставних умовах та без урахування територій, що не підконтрольні українській владі) склав 37,7% або + 12,2 млрд.грн.

Темп росту фактичних надходжень ПДФО до січня-червня 2014 року становить 116,2%, плати за землю – 125,9%. При цьому, у 15 та 16 регіонах відповідно темп росту вище середнього по Україні.).

Мал. 10. Темпи приросту фактичних надходжень ПДФО та плати за землю (%)

23

Page 24: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

24

Page 25: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Загалом обсяг надходжень ПДФО за січень-червень склав 23 555,1 млн. грн., рівень виконання річного показника, затвердженого місцевими радами становить 54,3%, надходжень плати за землю – 6 639,4 млн. грн., рівень виконання річного показника, затвердженого місцевими радами – 57,4%.

Мал. 11. Виконання річних показників ПДФО (%)

Мал. 12. Виконання річних показників по сплаті за землю (%)

Надходження податку на нерухоме майно на 2015 рік затверджені місцевими радами в обсязі 226,2 млн. грн. Фактичні надходження податку за січень-червень поточного року склали 274,7 млн. грн..

25

Page 26: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Станом на 01.07.2015 фактичні надходження акцизного податку склали 3 240,9 млн. грн. що в розрахунку на 1-го жителя країни складає 75,2 гривень.

Мал. 13. Надходження акцизного податку (на 1 жителя, грн.) та податку на нерухоме майно (тис.грн.)

Протягом липня-вересня 2015 року мають відбутись сесії місцевих рад для вирішення питань щодо використання коштів місцевих бюджетів, яких надійшло більше планованого. Це скоріше за все буде реінвестовано у місцеву інфраструктуру.

26

Page 27: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

2. ПРОБЛЕМИ ДОНБАСУ

Війна на Донбасі, яка уже перейшла в затяжний характер, впливає на різні аспекти економічного та політичного життя не тільки Донбасу, а й усієї України.

Другий квартал 2015 року не приніс принципових змін ні у ситуацію на самому Донбасі, ні у знайдення якихось нових підходів до вирішення цієї проблеми.

Інформація, яка існує у вільному доступі, досить часто носить суперечливий характер, в ній присутні, як об‘єктивні матеріали з певним аналізом ситуації, так само, як і багато відверто замовних, перекручених матеріалів.

Загалом весь масив публікацій та аналітичних матеріалів, які стосуються питань Донбасу можна розділити на декілька потоків за такими узагальненими темами:

1. Воєнні дії – інформація про перебіг військового протистояння, втрати українських військ та мирного населення, можливі сценарії ескалації чи заморожування конфлікту;

2. Економічна складова військових дій на Донбасі – тут великий спектр матеріалів щодо руйнування економіки Донбасу та вплив війни на Донбасі на інші регіони України та її економіку в цілому. Найбільш популярними темами тут є питання контрабанди в Донбас , необхідність чи згубність економічної блокади регіону.

3. Вимушені переселенці – тут концентруються матеріали щодо кількості вимушених переселенців, основні напрями переселення, інтеграція чи відчуження переселенців від мешканців інших регіонів, політичні та соціальні ризики для територій, які прийняли цих осіб.

4. Політична складова донбаської кризи. Особливо багато дискусій в цій сфері пов‘язано із можливими змінами в Конституцію України, які випливають із Мінських домовленостей: чи передбачається особливий статус Донбасу і що стоїть за цим статусом. До цього додається міжнародна складова кризи, адже в українському медіа просторі формується думка, що Україну заганяють до політичного вирішення проблеми наші іноземні партнери, не розуміючи безперспективність такого вирішення.

Можна з впевненістю констатувати, що проблеми Донбасу сьогодні уже не є проблемами регіонального розвитку України у вузькому розумінні цього слова. Це зараз є глобальною проблемою для України від вирішення якої залежить перспектива усієї України.

Рік війни на Донбасі суттєво вплинув на переоцінку цінностей багатьох українців, зокрема відбулось руйнування стереотипів, що були сформовані у попередній період щодо Донбасу, «який годує всю Україну».

Падіння частки Донбасу в сукупному ВВП України майже у 5 разів не призвело до руйнації всієї економіки та й самої держави, не причинило панічних настроїв на споживчому ринку. Це в свою чергу призвело до того, що у багатьох публікаціях у ЗМІ впродовж останніх місяців акценти щодо перспектив «повернення Донбасу» почали суттєво зміщуватись у бік прагматизму, а вклад економіки цього регіону в українську економіку уже не сприймається, як домінуючий.

Прагматизація оцінки ролі Донбасу в українському просторі з одного боку є позитивною тенденцію, яка спрямована на руйнування стійких міфів, а з іншого створює нові ризики щодо подальшого відторгнення регіону від загальноукраїнського простору у найближчій перспективі.

1. Вплив зупинення виробничих потужностей у Донецькій та Луганській областях на промислове виробництво та ВВП України

Військові дії на сході України, падіння світових цін на чорні метали та вироби з них і обмеження у торгівлі з РФ призвели до суттєвих негативних наслідків для Донецької та Луганської областей. Втрати в промисловості, яка є визначальною у виробництві валового регіонального продукту цих областей, призвели до того, що питома вага зазначених регіонів у створенні ВВП у І кварталі 2015 року

27

Page 28: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

скоротилася до 5.5% та продовжує знижуватись (за оцінками НБУ). Зменшення загальної питомої ваги Донецької та Луганської областей у створенні ВВП розпочалося ще в 2012 році через несприятливу зовнішньоекономічну кон’юнктуру та введення РФ торговельних обмежень на імпорт промислової продукції з України. Однак найістотніше зменшення питомої ваги відбулося в 2014 році через військові дії та окупацію частини територій Донецької та Луганської областей.

Протягом 2014 року Україна втратила сотні підприємств, але найбільшого удару промисловості завдала втрата контролю над такими підприємствами:

у металургії: ПАТ “Харцизький трубний завод”, ПАТ “Єнакіївський металургійний завод”, ПАТ “Донецький електрометалургійний завод” (2% від загального виробництва металургійної

продукції), ВАТ “Ясинуватський коксохімічний завод”, ПрАТ “Макіївкокс”, ТОВ “Горлівський коксохімічний завод”, ПАТ “Алчевський металургійний комбінат” (13% від загального виробництва металургійної

продукції), ПАТ “Алчевський коксохімічний завод”, ПАТ “Стахановський завод феросплавів” (20% від загального виробництва феросплавів); у хімічній промисловості – ПАТ “Концерн Стирол”; у машинобудуванні: ВАТ “Ясинуватський машинобудівний завод”, державна акціонерна холдингова компанія “Топаз”, ПАТ “Луганськтепловоз”, ПАТ “Стахановський вагонобудівний завод”, ТОВ “Машзавод 100”, ВАТ Стахановський завод “Юність”, Лутугинський державний науково-виробничий валковий комбінат; у добувній промисловості – ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит”; в оборонній промисловості – ПрАТ “Луганський патронний завод”.

З 93 шахт Донецької та Луганської областей з листопада 2014 року здійснюють видобуток лише 7 шахт, які підконтрольні українській владі. Зокрема у Донецькій області частково працюють лише ПАТ “Шахтоуправління “Покровське”, ПАТ “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу”, Державне підприємство “Дзержинськвугілля”.

Мал.. 14. Розміщення державних шахт

28

Page 29: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

У першій половині 2015 року ситуація погіршилась: на діяльність майже всіх великих вугледобувних, коксохімічних та металургійних підприємств України прямо або опосередковано вплинули військові дії.

Водночас найбільші проблеми з організацією виробництва і вивезенням готової продукції мали підприємства, що розташовані в зоні АТО, унаслідок пошкодження потужностей, руйнування енергетичної та транспортної інфраструктури, а також дефіциту сировини.

Продовження воєнних дій на Донбасі призвело до стрімкого падіння частки Донбасу у ВВП України.

Мал.. 15. Питома вага Донецької та Луганської областей у створенні ВВП України (%)

29

Page 30: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Довідково: Внаслідок втрати контролю українською владою над частиною території Донецької та Луганської областей було втрачено близько 40% посівних площ у цих областях (485 тис. га та 198 тис. га відповідно або 2.6% посівних площ України). На підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей засіяно 527 тис. га та 484 тис. га відповідно.

30

Page 31: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

2.1. ТЕМА ДОНБАСУ У ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ

«Український кризовий медіа центр»- узагальнена інформація, як приклад основних тем щодо Донбасу(політична складова)(http://uacrisis.org/ua/27543-ukrainian-monitoring-ukrayinskih-media-za-29-chervnya-2015-roku)

• Україна, не без тиску з боку міжнародних партнерів, активно шукає варіанти проведення виборів на окупованих територіях та адаптації вимог мінських угод до Конституції країни. По суті, однак, реалізація цього завдання стане легалізацією консервації конфлікту і його локалізації на території України, враховуючи практично загальне визнання того, що Росія, швидше за все, не має наміру забезпечити довготривалий мир на цих територіях.

• Вибори в Донбасі, в окремих районах Донецької та Луганської областей повинні пройти відповідно до законодавства України, а робочі групи Тристоронньої контактної групи повинні про це домовитися,… заявила екс-спецпредставник ОБСЄ в Тристоронньої контактній групі Хайді Тальявіні: “Терміни стислі: якщо провести вибори, як заплановано – наприкінці жовтня, то треба зараз домовитися”.

• Канцлер Німеччини Ангела Меркель звинуватила бойовиків і українську сторону в порушенні режиму припинення вогню в Донбасі. “Грунтуючись на доповідях спеціальної моніторингової місії ОБСЄ ми прийшли до розуміння, що перемир’я порушують обидві сторони, хоча сепаратисти роблять це частіше”, США та їхні європейські партнери визнали провал мінських домовленостей, але відповідають на це “порожньою риторикою”, заявив американський сенатор-республіканець Джон Маккейн. Причиною цього провалу він назвав те, що президент Росії Володимир Путін не прагне до дипломатичного вирішення конфлікту і прагне домінувати в Україні. “Лідери України описують стратегію президента Росії Володимира Путіна як у комп’ютерній грі Pac-Man – відкушення території України за відкушенням досить невеликими порціями, щоб не викликати масштабної міжнародної реакції.

• Ніякого тиску з боку Євросоюзу щодо спецстатусу Донбасу Україна не відчуває і не дозволить на себе тиснути, заявив президент Петро Порошенко. Це питання врегульоване на законодавчому рівні, а також уточнено в розробленій редакції Конституції України.

• Конституційна комісія має намір закріпити в перехідних положеннях зміненої Конституції України дія закону про особливий режим місцевого самоврядування в деяких районах Донецької та Луганської областей, повідомив член Комісії Віктор Мусіяка.

Табл. 16. Новини, публікації щодо тимчасово окупованих територій, Донецької та Луганської областей (З 01 квітня 2015 р. до 30 червня 2015 р.)

КВІТЕНЬ

№ Назва, дата Текст публікацій Посилання

1.

«Заморожування» конфлікту на Донбасі вигідно Україні та ЄС. Не вигідно Росії, їй потрібна постійна війна!

03 квітня 2015 р.

Думки читача: «Логіка врегулювання конфлікту на Донбасі вказує на те, що частина території України в найближчій перспективі перебуватиме поза контролем органів державної влади. Цей період триватиме щонайменше 4-5 років. Протягом цього часу у окупованої бойовиками ДНР-ЛНР території де-факто існуватиме певний «особливий статус»».

http://vn.20minut.ua/Podii/zamorozhuvannya-konfliktu-na-donbasi-vigidno-ukrayini-ta-es-ne-vigidno-10442078.html

2. ЄС надав Україні 17 млн євро для підтримки переселенців

15 квітня 2015 р.

Європейський Союз надав 17 млн євро для підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громад, що опинилися під впливом конфлікту в Україні, передає УНН з посиланням на Представництво Європейського Союзу в Україні.

http://www.unn.com.ua/uk/news/1457484-yes-nadav-ukrayini-17-mln-yevro-dlya-pidtrimki-

31

Page 32: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

pereselentsiv

3.

Елла Лібанова: "Падіння доходів - це не прямий наслідок Майдану"Елла Лібанова, Директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи НАН України

25 квітня 2015 р.

У першій частині інтерв'ю професор Елла Лібанова розповіла про процес деолігархізації країни, перспективи реінтеграції Криму до складу України і перспективи децентралізації.

У другій частині інтерв'ю Елла Лібанова розмірковує про біженців, трудову міграцію, падіння доходів, а також про майбутнє Донецької і Луганської областей.

http://www.rbc.ua/ukr/analytics/ella-libanova-padenie-dohodov-eto-pryamoe-1429871899.html

4.

На відновлення постраждалих регіонів України потрібно 1,5 млрд доларів

28 квітня 2015 р.

За попередніми розрахунками на відновлення регіонів України, що постраждали унаслідок бойових дій потрібно 1,52 млрд доларів. Про це йдеться у “Плані відновлення України”, представленому на міжнародній конференції на підтримку України, передає кореспондент УНН.

Таким чином, загальна сума на відновлення і розбудову миру у Донецькій та Луганській областях становить 1520,1 млн доларів, що включає 1257,8 млн доларів на розбудову інфраструктури та соціальних послуг, 135,5 млн доларів для економічного відновлення та ще 126,8 млн доларів для забезпечення громадської безпеки.

http://www.unn.com.ua/uk/news/1460987-na-vidnovlennya-postrazhdalikh-regioniv-ukrayini-potribno-1-5-mlrd-dolariv-rozshireno

5.

Підтримка Німеччиною кризових регіонів на cході України

29 квітня 2015 р.

Уряд ФРН вкотре підтримує Україну в подоланні кризи на cході України. Для надання підтримки Федеральне Міністерство економічної співпраці та розвитку виділяє до 90 млн. євро.

Дані кошти в першу чергу повинні покращити ситуацію внутрішньо переміщених осіб в Україні і будуть використані в рамках різних проектів.

http://www.civicua.org/news/view.html?q=2459815

6.

Мінрегіон та ПРООН підписали проектні документи по Донбасу

30 квітня 2015 р.

Проект ПРООН "Економічне і соціальне відновлення Донбасу" має бюджет 5 млн дол. і буде спрямований на створення робочих місць і розвитку підприємництва в постраждалих регіонах Донбасу.

Крім того, підписані документи по проекту ПРООН "Швидке реагування на економічні та соціальні потреби внутрішньо переміщених осіб в Україні", який має бюджет 6,3 млн дол. і буде спрямований на створення робочих місць і розширення доступу до соціальних послуг, розвитку інвестиційної спроможності уряду в реагуванні на проблеми внутрішньо переміщених осіб.

Також проект ЮНІСЕФ, прийнятий спільно з Міносвіти та місцевими адміністраціями, має бюджет 3,7 млн дол. і буде спрямований на покращення доступу дітей переміщених осіб до якісної освіти. Планується відремонтувати 35 шкіл на Донбасі, що надасть доступ до освіти 10 тис. дітей.

Крім того, Міжнародна організація з міграції спільно з місцевими адміністраціями реалізує проект бюджетом 1,4 млн дол., який передбачає відновлення медичних і освітніх установ.

http://www.rbc.ua/ukr/news/minregion-proon-podpisali-proektnye-dokumenty-1430387263.html

32

Page 33: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

ТРАВЕНЬ

7.

Як голосуватимуть вимушені переселенці?

07 травня 2015 р.

Який буде виборчий процес у Донецькій та Луганській областях. Чи відбудеться волевиявлення в цих регіонах взагалі і чи голосуватимуть вимушені переселенці? Відповідь на ці запитання спробували віднайти учасники публічної дискусії, організованої групою громадських організацій у складі Громадянської мережі ОПОРА, Українського незалежного центру політичних досліджень, Інституту виборчого права, Інституту розвитку регіональної преси, Інтерньюз-Україна за підтримки ІFES та USAІD. Участь у заході взяли народні депутати, представники адміністрації Президента, МВС, Державної служби з надзвичайних ситуацій, місцевого самоврядування Донецької області та провідні експерти з виборчого права.

http://www.golos.com.ua/article/254616

8.

На Донеччині створили регіональний офіс з питань реформ місцевого самоврядування

07 травня 2015 р.

«Ключовим завданням на цей період також є інформування населення про реформу щодо добровільного об'єднання територіальних громад», – зазначив Кравцов.

http://zaxid.net/news/showNews.do?na_donechchini_stvorili_regionalniy_ofis_z_pitan_reform_mistsevogo_samovryaduvannya&objectId=1350567

9.

Нові донецькі. Хто вони і чим займаються

12 травня 2015 р.

- Чи є майбутнє у Донбасу після окупації?- Наскільки різна інвестиційна привабливість різних

регіонів України і яку нішу в цьому займає Донбас (неокуповані території)?

- Яку кількість внутрішніх переселенців Україна готова адаптувати в інших регіонах? — про це та багато іншого в інтев’ю з Олексієм Рябчиним — одним з наймолодших і амбітних депутатів Верховної Ради України з Донецька.

http://24tv.ua/intervyu/novi_donetski_hto_voni_i_chim_zaymayutsya/n573824

10.

Сіре майбутнє Донбасу вже близькоСергій Стуканов

18 травня 2015 р.

Перша половина травня стала багатою на міжнародні контакти та консультації світових лідерів, у ході яких поволі окреслювалися обриси майбутнього, яке невблаганно насувається на окуповані території України. Майбутнього, потрібно визнати, зовсім не райдужного – передусім для самих окупованих областей, які волею Путіна та значної частини місцевих мешканців перетворюються на сіру зону без жодних шансів для нормального розвитку.

http://galinfo.com.ua/articles/sire_maybutnie_donbasu_vzhe_blyzko_194045.html

ЧЕРВЕНЬ

11.

Усі окуповані території Донбасу підлягають блокаді, а звільненим та сусіднім регіонам треба надати статус пріоритетного розвитку – Луценко

2 червня 2015 року

"Президент України вважає, що ракова пухлина підлягає блокаді. Практика голови Луганської військово-цивільної адміністрації пана Москаля, який заборонив будь-яке пересування транспорту з окупованої території, визнана правильною, вона має поширитися і на територію Донецької області", - заявив Ю. Луценко з трибуни парламенту.

http://ua.interfax.com.ua/news/political/269215.htm

12. На Кіровоградщину з Донбасу Чимало підприємств, що донедавна мали донецьку http://gre4ka.info/

33

Page 34: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

«переїздять» фірми екс-регіоналів та прибічників сепаратистів?

2 червня 2015 року

реєстрацію, масово «мігрують» до інших регіонів України. Кіровоградська область - одна з них. «Гречка» вирішила довідатись про новоприбулі підприємства та їх власників.

З початку 2015 року на облік до податкових органів Кіровоградщини з Донецької області перейшли наступні підприємства: ТОВ «Агентство Безпеки «Легіон»»; ТОВ «Клірінг Україна»; ТОВ «Ліспром» ТОВ «Маяк»; ТОВ «Георг Біосистеми» ; ТОВ «Компанія Гідроенерго».

Також, раніше в нашій області перереєструвалась фірма з Макіївки, яка займається торгівлею вугіллям і має сумнівну репутацію.

rozsliduvannia/19031-na-kirovohradshchynu-z-donbasu-pereizdiat-firmy-eks-rehionaliv-ta-prybichnykiv-separatystiv

13.

Економічна блокада Донбасу матиме згубні наслідки, - Медведчук

04 червня 2015 р.

Українська влада має намір тримати "блокаду на внутрішній лінії зіткнення" і слідом за фінансовою блокадою готує економічну і транспортну блокаду непідконтрольної Києву території Донбасу. Про це у своєму блозі на сайті громадського руху "Український вибір" пише лідер руху Віктор Медведчук.

http://www.rbc.ua/ukr/news/ekonomicheskaya-blokada-donbassa-budet-gubitelnye-1433406386.html

14.

Порошенко заблокує "ДНР" у разі нового наступу

09 червня 2015 р.

В Адміністрації президента України можуть прийняти рішення про повну економічну блокаду окупованих територій Донецької області, якщо Кремль зважиться на провокацію. Про це в коментарі порталу «Главное» сказав політолог Євген Магда

http://fakty.ictv.ua/ua/index/read-news/id/1553163

15.

П'ять сценаріїв для україно-російських відносин Володимир Горбулін

19 червня 2015 р.

Автор детально росписав сценарії для україно-російських відносин.

http://gazeta.dt.ua/internal/p-yat-scenariyiv-dlya-ukrayino-rosiyskih-vidnosin-_.html

16.

Горбулін назвав переваги і ризики повної "ампутації" окупованого Донбасу від України

20 червня 2015 р.

Одним із сценаріїв подальшого розвитку відносин України і Росії у зв'язку з російською агресією на Сході є сценарій "відсікання" або "стіни", який передбачає остаточну відмову України від окупованих територій і повний розрив з ними. Про це в статті для DT.UA пише Володимир Горбулін, радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України, доктор технічних наук, професор, академік НАН України.

Крім іншого автор наводить 3 радикальних і 2 прміжні сценаріїв для україно-російських відносин.

http://dt.ua/POLITICS/gorbulin-nazvav-perevagi-i-riziki-povnoyi-amputaciyi-okupovanogo-donbasu-vid-ukrayini-176541_.html

17.

«Влезь или умри»Как выживает ДонбассК чему пришли ЛНР и ДНР через год после референдумаВладимир Дергачев, Дмитрий Кириллов (Мариуполь)

22 червня 2015 р.

Російський ресурс більш меньш правдоподібно про події на Донбасі. Послідовно і по суті.

http://www.gazeta.ru/politics/2015/06/18_a_6846469.shtml

18. Сергей Дацюк: Какой должна быть политика Украины к Донбассу и Крыму после

Неэффективность Минских соглашений для установления мира в ближайшей перспективе требует рефлексии в более масштабных измерениях, нежели

http://hvylya.net/analytics/politics/sergey-datsyuk-kakoy-dolzhna-

34

Page 35: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Минских соглашений Сергей Дацюк, для "Хвилі"

26 червня 2015 р.

отношения Украины и ДНР-ЛНР с участием Европы и России.

Основные геополитические игроки — США и Россия — решают свои проблемы на территории Украины. Именно в таком понимании происходит анализ в статье National Interest «The Agreement That Will Save Ukraine» («Соглашение, которое спасет Украину»).

byit-politika-ukrainyi-k-donbassu-i-kryimu-posle-minskih-soglasheniy.html

35

Page 36: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

2.3. ОГЛЯД СИТУАЦІЇ З ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ В УКРАЇНІ ЗА ТРАВЕНЬ-ЧЕРВЕНЬ 2015 РОКУ10

Протягом травня-червня 2015 кількість внутрішньо переміщених осіб продовжувала зростати. За цей період не відбулося значних законодавчих змін, які б розширювали права внутрішньо переміщених осіб, проте ряд важливих нормативно-правових актів перебувають на стадії розробки або вже пройшли перше читання в парламенті.

Серед вже впроваджених змін варто виділити повноцінний запуск електронної системи пропуску в зоні АТО, яка працювала у тестовому режимі ще з 20 березня. Порядок перетину лінії зіткнення врегульовано оновленою редакцією Тичасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів (товарів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей. Пропуск здійснюється по 6 дорожніх коридорах через 7 контрольно-пропускних пунктів.

14 травня було внесено зміни в ряд законів, які дозволили дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи, отримувати державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної освіти у державних та комунальних навчальних закладах. Передбачається, що детальний порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної освіти буде визначено Кабінетом Міністрів України.

У першому читанні прийнято закон № 2166 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». У разі його остаточного ухвалення буде спрощено та прискорено надання внутрішньо переміщеним особам публічних послуг щодо працевлаштування, отримання статусу безробітного, відновлення документів, скасовано залежність переселенців від реєстрації місця проживання, посилено правовий захист осіб, які проживали без реєстрації на тимчасово окупованих територіях, а також осіб без громадянства та іноземних громадян, що мають право постійно проживати на території України.

11 червня 2014 року Кабінет Міністрів прийняв рішення (розпорядження КМУ № 588-р) щодо розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом внутрішньо переміщених осіб, відновлення всіх соціальних виплат та надання допомоги у працевлаштуванні.

Розроблено проект урядового рішення щодо затвердження Програми працевлаштування та профнавчання ВПО на 2015-2016 роки, яка повинна забезпечити зайнятість та підвищити конкурентоспроможність на ринку праці ВПО шляхом профпідготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, розробка територіальних програм з працевлаштування, впровадження спільних з міжнародними донорами проектів, залучення ВПО до громадських робіт, розробки механізму стимулювання роботодавців тощо.

Міністерство соціальної політики розробило проект урядового рішення щодо затвердження Програми працевлаштування та професійного навчання ВПО на 2015-2016 роки. Метою Програми є забезпечення зайнятості та підвищення конкурентоспроможності на ринку праці ВПО шляхом профпідготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

Анонсовано реформу державної служби зайнятості. Одним із головних факторів, що підштовхнув Міністерство соціальної політики до реформування, була поява у зв’язку з конфліктом на Донбасі 1,2 млн незайнятих громадян.

Верховна Рада так і не прийняла законопроект № 2167, яким передбачається поруч із деякими технічними правками можливість відшкодовувати шкоду, завдану майну ВПО:

“У випадку завдання шкоди майну внутрішньо переміщеної особи, що було залишене нею на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснено внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, вона має право на відшкодування шкоди та компенсацію вартості такого майна відповідно до Конституції, законів України та міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України."

10 http://www.cedos.org.ua/uk/migration/ohliad-sytuatsii-z-vnutrishno-peremishchenymy-osobamy-v-ukraini-za-traven-cherven-2015-roku

36

Page 37: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

На жаль, цей законопроект є всього лише декларацією про наміри відшкодовувати пошкоджене майно ВПО.

Також відхилено законопроект № 1835 ’’Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації конституційних прав внутрішньо переміщених осіб’’, який також передбачав розширення прав ВПО та ряд пільг, наприклад, першочергове надання житла, спрощений порядок працевлаштування на державну службу, звільнення від сплати деяких мит.

2.4. ДИНАМІКА ВНУТРІШНІХ ПЕРЕМІЩЕНЬ В УКРАЇНІ ЧЕРЕЗ ПОДІЇ НА ДОНБАСІ

Розподіл кількості внутрішньо переміщених осіб із окупованого Донбасу та Криму по областях України11 .

За даними Управління з координації гуманітарних питань ООН та Міністерства соціальної політики України, станом на 3 червня кількість людей, що залишили свої домівки на окупованій території Донбасу та в Криму, становить уже 1 млн 325 тис. 200 осіб.

Мал..16. Розподіл кількості внутрішньо переміщених осіб (станом на 03.06.2015р.)

(http://unhcr.org.ua/uk/component/content/article/2-uncategorised/1261-karta-vnutrishnyoho-pereselennia-angliyskoyu)

Як видно із приведеної вище інфографіки, основна маса внутрішньо переміщених осіб концентрується в регіонах, розміщений найближче до зони конфлікту, а також у Києві та Одеській області.

Досі не вдається вирішити питання на державному та регіональному рівнях, яким чином має формуватись політика щодо таких осіб? Вони мають інтегруватись в місцеві громади, чи мають зберігати свою окремішність у новосформованих поселеннях?

11 (Графічні матеріали та пояснення з сайту «Слово і діло» www.slovoidilo.ua/ Розділ «Інфографіка»)

37

Page 38: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Пояснення концентрації ВПО в найближчих до зони конфлікту територіях добре видно із такої карти (Малюнок 17):

Мал..17. Розміщення (концентрація) ВПО (станом на 17.07.2015р.)

Як видно із цієї карти, в територіях Донецької та Луганської областей, які контролюються українською владою зареєстровані ВПО в основному пенсійного віку, що може свідчити лише про реалії «пенсійного туризму», коли люди проживають в окупованих територіях, а пенсію та інші виплати отримують на територіях з українською юрисдикцією. Натомість чим далі від зони конфлікту, частка пенсіонерів у складі ВПО є не значною. Це дає підстави вважати, що більшість цих ВПО свідомо здійснили переїзд і скоріше за все не повернуться на Донбас, а будуть інтегровані за новим місцем проживанням.

38

Page 39: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

2.5. ЗАКОНОДАВЧІ ІНІЦІАТИВИПротягом цього періоду було зафіксовано декілька законодавчих ініціатив, спрямованих на

вирішення певних проблем, пов‘язаних із ситуацією на Донбасі

Табл. 17. Законопроекти які стосуються Луганської та Донецької областей загалом або тимчасово окупованих територій (З 01 квітня 2015 р. до 30 червня 2015 р.)

Номер, дата реєстрації

Назва, характер НПА Суб’єкт ініціативи Короткий зміст (суть) проекту Посилання на джерело

КВІТЕНЬ

2580

07.04.2015

Проект Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо регулювання трудових відносин внутрішньо переміщених осіб)

Лінько Д. В. Метою і завданнями проекту Закону є врегулювання трудових відносин внутрішньо переміщених осіб.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54694

ТРАВЕНЬ

2813

12.05.2015

Проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо підтримки вищих навчальних закладів та наукових установ державної форми власності, евакуйованих із тимчасово окупованої території Донецької або Луганської областей

Гриневич Л. М., , Галасюк В. В., Кривенко В. М., Курило В. С., Заставний Р. Й., Фролов М. О., Кондратюк О. К.

Метою прийняття законопроекту є сприяння відновленню матеріальної бази евакуйованих із зони АТО вищих навчальних закладів і наукових установ державної форми власності, що у свою чергу сприятиме активізації наукової та інноваційної діяльності в економіці України.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55069

2914

20.05.2015

Проект Закону про внесення змін до статті 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (стосовно спрощення процедури проведення відновлювальних робіт на території Донецької та Луганської областей та своєчасного надання

Тарута С. О. Метою прийняття цього проекту Закону України є врегулювання правовідносин у сфері державних закупівель з метою спрощення процедури проведення відновлювальних робіт на території Донецької та Луганської областей, а також своєчасного надання закладами охорони здоров’я медичного обслуговування особам, що постраждали внаслідок бойових дій в районах антитерористичної операції.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55239

39

Page 40: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

медичної допомоги)

ЧЕРВЕНЬ

2004а

03.06.2015

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" щодо посилення контролю за переміщенням осіб та вантажів (товарів) через тимчасово окуповану територію

Лапін І. О., Левус А. М.

Висоцький С. В., Тимошенко Ю. В., Мосійчук І. В., Лубінець Д. В., Парубій А. В., Матківський Б. М., Антонищак А. Ф., Гаврилюк М. В., Соляр В. М., Величкович М. Р., Медуниця О. В., Бондар М. Л.

Метою цього законопроекту є посилення контролю за переміщенням осіб та вантажів (товарів) через тимчасово окуповану територію України.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55432

2004а-1

17.06.2015

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" щодо скасування перепусток та визначення прозорих правил переміщення осіб та вантажів (товарів) через тимчасово окуповану територію

Веселова Н. В. Метою цього законопроекту є законодавче врегулювання питання переміщення осіб та вантажів (товарів) через тимчасово окуповану територію України.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55611

2066а

12.06.2015

Проект Закону про заборону торгівлі з тимчасово окупованими територіями України

Левченко Ю. В.

Авторський колектив

Метою Законопроекту є обмеження фінансування терористичних угрупувань, які контролюють тимчасово окуповані території України.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55565

2098а

17.06.2015

Проект Закону про внесення змін до статті 5 Закону України "Про

Кужель О. В., Крулько І. І., Бабак А. В.,

Метою прийняття Закону є вжиття додаткових тимчасових заходів для забезпечення підтримки суб’єктів

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?

40

Page 41: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (щодо створення сприятливих умов для суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення АТО)

Галасюк В. В., Дубінін О. І., Денісова Л. Л.

господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Запропонований законопроект створить умови для повернення суб’єктів господарювання на територію, яка була тимчасово окупована, що сприятиме відновленню економічної ситуації в регіоні, після закінчення антитерористичної операції.

pf3511=55609

2100а

17.06.2015

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей переміщення товарів на тимчасово окуповану територію

Соловей Ю. І., Джемілєв М.

Метою законопроекту є приведення законодавства України у відповідність до Резолюції Генеральної асамблеї ООН від 27 березня 2014 р. № 68/262, якою закликано усі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи не визнавати зміну статусу Автономної Республіки Крим і міста Севастополя на основі референдуму, проведеного 16 березня 2014 року про приєднання Криму до Російської Федерації, та утримуватись від будь-яких дій чи кроків, які могли би тлумачитись як визнання такої зміни статусу.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55613

2109а

17.06.2015

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції

Порошенко Петро Олексійович Президент України

Метою законопроекту є запровадження механізму контролю за переміщенням товарів до району або з району проведення антитерористичної операції, виявлення порушень порядку їх переміщення, протиправних схем ухилення від проходження встановлених контрольних процедур, осіб, які їх вчинили, притягнення до відповідальності винних у таких порушеннях осіб.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55628

2109а-1

23.06.2015

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної

Веселова Н. В. Метою законопроекту є запровадження механізму контролю за переміщенням товарів до району або з району проведення антитерористичної операції, виявлення порушень порядку їх переміщення, протиправних схем ухилення від проходження встановлених контрольних процедур, осіб, які

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55695

41

Page 42: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

операції їх вчинили, притягнення до відповідальності винних у таких порушеннях осіб.

42

Page 43: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

ПРОМІЖНИЙ ВИСНОВОК:Агресивна поведінка Росії щодо України, яка призвела до військового конфлікту Донбасі

впродовж першого півріччя не змінилась і продовжує курс на формування в межах окупованої території Донецької та Луганської областей російської квазі державності в межах території України(тут варто відмітити, що в «конституції» ЛНР та ДНР було внесено зміни якими з тексту вилучили слова про «русскій мір»).

Породжене війною руйнування регіональної економіки Донбасу та поява в Україні сотень тисяч вимушених переміщених осіб створює додатковий тиск та українську економіку, соціальну сферу, внутрішню та зовнішню політику держави.

Події на Донбасі не сприяють формуванню в Україні міжрегіональної солідарності, відбувається поступове формування відчуженого розуміння Україна і Донбас, що є дуже небезпечною тенденцією.

Певна стабілізація економіки продовж останніх місяців вселяє поміркований оптимізм щодо перебудови її структури і утворення нових виробничих ланцюгів поза суб‘єктами виробництва, які залишились на територіях поза українською юрисдикцією.

Відсутність чітко визначеної позиції основних політичних суб‘єктів щодо подальшої політики по відношенню до Донбасу породжує досить хаотичні кроки різних органів влади, політиків та економічних суб‘єктів.

43

Page 44: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

3. РАДА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

21 квітня 2015 року вийшов Указ Президента України «Про раду регіонального розвитку». Як сказано в Указі, Рада створюється з «метою сприяння налагодженню ефективної взаємодії державних органів з органами місцевого самоврядування у питаннях напрацювання оптимальної моделі розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади, здійснення реформ у сфері децентралізації управління регіональним розвитком, вирішення проблемних питань життєзабезпечення регіонів».

Формування подібного координуючого органу в сфері регіонального розвитку давно обговорювалось в Україні на урядовому рівні. Ще минулим Урядом було створено Міжвідомчу комісію з регіонального розвитку, яка за весь час існування зібралась лише один раз на установче засідання. Нинішнім Урядом ця комісія була ліквідована.

Законом «Про засади державної регіональної політики» передбачено можливість створення Урядом такого координуючого органу, проте досі такий орган на урядовому рівні не було створено. Відтак Президент перехопив тут ініціативу і створив власним актом Раду регіонального розвитку, як певний координуючий орган.

Проте створення Президентом такого органу навряд чи зможе замінити утворення координуючого органу Урядом, оскільки в умовах нинішнього розподілу повноважень між Президентом та Урядом, консультативні структури при Президентові України не можуть бути органами, де узгоджуються основні інтереси суб‘єктів регіонального розвитку.

Рада регіонального розвитку провела перше засідання 12 червня. На засіданні виступили Президент України Петро Порошенко, Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман, експерт проекту підтримки регіонального розвитку в Україні Анатолій Ткачук, віце-прем‘єр міністр Геннадій Зубко. В обговоренні взяли участь голови ОДА, голови обласних рад.

Загалом визначальною темою засідання було обговорення процесу децентралізації в Україні, проте і Анатолій Ткачук і Геннадій Зубко наголосили на поєднання процесу децентралізації із реалізацією нових підходів у формуванні державної регіональної політики та регіонального розвитку.

Рада затвердила пропозиції щодо змін до Конституції в частині реформи системи місцевого самоврядування та децентралізації.

Для реалізації рішень Ради буде створено 5 робочих груп – щодо нормативно-правового супроводу державної регіональної політики та процесу децентралізації влади, щодо міжрегіональної інтеграції та співробітництва, щодо бюджетної децентралізації та міжбюджетних відносин та з питань регіонального розвитку на базі державного і приватного партнерства, а також щодо інформаційно-консультативного супроводу процесу реформи децентралізації влади.

Якщо Рада регіонального розвитку стане місцем обміну думками щодо вирішення нагальних проблем та формування стратегічного бачення у регіональному розвитку, то вона може стати дійсно впливовим органом, якщо ж перетвориться на місце «накачки» голів ОДА то її спіткає доля Ради регіонів, яка існувала за часів попереднього Президента.

3.1. ПУБЛІЧНІ ЗАХОДИ У СФЕРІ ДРП ТА РР ПРОВЕДЕНІ ПРОТЯГОМ 2 – ГО КВАРТАЛУ 2015 РОКУ.

Табл..18. Проведенні публічні заходи у сфері ДРП та РРКВІТЕНЬ

№ Назва, дата Текст публікацій Посилання

1. В Києві відбувся «Тренінг з питань перспективного аналізу стратегій регіонального розвитку для представників регіональних

Експерти Асоціації регіональних аналітичних центрів в Києві засвоювали уроки перспективного аналізу стратегій регіонального розвитку України.

http://ye.ua/sms/sms_3092.html

44

Page 45: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

аналітичних центрів», що є одним з заходів в рамках проекту Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень31 березня та 1 квітня 2015 р.

2.

У ЗНУ конференція «Управління соціально-економічним розвитком регіонів та держави» зібрала молодих науковців

16 квітня 2015 р.

В Запорізькому національному університеті розпочала свою роботу ІХ Міжнародна конференція студентів і молодих вчених «Управління соціально-економічним розвитком регіонів та держави». Протягом двох днів юні науковці з провідних вищих навчальних закладів Запоріжжя, Мелітополя, Києва, Ірпеня, Сум, Острогу, Львова та інших міст обговорюватимуть різноманітні актуальні аспекти стратегії розвитку нашої держави в умовах глобалізації світових процесів економіки.

http://sites.znu.edu.ua/news_details.php?news_id=18380&lang=ukr&news_code=u-znu-konferentsiya---upravlinnya-sotsialno-ekonomichnim-rozvitkom-regioniv-ta-derzhavi---zibrala-molodikh-naukovtsiv

3.

У Львівському прес-клубі відбувся круглий стіл на тему: "Регіональна реформа в Україні: плюси та мінуси для Львівщини"21 квітня 2015 р.

Під час круглого столу, який організувала Вища школа професійної політики, експерти обговорили сценарії розвитку регіону після втілення реформи та її вплив на розвиток Львівської області.

http://www.032.ua/news/805701

4.

В конференц-залі готелю ”Дружба” відбувся круглий стіл на тему “Актуальні проблеми закарпатського заробітчанства”.Організатором акції стала Закарпатська обласна організація Національної спілки краєзнавців України (голова Михайло Делеган)

22 квітня 2015 р.

З доповідями виступили представники регіональної влади, державних установ та науковці. Мета конференції, як відзначив Михайло Делеган, – знайти спільні точки дотику з владою і разом вирішувати нагальні проблеми, спробувати вплинути на ситуацію, що склалася в області в зв’язку з політико-економічною кризою в Україні.

http://zakarpattya.net.ua/News/139033-V-Uzhhorodi-za-kruhlym-stolom-hovoryly-pro-aktualni-problemy-zakarpatskoho-zarobitchanstva-FOTO--

5.

Відбувся «Регіональний Форум розвитку громадянського суспільства» в м. Одеса

24 квітня 2015 р.

Регіональний Форум розвитку громадянського суспільства – це продовження національних форумів організаційного розвитку, що традиційно відбуваються щороку в м. Київ. Зважаючи на актуальність посилення ролі громадянського суспільства та підвищення його спроможностей Форум отримав регіональний вимір. Перший такий регіональний Форум відбувся 18 березня у м. Чернівці. Його учасниками стали 350 учасників з 14 областей, які долучилися до обговорення ролі громадянського суспільства в розбудові культури миру в Україні.

http://www.civicua.org/news/view.html?q=2437820

6. У прес-центрі Житомирської міської ради відбувся круглий стіл на тему: «Національний діалог: долаючи минуле, переживаючи теперішнє,

Мета круглого столу – обговорити особливості регіонального сприйняття історичного контексту розвитку України як держави, теперішнього конфлікту та в результаті дискусії й брейнстормінгу виробити пропозиції від регіону щодо політики національної єдності та плану заходів її реалізації. Крім того

http://www.civicua.org/news/view.html?q=2455074

45

Page 46: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

будуючи майбутнє»

28 квітня 2015 року

передбачається обговорити потенційні фактори та акторів, що можуть сприяти дестабілізації регіону, з метою попередження їхньої реалізації.

ТРАВЕНЬ

7.

У Тернопільському національному економічному університеті ім. І. Пулюя відбулася Всеукраїнська конференція за міжнародної участі «Перспективи розвитку економічних систем у середовищі глобально орієнтованого трансформаційного простору»6 травня 2015 р.

«У рамках конференції ми мали можливість проаналізувати сучасний стан економіки України і Тернопільщини зокрема, а також визначити певні ризики та запропонувати шляхи подолання кризових явищ, - зазначив Леонід Олексійович. – Також ми детально проаналізували особливості структури економіки області, структуру зайнятості населення, процеси детінізації економіки, робочих місць, добувної діяльності. Обговорили проблеми проведення реформ дозвільної, податкової, бюджетної систем, територіальної реформ, яка є зараз однією з ключових реформ для країни».

http://uzinform.com.ua/news/2015/05/08/106298.html

8.

Під головуванням заступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслава Негоди відбулась всеукраїнська он-лайн нарада щодо роботи регіональних офісів реформ7 травня 2015 р.

Під час наради обговорили заплановані заходи облдержадміністрацій з розроблення проектів перспективних планів формування територій громад, проблеми функціонування регіональних офісів реформ, а також завдання щодо посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи в регіонах.

http://www.mukachevo.net/ua/News/view/108818

9.

В Закарпатській ОДА за участю крівництва області, очільників райдержадміністрацій, рад, міськвиконкомів та відповідних структурних підрозділів відбулась розширена нарада

14 травня 2015 р.

У порядку денному: адміністративна реформа (у контексті добровільних об’єднань громад), проекти на конкурс Фонду регіонального розвитку, екологічна тематика, інші важливі для краю питання, тощо. Участь в заході взяли голови ОДА Василь Губаль та облради Володимир Чубірко, – повідомляє прес-служба Закарпатської обласної ради.

http://galagov.tv/%D0%B2-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%8C%D0%BA%D1%96%D0%B9-%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%82%D1%83%D1%8E%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F-%D0%B4%D0%BE-%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D1%96/

10. Під патронатом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відбувся навчальний курс «Практичні аспекти децентралізації та формування спроможних громад»

У цьому навчальному курсі взяли участь представники регіональних Офісів реформ, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій. Метою навчального курсу було проведення 8-ми навчальних модулів, присвячених питанням:

• Загальні підходи побудови системи публічної влади. Європейський та український досвід.

• Реформа органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Концепція, законодавство та особливості.

http://www.csi.org.ua/?p=4852

46

Page 47: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

14-15 травня 2015 р. • Перспективний план формування спроможних громад. Порядок роботи, зміст, особливості.

• Просторове планування та земельні ресурси територіальної громади. Від ренти до доданої вартості.

• Бюджетна децентралізація. Фінансові можливості для різних рівнів місцевого самоврядування.• Паспорт територіальної громади. Як і яку інформації збирати та як її використовувати для майбутнього громади.

• Від консультацій та переговорів до договору про співробітництво та об’єднання територіальних громад.

• Комунікація в процесі підготовки.

11.

Установча конференція проекту «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», що охоплює 6 областей України

19 травня 2015 р.

Об’єднавши зусилля неурядових організацій, громад та органів влади на місцях, українських та міжнародних експертів, залучивши грантову підтримку від Європейського Союзу, головний виконавець – ГО «Інститут громадянського суспільства» разом з регіональними партнерами працюють над підтримкою процесу децентралізації влади, розширенням повноважень громад та формуванням ефективної публічної влади на місцях.

http://www.csi.org.ua/?p=4927

12.

Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи20 травня 2015 р.

Презентовано дорожню карту по Україні, укладену за результатами пост-моніторингу виконання рекомендацій Конгресу щодо місцевої та регіональної демократії в Україні.

http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=248164365&cat_id=247229077

13.

У києві відбулась «Конференція з демократичного врядування»за підтримки уряду Канади20 травня 2015 р.

Позитивний досвід великих міст України, обговорення законопроектів, соціологічні дослідження, регіональний розвиток.

http://vse.rv.ua/news/1432113525-rivnenskih-deputativ-kanadci-uchat-demokratichnomu-vryaduvannyu.html

14.

У Закарпатській області відбулась щорічна оглядова зустріч проекту ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”20-22 травня 2015 р.

Під час зустрічі обговорено результати реалізації другої фази Проекту ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, перспективи впровадження третьої фази у 2015 році, а також проведено обмін досвідом щодо впровадження мікропроектів в регіонах.

http://uzinform.com.ua/news/2015/05/27/107726.html

15.

Пройшла інформаційна зустріч та круглий стіл «Функціональна Децентралізація в Україні» у м. Татарбунари Одеської області

22 травня 2015 р

Зустріч на Одещині не випадково відбулася саме в м. Татарбунари, адже Татарбунарський район – це центр усієї південно-західної частини Одеської області. Такі зустрічі націлені на те, щоб привернути увагу суспільства до реформи місцевого самоврядування, а також всіляко сприяти реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації в Україні та прискоренню процесів децентралізації влади.

http://www.csi.org.ua/?p=5045

16. В Харкові було проведено круглий стіл «Розробка нетрадиційного газу в Харківській області: наслідки для

Предметом обговорення на круглому столі стало також спеціальне дослідження, в якому аналізуються соціально-економічні переваги розробки нетрадиційних вуглеводнів у Харківській області. Автори – представники аналітичного центруDiXiGroup

http://www.civicua.org/news/view.html?q=2488366

47

Page 48: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

економіки та громад»

22 травня 2015 р.

спільно з іноземними партнерами та місцевими експертами – розповіли про те, що спонукало до його створення, наскільки обґрунтованими є дискусії про економічний бум, пов’язаний із розробкою газу нетрадиційних джерел, та якими можуть бути соціально-економічні наслідки його розвідки для Харківщини.

17.

Семінар « Кращі практики місцевого самоврядування у сферах надання публічних послуг, енергозбереження та енергоефективності, розвитку бізнесу та співробітництва громад»

24-25 травня 2015 р.

Семінар було організовано Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України спільно з Програмою Ради Європи «Посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування в Україні» за сприяння Івано-Франківської обласної та Старолисецької сільської рад.

Кращі практики місцевого самоврядування у сферах надання публічних послуг, енергозбереження та енергоефективності, розвитку бізнесу та співробітництва громад було презентовано прикарпатцям в рамках однойменного семінару з обміну досвідом, який відбувався на Івано-Франківщині.

http://briz.if.ua/29052.htm

18.

«Регіональна політика і децентралізація влади в Україні в контексті євроінтеграційних процесів» – засідання «круглого столу»

26 травня 2015 р.

Як змінити філософію діяльності місцевого самоврядування, або Чому «індики» проти? Чи дочекається «жаба» золотої стріли інвестицій?

На ці запитання шукали відповіді вчені, яких зібрала організатор і модератор надзвичайно актуального «круглого столу» з проблем децентралізації місцевого самоврядування – завідувач відділу правових проблем політології Інституту держави і права ім. В. М. Корецького, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України Ірина КРЕСІНА.

http://www.viche.info/journal/4758/

ЧЕРВЕНЬ

19.

ІІІ-й щорічний ВЕБ-семінар «Регіональна політика та регіональний розвиток в Україні»в Одеському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при Президентові України на базі кафедри регіональної політики та публічного адміністрування5 червня 2015 року

Метою ВЕБ-семінару є обговорення актуальних проблем регіональної політики та регіонального розвитку в Україні та світі у контексті реформування місцевого самоврядування.

http://www.civicua.org/news/view.html?q=2477023

20. Відбулась ІV Науково-практична конференція «Фіскально-регулюючі аспекти соціально-економічного розвитку держави та регіонів»9 червня 2015 року

Теми, які дискутувалися учасниками заходу, стосувалися найактуальніших подій, що відбуваються у податковому житті нашої країни. Виступи кожного доповідача жваво обговорювалися учасниками конференції.

За матеріалами доповідей на кафедрі податкової та бюджетної політики буде видрукувано збірник наукових праць «Фіскально-регулюючі аспекти

http://kntu.net.ua/index.php/ukr/content/view/full/30374

48

Page 49: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

соціально-економічного розвитку держави та регіонів».

21.

Конференція: "Децентралізація влади: рік реформ зміст, ризики, можливості та роль громадянського суспільства"ВИДЕО11 червня 2015 року

Основні питання які розглядалися на конференції:- Законодавче забезпечення реформи, огляд

прийнятого та перспективного законодавства;- Інституційна спроможність та інформаційне

забезпечення реформ;- Партнерство з проведення реформ Роль влади та

громадянського суспільства;- Що далі Як завершити реформу .

https://www.youtube.com/playlist?list=PL0Hai0vGiOVPYwo96SGahVlAgjywNytcJ

22.

Проведено марафон «Реформи для регіонального розвитку: європейський досвід».З метою сприяння активізації місцевих громад Харківської області до впровадження місцевих реформ, використовуючи кращі європейські практики регіонального розвитку, за сприяння Центру підтримки реформ Кабінету Міністрів України та підтримки Британської Ради в Україні та проекту компанії ШЕЛЛ «Інститут газу нетрадиційних джерел»з 11 по 26 червня 2015 р.

Марафоном передбачено проведення 5-ти інформаційних семінарів у районах Харківської області, дводенну конференцію «Партнерство громад і видобувних компаній», форуму «Рішення для забезпечення розвитку успішних громад: світовий досвід, українські перспективи», а, також, першої літньої школи проектного менеджменту.

Ключовим заходом марафону реформ є форум «Рішення для забезпечення розвитку успішних громад: світовий досвід, українські перспективи». В рамках форуму відбудеться соціальний хакатон із розробки рішень щодо співпраці громад Харківської області та міжнародних фондів, розробки локальних реформ, крім того, проектні пропозиції від місцевих громад пройдуть краш-тест від представників місцевих та міжнародних організацій-донорів.

http://www.civicua.org/news/view.html?q=2492813

23.

Дванадцятий випуск ток-шоу на соціально-важливі теми "Дебати PRO" на каналі «UA Перший».ВИДЕО

17 червня 2015 року

На фінальному етапі програми гості студії запропонували компромісні рішення проблеми: збільшити інформування людей, створити органи самоорганізації населення, готувати фахівців для роботи в органах місцевого самоврядування, створити можливості вирішення конфліктів безпосередньо на рівні міністерства, вивести рахунки місцевих громад із підпорядкування казначейству, запровадити механізм місцевих референдумів, почати реформи з адміністративно-територіального розмежування.

http://1tv.com.ua/news/channel/69672

49

Page 50: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

24.

В м. Київ у конференційній залі Київської ОДА, відбулась інформаційна зустріч «Функціональна Децентралізація в Україні» для представників органів місцевого самоврядування та працівників і членів громадських організацій Київської області.18 червня 2015 р.

В рамках заходу було обговорено практику застосування законодавства про об’єднання громад та презентовано проект ЄС, який на практиці сприятиме реалізації «Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації в Україні», та прискоренню процесів децентралізації влади в Україні.

http://www.csi.org.ua/?p=5176

25.

Прес-конференція міських голів Бурштина і Долини – Петра Курляка і Володимира Гаразда, селищного голови Старого Лисця Анатолія Лущака та директора Офісу реформ в області Дмитра Дзвінчука в приміщенні Івано-Франківської ОДА

18 червня 2015 року

Найбільша проблема об'єднання територіальних громад на Прикарпатті - це не розуміння людьми, що робиться. Тобто відсутність необхідної інформативної роботи.

За словами Володимира Гаразда, подача матеріалу під час презентації перспектвиного плану об'єднання тергромадув селах були ніякими. Й це призвело лише до ще більшого нерозуміння людьми.

http://styknews.info/novyny/polityka/2015/06/18/volodymyr-garazd-naibilsha-problema-obiednannia-terytorialnykh-gromad-na-

26.

У ВР відбувся третій семінар-круглий стіл в рамках проекту «Рада за Європу» на тему «Регіональна політика в контексті Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС»

22 червня 2015 року

Народні депутати України, представники уряду та провідні експерти України та ЄС, що взяли участь у круглому столі, обговорили проблеми впровадження реформи децентралізації, нову регіональну політику в Україні та транскордонне співробітництво. Круглий стіл організовано за підтримки Української частини Парламентського комітету асоціації, Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування у рамках проекту «РАДА за ЄВРОПУ», що впроваджується Лабораторією законодавчих ініціатив та фінансується Європейським Союзом.

http://www.civicua.org/news/view.html?q=2501507

27. У Тернопільській ОДА відбувся семінар «Подолання стереотипів стосовно децентралізації на основі кращих іноземних практик та українських ініціатив» 24 червня 2015 р.

Участь у заході взяли голови сільських, міських та селищних рад Тернопільщини.

Як зауважила головний спеціаліст відділу взаємодії з місцевими органами влади Міністерства Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лідія Євтушенко, належна інформаційно-роз`яснювальна є запорукою успішного проведення реформи децентралізації

http://uzinform.com.ua/news/2015/06/25/109954.html

50

Page 51: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

влади.

28.

Проведено інформаційну зустріч «Функціональна децентралізація в Україні» та дводенний навчальний курс «Практичні аспекти децентралізації та формування дієздатних громад» для представників органів місцевого самоврядування та працівників громадських організацій Львівської області30 червня - 01 липня 2015 р.

Регіональна інформаційна зустріч «Функціональна децентралізація в Україні» призначена для обміну думками з аудиторією, щодо актуальних питань процесів реформування місцевого самоврядування та децентралізації в Україні, для обговорення найактуальніших питань, щодо майбутнього законодавчого врегулювання адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування.

http://www.csi.org.ua/?p=5225

51

Page 52: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

3.2. ЗАКОНОПРОЕКТИ У СФЕРІ РР ТА ДРП , ЩО БУЛИ ЗАРЕЄСТРОВАНІ У ВРУ ПРОТЯГОМ 2 ГО КВАРТАЛУ 2015 РОКУ

Табл. 19. . Законопроекти у сфері РР та ДРП, що були зареєстровані у ВРУ. 2 квартал 2015р.

Номер, дата

реєстраціїНазва, характер НПА Суб’єкт ініціативи Короткий зміст (суть) проекту Посилання на

джерело

КВІТЕНЬ

2520

02.04.2015

Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо забезпечення надходжень до місцевих бюджетів та оптимізації надання медичної й освітньої субвенції)

Дмитренко О. М. Метою законопроекту є оптимізація джерел надходження коштів до місцевих бюджетів.

Проект Закону України стосу-ється питання розвитку адміністра-тивно-територіальних одиниць.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54630

ТРАВЕНЬ

2935

21.05.2015

Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо спрямування коштів, отриманих місцевими бюджетами від земельного податку за окремі категорії земельних ділянок)

Вадатурський А. О.

Мушак О. П.

Медуниця О. В.

Курячий М. П.

Цей проект Закону України розроблений з метою спрямування коштів, отриманих місцевими бюджетами від земельного податку за земельні ділянки особистих селянських господарств, розташовані за межами населених пунктів, а також за земельні частки (паї), які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та не передані в оренду сільгоспвиробникам (даний законопроект системно пов’язаний з проектом Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (щодо оподаткування окремих категорій земельних ділянок, реєстр. № _____)), до відповідних бюджетів розвитку місцевих бюджетів.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55292

2949 Проект Закону про Гордєєв А. А. Метою Закону є забезпечення http://

52

Page 53: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

22.05.2015

внесення змін до статті 17 Бюджетного кодексу України (щодо поширення механізму державних (місцевих) гарантій на суб'єктів господарювання усіх форм власності та на об'єднані територіальні громади)

Хлань С. В.

Розенблат Б. С.

Співаковський О. В.

Мельник С. І.

Соловей Ю. І.

реалізації положень статті 13 Конституції України щодо рівності усіх суб’єктів права власності перед законом шляхом наділення правом використання державних (місцевих) гарантій для забезпечення повного або часткового виконання боргових зобов’язань суб’єктів господарювання – резидентів України усіх форм власності, а також запровадження можливості застосування механізму місцевих гарантій об’єднаними територіальними громадами.

w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55318

ЧЕРВЕНЬ

2023а

04.06.2015

Проект Закону «Про стимулювання розвитку регіонів»

Дмитренко О. М. Метою ухвалення законопроекту є створення законодавчої основи для вдосконалення державної регіональної політики, яка повинна охоплювати значно більше коло питань, ніж просто підтримка дуже обмеженого кола депресивних регіонів (районів) внаслідок недосконалого чинного законодавства. Також в результаті ухвалення законопроекту буде запроваджено прозорий, ефективний і дієвий механізм ідентифікації та підтримки депресивних територій.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55475

2068а

12.06.2015

Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування сел, селищ, міст районного значення)

Тимошенко Ю. В.

Кириленко І. Г.

Івченко В. Є.

Луценко Ю. В.

Ляшко О. В.

Насалик І. С.

Ціллю законопроекту є збільшення надходжень місцевих бюджетів та розширення повноважень органів місцевого самоврядування сіл, селищ, міст районного значення.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55567

2991 Проект Закону про внесення змін до

Іллєнко А. Ю. Метою прийняття законопроекту є збільшення

http://w1.c1.rada.gov.u

53

Page 54: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

02.06.2015 Бюджетного кодексу України (щодо зміни порядку розподілу коштів державного фонду регіонального розвитку)

Бублик Ю. В.

Головко М. Й.

Осуховський О. І.

Левченко Ю. В.

Авторський колектив

фінансування проектів розвитку відстаючих регіонів з метою подальшого вирівнювання диспропорцій у рівнях соціально-економічного розвитку територій.

a/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55418

З цих законопроектів особливої уваги потребує проект Закону про нову редакцію Закону України «Про стимулювання розвитку регіонів» та про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо зміни порядку розподілу коштів державного фонду регіонального розвитку). Обидва законопроекти внесені народними депутатами України, без співвідношення із загальною логікою розвитку державної регіональної політики, яка визначена Законом «Про засади державної регіональної політики» та Державною стратегією регіонального розвитку України на період до 2020 року.

Потреба у новій редакції закону «Про стимулювання розвитку регіонів» є об‘єктивною, оскільки після ухвалення Закону «Про засади державної регіональної політики» з‘явилась низка конкуруючих норм загального характеру в цих законах. На наш погляд логіка змін закону «Про стимулювання регіонального розвитку» має спрямування на вилучення із закону загальних норм та розширення спеціальних норм, які мають стосуватись спеціальних інструментів розвитку для окремих типів територій. Запропоновані народними депутатами зміни фактично стосуються лише депресивних територій та вводять в тіло закону формули для встановлення факту репресивності території, які загалом є притаманними лише для урядових актів. Аналогічною є проблема внесення змін до статті 24-1 БКУ щодо розподілу коштів Державного фонду регіонального розвитку.

Практика застосування в 2015 році норм статті 24-1 показує, що основною проблемою є надто широкий спектр напрямів для використання коштів ДФРР, зокрема тих, які визначені ДСРР-2020. Це дає формальні підстави в регіонах використовувати кошти фонду на традиційні «ремонти-добудови» поза межами регіональних стратегій розвитку.

Гармонізація норм законів «Про засади державної регіональної політики», «Про стимулювання розвитку регіонів» та статті 24-1 БКУ на даному етапі має стати пріоритетом центрального органу виконавчої влади у сфері державної регіональної політики, аби в бюджетному періоді 2016 року ліквідувати нинішні правові прогалини.

54

Page 55: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

3.3 ОГЛЯД ДЕЯКИХ ВАЖЛИВИХ ПУБЛІКАЦІЙ У НАЦІОНАЛЬНИХ ТА РЕГІОНАЛЬНИХ ЗАСОБАХ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ З ПИТАНЬ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ, МІСЦЕВОГО\РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ12

Фактично протягом другого кварталу в аналітичних матеріалах та статтях, що були опубліковані на найбільших інтернет ресурсах та ЗМІ домінуючими матеріалами були ті, що в тій чи тій мірі пов‘язані з децентралізацією.

І це не дивно, адже саме в цій сфері є найбільша концентрація інтересів різних суб‘єктів: від керівників державних та місцевих органів влади, до місцевого бізнесмена чи сільського вчителя.

В цій ситуації дещо за кадром залишаються питання впливу децентралізації на нові можливості регіонального та місцевого розвитку.

Загалом тут можна було б з високим ступенем достовірності стверджувати, що уже склались певні стереотипи щодо цієї реформи, передусім негативного характеру:

За децентралізацією ховається реальне посилення президентської влади;Адміністративно-територіальна реформа призведе до швидкого знищення більшості

українських сіл;Децентралізація здійснюється під зовнішнім тиском Заходу та Росії і призведе до федералізації

країни;Децентралізація задумала, як спосіб вирішити проблему Донбасу;Реформи взагалі не відбуваються.Поряд з такими поширеними стереотипами, які широко тиражуються в ЗМІ є публікації і іншого

характеру, де намагається показати перші результати процесу децентралізації, а також можливі перспективи висхідного розвитку.

Тут варто зауважити, що Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман та Віце-прем‘єр міністр України Геннадій Зубко у своїх інтерв‘ю завжди намагаються показати взаємозв‘язок децентралізації та регіонального розвитку, що проте не завжди знаходить відгук серед журналістів, що пишуть на ці теми.

Попри це, завдяки передусім незалежним експертам, які працюють у міжнародних проектах в ЗМІ таки присутня об‘єктивна інформація про реформи, які можна віднайти через пошукові системи інтернету.

Табл. 20. Перелік та короткий зміст деяких публікацій у сфер ДРП та РР (з 01 квітня 2015 р. до 30 червня 2015 р.)

12 «Дзеркало тижня. Україна» (http://dt.ua/);- «Український тиждень» (http://tyzhden.ua/);- «ОстроВ» (http://www.ostro.org/);- «Коментарі» (http://ua.comments.ua/);- «Лівий берег» (http://lb.ua/);- «Українська правда» (http://www.pravda.com.ua/);- пошукова система Google (інформація за запитом регіональний розвиток, регіональна

політика).

55

Page 56: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

КВІТЕНЬ

№ Назва, дата Текст публікацій Посилання

1.

Шлях до децентралізації через конституційну реформуВіче, Журнал №7

квітень 2015р.

Система органів територіального управління складається із суб’єктів права самостійного вирішення питань, які стосуються місцевих громад на певній території. В основу діяльності органів територіальної компетенції покладено інтереси населення, громадян, які мають украй обмежені права забезпечення своєї життєдіяльності. З цього випливає природа централізованого й децентралізованого управління, накопичуються проблеми. Але вони потребують системного розв’язання, бо стосуються таких категорій, як компетенція, юрисдикція, обсяг владних повноважень тих органів, що представляють інтереси населення й зобов’язані вирішувати його справи.

http://www.viche.info/journal/4664/

2.

Децентралізація як реформа повноважень і обсяг розумного законодавства...

02 квітня 2015 р.

Сучасна дискусія про розподіл компетенції між центральною і місцевими владами (територіальними громадами) є квінтесенцією реформи і ключовим засобом побудови нового соціального порядку. Прийшов час, коли держава повинна вирішити головне питання — у кого має бути влада (територіального управління), в якому обсязі та яких сферах соціального життя...

http://www.golos.com.ua/article/253496

3.

Профанація або «Про Стратегію сталого розвитку Україна - 2020»

Василь Куйбіда

3 квітня 2015 р.

Задекларовані в «Стратегії сталого розвитку Україна - 2020» 62 реформи та програми розвитку держави, які планується здійснити за 5 років, можуть не лише переобтяжити вітчизняне державне управління та зрештою зробити його низькоефективним, а й стримати економічний розвиток України. Тому наразі необхідний ґрунтовний аналіз, які саме реформи ми спроможні провести на належному рівні, щоб поліпшити соціально-економічну ситуацію і не спричинити чергового розчарування людей у діях влади.

http://blogs.lb.ua/vasyl_kuybida/300576_profanatsiya_abo_pro_strategiyu.html

4.

Непомітний фронтЮрій Макаров

9 квітня 2015 р.

Ми на війні. Точніше на двох війнах одразу. Одна – на очна, всім зрозуміла: безпосередня агресія сусідньої держави із залученням місцевого люмпену. Друга – менш очевидна: шалені зусилля частини суспільства щодо трансформації держави й не менш шалений опір політичних та бізнес-еліт (а в нас вони давно злилися) будь-яким перетворенням. Я зважився б назвати її прихованою громадянською.

Публічне висвітлення ходу реформ в Україні є епізодичним, кричущо недостатнім і, головне, несистемним.

http://tyzhden.ua/Columns/50/133855

5.

Тернистий шлях реформЄгор Фірсов

10 квітня, 2015 р.

У країні останнім часом тільки й мови, що про реформи. Відрадно. Нарешті всім стало очевидно, що далі зволікати ніяк, і в суспільстві з’явився запит на зміни. Здається, зараз потребу в невідкладних перетвореннях усвідомлюють навіть бабусі й немовлята. Склалася така ситуація, коли без реформ уже не можуть ані верхи, ані низи.

http://tyzhden.ua/Economics/133882

56

Page 57: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

6.

Державна регіональна політика: перспективи розвитку...

11 квітня 2015 р.

Майже десятиліття пішло на розробку Закону України «Про засади державної регіональної політики», який, зрештою, було прийнято Верховною Радою України 5 лютого 2015 року. Однак замість того, щоб удосконалити законодавчу базу регіональної політики і визначити шляхи її подальшого розвитку, закон пропонує централізацію і збереження наявного статус-кво у відносинах між центром і регіонами.

http://www.golos.com.ua/article/253834

7.

Суміш примусу, зволікання та успішного досвіду сусідівЛюбомир Шавалюк

13 квітня 2015 р.

Економічні реформи в Україні зі скрипом набирають хід, але результату поки що не видно.

Під реформами часто розуміють, наприклад, збільшення надходжень до бюджету чи скорочення видатків, а не зміну якісних, структурних факторів.

http://tyzhden.ua/Economics/133883

8.

Економіка природокористування та сталий розвиток: реалії і перспективи

14 квітня 2015 р.

Інтевю‘ю з Михайлом Артемовичем Хвесиком.З питаннями щодо обґрунтування пріоритетів

сталого розвитку та раціонального використання природно-ресурсної складової національного багатства ми звернулися до директора Державної установи «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку Національної академії наук України», академіка НААН України, доктора економічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України Михайла Артемовича Хвесика.

Серед іншого обговорюють питання щодо реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади.

http://ua-ekonomist.com/9470-ekonomka-prirodokoristuvannya-ta-staliy-rozvitok-realyi-perspektivi.html

ТРАВЕНЬ

9.

Адміністративно-територіальна реформа: не нашкодь!

Володимир Нудельман

2 травня 2015 р.

Не нашкодь — головне правило лікаря у його стосунках із пацієнтами. Сьогодні це правило має бути основоположним у "лікуванні" нашого неефективного адміністративно-територіального устрою.

Польські творці такої реформи стверджують, що її успіх залежить від наявності міцної політичної волі в керівництва держави, професійної команди експертів, безперечної підтримки суспільства та кваліфікованих кадрів на місцях, які здатні реалізувати реформу, розуміють її сенс і необхідність.

Думається, що найгірше у нас справи із двома останніми умовами. Однак про все по черзі.

http://gazeta.dt.ua/internal/administrativno-teritorialna-reforma-ne-nashkod-_.html

10.

Десятилетие грузинских реформ

Эрик Ливни

2 травня 2015 р.

Украина могла бы многое почерпнуть из опыта Грузии, пишет Эрик Ливни из Международной школы экономики (Грузия) в своей колонке для проекта VoxUkraine. Автор отмечает как успехи, так и неудачи Грузии после Революции Роз 2003 года. Учитывая высокий интерес к этой теме, LB.ua приводит статью полностью.

http://economics.lb.ua/state/2015/05/02/303711_desyatiletie_gruzinskih_reform.html

11. Як провели реформу Підготовлено за результатами навчальної поїздки української делегації до Латвії, що була здійснена за

http://www.csi.org.ua/?

57

Page 58: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування у Латвії

Анатолій Ткачук

6 травня 2015 р.

підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Ради Європи.

p=4802

12.

“Добровільна” адмінреформа завершиться до 1 червня?

Оксана Пілянська,

журналіст

14 травня 2015 р.

У рамках анонсованої адміністративно-територіальної реформи держава пропонує громадам добровільно об’єднатися і навіть обіцяє матеріальне сприяння. Щоправда, об’єднавчий процес педалюють, і скидається на те, що до числа тих, хто зможе отримати бюджетні гроші “під об’єднання”, потрапить не така уже й велика кількість громад. Калущина має вибір: мешканці міста та району можуть піти у загальній упряжці, або — “експериментальним” шляхом, який пропонує народний депутат Ігор Насалик. Щоправда, у районі до експерименту ставляться не надто прихильно.

http://vikna.if.ua/news/category/gover/2015/05/14/33927/view

13.

"Життя по-новому": плюс рік, мінус реформи

Андрій Миселюк

15 травня 2015 р.

В то же время, непредвзятый анализ ситуации показывает, что первый год "жизни по-новому" Украина встречает по-прежнему нереформированной страной с отсутствием сформулированных властью и принятых обществом четких приоритетов развития.

Более того, ситуация для успешного старта реформ – как это ни парадоксально на первый взгляд – еще более неблагоприятна, нежели она была год назад на момент избрания Петра Порошенко с обещанием принести стране "жизнь по-новому".

http://www.pravda.com.ua/columns/2015/05/15/7067980/

14.

За чиїми рецептами вилікують країну

16 травня 2015 р.

Шанси трансформації України в розвинене суспільство й ефективну державу зводяться до питання про те, чи здатна нинішня політична система демонтувати саму себе.

Україна сьогодні нагадує хронічного хворого в гострій стадії, біля ліжка якого юрбляться консиліуми фахівців, але він поки що змушений задовольнятися симптоматичним лікуванням і місцевою анестезією. Ситуацію ускладнює те, що «букет захворювань» надзвичайно великий і порушеними виявилися вже всі системи, що забезпечують життєздатність організму.

http://ua.comments.ua/politics/249954-za-chiimi-retseptami-vilikuyut-krainu.html

15.

Презентація Юрія Третяка «Децентралізація – нові можливості для регіонального розвитку»

18 травня 2015 р.

Презентація на 8 сторінках різноманітних блоксхем та ін.

http://www.slideshare.net/surdp/state-regional-policy

16. Міністерський саботаж децентралізації

Децентралізація працює! Доходи місцевих бюджетів зростають! На 30%, на 35% і навіть на 40%! Приблизно в такому ключі державні мужі укореняють в умах громадськості необхідність подальшої реформи

http://gazeta.dt.ua/macrolevel/ministerskiy-sabotazh-decentralizacii-

58

Page 59: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Юлiя Самаєва

22 травня 2015 р.

і зміни адміністративно-територіального устрою. Але дива не буде, і хоч би як маніпулювали відсотками аналітики Мінфіну, через рік громадам доведеться самостійно розпоряджатися своїми бюджетами, реалізовувати делеговані державою повноваження, стимулювати розвиток місцевого бізнесу і шукати інвесторів.

_.html

17.

Реформіада: здобутки і провали уряду за рік реформ

Наталія Мехед

22 травня 2015 р.

Після оголошення урядом України масштабного курсу реформ минуло вже чимало часу, багато хто в них зневірився. DW намагалася з’ясувати, чого досягла в реформуванні українська влада.

За темпами реформ Україна ледь вийшла на "прийнятний рівень". Принаймні так стверджують експерти компанії VoxUkraine, яка розраховує Індекс моніторингу реформ (ІМоРе). Нині він становить 2,1 бала за п'ятибальною шкалою. ІМоРе розраховується двічі на місяць, починаючи від січня 2015 року. За попередній моніторинговий період цей показник становив лише 0,9 бала.

http://www.pravda.com.ua/inozmi/deutsche-welle/2015/05/22/7068786/

18.

Симеон Дянков: «Олігархи є найбільшими опонентами реформ»Любомир Шавалюк

22 травня 2015 р.

У розмові з Тижнем колишній віце-прем’єр і міністр фінансів Болгарії (2009–2013) поділився досвідом реформ та подолання економічних криз, а також своїм баченням економічних процесів, що відбуваються в Україні та Росії.

http://tyzhden.ua/Economics/136314

19.

Війна, де всі проти нас

Олександр Солонько

25 травня 2015 р.

На жаль, влада в Україні продемонструвала нездатність провадити якісні зміни в державі та здійснювати реформи без тиску західних кредиторів, так само, як вперто не хотіла зміцнювати обороноздатність країни без тиску з боку східного агресора.

Те, що процес реформ в Україні якщо не стоїть, то рухається дуже повільно і лише на деяких ділянках "фронту" цілком очевидний для ЄС та інших кредиторів України, які не хочуть продовжувати кидати ресурси у бездонну яму української корупції.

http://www.pravda.com.ua/columns/2015/05/25/7069041/

20.

Як не варто проводити адмінреформу, або Чи повторить Україна помилки Латвії?

Сергій Сидоренко

25 травня 2015 р.

Україна крок за кроком наближається до "точки неповернення" у проведенні адміністративно-територіальної реформи, після якої межі "громад", тобто адміністративних одиниць на території нашої країни, виглядатимуть зовсім інакше, ніж сьогодні.

Про адмінреформу у центральних ЗМІ говорять набагато рідше, ніж про повноваження парламенту або президента.

http://www.eurointegration.com.ua/articles/2015/05/25/7034150/

21. Объединиться, чтобы выжить. Как проходит децентрализация в УкраинеЮлия Абибок

В то время, как лидеры донецкой и луганской «республик» готовят проекты изменений в украинскую Конституцию, а РФ продолжает публично требовать децентрализации, децентрализация в Украине тихим ходом идет уже полгода. Разница

http://www.ostro.org/general/politics/articles/471230/

59

Page 60: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

26 травня 2015 р. между очевидным и невероятным заключается в том, что для РФ этот процесс заключается в получении контроля над Киевом через самозванные «республики». Киев же видит его прежде всего как предоставление большей финансовой свободы регионам и автономии - местным бюджетам. На сегодняшнем этапе Верховная Рада уже прошла как минимум четверть необходимого пути, приняв ключевые изменения в Бюджетный кодекс и закон об объединении территориальных общин.

22.

Колискова для села

Володимир Чопенко

29 травня 2015 р.

Надумана децентралізація остаточно доконає село. Буде, як з колгоспами і радгоспами з їх бригадними селами та відділками. "Половина саду квітне, половина — в'яне…". Центральні садиби ще так-сяк животітимуть, а віддалені села чуманітимуть і далі.

А що думають про таку "осяйну" перспективу в Національній академії аграрних наук, де не лише досліджують стан аграрного підприємництва, а й моделюють розвиток сільських територій? Наш співрозмовник — Ярослав ГАДЗАЛО, президент НААН України, академік НААН.

http://gazeta.dt.ua/macrolevel/koliskova-dlya-sela-_.html

23.

Шанс

Світлана Кабачинська

29 травня 2015 р.

Тепер же, в ході першого етапу адміністративно-територіальної реформи — добровільного об'єднання територіальних громад, економічно розвиненіші Віньківці були визначені як центр такої громади. Тобто після децентралізації мав залишитися той самий район, але вже з назвою спроможної громади, ширші можливості якої нарешті мали б забезпечити мешканцям кращі умови життя, ніж досі. І все було б так, як полюбовно вирішили у Хмельницькому та Віньківцях, якби Зіньків не збунтувався.

http://gazeta.dt.ua/internal/shans-_.html

24.

Агробізнес у перипетіях децентралізації

Єліанд Гоцуєнко, Надія Гоцуєнко

29 травня 2015 р.

Успіх однієї з ключових держреформ — децентралізації — цілком залежить від результатів двох взаємопов'язаних дій: адміністративно-територіальної реформи, яка вже стартувала, і майбутніх виборів до місцевих органів самоврядування, які мають забезпечити ефективність та необоротність здійснюваних змін. Із питань, які давно чекають свого рішення, земельне — одне з найбільш важливих і неоднозначно сприйнятих у суспільстві. До того ж ситуація з його вирішенням ускладнюється невизначеністю стратегії млявої земельної реформи, за два десятиліття якої остаточної крапки в тому, що робити далі з землею сільгосппризначення, так і не поставлено.

http://gazeta.dt.ua/business/agrobiznes-u-peripetiyah-decentralizaciyi-dlya-rozvitku-pidpriyemnictva-treba-vseryoz-uzyatisya-za-oblashtuvannya-ekonomichnoyi-infrastrukturi-v-centrah-teritorialnih-gromad-_.html

ЧЕРВЕНЬ

25. Як змінити філософію діяльності місцевого самоврядування, або Чому «індики» проти? Чи дочекається «жаба» золотої стріли інвестицій?

На ці запитання шукали відповіді вчені, яких зібрала організатор і модератор надзвичайно актуального «круглого столу» з проблем децентралізації місцевого самоврядування – завідувач відділу правових проблем політології Інституту держави і права ім. В. М. Корецького, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук

http://www.viche.info/journal/4758/

60

Page 61: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Світлана Писаренко

Віче, Журнал, №11

червень 2015 р.

України Ірина КРЕСІНА.

26.

Закарпаття. Край України чи український край !?

Анатолій Ткачук

02 червня 2015 р.

Закарпатська область наймолодша серед українських областей, вона долучилась до України трішки більше 70 років тому. Область розміщена найдалі від Києва (можливо так само далеко, як і Луганська). Це сьогодні край України. Коли я почав писати цей матеріал, то назва з‘явилась сама собою. Адже слово «край» означає в українській мові як власне межу, за якою уже України не має, так і заселену територію певного розміру. Так, чим сьогодні є Закарпаття для України і чому воно є дуже важливим, як для України так і українців взагалі?

http://www.csi.org.ua/?p=4980

27.

Адміністративно-територіальний устрій України: ретроспективне бачення й перспективи реформування

Володимир ЛИТВИН,

академік НАН України

04 червня 2015 р.

Адміністративно-територіальний устрій кожної держави — це своєрідне дзеркало закладеного в її фундамент раціонального цілепокладання, показник зрілості владно-суспільних відносин, ефективності комунікаційних важелів та системи надання послуг громадянам. Держава може вважатися правовою й соціальною лише за умови, якщо її територіальна організація забезпечує розв’язання двоєдиного завдання: оптимального розподілу владних повноважень на управлінському й самоуправлінському рівнях та забезпечення надійного зворотного зв’язку в системі «влада — соціум». Про належний рівень територіальної ідентичності можна говорити лише там і тоді, де й коли політичні й правові ініціативи влади відповідають інтересам громад і дістають суспільну підтримку. За відсутності останньої будь-які задекларовані реформи ризикують лишитися в полоні імітаційності або й спровокувати нові лінії розмежувань.

http://www.golos.com.ua/article/255545

28.

Більше половини українців не готові терпіти труднощі заради реалізації реформ

11 червня 2015 р.

Деякі результати опитування Центру Разумкова, яке проводилося в травні цього року що до реформ.

http://dt.ua/UKRAINE/bilshe-polovini-ukrayinciv-ne-gotovi-terpiti-trudnoschi-zaradi-realizaciyi-reform-175549_.html

29.

РІК ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ. Реформа, яку не зупинити

Оксана Головко

13 червня 2015 р.

Майже у всіх областях створено перспективні плани об’єднання територіальних громад, низка обласних рад, зокрема Дніпропетровська, Житомирська, Хмельницька, вже їх затвердили. За підтримки міжнародних партнерів України в обласних центрах створено 23 офіси реформ. Отже, можна говорити про перший рік справжньої децентралізації.

Напрацювання реформаторів, експертного середовища й громадянського суспільства вже відчутні.

http://www.csi.org.ua/?p=5141

61

Page 62: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

30.

Євроінтеграція через розвиток регіонів

Екатерина Юрченко

Эксперт по вопросам экономики

17 червня 2015 р.

Останнім часом все частіше лунають думки експертів, що практичне здійснення інтеграційного процесу після підписання Угоди про асоціацію можливе лише за умови регіональної інтеграції та поглиблення галузевого співробітництва України і ЄС.

І це дійсно так, ураховуючи важливу для ЄС тенденцію, висловлену в гаслі "ЄС: від Союзу країн до Союзу регіонів", та основ регіональної інтеграції, викладених в Європейській Хартії місцевого самоврядування та інших відповідних правових актах Європейського Союзу та Ради Європи.

http://blog.liga.net/user/kyurchenko/article/18365.aspx

31.

Кучма: Федералізація - це шлях розвалу України

22 червня 2015 р.

Окремі райони Донбасу, так само, як інші регіони України, мають отримати більше автономії і відповідальності під час децентралізації. Однак федералізація для України - неприйнятний шлях.

"Ми сьогодні говоримо про децентралізацію. Це, природно, має стосуватися всіх областей. Ми говоримо про те, що більше автономії має бути регіонам, це абсолютно правильно. І відповідальності, у тому числі регіонам. Тому таким шляхом, я думаю, шлях абсолютно правильний. Я думаю, в цьому випадку, звичайно, треба дивитися і під таким кутом зору також на окремі, як кажуть, райони Донбасу", - заявив Леонід Кучма.

http://ukr.lb.ua/news/2015/06/22/309025_kuchma_federalizatsiya_tse_shlyah.html

32.

Навіщо нам децентралізація?

Володимир Гройсман, для УП

22 червня 2015 р.

Розгорнута стаття в якій описується що є що.Саме зараз вирішується – чи відбудеться реформа чи

ми знову відкотимось назад. Від цього в значній мірі залежить успіх усієї програми реформ, які необхідні Україні. Тому я вирішив написати про те, чому ця реформа потрібна, а також підсумувати, що вже зроблено і що маємо ще зробити.

Децентралізація – це реальний шлях до підвищення якості повсякденного життя мешканців кожного села, селища чи міста.

http://www.pravda.com.ua/articles/2015/06/22/7072007/

33.

Подвійні стандарти децентралізації на Волині

22 червня 2015 р.

В той час, коли на державному рівні розповідають про децентралізацію, на Волині вирішують децентралізовуватися по-своєму. У голови облдержадміністрації Володимира Гунчика з’явилася ідея створити обласний Фонд регіонального розвитку, об’єднавши кошти всіх рівнів, у тому числі й міст обласного підпорядкування, до яких досі обласний бюджет не мав доступу.

Власне, таку пропозицію очільник ОДА озвучив під час оперативної наради 22 червня.

http://www.volynnews.com/news/society/podviyni-standarty-detsentralizatsiyi-na-volyni/

34.

Порошенко рассказал, как проведет "польскую" децентрализацию, чтобы не было больше никаких "республик"

23 червня 2015 р.

Децентрализация в Украине проводится в том числе для того, "чтобы нельзя было создавать донецкие, луганские, харьковские, бессарабские или другие республики". Об этом заявил Президент Петр Порошенко на заседании Национального совета реформ 23 июня, - сообщает пресс-служба Президента.

«За децентрализацией – будущее», – подчеркнул Глава государства и сообщил, что модель выстроена на базе польской модели, которая доказала свою эффективность в соседней стране.

http://www.ostro.org/general/politics/news/473536/

62

Page 63: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

35.

Децентрализация власти: наполнить местные бюджеты деньгами

Блог Олександра Гончарова

Директор Інституту розвитку економіки України

26 червня 2015 р.

Если сумеем провести политическую реформу и децентрализацию власти с позиционированием и перегруппировкой всех основных сил, не подконтрольных олигархам, выход из финансово-экономического кризиса будет довольно быстрым. Ведь именно рядовые граждане, а также малый и средний бизнес, прежде всего, выигрывают от низких цен на энергоносители, от низких цен на сырье и от других факторов, не совместимых с интересами монополистов. Итак, децентрализация власти - это должно стать лучше для большинства населения, а не только для самой власти.

http://blogs.lb.ua/aleksandr_goncharov/309384_detsentralizatsiya_vlasti_napolnit.html

36.

Що ми робимо неправильно? Підсумки змарнованого півріччя

Валерій Пекар, для УП

30 червня 2015 р.

Аналітика по пунктах.Отже, реформи загальмували, і це не зрада окремих

політиків чи урядовців, а системна неспроможність, передбачена із самого початку. Провал зафіксовано ще у березні, і від того часу декілька місяців витрачено на спробу масованим припливом нових урядовців та волонтерів досягти переламного успіху. Отримано величезну кількість тактичних перемог, і слава всім тим, хто до цього доклав зусиль. Але стратегічно система підтвердила свою нездатність до змін. Маємо визнати: Гідра майже приватизувала зусилля і нових урядовців, і громадських волонтерів.

http://www.pravda.com.ua/articles/2015/06/30/7072785/

63

Page 64: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

3.4. ФОРМУВАННЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОЇ БАЗИ ДЕРЖАВНОГО ФОНДУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

Протягом другого кварталу 2015 року було остаточно сформовано нормативну базу для використання такого нового для України інструменту регіонального розвитку, як Державний фонд регіонального розвитку(ДФРР).Вперше українські області отримали чітко визначене джерело фінансування регіонального розвитку із наперед визначеними сумами в залежності від об‘єктивних і наперед встановлених параметрів: частки населення регіону та рівня валового регіонального продукту на душу населення.

Табл. 21. Нормативно-правове забезпечення діяльності Державного фонду регіонального розвиткуНазва, номер, дата

документаОпис Посилання

Стаття 24-1 "Державний фонд регіонального розвитку"Бюджетний кодекс України(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, № 50-51, ст.572)

Статтею утворюється ДФРР, визначає порядки, критерії, умови розподілу коштів фонду серед регіонів..

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2456-17/page3

Закон України "Про засади державної регіональної політики" від 5 лютого 2015 року № 156-VIII

Закон визначає основні правові, економічні, соціальні, екологічні, гуманітарні та організаційні засади державної регіональної політики як складової частини внутрішньої політики України

http://zakon.rada.gov.ua/go/156-19

«Державна стратегія регіонального розвитку України на період до 2020 року» Постанова КМУ від 6 серпня 2014 р. № 385 Київ

Стратегія визначає цілі державної регіональної політики, основні завдання органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, спрямовані на досягнення цілей визначених Стратегією.

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/385-2014-%D0%BF

"Питання використання у 2015 році коштів державного фонду регіонального розвитку" Постанова Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 року № 195

Постановою затвердженні:«Порядок використання у 2015 році

коштів державного фонду регіонального розвитку», який - визначає механізм використання коштів державного фонду регіонального розвитку, обсяг яких затверджено Законом України “Про Державний бюджет України на 2015 рік”

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/195-2015-%D0%BF

64

Page 65: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Порядок підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2015 році - визначає механізм підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть відповідно до статті 24-1 Бюджетного кодексу України реалізовуватися у 2015 році за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку.

"Деякі питання державного фонду регіонального розвитку" Постанова Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 року № 196

Постановою затверджуються: «Порядок підготовки, оцінки та відбору

інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку», який - визначає механізм підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть відповідно до статті 24-1 Бюджетного кодексу України реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку

«Порядок використання коштів державного фонду регіонального розвитку» - визначає механізм використання коштів державного фонду регіонального розвитку, обсяг яких затверджується законом про Державний бюджет України на відповідний рік

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/196-2015-%D0%BF

"Питання підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку" Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (№ 80, від 24 квітня 2015 року)

Затверджуються типові форми:

інвестиційної програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку;

технічного завдання на інвестиційну програму і проект регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку;

Перелік документів, які подаються для участі у конкурсному відборі інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0488-15#n60

65

Page 66: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

державного фонду регіонального розвитку;Перелік документів, які подаються

Мінрегіону для оцінки відповідності вимогам законодавства інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку.Додатково Постановою встановлюються особливі умови для членів регіональних комісій, порядки та терміни інформування про проведення та результати засідань комісії.

Методичні рекомендації щодо заповнення Форми інвестиційної програми, проекту регіонального розвитку, що претендує на отримання фінансування за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку

Порадник із заповнення відповідних форм http://dfrr.minregion.gov.ua/Legal-base

"Про затвердження Порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації" Проект Постанови КМУ, який готується на зміну порядку, затвердженого Постановою КМУ 16 листопада 2011 року №1186

Порядок розроблений на виконання частини першої статті. 10 та частини першої статті 11 Закону України «Про засади державної регіональної політики» і встановлює єдині підходи та основні методичні засади розроблення Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями регіональних стратегій розвитку (далі - регіональна стратегія) і планів заходів з їх реалізації.

http://dfrr.minregion.gov.ua/Legal-base

"Про затвердження Порядку розроблення, проведення моніторингу та оцінки реалізації регіональних стратегій розвитку" Постанова КМУ від 16 листопада 2011 року №1186

Порядок встановлює єдині підходи та основні методичні засади розроблення, проведення моніторингу та оцінки реалізації Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями регіональних стратегій розвитку

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1186-2011-%D0%BF

Зміна підходів до фінансування регіонального розвитку наглядно представлена на наступній діаграмі:

Малюнок 18. Розподіл фонду регіонального розвитку 2012-2015рр

66

Page 67: РЕГІОНЕТ · Web viewЗагалом другий квартал 2015 року можна назвати періодом – запровадження в Україні нових

Проміжний висновок:В Україні повністю сформовано юридичну основу для планування та фінансування регіонального

розвитку на не упередженій основі на базі об‘єктивних показників та відкритості підготовки стратегій розвитку та проектів регіонального розвитку, які мають готуватись на їх основі.

Проте практика розгляду проектів регіонального розвитку на початку третього кварталу 2015 року показала, що цього не достатньо аби перевести стратегічне планування у реалії діяльності обласних державних адміністрацій та обласних рад.

67