Top Banner
БРОЈ 2 - ФЕБРУАР 2020 НА ДЛАНУ Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде 02 ИПАРД
6

ИПАРД на длану - Број 2 - Фебруар 2020 · М о д е р н и з а ц и ј а и о с н а ж и в а њ е д о м а ћ и х п о љ о п р и

Sep 29, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ИПАРД на длану - Број 2 - Фебруар 2020 · М о д е р н и з а ц и ј а и о с н а ж и в а њ е д о м а ћ и х п о љ о п р и

БРОЈ 2 - ФЕБРУАР 2020НА ДЛАНУ

Министарство пољопривреде,шумарства и водопривреде

02ИПАРД

Page 2: ИПАРД на длану - Број 2 - Фебруар 2020 · М о д е р н и з а ц и ј а и о с н а ж и в а њ е д о м а ћ и х п о љ о п р и

У ПОСЕТИ УСПЕШНОМИПАРД КОРИСНИКУ

ИПАРД МЕРА 7: ПОДРШКАРАЗВОЈУ РУРАЛНОГТУРИЗМА СРБИЈЕ

ЗАПОЧЕТА ПРИПРЕМА ЗАИПАРД МЕРУ 5

Модернизација и оснаживање домаћих пољопривредних произвођача и прерађивача, у циљуподизања конкурентности на тржишту и достизања потребних стандарда, главни су фокусспровођења ИПАРД II Програма у Србији, које је започето у децембру 2017. године. Средства из ИПАРД фонда до сада су била на располагању кроз осам Јавних позива за двеакредитоване мере, Меру 1 - Инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава иМеру 3 - Инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривреднихпроизвода и производа рибарства. ИПАРД средства представљају подршку за набавку новеопреме и механизације, али и изградњу и реконструкцију објеката у пољопривреди. Поредулагања у секторе млека, меса, осталих усева, воћа и поврћа, од 2019. године омогућене су иинвестиције у секторе производње и прераде јаја и грожђа, односно вина. Како велики део пољопривредних произвођача у Србији располаже застарелом механизацијом,појавом ИПАРД фонда, највеће интересовање је завладало управо за набавку новог трактора, теје за овај тип инвестиције пристигло чак 830 захтева.

Уз ИПАРД фонд до конкурентније домаћепољопривреде

И П А Р Д н а д л а н у Б р о ј 2 - Ф е б р у а р 2 0 2 0

1

УЗ ИПАРД ФОНД ДОКОНКУРЕНТНИЈЕ ДОМАЋЕПОЉОПРИВРЕДЕ

У О В О М Б Р О Ј У Ч И Т А Ћ Е Т Е :

Више од половине одобренихпројеката већ је исплаћено из ИПАРДфонда, а 760 милиона динара доспелоје до крајњих корисника.

Новину у спровођењу ИПАРД II Програмапредставља подршка улагању у рурални туризамкроз Меру 7, која ће бити доступна од пролећа. У2020. години се очекује расписивање нових Јавнихпозива, како за Мере 1 и 3, тако и за Меру 7.

Page 3: ИПАРД на длану - Број 2 - Фебруар 2020 · М о д е р н и з а ц и ј а и о с н а ж и в а њ е д о м а ћ и х п о љ о п р и

2

Пример доброг пројекта:Набавка трактора

Kорисница ИПАРД подстицаја, БоркаСавановић, долази из Региона Шумадије иЗападне Србије. Бави се узгојем дуње, а упољопривредној делатности је прекочетири године. Захтев за ИПАРД подстицајеза набавку трактора у Мери 1 - Сектор воћаи поврћа, поднела је у оквиру Другог Јавногпозива, и ту инвестицију успешнореализовала уз подршку ИПАРД фонда ЕУ.

И П А Р Д н а д л а н у Б р о ј 2 - Ф е б р у а р 2 0 2 0

Министар пољопривреде и Шеф ДЕУ у посетиуспешном ИПАРД кориснику

Крајем фебруара 2020. године, министар пољопривредеБранислав Недимовић и шеф Делегације Европске уније уРепублици Србији Сем Фабрици, посетили су газдинствоИПАРД корисника Александра Мауковића, из фирме запроизводњу лешника “Пам промет”, Шид. Овај корисник, до сада је реализовао већ два пројекта крозИПАРД II Програм, а конкурисао је и за трећи. Уз помоћИПАРД фонда, набавио је машину за сакупљање лешника уоквиру Мере 1, док је сушару за лешнике његова фирманабавила кроз Меру 3. Укупно је до сада добио преко 65хиљада евра подршке.

ОВАЈ КОРИСНИК ЈЕ ДОСАДА ДОБИО ПРЕКО

65 ХИЉАДА ЕВРА

ИПАРД ПОДРШКЕ

Tоком јесени 2019. године,поднео је и трећи захтев, усклопу Петог позива за Меру 1.Овог пута, за набавку машине засортирање лешника, сецкалицеза грање, као и две приколице,чиме ће значајно унапредитипроцес производње и прераделешника фирме „Пам- Промет”.

Page 4: ИПАРД на длану - Број 2 - Фебруар 2020 · М о д е р н и з а ц и ј а и о с н а ж и в а њ е д о м а ћ и х п о љ о п р и

3

Задивљујућа природа, богато културно наслеђе, локална кухиња, традиција и обичаји – само сунеки од потенцијала које Србија пружа за развој руралног туризма. Без обзира да ли желе даунапреде своју понуду или тек започну бављење овом делатношћу – подршку за развој туризмау руралним крајевима Србије, сви заинтересовани ће моћи да пронађу у новој ИПАРД Мери 7. Потенцијални корисници ове мере (физичка лица, предузетници и привредна друштва) моћи ћеиз ИПАРД фонда да поврате и до 65% уложеног новца и тиме добију између 5.000 и 300.000евра по пројекту. Један пројекат представља један захтев и може обухватати више инвестиција(на пример, један пројекат истовремено може обухватати улагања у изградњу смештајнихкапацитета и набавку опреме за рекреацију).

ИПАРД Мера 7: Подршка развоју руралногтуризма Србије

Кроз ИПАРД Меру 7 корисницима ћебити доступна средства за низразличитих инвестиција као што суизградња и опремање објеката засмештај, пејзажно уређење, изградњатерена за рекреацију, дечијих игралишта,простора за дегустацију и продају хранеи пића, набавка чамаца и бицикала,израда веб сајтова за приказ туристичкепонуде, набавка опреме за производњуенергије из обновљивих извора итд.

И П А Р Д н а д л а н у Б р о ј 2 - Ф е б р у а р 2 0 2 0

Page 5: ИПАРД на длану - Број 2 - Фебруар 2020 · М о д е р н и з а ц и ј а и о с н а ж и в а њ е д о м а ћ и х п о љ о п р и

Започета припрема за ИПАРД Меру 5:Националним буџетом подржан рурални развојпо принципима ЕУ

4

Приоритети локалног подручја, његовепредности и слабости, најбоље могу битипрепознати од стране локалног становништва.Управо то и представља основ LEADER приступаЕУ, у којем се на локалном нивоу припремају испроводе стратегије руралног развојаприлагођене реалним потребама локалнезаједнице. Формирањем удружења грађана,односно Партнерстава, локални актери добијајумогућност да реализују активности заунапређење локалне средине.

ИПАРД Програмом планирано је пружањеподршке за LEADER приступ, како кроз Меру 5(Спровођење Локалних стратегија руралногразвоја – LEADER приступ), чија акредитацијаће бити започета крајем 2020. године, тако икроз Меру 9 (Техничка помоћ).

ИПАРД Мера 7 значајно ће проширити круг потенцијалних корисника ИПАРД средстава,пружити подршку искоришћавању потенцијала руралних подручја Србије и бављењунепољопривредним активностима у овим подручјима. Расписивање првог позива за ову меруочекује се на пролеће ове године.

У моменту подношења захтева за одобравањепројекта, потенцијални корисници неће морати даимају категорисан угоститељски објекат, док ће пореализацији пројекта бити у обавези да категоришуобјекат и испуне све остале прописане обавезе, какоби остварили право на повраћај средстава из ИПАРДфонда. Како ИПАРД има за циљ да кроз ову меруподржи мале угоститеље, корисник може да иманајвише 30 индивидуалних лежајева у категорисанимугоститељским објектима на територији Србије.

Рад на овом приступу у Србији започет је 2007. године, а до данас је реализовано вишепројеката, подржаних европским и покрајинским фондовима.

РАСПИСИВАЊЕПРВОГ ПОЗИВА ЗА

ОВУ МЕРУ ОЧЕКУЈЕСЕ НА ПРОЛЕЋЕ2020. ГОДИНЕ!

И П А Р Д н а д л а н у Б р о ј 2 - Ф е б р у а р 2 0 2 0

Page 6: ИПАРД на длану - Број 2 - Фебруар 2020 · М о д е р н и з а ц и ј а и о с н а ж и в а њ е д о м а ћ и х п о љ о п р и

5

За најсвежије информације из прве руке, о догађајима, најавама, позивима и правилима која сеодносе на спровођење ИПАРД II Програма у Србији, запратите званичне налоге ИПАРДУправљачког тела - на Инстаграму

ИПАРД Управљачко тело, МПШВБулевар краља Александра 84а,11000 Београд, Србија @ipardnadlanu

ipardnadlanu

[email protected]ПРИПРЕМА И РЕАЛИЗАЦИЈА БИЛТЕНА:

www.minpolj.gov.rs

ПИШИТЕ НАМ:

ПРАТИТЕ НАС:

ИМАТЕ ПИТАЊЕ ЗА НАС? За одговор у најкраћем могућемроку, обратите нам се путеммејла: [email protected]

У циљу припреме за подршку LEADER приступу крозИПАРД Програм, МПШВ је покренуло посебнуподстицајну меру за коју се средства обезбеђују изнационалног буџета. Захтев за подстицаје за формирање Партнерстава иизраду стратегије, поднело је 22 удружења грађана, уизносу од преко 17 милиона динара. Сва удружењакојима стратегија буде одобрена, у 2020. години ћеимати прилику да буду финансијски подржана заспровођење исте. Средства за формирање новихПартнерстава, како би LEADER приступ постаозаступљен и у преосталим деловима Србије, бићеомогућена новим Јавним позивом у 2020. години.

Ради лакшег формирања Партнерства и израдестратегије од стране заинтересованих удружењаграђана, МПШВ је припремило Водич који једоступан на сајту и може се преузети овде.

(@ipardnadlanu) (IPARD na dlanu).и Фејсбуку

Једним кликом до информација из прве руке

И П А Р Д н а д л а н у Б р о ј 2 - Ф е б р у а р 2 0 2 0