Top Banner
Інтегрований урок з англійської мови та інформатики для 10 класу «The Environmental protection» Тема : Захист довкілля. Мета : 1) навчити усному висловлюванню про проблеми охорони довкілля; засвоїти основні дії в текстовому редакторі Word; набути практичних навиків роботи з інформаційно-пошуковими системами; навчитись використовувати програму Microsoft Office PowerPoint для створення презентацій; 2) практикувати учнів в аудіюванні та читанні текстів з застосуванням комп’ютерної програми; 3) розвивати логічне мислення, самостійність в праці; розвивати набуті навички роботи з комп’ютерними програмами, кмітливість, винахідливість; 4) підкреслити необхідність захисту оточуючого середовища та навчити розумінню обов’язку людства охороняти природу, виховувати любов до природи, піклування про майбутнє покоління; виховувати моральні цінності: взаємоповагу, довіру, розуміння. Обладнання : підручник, плакати, малюнки, матеріал для аудіювання, роздатковий матеріал, комп’ютер, мультимедійний центр, програми: Microsoft Office Word 2003, Microsoft Office PowerPoint 2003, тестова оболонка Test-w. Тип уроку : бінарний урок, 90 хв. Хід уроку: I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення. 1. Повідомлення теми та мети уроку. 1
13
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Інтегрований урок

Інтегрований урок з англійської мови та інформатики для 10 класу «The Environmental protection»

Тема: Захист довкілля.Мета: 1) навчити усному висловлюванню про проблеми охорони довкілля; засвоїти основні дії в текстовому редакторі Word; набути практичних навиків роботи з інформаційно-пошуковими системами; навчитись використовувати програму Microsoft Office PowerPoint для створення презентацій; 2) практикувати учнів в аудіюванні та читанні текстів з застосуванням комп’ютерної програми; 3) розвивати логічне мислення, самостійність в праці; розвивати набуті навички роботи з комп’ютерними програмами, кмітливість, винахідливість; 4) підкреслити необхідність захисту оточуючого середовища та навчити розумінню обов’язку людства охороняти природу, виховувати любов до природи, піклування про майбутнє покоління; виховувати моральні цінності: взаємоповагу, довіру, розуміння.Обладнання: підручник, плакати, малюнки, матеріал для аудіювання, роздатковий матеріал, комп’ютер, мультимедійний центр, програми: Microsoft Office Word 2003, Microsoft Office PowerPoint 2003, тестова оболонка Test-w.Тип уроку: бінарний урок, 90 хв. Хід уроку:I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення. 1. Повідомлення теми та мети уроку.T: Good afternoon, dear pupils. I'm very glad to see that you are well and ready to work hard and to improve knowledge. The topic we are going to study and discuss is one of the most actual problems of the world – it's the protection of nature, keeping our environment clear and safe. At our lesson you'll make up projects, discuss our problem in different ways.

2. Уведення в іншомовну атмосферу.T: What is environment? Let's make the Mind-map.a) land air animals

plants water

birds forest

1

Environ ment

Page 2: Інтегрований урок

б) Complete the sentences, using these words.We must teach the younger generation how to protect the ______ (Land). Each of us must do everything possible to keep the land, ______, and ______ clean (Air, water). _____ areas have been planted or replanted (Forest). The problem of disappearing ______ is one of the most important (Animals).

II. Основна частина. 1. Ознайомлення з цитатами, що відбивають проблему захисту довкілля.T: Read the following quotations and translate them.

- "The nation that destroys its soil, destroys itself."- "Mother planet is showing us the red warning light – be careful – she is

saying take care of the planet is to take care of your own house."- "Look after your planet, it's the only one we have."

T: What do you think of it? Is it really our duty to look after our planet? Why?Варіанти відповідей.P1: Yes, it is. It is really our duty to look after our planet.P2: Because the Earth is our home and all people must take care of it.P3: We must do everything possible to save the nature, to make our rivers and air clean.

2. Цитування віршів.T: Let's recite poems about our Mother Earth.P1: The Earth is a garden, It's a beautiful place For all living creatures, For all the human race. Helping Mother Earth, We can peacefully roam. We all deserve a place We can call our home. And we would like to thank you, Mother Earth, We'd like to see you dressed In green and blue, We want to be loved by you.P2: Food is a treasure from the soil and sea, Clean fresh air from the plants and the trees, The warmth of the Sun giving life and day, And I would like to thank you, Mother Earth. I'd like to see you dressed in green and blue And want to be by you.

2

Page 3: Інтегрований урок

3. Situational role-play.

T: Imagine that you are a reporter for a student magazine. Ask about people's attitudes to the environment. Who will be reporter?

P1: I'm.T: Let us start.Pr: What environmental problems do you know? Варіанти відповідей.P1: I know about air pollution, land pollution, and water pollution.P2: I know about disappearing animals and the ozone hole.P3: I listened a lot about the greenhouse effect and acid rain.Pr: All the progressive humanity is very concerned about the future of our planet. Because the ways of life in many parts of the world have changed. What are these changes caused by?

Використання мультимедійного центру. Показ слайдів.Look at the pictures. They help you.Варіанти відповідей.P1: Changes in the weather and the climate.P2: Work of large factories and plants.P3: Nuclear electric power stations.P4: Cars on the roads of the towns.P5: Fires in the forests.P6: Disappearing of different animals and birds.

4. Розвиток ДМ.

T: Finish the dialogue, write down and act.– Who is worried about pollution of the nature?– ________ is worried about pollution of the nature. (Mankind)– What is branch of science that deals with the relation of living things to their environment?– The branch of science called _________. (Ecology)– What are there different ways to save nature?– There are different ways to save nature, the first ______ of air, ________, to __________, to _________. (To lessen pollution, land and water, protect and plant forest and parks, build close cycle water systems)– What is the duty of mankind?– The duty of mankind is ________. (To save nature)

3

Page 4: Інтегрований урок

5. Пред'явлення тексту для читання.

T: You have a short text. Read the text (p. 34 ex.4). Please, go to the computer and do task. You must choose the word that completes the sentence.Відкрити текстовий документ text.doc (на Робочому столі папка "Урок"). За допомогою меню "Правка" або команд "Копировать", "Вставить" вставити запропоновані слова в текст за змістом. Виділити ці слова іншим кольором.

Following words: pollution, ecology, environment, is pointed out, lessen, take care, nature.People all over the world are worried about what is happening to the _____. Newspapers and magazines write about air ____, land ____and water ____. They write that the Earth is our home and all people must ______of it. We must do everything possible to save the ____, to make our rivers and air clean. The importance of this task _____by scientists. The branch of science that deals with the relation of living things to their environment is called ____. From the point of view of ecology the mankind should first of all _____ pollution.

T: Are you ready? Let's check.

6. Listening. Аудіювання тесту.

T: 1) Before the listening of the text let us check that you understand the key vocabulary. Look at the blackboard and say what are these words mean? 1 in command a) consider someone responsible; 2 reef b) small, furry animals that live in 3 spill water and eat fish; 4 sea-otters c) rocks, sand and coral at or near 5 plankton the sea surface; 6 blame d) tiny plants and animals that live in the water; e) in a position of authority; in charge; f) in a situation that's impossible to control; g) liquid that has flowed out of its container

Відповіді: 1е 2с 3g 4b 5d 6a.

4

Page 5: Інтегрований урок

2) Listen the text.Alaska has four great industries: fishing, forests, tourism and oil. On the south

coast of Alaska is the port of Valdez, and from here most of Alaska's oil is taken to California and other parts of the USA. On the 24th of March 1989, Captain Jeff Hazelwood was in command of an oil tanker which had the same name as the port of Valdez. The tanker was owned by the Exxon oil company, so it was usually called the Exxon Valdez. Captain Hazelwood was an experienced seaman. The Exxon Valdez started its journey in the late evening of the 24th of March 1989. At first, Captain Hazelwood was in charge of the ship. Later he went to his cabin to do some paperwork. He left the ship in the command of the third officer. Just after midnight, the Exxon Valdez hit a group of rocks called Bligh Reef. The tanker had five holes in its side - one of the holes was two metres wide by six metres long. Fifty million litres of oil started to flow out of the ship and into the sea. Unfortunately, the clean-up operation did not begin immediately. A special boat was supposed to be ready for emergencies, but it had been damaged by a storm. So the cleanup began fifteen hours after the oil-spill was first reported. The first two days after the spill had been calm and still; but by the time all the necessary equipment was in place, the weather had turned stormy and strong winds quickly moved the oil to other parts of the sea.

The oil from the Valdez disaster covered 4,800 square kilometres of water. Millions of fish and thousands of sea birds and sea-otters died. Some animals and birds died from cold, others died from hunger, because 25% of the plankton in the sea was destroyed in the disaster, leaving many animals and fish with nothing to eat.

It is easy to try to blame one person for the Exxon Valdez disaster. In fact, it was the result of mistakes made by many different people: people in the Exxon oil company, people on land, and people on the tanker. The Exxon Valdez disaster was one of the first huge oil-spills in history.

3) You have a test. Please, do task.Відкрити тест "Environmental" (Робочий стіл – ярлик для Test-w – файл "Environmental").

5

Page 6: Інтегрований урок

1 Captain Hazelwood a) commanded a ship named after an oil company and the port of Valdez, Alaska. b) owned an oil tanker called Exxon Valdez.2. Late night on 24 March 1989, the captain a) left his third officer in charge of the ship. b) returned to his cabin because he wanted to do some paperwork.3. A little after midnight, the ship a) arrived at a port called Bligh Reef. b) collided with some rocks in the water.4. Fifty million litres of oil a) spilt into the sea. b) was being transported by the Exxon Valdez.5. The clean-up operation a) was delayed by a storm that had damaged the rescue ship. b) started fifteen hours after the first report of the accident.6. The oil spill from the Exxon Valdez a) was cleaned up within the first two days after the disaster. b) caused millions of animals and fish to die.7. The fact that 25% of the plankton in the sea was destroyed meant a) that many animals and fish died because they had nothing to eat. b) that 4,800 square kilometers of sea was covered in oil.8. The Exxon Valdez disaster a) was one of the first huge oil spills in history. b) was the captain's fault.Відповіді: 1a 2a,b 3b 4a,b 5a,b 6b 7a 8a.

7. T: So, we discussed main problems. Nature has its rights, and it is the duty of man to respect and defend these rights. Please, read Pledge of Allegiance to the Earth and remember. All tоgether (Учні дають клятву вірності Землі). Використання мультимедійного центру. Відображення клятви вірності Землі.Ps: I pledge allegiance to the Earth, to its flora and fauna and human life that it supports. I know that our planet indivisible with safe air, water and soil.T: Now you have a break.

6

Page 7: Інтегрований урок

8. Презентації-розповіді учнів. Робота з комп’ютером, використовуючи Інтернет.

T: The Earth is our home. We must take care of it. This means keeping our environment clean. Now you divide into 3 groups. You have different tasks. You must prepare the report about ecological problems, using information from Internet.The first group about air pollution.The second group about disappearing animals.The third group about water pollution.

За допомогою глобальної мережі Internet знайти матеріал для презентації - інструкція. Створити презентацію за допомогою Microsoft Office Power Point. Кожний робить 1 слайд. Зберігає презентацію іменем "Презентація №Пк". Кожний учасник групи передає цей файл керівнику. Керівник групи створює загальну презентацію і зберігає її на центральному комп’ютері. (Робочий стіл – Презентації груп).T: Are you ready? Let's start.

ІнструкціяНавігація по Інтернету

Коли ви шукаєте матеріал в Інтернеті, то можете знайти багато сайтів, які вам треба буде переглянути ще раз. Занотуйте свої знахідки в таблиці.

Назва сайту, адреса

Малюнки, текст Чим корисний сайт (опис)

7

Page 8: Інтегрований урок

9. Проектна робота. Захист проектів. Перевірка домашнього завдання.T: At home you had made project work. Please, let's check. You have written about different ways of saving the environment. Who will be the first to defend your project work?

8

Page 9: Інтегрований урок

10. Учні підсумовують правила щодо захисту природи.

T: Well, now say what we should do to protect Nature. We should:a) know what causes air pollution;b) defend crops from pesticides;c) throw away less trash;d) find out how to recycle paper;e) use special bins and do not throw waste everywhere;f) pick up litter you see as you are walking;g) recycle bottles and cans;h) plant trees and flowers every year;i) love birds, insects and animals, help them to survive;j) care about Mother Nature as well as it cares about us.Care about Nature!Keep the Environment Clean!Happy the Earth Day on April 22!

III. Заключна частина уроку. 1. Домашнє завдання.T: So, your home task will be to write a letter to an international magazine about protecting the environment in your country. Повторити матеріал "ППЗ навчального призначення" (с. 94-98 ). 2. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання учнів. Прощавання.T: Did you like our lesson? What activities did you like most of all? Was it interesting for you to know about ecological problems and nature? Any questions?All pupils worked very well, but (names) were very active and I put them … and (names) were not active and their marks are …The lesson is over. Good-bye. See you later.

Основний підручник на уроці: Плахотник В. М., Мартинова Р. Ю. Англійська мова: Підручник

для 10 класу середніх шкіл – К.: Освіта, 2001.Зарецька І.Т. та ін. Інформатика: Підручник для 10-11 кл.

загальноосвітніх навчальних закладів. 1 част. – К.: Форум, 2004.

Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №8 м. Мелітополя. Вчитель англійської мови, спеціаліст І категорії – Бурдакова

Оксана Олександрівна, вчитель інформатики, спеціаліст ІІ категорії – Москаленко Марина Володимирівна.

9