Top Banner
ОШ „Станислав Сремчевић ОШ „Станислав Сремчевић Крагујевац Крагујевац ОБОЈЕНИ МЕТАЛИ - РУДА БАКРА - РУДА АНТИМОНА Ментор: Студент: Драгана Милованов Маргарита-Рина Митровић VIII3 Крагујевац, 09. март 2016.
15

Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

Jul 10, 2016

Download

Documents

Katarina R.M.

-
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

ОШ „Станислав СремчевићОШ „Станислав Сремчевић““ КрагујевацКрагујевац

ОБОЈЕНИ МЕТАЛИ- РУДА БАКРА

- РУДА АНТИМОНА

Ментор: Студент:

Драгана Милованов Маргарита-Рина Митровић VIII3

Крагујевац, 09. март 2016.

Page 2: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

ОБОЈЕНИ МЕТАЛИОБОЈЕНИ МЕТАЛИ

Метали се деле на ЦРНЕ и ОБОЈЕНЕ. У обојене метале спадају сви они Метали се деле на ЦРНЕ и ОБОЈЕНЕ. У обојене метале спадају сви они метали који не садрже гвожђе.метали који не садрже гвожђе.

ОБОЈЕНИ МЕТАЛИ се деле у неколико група:ОБОЈЕНИ МЕТАЛИ се деле у неколико група:

1. ТЕШКИ ОБОЈЕНИ МЕТАЛИ – у које спадају метали чија је густина већа 1. ТЕШКИ ОБОЈЕНИ МЕТАЛИ – у које спадају метали чија је густина већа од 5 kg/dmод 5 kg/dm33 , мада неки аутори сматрају да је та граница 3,8 kg/dm, мада неки аутори сматрају да је та граница 3,8 kg/dm33. .

То су: бакар, олово, цинк, никл, кобалт и други.То су: бакар, олово, цинк, никл, кобалт и други.

2. ЛАКИ ОБОЈЕНИ МЕТАЛИ – у које спадају метали чија је густина мања од 2. ЛАКИ ОБОЈЕНИ МЕТАЛИ – у које спадају метали чија је густина мања од 5 kg/dm5 kg/dm33 , мада неки аутори сматрају да је та граница 3,8 kg/dm, мада неки аутори сматрају да је та граница 3,8 kg/dm33. .

То су: алуминијум, магнезијум, берилијум, титан и др.То су: алуминијум, магнезијум, берилијум, титан и др.

3. ПЛЕМЕНИТИ МЕТАЛИ, а то су: злато, сребро и платина.3. ПЛЕМЕНИТИ МЕТАЛИ, а то су: злато, сребро и платина.

4. РЕТКИ МЕТАЛИ, где се убрајају: антимон, молибден, селен,4. РЕТКИ МЕТАЛИ, где се убрајају: антимон, молибден, селен, галијум, галијум, волфрам итд.волфрам итд.

Page 3: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

БАКАРБАКАРБакар је познат још из Бакар је познат још из праисторијског доба те се и праисторијског доба те се и раздобље у људској историји раздобље у људској историји назива БАКАРНО ДОБА. назива БАКАРНО ДОБА.

Латински назив за бакар је Латински назив за бакар је КУПРУМ (КУПРУМ (cuprumcuprum), а отуда и ), а отуда и ознака за хемијски елемент ознака за хемијски елемент Cu. Cu. Овај назив води порекло од Овај назив води порекло од израза израза aes cypriumaes cyprium, што значи , што значи КИПАРСКИ МЕТАЛ, јер су се у КИПАРСКИ МЕТАЛ, јер су се у античко доба највећа налазишта античко доба највећа налазишта бакра налазила на Кипру. бакра налазила на Кипру.

Код нас се некада користио Код нас се некада користио назив МЕД или МЈЕД, али је он назив МЕД или МЈЕД, али је он означавао и бакар и месинг. означавао и бакар и месинг. Данашњи назив БАКАР преузет Данашњи назив БАКАР преузет је из турског језика - БАКИР .је из турског језика - БАКИР .

Слика 1. Бакар

Page 4: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

БАКАРБАКАР

Бакар је један од првих метала које је човек Бакар је један од првих метала које је човек упознао током свог развитка. Прва упознао током свог развитка. Прва огледала, на пример, израђена су управо од огледала, на пример, израђена су управо од бакра. бакра.

Бакар се у природи веома ретко може наћи Бакар се у природи веома ретко може наћи у елементарном стању. Најчешће се добија у елементарном стању. Најчешће се добија из тзв. из тзв. полиметаличних рудаполиметаличних руда које садрже и које садрже и друге метале поред бакра: селен, злато, друге метале поред бакра: селен, злато, платину, сребро и молибден. платину, сребро и молибден.

Садржај бакра у руди је прилично мали. Садржај бакра у руди је прилично мали. Богате руде садрже тек 3 – 10% бакра. Богате руде садрже тек 3 – 10% бакра.

Захваљујући ефикасним методама Захваљујући ефикасним методама обогаћивања, данас се искоришћавају и обогаћивања, данас се искоришћавају и сиромашније руде, које садрже свега сиромашније руде, које садрже свега 0,5 – 2% бакра. 0,5 – 2% бакра.

Слика 2. Руда бакра

Page 5: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

БАКАРБАКАРЧисти бакар је црвенкасто-браон боје, мек Чисти бакар је црвенкасто-браон боје, мек метал, врло велике топлотне и електричне метал, врло велике топлотне и електричне проводљивости.проводљивости.

На ваздуху не подлеже корозији, али се дугим На ваздуху не подлеже корозији, али се дугим стајањем превлачи зеленом патином базних стајањем превлачи зеленом патином базних соли бакра. соли бакра.

Ако се у ваздуху налази велика количина Ако се у ваздуху налази велика количина сумпордиоксида, ствара се црни слој бакар сумпордиоксида, ствара се црни слој бакар сулфида уместо зелене патине.сулфида уместо зелене патине.

Слике 3. и 4. Руде бакра

Page 6: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

БАКАРБАКАРБакар се највише добија из сулфидних руда, пре свега халкопирита, (CuFeS2), халкозина (CuS), борнита и пирита (FeS2).

Слика 5. Халкопирит

Слика 6. Халкозин и халкопирит

Page 7: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

БАКАРБАКАР

Слика 7. Халкозин и пирит

Page 8: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

Због малих резерви и велике примене Због малих резерви и велике примене бакар представља метал од бакар представља метал од стратешког значаја. стратешког значаја.

Некада је најзначајније налазиште Некада је најзначајније налазиште бакра у Србији била бакра у Србији била Рудна ГлаваРудна Глава, а , а сада су то рудници сада су то рудници БорБор и и МајданпекМајданпек. .

Повољна околност је што се руда вади Повољна околност је што се руда вади на површинском копу и прерађује у на површинском копу и прерађује у оближњој топионици, нпр. у Бору. оближњој топионици, нпр. у Бору.

Слике 8. и 9. Рудници бакра Бор и Мајданпек

Page 9: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

БАКАРБАКАРКао чист метал, бакар има широку Као чист метал, бакар има широку примену, нарочито у електротехници за примену, нарочито у електротехници за израду проводника (електричне и израду проводника (електричне и топлотне проводљивости). топлотне проводљивости).

У грађевинарству се користи као кровни У грађевинарству се користи као кровни покривач, а и као материјал за облагање покривач, а и као материјал за облагање фасада. фасада.

Одликује се великом пластичношу и Одликује се великом пластичношу и способношћу образовања великог броја способношћу образовања великог броја техничких легура које имају добра техничких легура које имају добра механичка и техничка својства. Меша се механичка и техничка својства. Меша се и са сребром и златом како би побољшао и са сребром и златом како би побољшао њихове механичке особинењихове механичке особине.

Бакар је и основни састојак бронзе. Бакар је и основни састојак бронзе.

Слика 10. Први бакар из Мајданпека 1961. године

Page 10: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

АНТИМОНАНТИМОНАнтимон спада у групу Антимон спада у групу ретких ретких металаметала. Назив му долази од . Назив му долази од старогрчких речи АНТИ и старогрчких речи АНТИ и МОНОС, што значи ОНАЈ МОНОС, што значи ОНАЈ КОЈИ НЕ ДОЛАЗИ САМ.КОЈИ НЕ ДОЛАЗИ САМ.

ИмаИма низ металних особина низ металних особина,, као као на пример на пример блештећа површинаблештећа површина и и високвисокаа температур температураа топљења топљења. . Ипак, има много Ипак, има много лошијулошију електричну и топлотну електричну и топлотну проводљивостпроводљивост од типичних од типичних метала, а већметала, а већуу од типичних од типичних неметала, неметала, због чега спада у групу због чега спада у групу металоида. металоида.

Ознака за хемијски елемент Ознака за хемијски елемент антимон је Sb, (лат. stibium).антимон је Sb, (лат. stibium).

Слике 11. и 12. Антимон

Page 11: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

АНТИМОНАНТИМОНАнтимон су познавали још стари Антимон су познавали још стари Египћани 2500 – 2200 године Египћани 2500 – 2200 године п.н.е.п.н.е.

Слике 13, 14. и 15. Антимон

Page 12: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

АНТИМОНАНТИМОН

Минерал Минерал антимонитантимонит, још познат , још познат под именом стибнит, главни је под именом стибнит, главни је извор антимона у природи. извор антимона у природи. То је минерал сулфид хемијског То је минерал сулфид хемијског састава Sb2S3. Сиве је боје, састава Sb2S3. Сиве је боје, кристалише ромбично и има кристалише ромбично и има тврдоћу 2 по Мосовој скали тврдоћу 2 по Мосовој скали тврдоће. тврдоће.

Осим тога, антимон се добија и Осим тога, антимон се добија и из руде из руде улманитулманит (NiSbS). (NiSbS).

Слика 16. Руда антимона – антимонит (стибнит)

Page 13: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

АНТИМОНАНТИМОН

Код нас постоји Код нас постоји традиција експлоатације традиција експлоатације антимона, али, антимона, али, нажалост, већина нажалост, већина лежишта је већ лежишта је већ исцрпљена. исцрпљена.

Сматра се да су данас Сматра се да су данас чак и највећа налазишта чак и највећа налазишта антимона у Србији антимона у Србији исцрпена до дубине од 12 исцрпена до дубине од 12 метара. метара.

Слика 17. Рудник Зајача

Page 14: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

АНТИМОНАНТИМОН

Лежишта овог метала у Србији Лежишта овог метала у Србији су следећа: у су следећа: у Подрињу (Круп (Крупањањ, , Зајача, Рађевина), затим у Зајача, Рађевина), затим у близини близини Бујановца и и Лиса код код Ивањице..

Слика 18. Рудник Лиса код Ивањице

Page 15: Презентација_Обојени Метали_Бакар и Антимон_Маргарита-Рина Митровић

АНТИМОНАНТИМОН

Антимон сАнтимон служи у производњи лужи у производњи електронике, затим у медицини електронике, затим у медицини те у нуклеарној техници или при те у нуклеарној техници или при прављењу легураправљењу легура, посебно , посебно штампарских. штампарских.

Слике 19. и 20. Антимон