Top Banner
Департамент освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації Тернопільське обласне комунальне територіальне відділення Малої академії наук України ОБЛАСНА ЛІТНЯ ПРОФІЛЬНА ШКОЛА 2015 (ДОСЛІДЖЕННЯ ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИХ, ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИХ, КРАЄЗНАВЧИХ ПАМ’ЯТОК ТЕРНОПІЛЬЩИНИ)
66

Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Apr 16, 2017

Download

Art & Photos

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Департамент освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації

Тернопільське обласне комунальне територіальне відділенняМалої академії наук України

ОБЛАСНА ЛІТНЯ ПРОФІЛЬНА ШКОЛА 2015

(ДОСЛІДЖЕННЯ ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИХ, ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИХ, КРАЄЗНАВЧИХ ПАМ’ЯТОК ТЕРНОПІЛЬЩИНИ)

Тернопіль 2015

Page 2: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Обласна літня профільна школа 2015 / Тернопільське обласне комунальне територіальне відділення МАН України; Департамент освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації. – Тернопіль, 2015. – 97 с.

Над випуском працювали:

Мигайчук Олександра Михайлівна, директор обласного відділення МАН України (тел.: (0352) 25-88-25)

Фроленко Ольга Михайлівна, заступник директора з навчально-виховної роботи (тел.: (0352) 25-95-76)

Балик Тетяна Михайлівна, методист, відповідальна за роботу філій МАНГригорків Марія Петрівна, методист редакційно-видавничого відділуДідушицька Богдана Станіславівна, методист хіміко-біологічного відділенняЧемерис Наталія Степанівна, методист науково-технічного відділенняШтука Світлана Всеволодівна, методист історико-географічного відділення

Відповідальна за випуск: Мигайчук О. М.

2

Page 3: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

«Природа — добрий наставник», — вважав відомий французький філософ Мішель де Монтень. Аби осягнути її премудрості, 50 переможців ІІ етапу конкурсу-захисту наукових робіт Малої академії наук України попрямували в обласну літню профільну школу.

Тернопільське обласне відділенні МАН України має добру традицію у літній період залучати найактивнішу обдаровану молодь до участі в обласній профільній літній школі. Це не лише цікаві лекції, практичні заняття, семінари, екскурсії, спілкування з відомими вченими та діячами, але й нові знайомства, ґрунтовне дозвілля, цікаві ігри та квести.

Літня профільна школа розпочала роботу із мандрівки групи біологів та географів за марштрутом Тернопіль – Теребовля – Рукомиш – Бучач – Скоморохи – Заліщики – Нирків – Микулинці.

Першим на нашому шляху постало одне з найстаріших міст України Теребовля. Його назва походить від давньоруського слова «теребівля», що означає місце, випалене в лісі. Найголовніша пам'ятка міста – руїни замку, який вражає п'ятиметровою товщиною стін. Замок чотири рази руйнували і відбудовували. Перший дерев’яний замок споруджений у ХІ - Х століттях Теребовлянський замоккнязем Васильком Ростиславовичем (правнук Ярослава Мудрого). Він був огороджений частоколом, з господарським двором і кам’яною церквою. Харчі зберігали у дерев’яних коморах, а воду в резервуарах. Колодязя не було. З трьох

сторін оточений річками, а з четвертої була лінія оборонних валів. З часом замок був зруйнований татаро-монголами.

Дослідження руїн Теребовлянського замку

3

Page 4: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Пізніше, у 1360р. король Казимир Великий будує новий кам’яний замок. Він стояв на тому самому місці, що і замок князя Василька, його кам’яні мури мали товщину 1,5-2 м. Жиле приміщення стояло посередині двору, де була викопана криниця глибиною 45 м. З півночі оборону замку забезпечували глибокий перекоп та вали і рови, які збереглися з княжих часів. Замок короля Казимира

4

Page 5: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Великого у Теребовлі проіснував 170 років і був знищений частими набігами турків та татар.

У 1534р. краківський каштелян Анджей Тенчинський власним коштом розпочав будівництво третього по рахунку замку в Теребовлі. Фактично А. Тенчинський відбудував замок короля Казимира, звів новий дубовий палац та інші будівлі. Цей замок проіснував менше століття і внаслідок частих набігів татар був повністю знищений.

Ознайомлення з історико-

культурною спадщиною українського

народу на прикладі Теребовлянського

замку

Фортецю, що збереглася до сьогоднішнього дня, збудували у 1630-ті роки під керівництвом місцевого старости Олександра Балабана. На її спорудження було витрачено 9000 золотих. Замок збудований з різного розміру блоків і плиток теребовлянського пісковика. У плані він відображений як неправильний трикутник.

5

Page 6: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Рештки стін, що збереглися, мають 4-5 метрів завтовшки, висоту до 18 метрів, а їх загальна довжина становить 107 метрів.

6

Page 7: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Дітчук І. Л., викладач ТНПУ ім. В.  Гнаюка

розповів слухачам про місцеві

топоніми та провів екскурсію Теребовлянським

замком.

Пам’ятник Софії Хшановській – дружині польського коменданта

Захопила учнів розповідь про Софію Хшановську (справжнє ім'я Анна Дорота фон Фрезен), яка відзначилася неабиякою мужністю при обороні замку від турків. Коли захоплення фортеці бусурманами було вже фактично неминучим, дружина коменданта пообіцяла вбити його, а потім саму себе, якщо той здасть твердиню туркам. Мужність хороброї жінки виправдала себе: замок протримався до приходу військ Яна ІІІ Собєського і турки відійшли.

7

Page 8: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Теребовля – місто, яке викликає захоплення. Мандруючи його вулицями, ми побачили три знакові святині: церква св. Миколая, церква св. Володимира та костел. св. Петра і Павла.

Церква святого Володимира Церква святого Миколая

Церква святого Миколая — пам'ятка архітектури національного значення. Храм УГКЦ – одна з найдавніших церков Теребовлі, споруджена у кінці ХVІ - на початку ХVІІ століття. Петропавловський костел збудований в 1927р. архітектором Адольфом Шишко-Бохушом у стилі римської базиліки.

8

Ратуша, побудована в кінці ХVІІІ ст. у період Австрійської імперії.

Костел св. Петра і Павла

Page 9: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Завершилася мандрівка Теребовлею у скверику біля монумента князю Васильку, який був відкритий до 900-річчя міста (1997р.).

9

Page 10: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Далі ми помандрували до передмістя Бучача – Підзамочка.

Підзамоцький замок побудований, як й інші тутешні твердині, з місцевого темно-червоного пісковика, та подекуди ще видно сліди світлої штукатурки на цих гранітного кольору каменях. Він знаходиться на невисокому пагорбі над Стрипою. Звів його близько 1600 р. Ян Бучацький-

Творовський гербу Пилява як допоміжну твердиню для Бучацького замку. У плані фортеця зображена з наближенням до п'ятикутника, що різко

звужується на півночі. Дві найкоротші Руїни Підзамоцької фортецісторони – північна і південна – слугували найбільш важливими оборонними вузлами. Короткий північний бік займав колись житловий будинок, що розміщувався між двома п'ятикутними вежами. Одна з цих башт п'ятикутна, двоярусна, перекриття в ній не збереглися. В стіні будинку, який прилягає до башти, залишився комин. Від іншої башти збереглася одна зовнішня стіна в два яруси та невеликі фрагменти кутових стін.

10

Page 11: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Біля в'їзних воріт Підзамоцького замку

11

Page 12: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Подорожуючи визначними місцями, занурюючись у живу історію рідного краю, слухачі МАНу дізналися про героїчне минуле та давніх славетних воїнів нашого народу. Про ті страшні й надзвичайно цікаві періоди, овіяні легендами і переказами. Адже саме тоді творилася наша держава...

На території Підзамочка

12

Page 13: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Подобівський В. С., канд. географічних наук розповідає про методику дослідження долини р. Стрипа (ліва (подільська) притока Дністра),

її гідрологічних особливостей та екологічного стану

13

Page 14: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

На південь від Тернополя знаходиться одне з найцікавіших міст області. Як зауважив один з найкращих знавців української архітектури Григорій Логвин, місто Бучач – представник чи не найоригінальніших осель в нашій країні. Місто лежить на

терасі глибокого каньйону річки Стрипи, в оточенні високих горбів, що робить Бучач унікальним. Це невелике місто на Тернопільщині знамените далеко за межами України. Його прикрашає старовинні деревата архітектура, загадкові сакральні споруди. У ньому жили батьки Зигмунда Фройда, творив знаменитий Пінзель та навчалось багато відомих особистостей.

Найвизначнішими архітектурними пам’ятками Бучача є Фортеця кінця XIV-початку XVII століть, ратуша, Миколаївська церква та Василіянський монастир.Бучацький монастир отців

Василіян Воздвиження Чесного Хреста Господнього розташований на горі Федір у м. Бучач. Заснований 7 грудня 1712 р. на підставі фундаційної грамоти магната Стефана Александра Потоцького, виданої в м. Люблін.

Бучацький монастир отців Василіян

14

Копія скульптури святого Онуфрія

Page 15: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Кажуть, лише для того, аби побачити Бучацьку ратушу, варто поїхати в це місто. ЇЇ називають шедевром доби Бароко. Автор — Іоанн Георг Пінзель.

За скульптурним оздобленням та органічним синтезом мистецтв Бучацька ратуша не має аналогів в архітектурі України XVIII століття. Багато хто вважає Бучацьку ратушу найкрасивішою в Україні.

Бучацька ратуша

Юні дослідники рідного краю біля пам'ятника

Іоанну Георгію Пінзелю (знаходиться біля східної сторони Бучацької ратуші)

15

Пам’ятник Іоану Георгію Пінзелю (м. Бучач)

Page 16: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

З травня 2012 р. у м. Бучачі функціонує проект «Арт-двір». Це мистецький майданчик, де щонеділі відбуваються музичні, літературні, театральні проекти. Також це місце для виставок художників, скульпторів та фотографів.

У арт-дворикуми заспівали

українську пісню«Червону руту».

16

Page 17: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Наступною зупинкою нашої мандрівки став Бучацький районний краєзнавчий музей. В його основному і науково-допоміжному фондах зберігається близько 4000 експонатів.

Слухачі ознайомилися з археологічними пам'ятками трипільської культури, знайденими на території Бучацького району.

В експозиції музею представлено матеріали, які розповідають про відомих людей Бучаччини.

У Бучацькомурайонному

краєзнавчомумузеї

17

Page 18: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

18

Page 19: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Етнографічний матеріал розповідає про життя і побут селян кінця ХІХ – початку ХХ століть. В експозиції — фотоматеріали про історію Бучача і його околиць від початку ХХ століття.

Доторкнутись до прекрасного…

та відчути дух предків…

(Бучацький районний

краєзнавчий музей)

19

Page 20: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

20

Page 21: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Бучач був художньою майстернею геніального скульптора XVIII століття Георга Пінзеля. Його мистецький талант порівнюють з Флоренцо Берніні і кажуть, що рівня майстерності цього генія після його смерті не досяг ніхто у світі. Пінзель так і залишиться загадковим Майсторм, який «прийшов нізвідки», адже про його життя до Бучача абсолютно нічого не відомо.

Роботи архітектора поринали у забутті на довгі роки, а зараз виставляються у Луврі.

Крім інших, різьблені скульптури Пінзеля можна побачити у церкві Святої Покрови. Алегоричні постаті Віри, Мужності, Мудрості і святого Товія. Цікаво, що у скульптурі Мужності, за однією з версій, автор зобразив самого себе.

МАНівці побували в збудованому ще у ХVІІІ ст. костелі (м. Бучач). Величність храмових споруд, легендарна минувшина і духовна атмосфера

справили величезне враження на слухачів.

21

Page 22: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Відчути дух епохи ми змогли в Бучацькому замку, на території якого свого часу були монастир, палац, красива в’їзна брама. Колись цей замок був одним з найважливіших та найпотужніших східних укріплень Речі Посполитої. У XVII столітті його зруйнували турки, а доруйнувала влада Австро-Угорщини, коли дозволила розбирати стіни. Мало що вціліло з того часу. Та все ж руїни давньої фортеці разом із загадковими підземними ходами залишаються цікавим туристичним об’єктом.

Бучацький замок – то ніби клаптик минулого.

22

Page 23: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

В кожному містечку Тернопільщини встановлено пам’ятні знаки героям Небесної Сотні. У Бучачі є теж такий пам’ятник. Слухачі вшанували пам’ять земляків, які загинули під час Революції гідності та захищаючи нашу державу на передовій АТО.

Покровська церква (повна назва — церква Святої Покрови опіки Матері Божої) — пам'ятка архітектури національного значення. Зведена — 1763 —

1764 p. або (інші джерела) у 1755 р. архітектором А. Шильцером

23

Page 24: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Далі команда юних біологів та географів попрямувала до с. Скоморохи, яке розташоване над Стрипою, на місці поселень часів неоліту. Назва села пов’язана з часами запровадження християнства на території Київської Русі. Скоморохи – перевдягнені хлопці, ймовірно язичницькі жерці. Давньоруські скоморохи спочатку мандрували як актори, з часом осідали й організовували в поселеннях зустрічі

с. Скоморохи

весни, зими та інших свят. Християнська церква не зразу сприйняла такі обряди, тому скоморохи почали шукати нові місця для проживання. Мальовничі малообжиті дністровські закутки прихистили їх. Поселення тому й називали Скоморохи.

За два кілометри від села Скоморохи Бучацького району, з-під схилу заболоченого яру витікає декілька джерел,

Водоспади Стрипівського каньойонуякі, поєднуючись, утворюють невеликий потічок. Протікає він через ліс, долаючи уступи девонського пісковика і вливається у Стрипу – притоку Дністра.

У цих місцях збереглися унікальні заповідні куточки. Внизу залісені пагорби огинає лагідна Стрипа, а над нею буяє первозданна гущавина з доісторичними великими папоротями. Лісисту частину подекуди «розрізає» струмок з каскадами незначних за висотою, але надзвичайно красивих водоспадів

(нараховується 22). Це найбільш водоспадистий струмок України.

24

Page 25: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Водоспади мають різну висоту - від 0,5 до 8 метрів. Найвищий серед них – «Срібний». Саме від нього і походить назва каскаду. Також є «Веселковий», «Пороги», «Зміїний», «Темний», "Татарський" водограї. Коли проміння сонця пробивається крізь густі крони дерев, вода починає переливатися, наче відполіроване і начищене срібло. Особливо цьому сприяє камінь, а точніше, щільно спресований пісок ще девонського періоду. Це свідчить про те, що кількасот мільйонів років тому тут було море або океан.

Долаючи перешкоди, мандруємо Стрипівським каньйоном…

25

Page 26: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

У залісненій частині каньйону водяться сірі та чорні гадюки. Проте побачити їх можна переважно на осонні, до водоспадів гадюки не спускаються. Досі не було жодного випадку нападу цих плазунів на людей. У цьому краї ще й досі мешкають дикі кози і кабани, а ось оленів і лосів люди винищили.

За 4 кілометри по Стрипі вниз є невеликий острівець, де гніздяться сірі чаплі. Загалом у Європі таких місць гніздування цих пернатих є лише два - на Стрипівському каньйоні та в Асканії Новій.

Піднімаючись каскадом водоспадів, слухачі досліджували місцеву ентомологію…

26

Page 27: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

На території та поблизу Скоморох є понад 100 джерел, які мають лікувальні властивості. Вода у них не замерзає навіть у найбільші морози. Найбільш цікаве «Джерело кохання». Існує повір'я, що коли стати на одне коліно, набрати в рот прохолодної води з нього і загадати бажання, а потім проковтнути воду, то воно обов'язково здійсниться. Ці дії потрібно повторити тричі. Звичайно, перевірити правдивість цих магічних дій можна лише з часом, але люди вірять у те, що їх доля буде щасливою. Окрім того, незаміжнім дівчатам радять пошукати у воді камінь у формі серця. Якщо вона такий знайде, то невдовзі щасливо вийде заміж.

Захоплюючими виявилися не лише маршрути каскадами водоспадів, а й легенди, одна з яких про загублене серце, яке стало камінчиком у водоймі

водоспаду.

Ми теж вирішили пошукати камінчик у вигляді серця…

27

Page 28: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Далі на нас чекав справді райський куточок природи – Дністровський каньйон з його мальовничим ландшафтом гірського типу, чарівними лісами, річками, водоспадами, печерами, химерними скелями та пташиним різноголоссям, з крутими скелястими або залісненими берегами, дикою і неторканою природою, мальовничими островами. Це книга сотворіння світу. Це підручник з геології з реальними ілюстраціями. Нижньокрейдові відклади, силурійські, девонські…

На межі двох стихій. Хоча знаходимось і на землі, але думки спрямовані у небо!.

28

Page 29: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Береги Дністра нагадують земну поверхню в розрізі. Тут знаходяться відомі у всьому світі відслонення, які містять у собі давні скам'янілі рештки флори і фауни, яким близько 500 мільйонів років. Скельні відслонення на Дністрі, так звані стінки – пам’ятки природи, подібних до яких у світі практично немає. У силурійських відкладах знайдено рештки найдавніших наземних рослин – куксоній, які є перехідними формами від водоростей до псилофітів. Такі знахідки відомі лише у трьох місцях світу – Великобританії (Уельс), Чехії і у нас на Тернопільщині.

Дослідження слухачами обласного відділення МАН України під керівництвом викладача Мандзюк Л. О. техногенного впливу на екологічний

стан довкілля Дністровського каньйону

29

Page 30: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Дністровські схили містять велику кількість рідкісних рослин, тварин, птахів. Теплий клімат у каньйоні вирізняє цю місцевість від інших територій Західної України. Стіни каньйону затримують сонячне тепло, через що влітку дощів тут майже не буває, а навесні зелень розцвітає на 2-3 тижні швидше, ніж в інших частинах області.

Ознайомлення групи біологів з флорою та фауною Дністровського каньйону, реліктовими, ендемічними і червонокнижними видами рослин

(викладач МАН Мандзюк Л. О.)

30

Page 31: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Дністровський каньйон - унікальна геологічна енциклопедія, що чітко зафіксувала еволюцію земної кори та життя, яке було в морському та континентальному середовищах понад 400 мільйонів років тому.

Група географів досліджувала осадові породи каньйону: від наймолодших антропогенних і до найдавніших силурійських відкладів палеозойської ери.

Дослідження рідкісних і унікальних відслонень сарматських пісковиків і вапняків Дністровського каньйону

31

Page 32: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

На територіїСвято-Івано-

Богословського Хрещатицького чоловічого

монастиря

Печера-келія, де жили ченці до заснування монастиря

Монастир заснований у ХVІІ ст. православними ченцями, які втекли з Манявського скиту від переслідувань. Троє іноків вирішили поселитися біля місцевого цілющого джерела з мінеральною водою, збагаченого іонами срібла, що бив прямо зі скелі над Дністром. Розмістилися у створених власними руками печерах. Через певний час, у ніч на Іоанна Богослова, святці стали свідками дивного світіння над джерелом. Розцінивши це як Боже провидіння, ченцями було встановлено хрест в ім'я апостола, який і дав назву скиту. Невдовзі над джерелом було

зведено каплицю з дзвіницею.

МАНівці не втримались від можливості зануритись у цілющу воду з джерела святого апостола євангеліста Іоанна Богослова

32

Page 33: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Галько І. Р., викладач МАН розповідає історію

заснування палацу Понятовських-Бруницьких-

де-Турнау й унікального парку у м. Заліщики

На березі Дністра, на місці колишнього відомого європейського курорту - «Польської рів'єри», де на початку минулого століття

були пляжі, вілли та пансіонати.33

Page 34: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Місце, що захопило у полон емоції. Його архітектура, історія, величезні могутні дерева й водоспади — усе це неповторна

атмосфера урочища Червоне.

Урочище назване червоним через колір ґрунту, який надає йому червоний пісковик. Воно нагадує велетенську чашу (кратер) з єдиним вузьким виходом з долини. Посередині чаші – пагорб, на якому розташовані залишки Червоногородського замку і костелу. Долиною колись протікала річка Джурин, яку було використано як природну водну перешкоду.

34

Page 35: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Червоногородський замок з’явився ще у давньоруські часи і був зруйнований монголо-татарами. Литовські князі Коріатовичі відновлюють дерев’яний замок і втрачають його у 1395 році на користь Польщі. У 1538 році замок і місто були зруйновані військом волоського господаря Петра. На початку ХVІІ ст. Микола Данилович будує мурований замок з розгалуженою системою підземних ходів. З 1672 по 1699 роки замок окупований і поруйнований турками. У 1778 році руїни, що складалися з двох башт та елементів стін купує князь К. Понінський і перебудовує на палац.

Після того, як замок втратив оборонне значення, в середині ХІХ ст. він стає відомим вже як найкрасивіша сільська садиба Польщі.

Вивчення історико-архітектурних пам’яток Заліщицького району на

прикладі Червоногородського замку та костелу Вознесіння

Діви Марії

«Заліщицькі Карпати»

35

Page 36: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

36

Page 37: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Річка Джурин слугувала природним елементом укріплення Червоноградської фортеці. Для того, щоб захопити замок, турки у 1620-х роках змінили русло ріки і так виник рукотворний 16-ти метровий водоспад.

Один з найбільших та найкрасивіших рівнинних водоспадів України – Червоногородський (Джуринський), вода в якому падає із 16-метрової

висоти, а навколо скелі з червоноколірних пісковиків.

37

Page 38: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Біля Джуринського водоспаду у лісі, в урочищі «Пустельна», в скелі є «печера відлюдника». Це своєрідний грот, над яким струменить невеликий, але дуже красивий водоспад «Дівочі сльози», який збігає по зарослих густими мохами скелях.

Цей водоспад витікає із джерела, яке місцеві люди вважають святим і цілющим. Тут енергетика природи зовсім інша - заспокійлива й тиха.

Біля печери монахаТваринний світ урочища

Водоспад «Дівочі сльози»38

Page 39: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

39

Page 40: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Під час літньої школи слухачі мали можливість відвідати ТОВ «Микулинецький Бровар», де ознайомилися з технологічним процесом приготування пива і солодких газованих напоїв, побачили сучасне обладнання від відомих світових виробників, поспілкувались з микулинецькими пивоварами.

У цеху з грядками для проростання зерна

40

Page 41: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Визначення якості висушеного пророслого зерна у солодосушарці

Вивчення етапів приготування солоду у варильному цеху

41

Page 42: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

У фільтраційному залі

Дегустація солодких газованих напоїв безпосередньо з автоматичної лінії розливу

42

Page 43: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Флешмоб «Ми і природа єдині!»

43

Page 44: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Інтелектуальні ігри, вправи на кмітливість і логіку, вечори талантів,

конкурси – таким насиченим було дозвілля

юних дослідників, науковців.

44

Page 45: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Сам собі режисер і актор:МАНівці власними силами

поставили виставу

У здоровому тілі – здоровий дух.

Традиційна ранкова зарядка.

45

Page 46: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Подорож зачарувала слухачів МАНУ. Враження від побаченого і безліч фотографій ще довго нагадуватимуть їм про незабутню літню школу.

46

Page 47: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Патріотичні старти «Ми діти твої Україно!»

Page 48: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Любіть

Україну,

як сонце,

любіть,

як вітер,

і трави,

і води…

Любіть Україну у сні й наяву,вишневу свою Україну,красу її, вічно живу і нову, і мову її солов'їну…

48

Page 49: Біолого-географічна обласна літня профільна школа

Любіть Україну всім серцем своїм І всіми своїми ділами…

49